iBuitcnCaad 'fxwincUud 'flieuios MEISJE3STAKING TE BORNE. Zij wenschén hooger loon. De middagploeg bestaande uit een 80- tal meisjes werkzaam in de spinnerij v*n de firma Spanjaard te Borne (O.) heeft gistermiddag het werk neergelegd. De meisjes vragen hooger loon. Ze hebben gestaakt buiten goedkeuring der organi saties. Voor het meerendeel zijn ze onge organiseerd. Voorzoover bekend is, zal de morgenploeg, welke hedenmorgen om 5 uur begint, aan deze staking niet deel nemen. Deze meisjes zijn voor het mee rendeel wel georganiseerd. DE „TRITON" AANGEKOMEN. De gezagvoerder rapporteert. De „Triton" van de Koninklijke Ne- derlandsche Stoomvaart Maatschappij, die in de Spaansche wateren is aange houden en spoedig daarop is vrijge geven, is hedenochtend omstreeks 7 uur Umuiden binnengeloopen. De gezagvoerder is onmiddellijk van boord gegaan heeft zich naar Den Haag te begeven voor het uitbrengen van rap port aan den chef van den marinestaf, schout-bij-nacht J. T. Fürstner. Half elf verliet de kapitein het depar tement van Defensie en reed met luite nant ter zee le klasse C. Moolenburgh per auto naar Amsterdam. De gezag voerder van de „Triton" zal de directie van de K.N.S.M. van zijn avonturen in de Spaansche wateren in kennis stellen. HET NIEUWE „BOSBAD" TE 's-GRAVENHAGE. Een moderne, uiterst doelmatige inrichting. Met het nieuwe „Bosbad" aan de Amalia van Solmsstraat te Den Haag, dat morgen officieel geopend zal worden, is de residentie niet alleen een overdekte bad-inrichting rijker geworden, doch tevens een fraai, modern gebouw, aan welks strakke lijnen men evenwel een oogenblik moet wennen. De bouw van het nieuwe bad is zeer modern, doch even sober als doeltreffend, we zouden haast zeggen, een teeken des tijds. De moderne zakelijkheid is hier even als in zoovele nieuwe sportinrichtingen zoo b.v. ook het Feyenoord-stadion ten top gevoerd. Het bassin is 25 meter lang dus precies de wedstrijdbaan en 11V2 meter breed. (Evenals de „Overdekte" hier ter stede. Red.) De zwemzaal zelve is rondom met dubbele ramen bezet, waartusschen verwarmings radiatoren zijn opgesteld, zoodat daarmede de afkoeling door het groote glasoppervlak is ondervangen. De lucht in de zaal wordt ver warmd ingedreven en wederom weggezogen, nadat het zijn taak heeft verricht. Het water in het bassin wordt in onafge broken bedrijf gefilterd, verwarmd, ontsmet en wederom in het bassin gelaten, waar door de kwaliteit van het water uitstekend is en uitstekend blijft. Het heeft een con stante temperatuur en wordt in eigen bedrijf opgepompt, ontijzerd en gefilterd en voor het zwembedrijf geschikt gemaakt. VEREENIGING „TREIN 8.28". Onder voorzitterschap van den heer J. Zijlstra Hzn. hield de vereeniging „Trein 8.28" te Amsterdam haar jaarlijksche alge- meene vergadering. Uit het jaarverslag van den medisch- inspecteur blijkt, dat 2064 kinderen werden uitgezonden met een totaal aantal verpleeg- dagen van 109.746. Daar getracht werd zoo veel mogelijk kinderen van een uitzending te laten profiteeren, is de verpleegtijd terug- geloopen van gemiddeld 56.71 dagen in 1935 tot 53.17 dagen in 1936. In verband met den zeer slechten toestand waarin de kinderen dikwijls werden opgenomen, moet dit echter wel als minimum verplegingsduur worden beschouwd. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat de exploitatierekening sluit met een nadeelig saldo van 1.093,46. Dank zij een speciale subsidie van de pro vincie Noord-Holland kon een kleedingfonds gevormd worden, waardoor de hoeveelheid kleeren voor hen, die onvoldoende mede brengen, belangrijk kon worden uitgebreid. Het bestuur kan met voldoening op hot afgeloopen jaar terugzien. Het kinderher- stellingoord te Petten werd geheel gerestau reerd en kan thans de vergelijking met een nieuw te bouwen huis glansrijk doorstaan. Branden. VILLA TE BILTHOVEN AFGEBRAND. Op het dak van een villa, gelegen aan de Frans Halsstraat te Bilthoven en bewoond door mej. de Monchy, is gistermiddag brand ontstaan. Het dak, dat uit riet is opgetrok ken, stond weldra geheel in vlammen. In minder dan geen tijd had het vuur zich medegedeeld aan de kamers van de villa. Hoewel de brandweer met al haar materiaal uitrukte, slaagde zij er toch niet in de villa te behouden. Deze brandde dan ook ge heel af. De inboedel kon door omwonenden in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van den brand is vermoede lijk een steekvlam, waarmede een loodgie ter werkzaamheden verrichtte op het dak. De nablussching nam verscheidene uren in beslag. BINNEN 3 O METER van een b randende straat lantaarn of op 'n officieel parkeerterrein moet uw auto staan om vrijgesteld te zijn van de plicht om licht op te hebben jfa De Spaansche burgeroorlog Brihuega heroverd Madrid meldt successen. Uit linksche bron wordt vernomen, dat de volksfronttroepen Brihuega hebben her overd en versterkt. Er zouden weer tal van Italiaansche soldaten gevangen zijn geno men. Havas meldt, dat de linksche troepen aan het front van Guadalajara bovendien de dorpen Somillos, Pajares, Tore del Burgo en Almeda del Extremo, welke zij reeds Woens dag zouden hebben heroverd, hebben ver sterkt. Zij zullen als basis dienen voor den verderen opmarsch. Gisterochtend werd boven Torija een he vig gevecht in de lucht geleverd tusschen vliegtuigen van Franco, welke Guadalajara wilden gaan bombardeeren en linksche vliegtuigen. Deze slaagden er in een driemo- torigen bommenwerper omlaag te schieten, terwijl een jachtvliegtuig door het lucht doelgeschut in brand werd geschoten. In de universiteitswijk is een deel van het ziekenhuis ingestort doordat de Madri- leensche troepen een onder dit gebouw ge legde mijn tot springen brachten. De recht- schen die dit deel van het gebouw verde digden werden onder het puin bedolven, te zamen met hun wapens. Dit werkte zoo de- moraliseerend op de andere verded'gers van het gebouw, dat zy zich haastig terugtrok ken. De zender van Sevilla heeft medegedeeld, dat de rechtschen aan het front van Guada lajara kleine manoeuvres hebben volbracht om hun stellingen te verbeteren. Aan de Tajuna heeft het linksche leger vergeefs ge tracht zijn verboren stellingen te hernemen. Het heeft in den sector Madrid verscheidene aanvallen gedaan, doch werd overal terug geslagen, meestal doordat de rechtschen met de blanke wapenen aanvielen. De lucht macht van Franco heeft aanzienlijke concen tratie aan de Jarama en bij Alcala de Hena- res gebombardeerd, waarbij de versterkin gen van den vijand ernstig beschadigd wer den. Officieel communiqué over den strijd om Brihuega. Gisteravond werd vanwege de ministeries van marine en luchtvaart het volgende me degedeeld: Een escadrille heeft de vijandelijke stel lingen in den sector Brihuega en omstreken gebombardeerd en 360 projectielen gewor pen. Terzelfdertijd werd een vijandelijke concentratie in dezen sector met mitrailleurs bestookt. Kort daarna heeft een ander esca drille der regeering, dat door 45 jachtvlieg tuigen werd beschermd, hetzelfde gebied op nieuw 30 minuten lang gebombardeerd. De verliezen van den vy'and als gevolg van de zen aanval zijn zeer groot. Tenslotte meldt het communiqué, dat de beide aanvallen de krachtigste waren, die de luchtmacht der regeering tot nu toe heeft ondernomen. De overwinningsberichten fantastisch? Radio-Burgos deelt mede, dat generaal Mola, die het bevel voert over de rechtsche strijdkrachten aan het Guadalajarafront, de volgende verklaring heeft afgelegd: Als gevolg van het slechte weer zijn wij genoodzaakt, na zes dagen van schitterende aanvallen onzen marsch tijdelijk te staken. Madrid en Valencia maken van dit gedwon gen oponthoud gebruik om fantastische overwinningen te melden. De generaal zeide te kunnen verklaren, dat de linksche troepen geen enkel kanon en geen enkele mitrailleur op de gemotori seerde colonnes der rechtschen hebben kun nen veroveren. Het initiatief van den aanval, besloot hij, is nog steeds aan ons, en zoodra het weer het toelaat, zal over het lot van Guadalajara beslist worden. De encycliek tegen het communisme. In de encycliek tegen het communis me en atheisme, welke gisteren is gepu bliceerd, keert Z.H. de Paus zich tegen de „verschrikkelijke bedreiging" van het communisme ten aanzien van alle vol ken. De materialistische leer van het communisme wordt uiteengezet, welke geen verschil maakt tusschen geesten stof, tusschen ziel en lichaam, welke alle hiërarchie en iedere autoriteit ver nietigt en welke den godsdienst en het gezin ontwijdt. De Paus is van meening, dat de betreu renswaardige verspreiding van dit systeem, geweten moet worden aan het valsche ideaal fvan gerechtigheid en gelijkheid, dat het communisme aan de menigte voorspie gelt, terwijl het verder belooft, een einde te maken aan zooveel niet te ontkennen mis bruiken. Onder de oorzaken van de verspreiding van de communistische leer noemt de Paus mëde de sluwe propaganda en het onver klaarbare stilzwijgen van een groot deel van de pers over de verspreiding van het communisme. De Paus constateert het droe ve gevolg hiervan in Spanje en Mexico en vooral in Rusland. Tegenover de dwalingen van het commu nisme, stelt de heilige vader de leer van de katholieke kerk, welke gelijkheid en broe derschap verlangt voor alle menschen, de vrijheid verdedigt en het wettig gezag in de samenleving erkent en verdedigt. De Paus herinnert eraan, dat de katholieke leer zich niet afzijdig houdt van de men- schelyke zaken en de vooruitgang hiervan niet tegenhoudt. Hij noodigt vervolgens alle gelpovigen uit het christelijk leven te hernieuwen. Hij spoort aan zich te onthechten aan de aard- sche goederen, de christelijke liefdadigheid te beoefenen, alsmede de rechtvaardigheid, welke de werkgevers moet doen erkennen, dat de werkman een onmiskenbaar recht, heeft. Verder beveelt de Paus een actie aan 0111 g Weest actueel met O 9 adverteeren x En zeer actief met O éfaJeeren. oooooooooqoooo<XXXX>OO<>OOOOOOO« het communisme te bestrijden en de val strikken, welke het stelt, te ontmaskeren. De heilige vader kan op geen enkel terrein samenwerking met Het communisme toe staan indien men de ..christelijke beschaving wil redden. Tenslotte doet de heilige vader een bij zonder beroep op- alle katholieken om zich te verzetten tegen de „zonder God" Dewe- ging, de staat moet evenwel medehelpen de waarheid tot overwinning te brengen De encycliek besluit met een beroep op de katholieken, dié aangetast zijn door het kwaad van het communisme, dezen gevaar lijken weg te verlaten. Na de gebeurtenissen te Clichy. Communisten in vergadering bijeen. Naar aanleiding van de gebeurtenissen te Clichy heeft de communistische partij gis teravond in het Vélodrom d'Hiver te Parijs een groote bijeenkomst georganiseerd. De zaal was geheel gevuld, terwijl door middel van luidsprekers het gesprokene voor hen. die geen plaats in de zaal hadden kunnen krijgen, verstaanbaar werd gemaakt. De onderburgemeester van Clichy, Naile, bracht verslag uit van de besprekingen door de afgevaardigden van het volksfront te Clichy met Dormoy gevoerd, hetgeen uit de zaal kreten tegen den minister deed opgaan. Na te hebben verklaard, dat het gemeente bestuur van Clichy door zijn gedrag de eer der regeering heeft gered, zeide Naile ver der van meening te zijn, dat de incidenten door ondergeschikte politiebeambten, mede plichtigen der fascisten waren veroorzaakt. „Wij willen onze regeering van het volks front dienen", aldus Naile, „doch alleen, in dien zij haar slagen voor de vijanden der republiek bewaart". Een der secretarissen van de communisti sche partij, Duclos, zeide, dat de verant woordelijkheid voor de gebeurtenissen valt op kolonel La Roque én Doriot. Hij weidde breedvoerig uit over het plan van bewape ning en aanval der Parti Social Frangais, die niet alleen een burgeroorlog organiseert, doch tevens een desorganiseerende actie voert in het leger der republiek. Hij be sloot zijn rede met te zeggen, dat de Liga's ontbonden moeten worden, alle medeplich tigen der fascisten uit het kader der politie moeten worden verwijderd en de aanstich ters van den burgeroorlog definitief buiten staat moeten worden gesteld om kwaad te doen. De secretaris-generaal der communic- ticshe partij, Thorez, wees er op, dat de staking van Donderdagochtend de kracht en kalmte der arbeidersklasse heeft aangetoond. Wat betreft de gebeurtenissen van Clichy protesteerde Thorez tegen de aanwezigheid van het hoofd der gemeentepolitie, Mar- chand. De door de reactie op alle gebieden aangewende pogingen "hebben tot doel de door het volk verwachte en door de regee ring van het' volksfront beloofde hervormin gen uit te stellen en te beletten. Wij moeten ons, onder het voorwendsel eener adempauze niet bukken voor den muur van het geld. Ffankrijk heeft reeds te dikwijls het beeld getoond eener linksche regeering, die een rechtsche politiek toepast. Zich tot de demo craten richtend zeide spr.: „den dag waarop de democraten zich van de arbeidersklasse afscheiden is de weg vrij voor het fascisme. Het verloop van de staking. Talrijke, doch niet ernstige incidenten hebben zich Donderdag op verschillende punten in de hoofdstad voorgedaan. Bij het Gare du Nord hebben betoogers bestel wagens aangehouden en eenige taxi's, ter wijl zij tevens beletten, dat voorraden naar eenige restaurants werden vervoerd. Bij den Poort Saint Denis en dien van St. Martin vormden zich eenige groepen manifestanten, die door de politie uiteengedreven werden. Eenige meters verder kwamen de groepen weer bijeen, er werd toen een aantal arres taties verricht wegens'weigering gehoor te geven aan het bevel tot doorloopen. In de bouwindustrie, op de terreinen der tentoonstelling, in de metaalfabriek en op de slachtplaatsen van Vaugirard was de staking algemeen. Zij was gedeeltelijk op de markt van La Villette en in de centrale markthallen. De levensmiddelenzaken ble ven open. DEVIEZEN-SMOKKELAARS GEARRESTEERD. De diviezen-politie te Boedapest heeft gisteren elf personen gearresteerd, die be schuldigd worden met het buitenland onge- oorloofden handel in deviezen te hebben gedreven op groote schaal. Er zou sprake zijn van enkele honderdduizenden pengoe. Het onderzoek is nog gaande zoodat men veronderstelt dat nog meerdere arrestaties zullen vólgen. NIEUW SABOTAGEPROCES IN RUSLAND. Voor de tweede maal in vier maanden wordt in Rusland een groot sabotageproces gevoerd: Thans te Novosibirks. Zeven personen die als Trotzkisten wor den beschouwd, worden er van beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor een brand in een school op 3 Februari, waarbij vele kin deren in de vlammen omkwamen. Onder de beklaagden bevinden zich Koeramzhin, pre sident eener bouwmaatschappij, Khomtsjik, directeur van een spaarbank, en de aanne mer Kharitonof. Volgens de aanklacht heb ben zij en hun medebeschuldigden contra revolutionaire actie gevoerd, doordat zy de school zoo hebben doen bouwen dat ge makkelijk een begin van brand kon uit breken: zij wilden dus de jeugdzorg van re geering en communistische partij een slech ten naam bezorgen. De slaapzalen waren zonder nooduitgangen gebouwd, terwijl de kachels vlak bij houten wanden stonden. MILLIOENEN De Engelsche bewapening. (Van onzen Londenschen correspondent). Londen, 15 Maart. Engeland is vast besloten om een groote mogendheid te blijven, hoort men hier van- alle kanten verzekeren. De Britsche Leeuw blijkt nog niet van plan om dood te gaan, zooals men allerwege beweerde toen het Imperium zich gedurende het afgeloopen jaar in de Middellandsche Zee de kaas van het brood liet eten. Men spant alle krachten in om weer by te komen, en nu na talrijke parlementaire debatten heeft men een over zicht over de kosten verkregen. Het land gaat kosmische bedragen uit geven, honderden millioenen ponden, die boven het menschelyk begrip gaan, maar sedert 1913 is Europa helaas aan financiaele goocheltoeren gewend geraakt. 'Aan de marine wordt 105.065.000 pond ten koste ge legd. Dat is 23.776.000 pond meer dan in 1936. Achtenzestig oorlogsschepen staan op stapel en tachtig zijn er ontworpen, zoodat er honderdachtenveertig nieuwe schepen bijkomen, waarvan 5 slagschepen, 4 vlieg tuigmoederschepen en 17 kruisers zullen zijn. Nog steeds is de marine het aangewezen wapen om het Empire te verdedigen. Aan het leger wordt 82.174.000 pond uit gegeven, of 26.293.000 pond meer dan het vorig jaar. Het leger is nog steeds veel meer een punt van discussie dan de vloot, van het nut van de laatste is ieder overtuigd. Een leger is voor Engeland nog steeds een expe riment, sedert 1914 weet men dat men het niet kan missen. De vraag, die de gemoederen bezig houdt, is echter: hoe moet dat leger er dan uitzien? Sedert het begin van zy'n wereldexpansie heeft het Britsche rijk nooit iets anders ge had dan een koloniale expeditiemacht, hoofdzakelijk Europeésch beroepskader. Gedurende den afgeloopen zomer heeft men voortdurend voorspeld dat na het heengaan van Baldwin, die ministerpresident blijft tot de kroning voorby is, en dan vermoedelijk door Neville Chamberlain zal worden opge volgd, tot op zekere hoogte militaire dienst plicht zou worden ingevoerd. Men kan zich voorstellen wat de defensiebegrooting dan voor getallen zou brengen, indien men over ging tot het scheppen van een leger op Continentale leest'. De minister van Defen sie-Coördinatie heeft echter met nadruk verzekerd, dat die geruchten ongegrond zijn. in verband met de omstandigheid dat het luchtwapen in belangrijkheid met de infan terie gaat wedijveren en het aantal niet meer den doorslag geeft, maar de mechant- satie en training van de manschappen. Waarschijnlijk zou het in een komenden oorlog, door luchtaanval- en duikbootgevaar, niét mogelyk zijn een expeditieleger van eenigen omvang over te zenden, om nog op tijd te komen den eersten schok te helpen opvangen van een oorlog die vermoedelijk zonder waarschuwing wordt geopend. Veel beter dan infanteriedivisies zou een klein expeditieleger, tusschen de tien en twintig duizend man, voldoen, zwaar gemechani seerde cavalerie en tankcorpsen. Ondanks den bewapeningswedloop zijn gemechani seerde divisies voorloopig schaarsch op het continent, dus kan een klein beroepsleger gewicht in de schaal leggen. De groote hulp in een West-Europeeschen oorlog zal ge boden worden door de Engelsche lucht macht, die slechts enkele bases aan de over zijde van het Kanaal noodig heeft, en gezien de actieradius van het moderne materieel het zelfs zonder dezen factor afkan. Aan een groot leger volgens het Continen tale model heeft het Britsche Rijk dus niet veel, daar de militaire taak binnen de gren zen van het rijk sterk omlijnd is, en door haar gespecialiseerdheid een groote mate van vakmanschap vereischt. Dit betreft gar nizoenen om een buitenlandsche bedreiging het hoofd te bieden, het versterken van vlootbases in tijd van oorlog, het aanvallen van vijandelijke vloot- en luchtbases, en het beschermen van de eigen luchtbases buiten het grondgebied. Wel ontwerpt men schema's om het dienst nemen in het leger te bevor deren, men heeft nog steeds gebrek aan recruten. Het grootste aantal werkloozen dat zich voor den dienst aanmeldt, is meestal in deplorabelen toestand, men heeft den keu ringsstandaard wel verlaagd, maar het be zwaar is nu dat de regeering de ondervoede mannen eerst op peil moet brengen, door middel van het juiste voedsel en voldoende gymnatische oefeningen. De luchtmacht wordt het zwaarst versterkt. In het militaire huishouden is de lucht macht, het nakomertje, vandaag het troetel kind van alle oudere broers. Het luchtwapen kost dit jaar 88.588.000 pond, een toename van 32.883.000 pond over 1936, dit is een grootere toename dan die van de andere takken van defensie. De regeering heeft herhaaldelijk met moeilijkheden op het ge bied van de luchtmacht te kampen gehad. De honderdvierentwintig squadrons van de Metropolitan Air Force zullen niet op den verleden jaar bepaalden datum klaar zijn, de zeventienhonderdvijftig machines komen voor een deel te laat. Maar er wordt hard gewerkt, de regeering heeft zich voorge nomen kosten noch moeite te sparen; er wordt vier maal zooveel aan de luchtmacht ten koste gelegd als vóór het begin der herbe wapening. Resumeerende komt men tot de volgende getallen: Navy: 105.0650.000 pond; Army: 82.174.000 pond; Air Force: 88.588.000 Totaal begrooting voor de defensie: pl.m. 278.000.000 pond. Indien men het pond ster ling ruwweg rekent op acht gulden, is dit tweeduizend tweehonderd vierentwintig millioen gulden; neemt men de waarde van het pond op rondweg twaalf gulden, dan be draagt dit getal drieduizend driehonderd zesendertig gulden. Zullen de financiën het uithouden? Dit fantastische bewapeningsprogramma is met weinig lawaai op stapel gezet, en wordt met even weinig lawaai uitgevoerd, in vergelijking met het daverend gebral der dictatoren in Europeesche en Aziatische landen. De bewering van Mussolini, dat „Engeland zijn geld, maar Italië zijn mannen zal mobiliseeren" is een belachelijke slag in de lucht, en niet de eerste die uit dien •hoek komt. Het Britsche Imperium is oud, maar daarmee heeft het niet opgehouden gevaarlijk te zyn, vooral als men het nog rustig een jaartje geeft om zijn honderd achtenveertig nieuwe oorlogsschepen af te bouwen. De zeewegen zijn eigenlijk veel zwakker dan de bezittingen; het onafhan- kelijke Australië, zoo dramatisch door Japan bedreigd, is lang niet in zoo'n precaire situa tie als men hier gelooft, want die gebieden die zich leen en voor invasie, zy'n het dichtst bevolkt, de beste havens het gemakkelijkst te verdedigen, een expeditie in een woestijn te landen heeft geen zin; iets waaraan Mus solini ook nog wel eens zal denken als hij bezig is zijn achttienhonderd kilometer weg langs de Lybische kust af te reizen, verge zeld van zijn persagentschappen. De economische en financieele reserves van Engeland zijn geweldig, de grondstof- fenreserve is onuitputtelijk. Bovendien is het weerstandsvermogen v?.n Engeland sedert 1933-'34 weer aan het op leven, iets dat van verschillende andere landen niet gezegd kan worden. Men vergeet dat Engeland, zelfs indien het al zijn tropi sche koloniale gebieden zou verliezen, nog altijd een staat van de eerste grootte zou bly'ven. Iets anders is hoe men aan het geld zal komen dat voor die bewapening noodig is; de kanselier van de schatkist lost nog oor logsschulden uit de jaren 1914-1918 af. Gaat men de millioenen in belasting zoeken, dan komt er weer een rem op de opleving, men zou dan een 100 millioen pond aan belasting moeten betalen. Het gouvernement heeft daarom tot een defensieleening besloten, groot 400 millioen pond, een griezeligen wissel op de toekomst, onder hevig protest van de regeeringsoppositie die van een oor- logsleening sprak. Het verschil is inderdaad niet groot. De leening loopt over vijf jaar. Het grootste deel van het dit jaar voor defensie benoodigde geld wordt nu gevonden uit de leening, namelijk tachtig millioen. pond, en twintig millioen pond blijft er over waarvan een deel uit de belasting zal moeten komen. Dit is niet gevaarlijk, neemt de regeering aan, daar de belastingopbrengst stijgt naar mate de werkmogelijkheid toeneemt; de oppositie wijst op het inkrimpen van de loonende productie, ondanks het verbeteren van den export over de laatste jaren, zij beschuldigt de regeering een inflatiepolitiek te voeren. Tot nu toe is dit natuurlijk niet te controleeren, daar het oploopen der prij zen veroorzaakt wordt door het opleven van handel en industrie, die nu opeens een on- gezonden,steun krijgt door de „Boom" in de zware- en chemische industrie. Zal er weer een „Slump" volgen, zooals de pessimisten zich reeds haasten te voorspellen? In een of anderen vorm zal de belastingbetaler er in de toekomst voor moeten opdraaien. Voor öc regeering zit er anders, waar het land en het Empire in nood zijn, niets op dan een risicopolitiek te voeren. Een ander ding is natuurlijk waar al dat geld precies naar toe gaat. De gemiddelde staatsburger weet, volgens den fabrikant dan, helaas te veel van de bewapeningsindustrie; maar als het er op aan komt realiseeren wij ons weer dat wij niets weten. Merkwaardig is dat een tijd geleden werd aanbesteed het bouwen van 38 vliegtuighangars, geraamd op 548.000 pond. Eenenveertig groote firma's deden hun inschrijf biljet in de regeerings- bus, veertig firma's schreven in voor een zelfde bedrag. En nummer eenenveertig was hooger, redde die firma het fatsoen, of hadden die heeren toch geen zin in het werk? BLOEMENTENTOONSTELLING „MARQUETTE". Door jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland en beschermheer van de Bloemententoon stelling „Marquette" is ter beschikking ge steld een groote verguld zilveren medaille. Door de Spaarnebank een zilveren beker. OBDAM Bilau-molen zal „herrijzen". Van de constructeurs van het Bilau- systeem is bericht bij het polderbestuur in gekomen, dat zy ijzer ten behoeve der roeden voor den watermolen alhier uit voor raad kunnen verkrijgen. Naar men zich zal herinneren was hieromtrent in de vorige week gehouden poldervergadering nog niet de minste zekerheid, daar sinds eenigen tijd tengevolge van het hoog opgevoerde ge bruik van ijzer in de meeste gevallen eerst op negen maanden geleverd wordt, welke termijn voor den matermolen te langen tijd buiten werking zou beteekenen. URSEM Feestavond. Woensdagavond werd in het café van den heer Kok te Rustenburg een feest avond gehouden onder leiding van domi nee Kreb. Na een openingswoord van Ds Kreb werden door verschillende leden van den jongerenbond tooneelstukjes en zangstukjes ten beste gegeven, die een welverdiend applaus oogstten. Tusschen de verschillende stukjes door werd thee met biscuits gepresenteerd. De belang stelling was vrij groot, en 't was dan ook een welgeslaagde avond. HEERHUGOWAARD Door het polderbestuur werd de levering van 300.000 straatklinkers opgedragen (breed model) aan de firma Feikema en de Boer te Leeuwarden. Het vorig jaar werd met deze soort een proef genomen aan den Basserweg. Het thans bestelde kwantum dient om de bestrating van dezen weg te suppleteeren, terwyl de rest in den Middenweg zal worden aangewend.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11