Waar het recht zijn loop heeft VERBETERINGEN IN DEN RADIO-OMROEP DOOR EEN NIEUWE MODULATIE-METHODE Alkmaarsche Politierechter (Zitting van Maandag 22 Maart). Ontrouw reiziger. Het was voor den sigaren-fabrikant J. Spaan uit Alkmaar geen verrassing geweest toen hij aan het eind van 1936 tot de ont dekking kwam dat zijn reiziger Joh. B. hem voor een paar honderd gulden had bena deeld. B. was n.1. reeds geruimen tijd in dienst bij den heer Spaan en reeds eenige jaren geleden was het voorgekomen dat B. tot een bedrag van ca. 4.50, gelden welke afkomstig waren van cliënten van den sigarenfabrikant, had achtergehouden. De zaak was toen evenwel in der minne ge schikt en de vader van verdachte had de geldelijke affaire verder geregeld. Ditmaal was er evenwel geen ontkomen aan geweest en de heer Spaan had de justitie in de affaire gemoeid. Een bedrag van ongeveer 212 was door B., die te Egmondbinnen woonachtig is, niet afgedragen. Door den heer M. Kloet uit Alkmaar werd inzake den ontrouwen reiziger een reclas- seeringsrapport uitgebracht, dat evenwel niet de onverdeelde instemming van den politierechter had. Dit wantrouwen tegen over den verdachte kwam ook tot uiting in het requisitoir van den officier van justitie, die in de verklaringen van ver dachte niet de minste garantie zag, temeer waar zijn patroon het ook al eens een keer met hem heeft geprobeerd zonder het minste succes, Spr. vroeg tenslotte een gevangenis straf voor den tijd van 4 maanden. Uitspraak: 3 maanden gevangenisstraf. Steunfraudes. Ook ditmaal kreeg de politierechter een tweetal gevallen van fraude met steunkwes- ties te behandelen en wel allereerst tegen den timmerman Joh. S. uit Castricum. Het bleek dat S. in een tweetal gevallen had verzuimd, inkomsten, door hem genoten, ter gemeentesecretarie op te geven. In het eerste geval betrof 't den zoon Gerrit, die in Medemblik woonde en wegens ziekte een week thuis was geweest. Het tweede geval was eveneens wegens ziekte geweest en wel van het dochtertje van S., Dieuwertje. In beide gevallen was door de ongevallen verzekering een uitkeering gedaan welke door S. niet was verantwoord. Ten aanzien van het eerste punt bleek nogal verschil van meening te bestaan, daar de officier niet van oordeel was dat de verdachte te dezen aanzien opzettelijk had gefraudeerd. De zoon toch woont in Medemblik en het feit dat hij toevallig thuis zijn hand bezeerde, doet aan 't geval niets af. Terzake van dit feit vroeg spreker tenslotte vrijspraak, doch voor het tweede feit, dat door verdachte zeer zeker opzettelijk ge pleegd moest zijn, vroeg spreker een gevan genisstraf voor den tijd van 1 maand. Mr. Smal, die als verdediger voor S. op trad, pleitte vrij-praak subsidiair een cle mente straf. Uitspraak 1 maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. Ernstiger dan in bovenstaand geval was het gesteld met den arbeider Alph. J. D. uit Oudorp die gedurende vier weken van 1936 „vergeten" had op te geven dat zijn zoon wekelijks een bedrag van ca. 2.50 had verdiend. Ernstiger was dit geval juist daardoor, omdat D. vorig jaar ook reeds voor een soortgelijk feit terecht stond en toen tot 2 maanden was veroordeeld. De officier van justitie eischte ditmaal tegen D. een gevangenisstraf voor den tyd van 3 maanden. Uitspraak 2 maanden gevangenisstraf. Zand weggenomen. De gemeente Schoorl schijnt er zoo'n soort van zand-uitvoerverbod op na te houden en hiervan werd in Februari de veehouder A. D. uit Bergen de dupe. D. wilde nl. een partijtje zand de gemeente uit smokkelen. Hij had het zand zoogenaamd wel voor een inwoner van Schoorl, doch 't kwam hem al heel goed uit dat deze niet thuis was en dies had hij het maar meegenomen. Zijn opzet mislukte evenwel, want de smokkelarij werd ontdekt en de officier van justitie vroeg een geldboete van 8 of 4 dagen hechtenis. Uitspraak 4 boete of 2 dagen hechtenis. Valsch geld uitgegeven. De chauffeur N. A. uit Andijk had als be stuurder van een autobus op een goeden dag 'n valschen gulden in handen gekregen, welke in plaats van uit zilver hoofdzakelijk uit tin vervaardigd bleek te zijn, zoodat er niet veel ervaring voor noodig was om de falsificatie te ontdekken. Het feit dat hij zelf de schade voor deze affaire zou moeten, dragen stond A. blijkbaar niet erg aan en in de 14-jarige A. P. Veenenbosch uit Enk huizen zag hij een welkom object om zijn strop kwijt te raken. Doch de vader van het 14-jarige meisje keek beter uit en de offi cier van justitie nam het den chauffeur nogal kwalijk een zoo betrekkelijk weer loos slachtoffer uitgekozen te hebben, weshalve hij een geldboete van 20 of 10 dagen hechtenis requireerde. Uitspraak 15 boete of 5 dagen hechtenis. Wat los in den mond. De volgende chauffeur, die op het ver- dachtenmatje kwam te staan, was C. H. uit Beemster, die te Schermerhorn een aan- rijdinkje had gehad met een auto, bestuurd door den garagehouder J. H. Kareis uit Eg- mond-Binnen. Het was beperkt gebleven tot een deukje, doch blijkbaar waren de ant woorden, die de garagehouder gaf, niet erg naar den zin van H. geweest, die woedend was geworden en zijn mede-weggebruiker voor „leelijke slijmbal" en allerlei fraaiig heden meer had uitgemaakt. Het was voor H. moeilijk om tot het be grip te komen, dat ook een vermeende on- heusche bejegening nog geen vrij brief is om maar te gaan schelden, doch de boete f 10 of 5 dagen zal hem wellicht wat meer in zicht hebben bijgebracht. Hausse in ijzer en zink. De gevolgen van den bewapeningswedloop doen zich niet alleen in dalende werkloos heid en andere vreugdevolle verschijnselen voor, van een andere zijde kregen we een nieuwen invloed van dezen noodlottigen wedstrijd te zien. Op een goeden dag in Februari kwamen n.1. twee personen, de arbeiders P. S. uit Broek op Langendijk en J. v. E. uit Alkmaar het erf van mej. J. Kreijger te Broek op Langendijk op loopen, waar zij den knecht S. Mulder aantroffen. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld betrof waren de heeren de schuur binnengestapt en hadden bovendien aan Mulder nog een paar zakken te leen ge vraagd. Even later verschenen zij weer met de zakken goed gevuld met allerhande oude ijzer- en zinkwaren. Toen Mulder evenwel even later de eige naresse, die op het bewuste moment niet thuis was geweest, sprak, bleek dat de in dringers in het geheel geen toestemming hadden gehad een en ander weg te nemen. De officier van justitie meende, dat de huidige belangrijke prijsstijging van de metalen niet vreemd was aan het toe nemende aantal diefstallen van ijzer enz. en requireerde ten slotte een geldboete van 25 of 15 dagen hechtenis. Uitspraak conform. De moderne diefstal. Ook Egmond heeft zijn radiocentrale zooals te begrijpen is, zijn er verscheidene aangeslotenen, waarvan er evenwel verschil lende door bepaalde tijdelijke moeilijkheden met de financiën, genoodzaakt zijn voor kor- teren of langeren tijd de betalingen hiervoor te staken, met het gevolg, dat zij van ver dere levering van laagfrequente trillingen worden uitgesloten. Daar evenwel het grootste deel der tijdelijk onvermogend en vroeger of later toch weer om aansluiting verzoekt, is het gewoonte geworden, de lei ding naar de desbetreffende huizen niet geheel weg te halen. Ook de arbeider H S. uit genoemde plaats was in Januari niet meer in staat geweest de gebruikelijke contributie te voldoen en zag zich derhalve verstoken van dit zoozeer gewaardeerde verpoozingsmiddel. Het werd evenwel nog erger, toen juist op 31 Januari een interland-voetbalwedstrijd zou worden verslagen en de verleiding was voor S. dan ook te sterk geworden en hij had zelf maar even een draadje gelegd naar het restant van de nog bestaande aansluiting. 't Was natuurlijk uitgekomen en deze energiediefstal achtte de officier ernstig ge noeg om een geldboete van 20 of 10 dagen te requireeren. Uitspraak 15 of 10 dagen. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 23 Maart. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Uitspraken. C. P. B., tuinder, wonende te Castricum; hooger beroep strooperij-affaire; vonnis kan tonrechter luidde 10 of 8 dagen. Eisch bevestiging van het vonnis. Uitspraak: Vrijgesproken. Jan P., kruidenier, wonende te Bergen, aanrijding. Eisch 75 of 50 dagen. Uitspraak: 25 of 10 dagen. Hendrikus S., wonende te Slootdorp; toe brengen van zwaar lichamelijk letsel. Eisch 80 of 40 dagen. Uitspraak: Vrijgesproken. Nicolaas B., landbouwer, wonende te Bovenkarspel; zedendelict. Uitspraak: 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 8 voorwaardelijk met 3 proefjaren. Geert S., arbeider, wonende te Wieringen; zedendelict. Uitspraak: 6 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met 3 proefjaren. kantonrechter- dering van de R.S.A.P. zich over de Eerste Kamer der Staten-Generaal uitgelaten als een „aftandsch en vermolmd college". Verdachte gaf de ten laste gelegde feiten toe. Wat het artikel betreft, de schrijver daarvan was daarvoor reeds met 14 dagen gevangenis gestraft. Verdachte had nadien beter op den inhoud van het blad gelet. Strafrechterlijke vervolgingen waren dan ook niet meer voorgevallen. Verdachte wilde den presiden tgaarne eenige proef nummers ter overtuiging sturen Wat het tweede feit betreft, als ver dachte eens verzameld had, wat er al zoo over de Eerste Kamer was gezegd en ge schreven, dan zou er heel wat meer te voorschijn komen. De advocaat-generaal, mr. Rombach, vond de feiten niettemin van ernstigen aard, temeer daar verdachte al eens ver oordeeld was wegens opruiing en beleedi- ging van het hoofd van een bevrienden staat. Spr. eischte daarom bevestiging van het vonnis van den politierechter. De verdediger, mr. G. C. A. Oskam uit Rotterdam, noemde het laatste feit niet beleedigend. In een leerboek over staatsrecht kwam een kwalificatie over de Eerste Kamer voor, die al bijna even erg was. Wat de uitlating over het gemeentebe stuur van Sliedrecht betreft, het beleedi- gende kajpkter kon pleiter niet ontkennen, doch men moest in overweging nemen, dat het artikel bestemd was voor een groep menschen, die gewend is zich in krachtige termen uit te drukken. Spr. vond een voorwaardelijke straf hier beter op haar pfaats. Uitspraak 5 April. ADVERTENTIE-BUREAU. Als U bij ons uw advertentie opgeeft, onverschillig voor welk ander dag-, week- of maandblad ook, komt het in orde. En het kost U niets meer! Adm. Alkm. Courant, Tel. 3320. Radio Voordracht door prof. ir. N, Koomans in Diligentia te 's-Gravenhage. £aiuU enJuUt&ouw BELEEDIGING VAN HITLER. De Rotterdamsche rechtbank heeft gister uitspraak gedaan in de zaak van dr. K. F. P., directeur van „Ons Huis" in Rotterdam, die terecht heeft gestaan we gens beleediging van het hoofd van een bevrienden staat. Dr. P. had n.1. in een in „Ons Huis" gehouden tentoonstelling „De Olympiade onder dictatur" een afbeel ding van Hitier toegelaten met als onder schrift een uitlating van dr. von Gruber, waarin de gelaatsuitdrukking van den rijksleider werd gekenschetst als die van een opgewonden waanzinnige. De rechtbank achtte het ten laste ge legde bewezen en veroordeelde dr. P. tot vijftig gulden boete subsidiair twintig dagen hechtenis. BELEEDIGING OPENBAAR GEZAG. Redacteur van „De Baanbreker" voor het hof. Redacteur en uitgever van het revolu- tionnaïr-soeialistische blad „De Baanbre ker", stond gister voor het Haagsche ge rechtshof wegens twee delicten terecht voor welke hij door den politierechter te Dordrecht resp. tot een maand gevange nisstraf en een geldboete van 30 subsi diair 30 dagen hechtenis en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar was veroordeeld. In „De Baanbreker", het orgaan van de rev.-soc. arbeiderspartij, dat in de buurt van Sliedrecht verspreid wordt, was een artikel verschenen, getiteld: „Hoe de Slie- drechtsche werkloozen worden uitgezo gen". In dit artikel, waarin geprotesteerd werd tegen verhooging van de kolenprij- zen, werd o.a. gezegd: „dat het gemeente bestuur met behulp van den soc.-democra- tischen wethouder de werkloozen mis bruikt en hen op schandalige wijze uit zuigt". Voorts had S. op een openbare verga KONINKLIJK NEDERLANDSCH LANDBOUWCOMITE. Vergadering der eerste afdeeling. In de dezer dagen gehouden vergadering der eerste afdeeling van het Kon. Ned. Landbouwcomité werd besloten een adres te richten aan den minister van financiën, waarin een wijziging van de wet op de grondbelasting zal worden bepleit, in dier voege dat deze belasting jaarlijks met 5 tot 10 pCt. worde verminderd. In verband met de mogelijkheid van het optreden van een nieuw ministerie werd besloten met adres* seeren te wachten tot na de verkiezingen. Gegevens Iandbouwboekhoudbureaux. Besloten werd een onderzoek in te stellen naar de meeningen omtrent de instantie, welke met de centrale verwerking van de gegevens der Iandbouwboekhoudbureaux kan worden belast. Een dergelijke centrale verwerking kent men reeds lang in verschillende andere lan den als Zwitserland, Denemarken en Duitschland. Alleen door centrale verwer king is het mogelijk onderling.vergelijkbare gegevens te verkrijgen. Lagere land- en tuinbouwscholen. Naar aanleiding van een schrijven van de vereeniging van hoofden van lagere land- en tuinbouwscholen, omtrent het treffen eener regeling waardoor tegemoet wordt gekomen aan den thans bestaanden toestand, dat de animo voor toelating tot de lagere landbouw scholen veel grooter is dan de beschikbare plaatsen, werd breedvoerig van gedachten gewisseld. De vergadering achtte het stich ten van nieuwe scholen de beste oplossing. Echter dient de plaats van vestiging oordeel kundig te worden gekozen, teneinde leeg pompen van bestaande scholen te voorko men. Aardappelprijzen. In verband met het feit, dat de lage prij zen voor beste consumptieaardappelen wor den toegeschreven aan het te laat open stel len van de gelegenheid tot denaturatie (1 Februari), werd besloten voor oogst 1937 tij dig stappen te doen ten gunste van het reeds in het najaar openen van die gelegenheid. Teeltregeling van rundvee. In het algemeen wordt een geleidelijke uitbreiding van het aantal kalverschetsen wenschelijk geacht, daar de tegenwoordige regeling tot een ongewenschte verstarring leidt. Alvorens echter ten deze stappen te doen werd het verstandig geacht de over eenige weken plaats vindende rundvee-in ventarisatie af te wachten. Aan de hand van de grootte en samenstelling van den rund veestapel kan dan een beter gefundeerd oordeel over de wenschelijkheid van uitbrei ding der teeltregeling voor rundvee worden uitgesproken. Vakkundige leerkrachten. Gebleken is, dat er behoefte bestaat aan vakkundige leerkrachten, die voorlichting kunnen geven bij de bediening van land bouwwerktuigen. Naar de mogelijkheid de opleiding van zoodanige leerkrachten ter hand te nemen zal worden geïnformeerd. Nacovo. Naar aanleiding van de vraag of het na tionaal comité voor groenvoederverbouw (Nacovo) zijn werkzaamheden zal voortzet ten of dat het werk van dat comité aan een andere instantie moet worden opgedragen, werd besloten de andere centrale landbouw organisaties voor te stellen gezamenlijk ter voorlichting een kleine commissie van 3 deskundigen in te stellen. Tuinbouw. Op advies van de tuinbouwcommissie van het Kon. Ned. landbouwcomité werd beslo ten een adres te richten aan den regeer in gs- commissaris voor de groenten-, fruit- en sierteelt betreffende de overdracht van Een dezer dagen hield ir. N. Koo mans, hoofdingenieur der telegrafie en telefonie, chef van het Rijksradio- laboratorium te Den Haag, een voor dracht met demonstraties over boven genoemd onderwerp. Spr. begon met op te merken dat muziek en spraak klanken zijn, gevormd door luchttrillingen, gelegen tusschen 25 en 10.000 trillingen per seconde, welke bij den radio-omroep als electro-magnetische golven worden uitgezonden en ontvangen. Indien men uit den luidspreker al deze trillingen te hooren kreeg, zou van een voortreffelijke weergave-kwaliteit ge sproken kunnen worden. Bereiken ons oor, zooals bij een gramofoonplaat, geen hoo- gere trillingen dan 4500 per seconde, ook dan is het nog een genoegen hiernaar te luisteren. Voor de verstaanbaarheid van het gesproken woord is het al voldoende als maximaal 3.000 trillingen per seconde voorkomen. Voor het uitstralen van electro-magne tische golven heeft men in de antenne een wisselstroom noodig van zeer hooge fre quentie; de antenne straalt dan z.g.n. hoogfrequente electromagnetische golven uit. Op deze z.g.n. draaggolf worden nu de laagfrequente klankfrequenties gemodu leerd. Moduleeren van een laagfrequenten toon op een hoogfrequente draaggolf be- teekent, dat men de amplitude van deze draagtrilling op een of andere wijze doet fluctueeren in een lage frequentie, op de zelfde manier als de sterkte van den ge lijkstroom in een microfoon door muziek of spraak wordt bewerkt. In den ontvan ger worden het gemoduleerde signaal en de draaggolf gescheiden (gedetecteerd) waarbij-de laagfrequente fluctuaties weer te voorschijn komen en door den luid spreker in overeenkomstige luchttrillin gen worden omgezet. Spr. toonde vervolgens wiskundig aan dat het gemoduleerde complex van hoog- fequente trillingen feitelijk bestaat uit drie verschillende trillingen, n.1. de draag- frequentie, benevens de som en het ver schil van draagfrequentie en gemoduleer de frequentie; deze laatsten zijn de beide z.g.n. zij frequenties (zij banden). De ruimte welke in den aether in beslag wordt genomen, is dus gelijk aan 2 X de bandbreedte van het laagfrequente spec trum. De totale beschikbare ruimte, ge deeld door het aantal stations, geeft de beschikbare breedte voor een station, met als resultaat 9.000 hz (1 herz 1 trilling per seconde) en op sommige plaatsen slechts 7.000 hz. Het eerst, aantal is juist voldoende, doch hiermede zijn geenszins alle wenschen vervuld. Spr. stelde de vraag: hoe is hierin verbe tering te brengen? De Nederlandsche P. T. T.-dienst heeft daartoe een plan ontwikkeld, dat in Mei van dit jaar voor gelegd zal worden aan de vergadering van het C. C. I. R. (Comité Consultatif Inter nationale des Radiocommunications) te Boekarest. Het plan werd vervolgens door spr. uit voerig behandeld, waarbij hij de voordee- len welke eraan zijn verbonden, duidelijk naar voren bracht. Voorop werd gesteld dat twéézijband- telefonie met gewone ontvangtoestellen correct en zonder vervorming wordt ont vangen; ontvangt men éénzij band telefonie met gewone ontvangtoestellen, dan ont staat lichte vervorming, welke te sterker is naarmate de modulatiediepte grooter is; slechts bij een modulatiediepte van minder dan 30 tot 40 pet. ontstaat practisch geen vervorming. De nieuwe modulatie-methode, welke door de P. T. T. wordt voorgesteld, be staat nu in het volgende: Het uit te zenden lar "frequente spec trum, zooals dit van de lijn komt, wordt met behulp van electrische filters gesplitst in twee gedeelten, hooge en lage tonen, deze scheiding kan b.v. Mj 2.000 hz liggen. Een belangrijk feit is nu, dat de lage tonen de meeste energie bevatten, de am plitude is veel grooter dan bij de hooge tonen. Deze laatsten zijn meer timbre- bepalende bijtonen. Men moduleert nu op de draaggolf de lage tonen met twee zijbanden en op diezelfde draaggolf de hooge tonen met een zijband; daarna voegt men deze modulatieproducten bij elkaar en zendt het samenstel uit. Het groots voordeel dat bereikt wordt is nu, dat de lage tonen onvervormd zijn, omdat deze met twee zijbanden worden uit gezonden, terwijl de hooge tonen eveneens onvervormd zijn, aangezien de modulatie ondiep is. Het resultaat is dus, dat de totale bandbreedte gelijk blijft, nX 9.000 hz, terwijl tonen tot 7.000 hz in plaats van tot 4.500 hz in het spectrum voor komen, hetgeen een groote kwaliteits verbetering beteekent. Zou men als hoogste toonfrequ-ntie 4.500 hz wenschen aan te ^uden. dan is de totale bandbreedte slechts 6.500 hz, waardoor belangrijk aan bandbreedte wordt gewonnen. De splitsing in hooge en lage tonen kan men ook bij een andere frequente leggen. Zoo werd hiervoor o.a. 1.000 hz beproefd, doch daarbij bleken de hooge tonen al te sterk te zijn, en dus te diep gemoduleerd, zoodat vervorming optreedt. Een goede keuze voor deze splitsfre- quentie schijnt wel 1.500 hz te zijn. Men kan daarbij als geschikte oplossing een kwaliteitswinst van 4.500 tot 5.500 hz en een bandbreedte winst van 9.000 tot 7.000 hz bereiken; dit beteekent dat meer sta tions mogelijk zijn, terwijl tegelijk de kwaliteit wordt verbeterd. Bij de hierna volgende interessante en instructieve demonstraties werd o.a. ge bruik gemaakt van een aantal kathode- straal-oscillografen (BraunscKe buizen), op het scherm waarvan de geluidstrillin gen zichtbaar werden gemaakt. Een merkwaardigheid van deze methode is, dat bij verstemming van den ontvanger naar kortere golven, alleen de hooge tonen overbleven, terwijl bij verstemming naar langere golven het geluid steeds lager werd, om tenslotte te verdwijnen, zulks in tegenstelling met een gewone ont vanger die bij verstemming naar beide zijden symmetrisch en wel naar de hooge zijde is. Tenslotte merkte spr. op, dat voor de bestudeering van een onderwerp als het thans behandelde, heel wat noodig is aan ervaring en middelen; slechts een groot lichaam als het Staatsbedrijf der P. T. T. is hiertoe in staat, tenminste wan neer bij de dienstleiding een groote op vatting aanwezig is om naast de gewone taak de ontwikkeling van de techniek te willen dienen. Spr. gevoelde zich als leider van het Rijks Radiolaboratorium gedron- gemede namens zijn medewerkers hul de te betuigen aan die ruime opvatting van het Staatsbedrijf, welke in staat stelt belanglooze diensten te bewijzen aan het algemeen belang. teeltvergunningen. Aan de confessioneele organisaties zal worden voorgesteld geza menlijk te adresseeren. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. In den gang van zaken op de Langen- dijker groen ten veilingen is een verande ring gekomen. Tot voor kort bleef een groot gedeelte van den aanvoer van gele kool on verkocht en draaiden zeer groote hoeveel heden door. De aanvoeren van deze kool soort waren voortdurend heel groot en de voorraad verminderde dan ook vrij snel. En nu, in de afgeloopen week, is plotseling een einde gekomen aan het doordraaien. Er liep de laatste dagen zoo ongeveer niets meer door, terwijl de prijzen omhoog liepen, tot 22,50 per 100 K.G. voor de meestge- vraagde sorteering. Deze plotselinge prijs stijging wordt op rekening geschoven van een vermeerderde vraag uit het buitenland en het feit, dat de voorraad gele kool in de schuren niet zoo groot meer is. De aanvoeren zijn de laatste dagen kleiner dan anders. De goede vraag naar gele kool schijnt neiging te vertoonen nog wat aan te houden, dus is het misschien niet onmogelijk dat de prijzen nog iets zullen stijgen. Hetgeen zeer welkom zal zijn. De grootere sorteeringen van de gele kool brachten in het laatst van de week 1,60 en hooger op, een prijs, welke in het begin nog werd betaald voor de par tijen van het allermooiste goed. De roode kool gaat nog trekkende en mo menteel wordt er voor de roode kool minder betaald dan voor de gele kool Het moet al een heel mooie partij van de mooiste kwali teit zijn, wil men eens 22,10 per 100 K.G. maken. De meeste partijen worden echter voor heel wat minder van de hand gedaan. Heel mooie kool zagen wij gaan voor S 1,40, den minimumprijs. De grootere sorteeringen kunnen gedeeltelijk niet wor den verkocht en draaien door. De Deensche witte kool kan niet bogen op een verbetering in de afzetmogelijkheden. Het gaat bij dit product meestal op den mi nimumprijs van 1 per 100 K.G. aan, met een zeer sporadisch voorkomende uitzonde ring van 1,10. Een groot gedeelte van de11 witte kool-aanvoer blijft onverkoopbaar. Het gaat den kool-overhouders dus nog niet erg naar wensch. De groene kool blijft zich vrij goed hand haven. De hoogste prijzen waren deze week tot 3 en 3.70 per 100 K.G. Voor de klei nere kool noteerden wij vanaf 1,20, naar verhouding van de grootte. Taaie gele kool en veldgele gaan meestal van de hand voor 22,30 per 100 K.G. Ook hiervan gaan de kleinere soorten weg voor prijzen vanaf J 1,20. Het ging met de uien iets beter dan de vorige week. De prij zen lokken echter nog niet uit om veel aan te voeren. De beste partijen uien gingen van de hand voor 11,40 en soms één of twee dubbeltjes per 100 K.G. meer, doch ook beneden 1 werden verscheidene par tijen verhandeld, zoo vanaf 0,60. Grove uien waren vrijwel even duur, of liever goedkoop, dan de middelsoort. Drielingen waren meestal onverkoopbaar. Voor kroten zijn de prijzen nog maar steeds heel laag. Hoogstens 11,10 per 100 K.G. werd hiervoor besteed. De prijzen van 1,50 en 1,80 komen heelemaal niet meer voor. Hoofdzakelijk betaalt men voor bieten 0,60—0,90. De prijzen van de aardappelen ondergaan weinig verandering. Voor blauwe eigen heimers werd deze week tot f 3 per 100 K G. betaald. Bevelanders gingen weg voor 1,70, terwijl blauwe aardappelen 1,50—2,10 konden bedingen. Boerekool bracht het niet verder dan 1,50 per 100 K.G.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11