DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ontzettende ramp in Texas. School door ontploffing in de lucht gevlogen. De 0-16 naar de Spaansche wateren. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENÏ Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/hi. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 66 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK, Vrijdag 19 Maart 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Alkmaar, 19 Maart. Mussolini heeft dezer dagen een onder houd verleend aan Ward Price, den verslag gever van de „Daily Mail" en dit interview is in eenige opzichten wel belangwekkend Zoo is er gesproken over de uitnoodiging v. den Negus (men weet, dat de Negus door de Engelsche regeering is uitgenoodigd, om vertegenwoordigd te zijn bij de Engelsche kroningsfeesten) en Mussolini zeide in ver band daarmee, dat Italië bij deze kronings feesten niet vertegenwoordigd zal zijn. Mussolini voegde hier aan toe, dat Italië thans in koloniaal opzicht voldaan is en een vriendschappelijke regeling wenscht te tref fen met Groot-Brittannië in zake de handels aangelegenheden in Afrika, in het bijzonder betreffende Kenya en den Soedan. Overgaande op Spanje zeid de Duce: „Ik kan u verzekeren, dat wij aan generaal Franco niets gevraagd hebben in den vorm van een marinebasis op de Balearen of in Spaansch Marokko. De Italiaansche vrijwil ligers in Spanje, wier aantal sterk is over dreven, zullen naar hun haardsteden terug- keeren, wanneer het hun goed dunkt, tenzij een algemeen accoord tot stand komt om ook de andere vrijwilligers, wier aantal on eindig veel grooter is, terug te trekken. Italië doet niets en zal niets doen, wat ook maar indirect de territoriale onschendbaar heid van Spanje zou raken. Italië heeft niet het voornemen zich na den burgeroorlog met Spaansche aangelegenheden in te laten". Terugkomende op de handelsbetrekkingen tusschen Italië en Engeland, zeide de Duce, dat Italië nooit vijandige bedoelingen ten opzichte van Engeland en Frankrijk heeft gekoesterd en zulks ook niet op het oogen- blik doet. In antwoord op een desbetreffende vraag zeide Mussolini: „Zelfs indien bekeken van het laagste standpunt van verlies en winst, zou-ik geen enkel voordeel kunnen behalen uit een Europeeschen oorlog, waarbij ik Italië aan geduchte risico's bloot stel". De ontwikkeling van Abessinië, zoo ver volgde Mussolini, zal veel'tijd, energie er- kapitaal vereischen en het is dus van zelf sprekend, dat Italië wenscht samen te wer ken met de Europeesche landen, die kolo niën in Afrika bezitten". Wat betreft Locarno en het Westelijk Pact, is Italië bereid alles te doen wat in zijn vermogen ligt om daartoe te geraken. Zulk een accoord zou kunnen worden vergemak kelijkt door de stichting van een as tusschen Rome en Berlijn, welke niet gevormd wordt om onlusten in Europa te verwekken, maar veeleer, om in dit werelddeel vrede en orde te vestigen. De burgemeester van New York levert wel stof voor de dagbladen! Nu weer heeft Huil, de minister van buitenlandsche zaken in de Vereenigde Staten, een communiqué gepubliceerd, waarin hij mededeelt, dat hij op het nieuwe Duitsche protest heeft ge antwoord, dat de verklaring van de Ameri- gaansche regeering na het eerste protest ook van toepassing is op het onderhavige geval „Ik hoop", aldus de minister, „dat degenen, die deel hebben aan deze controverse, welke wordt gekenmerkt door bittere verklaringen in ons land en in Duitschland, weldra tot de conclusie zullen komen, dat het in het be lang van beide landen is, onderwerpen te zoeken, welke kalmer kunnen worden be sproken". Naar aanleiding van de door den Duit- schen ambassadeur bij minister Huil onder nomen stappen heeft La Guardia het vol gende verklaard: „De uitlegging, die de Duitsche regeering aan het woord „satisfalc- tionsfahig" geeft, is volkomen juist. Op nieuw verheugt het mij, dat Hitier zichzelf zoo snel herkent. Ik wacht thans het volgend rapport van Dodd (den Amerikaansche am bassadeur te Berlijn) af". Een nieuwe aanval op de Vereenigde Staten in „Der Angriff" heeft naar de „Daily Tel." meldt, in de overige Duitsche bladen navolging gevonden. Hiermede is een tweede anti-Amerikaansche perscam pagne ontketend, welke bijna even heftig is als de polemiek, welke op de eerste ver klaring van La Guarda volgde. De „Nachtausgabe" richt zich niet alleen tegen den burgemeester van New York, maar ook tegen de regeering van Washing ton. „Das Schwarze Korps", het officiëele orgaan van de S.S., heeft ruim een pagina gewijd aan een heftig, satiriek artikel over de Vereenigde Staten, waarbij illustraties zijn opgenomen, welke Amerikaansche in stellingen op grove wijze in caricatuur bren gen. Aantal dooden op 700 geschat. Een ontzettende ramp heeft de stad Tyler in Texas in rouw gedompeld. Door het ontploften van een verwarmingsketel is een school aldaar voor een groot gedeelte vernield. De school, die door ongeveer 1500 leerlingen werd bezocht, werd een ruïne en terwijl men eerst vreesde, dat 300 tot 400 leerlingen om het leven zouden zijn gekomen, bleek later, dat het aantal dooden ongeveer 700 zou bedragen. Reeds zouden 300 lijken geborgen zijn. ONDER PUIN BEDOLVEN VEERTIG ONDERWIJZERS VERMIST. DE EERSTE BERICHTEN. Een ramp, zooals wellicht nooit in de geschiedenis is voorgekomen, heeft het stadje Tyler in Texas (Am.) in diepen rouw gedompeld. Door het ontploffen n.1. van een ver warmingsketel is een lagere school aldaar vrijwel geheel vernield. De school werd door ongeveer 1500 leerlingen bezocht en de directeur vreesde, dat eenige honderden kinderen om het leven Waren gekomen. Deze vrees werd gedeeld door het personeel van een petroleum-maatschappij, dat in de nabijheid van de school werkte. De brandweren uit de omgeving, als mede geneesheeren en verpleegsters haastten zich, om de plaats van de ramp te bereiken. Uit de eerste berichten bleek, dat door de ontploffing een deel van de groote vergader zaal, waar verscheidene honderden kinderen van arbeiders op de petroleumvelden ver zameld waren, instortte. De meeste kinderen werden onder het puin bedolven, terwijl talrijken brand wenden opliepen. Door de kracht van de ontploffing, welke vermoedelijk is ontstaan doordat zich gas heeft gevormd in de ketelruimte van de verwarming, werden baksteenen tot op Vierhonderd meter afstand weggeslingerd. De directeur van de school vreest, dat drie- tot vierhonderdkinderen om het leven zijn gekomen. De school staat in New Londen en werd bezocht door de kinderen uit alle omliggen de plaatsen. Reeds 136 kinderen en 10 onder wijzers dood teruggevonden. De school, waar de oritploffingsramp zich heeft afgespeeld, bestond uit twee vleugels, waarvan er een vrijwel volkomen verwoest is, aangezien de wanden door de enorme kracht van de ontploffing naar buiten wer den gedrukt en het geheele dak van het twee verdiepingen tellende gebouw neer kwam op de 700 kinderen, die zich daar bevonden. De andere vleugel van het gebouw, welke reeds door de leerlingenwas verlaten, werd slechts licht beschadigd. De directeur van de School, waar de ont ploffing heeft plaatsgehad, heeft medege deeld, dat van de 40 onderwijzers er na den ramp slechts vier teruggevonden zijn. Twee uur na den ramp had men reeds de lijken van 136 kinderen en 10 onderwijzers gevonden. 670 dooden? Dit aantal bleek helaas nog klein te zijn, want weldra bleek, dat het aantal dooden op ongeveer 670 geschat moest worden. Daar van waren er op dat oogenblik ongeveer 300 gevonden. Uit een onderzoek bleek tevens, dat de ramp niet het gevolg was van een ontplof fing in de verwarmingsketel, maar van een ontploffen van een buisleiding, door welke het gas van een nabij gelegen olieterrein naar de school werd geleid. Troostloos schouwspel. Geheel Texas is in rouw gedompeld tengevolge van de vreeselijke ramp, die zoo veel honderden gezinnen van hun kinderen beroofd heeft. Nog steeds is het niet mogelijk een overzicht te krij gen over den totalen omvang van de catastrophe. Het is niet mogelijk door te dringen tot de plaats des onheils, waar een strenge afzetting gehandhaafd wordt en waar koortsachtig wordt gewerkt om de puinhoopen op te ruimen en de slacht offers te bergen. Het schijnt thans wei vast te staan, dat de ramp veroorzaakt is, niet door een ontplof fing in de verwarmingjjinstallatie, maarten- gevolge van een ontploffing in een buis, welke natuurgas naar het gebouw leidde. De school ligt n.1. midden in het petroleum- gebied en werd hoofdzakelijk bezocht door de kinderen van employés der olie-onderne ming. De overvloed' van natuurgas, die de bodem oplevert, wordt gebruikt voor ver warmingsdoeleinden en te dien einde is een uitgebreid net van buisleidingen langs de verschillende gebouwen aangelegd. Langs de school liepen ook verscheidene van deze buizen en de centrale verwarming der school werd gestookt met het door deze buizen aangevoerde natuurgas. Door onbe kende oorzaak schijnt een scheur in deze gasleidingen te zijn ontstaan. Het ontsnap pend gas moet door een vonk of vlam tot ontploffing zijn gekomen. De gevolgen waren verschrikkelijk. Oog getuigen vertéllen, dat zij plotseling een donderende ontploffing hoorden en zagen,* hoe het dak van de school „weggeblazen werd", een geheele vleugel van het ge bouw ineenzakte. Vrijwel tezelfdertijd laai den felle vlammentongen hoog de lucht in en hulden den jammerlijken puinhoop, die van de school was overgebleven, in een ziedende vuurzee, zoodat in het eerst zelfs niet mogelijk was nabij te komen. De omgeving van de school biedt een troosteloos schouwspel. Het terrein ligt bezaaid met brokken ijzer en steen, waartusschen de eerst aangekomenen de droevig verminkte en verkoolde lijk jes der kinderen verspreid vonden liggen. Het is niet mogelijk een beschrijving te geven van de tooneelen, die zich al spoedig nabij de plaats des onheils af speelden. In stbmme verslagenheid staan de ouders roerloos te staren naar de puinhoopen, waaruit de vlammen nog steeds opstijgen. Van tijd tot tijd moe ten volwassenen weggedragen worden, wien de smart te hevig is geworden Het reddingswerk. Bij het vallen van het donker was het nog niet mogelijk geweest een overzicht te krij gen van het aantal slachtoffers. Met koorts- achtigen haast, maar in een vreeselijk, be klemmend zwijgen, werken de reddings manschappen voort. Toen de nacht was in getreden, werd het bergingswerk voortge zet met behulp van schijnwerpers, wier felle lichtschijn scherpe schaduwen trok, waar tusschen de snelle en geruchtlooze figuren der bergingmanschappen zich voortbewegen in een bijna ondragelijke spanning. Buiten de afzetting staan de honderden ouders, die niet te bewegen zijn zich huiswaarts te be geven en af te wachten tot zij bericht krij gen, dat hun kind gevonden is. Hopen zij het onmogelijke? De gouverneur van Texas heeft alle be schikbare troepen hierheen gezonden. Ook een vliegtuig is aangekomen met dokters, verpleegsters en geneesmiddelen. Alle auto's uit de omgeving zijn gerequireerd, maar het is bijna niet mogelijk bij het terrein van de ramp te komen. De wegen zijn versperd door de duizenden auto's van belangstellen den en hulpbiedenden, die zich terstond op weg begeven hebben. Ondanks de groote hulpvaardigheid en de snelle hulpmaatregelen heerscht dus op het terrein zelf gebrek aan bevoegd medisch personeel aangezien dokters noch verpleeg sters snel genoeg nabij kunnen komen. Tot laat in den nacht had men van de veertig vermiste onderwijzers eerst tien kunnen bergen, verminkt, onherkenbaar. Het staat wel vast, dat het grootste aantal slachtoffers vrijwel terstond bij de ont ploffing door het neerstortend gesteente ge dood is, sommigen echter zijn door de steek vlammen, die ontstonden, getroffen en totaal verkoold. Veel slachtoffers bok zullen in het geheel niet kunnen worden terugge vonden, aangezien hun lijken uiteengereten zijn door het geweld der explosie. Van het stoffelijk overschot van elk slachtoffer, dat geborgen is, worden vinger afdrukken genomen, in de hoop, dat men daarmede nog tot identificatie zal kunnen komen. De meeste omgekomen kinderen waren nog geen vijftien jaar. Het schijnt echter, dat de jongste scholieren al naar huis ge zonden waren, toen het ongeuk gebeurde. Aan- den anderen kant echter vertelt men, dat het aantal slachtoffers zoo groot is ge worden, doordat alle overige leerlingen op eengepakt zaten in het z.g.n. auditorium, dat juist gelegen is in dat gedeelte der school, waar niets van overgebleven is. 399 lijken geborgen. Tot hedenmorgen vroeg had men uit de puinen van de school in Tyler 399 lijken geborgen. President Roosevelt heeft een beroep ge daan op het Roode Kruis, dat reeds per vliegtuig dokters en verpleegsters naar de plaats des onheils had gezonden. Het plaatselijke ziekenhuis is overvol en de lijken worden thans gelegd in de nabu rige winkels en kerken, welke ook worden gereserveerd voor het onderbrengen van de gewonden, welker totale aantal reeds 250 zou bedragen. Men wacht thans met ongeduld op de aan komst van sera, aangezien zich bij talrijke geredden reeds de kenmerkende verschijn selen van infectie hebben voorge daan, terwijl verscheidene anderen lijden aan een nerveuze instorting. DUITSCHE STUDENTEN VERPLICHT TE DÜELLEEREN. De nat. soc. studentenbond heeft be paald, dat van af het zomersemester elke student, die door een medestudent in zijn eer is getast, verplicht is zich door een duel genoegdoening te verschaffen. Dit besluit, aldus meldt de Berlijnsche .,Times"-cörrespondent, is een uitvloeisel van Hitler's woorden „dat gekwetste eer slechts door bloed kan worden gewroken". NA DEN AANSLAG OP CHAMBRUN. De rechter van instructie in Parijs heeft een huiszoeking doen verrichten in de woning van Madeleine Corrabeuf, die Woensdag een revolveraanslag op graaf de Chambrun- heeft gepleegd. Hierbij ontdekte men een intiem dagboek van deze dame, dat een beeld geeft van haar leven en van haar betrekkingen met een vooraanstaanden Italiaanschen staatsman en met graaf de Chambrun. Voorts werd vastgesteld, dat in een der vertrekken een zonderlinge wanorde heerschte, alsof be zoekers, ondanks de verzegeling, binnen, waren gedrongen. In het vertrek bevond zich «en groot portret van den Italiaanschen staatsman, op gedragen aan mevrouw Magda de Fontagnes. Het echtscheidingsproces van mevr. Simpson. Hedenmorgen is te Londen een aanvang gemaakt met de behandeling van het echt scheidingsproces van mevr. Simpson. De Atterney-general verklaarde in zijn inlei ding, dat op 9 Dec. 1936 een man, Steven- son genaamd, zich bij het gerecht vervoegd heeft en beweerd heeft, dat hij het bewijs kon leveren, dat de echtscheiding van mevr. Simpson niet definitief kon worden uitge sproken, aangezien materieele feiten niet voor het hof - waren gebracht, of wel omdat de echtscheiding door samenspanning was Mrs. Simpson verkregen. Hieraan voegde de Atterney- generaal dat hij meent te weten, dat de echtscheiding niet definitief kan worden uitgesproken, zoolang de tusschenkomst van den heer Stevenson in het dossier geboek staafd blijft. Tenslotte zeide de Atterney-general, dat de procureur van den koning een aantal prieven had ontvangen, waarin gezegd wordt, dat druk op hem is uitgeoefend of op den Atterney-general om geen onderzoek hiernaar te doen instellen. Deze beweringen zijn volkomen onjuist. Hierbij een interessante kaart van de tocht van de „O. 16", welke 11 Januari uit Nieuwediep vertrok met prof. Vening Meinesz aan boord. De route van de O. 16 is in principe zelf door prof. Vening Meinesz ontworpen, alleen werden de havens door de marine aangegeven. Het gedeelte van den Noord-Atlantischen Oceaan voornamelijk rond de „Azoren" was reeds op vorige tochten onderzocht. De route van de „O. 16" ging over een gebied waar zich gaten bevonden van 6000 a 6500 M. diepte, de hoogleeraar beeft thans onderzocht of de Middel-Atlan tische rug een plooiïngsgebergte was, zooals de Andes, de Himalaya, de Alpen, of een zuiver vulkanisch gebied. Het inzetkaartje van Amerika geeft de havensteden weer, eveneens de stad Washington, alwaar de geleerde een lezing gaf over zijn bevindingen. De „O. 16" was op de thuisvaart, en was 12 Maart te Lissabon binnengevaren. 26 Maart werd de „O. 16" te Nieuwediep terugverwacht, onze regeering echter gaf den commandant van de „O. 16' te Lissabon opdracht het reisplan te wijzigen en zoo spoedig mogelijk koers te zetten naar de Spaansche wateren, voornamelijk in de straat van Gibraltar, waar zich eveneens de „Hertog Hendrik" bevindt. Prof. Vening Meinesz heeft met zijn wetenschappelijke uitrustingen de „O 16" te Lissabon verlaten. Het doel van deze gewijzigde route beoogt de bescherming van onze koopvaar dijschepen in de Spaansche wateren.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1