Het groene oog van Baa-AI. steeds het gevaar op, dat de revolutionnaire actie ondergrondsch wordt en voor de over heid ongrijpbaar, bovendien meer revolu- tionnair en eerder tot uitbarsting kan leiden. Intusschen blijft de regeering op dit punt waakzaam. Tegen een preventieve controle op de poli tieke partijen bij de candidaatstelling bestaan zeker bezwaren. Bestaande rechtsorde. Onder den term „bestaande rechtsorde" valt ook de door het recht be'schermde sociale en economische orde. Aansporen van arbei ders tot het bezetten van een fabriek ten einde de invoering der 40-urige werkweek af te dwingen, valt zonder den minsten twijfel onder dit artikel- Den Hoogen Raad zou de regeering wel een zeer ongeschikt college hebben geacht, om te oordeelen over de vervallenverklaring van het lidmaatschap der vertegenwoordi gende lichamen. Zooals de regeering reeds bij de mondelinge behandeling van het on derhavige voorstel in de Tweede Kamer heeft uiteengezet, is het hoogste rechts college niet het lichaam, dat het meest ge schikt is, om in deze zuiver publiekrechte lijke aangelegenheid te oordeelen. Dat het college, in het tweede lid van het nieuw voorgestelde artikel 86, weinig ver trouwen zal wekken, omdat het wordt be noemd op voordracht van de Tweede Kamer, kan de regeering niet aanvaarden. Zij heeft oorspronkelijk voorgesteld, dat het verte genwoordigend lichaam zelf over de ver vallenverklaring van zijn leden zou oordee len. Toen daartegen in de Tweede Kamer van verschillende zijden ernstige bezwaren werden naar voren gebracht en sommige leden den Raad van Staten, anderen den Hoogen Raad naar voren brachten, is ten slotte de oplossing aanvaard, welke in het ontwerp belichaamd is. De voordeelen, die het vertegenwoordigend lichaam zelf, de Raad van State of de Hooge Raad zouden hebben geboden, wanneer zij tot oordeelen in deze waren geroepen, zijn op gelukkige wijze in dit compromis vereenigd. Het voordrachtsrecht van de Tweede Kamer is in ons staatsrecht geen novum. Het bestaat reeds ten aanzien van de leden van den Hoogen Raad en van de Algemeene Rekenkamer. De openbare lichamen voor beroep en be drijf, voor zoover aan hen in de toekomst verordenende bevoegdheid zal worden ver leend, zullen een soortgelijke functie in ons staatsbestel vervullen als de reeds be staande provinciën en gemeenten. Zij kun nen in verband daarmede in de grondwet het best op deze volgen en hierna, gelijk het wetsontwerp voorstel, het bestaande artikel 194. Aldus worden de lichamen met verordenende bevoegdheid vrijwel volledig bijeengebracht en behandeld onmiddellijk na de organen der wetgevende macht. De Tweede Kamer heeft er prijs op steld, dat in de grondwet de mogelijkheid zou worden geopend, dat staatssecretarissen worden benoemd. De regeering ontveinst zich niet, dat wanneer van deze mogelijk heid gebruik zal worden gemaakt, veel beleid geboden zal zijn. Wanneer men de klippen weet te omzeilen, die ongetwijfeld dit instituut omringen, dan kunnen daaraan inderdaad voordeelen verbonden zijn. De ervaring zal moeten leeren of het instituut in ons staatsbestel levensvatbaarheid zal hebben. De opheffing van de parlementaire schenkbaarheid ten opzichte van schending van geheimen en opruiing is uit verschillen de overwegingen noodzakelijk. Voor schending van geheimen geldt, dat het delict, eenmaad gepleegd, althans bij openbare vergaderingen op geenerlei wijze ongedaan kan worden gemaakt, naar duide lijk is bijv. o.a. niet door niet-opneming van de uitlating in de handelingen. Dat de meeningsuitingen in de volksver tegenwoordiging onder de controle van po litie, openbaar ministerie en rechterlijke macht zouden worden gesteld, is minder juist. Deze meeningsuitingen zullen bij aan vaarding van het wetsvoorstel staan onder contró'e van de wet. Men onthoude zich slechts zorgvuldig van wetsovertreding en is verzekerd niet met politie en justitie in aan raking te komen. In het desbetreffende wetsvoorstel is ge streefd naar beperking. Om deze reden is niet voorgesteld ook by majesteitsschennis smaak of beleediging van ministers der Kroon of van medeleden der staten-generaal de onschendbaarheid op te heffen. Glimlachje Het bloemenorakel zonder teleur stelling: Zy heeft me lief!Ze heeft me lief!ze heeft me lief!ze heeft me lief.... enz., enz.! De Nederl. oorlogsschepen in de Spaansche wateren. Hr. Ms. Hertog Hendrik patrouilleert in de wateren ten oosten van Gibraltar en in de Straat van Gibraltar, waar het schip Zondagmiddag is aangekomen. Ge wapende treilers van de opstandelingen, die anders voortdurend in de Straat van Gibraltar rondvaren, worden daar niet meer gezien. Volgens ontvangen berichten is de O 16 te Malaga aangekomen. Drama te Tilburg Vrouw en twee kinderen ver mist. Het lijkje van een der kinderen uit het water opge haald. Sinds het einde der vorige maand worden te Tilburg een. vrouw L. met twee kinderen van twee en vijf jaar vermist. Gistermiddag werd in de Piushaven aldaar het lijkje van een jongetje gevonden, dat aanvankelijk ndet geïdentificeerd kon worden. Het lijkje moet reeds verscheidene dagen in het water hebben gelegen. Later is gebleken, dat men hier te doen heeft met het lichaam van een der vermiste kinderen. Daar het ver moeden is gerezen, dat ook de vrouw en het andere kind te water zijn ge raakt, is den, geheelen dag de haven afgedregd, er werd echter niets ge vonden. EEN KONINGIN WILHELMINASTRAAT TE RIO DE JANEIRO. Jhr. v. Karnebeek houdt een toe spraak in het Portugeesch. Rio de Janeiro, 16 Maart (per luchtpost). In de Braziliaansche hoofdstad vond he denochtend een korte, doch bijzonder tref fende plechtigheid plaats, zooals per tele gram reeds werd gemeld. De gemeenteraad van het federale district, waarin de bonds- hoofdstad Rio de Janeiro ligt, had n.1. be sloten, aan een straat den naam van Rua Rainha Guilhermina te geven, en had jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, hoofd van de Nederlandsche handelsmissie, welke Zuid- Amerika bezoekt, uitgenoodigd, het naam bordje te onthullen. Des ochtens te elf uur stelde een militair muziekcorps zich op naast de beide natievlaggen, welke van de straathoeken woeien. Aan beide hoeken was een-naambordje aangebracht, resp. door de Braziliaansche vlag en door die van het fede rale district bedekt. Een groot aantal hoog geplaatste Brazilianen, waaronder de minis ter van Buitenlandsche Zaken, Pimentel Brandao, en de voornaamste gemeentelijke autoriteiten, had zich verzameld, om de Nederlandsche handelsmissie ter plaatse te begroeten. De prefect (burgemeester) van het fede rale district, Kannunnik Olympio de Mello, hield een toespraak waarin het wijze lands bestuur en de groote gaven van geest en hart gememoreerd werden, welke zulk een onverbrekelijken band gelegd hebben tus- schen het Nederlandsche volk en zijn souve- reine. Herinnerd werd er aan, dat H.M. koningin Wilhelmina eigenlijk twee kronen draagt, n.1. de gouden van hare dynastie, en voorts een van rozen (het Portugeesche woord „Coröa" beteekent n.1. zoowel kroon als krans) in hare hoedanigheid van be gaafde schilderes. In dit verband wees Z.E. op het vermeldenswaardige feit, dat ook Johan Maurits van Nassau bij zijn aankomst in Brazilië, thans 300 jaar geleden, zich had doen vergezellen van een schilder van naam, Frans Post, de eerste kunstenaar, die de schoonheid van het Braziliaansche landschap op het doek heeft gebracht, en wel met een talent dat de eeuwen overleeft. Ten slotte verzocht de prefect aan het hoofd der missie de naambordjes te onthullen. Hierop nam jhr. van Karnebeek het woord, en wel eerst in het Portugeesch, in welke taal de volgende inleiding door hem werd uitgesproken: „De stad Rio de Janeiro had, ter gelegenheid van het bezoek van de Nederlandsche handelsmissie, geen treffen der hulde aan Nederland kunnen brengen dan door aan een harer straten den naam van onze beminde koningin te geven. Ik verzoek U om verlof, mijn verdere rede in het Hollandsch te mogen uitspreken, want de gedachte is bij mij opgekomen, dat gij het misschien wel i-ardig zoudt vinden om op deze bijzondere plek en bij deze bijzondere gelegenheid juist eens onze taal te hooren gebruiken. (Hier ging jhr. van Karnebeek in het Nederlandsch over). Zij, wier doorluchte naam deze straat zal sieren, is het symbool van onze geschiedenis en van onze beste tradities. Haar leven is gedurende een bijna 40-jarige regeering, die moeilijke tijden ge kend heeft, een voorbeeld geweest van ko ninklijke plichtsbetrachting en toewijding. In een tijd die zoovele instellingen aan het wankelen bracht, is in haar persoon de een heid van volk en dynastie op zoodanige wijze bevestigd, dat Nederland in zijn over vier werelddeelen verspreide rijk de toe komst met vertrouwen tegemoet ziet. Door aan deze vorstin in Uw schoone stad deze bijzondere hulde te brengen, heeft Uw stads bestuur zich zelf geëerd, en blijk gegeven van een diep begrip voor wat in de ziel van ons volk omgaat. Ik kan U de verzekering geven, dat Uw hoffelijke gebaar in mijn land weerklank zal vinden en er toe zal bij dragen, Brazilië en Nederland, die juist in het huis van Nassau hun vroegste verbin ding hebben gevonden, ook in de toekomst te doen samengaan. (Hier vervolgde jhr. van Karnebeek weer in het Portugeesch): Met groot genoegen gevolg gevend aan de uitnoodiging van Uwe Excellentie heb ik de eer, het naambord te onthullen waarop de naam gegrift staat van de koningin der Nederlanden, mijn veiheven gebiedster, ik doe dit met gevoelens, waaraan een zeer persoonlijke ontroering niet vreemd is". Beide redevoeringen werden met een hartelijk applaus begroet, en vooral het feit dat het hoofd der Nederlandsche handels missie in onberispelijk Portugeesch sprak, bleek de Braziliaansche aanwezigen bijzon der te treffen. Hierin wordt een gebaar van bijzondere hoffelijkheid jegens Brazilië ge zien, waarvan een onweerstaanbare invloed zal uitgaan op de stemming daar te lande jegens al wat Nederlandsch is. Onder ge juich en feestmuziek deed jhr. van Karne beek vervolgens de beide vlaggetjes neer vallen, welke het naambord Rua Rainha Guilhelmina bedekten. Deze werden bij vertrek aan Z.Exc. ten geschenke aange boden. De Koningin Wiihelminastraat is ge legen in de nieuwe villawijk Lebion, en loopt van de woudrijke berghellingen tot aan den grooten zeeboulevard, met fraaie doorkijkjes in beide richtingen. Dat ook de bewoners dezen nieuwen naam in waarde zullen houden, mag stellig worden ver wacht, want deze straat, die in het snel groeiende Rio de Janeiro met nog zoovele andere wacht op haar beurt om geplaveid te worden, zal thans zonder verwijl worden geasfalteerd. BEZUINIGINGSMAATREGEL BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Als gevolg van de voortgezette bezuiniging bij de Nederlandsche Spoorwegen zullen de rekenkamer en de centrale controle der Nederland sche Spoorwegen binnenkort worden samengevoegd onder den naam van generale controle. WAAR MEN MEE OMGAAT Gevaarlijke „liefhebberij" van een koopman in oud-roest. Een oud-roest koopman te Deventer, die door de politie in de cel was gezet als ver dacht van diefstal van oud-ijzer, brak een ijzeren steunsel van een stoel af, trapte dit ijzer ter lengte van 25 c.M. in stukken en slikte die stukken door. De man ligt nu in het ziekenhuis. Eeniger. tijd geleden slikte hij by een arrestatie een lepel in. ALS ER BRAND KOMT IN RÏTTHEM Wel een brandspuit, maar zonder Voor een gering bedrag is de gemeente Ritthem (Z.) onlangs door overneming eigenaresse geworden van een brandspuit. Deze werd geheel in orde gemaakt, geschil derd, en op de zijwanden door het wapen der gemeente gesierd. Te Middelbrug is met de nieuwe aanwinst gedemonstreerd, maar zij is daar gebleven en niet naar Ritthem vervoerd. Zelfs is zij reeds aan de naburige gemeente Oost-en-West-Souburg te koop aangeboden! De reden is, dat Ritthem nu wel voor wei nig geld de beschikking heeft gekregen over een goede brandspuit, maar dat men verder aan blusschingsmateriaal zoo goed als niets bezit: er zijn geen slangen die voor dit doel geschikt zijn; er zijn niet voldoende brand putten voor het water aanwezig, en er is geen brandspuitgarage. Zoodoende kwam men tot het voorstel om de spuit maar over te doen aan den naasten buurman, die in geval van nood Ritthem daarmee nog wel te hulp kan snellen De beslissing inzake den aankoop is door den gemeenteraad van Souburg echter nog aan gehouden. (Hbld.) VERKLARING VAN DEN NEDERL. JOURNALISTENKRING. Uitlating van N.S.B.-leider een waan voorstelling genoemd. In de jongste vergadering van het bestuur an den Nederlandschen Journalistenkring is het feit ter sprake gekomen, dat ir. A. A. Mussert, algemeen leider van de N.S.B., in een door hem onderteekend voorwoord bij een brochure, door die partij in een zeer groote oplaag in ons land verspreid, op nieuw de Nederlandsche dagbladpers op de grofste wijze heeft belasterd. Zoo werd naar aanleiding van de versla gen, in de pers opgenomen van een rede, door graaf de Marchant et d'Ansembourg in de Eerste Kamer der Staten-Generaal gehou den, door den heer Mussert voornoemd ge schreven, dat „de geheele huisknechtenpers, beheerscht door den regeeringspersdienst, de politieke partijen en de grootendeels Jood- sche adverteerders" de uiteenzetting van het genoemde Eerste Kamerlid „verduister den", „of een volstrekt kromme voorstelling daarvan gaf omdat haar opgelegd is de waarheid te verbergen". Naar aanleiding hiervan vernam het kringbestuur met genoegen, dat een collega, lid van de N.S.B., en die zelf het verslag voor enkele van de belangrijkste bladen had gemaakt, zich bereid heeft verklaard, den heer Mussert op den onjuistheid zijner beweringen te wijzen. Het kringbestuur, op grond van zijn erva ring, eenstemmig van oordeel, dat de even grievende als onware uitlatingen van den beer Mussert voornoemd over de dagblad pers zijn toe te schrijven aan waanvoorstel lingen, waartegen redelijke argumentatie niet kan baten, wil daartegen niet opnieuw protesteeren, doch stelt er prijs op uit te spreken, dat voor alle geciteerde kwalifica ties en insinuaties van den heer Mussert zelfs een s c h ij n van grond ontbreekt. FABRIEK OPGEHEVEN. Machines onbruikbaar gemaakt. De naaldenfabriek „Hollandia" te Kerk- rade, sinds enkele jaren bestaande, is opge heven. De machines, uit Aken afkomstig, zijn deels gedemonteerd, gedeeltelijk onbruik baar gemaakt. De oorzaak van de sluiting zou te wijten zijn aan de onvoldoende be schikking over het Duitsche staal. De offl- cieele naam der fabriek is: Naaldenfabriek Hollandia, N.V. Amsterdam-Kerkrade. DOOR BOOM GETROFFEN EN GEDOOD. De landbouwer A. van Lankveld, die eenige dagen geleden bij het rooien van boomen, in het gehucht Berkhoek, onder Boekei (N.-B.) door een vallenden boom werd getroffen, is in den afgeloopen nacht overleden. Lankveld die 35 jaar oud was, was ongehuwd. WERELDTENTOONSTELLING TE PARUS. Bewijs van Nederlanderschap inplaats van paspoort? Zooals reeds bericht werd, zullen binnen kort van Fransche zijde legitimatiekaarten worden beschikbaar gesteld, ten dienste van bezoekers der wereldtentoonstelling te Pa rijs, welke den houder verschillende voor deelen verschaffen, maar hen niet ont slaan van de verplichting, een geinig Neder landsch paspoort te bezitten. De A.N.W.B. heeft er bij de betrokken Fransche autoriteiten op aangedrongen, een regeling te treffen, welke het bezoek aan de Parijsche tentoonstelling voor den Ne derlandschen toerist mogelijk maakt, zonder hem te verplichten, de kosten voor aanschaf fing van een Nederlandsch paspoort te ma ken. In antwoord daarop ontving de A.N.W.B. bericht, dat, hoewel hieromtrent nog geen officieel besluit is genomen, er toch alle kans bestaat, dat speciaal voor Nederlanders, epn regeling zal worden getroffen in dien zin, dat Nederlandsche houders van -Ie uit te geven „cartes de legitimation" in Frankrijk zullen worden toegelaten op vertoon van hun bewijs van Nederlanderschap, dat ook voor België reeds geldig is. Dit zou voor deze toeristen een aanmerke lijke kostenbesparing meebrengen. ATELIERMEISJE VERMIST. Haar signalement. De commissaris van politie in de tweede afdeeling, bureau Sandelingenplein te Rotterdam, verzoekt namens den vader opsporing, aanhouding en voorgeleiding van Hen-drika Elisabeth Vermeulen, ge boren te Rotterdam, 14 September 1919, j ateliermeisje aldaar, wonende Adriaen Niemantsstraat 35, die Zondag j.I. de ouderlijke woning verliet en niet is terug gekeerd. Het signalement luidt: lengte ongeveer 1.60 M., kort en breed postuur, gebruinde kleur, donkerblond haar en wenkbrauwen, donkerbruine oogen, voorhoofd gewoon, neus kort, iets breeder uitloopend, tame lijk groote mond, vrij dikke lippen, witte, gave tanden, twee voortanden iets naar voren', ronde kin, harde, scherpe stem. Zij heeft zeer goed onderhouden nagels en is vermoedelijk gekleed in donkerbruinen wintermantel met dito hoed, lichte kousen, zwarte schoenen, donkerblauwe trui met hooge kraag, donkerblauwe rok, flanellen onder kleeding (ongemerkt). Zij is in het bezit van een damesrijwiel, merk Neder- landsche Kroon nr. 977207, waarop een electrische lamp met Hollandia-dynamo nr. 457694, benevens een rieten manden- koffertje, waarin kleeding. Zij, die inlichtingen omtrent de ver blijfplaats van dit meisje kunnen geven, worden verzocht zich te vervoegen aan het politiebureau Sandelingenplein te Rotterdam. DE NIEUWE IMMIGRATIE-BEPALINGEN VAN DE UNIE VAN ZUID - AFRIKA. Nadere bijzonderheden. Het gezantschap van de Unie van Zuid- Afrika maakt bekend, dat ingevolge de be palingen van de vreemdelingenwet 1937, welke op 1 Febr. j.L van kracht geworden is, voortaan van alle personen, die zich in de Unie willen vestigen, vereischt wordt, dat zij aanvraag doen, op de daartoe voor geschreven formulieren, voor een „permit voor pei'manent verblijf". De noodige aan- vraagformuliei-en zijn verkrijgbaar bij het gezantschap, of bij de Nederlandsch Zuid- Afrikaansche vereeniging, Keizersgracht 141, Amsterdam C., de Stichting Landverhuizing „Nederland", Bezuidenhoutscheweg 97, den Haag, en de betreffende scheepvaartmaat schappijen. Personen, die voor tijdelijk verblijf naar de Unie gaan, kunnen toegelaten worden op een tijdelijke permit, welke afgegeven wordt in de haven van aankomst en waarvoor het indienen van een aanvraag op een bijzonder formulier van hieruit niet voorgeschreven is. Het gezantschap wenscht er nadrukkelijk de aandacht op te vestigen, dat personen, die wenschen te immigreeren, eerst in het bezit moeten zijn van bovenbedoelde permit voor permanent verblijf, alvorens naar de Unie te vertrekken. Hoewel tot nog toe immigranten, die de ontvangst van de aangevraagde permit niet konden afwachten, in zooverre tegemoet ge komen werden, dat zij tot de Unie toegelaten werden op een tijdelijke permit, en het hun toegestaan was om na aankomst een aan vraag voor een permit voor permanent ver blijf in te dienen, zou dit thans komen te vervallen voor personen die na 31 Maart 1937 naar de Unie vertrekken. Het moet dus duidelijk worden verstaan, dat diegenen, die na genoemden datum vertrekken met de be doeling zich in de Unie te vestigen, niet op een tijdelijke permit toegelaten zullen wor den. Indien een vreemdeling verklaart, dat h\j naar de Unie gaat slechts voor tijdelijk ver blijf en dan na toelating te kennen geeft, dat hij zich in de Unie wil vestigen, zal geen verlenging van den geldigheidsduur van de lijdelijke permit toegestaan worden, teneinde een zoodanige vreemdeling in staat te stellen aanvraag te kunnen doen voor permanent verblijf. DE WONING VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN TE HAARLEM. De vorige week heeft de Tweede Kamer, zooals men zich herinneren zal, het voorstel om een ambtswoning van den commissaris der koningin te Haarlem te koopen voor 60.000.en 23.500.ter beschikking te stellen voor de verbouwing op voorstel van den heer van der Bilt met algemeene stem men van de hand gewezen. Naar aanleiding daarvan hebben wij geïnformeerd, wat nu zal worden gedaan. Wij vernamen, dat het huis aan de Nieuwe Gracht, waarin de com missaris der koningin woont, het eigendom is van Provinciale Staten, die daarvoor een huur ontvangen van 4000.per jaar. In 1932 hebben Geduputeerde Staten de regee ring meegedeeld, dat zij dit huis noodig hadden voor andere doeleinden en dat de regeering dus te gelegener tijd moest om zien naar een andere ambtswoning voor den commissaris der koningin. Sedert dien heb ben de plannen van Gedeputeerde Staten zich gewijzigd en hebben zij het gebouw aan de Nieuwe Gracht niet meer noodig voor hun plannen. Vermoedelijk zal, nu de kamer de voor stellen omtrent een andere ambtswoning van den commissaris der koningin heeft verworpen, de regeering geen moeite meer doen een nieuw plan te maken, daar de te genwoordige ambtswoning beschikbaar blijft. Verkeersongelukken. NA AANRIJDING OVERLEDEN. De 63-jarige gepensionneerde onder wijzer J. W. Oliemans uit de Schepen- straat te Rotterdam is in die straat aange reden door een personenauto, bestuurd' door den 36-jarigen A. J. G. uit de Samuel Mulderstraat. Met een schedelbasisfrac- tuur is de man naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar hij gister tegen den avond is overleden. De auto is in beslag genomen. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40- km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! 199. Voorzichtig zocht de dokter een schuilplaats achter een van de grote schot ten, die achteloos rond het kamp waren neergeworpen. Het waren blijkbaar stuk ken van geplunderde wagens die ze hier hadden neergegooid. 200. Na een voorzichtig onderzoek kwam de dokter tot de ontdekking dat er achter het kamp een soort stroom liep. Hij schoof voorzichtig een van de schotten in het wa ter en boomde behoedzaam naar de ach terzijde van het kamp.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10