iBuitenCand De Alkmaarsche schoolwedstrijden. TIEN JAAR BIO-VACANTIEOORD. DE ONTPLOFFING TE NEW LONDON. De deskundige dr. Schoch, verklaarde aan 'de commissie van onderzoek, dat de ontplof fing in de school veroorzaakt is, doordat zich gas had verzameld tusschen de funda menten van de school. De directeur van de school, de zestigjarige Shaw, wiens zoon bij de ontploffing om het leven is gekomen, werd beschuldigd de verwarming van de school te hebben verzorgd door gas, dat werd genomen uit de buisleiding van de pe- troleum-maatschappij. Hij verklaarde voor de commissie van onderzoek, dat hij wel medeverantwoordelijk is voor het aftakken van de verwarmingsinstallatie van de buis leiding van de maatschappij, doch de maat schappij wist hiervan. Een van de leerlingen, de vijftienjarige John Dial, gaf een aannemelijke verklaring voor de naaste aanleiding tot den ramp. „De ontploffing had plaats, juist op het oogen blik, dat een van de leeraren de schakelaar in de timmerwerkplaats omdraaide. Hier door ontstonden vonken en het gas ont plofte". De architect van de school, Defee, ver klaarde dat hij Shaw gewaarschuwd had geen verwarmingsinstallatie met gas aan te brengen. De vergadering van de commissie werd verdaagd en de staat van beleg is opgehe ven, De laatste slachtoffers zijn gisteren ter aarde besteld. NOODWEER VEROORZAAKT ENORME SCHADE. De plotselinge ontdooiing van de rivieren heeft in de laatste 24 uur onberekenbare schade veroorzaakt. Hevige windvlagen en sneeuwstormen, afgewisseld met overvloedi ge regens, hebben de schade nog doen toe nemen. De rivier Duna is op verschillende plaat sen buiten haar oevers getreden, ten gevolge waarvan uitgestrekte gebieden onder water kwamen te staan. Het ministerie van oorlog heeft troepen gezonden om de ijsmassa's, welke langs de Duna hier en daar een hoogte van zeven meter bereiken op te blazen. Ook uit Lithauen zijn berichten over over stroomingen ontvangen. In Lithauen heeft de Njemen, die buiten de oevers is getreden, groote gebieden onder water gezet. WOLKBREUK IN ENGELAND. Het plaatsje Ipplepen, in Devon, is in den nacht van Zaterdag op Zondag geteisterd door een wolkbreuk, welke drie uren aan hield. Fishacre, het laagste deel van het plaatsje, kwam geheel onder water te staan, doordat het riviertje, dat hier langs stroomt, buiten zijn oevers trad. Honderden biggen en varkens zijn verdronken, doordat het water tot boven het dak van hun hokken kwam en zoo snel wies, dat de boeren geen tijd meer hadden, zich naar de hokken te begeven, om ze te openen. Door de straten liep het water, dat meer dan een meter hoog stond, met de kracht van een berg stroom, zware deuren en poorten meeslee- pende. En intusschen stroomde het hemel water neer met een donderend gehuil, dat mensch en dier met ontzetting vervulde. In de huizen is groote schade aangericht. De hoofdweg van het dorp werd door een aard verschuiving versperd. Pas tegen den middag zakte het water weg. DE „GRAANRACE". Naar de Times uit Adelaide meldt, is gis teren de Olivebank van daar vertrokken, en in totaal zijn thans 13 Finsche en Noorsche zeilschepen den jaarlijkschen wedstrijd voor graanschepen naar Falmouth of Queenstown begonnen. Op 17 en 19 Febr. vertrokken de Pamir en vier andere bekende zeilschepen. De meeste gaan langs Kaap Hoorn, maar er zijn er ook die de route langs de Kaap heb ben gekozen. De schepen hebben alle teza men 50.000 ton graan aan boord van meer dan een half millioen pond sterling waar de. De Moshulu heeft de grootste lading van 4700 ton aan boord. De Abraham Rydberg, die het eerst is vertrokken, is al 68 dagen op weg. De Australische boeren zijn zeer tevre den over de graanprijzen, en zullen meer land in bebouwing nemen. DE SLACHTING TE ADDIS ABEBA. De zoons van Martin omgekomen. Namens de Abessinische legatie te Londen is meegedeeld, dat onder de slachtoffers die te Addis Abeba gevallen zijn na den aan slag op maarschalk Graziani, ook de beide zoons van dr. Martin, den Abessinischen ge zant te Londen en de tweede zoon van den Abessinischen minister van buitenlandsche zaken behoord hebben. Alle drie de jonge lui hadden in Engeland gestudeerd. Een nota van den negus. Op een vraag van Arthur Henderson Jr. heeft minister Eden gezegd, dat de regee ring een nota van den negus had ontvangen met verzoek de slachting onder de aan dacht van de leden van den Volkenbond te willen brengen, met de bedoeling een Vol kenbondscommissie te benoemen tot onder zoek van de gepleegde gruwelen. De inhoud van de nota werd thans door de regeering onderzocht. Ook Wolde Mariam vermoord? De „Daily Express" bericht van den woord voerder van den negus te hebben vernomen, dat de vroegere vertegenwoordiger van Abessinië bij den Volkenbond, Wolde Mariam, tijdens het jongste bloedbad in Addis Abeba om het leven is gekomen. Zooals men zich zal herinneren, had Wolde Mariam zich in October j.L aan het Italiaan- sche bewind onderworpen. VREESELIJK AUTO-ONGELUK IN DUITSCHLAND. Vier inzittenden verbrand. Bij Allenstein in Oost-Pruisen is gisteren een personenauto tegen een vrachtauto ge reden. De personenauto vloog in brand. Aan gezien door de botsing de deur van de auto beklemd geraakt waren, konden de vier in zittenden zich niet bevrijden en kwamen zij jammerlijk in de vlammen om. SPORT De jeugd en de sportbeoefening. ■lulianadag in Alkmaar. Zij, die elk jaar op Juliana-dag, 30 April, eenige uren op het Alkmaarsche sportpark vertoeven, zullen met een zeker verlangen naar den komenden Juliana-dag uitkijken, omdat zij weten, dat dien dag de sport voor de jeugd hoogtij viert. Zij weten, dat een ganschen dag jongens en meisjes uit Alkmaar en om geving daar een eerlijken, sportieven, maar dikwijls ook vinnigen strijd strij den voor hun school, die nummer één moet worden. De Jeugdmiddag! Maandenlang is hij het gesprek op school en op de speelplaats. Maandenlang wordt er min of meer sy stematisch geoefend, om te trachten, zoo goed mogelijk voor den dag te komen. En dan begint het met de zoogenaamde voor wedstrijden, heerlijke uren van de Paasch- vacantie. Voor-wedstrijden, waarin duide lijk goede sport te zien is en die dit is zeker de jeugd uren bezorgt, waarin de sport hoogtij viert, uren die er toe mede werken, dat de lichamelijke opvoeding en een duw in de goede richting krijgt, uren, die er toe medewerken, dat reeds vroeg ge leerd wordt, wat zelfbeheersching en disci pline beteekenen. Er kan van de sportbeoefening door de jeugd iets goeds en iets moois uitgaan en dat wordt het geval, wanneer onderwijzers en leeraren medewerken, niet alleen op de sportdagen zelf, maar ook daar vóór, nis het de tijd der voorbereiding is, Wij kun nen ons voorstellen, hoe de onderwijzer dan een ongezochte gelegenheid krijgt, om een aandachtig gehoor te vertellen over het nut der sportbeoefening, over de zelfbe heersching, over de noodzakelijkheid van gehoorzamen aan den aanvoerder en van zich onderwerpen aan scheidsrechterlijke beslissingen. Wij kunnen ons ook voorstellen, hoe ouders in dit opzicht kunnen meewerken in deze richting en hoe ook zij daartoe een on gezochte gelegenheid krijgen. Dat alles maakt een jeugdsportdag veel belangrijker, dan hij oogenschijnlijk is. Want ieder beseft, dat de sport een zeer groote plaats inneemt in het leven van den mensch; ieder weet, dat steeds grootore groepen jongeren in clubverband de sport beoefenen. Welnu, de jeugdsportdagen kun nen .mogen wij deze beeldspraak ge bruiken? - hechte fundamenten zijn voor goedé, eerlijke sportmenschen. Medewerking. Wij schreven hier boven over de mede werking en het is verheugend te kunnen vaststellen, dat die medewerking in Alle rnaar en omgeving steeds zeer groot is ge weest. Wij zullen hier de commissie, die de schoolwedstrijden leidt, slechts terloops noemen, omdat iedereen weet, hoe jaar in jaar uit deze commissie haar handen vol heeft mét de voorbereiding en omdat ieder een dit omvangrijke werk wel kan nagaan, als men slechts vluchtig het programma in ziet. Daar zal uit het programma van dit jaar bijvoorbeeld blijken, dat niet minder dan 1500 scholieren aan de schoolwedstrijden zullen deelnemen, w o. 63 voetbal-elftallen, 12 korfbal-twaalftallen, 11 hockey-teams en ongeveer 250 zwemmers en zwemsters. Medewerking! Steeds weer mochten dn schoolwedstrijden zich verheugen over de volle medewerking van het Alkmaarsche gemeentebestuur, van de directie van het gemeentelijk sportpark, van de „Overdekte", van alle hoofden van scholen, alsmede het volledige onderwijzend personeel dier scho len, van Alcmaria Victrix, de Alkmaarsche Mixed hockeyclub, D. A. W. en andere sportlichamen, van verschillende particu lieren, enz., enz. Zij deden dit steeds gaarne, omdat zij het doel der schoolwedstrijden zoo volko men begrepen: een algemeene jeugdsport dag op Juliana-dag, een dag, symbolisee- rende de eenheid van ons volk zonder de monstraties, zonder eenige bijgedachten. Een algemeene jeugdsportdag! Dat is het altijd geweest en dat moet het altijd blij ven. Nooit zagen wij of hoorden wij iets van een scheiding, hoe gering ook. Openbare scholen, bijzondere scholen, zij allen heb ben steeds meegewerkt, om dezen Juliana- dag te doen slagen. En niet alleen die scho len, ook de ouders werkten steeds mede en nooit heeft één vader of moeder om prin- cipieele redenen een kind de deelname aan deze schoolwedstrijden geweigerd. Méér medewerking! Men ziet, over medewerking heeft de commissie niet te klagen. Maar toch, deze wedstrijden, die eenig zijn in ons land, heb ben nog méér medewerking noodig, ver dienen die medewerking ook. Daar denken wij allereerst aan de prij zen. Men weet, dat er geen individueele prijzen worden beschikbaar gesteld. De leerlingen vechten voor hun school en de te verwerven medaille of anderen prijs is bestemd voor hun school en wordt zorg vuldig op school bewaard in het prijzen- kastje. Zijn er genoeg pi'ijzen? En is er geld ge noeg, om ze aan te schaffen? De commissie kreeg reeds verschillende prijzen zoowel van vereenigingen als van particulieren, En de commissie beschikt ook over geld: 75 gulden! Maar wat beteekent dit bedrag, als men bedenkt, dat 1500 deelnemers de schoolwedstrijden tot een sportfestijnma ken? Hoe gsarne zou de commissie een kleine versnapering uitreiken aan de deelnemers. Zij vraagt niets voor zich zelf, niets ook voor de scheidsrechters (die toch wel recht hebben op een enkel kopje thee, waar ze vele dagen belangeloos beschikbaar stellen en van wie het wei-slagen voor een groot deel afhangt!); zij vraagt slechts voor de jeugd.de jeugd uit Alkmaar, Bergen, Hei- loo, Koedijk, Langendijk, Hensbroek, enz., enz. Lezers, g(j weet het: de wedstrijden op het sportpark zijn gratis toegankelijk, die in de Overdekte tegen een zeer kleinen entreeprijs. Gij weet ook, dat honderden jongens en meisjes straks weer onvergetelijke dagen krijgen, dagen, waarop zij de openlucht sport beoefenen tot heil van hun lichaam en geest. Is een opwekking, om steun te verleenen (met een kleine bijdrage van velen doet de commissie wonderen!) hier nog noodig? Zoo ja, dan geven wij hier het voorbeeld aan hen, die nog aarzelen: de Alkmaarsche Courant stelt een prijs beschikbaar, zulks in nader overleg met de commissie. Wie volgt? Het adres, waar alles welkom is (prijzen, versnaperingen, geld), luidt: M. J. Lutterot, Verdronkenoord 59 of M. Langhorst, Ly ceumstraat 72, resp. voorzitter en secreta ris der commissie. Voetbal HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG EN MAANDAG. Het programma voor de komende Paasch- dagen luidt: Kampioenschap van Nederland: P.S.V.—Be Quick Afdeeling I Promotie 2e klasse: Hilversum—'t Gooi Promotie 3e klasse: Zaandijk—O. V.V.O. Volewijckers—H.V.C. Promotie 4e klasse: Q.S.C.Alkmaar (Zondag) Afdeeling II Promotie 2e klasse: S.V.V.—Z.F.C. Afdeeling III Promotie 2e klasse: Hengelo—Quick Afdeeling V le klasse: Sneek—Friesland Veendam—Achilles Leeuwarden—H.S.C. K.N.V.B.-beker Tweede ronde: Holland iaJ. Hanzenkwartier T.O.G.O.S.V. Z.V.V.Zandvoort SuccesD.E.C. Rivalen—Assendelft WatergraafsmeerKennemers De SpartaanAlcmaria S.C.A.-r-Neerlandia BeverwijkSwift A.F.C.Purmersteijn Hercules—Excelsior Hockey. ALKMAAR III—H.B.S. IV 0—1. Alkmaar III heeft Zondag tegen H. B S. IV een 10 nederlaag moeten incassee- ren die gezien de sterkte van de beide elftallen een weinig geflatteerd genoemd mag worden. Alkmaar zoowel'als H. B. S. waren tame lijk goed. op dreef en gaven elkaar, wat sterkte betreft maar weinig toe. Bovendien waren de H. B. S.-spelers over het geheel genomen ,iets forscher dan hun Alkmaar sche collega's. Gedurende de eerste helft wisselden de aanvallen van beide kanton elkaar voortdurend af. H. B. S. wist uit een van deze aanvallen op fraaie wijze te scoren. Jammer was hot, dat de Alkmaarsche voorhoede dikwijls in den buitenspelval van de gastheeren liep, anders had zij net zoo goed als de H. B. S.- voorhoede een goal kunnen maken. Na deze goal van H. B. S. opende Alk maar een offensief, dat de H. B. S.-keeper een benauwd oogenblik heeft bezorgd, doch een Alkmaarsch tegenpunt bleef uit. Gedurende de tweede helft was het spel peil iets hooger, hoewel er toch buitenge woon fair en enthousiast gespeeld werd. Alkmaar heeft thans nog twee zware wed strijden te spelen, n.1. tegen Harlekijn en Amsterdam. Tegen Harlekijn heeft Alk maar zeker een kans, maar dan moet er uit het elftal gehaald worden, wat er uit te ha len is, dus: „tanden op elkaar". Zwemmen. DE D. A. W.-MEISJES IN GRONINGEN. Een Groningsche persstem. In „Het Nieuwsblad van het Noorden" van gisteravond lezen wij o.m. het volgen de over de verrichtingen van de Alkmaar sche zwemsters op de nationale zwemwed strijden van „Brunhilde" te Groningen. Een flink bezet bad heeft meegeleefd met de vele spannende kampen en ver schillende Noordelijke overwinningen kun- nen toejuichen. Helaas bleven de verrichtingen van de Alkmaarsche zoowel als Zwolsche dames veelal onder de verwachtingen. Spannend verliepen vooral de 3 dames estafettes, waarbij Brunhilde zich twse keer de snelste toonde en bij de wisselslag alleen door disqaulificatie voor onjuist kee- ren zich de derde zege zag ontgaan. Onze Noordelijke schoolslagpeciaiisten moesten het tegen hun Hollandsche tegen standers in ieder opzicht afleggen, wat eigenlijk wel een beetje ongedacht was. Een waardig slotnummer was de polo ontmoeting tuaachen de Noordhollandsche 2e klasser P. A. W. en Brunhilde. Bezorgde beter spelinzicht de „Waterratten" vrij spoedig een 2—0 voorsprong, enkele snelle uitvallen van de veelal te doorzichtig spe lende groenwitten deden de rust met gelij ken stand (3—3) ingaan. De tweede helft vertoonde Brunhilde team een geheel ander spel. Er werd beter gecombineerd, de groo- tere snelheid deed de Groningers voortdu rend vrijkomen, waarvan Lien Bennenga en Fien Barlinckhoff al spoedig profiteer den door een verdienden voorsprong te ner men. De Alkmaarsche dames bleken over minder uithoudingsvermogen te beschikken de Groninger ploeg daarentegen kwam steeds beter in haar spel en mede door een grootere schotvaardigheid moesten de zoo zeer gevreesde 2e klassers tenslotte een groote 7—3 nederlaag incasseeren. Aan het bezoek van de Alkm. zwemsters hebben wij overigens de prettigste herinne ringen. Watersport. ZEIL- EN WATERSPORTVEREENIGING UITGEEST. In de Maandag te Uitgeest gehouden algemeene ledenvergadering van de zeil en watersportvereeniging Uitgeest werd o.a, het zomerprogramma vastgesteld: 2 Mei: opening seizoen; zeilwedstrijden', 25 Mei: kano- en motorbootwedstrijden; 6 Juni: zeilwedstrijden; 25 Juli: clubkampioenschappen; 5 Sept.: motor- en kanodag; 19 Sept.: sluiting seizoen. Besloten werd met groote meerderheid, om zich aan te sluiten bij het Koninklijk Verbond. Kegelen. DE A.K.B.-COMPETJTIE. De uitslagen der tot en met gisteravond gespeelde wedstrijden, waardoor thans de le helft der competitie is geëindigd ,luid«n als volgt: 2e klasse: Onder Ons—Met z'n Tienen I 596—544 3e klasse: Met z'n Tienen II—Victoria 515—489 Cubo 3—Victoria 586—575 Met z'n Tienen 2—Wik 541—427 Cubo 3—Wik 534—585 HouthakkersOnder Ons D 605—586 Onder Ons DMet zn' Tienen 460611 De stand in de le klasse heeft derhalve geen wijziging ondergaan en kunnen we hiervoor gevoeglijk verwijzen naar ons no. van Maandag 15 dezer. 2e klasse: Alcm, Victrix 2 2 6 5 0 10 3941 Koekoek 2 6 4 0 2 8 3829 O.K.A. 2 6 4 0 2 8 3739 Z.E.K.Z.? 2 6 4 0 2 8 3726 Met z'n Tienen 1 6 2 0 4 4 3536 Onder Ons 6 1 0 5 2 3833 Cubo 2 1 0 5 2 3530 3e klasse: Met z'n Tienen 2 5 4 0 1 8 2798 Victoria 5 2 1 2 5 2855 Onder Ons D 5 2 1 2 5 2756 Houthakkers 4 2 0 2 4 2397 Wik 5 2 0 3 4 2627 Cubo 3 4 1 0 3 2 2241 De 2e helft der competitie wordt na het "bphanden zijnde Provinciaal concours, hetwelk van 411 April e.k. wordt ge houden, verkegeld. Provinciaal nieuw» In 10 jaar een half millioen gecollecteerd. De trots van den Nederlandschen Bioscoopbond. De Stichting Bio-Vacantieoord bestaat deze week 10 jaar. Ter eere van dit heugelijke feit hield gister in het gebouw van den Neder landschen Bioscoopbond te Amsterdam het bestuur een persconferentie, waarop de jour nalisten door den voorzitter, den heer ter Linden, den secretaris, den heer de Hoop, en den penningmeester, den heer EhrliCh," wer den ontvangen. De voorzitter bracht in herinnering, dat in de voorbije periode de stichting duizenden kinderen had kunnen uitzenden elk met minstens 32 verpleegdagen; dat men het Russenduin voor 150.000 had kunnen aan- koopen en tot koloniehuis had kunnen in richten, waar plaats is voor 100 kinderen en dat ter eere van deze drie feiten Woens dag a.s. in het Russenduin een feestvergade ring zal worden gehouden, voor welke ver gadering alle menschen, die zich verdienste lijk hadden gemaakt, worden uitgenoodigJ, terwijl de toevallig aanwezige kinderen een cadeau zullen ontvangen. Hoe kwam de stichting tot stand? De secretaris deelde hierop mede, dat de stichting op initiatief van de afd. Amsterdam van den Ned. Bioscoopbond tot stand is ge komen, omdat memniet meer aan alle aan vragen om in de bioscopen te mogen eollee- teeren kon voldoen. De bond ging uit van de gedachte, dat één of twee keer per jaar bij het bioscoop publiek gecollecteerd kan wordén en dat, wanneer voor het misdeelde, arme kind dit goed georganiseerd geschiedde, er meer geld zou binnenkomen. Tot de stichting, die zich ten doel stelde de uitzending van zwakke kinderen naar de kolonie-huizen, werd besloten en 10 jaar ge leden konden wij niet berekenen, dat wij zooveel succes zouden hebben. Het publiek moet goed begrijpen, dat de stichting nimmer bedoeld heeft kinderen van het bioscoop-personeel uit te zenden. Daarvan is geen sprake. De stichting heeft een algemeen doel, bemoeit zich niet met de uitzending en laat de keuze over aan de af- deelingen van het Centraal Genootschap voor Kinder-herstellingsoorden en vacantie- kolonies. Deze staan geheel onafhankelijk van ons en zij weten, dat het 9nze wensch is, dat alleen die kinderen wórden uitge zonden, die in de meest behoeftige omstan digheden verkeeren. U moet n.1. weten dat het Centraal Genootschap naar de eigen kolonie-huizen ook kinderen uitzendt van ouders, die daarvoor iets kunnen betalen. Wij zijn met het plan begonnen in Am sterdam. Daar brachten wij een behoorlijk stichtingskapitaal bijeen en de eerste Paasch-collecte bracht 4737,57 op. Daar vóór konden wij 55 kinderen naar buiten zenden, naar de koloniehuizen van het Centr. Genootschap. De leden van den Bioscoopbond toonden groote sympathie voor dit werk, waarin spoedig het geheele land kon worden be trokken. De leden van den bond offeren door een jaarlijksche donatie en in afwijking van andere liefdadigheidsinrichtingen wordt door de stichting Bio-Vacantieoord alles, wat gecollecteerd wordt, uitsluitend bestemd voor de uitzending van de kinderen en de inrichting van het Bio-Vacantieoord. Alle andere kosten worden bestreden uit de donaties van de leden van den Bioscoopbond. Alles is voor •het zwakke kind en er gaat zelfs niet 1 af voor adminstratie- en andere kosten. Het hoogste bedrag, dat gecollecteerd werd,' kwam met de Kerst-collecte in 1933 bijeen, en was totaal 49.045. Helaas is dat bedrag de laatste jaren teruggeloopen en de laatste Kerst-collecte bracht op 35.697, In totaal werd in de afgeloopen 10 jaar bij de Paasch- en Kerst-collecte gecollecteerd een bedrag van 508.500; Voor dit geld zijn bijna 3000 kinderen uit gezonden met een totaal van 100.000 ver>^ pleegdagen. Hiervoor werd besteed 125.000, - waar nog bij komt een bedrag van 15000 san kleeding voor de kinderen en eenige duizenden guldens voor reiskosten, aan ae uitzending verbonden. Het Bio-Vacantieoord Russenduin werd met de daarbij behoorende 13 H.A, duingrond aangekocht voor 150.000. De in- richting en de verbouwing kostten 110.000, zoodat daaraan een kwart millioen is be steed, Dit is een hoog bedrag, maar wanneer men weet, dat de bouw aan wijlen den heer Aug. Jansen 750.000 heeft gekost, dan is het nog goedkoop en wij kunnen in dit hechte gebouw de kinderen het geheele jaar door met groot succes verplegen. Sinds 1 Juni 1933 is het in gebruik en elk» maand worden daar voor ons 190 kinderen verpleegd. Vermelding verdient nog, dat een 25000 voor de inrichting besteed werd, door leden van den Bioscoopbond bijeengebracht. De stichting heeft op het oogenblik nog 75.000 in reserve. Het bedrag, door het Nederlandsche Bioscoopbedrijf in de 10 jaar voor inrichting en kosten besteed, bedraagt stellig 100.000, In de eerste jaren was het aantal kinderen, dat werd uitgezonden, be trekkelijk klein. Thans bedraagt dit 700 per jaar en het zal niet lang meer duren of dit zullen er 900*zijn. Daarom moeten wij reserve kweeken en wij hopen, dat het niet lang meer zal duren, dat gedurende 12 'maanden van het jaar het gebouw geheel vol is met kinderen van de stichting. Nu ver toeven er nog eenige maanden kinderen van het Centraal Genootschap. Het is onze eer, dat w{j de gelden, benoo- digd voor de "uitzending van de kinderen, zonder subsidie en overheidssteun, door col lecten bijeen brengen. In dit opzicht is de stichting Bio-Vacantieoord eenig in Neder land. Nog Idealen. U weet, zoo vervolgde de heer de Hoop, dat di{ vacantieoord heel modern is geoutil leerd. Er zijn een zwembassin en 'n turnzaal en de praktijk heeft geleerd, dat beide in richtingen van het grootste belang zijn, De kinderen krijgen zwemles en van groote be- teekenis is voor de ademhaling, dat zij ook les ontvangen in heilgymnastiek. Wanneer men de uitgeputte kinderen na 34 verblijfdagen zich vertrekken, dan is het on begrijpelijk, dat de zoo schitterende resul taten in.zoo korten tijd kunnen worden be reikt. Ons ontbreekt echter, nog een mooie lig- hal, zooals wij die in het buitenland in der gelijke inrichtingen wel kennen en ons ideaal is, op het terrein, te midden van de dennenbosschen, een glazen lighal te bou wen, waar de kinderen, volgens de inzichten van de moderne wetenschap, hun middag rust gaan: genieten. Nu gaan ze 's middags nog naar de slaapzalen, maar de wetenschap leert, dat het beter is, wanneer zij de mid dagrust in de open lucht, beschut door een glazen overdekking, kunnen genieten. In totaal wordt er in 300 bioscoopen gecol lecteerd. De opbrengsten varieeren zeer. De hoogste bedraagt pl.m. 2000, de kleinste een gulden of zes. Het personeel van de bios-

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6