Het groene oog van Baa-AI. ^Binnenland ook van regeeringswege zoo zwaar zijn, dat niets is te bereiken. Spreker was er voor om aan den Bond en het Borgstel lingfonds te verzoeken of hierin geen verandering is te brengen. SCHAGEN Banne en Polder Schagen. Op de vergadering van de Banne en Polder Schagen, waren allen aanwezig. De voorzitter de heer D. T. Timmerman heette allen hartelijk welkom, in het bij zonder den heer Joch Blauboer als nieuw hoofdingeland. De leening is geplaatst bij den Boeren leenbank tegen 4 Tot plaatsvervangend voorzitter is aangewezen de heer Alb. Groot te Schagen. De rekening 1936 sluit in ontvangsten met 59184.13. uitgaaf 55894.28, voordee- lig saldo 3289.85 en werd aldus vastge steld. De begrooting 1937 sloot met een ont vangst en uitgaaf van 40464.37. De omslag voor 1937 werd wederom bepaald op 18 en 10.50 (Oosterkaag) per H. A. de kosten voor bemaling voor 1937 werden begroot op 5000 idem voor wegenonderhoud 19400. De rondvraag leverde niets op. NOORDSCHARWOUDE Bond v. Staatspensionneering. Vrijdagavond werd in het lokaal van den heer G. Oud de jaarvergadering ge houden van de afd. Oudkarspel-Noord- scharwoude van den Bond voor Staats pensionneering. De voorzitter, burgemeester Wijnveldt, opende de vergadering. Het viel de voorz. niet mee dat er niet meer leden aanwezig zijn. Voor de deelname aan het congres hebben zoo velen zich opgegeven. Tot vaandeldrager was benoemd de heer H. Oud, tot reserve-vaandeldrager de heer N. Camas. In het jaarverslag werd medegedeeld dat 4 bestuurs- en 1 ledenvergadering waren gehouden. Het aantal leden was 375, hetgeen een vooruitgang beteekende van 25 leden-. I Voor deelname aan het demonstratief congres van den Bond hebben zich 125 personen opgegeven. De penningmeester, de heer S. de Beurs, bracht het financieel verslag uit. Ontvan gen was 470.92, met inbegrip van het beginsaldo van 60.32. Uitgegeven 396.63. Saldo in kas 72.29. Na onder zoek door de heeren Janssen en Groenveld werd de rekening goedgekeurd en de penningmeester gedechargeerd. De voorz. dankte den penningmeester voor zijn accurante arbeid. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heeren A. J. Wijnvedt en P. J. Kat herkozen met op een na algemeene stemmen. Beide heeren namen hun benoeming aan onder j dankzegging voor het in hun gestelde ver trouwen. De heer A. Heijmans werd herkozen als afgevaardigde naar de Federatievergade ring. Ten aanzie nvan het te houden con gres te Den Haag werd medegedeeld, dat de bussen om 7 uur 's morgens vertrek ken. Er wordt op gerekend dat men allemaal op tijd komt. Er komen zeer velen op het congres. Vanaf de pont te Velsen zal men met pl.m. 50 bussen af rijden. De voorzitter vond het jammer dat in Zuid-Scharwoude zoo weinig deelname was voor het congres. De werkloozen zullen in Den Haag kun nen 'stempelen. Het bestuur zal, wanneer men het nut tig en noodig oordeelt voor de verkiezin gen een spreker laten komen. Bal-masqué van Hercules en Hygiëa. Zondagavond werd in het lokaal van den heer J. de Bakker een bal-masqué gehouden door de gymnastiekvereniging Hercules en Hygiëa, waarvoor een vrij groot aantal deelnemers had ingeschreven. Er heèrschte een gezellige sfeer in de zaal en verschillende heel aardige costuums, meestal zelf gemaakt, waren te bewon deren. De uitslag van dit bal-masqué was als volgt: Groepen: Eerste prijs: De vrool'jke vin ken", (de dames G. de Ruiter, N. Glas, G. Ens, N. Molenaar en L. Keeman) met 52 1/2 punten. Het maximum was 60 pnt. Tweede prijs: De bruiloft van Kloris en Roosje (de dames H. en C. Slooves, G. Bruin, J. en M. Ootjers, G. Wit, E. Zee man, M. Rezelman en de heer J. Klinkert) met 51 1/2 pnt. Derde prijs: De rattenvanger van Ha- Glimlach;© Wat zegt U, een mansportret?! dat is toch een dansende dame? Neemt U ons niet kwalijk! Ik zie, dat het schilderij bij vergis sing ten onderste boven gehangen is! meln (de dames KI. Peijs, C. Schoenma ker, Tr. Schoenmaker, D. v. d. Abeele en de heeren P. Vet, J. Schoenmaker en E. Kostelijk) met 491/2 pnt. Derde prijs: Bloemen van Hawaï, de dames T. v. Dijk, G. Keppel, B. Kooij) met 49 1/2 pnt. Vierde prijs: Kaartspel: (de dames C. Schouten, M. Bobeldijk, D. Stoffers en M. Beers) 49 pnt. Vijfde prijs: Sjors van de Rebellenclub met z'n vrienden (de dames J. en G. Twis- ker, G. Kroon en M. Hemke) met 49 pnt. Origineel. Eerste prijs: Balans-opruiming: mej. M. Otsen, met 49 pnt. Tweede prijs: Mexicaan: mej. T. Koste lijk Td., met 48 pnt. Tweede prijs: Volen- dam, met 48 pnt. Derde prijs: Schotsche Hooglander: Mej. D. Engel met 45 1/2 pnt. Vierde prijs: Het Eierenboertje: Arie Boot, met 44 1/2 pnt. Komisch. Eerste prijs: Sprokkel vrouwtjes: de da mes A. Nap en A. Rootjes, 49 1/2 pnt. Tweede prijs: Naar bed: de heer J. Bouwens, met 37 pnt. Mooi. Eerste prijs: Turnfantasiecostuum: mej. A. Smak, 49 pnt. Tweede prijs: Hercules en Hygiëa: mej. Tr. Nap en N. Jonkers, 47 pnt. Derde prijs: Turnfantasiecostuum: mej. W. van Rijn, 43 pnt. Na de uitreiking der prijzen, welke geschiedde door den voorzitter van de jury, den heer J. Keizer, bleef men nog langen tijd gezellig bijeen. Het was een goedgeslaagd bal-masqué. HEILOO Burgerwacht. De Heiloosche Burgerwacht hield Vrij dagavond jaarvergadering in de Onderne ming. De heer K. Haytema opende op de ge bruikelijke wijze. Mededeeling werd gedaan, dat de aangevraagde subsidie met 6—5 stem men was afgewezen. De rekening en verant woording luidde: ontvangsten en uitgaven 108.63, voordeelig saldo (ontstaan door het saldo vorig jaar) 19.56. De voorzitter deel de mede, dat het resultaat met de inteeken- lijsten nog niet geheel bekend was. Hierna was aan de orde de installatie van den nieu wen voorzitter, dr. G. P. van Driel. De voor zitter herinnerde eraan, dat hij bijna 20 jaar den voorzittershamer heeft gehanteerd en dankte het bestuur en de leden voor de goe de samenwerking. Hij beval zijn opvolger aan. Dr. van Driel aanvaardde de functie en hoopte op hetzelfde vertrouwen en samen werking als met zijn voorganger en nam de leiding over. Zijn eerste voorstel was om den oud-voorzitter als eerelid te benoemen. Dit voorstel werd onder applaus aangenomen. Na gehouden rondvraag sluiting. Iepenziekte. Zoowel aan den Rijksstraatweg als op andere plaatsen in de gemeente vallen tien tallen iepenboomen ten offer aan de iepen' ziekte. Aan den Heerenweg zijn er zooveel gerooid, dat het den weg ontsiert. Zou het geen aanbeveling verdienen om de iepen te vervangen door Ulmus monementalis, een soort dat minder vatbaar is voor de ziekte? Het telkens weer inplanten van hetzelfde soort leidt niet tot een afdoend resultaat. L.T.B. De Land- en en Tuinbouwbond (L.T.B.) hield Vrijdagavond een druk bezochte ver gadering in het Brqnogebouw. De voorzitter, de heer J. Sengers, opende met een lange inleiding, waarin hij den wensch uitte, dat alle boeren en tuinders lid worden van den L.T.B. Daarna installeerde hij den nieuwen geestelijken adviseur, pastoor J. v. Muyen. Deze gaf de verzekering, dat de boeren en tuinders mannen zijn waarop de parochie kan rekenen. Hierna deed de voorzitter me dedeeling van den opgerichten bond van melkveehouders op r.k. grondslag. Er is een rayon van dorpen waar de bond zijn werk uitoefent, met Alkmaar als zetel. Spr. gaf een opsomming van wat de bond heeft ver richt in samenwerking met de Holl. Mij. van Landbouw. De wensch is* dat alle boe ren lid worden en wederkeerig lid van den L.T.B. Uit de discussie bleek, dat men wel be reid is, doch het kosten-vraagstuk (lid van beide vereenigingen) spreekt een woordje mee. De voorzitter verzekerde, dat ovar verla ging van contributie valt te praten. Voor de melkveehouders is de omslag 0.40 per koe. De heer A. Dekker Azn. gaf een verslag van de kringvergadering der tuinders te Castri- cum gehouden. Daar de rapporteur meende dat het tijd werd om de bakens te verzetten nu Limburg zich op onze culturen (aard beien en boonen) werpt, zal het noodig zijn, dat we ernstig overwegen of het niet noodig is uit te zien naar nieuwe culturen. Spr. meende dat bollen (het z.g. bijgoed) een toe komst hebben. Ir. Arts meende, dat we moe ten opkomen voor onze culturen. Hij laakte de houding van den regeerings-commissaris die toelaat dat onze producten op de mest vaalt terecht komen. Duitschland heeft kool genoeg. We moeten de culturen over het ge- heele land bekijken. De aardbeien in Ken- nemerland hebben een wereldreputatie. Die moeten we niet loslaten. Spr. gaf in over weging om het hoofdbestuur van den L.T.B. met dë geuite wenschen in kennis te stel len. Na een drukke discussie werd tot het voorstel-Arts besloten. Daarna hield de heer Arts een inleiding over landbouwbelangen. Spr. betoogde, dat wil de veehouder blijven bestaan, hij zich moet toeleggen op goedkoo- per productie-middelen. De voeder-artike len zijn veel te duur in vergelijking met de opbrengst van het bedrijf. Spr. gaf in over weging om zoo mogelijk (en die mogelijk heid is er) zelf suikerbieten en voeder te te len. Dit is veel goedkooper. Stikstof voor be mesting is goedkoop en de boer moet bre ken met het koopen van dure voeders: meel en koeken zijn te duur voor een bedrijf. De voorzitter bracht den spreker dank en zeide, dat er opleving komt in de bedrij ven. In het bestuur der afd. veehouders wer den herkozen de heeren J. Sengers en P. L. Vermeulen. Bij de rondvraag kwam de heer C. Bakker op tegen de laksheid van de Sier teeltcentrale. We kregen bericht, dat we de bloembollen moeten inleveren, toen ze reeds lang geplant waren. De heer Jac. Swart laakte het, dat de mi nister zich met den handel bemoeide. Spr. toonde aan, dat men alles moest vrij laten. Nauwelijks zijn de biggen duurder of men knijpt er weer wat af, blijkbaar voor een potje. Waar blijft dat geld? Dezelfde spreker vroeg medewerking om de biggenmarkt te Alkmaar op Maandag te houden. De Zater- dagmarkt is dood. De voorzitter meende, dat de regeeringsmaatrègelen meer goed dan kwaad hebben gedaan. Over de biggenmarkt zou spr. met de afd. van de Holl. Mij. van Landbouw willen confereeren. Op voorstel van meerdere leden werd besloten om spoe dig een vergadering te houden met twee sprekers, n.1. pater Caron en den heer Arts. Hierna sluiting. SIGARETTENPAPIER SMOKKELAAR AANGEHOUDEN. Zaterdagavond laat reed een auto met Nederlandsch nummer en letter vanuit België naar de Nederlandsche grens. Bij het grensakntoor Wernhout aange komen, werd den bestuurder gevraagd of hij iets had aan te geven. Op zijn ontken nend antwoord werd hem verzocht uit te stappen, waarna de auto aan een onder zoek werd onderworpen. Daarbij bleek, dat de auto een looze benzinetank had, waarin zich een groote partij boekjes sigarettenpapier bevond. Uit een verder ingesteld onderzoek werd de rest van een partij van 20.000 boekjes achter de zittingen van de auto gevonden. De bestuurder, zekere L. uit Amster dam, werd aangehouden. De auto is in beslag genomen. DE MOORD OP DEN WINKELIER REIJNTJES TE LEEK. Van de vier verdachten, die dezer dagen zijn gearrestteerd in verband met een be raamde inbraak in December 1935 bij den heer Reijntjes te Leek, op wien in Decem ber 1936 een overval is gepleegd, waarvan hij het slachtoffer geworden is, zijn de caféhouder van B., uit Leek, en de chauffeur M., uit Hoogkerk, weer op vrije voeten gesteld. De gearresteerde W. van der D., uit Hoog kerk, heeft bekend den overval te hebben gepleegd met W. de B: en C. T., die reeds vóór Kerstmis zijn aangehouden. De vierde thans aangehoudene, F. Van O., heeft inlich tingen en hulp verstrekt, evenals de café houder W. T. P. uit Groningen, in wiens zaak de plannen werden beraamd. Tevens wordt van medeplichtigheid ver dacht de caféhouder J, V. te Groningen, bij wien T. en de B. in den kost waren. Verder zijn nog gearresteerd, verdacht van heling, zekere F. van der B. uit Hoogkerk, die als compagnon Van-T. en de B. heeft meegeprofiteerd van het gestolen geld, toen beide laatstgenoemden een wasscherij voor dit geld hebben overgenomen en hem als compagnon hamen. VECHTPARTIJ IN EEN CAFE. Twee mannen na hevig verzet gearresteerd. Zaterdagavond is in het café van den heer Loeffen aan de Rogstraat te Berghem (N.-Br.) een twist ontstaan tusschen twee bezoekers de arbeiders Ceelen uit Berghem en Theunissen uit Schaick, waarvan laatstgenoémde onder inyloed van sterken drank verkeerde. Toen de caféhouder het tweetal buiten de deur wilde zetten, keerden de mannen zich tegen hem. De hulp van den rijksveld wachter werd ingeroepen, die hen na veel moeite meenam naar het arrestanten lokaal. Daar aangekomen greep Ceelen den veldwachter plotseling naar de keel, waarna hij hem tegen den grond wierp. De politieman wist echter zijn sabel te grijpen, waarmede hij zyn tegenstander ei-r.ige klappen toebracht om hem daarna te overmeesteren. De tweede arrestant had van de gelegenheid gebruik gemaakt om te ontvluchten, doch des nachts te half één werd hij weer aangehouden. De twee mannen zullen ter beschiking van den officier van justitie worden gesteld. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Eigenaar gearresteera. Een ambtenaar der belastingen te Nij megen heeft in samenwerking met de Nijmeegsche recherche Zaterdagmiddag een inval gedaan in het huis van zekeren W. aan de Holtermanstraat, waar een kleine geheime distilleerderij werd ont dekt. „NEDERLAND EN ORANJE" TE BERLIJN. Koninklijke onderscheiding voor een pionier van den Nederland- schen groenteninvoer in Duitsch land. Het heeft H. M. de koningin bij haar besluit van 19 Februari j.1. behaagt den heer J. L. Giesen te Berlijn, om de ver dienste, welke hij zich als een der grond leggers van den Nederlandschen Groen- téninvoer in Duitschland heeft verworven, tot ridder in de orde van Oranje Nassau te benoemen. Ten einde de uitreiking van deze on derscheiding eenige luister bij té zetten, had deze plechtigheid Donderdagavond 18 Maart in de clublokalen van „Nederland en Oranje" te Berlijn plaats. Namens Hr. Ms. gezant overhandigde de rijksland- bouwconsulent bij het gezantschap, ir. Joustra, den heer Giesen de ridderorde met een korte toespraak, waarin hij de verdienste van den heer Giesen uiteen zette. Spreker wees er op, dat de heer Gie sen voor ruim 50 jaar de eerste handels relaties met den Nederiamdschen tuin- N-V. VAN SLOOTEN bouwexport heeft aangeknoopt. Dat dit pionierswerk ook in Nederlandsche vak kringen groote waardeering geniet, is duidelijk gebleken uit de wijze, waarop den heer Giesen het vorig jaar bij zijn 80sten verjaardag in de vakpers hulde :s gebracht. Ir. Joustra sprak den wensch uit, dat de heer Giesen die nog zoo een jeugdigen indruk maakt, nog lange jaren van de koninklijke onderscheiding zal mogen genieten. Daarna werd door alle aanwezigen het Wilhelmus gezongen. De heer Giesen dankte zichtbaar ont roerd voor deze hulde. BUITENKANSJE VOOR MILITAIREN. Reizen voor half geld. Naar wij vernemen zal met ingang van, 25 Maart door de Nederlandsche Spoorwegen ingevoerd worden een speciaal tarief voor het vervoer van militairen, beneden den rang van officier. Dit tarief is van toepassing voor het vervoer van niet in het belang van 's rijks dienst, in uniform reizen de militairen beneden den rang van officier, van 's rijks land- en zee macht, daaronder begrepen de ko ninklijke marechaussee. Verkrijgbaar gesteld worden enkele reiskaarten voor de tweede en derde klasse tegen den halven prijs eener gewone enkele reis. SPELEND TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks zes uur is te Ammerzoden het lijkje opgehaald van de zesjarige A. V. uit Velddriel. De knaap is vermoedelijk bij het spel te water geraakt en door de Drielsche Wate ring afgedreven naar Ammerzoden. KRANSLEGGING BIJ MONUMENT KONINGIN -MOEDER. Door Den Princevlag. Nadat Zaterdagochtend een tweehonderd tal schoolkinderen een eenvoudige bloem en zanghulde voor hét gedenkteeken van de koningin-moeder in het rosarium te Den Haag had gebracht, heeft het hoofdbestuur van „De Princevlag" 's middags, op dén dag van haar overlijdeni zijn eerbied voor de nagedachtenis van koningin Emma be tuigd door een krans aan dén voet van het gedenkteeken neer te leggen. De voorzitter van De Princevlag, de heer Joh. G. Berlott, heeft, nadat de leden van het vlaggenvendel zich aan den voet van het monument hadden opgesteld met hun rood-wit-blauwe vlaggen, voorzien van een oranje-wimpel en oranje blanje bleu-vlag- gen, enkele woorden gesproken. De overige bestuursleden legden hierna bloemen voor het monument neer, welk voorbeeld door vele belangstellenden ge volgd werd. NA HET VERLIES VAN DEN „KANTOENG". Voorbereidingen omtrent nieuw bouw. Uit de meest betrouwbare bron kunnen wij mededeelen, dat de voor bereidende besprekingen omtrent het bouwen van een nieuwen tinbagger molen, ter vervanging van den „Kantoeng" reeds zijn ingezet. Er is echter nog geen enkele beslissing genomen, aangezien de mogelijkheid be staat, dat thans van de gebruikelijke me thode bouw van den geheelen bagger molen in Nederland en het sleepen daar van naar Ned.-Indië wordt afgeweken. Crisis-publicaiie. AANVOER VAN HARING. De Nederlandsche Visscherijcentrale vestigt er de aandacht op, naar aanleiding van de binnenkort te r.emen bepaling om trent den aanvoer van haring, dat het aanbeveling verdient, alvorens een vaar tuig voor de uitoefening der haringvis- scherij aan te koopen of uit te rusten, zich in gevallen van twijfel bij deze centrale, Juliana van Stolberglaan 3-4, 's-Graven- hage, te vergewissen of men voor dat vaartuig, een aanvoervergunning zal kunnen bekomen. Aanvraagformulieren ter verkrijging van deze vergunningen zullen t. z. t. op nader bekend te maken plaatsen verkrijg baar worden gesteld. 's-Gravenhage, 20 Maart 1937. Indien zulks mogelijk is, ligt het nl. in de bedoeling, Indische bedrijven zooveel mogelijk in te schakelen, en een gedeelte van den bouw in Ned.-Indië te laten ver richten. Reeds zijn oriënteerende bespre kingen hieromtrent gevoerd met de werf „Gusto" welke de Kantoeng in zijn geheel bouwde, en met de directie van een in Indië gevestigde maatschappij, de Droog dok-mij. „Soerabaja", welke zich reeds eerder interesseerde voor den bouw van pontons voor tinbaggermolens. Déze besprekingen zijn echter zooals gezegd geheel voorbereidend geweest en een beslissing is nog niet genomen, waar verschillende belangrijke kwesties, inzake samenwerking bij den bouw tus schen een Nederlandsche en een Indische werf, in beschouwing moeten worden genomen. Het spreekt vanzelf dat een dergelijke samenwerking veel van het risico, verbon den aan het sleepen van den geheelen. baggermolen naar Indië, zou wegnemen. Verzekering. Voorts vernemen wij dat de afwikkeling van de verzekering van den Kantoeng ge heel normaal en bevredigend gaat. Giste ren heeft de minister van koloniën „letter of authority" geteekend, benoodigd om het geheele bedrag bij de betrokken ver- zekeringmaatschappijen te claimen. De algeheele afwikkeling van deze ver- zekerings-kwestie kan in den loop van de volgende week worden verwacht. DE BIERACCIJNS. Adres aan den minister gezonden. Het hoofdbestuur van den Koninklijken Nederlandschen middenstandsbond heeft aan den minister van financiën een adres ge zonden, waarin wordt gezegd, dat het met teleurstelling heeft kennis genomen van de mededeeling, door den minister bü de behandeling der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1937, hoofdstuk 7 b. in de Eerste Kamer gedaan, dat het eigenlijk niet aangaat om aan den vooravond van den dag, waarop een ander het departement van financiën zal gaan beheeren nog met een voorstel tot verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd te komen, waarbij- voor- 's rijks schatkist 7 millioen zou worden prijsgegeven. Het hoofdbestuur betreurt dit des te meer, aangezien de positie waarin de bedrijven der slijters in gedistilleerd, de hotel-, café-, restaurant- en aanverwante bedrijven en tevens talrijke andere bedrijven welke rechtstreeks of zijdelings bij de evenge- noemde betrokken zijn, verkeeren, mede ten gevolge der vele overheidslasten, dermate slecht is,, dat het als een dringende eisch kan worden beschouwd, dat zoo spoedig mogelijk tot saneèring van den steeds slechter wordenden toestand door verlaging van accijnzen op bier en gedistilleerd zal worden overgegaan. Ten volle worden de argumenten, door sommige kamerleden bij de behandeling van dit punt in de Eerste Kamer gebezigd, on derschreven en wel vooral, dat de te hooge accijns een toenemenden smokkelhandel en clandestine fabricage ten gevolge heeft en dat de vermindering van inkomsten, welke een accijnsverlaging op gedistilleerd met zich mede kan brengen, voor een zeer groot gedeelte gecompenseerd kan worden, wan neer gedistilleerd uitsluitend langs den wet- telijken weg zal worden bereid en verkocht en accijnsontduiking niet meer plaats zal vinden. Derhalve wordt den minister verzocht, alsnog te willen bevorderen, dat accijnzen op bier en gedistilleerd worden verlaagd. 197. De dokter zag dat zich bij de Hin- doe's ook de beide mannen bevonden die hém reeds vanaf Port Said gevolgd waren. Dat was wel een bewijs dat h in de goede richting had gezocht. 198. Hij zag echter ook dat het geen kleinigheid zou zijn om in het kamp door te dringen. Er waren talrijke mannen die tot de tanden gewapend rondliepen, maar bovendien was alles zoo sterk en steil ge bouwd, dat je wel een vogel moest zijn om er binnen te komen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7