DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Kapitein van de Har Caspio te Bordeaux. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25- groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Teief. 3320, redactie 3330. No. 74 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Dinsdag 30 Maart 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, 139e Jaargong De algemeene toestand. Alkmaar, 30 Maart. De spanning tusschen de nationaal-soeia- lfcten en de kerken in Duitschland is gedu rende de Paaschdagen duidelijk aan den dag getreden. In de kathedraal te Berlijn heeft de bis schop van Berlijn, mgr. graaf Preysing, de geloovigen uitgenoodigd schriftelijk bij de nationaal-socialistische autoriteiten te pro testeeren tegen de opheffing van de katho lieke scholen. De bisschop voegde hier aan toe, dat de rijksregeering feitelijk de bood schap van den paus heeft genegeerd. Hij deelde mede, dat de bisschop van Saar- bruecken den autoriteiten had geschreven, maar zeide, dat tot nu toe alle katholieke protesten vergeefs zijn gebleven. Voorts heeft kardinaal Faulhaber de Paaschmis gecelebreerd in de kathedraal van Munchen. De kardinaal zeide onder in stemming der geloovigen, dat de katholieke kerk den strijd om het christendom niet zal opgeven. De bijzondere correspondent van de „Dai ly Telegraph" deelde aan zijn blad mede, dat de leiders van de belijdende kerk irnDuitsch land een Paaschboodschap hebben gericht tot de geloovigen, waarin zij spreken over het voortdurend gevangen zetten van Evan gelische predikanten in concentratiekampen. De politie heeft een inval gedaan in de kantoren van de beweging in het westen van Berlijn en heeft hierbij een aantal exempla ren van de boodschap in beslag genomen. Als reden werd opgegeven, dat het geschrift niet den naam van den drukker droeg, zoo als door de wet werd geëischt, doch men vermoedt, dat de autoriteiten niet wensch- ten, dat toespelingen zouden worden ge maakt op het arresteeren van geestelijken. In de boodschap werd o.a. gezegd: „De geloovigen moeten weten, dat niet valt te twijfelen aan de overwinning van de Kerk. We gedenken onze vervolgde en gevangen genomen leden in gebed, dankbaar dat God ons de overwinning heeft gegeven. We be velen ónze broeders en zusters in concen tratiekampen en gevangenissen aan God, die de overwinnaar is, aan. We bidden God, dat hij door hen zijn naam zal verheerlijken. We herinneren aan de predikanten en geloovi gen die uit hun parochies zijn verdreven en de gemeenten waar tengevolge van deze ac tie het woord van Go^niet langer kan wor de gepredikt. We weten niet, wie de volgen de zal zijn, die wordt geroepen om zijn eer, vrijheid en aardsch bestaan op te offeren voor den naam van Christus. Gehoorzaam heid aan Gods woord gebiedt ons de aan dacht van de geloovigen erop te vestigen, dat allen die in Christus gelooven in deze wereld moeten lijden. Wij zullen niet in staat zijn hen te redden, noch kunnen wij onszelf beschermen, doch we gelooven, dat alle vervolging voor de zaak van Christus een bewijs is voor zijn overwinning. In dezen tijd van verdrukking rust de plicht van het verkondigen van Gods woord op de leeken, zij moeten niet bevreesd zijn, hoewel zij bedreigd worden met vervolging, welke ook den heer Bunke, den voorzitter van den broeder raad van de belijdende kerk in Glosgau in Silezie, in het concentratie kamp heeft gebracht." De boodschap besluit doelende op de Duit- sche christenen met de woorden: „Laat geen twijfel bestaan dat wij niét behooren tot de zelfde kerk als zij, die een aardsche zalig making stellen boven een hemelsche en die bloed en bodem, geschiedkundige gebeurte nissen en een politieke philosophie beschou wen als krachten, welke leiden ter zaligheid. Draagt zorg, dat geen valsche broeders in onze rijen binnendringen en onze kerk bren gen onder de slavernij van vreemde mach ten". DE ITALIAANSCH—JOEGOSLAVISCHE OVEREENKOMST. Instemming van Hitier. Ter gelegenheid van de tot standkoming van de overeenkomst van Belgrado heeft Rijkskanselier Hitier zijn gelukwenschen doen toekomen aan den prins-regent van Joegoslavië en aan het hoofd der Italiaan- sche regeering. De Führer heeft door tusschenkomst van de Duitsche diplomatieke vertegenwoordi gers laten verklaren, dat de nieuwe over eenkomst een belangrijke bijdrage levert tot de zaak van de handhaving en verster king van den Europeeschen vrede. DE MEXICAANSCHE ONTVOERINGSAFFAIRE. Pompez verdacht van medeplichtig heid bij de ontvoering van den kleinen Mattson. De Mexicaansche politie bericht een zekeren Alexander Pompez te hebben gearresteerd, die verdacht wordt medeplichtig te zijn aan de ontvoering van den kleinen Mattson. De Amerikaansche regeering heeft zijn uitleve ring verzocht, zonder nadere omschrijving van de misdaad. De Spaansche revolulie Hoe het wapenschip z'jn ondergang vond. Geen nieuws van de fronten. Gisternacht tegen twee uur is de Spaansche vrachtboot Mar Caspio, ko mende uit New Castle en met aan boord een lading van 2000 ton steenkool in de Fransche territoriale wateren aangeval len door twee Spaansche kleine oorlogs schepen, die een vijftiental granaten op het schip afvuurden. De Mar Caspio werd getroffen ter hoogte van de waterlijn en strandde. Een der twee aanvallende schepen loste tegelijkertijd een hevig mitrailleurvuur op het schip, maar geen der 34 opvarenden werd getroffen. De Mar Caspio ligt in gevaarlijke positie en men vreest, dat hij bij hoog tij zal zinken. De correspondent van de „Petite Gi- ronde" te Bayonne heeft den kapitein van het Spaansche steenkoolschip „Mar Caspio", dat door twee gewapende trei- lers van de opstandelingen werd aange vallen, geïnterviewd. De gezagvoerder deelde den journalist o.a. mede: Ik was Woensdag uit New Castle met een lading steenkool voor Le Doucau vertrok ken. Vanaf Ouessant volgde ik de Fransche kust binnen de Fransche territoriale wate ren. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur, op ongeveer een mijt afstand van kaap Breton naderden ons twee kleine treilers. De eerste sloot ons den weg naar de kust af. De treiler ontstak plotseling de vuren, de tweede sloot met gedoofde vuren den weg naar zee af. Ik begreep met schepen uit San Sebastian te maken te hebben, gaf order S.O.S.-signalen uit te zenden en liet de „Mar Caspio" op volle kracht stoomen. De achtervolging duurde een half uur. Op dit oogenblik dreigde de „Mar Caspio", die snel ler liep dan de treilers, te ontsnappen, waar op de bemanning van deze schepen mitrail leurvuur op de „Mar Caspio" openden. De geheele bovenbouw van het schip werd met kogels doorzeefd, doch zonder succes, want de bemanning was op haar posten binnen in het schip. Vervolgens kwamen de kanon nen in actie, meer dan twintig schoten wer den gelost te linker en te rechter zijde, vier of vijf keer achter elkaar. Ik stuurde hierop vastbesloten naar den Kaap, want voor niets ter wereld wilde ik weer in de gevangenis komen, waar ik twee maanden heb doorgebracht, liever zou ik mij voor het hoofd schieten. Toen de treilers zagen, dat wij op eenigen afstand van de monding van de Adour ver gingen, zonden zij ons nog een tweetal scho ten toe en verwijderden zich. Korten tijd later verliet de eerste sloep met vijf man de „Mar Caspio" en bereikte het land, gevolgd door een tweede. Zoodra het begon te schemeren naderde ons de loodsboot van Le Boucau „Marie Ho en gaf ons den raad de „Mar Caspio" te verlaten, het schip werd als verloren be schouwd. Met de dood in het hart moesten we alles verlaten. Ik verwonder mij er sterk over hoe een dergelijke aanval in de Fran sche territoriale wateren mogelijk is". Door de zorg van de autoriteiten van Le Boucau is de bemanning van de „Mar Cas pio" in de stad onderdak gebracht. Twee mannen zijn gewond door uitgeblazen stoom, doch niet zoo ernstig, dat zij van hun kameraden gescheiden behoefden te worden. De regeeringscrisis in Katalonie. Companys heeft Zondag en gister een Companys heeft Zondag en Zaterdag de vertegenwoordigers van de organi saties en partijen, welke vertegenwoor digd waren in de afgetreden generali- teitsraad. Gistermiddag drie uur overhandigde de president een verklaring aan de pers, waarin hij zegt op het oogenblik nóg geen overeenkomst tot stand te hebben gebracht. Het is onnoodig op te merken, dat de hui dige moeilijkheden moeten worden overwon nen door de toewijding van de organisaties en de partijen. De president wil nogmaals een poging doen zich de medewerking van allen te verzekeren en hij heeft Taradellas, den eersten raadsheer van de generaliteit op gedragen een nieuw kabinet te vormen met medewerking van de leden van het vorige kabinet of van vertegenwoordigers van de vakvereenigingen of politieke partijen, die hun medewerking- op het oogenblik niet aan de regeering zullen willen onthouden, even wel moet de nieuwe regeering volledige autoriteit bezitten. Het aanhouden van Britsche schepen op volle zee niet geoorloofd. De „Petit Parisien" bericht, dat men he den te Londen heeft vernomen, dat het hoofdkwartier van de opstandelingen te Sa- lamanca draadloos heeft medegedeeld aan alle Britsche schepen, dat zij zich strikt moe ten houden aan de signalen, welke hen door de oorlogsschepen van Franco worden ge geven. Radio-Salamanca deelde ten aanzien hiervan verder mede, dat de rechtschen trachten alle schepen, welke wapenen ver voeren naar Bilbao, Santander en Gijon aan te houden. Volgens de aanhangers van Fran co maken sommige schepen hierbij gebruik van de Britsche vlag, hoewel het geen Brit sche schepen zijn. Aan de Britsche zijde heeft men in dit radiobericht aanleiding gevonden tot de vol gende verklaring: „Indien Britsche schepen binnen de drie mijl grens van de Spaansche territoriale wateren worden aangehouden, zullen zij goed doen de signalen te beantwoorden. In dien zij evenwel buiten deze wateren, dus op volle zee worden aangehouden, is de toe stand anders. De Britsche regeering kan niet toestaan dat Britsche schepen op volle zee worden aangehouden om doorzocht te wor den, temeer nu het controleplan binnenkort van kracht zal worden". Eergisteren werd het Britsche schip „Mag- dalena", metende 5000 ton, komend van Goulette in Tunis met een lading mineralen, op 20 mijl afstand van Santander aangehou den door oorlogsbodems van de opstandelin gen. Zes granaten werden op het schip afge vuurd. Nadat de „Magdalena" zich bekend had gemaakt, kon het zijn weg vervolgen en op het oogenblik ligt het schip in de haven van Bayonne. Samenzwering tegen regeering in Burgos? De diplomatieke redacteur van Manches ter Guardion bevestigt de geruchten, vol gens welke een complot gesmeed zou zijn te gen de Junta van Burgos. Hij schrijft: „De samenzwering heeft zich uitgestrekt tot ver scheidene steden in het gebied der opstande lingen en schijnt bijzonder ernstig te zijn geweest in Malaga. Het doel was de in han den der opstandelingen zijnde gevangenen te bevrijden en een revolte te organiseeren in het leger achter de frontlinies. Het schijnt, dat verscheidene officieren van het Franco- leger zijn betrokken geweest bij het complot, dat aan het licht is gebracht door den Duit- schen spionnagedienst, welke reeds zeer goed georganiseerd was in Spanje voor zelfs de opstand was uitgebroken. Achttien lei dende figuren zijn terechtgesteld". Muiterij onder de Italiaansche troepen onderdrukt? Volgens uit goede bron ontvangen berich ten werden een twintigtal carabinieri en een aantal onder-officieren, korporaals en man schappen uit Pavia afkomstig regiment, dat zich thans te Algeciras ophoudt, gedurende het laatste weekeinde gefusilleerd. Deze mi litairen werden er van verdacht samen te spannen tegen de opstandelingen. Weinig actie aan de fronten. In de uitzending van 13.30 heeft Radio Se- villa o.a. het volgende medegedeeld: Volgens de traditie en het gebruik van het katholieke Spanje heeft Radio-Sevilla zijn uitzendingen op den witten Donderdag en den goeden Vrijdag gestaakt, gedurende welke er aan de gezamenlijke fronten van Aragon, Asturie en Biscaye weinig actie te bespeuren vieL In de gebieden van Avila en Soria is het weer beter geworden, waardoor onze troepen in staat werden gesteld een lichten opmarsch te ondernemen. Aan het zuidelijke front, in den sector ten noorden van Cordova heerscht eenige actie te Pozo- blanco, waar de vijand voor twee dagen, be kneld tusschen twee groepen van onze strijdkrachten, zich trachtte los te maken, en daarbij talrijke strijders der internationale brigade verloor. Fransch controlevaartuig treedt op; 25 vrijwilligers voor Spanje aangehou den. Schepen van de Fransche kustwacht, wel ke deel uitmaken van de internationale con trole, hebben Zaterdagmorgen op zee het vaartuig „Sans Pareil" gesommeerd doel en bestemming van de reis op te geven. Het antwoord was, dat het schip naar Cerbere ging om meubelen in te nemen. Bij een on derzoek aan boord bleek, dat het vaartuig 25 man naar Spanje vervoerde. De „Sans Pareil" werd gepraaid en naar Port Vendres opgebracht, waar de autoriteiten het schip, de bemanning en de 25 vrijwilligers die zei den Canadeezen te zijn, onder bewaking stelden. De 25 vrijwilligers voor Spanje die aan boord van de „Sans Pareil" zijn gearresteerd, .bestaan uit 13 Noord-Amerikanen, 5 Cana deezen, 3 Hongaren, 2 Ieren en 2 Roemenen. Allen zijn in het bezit van Amerikaansche paspoorten, geviseerd door het Fransche consulaat te New-York, en voorzien van een stempel „Niet geldig voor Spanje". De 25 arrestanten hebben te hunner ver dediging aangevoerd, dat zij wel naar Span je gingen, doch slechts als toeristen. Vijf-en-twintig mannen hebben bij hun verhoor geweigerd, het doel van hun reis en de omstandigheden waaronder deze plaats vond, mede te deelen. Men heeft evenwel kunnen nagaan, welke route de mannen, die uit Noord-Amerika afkomstig zijn, na hun ontscheping in Frankrijk hebben gevolgd. Voorts is aan het licht gekomen, dat de schipper van de „Sans Pareil" Goudel, die de 25 mannen clandestien vervoerde, tot de communistische partij behoorde. RAPPORT VAN STALIN OVER TROTZKISTEN ACTIE. Gebrek aan partijwerk en maat regelen tot liquidatie van Trotzkis- ten en andere „met twee tongen sprekenden". Het door Stalin in de plenaire zitting van het centrale comité der communistische partij op 3 Maart j.L uitgebrachte rapport over gebrek aan partijwerk en maatregelen tot liquidatie van Trotzkistische en andere met twee tongen sprekenden is thans gepu bliceerd. Stalin constateert, dat het ondermijnings- werk, waarbij de Trotzkisten een actieve rol gespeeld hebben, alle organisaties heeft ge raakt. Agenten van buitenlandsche staten zijn in de organisaties en op eenige belang rijke posten doorgedrongen. Eenige leidende partij genooten hebben het ware gezicht dezer agenten niet ontdekt, maar zijn zorge loos na naïef geweest, zoodat zij soms zelf hebben bijgedragen tot de benoeming dezer agénten. Zij vergaten, dat de Sowjet-Unie zich in een kapitalistische omsingeling be vindt. De kapitalistische landen wachten op de gelegenheid de Sowjet-Unie te overval len, te ondermijnen en te verzwakken. Uiter aard staan de kapitalistische landen nog feller tegenover de Sowjet-Unie dan tegen over elkander. Het Trotzkisme heeft zich ontwikkeld van een politieke richting in de arbeidersklasse tot een beginsellooze bende spionen en moordenaars, die in opdracht van het buitenland handelen. Stalin herinnert dan aan het program van het Trotzkistische centrum dat bij het laat ste proces aan het licht is gebracht en dat inhield herstel van de uitbuiting der arbei dersklasse, bondgenootschap met het fas cisme, oorlog, afstand van de Oekraïne aan Duitschland en van het Oostelijk kustgebied van Japan enz. Waarom is dit alles door de partij genooten niet opgemerkt? Zij gingen te veel op in het economische werk en verwaar loosden den rest. De internationale toestand der Sowjet-Unie, de kapitalistische omsin geling, de versterking van het politieke werk der partij, enz. vonden geen aandacht. Deze gebreken moeten worden opgeheven. De aandacht moet gericht worden op de groote politieke problemen van internationalen en binnenlandschen aard. Stalin stelde vervolgens een systeem voor tot politieke scholing van leidende Dartij- kaders en tot het opschuiven van nieuwe leidende medewerkers. Aan het slot van zijn rapport zegt hij, dat maatregelen aangege ven zijn om de ondermijners onschadelijk te makene en te liquideeren. „Wij hebben alle middelen tot onze beschikking, die noodig zijn om deze maatregelen ten uitvoer te leg gen". Trotzky over Stalin. In een gisteravond gehouden bijeenkomst heeft Leon Trotzky als zijn meenin® ver kondigd, dat het plan van Stalin de Sovjet- Unie te reorganiseeren teneinde het land vrij te maken van „politieke zwakheid" niet wees op onmacht van den Staat, maar op een „toenemende zwakheid van de kliek rond Stalin in de Sovjet-Unie". VERTRAGING IN BOUW VAN AMERIKAANSCHE KRUISERS? Hoop op een nieuw vlootverdrag. In de New York Herald Tribune schrijft Albert Wamer, dat de Vereenigde Staten den bouw van 10 kruisers vertragen in de hoop op een nieuw vlootverdrag. Nieuwe pantserschepen worden met 16-duims kanonnen bewapend. Volgens welingelichte kringen zullen de twee pantserkruisers die in den komenden zomer op stapel gezet worden, uitgerust worden met 16-duims kanonnen. Naar hedenmorgen werd gemeld, heeft Japan reeds afwijzend geantwoord op het Brit sche voorstel, het kaliber der kanonnen van de oorlogsschepen tot 14 duim te beperken. Ontzettend drama te Vlijmen Boer steekt zijn huis in brand, waarin zijn vrouw opgesloten zat Gisterochtend om tien uur heeft zich in een boerderij te Vlijmen (N.-Br.) een ontzettend drama afge speeld. Reeds eenigen tijd bestond tusschen de echtelieden Duzinos een slechte verhouding. Gisterochtend ontstond verschil van meening over een klei nigheid, dat in een hevigen twist ontaardde. Duzinos greep zqn vrouw plotseling beet en duwde haar in een vertrek, onder de bedreiging, het huis in brand te zullen steken, wan neer zfj dit vertrek zou verlaten. Ver volgens liep hij naar de schuur, waar na hfj de staldeuren afsloot, om daarna de voordeur af te sluiten. Hierop heeft Duzinos gevolg gegeven aan zijn bedreiging en het huis ïn brand gestoken. Daarna ging hij naar den hooizolder, waar hij door ophan ging een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Het vuur nam weldra een grooten om vang aan. De vrouw vluchtte naar de achterzijde van de boerderij, waar zij de deuren gesloten vond. Door het verbreken van een raam heeft zij zich nog tijdig in veiligheid kunnen stellen en is naar haar zoon geloopen, die op korten afstand van de boerderij woont. Toen de brandweer ter plaatse kwam, was de geheele boerderij reeds een prooi der vlammen. Van den inboedel kon niets worden gered. Later vond men het geheel verkoolde lijk van Duzinos. Het schijnt, dat de man al eenigen tijd met het thans door hem uitgevoerde plan heeft rondgeloopen. Een aanwijzing daar voor is, dat hij eenige dagen geleden zijn brandverzekering heeft opgezegd. DE ENGELSCHE BEWAPENING. Tekort aan officieren bij het Britsche leger. Terwijl de dienstneming van officieren en soldaten bij de luchtmacht een vlot verloop heeft, en men zelfs een keuze uit de candi- daten kan doen, heeft het staande leger nog steeds een tekort aan officieren. Er zal thans een commissie benoemd worden, teneinde te zoeken naar middelen om aan dezen onge- wenschten toestand een einde te maken. De luchtmacht is gedeeltelijk verantwoor delijk voor dit gebrek aan officieren bij de andere wapens. In de afgeloopen twee jaar waren er 14.000 candidaat vliegers voor 2.000 plaatsen, terwijl 21.000 soldaten werden gekozen uit 65.000 candidaten. COMPLOT TE KANTOENG ONTDEKT. 200 personen stonden voor den krijgsraad terecht. Uit het onderzoek dat volgde op de ar restatie van eenige communisten te Kantoeng in de provincie Moekden verleden jaar Augutus is gebleken, dat hier een geheim genootschap tegen Mandsjoekwo en Japan bestond. In verband hiermede is een twee hor derdtal personen, waaronder bestuurs ambtenaren, kooplieden en onderwijzers, gearresteerd en heeft terechtgestaan voor den krijgsraad. Zij, die schuldig werden be vonden, werden gestraft met den dood of langdurige gevangenisstraffen, de overigen werden vrijgesproken. DE RAMP IN HET SCHOOLGEBOUW TE NEW LONDEN. Het resultaat van het onderzoek gepubliceerd. De Amerikaansche minister van land bouw, Wallace, heeft de resultaten gepu bliceerd van het onderzoek, dat was inge steld naar aanleiding van de ontploffings ramp te New London. Dit rapport stelt vast, dat de ramp door ontploffing van gassen, die zich verspreid hadden over de kelders van het schoolge bouw, waarin de door een motor opgewek- ten vonk was overgeslagen, was veroor zaakt Het rapport vermeldt niet of in deze aangelegenheid sprake is van onderaardsche gastoevoer of van een slechte lassching der buizen. Droevige terugkeer van va cautie. Van de 1200 kinderen, die op 18 Maart in de school aanwezig waren, toen het gebouw door een ontploffing vernield werd, waren 287 overgebleven die in staat waren gevolg te geven aan den eersten oproep van het schoolbestuur om na de Paaschvacantie een gezamenlijke bijeenkomst te beleggen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1