£ucfiioaact JCeek 6L School Echtelijk drama te Vlissingen. In den; nacht van Zaterdag op Zondag is door krachtdadig optreden van de politie Vlissingen voor ernstig onheil gespaard geleven^ In het pand Dokkade 12 is een café ge vestigd bewoond door de familie Am- scheidt. De verhouding tusschen man en Vrouw was klaarblijkelijk niet gunstig, waarom de man dan ook eenigen tijd gele den naar Duitschland zijn vaderland .was vertrokken. Zaterdagmiddag is hij in de echtelijke woning teruggekeerd en 's nachts om een uur werd politie-assistentie in 't café ver zocht. Onmiddellijk begaf een inspecteur van politie zich daarheen. Buiten trof hij de vrouw in opgewonden toestand aan, die verklaarde dat haar man haar naar het leven had gestaan en het café in brand Wilde steken. De inspecteur verschafte zich met ge weld toegang tot het café. Hij trof achter het café in een kamer een groote plas pe troleum aan, eveneens waren de wanden en trappen zoomede kleeden en bedden met petroleum overgoten. In de slaapkamer zat A. met zijn drie kinderen in zijn armen op den rand van •het bed. Hij werd onmiddellijk gearres teerd. Uit de verklaringen van de vrouw bleek, dat haar man ook haar gedeeltelijk met petroleum had overgoten, nadat hij haar eerst door wurging om het leven had wil len brengen. Een zuster bevrijdde haar echter uit haar netelige positie. De vrouw heeft zich daarop met geweld meester ge maakt van de lucifers, welke de man in ■zijn hand had en is daarna de straat op gevlucht. Wanneer ter plaatse een brand was uit gebroken had dit een ware ramp kunnen veroorzaken, daar het café een zeer oud huis is en van binnen geheel van hout is opgetrokken. Daarbij is het in een dicht bebouwde omgeving gelegen, schuin ach ter het gemeentehuis. De commissaris van politie, de heer {Sasinjet heeft persoonlijk ter plaatse een onderzoek ingesteld. De man: is in bewaring gesteld. Diaken pleegt ernstige verduistering. Mededeeling in de gereformeerde kerk te Assen. Gistermorgen werd door de predi kanten van de geref. gemeente te Assen in de morgengodsdienst-oefe- ningen officiéél aan de gemeente be kend gemaakt, dat de kerkeraad van de geref. gemeente te Assen in sa menwerking met den kerkeraad van Smilde, den diaken A. W. B. te Assen heeft afgezet als diaken, zulks wegens overtreding van '(t achtste en negende gebod. Verder deelden de predikanten mede, dat de kerkeraad pogingen, aan wendt om de tekorten in de kerkelijke kassen te dekken, met aanvankelijk gunstig resultaat, en dat het besluit om den diaken af te zetten was geno men in de vergadering van 10 Maart j.L Aan deze officiëele mededeelingen kunnen wij nog toevoegen, dat B. in zijn kwaliteit van diaken-boekhouder der geref. gemeente en als penning meester van het rusthuis „Bethanië" zeer belangrijke bedragen heeft ver duisterd, zoodat er een aanzienlijk te kort is ontstaan. Met groote ontroering werd door de gemeente het besluit van. den kerke raad aangehoord, NEDEBLANDSCHE OLIETANKER IN AANVARING. Een Nederlandsch olietankschip, hv 7987 ton metende motorschip „Suneta" van de Petroleum maatschappij „La Coro na" in den Haag is Zaterdag in Gravesend in. aanvaring gekomen met het 6866 ton nietende mailschip „Pacific Ranger." Laatstgenoemd schip brak van den kabel los en verloor zijn anker. Voorts kreeg het op zes voet boven de waterlijn een gat in den romp. Het schip maakt geen water en zou gisteravond naar het dok worden opgesleept. De „Suneta" zal in Gravesend de lading lossen. De kapitein van 't mailschip heeft verklaard, dat er geen enkele reden is tot ongerustheid. De „Pacific Ranger" was juist uit Amerika in Grasend aangekomen. OUDE OVERVAL OPGEHELDERD. De drie vermoedelijke daders aangehouden. In de maand Februari van het vorige jaar, op den tweeden carnavalsdag, heeft een drietal jongemannen van ongeveer twintig jaar den heer Booste te Merkel beek met een hard voorwerp bewusteloos geslagen., teneinde in het bezit te komen van een bedrag aan geld, hetwelk zich in diens woning zou bevinden. De roof werd echter verijdeld, doordat de zuster van den heer Booste, met wie hij samen woont, een ruit insloeg, om de aandacht van voorbijgangers te trekken. De daders namen de vlucht en konden niet worden opgespoord. Zaterdag is de marechaussee te Bruns- sum, onder leiding van opperwachtmeester van den Muilen, er in geslaagd de drie vermoedelijke daders aan te houden. Het zijn zekere M., H. en R., allen uit Bruns- sum. Het drietal zal morgen voor den officier van justitie te Maastricht worden geleid. Het nationaal huwelijks geschenk. De totale ontvangsten. Het algemeen comité tot aanbieding van j een nationaal huwelijksgeschenk bericht, dat in totaal is ontvangen ten behoeve van de huwelijksgeschenken aan het prinselijk bruidspaar een bedrag van 664.661.67. Bijeengebracht is door de comité's voor de groote steden en de provinciale comité's: Amsterdam Rotterdam 's-Gravenhage Groningen Friesland Drente Overijssel Gelderland Utrecht Noordholland Zuidholland Zeeland Noordbrabant Limburg 160.000.- 67.350.— 16.700.— 13.000.— 7.204.45 6.337.70 16.954.29 33.989.91 28.237.16 61.077.67 44.260.— 12.467.04 26.747.16 12.129.91 Bij den algemeenen penningmeester zijn ook rechtstreeks van particulieren in Neder land en in het buitenland remises ingéko- men welke inclusief de tot dusverre ge kweekte rente in totaal 24.055.94 beloopen. Voorts zijn voor bovengenoemd doel af zonderlijke inzamelingen gehouden door, resp. bijdragen ontvangen van: Comité vrouwen van A'dam 9.580. Surinaamsche comité S 2.500.— Curagaosch comité 10.000. Comité v.d. Ned. schooljeugd 38-000. Staatsbedrijf der P.T.T. 4.885.38 Orde van vrijmetselaren on der het Groot-Oosten der Nederlanden 2.000.— Coöperatieve centrale Raif- feisenbaïik en verschillende harer Boerenleenbanken 2.000. Haagsche Post 15.185.06 Aan deze bijdragen zullen ten deele bij zondere bestemmingen worden gegeven, te weten: bijdrage van het comité vrouwen van Am sterdam bestemd voor een gedeelte van de inrichting van de ontvangkamer van het pa leis Soestdijk; bijdrage van het Surinaamsch comité be stemd voor een schouw in de ontvangkamer; bijdrage van het Curagaosch comité be stemd voor een wandkleed en bijpassend ameublement in de eetkamer; bijdrage van het Staatsbedrijf der P.T.T., bestemd voor de huistelefooninrichting van Soestdijk. Ook voor enkele andere o.m. uit het bui tenland afkomstige bijdragen zullen over eenkomstig de daartoe uitgesproken wen- schen, speciale bestemmingen worden geko zen. Tenslotte is voornoemd bedrag, bijeenge bracht door de Nederlandsche schooljeugd, bestemd voor de inrichting van de biblio theek te Soestdijk, voor den aanleg van sport- en tennisvelden en den bouw van een daarbij behoorend paviljoen. Voor het prinselijk jacht werd voorts nog een aantal speciale geschenken ontvangen, welke buiten deze opgave vallen. Het algemeen comité wenscht bij het be kend maken van het in totaal door hét Ne derlandsche volk voor het nationaal huwe lijksgeschenk bijeengebrachte bedrag, zijn grooten dank te betuigen aan allen, die door hun arbeid en hun bijdragen aan het zoo bij uitstek bevredigend resultaat en het volle dig slagen van het plan hebben medege werkt. Nederl. Journalistenkring. D. Hans neemt afscheid als voorzitter. In de Zaterdagmiddag in hotel Victoria te Den Haag gehouden jaarlijksche alge- meene vergadering van den Ned. Journalis tenkring heeft de heer D. Hans afscheid ge nomen als voorzitter van den kring. De vice-voorzitter, de heer Dekking, zei, toen men bij de afwerking van de agenda aan het betreffende punt was gekomen en hij den voorzittershamer even van den scheidenden president overgenomen had, dat de kringleden dit oogenblik met beklemming hebben tegemoet gezien; dat een periode van moeilijk te overschatten beteekenis voor den kring wordt afgesloten. Hij noemde den heer Hans een „monument van een voorzit ter", trouw en strijdvaardig en herinnerde eraan, dat deze twintig jaar geleden den presidentshamer opnam. Een krachtig, rustig leider is hij geweest, representatief, zakelijk, met een stevige bewustheid. In de periode van zijn bestuur kreeg de kring zijn waarde als vakvereeniging, Hans heeft de eer van den kring naar buiten, zijn aanzien en respect in het vaderland bevorderd en daardoor tevens die van de journalistiek. Spr. somde op, wat is tot stand gekomen onder dé leiding van Hans: salarisschaal, pensioenregeling, het arbeidscontract, de be- middelingsraad, weduwen- en weezenpen- sioen; wat den ideëelen kant betreft, legde spr. nadruk op het intiatief van Hans om bekende persoonlijkheden uit te noodig op een noenmaal, zijn strijd voor de persvrij heid, zijn voorlichting ter juiste oriëntatie van den journalist omtrent positie en taak der pers, zijn arbeid als redacteur van het orgaan, als leider van bestuurs- en alge- meene vergaderingen: geestig, beleidvol, ge steund door een bijzondere eloquentie. En eindelijk, dat was voor den heer Hans wel de kostbaarste verrassing, las de heer dekking een brief voor van H.M. de koningin aan den scheidenden voorzitter. De kring heeft, aldus spr., het voorrecht je de onderscheiding te verleenen van het eere-lidmaatschap. Het bestuur stelt de vergadering voor je te benoemen als eere lid. (Daverend applaus.) Spr. besloot met den wensch, dat Hans' opvattingen, stijl, karakter in het bestuur van den kring zullen blijven voortleven. (Applaus.) De volgende spreker was het bestuurslid de heer D. Kouwenaar, voorzitter van de Amsterdamsche Pers. De verheffing van je tot eere-lid was ons niet genoeg, aldus spr., wij wilden daaraan uit groote vriendschap en diepe bewondering nog iets toevoegen. Spr. overhandigde den heer Hans een zilveren Zaterdag was de heer D. Hans voor 't laatst voorzitter van den Ned. Journalis tenkring. Hierboven het bestuur. Zittend v. 1. n. r. de heeren Schottting, Henry Dekking (de nieuwe voorzitter), D. Hans, Cnossen, Adema en Kouwenaar. theeservies, waarop gegrift is de gelegen heid waarbij het werd gegeven. Het is, aldus spr., een geschenk aan jou, je lieve vrouw en je kinderen, aan wien wij grooten dank verschuldgid zijn, omdat zij je voor het kringwerk hebben beschikbaar ge steld. De glans van dit zilveren geschenk moge de afglans zijn van den eerbied dien wij gevoelen voor den voorzitter, thans oud voorzitter en ons eere-lid. (Applaus.) De chef van den Regeeringspersdienst, de heer Lievegoed, loofde den organisatori- schen arbeid van den heer Hans, die begon nen is de stoffelijke basis te leggen voor het geestelijke werk, doch het daarbij niet ge laten heeft. De heer Hans zei thans moeilijk te kun nen spreken, hij gaf er de voorkeur aan zijr. afscheidswoord te plaatsen in het volgende nummer van de „Journalist". Voor spr. is dit een moeilijk oogenblik. Het beste deel van zijri leven heeft hij aan den kring verbonden; hij kan het zich niet voorstellen dit werk voortaan niet meer te zullen doen. Op doktersadvies moet spr. zijn werk zaamheden beperken, hij heeft de meeste andere functies, behalve die in den Protes tantenbond, eveneens opegeven. Dit is een belangrijke wending in zijn leven; zij gaat niet om buiten de leiding, waarin spr. ge looft. Spr. heeft lang op den voorgrond ge staan; dat moet hij niet blijven doen. Thans neemt hij als gewoon soldaat weer plaats in het gelid. Het is een oogenblik van diepen weemoed, maar daarboven gaat het gevoel van dankbaarheid, dat hij dit heeft mogen doen. Het werk heeft hem dikwijls diep bevredigd en hij was blij dit naast zijn be roepsarbeid te mogen verrichten, door het vertrouwen der leden. De brief van H.M. de koningin heeft spr. blij gemaakt en diep geroerd. Met al zijn gedachten zal spr. aan het werk van den kring blijven deelnemen. Als men hem ooit noodig mocht hebben zal men nooit tevergeefs een beroep op hem doen. De heer Henri Dekking is vervolgens bij acclamatie en onder krachtig applaus tot voorzitter gekozen. Hij was door alle plaat selijke vereenigingen candidaat gesteld. Het bestuur bestaat thans uit de heeren dekking, voorzitter; Polak Daniëls, vice- voorzitter; Cnossen, secretaris; Schraver, penningmeester en de heeren Biemond, Schotting, Adema, v. d. Bergh en Cohen. WERING VAN ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN. Ministerieele beantwoording van vrage Op de vragen van het Tweede Kamerlid Bakker-Nort (libO bëtrèffende de controle aan de grenzen ter wering van ongewensch- te vreemdelingen, heeft de minister van justitie het volgende geantwoord: De vraag of het juist is, dat een buiten- landsche verpleegster, die onlangs op ver moeden van diefstal is gearresteerd, reeds achtmaal over de grens werd gezet, doch tel kens weder zoo spoedig mogelijk naar ons land terugkeerde, wordt, na onderzoek, be vestigend beantwoord. 'De bedoelde vreem delinge ondergaat thans een gevangenis straf van 4 maanden wegens diefstaL Voorts is het in de vragen gestelde, dat ook een andere vreemdeling, aie zich hier te lande herhaaldelijk aan misdrijven schuldig maakte, verscheidene malen door de politie werd uitgeleid en telkens weer in Neder land wist terug te komen, na onderzoek juist gebleken, met dien verstande, dat de betrokken vreemdeling driemaal is uitge leid geworden. Thans wordt op hem ten uitvoer gelegd een gevangenisstraf van 6 maanden wegens oplichting en poging tot oplichting. De minister heeft bevorderd, dat maatre gelen worden genomen om een hernieuw den terugkeer dezer vreemdelingen hier te lande, nadat zij na expiratie hunner straffen uitgeleid zullen zijn gedaan, zooveel doenlijk tegen te gaan. Een afdoende grensbewaking, in dien zin, dat grensoverschrijding volstrekt onmoge lijk is, is, met het oog op de groote lengte onzer grenzen en de groote kosten, aan deze bewaking verbonden, wel zeer-bezwaarlijk. GEZANTSCHAP TE BRUSSEL. HET AVONDFEEST OP HET De meening van den minister. Op devragen van het Tweede Kamerlid Teulings in verband met een op het Neder landsch gezantschap te Brussel gehouden avondfeest heeft de minister van buitenland- sche zaken het volgende geantwoord: De uitnoodigingen voor het avondfeest op het Nederlandsche gezantschap, te houden op 21 Januari j.1. waren, voor zoover tot Vlaamsche genoodigden gericht, in het Ne derlandsch gesteld, waarbij intusschen de mogelijkheid van een enkele vergissing uiteraard niet uitgesloten is. Verder is het mogelijk, dat Hr. Ms. gezant bij den stroom van binnenkomende gasten, die hem per soonlijk ten deele onbekend waren, wel eens Fransch heeft gesproken tegenover één of meer Vlaamsche gasten, doch van eenig op zet ten deze was geen sprake, evenmin als. van eenig ordewoord om op dat avondfeest geen Nederlandsch te spreken. De vraag of de minister niet van meening is, dat in een land waar de hoogste regee- rings-autoriteiten tegenover het deel der bevolking, dat de Nederlandsche taal spreekt, zich van die taal bedienen, ook door het Nederlandsche gezantschap aan de eigen Nederlandsche cultuur de steun behoort te worden verleend, gelegen in het gebruik der eigen Nederlandsche taal wordt bevestigend beantwoord, onder aanteekening, dat Hr. Ms. gezant te Brussel er de man niet naar is om te kort te schieten in steunverleening, in welken vorm dan ook, aan de Nederland sche cultuur. Verkeersongelukken. MOTORRIJWIEL NA AANRIJDING OVER DEN KOP GESLAGEN. Drie zwaar gewonden. Gisteravond te kwart voor zeven is op den Rijksweg MaastrichtRoermond een ernstig motorfietsongeluk gebeurd, waar bij drie personen zwaar werden gewond. De 54-jarige Laurens uit Heerlen was te'voet op weg n'a&r hét station Roermond. Hij liep op het fietspad en begaf zich. naar den rijweg, omdat hij van de fietsers hin der ondervond. Hij werd toen door een hem met groote snelheid achterop rijden de motorfiets gegrepen en tegen den grond geslingerd, waarij het voertuig over den kop sloeg. De beide berijders, de heeren P. Houben en M. Machelissen, beidén uit Roermond, werden zwaar gewond. Bei den liepen een ernstige schedelfractuur op en werden in hopeloozen toestand naar het St. Laurentius-ziekenhuis te Roermond vervoerd. Ook de voetganger werd zwaar gewond. Zijn rechterbeen werd versplin terd en bijna van het lichaam gerukt. In ernstigen toestand werd hij eveneens naar het genoemde ziekenhuis overgebracht. De eerste hulp verleenden de dokters Stijns, Wiggelendam en Hoyng. De slachtoffers zijn voorzien van de h.h. sacramenten der stervenden. BEJAARDE DAME DOODELIJK GEWOND. Zaterdag is op de Apeldoornschelaan te Den Haag een ongeveer 70-jarige voetgang ster door een motor, bestuurd door F. B., wonende in de Nunspeetlaan, aangereden. Zij bekwam een schedelbasisfractuur en werd dodr den geneesk. dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. Branden. WOONHUIS TE HOEVELAKEN IN VLAMMEN OPGEGAAN. Gisterochtend omstreeks half twaalf, is in de nabij Amersfoort liggende gemeente Hoevelaken een felle brand uitgebroken in de aan den Rijksstraatweg naar Apeldoorn gelegen woning van den heer Grania. De brandweer uit Amersfoort tastte het vuur met drie stralen aan, doch kon niet verhin deren, dat het woonhuis en een groot deel van den inboedel in vlammen opgingen. Woning en meubiliair waren laag verze kerd. Het drukke verkeer ondervond door de blusschingswerkzaamheden welke onge veer drie kwartier in beslag namen, veel stagnatie. De echtgenoote van den heer G., die ziek was, trof men bewusteloos in de slaapkamer aan. Vermoedelijk is zij, toen zij het bed had verlaten, in aanraking geko men met een brandende petroleumkachel, waardoor deze is omgevallen. WINKELHUIS TE AMERSFOORT UITGEBRAND. Nauwelijks was de Amersfoortsche brand weer uit Hoevelaken teruggekeerd, waar men haar assistentie had verzocht, of zij moest wederom met groot materiaal uit rukken. Ditmaal woedde het vuur in de zaal in de zaak in rookartikelen en schrijfbenoodigd- heden van den heer C. Brüning aan den Arnhemscheweg 42. Met twee stralen aan de achterzijde van het nog nieuwe perceel en een straal aan de voorzijde werden de fel oplaaiende vlammen bestreden. Toen men na ongeveer een .kwartier den brand meester was bleek, dat de geheele winkel ruimte waarin zich niet alleen rook- en schrijfartikelen bevonden, maar ook een groot aantal leesboeken aan de zaak is een uitleenbiblotheek verbonden een prooi van het vuur was geworden. De scha de, welke zeer groot is, wordt door verze kering gedekt. De brand is naar alle waar schijnlijkheid ontstaan door een te midden van de planken met boeken staande haard. Het blusschingswerk werd o^a. bijgewoond door den burgemeester, mr. J. C. Graaf van Randwijck en wethouder mr. L. Stadig. HET EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN. Gisteren vond de heer W. Assink te Joppe, onder de gemeeh'té "Gorssel (Gld.) het eerste kievitsei. Hij heeft dit aan H. M. de koningin gezonden. Wereldvlucht van miss Earheart mislukt. Toestel bij start te Honoloetoe over den hop geslagen. De drie inzittenden ongedeerd. Aan de wereldvlucht van miss Amelia Earhart is een onverwacht einde gekomen. Toen zij Zaterdag met haar toestel van het vliegveld te Honoloeloe wilde starten, is dé ma chine na een 300 meter over het veld getaxied te hebben, van de-startbaan afgeweken en met een der vleugels aan den grond gekomen. Na nog eenigen tijd over het vliegveld gezig zagd te hebben is de machine toen over den kóp geslagen. Amelia Earhart De groote massa belangstellendien die was samengestroomd om het vertrek van de beroemde aviatrice te zien, zag tot haar ontzetting dat direct na het ongeluk een steekvlam uit het toestel kwam, die evenwel direct daarop weer verdween. Het bleek later dat de koelbloedige vliege nierster onmiddellijk de benzinetoevoer had afgesloten. Miss Amelia Earhart heeft zelf ver klaard, dat het springen van den band van 't rechterwiel het ongeluk heeft te weeg gebracht. Zij sneed direct den gas- toevoer af, hètgeen een onherstelbare ramp heeft voorkomen. Zij verklaarde niet de bedoeling te hebben haar plan een vliegtocht om de wereld te maken op te geven. Zij voegde daaraan toe, dat haar toesnel waarschijnlijk naar de fabriek zal worden teruggezonden om gerepareerd te worden. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was heden: Djalak uitr. te Rangoon. Nachtegaal uitr. te Rhodos. Edelvalk thuisr. te Athene. Kievit thuisr. te Rangoon. MILITAIR VLIEGTUIG OVER DEN KOP GESLAGEN. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagmiddag is de 32-jarige maandvlie- ger A. P. van Roon employé van de „Ba- taafsche" en wonende te Rhoon, met het militaire toestel 593 bij het landen op- het vliegveld „Waalhaven" te laag binnen ge komen. Het toestel landde daardoor op een stuk bouwland buiten het eigenlijke vlieg veld, waarbij de machine een grensbaken raakte en over den kop sloeg. Het bleef gelukkig bij materiëele schade: het lan dingsgestel werd afgerukt, de propeller sloeg stuk, terwijl ook het toestel verder vrij ernstig werd beschadigd. De vlieger bleef in de riemen hangen en kon zich zelf bevrijden. Hij had geen letsel opgeloopen. MORE PH. FRANK BENOEMD TOT OPPERRABBIJN VAN NOORDHOLLAND. Gistermiddag is te Amsterdam, onder lei ding van den heer A. de Lieme Bzn., een vergadering gehouden van den raad van het synagogaal ressort Noordholland vanr het Nederlandsch-isrealietisch kerkgenootschap, ter benoeming van een oppei-rabbijn. voor het ressort Noordholland met uitzondering van Amsterdam. Vertegenwoordigd waren twaalf gemeen ten met 23 stemmen. Hoorn en Medemblik waren afwezig. Na een geheime zitting werd met op één na algemeene stemmen tot opperabbijn be- noed Moré Ph. Frank te Hilversum -docent aan het Nederlandsch israelietisch semina rium te. Amsterdam. Moré Ph. Frank is op 9 Augustus 1910 te Hilversum geboren. Hij heeft zijn: opleiding genoten aan het seminarium te Amsterdam. De nieuwe opperrabbijn studeerde aan de hoofdstedelijke universiteit in de letteren.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8