Daar was in de eerste plaats het feit, dat aan mevrouw Braun voor hèt jaar 1936 den Moeder Triebels-beker werd uitgereikt met de daaraan verbonden medaille, waarbij de zwembondvoorzitter met enkele woorden het zoo kort en duidelijk uitdrukte: Wij zul len uw arbeid van 1936 niet vergeten. Niet alleen hebt u veel voor den bond gedaan en voor de zwemsters, maar vooral in het be lang van geheel Nederland. Een tweede aangename taak had de heer de Vries te verrichten, toen hij bekend maakte, dat het bestuur mejuffrouw G. Klapwijk benoemd had tot lid van ver dienste, voor het vele, wat zy vroeger op sportief gebied had gepresteerd en tevens voor haar groote verdiensten in organisa torisch opzicht van de laatste jaren. Zoo tusschen de bedrijven door kon de voorzitter nog mededeelen, dat de Neder- landsch-Indische Zwembond den heer A. F. Ruimschotel tot lid van verdienste had be noemd, dank zij zijn werkzaamheden met betrekking tot de uitzending van Haasman en Stam naar de Olympische Spelen en mede in verband met het feit, dat de heer Ruimschotel op zoo uitnemende wijze de be langen van den Indischen bond in Neder land heeft behartigd. Het openingswoord getuigde overigens van gezond optimisme en ongetwijfeld zal men geen bezwaren kunnen aanvoeren tegen het betoog van den heer de Vries, toen hij beweerde, dat 1936 een goed jaar voor den K.N.Z.B. is geweest. Wel constateerde hij een kleine vermindering in het ledenaantal, doch dit moest z.i. meer gezocht worden in de minder gunstige financiëele omstandig heden in het algemeen en in het feit, dat door de slechte weersomstandigheden var- dezen zomer de kleine vereenigingen moei lijkheden hebben gekregen. Spr. ging de werkzaamheden der verschillende commis sies na en herinnerde er aan, dat de K.N. Z.B. het volgend jaar zijn 50-jarig bestaan zal herdenken, Wat het sportief gedeelte betrof, de heer de Vries memoreerde dank baar de uitreiking van den van Tuyll-beker. Het wedstrijdzwemmen heeft op hoog peil gestaan, hetgeen wel overduidelijk op de Olympische Spelen, maar ook op wed strijden in eigen land is bewezen. Dat de bond een goed jaar heeft gehad, weet spr. ook aan de omstandigheid, dat de finan ciëele positie hecht mocht worden genoemd. De organisatie was uitstekend en de samen werking tusschen bestuurderen, commissie leden en officials liet niets te wenschen over. Het gewijzigde competitiereglement voor waterpolo werd goedgekeurd, evenals het wedstrijd- en kampioenschapsreglement, waarop ingrijpende veranderingen waren aangebracht. ZWEMFEEST ARBEIDERS SPORTBOND. In de „Overdekte". Het éénjarig bestaan van den Arbeiders Sportbond, afd. zwemmen, is Donderdag avond met een zwemfeest in de „Overdekte" gevierd. Veel belangstellenden waren aan wezig,. die met groote interesse hebben ken nis genomen van de verrichtingen van de zwemmers en zwemsters. In een vlot tempo, waarvoor de bonds- zwemleeraar H. Heinrich zorgdroeg, werd het uitvoerige programma afgewerkt, in ge spannen aandacht volgden de aanwezigen den strijd tusschen de deelnemers. Ballonspringen en pantomine vormden een aardige attractie in dit programma. Als propaganda-avond heeft dit zwemfeest zeer zeker z'n nut. En wellicht zullen velen, die er tot op heden nog niet aan dachten te leeren zwemmen, thans van gedachten ver anderd zijn. Dat hopen wij van harte, want er is geen mooier en nuttiger sport dan zwemmen. De gelegenheid is er nu, maak er dan ook gebruik van. De uitslagen van de zwemwedstrijden luiden: 25 M. schoolslag kinderen: Jongens: J. Witziers 21 sec.; D. v. Helden 22.1 sec.; W. Wilms 25 sec. Meisjes: P. Hiemstra 27.1 sec.; Rie de Bood 27.5 sec.; A. de Vries 30 sec. 12 M. rugslag: Jongens: J. Witziers 8 sec.; W. Wilms 9.1 sec.; G. Dekker 10 sec. Meisjes: P. Hiemstra 10.2 sec.; A. de Vries 12.1 sec.; Rie de Bood 14 sec. Diploma-zwemmen: Wil Couwenhoven; Daan v. Helden; Pietje Hiemstra; Eef Koops; Annie Poeze; Kees Pisuisse; Henk Sulter; Fred. Scharlewie; Lea Jongmans; Pons Vermeer; Jan Witziers; Wim Wilms; Greta Geus; Hilda Tump; Cor Neef; Hens Klimp; Ben Schats; Adie Groothuizen; Henk Capelle; F. v. d. Goes; mevr. Visschër; mevr. Wuurman. 25 M. schoolslag: Dames: T. Schneiders 22.3 sec.; H. Tump 24 sec.; B. Schneiders 24.2 sec. Heeren: J. Kuiper 19 sec.; G. de Rooij 19.3 sec.; C. Pronk Jr. 20 sec. 25 M. rugslag: Dames: T. Schneiders 21.3 sec.; B. Schnei ders 25 sec.; M. Randeraad 26 sec. Heeren: G. de Rooij 20 sec.; C. Pronk Jr. 21.1 sec.; L. Schats 23.2 sec. 25 M. vrije slag: Dames: T. Schneiders 17.3 sec.; H. Tump 24.9 sec. Heeren: C. Pronk Jr. 16.1 sec.; H. Fransen 16.2 sec.; C. Beentjes 19.4 sec. JlecfiLizaken Kantongerecht te Alkmaar. (Zitting van 19 Maart). Al een heel klein contingent zondaren tegen verschillende wetsartikelen stond voor de zitting van den Kantonrechter van hedenmorgen vermeld en een overeen komstig klein deel was dan ook verschenen om verantwoording van hun daden af te leggen. Hij wist het beter. Allereerst was de beurt aan den koopman G. S. uit Alkmaar, die op 4 Januari jl. zijn zoontje met een wagen met groenten had laten rijden zonder dat hij aangesloten was geweest by de Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale. S., die een houding aannam, dat hij wel even vertellen zou hoe de wet wel en hoe niet in elkaar zat, be weerde dat hij niet wist, dat hij geen groenten mocht vervoeren wanneer hij geen lid van bovengenoemde centrale was. Bovendien was dat volgens verdach te ook de grootste onzin geweest, doch desondanks was hij na het procesverbaal toch maar zoo vlug als mogelijk was, toe getreden tot de centrale, ondanks den „onzin' die het volgens hem geweest was. De ambtenaar eischte 12 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak 4 of 2 dagen. Eenzelfde gebeuren had plaats gegrepen op 4 December toen dezelfde koopman het zelfde zoontje weer met een kar groenten had laten rijden. Gelijkluidend aan het vorige vonnis veroordeelde de kanton rechter G. S. tot 4 of 2 dagen, doch S. wist het beter en kondigde aan dat hij onmiddellijk cassatie zou aanteekenen. Juristen maken ook wel eens fouten. 't Moet voor den advocaat en waarne mend kantonrechter te Hoorn, mr. B. W. D. wel een alleronaangenaamste gewaar wording zijn geweest toen V ij op 25 Jan. in de Egmonderstraat te Alkmaar feite lijk door zijn eigen schuld met zijn auto een aanrijding kreeg met een wielrijder. Mr. D. reed in de Egmonderstraat en, zooals later bleek, nogal links van den weg, toen vanaf den Westerweg een jon genman, de 14-jarige N. G. Blankendaal, kwam aanrijden. Het feit, dat de automo bilist link", reed was oorzaak dat deze geen kans zag den wielrijder nog te ontwijken, doch gelukig was de schade tot een paar verbogen spatborden beperkt gebleven. Mr. D. had als gemachtigde mr. Prins gezonden, die aanvoerde dat in dit geval beiden schuld hebben gehad. Het was juist dat verdachte teveel links had gere den, doch het feit dat deze, door nog ver der naar links uit +e wijken, gepoogd had een botsing te voorkomen was volgens mr. Prins het beste bewijs dat de wielrijder de bocht te ruim had genomen. Mr. D. had aan B'ankendaal een schadevergoeding van 3 aangeboden, zijnde de helft van de totale schade, daar mr. D. van meening was dat in dit geval zoowel hij als de aan- geredene schuld hadden. De ambtenaar van het O. M. vroeg een geldboete van 5 of 5 dagen. Uitspraak a.»,. Donderdag. Als er sneeuw ligt. Het late wintertje dat we dit voorjaar mochten genieten, waarbij het aan sneeuw niet ontbrak, had mej. E. Kamp uit Oud- karspel een minder aangename ervaring opgeleverd. Zij was n.1. op 26 Januari van haar werk naar huis gegaan en moest op een bepaald moment een aantal uitgelaten opgeschoten jongens passeeren, die elk meisje dat langs kwam, op een inwrijfpar- tijtje met sneeuw tracteerden. Ook mej. Kamp werd, ondanks haar heftige pro testen, op een lading koude vieze sneeuw getracteerd en het gevecht ging zoo ruw toe, dat het slachtofer achteraf tot de ont dekking moest komen dat haar regenman tel gescheurd was. De dader van deze ruwe tractatie, de timmerman K. H. uit Noordscharwoude. vond het gebeurde heelemaal niet zoo erg en stond er nog zoo'n beetje over na te grinniken, een houding die de kanton rechter hem nog al kwalijk nam. Boven dien bleek verdachte geenszins van zin te zijn de veroorzaakte schade ad 3.95 te vergoeden, omdat hij, zooals hij beweerde „niet eens wist of hij haar nu eigenlijk wel te pakken had gehad." De ambtenaar van het O. M. vroeg een boete van 15 of 15 dagen. De kantonrechter wilde H. nog een laatste kans geven de schade te vergoeden en zal op Donderdag a.s. uitspraak doen. Mondelinge uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 19 Maart 1937. Overtredingen van de motor en r y w i e 1 w e t: J. P. M. te Bergen, H. de H. te Zuid-Beemster, ieder 4 boete of 1 week tuchtschool. C. J. A. H. te Alkmaar, 2 boete of 2 dagen hechtenis. P. M. te Hei- loo, J. S. G. te den Helder, W. van D. te Beemster, ieder 3 boete of 3 dagen hech tenis. R. L. W. te Anna Paulowna, 2 x 2 boete of 2 x 2 dagen hechtenis. A. S. te Zij- pe, 4 boete of 4 dagen hechtenis. D. L. te Noord-Wolde, 5 boete of 5 dagen hechte nis. A. O. te Zuidscharwoude, 6 boete of 4 dagen hechtenis. P. B. te Castricum, W. C. S. te West-Graftdijk, F. W. A. te Alle maal", A. S. te Beverwijk, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis. A. S. te Beverwijk, 8 boete of 8 dagen hechtenis. E. N. te Lisse, 20 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de politie verordeningen: P. M. te Hoorn, 6 en 3 boete of 6 en 3 dagen hechtenis. C. G. S. te Alkmaar, F. L. R. te Hoorn, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtreding van de post wet: C. G. te Schagen, 4 boete of 2 dagen hechte nis. Overtreding van art. 426 van het Wetboek van Strafrecht (in staat van dronkenschap de orde verstoren): A. van P. te Egmond aan Zee, 10 boete of 8 dagen hechtenis. Schriftelijke uitspraken: K. D. te Barsingerhorn, overtreding van het tar- webesluit, 30 boete of 15 dagen hechtenis. K. D. te Barsingerhorn van het tarwebesluit, 20 boete of 10 dagen hechtenis. M. Kr. te Alkmaar, overtreding van de drankwet, 40 boete of 20 dagen hechtenis. HAKENKRUIS NAAR BENEDEN GEHAALD. Voor den Haagschen politierechter mr. Feith stond gisteren terecht de Apeldoorn- sche muzikant H. E., wien ten laste was ge legd op 19 December, den dag van onder trouw van het vorstelijk bruidspaar, een hakenkruisvlag, welke voor den gevel van een woning hing, naar beneden te hebben gehaald en te hebben beschadigd. Op de Bierkade n.1. hingen voor het huis van den vertegenwoordiger van de „West- phSlische Zeitung" den heer Otto Statius een oranje-vlag en een hakenkruisvlag uit. De laatste gaf aanleiding tot opmerkingen uit het talrijk aanwezige publiek en het duurde niet lang of er ontstond voor het huis een oploopje. De politie had Statius aangeraden de vlag binnen te halen, waar aan deze aanvankelijk voldeed. Later toen hij bemerkte, dat er in de stad nog andere hakenkruisvlaggen wapperden, had hij de zijne weer buiten gehangen, ondanks de protesten van de voor het huis joelende menigte. Op een gegeven moment kwam er uit het publiek een man te voorschijn, die met een lange haak de vlak met stok en al naar be neden haalde. Statius stak daarop een tweede vlag uit, die het zelfde lot dreigde te ondergaan. Deze vlag werd echter niet naar beneden gehaald, doch slechts licht beschadigd. Tenslotte kwam de politie tusschen beide en maakte proces-verbaal op tegen een man, die op het punt stond met den bewo ner van het huis te gaan vechten en door dezen ook als de bedrijver van de vernie lingen werd aangewezen. Op de terechtzitting ontkende verdachte deze feiten gepleegd te hebben. Hij was wel bij het relletje geweest, maar had, toen hij zag, dat er een vechtpartij zou ontstaan, tusschenbeide willen komen. Op dat mo ment was de politie verschenen. Door den heer Statius en zijn echtgenoote werd verdachte echter wel herkend. Ook 'n kantoormeisje van de „Miko", een metaal- handel, welke onder de woning van Sta tius is gelegen, had gezien, dat verdachte met een lange haak aan kwam loopen. Er werden nog twee getuigen a décharge gehoord, een broer van verdachte en een schipper die beiden verklaarden dat, E. al leen naar het huis van Statius was toege gaan, toen er ruzie dreigde te ontstaan. Mr.P. R. Blok, requisitoir nemend, achtte het ten laste gelegde bewezen en noemde het bedrevene een ernstig feit. In ons land moeten buitenlanders veilig de vlag van hun land kunnen uithangen, zonder dat deze daarbij aan verneling bloot staat. Verdachte moest zich geen oordeel aan matigen over wat men wel en niet mocht doen. Hij bewijst ons land daar zeker geen dienst mee, vooral daar hij zelf al heel wat veroordeelingen achter den rug heeft. Spr. eischte 6 weken gevangenisstraf. De politie-rechter deed onmiddellijk uit spraak en veroordeelde E. tot 3 weken ge- vangensstraf. EEN EIGENWIJS BOERTJE. Hij vertrouwde het zaakje niet. Een 60-jarig boertje uit Oosterhout had eenige maanden geleden onder Oosterhout door niet voldoende naar rechts uitwijken een wielrijdster uit Rotterdam aangereden, waardoor aan de fiets van de dame een schade van 4.50 werd veroorzaakt. Het boertje weigerde de schade te betalen, met het gevolg dat er politiezaken van werden gemaakt en Jiet boertje zich Vrijdag voor den Bredascheh kantonrechter moest verantwoorden. De Rotterdamsche dame wilde zich civiele partij stellen, hetgeen echter zonder bijstand van haar echtgenoot niet ging. Niettemin trachtte de kantonrechter te Breda, nadat door getuigenverklaringen de schuld van het boertje was komen vast te staan, een regeling te treffen. Kantonrechter: Hedde gij 4.50 bij oe om schade te betalen. Het boertje: Neeë. Kantonrechter: Zij-de gij dan zonder cen ten van huis gegaan? Het boertje: Neeë. Kantonrechter: Hedde gij 'ier niemand in de zaal, die je f 4.50 wil leenen? Dan zal ik het met de boete wel maken! Een toevallig aanwezig veldwachter uit Oosterhout bood hierop aan, de 4.50 voor het boertje te betalen. De kantonrechter: Maar dan motte gij dat geld vanavond terugbrengen. Het boertje: Ik vertrouw het zaakje niet en doen het niet! Het O.M. en de Kantonrechter poogden het boertje tot andere gedachten te brengen, maar alles stuitte af op het stereotype ant woord: Ik vertrouw het niet! Het O.M. eischte hierop 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. De kantonrechter: Hedde gij het gehoord? Zoude ge den veldwachter nu maar niet late betale? Het boertje: Neeë, dan gaan ik maar zitten. Kantonrechter: Dat is goed, maar dan ver oordeel ik je tot 5 boete of 10 dagen hech tenis. De Rotterdamsche dame kreeg den raad, haar vordering van f 4.50 in handen van een deurwaarder te stellen, omdat het boertje best betalen kan. ri DUBBELE MOORD TE MERKELBEEK. De rechtbank te Maastricht behandel de hedenmorgen de strafzaak tegen de 64-jarige Maria Clara van Helden, van Belgische nationaliteit, afkomstig uit Merkelbeek (L.), verdacht van moord op den 73-jarigen M. A. F. Buysers, en diens schoonzuster, gepleegd in den ochtend van 22 November van het vorige jaar. De vermoorde schoonzuster van B., de 72-jarige Maria Josepha Hubertina Buysers- Senden, afkomstig uit Neerbeek, was, mede met het oog op de kermis gedurende enkele dagen naar Merkelweek gekomen om B. te helpen. Naar verluidt, zouden er tusschen B. en diens schoonzuster eenerzyds en de huishoudster, (verdachte) anderzijds, mee- ningsverschillen zijn gerezen, waardoor de stemming van deze laatste tegen de beide anderen geprikkeld was. In den avond van Zondag 22 November is verdachte, bij de buren, die op eenigen af stand wonen, komen vertellen, dat er een indringer in huis was. Zy zeide niet te weten of er iets met B. en diens schoon zuster niet in orde was. De buren spoedden zich daarop naar de woning van B. Aldaar aangekomen deden zij een gruwelijke ont dekking. In de keuken vonden zij het lijk van de schoonzuster, die op afzichtelijke wijze bleek te zijn vermoord. Zij was ge kleed in haar mantel. Op de tafel lagen een hoed en een taschje. Onder de tafel lag een kerkboek. Intusschen had de huishoudster in de slaapkamer boven geconstateerd, dat ook de landbouwer vermoord was. Deze lag met afgesneden hals in bed. De politie werd gewaarschuwd en spoedig waren de gem.- veldwachter Linckens en de brigadier der rijks veld wacht, Meijer uit Amstenrade ter plaatse. Ook de marechaussee uit Brunssum werd gewaarschuwd. Het parket te Maas tricht dat gewaarschuwd was, stelde onmid dellijk een onderzoek in, waarbij ook de burgemeester Gabriels aanwezig was. Dit onderzoek leidde tot de arrestatie van de huishoudster, die van dit misdrijf werd verdacht. Verdachte, die tot heden alle schuld is blijven ontkennen, dischte een verhaal op van een roofoverval, waarbij zij door een manspersoon, gewapend met mes en revol ver zou zijn aangevallen, waarop zij naar zolder zou zijn gevlucht, vanwaar zij niet weg kon omdat de indriger aan de trap post wa^ blijven vatten. Deze man wien zij op zijn verzoek een boterham zou hebben ge geven, zou haar ook een rijksdaalder hebben afhandig gemaakt. Toen de man verdween, was zij direct naar de buren geloopen. Ui: het ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat er geen spoor van een inbreker was te vinden en dat nog den avond van de misdaad het vee in de stallen goed verzorgd bleek te zijn. Het bewijsmateriaal tegen de verdachte stapelde zich gaandeweg op, zoodat zy in arrest werd gehouden. Er bestond voor deze zaak heden veel belangstelling. De verdachte werd bijgestaan door mr. F. G. van der Kroon uit Heerlen, als raadsman. Door het O.M waren zeventien getuigen, waaronder de rechter-commissaris, mr. Gadiot en de scheikundige E. van Waege- ningh uit Maastricht, als deskundigen. Provinciaal Ttieums NOORDSCHARWOUDE Adspiranten-uitvoering. Zondagmiddag had in de zaal van den heer J. de Bakker een adspiranten-uitvoe ringplaats van den gym. ver. Hercules en Hygiea. De zaal was geheel gevuld met belang stellenden. De heer A. Ootjers opende met een kort woord en hoopte dat de aanwezigen zouden genieten van hetgeen de kinderen presteer den. „De Vroolijke Vinken" zetten een vroo- lijken marsch in en daarna werd het pro gramma afgewerkt. Een keur van nummers stond op het programma, waarvan vooral de vrije oefeningen van de jongens en die van de meisjes bijzonder gewaardeerd wer den. Ook de rythm.-oefeningen van de meisjes werden keurig afgewerkt. Maar ook mogen wij de oefeningen aan de ver schillende toestellen niet vergeten b.v. ringen meisjes, keurafdeeling en paard van de jongens, ook keurafdeeling en brug jongens, keurafdeeling. Deze hadden de volle aandacht. En dan de kleuterafdeeling. Wij hebben niets anders dan een woord van bijzondere waardeering voor de ma nier waarop de heer Boot met zyn kleuters weet om te gaan en de wijze waarop hy ze weet in te wyden in de eerste beginselen van de gymnastiek. Het doet een groot ge noegen te zien hoe goed de kleuterafdeeling vertegenwoordigd was. De heer Ootjers sloot met een kort woord dezen mooien middag en Hercules en Hygiea kunnen op een bijzonder goed geslaagden adspiranten-middag terug zien. 'T VELD Landbouwcursus. Donderdagavond werd de eindles ge houden van den landbouwcursus van de R.K. L.T.B. afd. 't Veld. Aanwezig waren de leeraren J. H. Wolters van St. Maarten en Overtoom van Spierdijk, welke den cur sus gegeven hadden. Bovendien merkten wij op ir. Lienesch en enkele bestuurs leden. Aan alle leerlingen werd een diploma uitgereikt. Nadat door den heer Wolters een afscheidswoord was uitge sproken, nam ir. Lienesch het woord, verheugd als hij was, dat ook hier weder om een landbouwcursus was gegeven, waarna een cursist een woord van dank richtte aan de onderwijzers en bestuur. De voorzitter sloot met eenige woorden aan onderwijzers en leerlingen de les. STOMPETOREN Tooneelvereeniging „Aurora". Zondagavond gaf de tooneelvereeni ging „Aurora" in café Kamsteeg een uit voering. Kon men den inhoud van het blijspel „Muggen om de kaars" door H. de Wilde niet bepaald bewonderen, de ver tolking was goed en vooral in het eerste en tweede bedrijf was men in staat de lachspieren in beweging te brengen. Van de hoof drollen vertolkers kunnen wij in één adem noemen de trouwlustige vrijgezellen Frans en Gerard, resp. Je heeren Jb. Posch en L. Schuuring. Hun houding en gebarenspel deed den gullen lach door de zaal klinken. De derde, Toon, (de heer G. de Jong) beschikt nog niet over routine, doch speelt sinds korten tijd op de planken. Soms was zijn stem even te zacht. De ideale huishoudster Jo werd kranig uitgebeeld door mej. Diet Glijnis, haar toetreden is voor de vereeniging een aanwinst. Ook de kleine rollen waren in goede handen, zoodat het een prettige avond was. Het muziekduo zorgde voor een mooie pauzevulling, tijdens het dan sen was de A. B. C. Boys band volledig aanwezig om de voeten in beweging te houden. De heer Visser grimeerde, en de regisseur, de heer S. Heringa, die bij het begin de commissie uit den bond van dilettantehvereenigingen in N.-Holland een woord van welkom had toegeroepen, heeft alle eer van zyn werk gehad. ZUIDSCHARWOUDE Het 40-jarig bestaan van de geheelonthoudersbeweging aan den Langendijk. Zaterdagavond werd in de zaal van den heer P. Kramer alhier het 40-jarig bestaan van de geheelonthoudersbeweging aan den Langendijk herdacht. Er was voor deze her denkingsavond een flinke belangstelling, waarover de voorzitter, de heer C. de Jong, in zijn openingswoord zijn genoegen uit sprak. Spr. verwelkomde de aanwezigen namens de afdeelingen Langendijk en St. Pancras van de A. N. G. O. B. en de afd. Langendijk van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, in het bij zonder den spreker van dezen avond, den heer ds. Melchers, de oprichter van de ge heelonthoudersbeweging aan den Langen dijk. Spr. herinnerde aan hen, die voor ruim 40 jaren hier propaganda voerden, ruL ds. Melchers, ds. Weder, ds. Schermerhora en prof. van Rees, en wees op het verschil tusschen de beweging van toen met die van thans. In de afgeloopen 40 jaar is er veel door de geheelonthoudersbeweging gedaan. Van de leden, die bij de oprichting zich hebben aangesloten, waren nog een drietal in de zaal aanwezig, n.1. de heeren P. van der Molen, Jb. Kramer Sr. en G. Bakker. Over onzen strijd kunnen wij tevreden zijn, maar niet voldaan. Gelukkig, dat de jeugd het werk van ons wil overnemen. Spr. verwel komde de jeugdclub Zonnebloem van Krommenie en huldigde den oprichter der geheelonthoudersbeweging, ds. Melchers, wiens werken voor ons een aansporing i* geweest, voort te gaan. Bloemen en hartelijke woorden. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Hoek, namens de afd. Alkmaar van de N. V. en hef Alkm. Drankweer Comité, die namens beide organisaties hartelijke woor den sprak en bloemen overhandigde. De heer Jb. Kramer Sr., één der leden, die vanaf de oprichting lid was geweest, sprak hierna als een /an de oude garde, herinne rende aan den stryd welke in het begin moest worden gevoerd en den tegenstand, welke men moest overwinnen. Spr. compli menteerde de vereen, met het 40-jarig jubileum. De heer P. van der Molen voerde het woord namens de federatie van S. D. A. P.- afdeelingen aan den Langendijk en het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. De strijd van deze organisaties en de strijd van de nu jubileerende organisaties heeft veel overeenkomst. De nieuwe samenleving, welke spr. voorstaat, ziet hij drankvrij. Spr. hoopte, dat de drankbestrijdersorganisaties spoedig geheel overbodig zullen zijn, omdat men een drankvrij e samenleving heeft ver kregen. Een keurige mand bloemen ging aan deze woorden vergezeld. De heer De Waard sprak namens de afd. Alkmaar van de A. N. G. O. B., herinnerende aan de vroegere door hem bijgewoonde jubilea. Spr. feliciteerde de afd. met het 40- jarig bestaan en sprak de beste wenschen uit voor de toekomst. Ook deze spreker bood bloemen aan. Schriftelijke felicitatie was binnenge komen van de afd. Nieuwe-Niedorp. De voorzitter dankte de verschillende sprekers. Zoo optimistisch als eenigen hun ner is spr. ten opzichte van het spoedig drankvrij zijn der samenleving niet. Wij hopen op dezelfde wijze door te gaan met onzen stryd. Hierna was het woord aan den spreker van dezen avond, ds. Melchers van Heiloo. Spr. begon met eenige herinneringen aan vroeger en uitte zyn dankbaarheid, dat het toen aangevatte werk is voortgegaan. Spr. wees er op, hoe de propaganda voor de ge heelonthouding in dien tijd was als een verklaring voor de menschen, die in den op- gaanden tijd, welke men beleefde, me» drank gingen gebruiken. Het toeren van den strijd tegen den drank was het aannemen van een levenshouding, «welke er niet zoo gauw uitgaat en welke de leden aan elkander bond. Behalve de drankstrijd was er nog een probleem, het sociale probleem, waartoe spr. zich aangetrokken gevoelde. Spr. ging na, welke resultaten waren behaald en gaf eenige ervaringen weer uit zyn leven. De strijd tegen de drinkgewoonte is een daad van verantwoordelijkheid voor de zwakken. Eens moet de tijd komen, dat men inziet, dat wij gelijk hebben en dat wettelijk wordt vastgelegd, wat wy altyc hebben gezegd. De met vuur uitgesproken rede werd met groote aandacht gevolgd en met een luid applaus beloond. De voorzitter dankte ds. Melchers voor de door hem gesproken woorden. De heer de Jong gaf hierna een kort his torisch overzicht, waarin de groote belang stelling voor de drankbestrijding in de eerste jaren van het bestaan der vereen, naar voren kwam. Meetings met 1200 en 1500 aanwezigen en een ledental der afd. van 286 bij het 10-jarig bestaan zeggen veeL Een drankweertentoonstelling, welke een week duurde en 2000 bezoekers trok enz. Hierna werd de avond ge'oild met too- neel en zang. Eenige leden van de geh. onth. tooneelvereeniging „De Korenbloem" voer den een tweetal blijspelen op, „Wie is Gerard" en „Twee ouwe vryeers" getiteld, welke wel by de aanwezigen insloegen. Een groot aandeel in de gezelligheid had de jeugdclub „Zonnebloem" van Kromme nie, welke onder leiding van den heer Zwart een 14-tal schetsjes enz. voordroeg. Onbedaarlijk is soms om het aardige dames gezelschap gelachen. Er waren dan ook nummers bij, welke de aanwezigen deden gieren van den lach. Een aardige attentie was het zingen van een speciaal jubileum lied en het aanbieden van b'oemen. De geheelontboudersbeweging heeft een goede keuze gedaan door deze club uit te noodigen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11