Ik weet wel Vorderingen der regeering bij Guadalajara. wie lekkere Paasch- eitjes, Chocolade en Bonbons heeft Reeds 500 dooden geborgen. £amU en Jmu&ouw MGÜEHZA 10 RAT i tij TORRCMOCWA ^ALGORA fAg&ecin-A ^U«SA6«4 I CIFUEUTEb \LO£LA^_ N>fïmio ffÖRUA >ïOLA \PASTRAWI ARGAtfDA \MRALS5 fALMOGUERA XARABAUA^c fiÏLMES De algemeene toestand. Alkmaar, 20 Maart. De Oostenryksche bondskanselier Schusch- nigg brengt op dit oogenblik een officieel bezoek aan Hongarije, dat tot hedenavond duurt. Gisteren heeft hij besprekingen gevoerd ïnet de Hongaarsche regeering, waarvan een communiqué is uitgegeven. Daarin lezen wij ,o.m. het volgende: De diepgaande besprekingen tusschen de beide regeeringschefs, welke ook werden bijgewoond door den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken Kanua, hebben volkomen gelijke opvattingen aangaande den internationalen politieken toestand tot uitdrukking gebracht en daarmede ook een Volkomen uniform standpunt tegenover alle actueele problemen, welke in de vriend schappelijke samenwerking in den geest der protocollen van Rome verbonden beide staten betreffen. Er was in het bijzonder gelegenheid de juistheid, beproefdheid en onveranderde heiligheid der protocollen van Rome te on derstrepen. De beproefde opbouwende kracht der verbondenheid aan de staten, die de protocollen van Rome hebben onderteekend is volgens de opvatting der Oostenrijksche en Hongaarsche staatslieden de beste waar borg voor de handhaving van de vreedzame ontwikkeling in Midden-Europa. En hét veiligste verweer tegen alle eventueele po gingen de orde te verstoren. Wat de kwestie der Donaulanden betreft, bestaat tusschen de Hongaarsche en Oosten rijksche staatslieden volkomen overeenstem ming, dat de tot stand brenging van een correcte verhouding met de buurstaten in het belang is van allen en tegemoetkomend heid van alle betrokkenen stapsgewijs ook kan worden bereikt. De economische besprekingen worden tus schen de wederzij dsche deskundigen voort gezet. Verder is er weer eens een persoorlog in Duitschland, rechtstreeks tegen Oostenrijk gericht. Tenminste, zoo weten de Engelsche bladen te vertellen. Zij melden n.1., dat de Duitsche pers de Oostenrijksche regeerin verwijt, een perscampagne tegen Duitsch land toe te laten en zelfs aan te moedigen, in strijd met de overeenkomst van Juli. Vooral de „Wiener Telegraf", die als een joodsche agitatieblad beschreven wordt, moet het ontgelden. Het blad heeft gemeld, dat dr. Dietrich, de nat.-soc. perschef, gear resteerd is, omdat hij onder den invloed van alcohol onbehoorlijke opmerkingen over Hitier en de party zou hebben gemaakt. De Duitsche pers verklaart, dat dit bericht volkomen onwaar is. Verder zou de Oostenrijksche pers bericht hebben, dat dagelijks duizenden Duitsche arbeiders gearresteerd worden en dat enorme bedragen in de fabrieken worden in gezameld voor het Spaansche volksfront. De „Angriff" schrijft, dat de Oostenrijk sche regeering indien zij niet ingrijpt, een zeer gevaarlijk spel speelt, want men zou het publiek gemakkelijk kunnen inlichten over de corruptiezaken in Oostenrijk, waarmede groote bedragen, behoorende aan de open bare kas, gemoeid zijn. Deze campagne der Duitsche bladen wordt in de Oostenrijksche pers in heftige termen door de „Politische Korrespondenz" veroordeeld. De pogingen, die Oostenrijk in het werk stelt om den persvrede te be waren, aldus het orgaan, worden belem merd door de Duitsche houding. Terwijl de Duitsche klachten betrekking hebben op Oostenrijksche bladen, die niet in verbinding met de regeering staan, doet de groote officieuze Duitsche pers dégelijks aanvallen op Oostenrijk zonder voor leugen en laster terug te deinzen. Het is onmoge lijk de campagne tegen enkele Weensche bladen tot de geheele Oostenrijksche pers uit te breiden. De Oostenrijksche pers streeft naar het behoud van den vrede, maar zij kan de on welwillende houding der Duitsche bladen niet tolereeren en geen eenzijdige concessies doen. De Spaansche revolutie Ook zou de regeerin g te Londen infor- meeren, of het mogelijk is, dat Noorsche schepen deel uitmaken van Britsche con- vooien. Telegram van Mussolini aan de Italiaansche troepen. De Madrileensche autoriteiten hebben aan de pers den tekst doen toekomen van een tusschen andere officieele stukken, welke bij de inneming van Brihuega werden ge vonden, aangetroffen document. Het is een telegram van Mussolini, de dato 13 Maart en geadresseerd aan de Italiaansche troepen, die in dezen sector opereeren. Het telegram luidt als volgt: „Aan boord van de „Pola" op weg naar Lybie, ontvang ik een communiqué waarin wordt medegedeeld, dat nabij Guadalajara een groote slag woedt. Ik volg de gebeurte nissen van den strijd, zeker van de overwin ning, daar ik er zeker van ben, dat de stuw kracht en taaie volharding van onze legio- naires den weerstand van den vijand zullen overwinnen. Het verpletteren van de inter nationale strijdkrachten zal een succes zijn van groote militaire en politieke waarde, laat den legionaires weten, dat ik van uur tot uur hun actie, welke door de overwin ning zal worden gekroond, volg" (w.g.) Mussolini. Het telegram draagt het volgend op schrift: Commando der vrywilligerstroepen, Hoofdbureau van den generalen staf Arcos. 13-1937-15e jaar van het fascisme, no. 2759. Het document, waarin dit telegram voor komt, is een dagorder van den divisie-gene raal majoor Mangini, geadresseerd aan de 16e vlaggroep Pittau, en gedateerd Brihuega 16 Maart 1937. Honderden Italianen zouden naar de regeerings- troepen overloopen. Tientallen Noorsche schepen aangehouden. In het officieele communiqué van den verdedigingsraad wordt o.a. medege deeld, dat de operaties, welke gisteren aan het centrale front in den sector van Guadalajara zijn ingezet, geëindigd zijn met de inneming van Brihuega. Van daag werd de opmarsch der regeerings- troepen voortgezet. Er werden belang rijke documenten buitgemaakt, betrek king hebbende op de Italiaansche troe pen, terwijl een ontzaglijke hoeveelheid oorlogsmateriaal werd veroverd. De re- geeringstroepen maakten talrijke krijgs gevangenen, allen Italianen. De Madrileensche verdedigingsraad heeft verder medegedeeld, dat de regeeringstroe- pen aan het front in Guadalajara een zeer groot succes hebben behaald. Na Brihuega genomen en de Italiaansche troepen in ver warring gebracht te hebben konden zy een groot aantal dorpen veroveren, onder meer Gargoles, de Arriba, Huetos, Villaviciosa, de Tajuna, Copernal, Val de Arenas en Val de Andretas. Zes kanonnen, dertig machinege weren en een honderdtal geweren vielen den regeeringstroepen in handen. De lijken van een Italiaansch overste en zes Italiaan sche officieren zijn gevonden. Generaal Miaja deelde ten aanzien van den strijd in den sector van Guadalajara mede, dat de regeeringstroepen blijven op rukken. Zy naderen thans den weg naar Aragon. De veroverde stellingen worden met spoed versterkt. Heeft zich reeds een duizendtal Italianen overgegeven? Gisteravond zyn te Madrid twee vracht auto's aangekomen met 40 krijgsgevangenen, allen Italianen, die zich vannacht aan het front van Brihuega hebben overgegeven. Zij verklaarden, dat het moeilijk is om overdag naar de regeeringstroepen over te loopen, omdat de officieren hier scherp op letten. In den nacht gaat dit gemakkelijker. Zij zei den voorts, dat nog meer overloopers zullen volgen. Volgens verklaringen, die op het oogen blik niet gecontroleerd kunnen worden, en die de generale staf der regeeringstroepen ook niet zonder meer aanvaardt, zou het aantal overloopers van eergisteren en giste ren omstreeks duizend bedragen. Reeds 21 Noorsche schepen aan gehouden. De „Daily Telegraph" verneemt uit Oslo, dat het Noorsche schip „Vigor", dat 1518 ton meet en met een lading sinaasappelen op weg was van Jaffa naar Southampton, in de Straat van Gibraltar door een schip van Franco is aangehouden. Dit is het 21ste Noorsche schip, dat i% de Spaansche wateren gepraaid is. Het Noor sche ministerie van buitenlandsche zaken heeft generaal Franco een fel protest doen toekomen, waarin er de nadruk op wordt gelegd, dat de „Vigor", evenals vele der vroeger aangehouden schepen, geen Spaan sche kustplaatsen aandoet. Het „Arbeiderbladet" meldt, dat de regee ring samenwerking met de andere Scandina vische regeeringen zoekt teneinde te kunnen optreden tegen de daden van zeerooverij door de zeemacht der rechtschen. HET N00RD-00STEKI VAU M Sector Swgüeuza sector Guadalajara sector jarama sector usera ADRID Sector uuiversiteits- sector el-pardo w'jk- Spoorwegen =—UoOfdwegen wegen r~~i Sectoren c^^To==To Gueipo de Llano over de inneming van Brihuega. Generaal Queipo de Llano heeft voor den zender van Sevilla verklaard: „Alle opera ties zyn opgeschort, hetgeen den Marxisten de gelegenheid geeft victorie te roepen. Ge bruik makende van een stilstand in de krijgsverrichtingen in Guadalajara schrijven zij zich een geweldige overwinning toe: de inneming van Brihuega. De waarheid is, dat het dorp in de eerste linie lag en het doelwit was van een intensief artilleriebombarde ment. Toen de rooden aanvielen, hadden wij geen enkele reden de guardia civil en de fa- langisten die het dorp bezet hielden op te of feren. Wij gaven dus bevel tot ontruiming, zonder dat echter onze troepen aan het front een enkelen duim gronds achteruit getrok ken zyn. Daartoe blijft de groote marxisti sche overwinning beperkt. Generaal Mola heeft tegenover persverte genwoordigers zeer gedetailleerde verkla ringen afgelegd, welke hierop neerkomen, dat tot den stilstand in de operaties is be sloten tengevolge van het slechte weer. De krijgsverrichtingen zullen hervat worden, zoodra het bevel dat noodig zal achten. Een andere lezing. Een officier van hoogen rang der regee- ringsluchtmacht, die ooggetuige is geweest van den slag, die geleverd is in den sector van Brihuega, waar de Italianen werden verslagen, heeft als zijn meening uitgespro ken, dat deze overwinning van grooter be lang is dan men algemeen gelooft. De offi cier verklaarde: Het succes is te danken aan de nauwkeu rige voorbereiding van het offensief, dat ont ketend is op het geschikte oogenblik: Ik heb een vlucht gemaakt boven het slagveld en ik kan bevestigen, dat voor de eerste maal de Italianen alleen streden en niet geënca dreerd waren door Duitschers of Spanjaar den. Ik kreeg den indruk, dat de Italianen wilden toonen waartoe de veteranen van den Abessinischen veldtocht in staat waren. Zij hebben echter niets getoond. De onzen hebben hun bewezen, dat men hen gemak kelijk op de vlucht dreef door hen met be slistheid aan te vallen. Al het door hen ge bruikte materiaal was Italiaansch, met uit zondering van de Duitsche vliegtuigen, die voorzien zijn van Dieselmotoren, welke met zware olie gedreven worden, en die een ton aan bommen kunnen vervoeren. Zij halen een snelheid van .300 K.M. per uur. Tot dus verre hebben wij slechts zes van deze toe stellen aan de fronten gezien, maar wij heb ben er reeds een neergehaald in den sector van Pozoblanco en twee aan het front van Guadalajara. Drie andere werden ernstig door het vuur van onze jachttoestellen ge havend. Franco aanvaardt ontslag generaal Orgaz. Een speciale correspondent meldt, dat generaal Franco het ontslag heeft aanvaard van generaal Orgaz, den hoogen commissa ris in Marokko en bevelhebber van de troe pen in Afrika. De niet-inmenging. De gebeurtenissen in Spanje vormen het onderwerp van commentaar in de Fransche bladen. De Londensche correspondent van de Fi garo schrijft in zijn blad: „Eden heeft drin gend de ambassadeurs van Frankrijk, Italië, Duitschland en Rusland ontboden. Hij had zoo juist een bijzonder belangrijke mede- deeling ontvangen van de Russische regee ring. Volgens onze inlichtingen zouden de Sovjets zich uiterst ontevreden toonen over de controle-overeenkomst, maar zij leek Eden belangrijk genoeg om met de grootste spoed ter kennis gebracht te worden van de belanghebbende mogendheden". In de „Populaire" schrijft Bracke: „Men weet nog steeds niet hoe blinden het ver mogen kunnen krijgen om waar te nemen, wat anderen zien. Men kan er zich echter altijd over verheugen. Eden heeft het Lager huis wel willen zeggen, dat zijn inlichtin gen hem in staat stelden te verklaren, dat te Cadiz een militaire Italiaansche ontsche ping heeft plaats gevonden. Dat is iets nieuws. Er bestaat een buitenlandsche oor logsagressie, tezamen met een opstand van militairen, die hun woord verrieden, tegen ae wettige Spaansche regeering. Een voor de gewone stervelingen reeds oudé waarheid, wordt opgenomen in de verzameling diplo matieke waarheden. Wij hopen dat de weg gevonden zal worden om aan het republi- keinsche Spanje de mogelijkheid te geven vrijelijk zijn verdediging te voeren met alle hulpbronnen, waarop het recht heeft", De ontptoflingsramp in Texas Trieste opruimingswerkzaam heden duren voort. Ramp zou ontstaan zijn door de explosie van een mengsel van stoom en natuurgas. De nasporingen duren nog voort om de lijken terug te vinden der slacht offers van de ramp in het schoolgebouw te Tyler. Tot nu toe heeft men 500 deerlijk' verminkte lijken uit het puin te voor schijn gehaald. Van deze 500 lijken zijn 17 van onderwijzers. Voorts zijn tal van gewonden geborgen. Vele ouders zijn nog in het onzekere omtrent hun school gaande kinderen. De autoriteiten ver wachtten tegen gisteravond met de ber gingswerkzaamheden gereed te komen. De gouverneur heeft de staat van beleg afgekondigd. Be politie zal door de nationale garde vervangen wroden. Doktoren, 1' 4 en van het Roode Kruis en ziekenverplegers zijn voortdurend bezig met het verleen en van hulp aan de slacht offers van de ontploffing, welke een der grootste tragediën in de geschiedenis van Amerika vormt. De doktoren hebben ver klaard, dat de meeste slachtoffers, die men gevonden heeft, overleden zijn aan schedel- fracturen, en dat van de 175 kinderen en onderwijzers, die gewond zijn, velen er niet het leven zullen afbrengen. Omtrent de oorzaken van de ontploffing tast men nog steeds in het duister, hoewel ingenieurs van meening blijven, dat zij ver oorzaakt is door ophoopipg van het van de petroleumvelden af'-omstige natuurgas. De commandant van de nationale garde heeft een commissie van officieren benoemd voor het instellen van een onderzoek, heden zal een commissie uit het Congres van Texas haar werkzaamheden aanvangen om na te gaan of er sprake is van misdadige nalatigheid. De staat van beleg bly'ft van kracht. Vermoedelijk 620 dooden in totaal. Gistermiddag hebben de helpers, moe van het werk, een oogenblik den arbeid ge staakt. Men vreest dat in totaal 620 men- schenlevens verloren zijn gegaan bij de ont ploffing. Den geheelen dag door bezochten de rou wende familieleden de zalen waar de kleine slachtoffers liggen opgebaard. Velen zijn zoodanig verminkt, dat zij niet meer her kend kunnen worden. Men gelooft thans, dat de ontploffing is ontstaan doordat een mengsel van gas en stoom, dat ontsnapte uit een buis welke onder de school doorliep, door onbekende oorzaak vlam heeft gevat. De wreede ironie van het lot heeft gewild, dat men uit de puinen een schoolbord vandaan heeft gehaald, waarop met krijt geschreven stond: „de petroleum en het natuurlijke gas van Texas zijn de grootste natuurlijke zege ningen. Zonder deze beide was deze school hier niet en geen van ons zou hier zijn om zijn lessen te leeren". Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp. Het Huis van Afgevaardigde van den Staat Texas heeft een resolutie aangeno men, strekkende tot het openen van een onderzoek naar de oorzaken van de ontplof fing in de school van New London. Onbeschrijfelijke tooneelen. Onbeschrijfelijke tooneelen hebben zich voorgedaan bij de bevrijding der laatste slachtoffers uit de puinen van de school. Het schijnt, dat overal verwarring heerscht, ondanks de voortreffelijke hulporganisatie, die onder leiding staat van de commandan ten der nationale garde. De onherkenbaar uiteengereten lijken der slachtoffers liggen thans in de geïmproviseerde lijkenhuizen. Het schouwspel der ouders en vrienden der slachtoffertjes, die van de eene baar naar de andere loopen in de hoop hun kind nog te kunnen herkennen, is niet te verdragen. De regen stroomt neer en de wolken hangen laag boven dit tooneel der verschrik king. Uit het geheele land zijn journalisten herwaarts gekomen, zij vinden echter een volstrekte verwarring, iedere officiëele per soonlijkheid geeft weer een apder totaal van slachtoffers. Hoewel officiëel bekend ge maakt is, dat er 425 dooden zijn gevallen, verzekeren to- h betrouwbare personen, zoo als de directeur der school, dat het totale aantal ruim 500 bedraagt. De helft der jeugd van New Londen omgekomen. Het blijkt thans, dat bijna de helft van de schoolgaande jeugd uit de streek New Lon den bij de ontploffingsramp het leven heeft verloren. Hoe hevig de ontploffing en hoe triest de gevolgen wel zijn, blijkt uit een ver klaring van leden van het Roode Kruis, vol gens welke het niet zal lukken meer dan omstreeks honderd slachtoffers te identifi- ceeren. Wel zal nog alles in het werk worden gesteld om identificatie zoo ver mogelijk uit te voeren en heeft de staat zoowel als de federale regeering alle wetenschappelijke hulpmiddelen ter beschikking gesteld, maar al mag het dan ook gelukken nog van eenige lijken de indentiteit op te sporen, by vele zal dit onmogelijk blijken. Ontploffingsdeskundigen zijn herwaarts gezonden om in de overblyselen'een onder zoek in te stellen naar de vermoedelijke oorzaken der ontploffing en over hun bevin dingen rapport uit te brengen aan een mili taire commissie van onderzoek, die door den staat is ingesteld. Vermoedelijk zullen zy morgen gereed komen met hun rapport. TREINONTSPORING IN GUATEMALA. In de buurt van El Chile is gisteren een goederentrein ontspoord. Verscheidene wagens vielen om. Van een groep arbei ders bij de spoorwegen werden vier per- sonen gedood en twaalf ernstig gewond. SCHOORL. „Landbouw en Maatschappij". In het lokaal van den heer Schuyt was door bovengenoemde organisatie een verga dering belegd met als doel, in Schoorl ook een afdeeling van deze vereeniging op te richten. De vergadering had slechts zeer geringe belangstelling. Als spreker van den avond trad op den heer J. de Langen uit Ruinerwold. Hierna k,wam de spreker aan het woord, die in een Vlotte rede doel ert werken van L, en M. uiteenzette. Spreker vermoedde wel, dat onder de aanwezigen veel verschil van politieke en geestelijke richting zou be staan, doch allen zyn we het eens, dat de werkers op het land voor den gedanen arbeid momenteel al zeer slecht worden beloond. De geschoolde arbeider op den akker ver- dent de helft van hem, die anderen arbeid vericht. Deze belooning voor zul- ken zwaren arbied achtte hij een groot sociaal onrecht. Als oorzaak noemt men de wereldcrisis. Deze duurt al jaren. Wat hebben de wer kers eigenlijk te maken met dezen toestand? In eigen land zien we de boeren werken voor een loon van 5 a 6 cent per uur, terwijl zy, die in dienst van de gemeenschap zyn, veel meer verdienen. Er is in ons land niet bepaald een overvloed van bodemproducten. Als er op nieuw een wereldoorlog zou uitbreken en onze grenzen voor invoer van voedsel ge sloten zouden zijn, zullen we zeker allesbe halve overvloed hebben. Laten we heusch maar niet gelooven, dat de oude toestand, waar alles goed liep, zal terug komen. Neen, de toestanden zijn veranderd en stabiliseeren zich. De crisis, de toestand van onzekerheid, is reeds lang voor bij en we hebben ons aan te passen aan de dingen, zooals ze geworden zijn. We leven zeer. zeer eenvoudig. De Neder- landsche boer stelt aan het leven zeer ge ringe eischen. Wij arbeiden voor ons be staan, doch is dit het eenige wat ons tot ar beid drijft? Als we na een arbeidzaam leven terug zien, dan valt te constateeren. dat door dien arbeid anderen vooruit zijn gekomen. Onze arbeid is dus van oneindige waarde. De gemeenschap heeft echter daar tegenover den plicht, om dien arbeid na^tr waarde te beloonen, want in de laatste plaats kunnen we missen die dingen, die door den landman zijn geproduceerd. Hoe slecht wordt dit echter bezien! Was het niet de vrijheidsbonder Knottenbelt, die één maal heeft gezegd, dat de loonen naar be neden moeten, en de producten van het land niet te duur zouden mogen zijn? Wie ge zond doordenkt, noemt de daad van sir Henry Deterding een toe te juichen presta tie, doch tegelijk zag men het N.V.V. de regeering waarschuwen voor mogelijke prijs opdrijving. Ons -land telt 55 procent agrarieërs en 45 anderen. Die partijen moeten de dingen met elkander ruilen. Ons land telt 220000 landbouw-ondernemingen en daar van zijn de helft bedrijfjes, kleiner dan 5 hectaren. Ons land heeft dus in hoofdzaak een landbouw kleinbedrijf. Er wordt ge- leeft in eenvoud, en met hard werken tracht men het bedrijfje vooruit te brengen. Heel vaak is dit het eenige ideaal van den kleinen man. Dit wordt gedaan met lust en met liefde en met de gedachte, daarmede den ouden dag te verzorgen. Dat is de peiler van een democratisch systeem. Er wordt ook anders aan de volken ver- Men zegt wel: Laat de gemeen schap zorgen als ge oud zijt. Bedenkt men niet, dat met het prediken van deze leuze

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6