DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. De algemeene toestand DE PAUSELIJKE ENCYCLIEK OVER HET NATIONAAL-SOCIALISME. De strijd ten noorden van Guadalajara. ALKHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon* en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheèle Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. No. 69 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Dinsdag 23 Maart 1937 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang Alkmaar, 23 Maart. Koning Leopold van België is voor een particulier bezoek gisteren in de Engelsche hoofdstad aangekomen en hoewel de na druk wordt gelegd op het „particuliere", en officieel ontkend wordt, dat het bezoek van officieelen of politieken aard zal zijn, zal koning Leopold zoo weet de Lon- densche Hbld.-correspondent te melden toch waarschijnlijk wel een informeele bespreking over politieke kwesties met minister Eden heben. De koning, wiens rede van 14 Octobér is opgevat als een bewijs, dat België zich vrij wil maken van allianties, teneinde niet betrokken te wor den in de geschillen van zijn buren, zal bij die bespreking, naar verwacht wordt, het Belgische standpunt verder uiteen zetten. De overijlde terugkeer van Mussolini uit Libye wordt in verband gebracht met dit bezoek, en ook.de bewering, dat thans in Rome geheime onderhandelingen worden gevoerd tusschen graaf Cianó en den Britschen ambassadeur Sir Eric Drum mond over België's positie in het voorge stelde Westelijke pact. De „Daily Express" vraagt in een scherp gesteld hoofdartikel, wat de koning komt doen. België, dat Locarno en den waar borg om Frankrijk te verdedigen wan neer Frankrijk door Duitschland zou worden aangevallen, heeft opgezegd, wenscht thans, volgens het blad, dat Groot-Brittannië en Frankrijk zijn eigen neutraliteit zullen waarborgen. België's beste vrienden, zegt de „Daily Mail", denken, dat het voor België de verstandigste weg zou zijn, een land te worden zonder eenige buitenlandsche po litiek en dat België het beste zou doen duidelijk te doen uitkomen^ dat zijn volk algeheel neutraal zal blij venin eenigen oorlog, welken ook. Volgens den diplomatieken medewerker van de „Daily Telegraph" zal koning Leopold minister Eden waarschijnlijk uit- noodigeni om een niet-politieke bijeen komst in België bij te wonen. Naar verluidt, -moet de houding van de Britsche en de Fransche regeering ten opzichte van het garandeeren der Belgi sche neutraliteit niet gunstig zijn. België heeft volkomen het recht zijn eigen, poli tieken status in Europa te bepalen, mits deze niet in conflict komt met de verplich tingen, aangegaan. Omtrent het verblijf van den koning te Londen meldt Reuter nog, dat hij zal logeeren in de Belgische ambassade. Van avond biedt de ambassadeur, baron Car- tier de Marchienne, ter eere van den koning een diner aan, waarbij vertegen woordigers van Britsche politieke, literai re en wetenschappelijke kringen zullen aanzitten, terwijl ook de koloniën en de industrie vertegenwoordigd zullen zijn. 0.a. zullen aanwezig zijn Baldwin, Eden, lord Halifax, Sir John Simon, Lord Cran- borne, Attlee, Winston Churchfll, admiraal Keyes, Sir Frederick Leith Ross en Ormsby Gore. Naar verder vernomen wordt, zal koning Leopold Woensdag bij den koning en de koningin op Buckingham Palace dineeren. Commentaar leverend op het bezoek van den koning der Belgen en op de be sprekingen welke hij tijdens zijn verblijf zal hebben, schrijft de „Yorkshire Post", welk blad wordt beschouwd het stand punt van Eden weer te geven, over het Belgische verzet tegen een voortzetting van de huidige accoorden met den Engel- schen en den Franschen generalen staf; dit standpunt is begrijpelijk, maar het zou wel een® kunnen blijken dat het te sim plistisch was. Zoo zou bijvoorbeeld na een nieuwen Europeeschen oorlog de voort durende territoriale integriteit en de po litieke onafhankelijkheid niet verzekerd zijn door het feit, dat er vóór en tijdens den oorlog neutraliteit had bestaan. Men moet rekening houden met de heerschende sympathieën en antipathieën van ras en ideologie, die, zooals de oorlog in Spanje toont, even gemakkelijk agressieve bedoe lingen als openlijke vijandelijkheden schij nen te kunnen uitlokken. Men moet voorts niet veronderstellen, dat immuniteit tegen, agressie of openlijke of bedekte interventie door een natie kan worden verkregen ten koste van een an dere natie. Het zou tenslotte een noodlottige dwa ling zijn te veronderstellen, dat een neu traliseering van het westelijk front, hoe gewaarborgd dan ook, zal blijken op zich zelf een vredeswaarborg aan dit front te zijn bij afwezigheid van den essentieelen geest van internationalen vrede, welken de oude verdragen van Locarno ten doel hadden te inspireeren. DUITSCHE CRITIEK OP HET PAUSELIJK SCHRIJVEN. DE HOUDING DER DUITSCHE REGEERING. De Duitsche rijksregeering hgpft nog niet definitief de houding bepaald, wel ke zij tegenover den Heiligen Stoel zal aannemen naar aanleiding van de pau selijke encycliek, welker tekst nog niet volledig in de Wilhelmstrasse bekend is. Er zjjn drie mogelijkheden ten aan zien van de toekomstige betrekkingen tusschen Duitschland en het Vaticaan: 1. Het rijk zou zwichten voor de eischen van den Heiligen Stoel en zijn kerkelijke politiek wijzigen. Deze ver onderstelling wordt evenwel niet waar schijnlijk geacht. 2. Het rijk zou het concordaat opzeg gen. 3. Het Rijk zou de zaken laten zooals zij staan en voortgaan het concordaat te overtreden naar letter en geest zonder het op te zeggen. De veronderstelling, dat Hitier zou over wegen het concordaat op te zeggen, is waard ernstig de aandacht te vragen. De uiterst krachtige bewoordingen, waarin de ency cliek is opgesteld en de kracht der veroor deeling hebben in Duitsche officieele krin gen een levendige beroering gewekt. Deze kringen zien er een beroep in van den paus op de twintig millioen Duitsche katholieken tot verzet tegen den staat. Zekere raadgevers van Hitier zouden ge neigd zijn deze daad gelijk te stellen met een poging „tot samenspanning tegen de vei ligheid van den staat", hetgeen een van die heftige antwoorden, welke Hitier zoo dik wijls reeds heeft doen hóoren, zou recht vaardigen. Meer gematigde diplomatieke kringen gé ven te kennen, dat een eenzijdige opzegging van het concordaat ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor de buitenlandsche po litiek van Duitschland. De opzegging van het concordaat zou met name van invloed zijn op de betrekkingen van het Duitsche rijk met Oostenrijk en' de Spaansehe nationalistische katholieken. De derde mogelijkheid schijnt derhalve de meest waarschijnlijke. De rijksregeering zou haar politiek van unificatie van het onder wijs voortzetten, ondanks de uit het concor daat voortvloeiende verplichtingen, en zou alle acties dulden, welke volgens het episco paat leiden tot ontkerstening van de jeugd. De Duitsche pers onthoudt zich van ieder commentaar op de encycliek waarvan het zelfs het bestaan niet vermeldt. Duitsche critiek op het pauselijk schrijven. De apostolische brief over den toestand der roomsch-katholieke. kerk in Duitschland heeft in politieke kringen opzien gebaard en leedwezen gewekt. Men is van meening, dat de kansel noch de pers van een niet-Duit- schen staat de geschikte plaats is voor het oefenen van critiek door een partij die met de Duitsche regeering een overeenkomst heeft gesloten, op de wijze, waarop Duitsch land zjjn verplichtingen nakomt. Uit het feit, dat de H. "Stóel dezen vorm heeft gekozen blijkt niet bepaald, aldus zegt men te Berlijn dat een vréedzame gedachtenwisseling ver langd wordt; bovendien komt deze stap neer op een onmiddellijke inmenging in binnen- landsche Duitsche aangelegenheden. In toon aangevende kringen heeft men het altijd al moeilijk te verdragen geacht, dat vele katho lieke priesters in Duitschland van den kan sel gebruik maken om onder de bescher ming van het concordaat de katholieke open bare meening door niet steekhoudende be schuldigingen tegen staat en partij op te zetten. Men hoopte echter- steeds, dat de Heilige Stoel zelf de priesters onder het oog zou brengen, dat aan dergelijke methoden, die in strijd zijn met het concordaat, een eind moest komen. Door zijn thans van den kansel voorgelezen brief schijnt de paus echter het gedrag van een deel der roomsche geestelijkheid, dat den vrede tusschen staat en kerk bedreigt, te bevorderen. De paus, aldus'zegt men in Berlijn, komt met beschuldigingen, die geen rechtvaardi ging kunnen vinden in den werkelijken toe stand der roomsche kerk in Duitschland. Slechts met oprechte bezorgdheid en groote verwondering kan van Duitsche zijde gecon stateerd worden, dat de paus de zaken zóó tracht voor te stellen, alsof de katholieke kerk en haar geloovigen in Duitschland een lijdensweg hebben af te leggen. Er, zijn lan den, waar men terecht van een vervolging der katholieke kerk kan spreken: men be hoeft slechts naar Spanje of Sovjet-Rusland te zien. Dat de roomsche kerk in Duitsch land van zulke vervolgingen door het god- delooze communisme verschoond is geble ven, is juist te danken aan de overwinning der beweging, die door den Heiligen Stoel met miskenning van de feiten beschuldigd wordt van onderdrukking der kerk en haar leerstellingen. Hoe vrij en ongebonden de roomsche kerk zich in Duitschland voelt, wordt het beste bewezen door het feit, dat zij meent zich te kunnen veroorloven steeds weer op te ruien tegen de partij aan welke zij de voortduring van haar bestaan in Duitschland dankt. Als thans deze weinig vreedzame en ondankbare houding door de hoogste kerkautoriteiten nog wordt bevor derd, rijst de ernstige vraag, of men in het Vaticaan van het concordaat met Duitsch land niet reeds lang genoeg heeft en het daarom doelmatig acht, voor een mogelijk falen van de overeenkomst de schuld op Duitschland te schuiven. De Spaansehe revolutie Burgers van Madrid moeten hun vuurwapenen inleveren. Spaansehe antwoord-nota. Naar Havas uit Madrid meldt, is de weer stand der opstandelingentroepen in den sec tor ten Noorden van Guadalajara gister ochtend krachtiger geworden. De bedrijvig heid van het regeeringsleger is echter zeer krachtig. O.m. bij den weg naar Aragon, waar het er in geslaagd is door te dringen in nieuwe linies der tegenstanders, die ge dwongen waren te wijken. Ten Westen van den weg naar Guadalajara zetten de re- geeringstroepen hun opmarsch voort. Zij zijn gisterochtend doorgedrongen in de plaatsjes Casas de San Galindo en val Fei- mosos de las Monjas. Op dit gedeelte van het front is meer dan de helft van het ver loren terrein door de regeeringstroepen heroverd. Het optreden der vechtwagens en tanks bleek zeer doelmatig vooral bij de na dering van Val Fermosos, van waar de weg, die leidt naar Casas de San Galindo onder vuur kan worden gehouden. Het vaak regenachtige weer stelde de lucht macht slechts tot een actie van geringen omvang in staat. Zij bombardeerde echter Jadraque, Madradones, Mirabueno en een gedeelte van het uiterste noorden der pro vincie Guadalajara. Vliegtuigen der op standelingen trachtten de achterhoede der regeeringstroepen te bestoken, maar het luchtafweergeschut dwong hen rechtsom keert te maken, voordat zij de strategische punten hadden kunnen bereiken. Ten Westen' van de hoofdstad is de rust gistermorgen verstoord door een kleinen aanval der rechtschen by den heuvel Pardo, maar door convergeerend mitarilleurvuur werden zij gedwongen naar hun verdedi gingsstellingen terug te keeren. Vuurwapenen inleveren! Generaal Miaja heeft Zaterdag een be sluit gepubliceerd, krachtens hetwelk alle burgers, die vuurwapenen bezitten, deze binnen 48 uur moeten inleveren by den commissaris in hun wijk. Een nieuw rechtsch bewind? Naar Havas uit Hendaye meldt zonder te zeggen hoe men er daar aan is gekomen zou generaal Franco voornemens zijn binnenkort de junta van Burgos te ver vangen door een andere regeering en gene raal Mola hebben verzocht- hoofd van de nieuwe regeering te worden. Mola zou in beginsel hebben geweigerd, doch daarop van Franco het verzoek hebben ontvangen de zaak nog een paar dagen in overweging te nemen. Gayda over de successen der regeeringstroepen. In de Giornale d'Italia schrijft Virginio Gayda: „Wie het laatst lacht, lacht het best". Hij trekt naar aanleiding van het tegenoffensief der regeeringstroepen een parallel tusschen de gebeurtenissen in Span je en die tijdens den Abessinïschen oorlog, en noodigt daarbij zekere buitenlandsche kringen, die Italië vijandig gezind zijn, uit niet te vroeg en te spoedig victorie te schreeuwen. Gayda stelt in het licht, dat de somberste voorspellingen over den uitslag der Afrikaansche campagne den Italiaan- schen troepen niet hebben belet snel te Addis Abeba aan te komen en besluit als volgt": „De overwinning der rechtschen is zeker. Te Madrid zal ook het anti-fascisme de les krijgen die het verdient". De Italianen in Spanje. Vragen in het Engelsche Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft de arbeidersafge vaardigde Noel Baker gisteren gevraagd of' de landing van Italiaansche troepen in Spanje voor den 20sten Februari volgens de meening der Engelsche regeering een schending van de bepalingen der non-inter ventie-overeenkomst, en voorts van het Kellog-pact en het Statuut van den Volken bond beteekende of niet? Eden antwoordde: Indien de heer Baker met Italiaansche troepen bedoelt geregelde afdeelingen van het Italiaansche leger dan moet ik antwoorden, dat ik daarover geen inlichtingen bezit. De eventueele schending van de non-intervehtie-overeenkomst is een zaak, welke die commissie aangaat en niet den Engelschen minister van' buitenlandsche zaken. In het laatste gedeelte van de vraag wilde hij daarom liever niet nader treden. Een conservatieve spr. vroeg of de minis ter inlichtingen had over de -landing van Russische vliegtuigen op Spaanschen bodem waarop Eden lakoniek zei: Ook hierom trent bezit ik geen officeele inlichtingen. De intriges in Marokko. Ongevraagd deelde Eden even later mee, dat de. regeering een nota van generaal Franco had ontvangen met mededeelinger. over intriges in Spaansch-Marokko vooral aan den kant van de grenzen van Fransch- Marokko. De regeering had aan de autori teiten te Salamanca' laten weten dat er vol gens haar geen aanleiding bestond tot een protest bij of de bijeenroèping van de mo gendheden, die de acte van Algeciras had den geteekend. Eventueeleschending van de Fransch-Spaansche conventie van No vember 1912 was een zaak tusschen.de re geeringen van Frankrijk en Spanje waar Engeland buiten stond De niet-inmenging. De vergaderingen van de beide De subcommissie van non-interventie zal vanochtend bijeenkomen ter bestudeering van het vraagstuk van het terugroepen van de buitenlandsche vrijwilligers in Spanje, en dat van het goud van de Spaansehe re geering. De commissie zal vanmiddag om 4 uur in voltallige zitting bijeenkomen om over te gaan tot de benoeming van de administra teurs van het non-interventiebureau. De Spaansehe antwoordnota gereed. De Spaansehe regeering heeft in den ka binetsraad den definitieven tekst goedge keurd der nota, welke naar de Engelsche regeering zal worden gezonden ter over handiging aan de controle-commissie. Alle ministers keurden de energieke be woordingen van den minister van buiten landsche zaken goed. De nota verklaart, dat de Spaansehe regeering niet kan toestaan, dat, ten eerste: de controle der kusten van het regeeringsgebied wordt uitgeoefend door landen, die openlijk ten gunste der opstandelingen intervenieeren en ten tweede: schepen, wellce de Spaansehe vlag voeren, door wie dan ook door zocht zullen worden. ITALIAANSCH YISSCHERSVAARTUIG VERGAAN. Zes opvarenden omgekomen. In een storm.is het visschersvaartuig Gio- vannia omgeslagen. Zes opvarenden vonden hierbij den dood in de golven. JAPANSCH MAILSCHIP GEZONKEN. 55 passagiers verdronken. Het mailschip „Meyoe Maru" is in de ha ven van Reisni in Korea gezonken. Vijf en twintig opvarenden konden worden gered, 55 passagiers verdronken. Mussolini spreekt te Rome. Felle rede tegen buitenlandsche pers. Ter gelegenheid van den achttienden verjaardag van de oprichting der fascisti sche strijdhonden heeft Mussolini van het balkon van het Palazzo Venezia heden te Rome een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. het volgende zeidè: „De achttiende verjaardag van de oprich ting der strijdhonden wordt vandaag voor de eerste maal in het Italiaansche Imperium gevierd De herdenkingsdag valt samen met het beëindigen van mijn Afrikaansche reis, die dag na dag volgens een tevoren tevoren vastgesteld en zelfs gedrukt program geheel volgens de plannen ten uitvoer is gelegd, volgens een program, dat ook de analphabeten van zekere bladen in het bui tenland zouden hebben kunnen lezen. De reis, die noch vroeger begonnen, noch be kort is, heeft mij getoond, dat het werk der Italianen begint de woestijnsteppe te veran deren in vruchtbaar land en dat de nieuwe weg langs de kust de consulaire wegen van het oude Rome waardig is". „Tegen Italië", aldus ging Mussolini voort, „woedt op het oogenblik een drukinktstorm. Wij stellen tegenover de oneerlijkheid van andere instanties onze onbetwistbare op rechtheid. Met de economische belegering, waarop na negen maanden een overgave der belegeraars volgde, heeft het Italiaansche volk zijn proef doorstaan. Desondanks^ moet met luider stemme worden uitgesproken, dat deze door beroepspacifisten ondernomen veldtocht de voorbereiding vormde voor verwarringen en conflicten. Men spreekt er van, dat het Italiaansche volk gemakkelijk vergeet. Dat is een dwaling. Het Italiaansche volk heeft er veertig jaren op gewacht Adoea te wreken. Zwarthemden. De leuze van den tegen- woordigen tijd is: indachtig blijven en zich voorbereiden." VECHTPARTIJ TUSSCHEN REXISTEN EN SOCIALISTEN. De „Nation Beige" te België bericht dat gisteravond, na een vergadering van de Rexisten te Ganshoren bij Brus sel de Rexisten werden aangevallen door socialistische tegendemonstranten. De leider, van de rexisten van Gans horen werd ernstig door een steen aan het hoofd gewond, hy werd in het zie kenhuis opgenomen. Verscheidene an dere personen werden eveneens ge wond. NOORSCH SCHIP IN NOOD. Het Noorsche schip „Bjerkli" heeft S.O.S.- seinen uitgezonden. Het schip bevindt zich ten Zuid-Oosten van Sable Island. Het Brit sche schip City of Auckland snelt het schip te hulp. De kustwacht van Boston heeft twee red dingbooten van de Bjerkli opgevischt. DE STAKINGEN IN AMERIKA. Stakingsleïding in Detroit roept op tot betooging. Ondanks het verbod van vergaderingen heeft de stakingsleider een oproep tot een demonstratieoptocht uitgegeven. De politie, die verwacht, dat 150.000 stakers aan dezen oproep gehoor zullen geven, is op alle ge beurlijkheden voorbereid. De stakingsleiding eischt, dat de burgemees- tèr van Detroit, die optreedt tegen de stakers welke de bedrijven bezet houden, uit zijn functie zal worden ontheven. De werkge vers van hun kant zijn voornemens het ontslag te eischen van den gouverneur van Michigan, Frank Murphy, wanneer deze er niet toe mocht besluiten om met het oog op den gespannen toestand de politie en troepen tegen de stakers te doen optreden. Naar de „New York Herald tribune" uit Washington meldt, verwacht men in poli tieke kringen aldaar niet, dat Roosevelt zich persoonlijk zal bezig houden met de arbi trage in de staking, noch dat hij persoonlijk tusschenbeide zal komen, ofschoon zulks zoowel in Senaat als Huis van afgevaardig de verlangd wordt. DE NORMANDIE HEROVERT HET BLAUWE LINT. De directie van Compagnie Transatlanti- que te Parijs deelt mede, dat de Normandië, die Donderdagochtend om elf uur New- York verliet, gisteren om 6 uur 45 Bishop Rock passeerde, zoodat het schip de reis van West naar Oost volbracht heeft met een ge middelde snelheid van 31 knoop per uur. Het vorige record van de Queen Mary was 30.63 knoop, zoodat de Normandie het blauwe lint voor den snelsten overtocht over den Noordelijken Atlantischen Oceaan heeft heroverd. Een van de ambtenaren van de maatschap pij merkte op, dat het feit des te merk waardiger is, omdat het record in den win ter is behaald en het schip de beide laatste dagen krachtigen tegenwind had ontmoet.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1