Werkelijk gen JbuitenlcuuL Nieuwe commandant van het veldleger. Generaal-majoor J. J. O. baron van Voorst tot Voorst. Naar wij vernemen, is generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van de vierde divisie, met ingang van 31 Maart a.s. benoemd tot commandant van het veldleger als op volger van luitenant-generaal jhr. W. Röell. De nieuwe commandant van het veldleger. Jan Joseph Godfried baron van Voorst tot Voorst werd 29 December 1881 te Kam pen geboren. Hij was een zoon van den lateren voorzitter der Eerste Kamer, luite nant-generaal, baron van Voorst tot Voorst. Na de Cadettenschool te Alkmaar te hebben bezocht, werd hij als cadet voor het wapen der infanterie overgeplaatst naar de koninklijke militaireacademie te Breda.Bij koninklijk besluit van 1 Augustus 1901 werd baron vanVoorst tot Voorst be> noemd tot tweede luitenant en geplaatst bij het vierde regiment infanterie, later bij het tiende regiment van dat wapen. Na eerst te hebben gediend bij de batal jons grenadiers, werd baron van Voorst tot Voorst bij de reorganisatie op 1 April 1913 overgeplaatst bij het regiment grena diers. - Na deze benoeming tot majoor werd hij wederom bij den troep geplaatst en wel hoofdinstructeur bij het 21e regiment infan terie en later bij het regiment jagers. Ruim twee jaar latex' werd baron van Voorst tot Voorst gedétacheerd bij het departement van defensie en aangesteld als chef van de afdeeling generale staf van dit departement. Met ingang van 2 Mei 1930 benoemd tot luitenant-kolonel, volgde precies twee jaar later zijn benoeming tot kolonel en tevens commandant der le infanterie brigade, ge vormd door de regimenten grenadiers ei jagers. Bij K. B. van 25 Augustus 1933 werd baron van Voorts tot Voorst benoemd tot adjunct in buitengewonen dienst van H. M. de koningin en met ingang van 2 Mei 1934 tot generaal-majoor en commandant der 4e divisie, Aan den arbeid van den Volkenbond heeft de nieuw-benoemde commandant herhaal delijk actief deelgenomen. In 1926 benoem de de regeering baron van Voorst tot Voorst tot deskundigen voor de voorbei'eidende commissie van de ontwapeningsconferentie. Belangrijke order van de Koninklijke. Engeland DE KEURING OP KWALITEIT VAN BOTER VOOR EXPORT. Een voorloopige regeling. Naar het Weekblad voor Zuivelbereiding en -handel verneemt, zou de regeering afwachting van de definitieve maatregelen met betrekking tot de kwaliteitskeuring van exportboter, welke voorzien zijn in het on langs ingediende wetsontwerp tot wijziging van de landbouwuitvoerwet, in dit opzicht een tijdelijke voorziening willen treffen, ge baseerd op de landbouwcrisiswet. De regee ring wenscht ten- spoedigste tot het in het leven roepen van deze kwaliteitskeuring met verbod van niet goedgekeurde boter over te gaan. DIJKVAL TE HOEDEKENSKERKE. Over een lengte van ongeveer 40 M. Gisteren is over een lengte van ongeveer 40 meter dijkval geconstateerd in den zee dijk van het waterschap Hoedekenskerke (Zeeland). De berm van den dijk ligt al in zee. De bazalt-steenen en de perkoenpalen staan nog overeind. Onder aan den dijk heeft men een diepte van vier tot zes meter gepeild. Men had op deze plaats geen dijkval ver wacht; sedert jaren hebben aldaar geen oeverpeilingen plaats gehad en de toestand Werd veilig geacht. De autoriteiten zijn ge waarschuwd. Het zal wellicht mogelijk zijn in den loop van den nacht bij laag water de werkelijke schade op te nemen. BEVOLKINGSTOENAME IN INDIE. Voordracht van prof. v. Gelderen. Het Nederlandsche comité van de Inter nationale Vereeniging voor de Weten schappelijke studie van het bevolkings vraagstuk hield in Amsterdam zijn jaar vergadering onder voorzitterschap van pi of. mr. H. W. Methorst. In het wetenschappelijk gedeelte van de vergadering hield prof. J. van Gelderen een voordracht over „Het bevolkings- vragstuk in Nederlandsch-Indië". Deze interessante en op boeiende wijze uitge sproken voordracht vond blijkens de dis cussie veel instemming. Spreker behan delde de resultaten van de volkstelling van 1930, wees op de groote bevolkings toename, gaf een overzicht van de resul taten van vroegere volkstellingen en be sprak ten slotte de vooruitzichten. In de discussie werden eenige anvullingen ge geven. Enkele toelichtingen gevraagd en enkele opmerkingen van algemeenen aard gemaakt. Spr. had in zijn antwoord g€" genheid om nog eens den nadruk te leggen op het bijzondere karakter van Indië, een agrarische bevolking met zeer groote be volkingsdichtheid. Terwijl in de Wester- sche cultuuxianden eèn groot bevolkings cijfer en toenemende bevolking met een dalend geboortecijfer 'gepaard gaat, dat in Indië niet het geval. Het vooruit zicht der bevolkingstoename in Indië is ernstig. Door emigratie naar minder dicht bevolkte gebieden kan iets gedaan- wor- »den, misschien ook iets doof industriali satie. Het Westersche verschijnsel van geboor tevermindering treft men in Nederlandsch- Indië niet aan onder de inlanders, omdat de godsdienstige opvattingen zich hier tegen verzetten. HET R.K. WERKLIEDENVERBOND. Het lidmaatschap der Kath. Dem, Partij onvereenigbaar verklaard met dat van bij het Verbond aan gesloten organisaties. Zes tankschepen besteld. Naar wij vernemen, heeft de Konink lijke opdracht gegeven voor den bouw van zes tankschepen van 12.000 ton elk, bij Engelsche wei-ven. Naar men weet heeft de Koninklijke de Vorige week nog een order van drie tankschepen geplaatst bij de Rotter- damsche droogdokmaatschappij. REGEERINGSAFGEVAARDIGDI BIJ JAMBOREE. Naar wij vernemen is door den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen als regeeringsgedelegeerde-bij de stichting Wereldjamboree 1937 aangewezen, ir. J. F. van Hoytema, hoofdingenieur-adviseur der gemeente 's-Gravenhage. VERMISTE JONGENS UIT ZEIST AANGEHOUDEN. De twee zeventienjarige jongens uit Zeist, D. en van H., die tien dagen geleden met medeneming van ongeveer honderd gulden van den patroon van van H. waren verdwenen, zijn gistermiddag te Breda aan gehouden. Een revolver en een gummistok werden in hun bezit gevonden. Door twee rechercheurs uit Breda zijn de jongens naar Zeist gebracht, waar zij vlak bij het politiebureau er vandoor wilden gaan, hetgeen D. inderdaad is gelukt. Van II. werd onmiddellijk gegrepen en naar het bureau overgebracht. Later werd D. aange houden in een kelder van een woonhuis in de Monteaubaanstraat, waarna hij eveneens in hét politiebureau is ingesloten. Vandaag is vanwege het R.K. Werklieden verbond de volgende beslissing gepubli ceerd: De Verbondsvergadering van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland, kennis genomen hebben van het rapport eener be stuurscommissie, gevormd door het Ver- bondsbestuur met het doel advies te ont vangen omtrent de vereenigbaarheid van het lidmaatschap der katholieke arbeiders beweging, georganiseerd in het R.K. Werk liedenverbond eenerzijds, en het lidmaat schap van de Kath. Dem. Partij en*of het regelmatig lezen van het orgaan dier partij „Onze Vaan" anderzijds, verklaart het lid maatschap van een der bij het Verbond aan gesloten organisaties onvereenigbaar met het lidmaatschap der K.D.P. en/of het regel matig lezen van het orgaan dier partij „Onze Vaan" en besluit mitsdien: dat de aangesloten bonden, leden van wie bekend is, dat zij lid zijn van de K.D.P. en/of regelmatig lezer van het orgaan dier partij „Onze Vaan", moeten stellen voor de keuze: het lidmaatschap van de K.D.P. op te zeggen en/of het regelmatig lezen van haar orgaan „Onze Vaan" te staken, of te worden geroyeerd als lid van den vakbond en/of den plaatselijken Volksbond of Werklieden ver eeniging; b. dat de aangesloten bonden zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 1 Januari 1938, zoodanige maatregelen moeten nemen, als noodig zijn om aan dit besluit uitvoering te kunnen geven. KAMERCANDIDATEN DER R.K. STAATSPARTIJ. Voor de kieskringen Den Heidei', Haar lem, Leiden, Dordrecht en Middelburg zijn de eerste zes plaatsen op de candidatenüjst van de r.k. Staatspartij volgens het politiek advies bezet door resp. Pater de Beaufort, 2. Loerakker, 3. Stumpel, 4. Van der Weij- den, 5 Groen en 6. mr. dr. Mes. De heer Van der Bilt komt dus niet meer onder de eerste candidaten voor. De partij stemming, welke aan de volgorde nog een wijziging kan aanbrengen wordt op 4 April gehouden. INBRAAK IN KERKGEBOUW. Gistermiddag ontdekte de koster van de ï'.k. Oswalduskerk te Zeddam, dat de offer blokken worden gelicht. Men had de sloten van de offerblokken doorgezaagd. De blok ken waren voor veertien dagen geledigd behoeit niet duur te zijn. Reeds voor luttel bedrag geniet U van een heerlijke kop BUITEN GEBRUIKSTELLING VREDESPOSTZEGEL. Met ingang van 1 Januari 1938 wordt de vredespostzegel van 12Vè cent buiten gebruik gesteld. Deze zegel kan derhalve van dien dag af niet meer voor frankeering dienen. Van 1 Januari1 Juli 1938 is inruiling van nog voorhanden gave en ongeschonden vrqdespostzegels tegen postzegels van de zelfde waarde van de gewone uitgifte moge lijk. CLANDESTIENE RADIO- ZEND INRICHTING. Door den Rijksradio-controledienst te Gouda is in samenwerking met de gemeente politie ten huize van G. D. aan den Kleiweg te Gouda een clandestiene zendinrichting in beslag genomen. F. J. BERNHARD Geziene Amsterdamsche persoonlijk heid. Op 59-jarigen leeftijd is te Amsterdam overleden de heer F. J. Bernhard, lid der firma D. W. Brand in effecten. Reeds op jeugdigen leeftijd trad de heer Bernhard in het effectenvak bij den heer D. W. Brand. In 1931 deed de heer Bernhard zijn in trede in den gemeenteraad van Amsterdam en werd hij tevens lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam. Zijn gezondheid liet het hem niet toe deze beide functies lang waar te nemen. Hij be dankte hiervoor in 1935. Ook buiten zijn zaak om toonde hij een groote activiteit. Zoo gaf hij den stoot, dat leden van de vereeniging voor den effectenhandel na hun uittreden als lid der vereeniging een bedrag van zes duizend gulden ontvangen. Op zijn initiatief is de vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam overgegaan tot schenking van de reddingboot „Neeltje Jacoba" aan de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaat schappij. Ook in de zeilwereld was hij een geziene persoon. ONGELUK AAN BOORD VAN DE „ELENI". Bij het bergen vart het stuurboordanker van het Grieksche s.s. „Eleni", dat gister morgen anker en kettingen in de Sardeyn- geul bijVlissingen had verloren, is den matroos L. G. uit Antwerpen door een staal draad een voet afgekneld. De man is naar het St. Josephziekenhuis te Vlissingen ver voerd. Ernstige politieke relletjes te Parijs. Communisten staags met aanhangers van La Rocqae. Kabinetschef van Blum, Blumel, onder de slachtoffers. Een der voorsteden van Parijs, het plaatsje Clichy, is gisteravond het too- neel geweest van zeer ernstige ongere geldheden, ontstaan, doordat leden van het Volksfront, voornamelijk commu nisten, een vergadering van de Parti Social Frans ais van kolonel de la Rocque trachtten te verhinderen. Tus- schen den ordedienst en de manifes tanten kwam het tot heftige botsingen, waarbij aan beide zijden een groot aantal personen min of meer ernstig werd gewond. Men moest sedert eenigen tijd vreezen, dat de scherpe, strijd tusschen de mannen van kolonel de la Rocque eenerzijds en de leden der derde internationale anderzijds, op zekeren dag in bloedvergieten zou ont aarden. Die vrees is heden helaas bewaai> heid geworden. In den afgeloopen nacht, om half drie, deelde de prefectuur van politie mede, dat tijdens de relletjes in Clichy vier dooden zijn gevallen. 80 betoogers en 78 ordebe waarders zijn gewond. Vijf politiemannen zijn in het ziekenhuis opgenomen. Dertien personen, zijn gearresteerd wegens het dra gen van wapenen. Om kwart voor drie is minister d'Ormoy op het ministerie van binnenlandsche zaken teruggekeerd. Hij verklaarde, dat een snel onderzoek zal worden ingesteld ter vast stelling van alle verantwoordelijkheden, zonder eenig onderscheid. „De regeering", zoo zeide hij, „betreurt in de hoogste mate deze incidenten en ontbloot het hoofd voor de slachtoffers. Deze gebeurtenissen zijn buitengewoon smartelijk. De regeering vraagt een ieder zijn koelbloedigheid te be waren". Ook moeilijkheden in Asnieres. Gisteravond laat, aan het einde van een vergadering van de Parti Social Francais erden de deelnemers aan deze vergade ring achtervolgd Joor een duizendtal tegen- betoogers. Er vielen slagen. De politie kwam tusschenbeide en verrichtte drie arrestaties. Omtrent het verloop der gebeurtenissen te Clichy kan het volgende worden ge meld: De ongeregeldheden deden zich voor op het Raadhuisplein te-Clichy, nabij de bioscoop „Olympia", waar een gala voorstelling gegeven werd door de Parti Social Francais. Er waren uitgebreide ordemaatregelen genomen en de tegen- betoogers, ongeveer zes tot zevendui zend man, trachtten herhaaldelijk de afzettingen te verbreken. Om 10 uur ongeveer werd medegedeeld, dat een dertigtal agenten of manschappen van de mobiele garde gewond waren door naar hen geworpen flesschen, brok stukken van kapotgeslagen hekken, verschillende andere voorwerpen. Aan den kant van de betoogers waren toen reeds ongeveer 100 personen getroffen, Plotseling weerklonken tijdens deze vechtpartijen schoten. Een dezer schoten heeft den kabinetschef van Blum getroffen, welke zich in gezelschap van den minister van binnenlandsche zaken, d'Ormoy, en den perfect vanpolitie herwaarts had begeven. Als voorzorgsmaatregel had de politie de bioscoop doen ontruimen en de bezoekers een veiligen aftocht verschaft. De betoo gers echter hadden het plaveisel van een deel van het Raadhuisplein opgebroken en drie barricades opgeworpen, vanwaar zij de politie, die drie maal trachtte de manifes tanten uiteen te drijven, met steenen beko gelden. Er volgde een uiterst verwarde toe stand. Sommige ooggetuigen beweren, dat burgers, staande achter de mobiele garde, schoten gelost hebben. Andere schoten weerklonken van een café-terras nabij het Raadhuis. Onmiddellijk hierop liet de commandant der mobiele garde drie maal de trompet schallen als sommatie, dat de ramen gesloten moesten worden, want dat anders gevuurd zou worden. Op dit moment was het negen uur veertig. Even werd het wat kalmer, maar toen klonken opnieuw schoten, op nieuw werden projectielen naar de orde bewaarders geworpen, en feller nog dan eerst barstten de relletjes los. De betoogers slaagden er echter in hun gewonden weg te dragen naar het Raadhuis, vanwaar ze naar de ziekenhuizen werden overgebracht. Tij dens al deze verwarring kwam het bericht, dat de minister van binnenlandsche zaken en de prefect van politie gearriveerd waren. Vrijwel tegelijkertijd vernam men, dat Blumel twee verwondingen had opgeloopen en dat een officier der mobiele garde ernstig in het gelaat gewond was door een stuk gietijzer. Er waren toeij in het geheel reeds zooveel gewonden gevallen, dat particuliere auto's in gebruik moesten worden genomen om de ziekenwagens bij te staan in het vervoeren naar de ziekenhuizen. Na verscheidene charges werden eindelijk de drie barricades een in de straat Villeneuve, een op de boulevard Jean Jaures en een op de kruising van de Union-straat en het Raadhuisplein door de politie genomen en opgeruimd. Volks redenaars. spraken betoogers toe en dezen trokken zich terug onder het zingen van de Internationale Zes dooden? Om 10 uur leek het dat de botsingen vol komen geëindigd waren. Tegen kwart over twaalf echter, bij het aflossen der orde bewaarders, sloegen betoogers de ruiten van een café in. Een slagerswinkel werd geplun derd en een bakkerij leeggehaald. Wederom moest de politie tuschenbeide komen wederom vielen gewonden. De commandant der politie, die hier dienst deed, verklaarde, dat zijn mannen in het geheel geen gebruik hebben gemaakt van dé vuurwapenen. Tegen een uur des nachts kwam dr. Paul, de politieart-in het commissariaat van Clechy aan. Hij verklaarde, dat er toen 4 dooden waren onder de betoogers en dat er nog twee dooden konden zijn onder de politiemannen. Om kwart voor twee rukte een deel der politie in. De meeste gewonden leden der linksche partijen. Volgens inlichtingen uit gezaghebbende kringen behoort het grootste aantal gewon den (een 200-tal), bij de incidenten van Clichy, tot de linksche partijen. Er is trouwens opgemrekt, dat op het ter rein der relletjes de secretaris-generaal der communistische partij, Thorez, begroet werd met de kreet: „arbeidersmilities, arbeiders milities". De verwonding van Blumel. De kogel, die den kabinetschef van Blum, Blumel, getroffen had, is verwijderd. De gezondheidstoestand van Blumel was van morgen om negen uur zoo bevredigend mo gelijk. Nadat de kogel uit zijn oksel verwij derd was heeft hij een goeden nacht door gebracht. Een der gisteren verwonde be toogers verkeert in zeer ernstigen toestand. RECORD BELASTINGOPBRENGST IN DE VEREENIGDE STATEN. De reeds uitgesproken verwachting, dat per 15 Maart een record belastingopbrengst zou blijken te zijn verkregen, is bewaarheid. Tusschen 1 en 15 Maart is aan inkomstenbe lasting een bedrag geind, dat 35 pet. hooger is dan dat van dezelfde pei"iode van het vorige jaar, n.1. 381.512.457.12 dollar. Volgens ramingen van de schatkist zal de opbrengst voor het eerste kwartaal van '37 ongeveer 840 millioen dollar bedragen, doch het zal nog wel eenige dagen duren, voor het definitieve cijfer zal kunnen wor den opgesteld. Autoriteiten van het departement van fi nancien toonden zich thans optimistisch en vertrouwen, ^dat het mogelijk zal zijn de totale belastingopbrengst voor het belas tingjaar 1938, dat op 1 Juli a.s. begint, te brengen op 7.293.000.000 dollar, gelijk door president Roosevelt in zijn begrootings- boodschap aan het congres gezegd is. Voor 1938 is de opbrengst der inkomsten belasting op de begrooting gebracht voor een bedrag van 3.365 millioen dollar, vzijnde 922 millioen meer .dan de geraamde op brengst over het loopende belastingjaar. De Spaansche burgeroorlog Weinig verandering aan de fronten. Luchtgevechten aan het Guadalajarairont, De Italiaansche krijgsgevangenen. De strijd in de vlakte van Madrid. Maandag heerschte in alle sectoren van de vlakte van Madrid een groote bedrijvigheid. Van Somosierra tot Cara- banchel werd aan beide zijden een zeld zaam krachtig geschutvuur onderhou den. Bij Somosierra hebben de recht- schen vanaf het aanbreken van den dag de stellingen en de verbindingslijnen der regeeringstroepen onder vuur geno men: de linksche reageerden daarop slechts zwak. Troepenconcentratiesachter het front werden door het geschutvuur der op standelingen verspreid. Bij het Escoriaal namen de regeeringstroe pen de stellingen der rechtschen- onder vuur. Tegen den middag werd dit vuur beant woord, zoodat zich tot den avond van Las Navas tot Robledo de Chavala een onafge broken vuur liet hooren. Ook aan de west zijde van Madrid, bij de universiteitswijk en de Fransche brug, was het geschut in actie. De militietroepen trachtten een uitval uit de universiteitswijk te doen, doch moesten voor het spervuur der artillerie terugtrek ken. Het officieele regeeringscommuniqué van Maandagavond vermeldt, dat de dag aan het middenfront rustig is verloopen. De opstandelingen-luchtmacht probeerde het front van Guadalajara te beheerschen, doch zij slaagde daarin niet, daar de jacht vliegtuigen der regeering verscheiden ge- vechten leverden met vliegers der opstande lingen. Twee Fiat-toestellen werden omlaag geschoten. Als resultaat van het gevecht van Zondag vielen 59 Italianen in handen der regee ringstroepen. Hun* verklaringen zijn buitengewoon be langrijk. Van de andere sectoren van dit front is niets te vermelden. De regeeringsstrijd- krachten bepalen zich er toe hun stellingen te versterken. Binnenkort, aldus besluit het communi qué, zullen wij een belangrijke en breedvoe rige officieele documentatie, die in onze handen is gevallen en het Italiaansche leger toebehoort, bekend maken. Mededeelingen van generaal Miaja. Generaal Miaja heeft gistermiddag den journalisten medegedeeld, dat de luchtmacht der regéering Brihuega, en de sectoren bij Guadalajara met succes heeft gebombar deerd. Miaja stelde er prijs op te verklaren, dat te Madrid niet gedood of gemoord wordt, wat óok de radiomededeelingen der opstan delingen, die ni het plotseling overlijden van den diplomatieken vertegenwoordiger van Cuba een moord zien, daarvan zeggen. De Cubaansche zaakgelastigde Estadella zal daarover een mededeeling publiceeren. De ministers van openbare werken en onder wijs hebben kunnen opmerken, dat te Ma drid orde heerscht. Zij hebben daarover hun tevredenheid uitgesproken, aldus Miaja. De verdedigingsraad heeft medegedeeld, dat sedert 24 uur zich geen belangrijke ge beurtenissen aan de fronten van Madrid, Guadalajara en de Jarama hebben voorge daan. De regeeringstroepen gaan voort met het verzamelen van het materiaal, dat de vijand bij Triujeque en Brihuego heeft ach tergelaten. Bij de gevechten van den 14den zijn 92 Italianen gevangen genomen. Minister van onderwijs spreekt voor Italiaansche krijgsgevangenen. In een toespraak tot 68 Italiaansche krijgs gevangenen verklaarde de minister van on derwijs, Jesus Hernandez, gistermiddag: De regeering der republiek staat in voor uw veiligheid en wanneer u morgen naar uw land kunt terugkeeren om daar uw gezinnen en vrienden weer te vinden, zegt hun dan goed dat deze barbaren, deze wilden, die gij zijt komen te bestrijden, u als broeders be handeld hebben. Vervolgens herhaalde generaal Miaja nog eens de verzekeringen, die de gedele geerden der regeering te Valencia den ge vangenen had gegeven. De gevangenen ga ven meermalen blijk van hun instemming. Drie hunner traden naar voren en verklaar den eenstemmig, dat zij naar Spanje waren gekomen, in de meening, dat zij naar Abes- sinië vertrokken. Zij zeiden, dat zij in Italië geen werk hadden en toonden zich voldaan over de behandeling, die hun ten deel viel. Alle gevangenen bekrachtigden daarop de verklaring hunner kameraden. Communiqué van den Catalaanschen verdedigingsraad. Gistermiddag heeft de Catalaansche raad een communiqué gepubliceerd, waarin werd medegedeeld, dat aan het front in de Pyre neeën de ai'tillerie van de regeering een fa briek van springstoffen en het station van den spoorweg te Sabinanigo bij Huesca heeft gebombardeerd. Aan het front waar de divisie Karl Marx ligt, trachtte gisterochtend de vijand met 3 escadrons cavalerie en twee compagnieën infanterie aan te vallen. Zij werden evenwel in een strijd van 2uur met zware verlie zen teruggedreven. Aan den sector van de divisie Durruti vielen de opstandelingen de voorpostenlinie aan. Van de overige deelen van het front valt niets te melden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7