THEE DOUWE EGBERTS Agenda Oft3 juuvbm £nchtuaact „OVERDEKTE" 1753 Alkmaar, Dinsdagmiddag. Dirk de Boer Dz. t Een bekwaam werker, die het platteland lier had. In den nacht van Zondag op Maandag overleed te Stompetoren in den leeftijd van 73 jaar de heer D. de Boer Dz. Met den heer de Boer is een vooraan staande persoonlijkheid uit het landbouw- vereenigingsleven heengegaan. De plaats die de heer de Boer er innam, kwam op ondubbelzinnige wijze tot uiting, toen hij bij zijn 70sten verjaardag in hotel Propt werd gehuldigd. Dè heer D. de Boer Dz. was een selfmade man. Reeds op jeugdigen leeftijd zag hij zich genoodzaakt (zijn moeder werd we duwe) zelfstandig een boerderij te be- heêren. Het was in de tachtiger en negentiger jaren, toen vele eigenerfde boeren zich genoodzaakt zagen om tengevolge van de heerschende crisis hun bedrijven voor éen appel en een ei van de hand te doen. Als man van liberale beginselen gevoel de: de heer, de Boer, die het platteland in hooge mate lief had, het schrijnende van dezen toestand in hooge mate en met an deren ijverde hij krachtig voor de instel ling, van 'n rationeelen, voorlichtingsdienst ten behoeve van den landbouw, welke regeêringsdienst na de geweldige crisis van de 90er jaren een belangrijke factor is geweest om de boeren uit den put te helpen. Ook in de crisis, die wij thans beleven, is de landbouwvoorlichtingsdienst nog een belangrijke factor, die onze boeren, door hun bedrijfsvormen, nog een vooraan staande plaats doet innemen. Onze zuivelbereiding en onze veefok kerij kunnen nog in alle opzichten den toets der critiek met andere landen door staan. Dirk de Boer Dz. begreep, dat de boer zich door organisatie vrij kon maken van de stedelijke overheersching. Hij kende de macht van de organisatie, maar was ook niet blind voor de gevaren daaraan verbonden. Hoewel hij de resul taten van de samenwerking gaarne aan allen ten goede wilde laten komen, was hij, onder de vorige coöperatie wet, geen voorstander van den coöperatievorm en gaf hij voor de organisatie de voorkeur aan den N. V.-vorm. Als president-commissaris heeft hij de zuivelfabriek „Neerlandia" te Stompeto ren mede op hoog peil gebracht. Wat zijn organisatietalent beteekende, weten ook de in landbouwkringen inge wijden, die bekend zijn met zijn werk voor „De Leerhoeve" te Alphen aan den Rijn. Dit zal ook grif erkend worden door hen die weten wat hij voor de „Holland- sche Maatschappij van Landbouw" is ge weest. Het is bekend dat hij van deze eens zoo glorierijke organisatie in den moeilijksten tijd' het voorzitterschap aanvaardde, en het is ook bekend, dat het hem, in zijn bestuursperiode, gelukte door doortastend op te, treden, die organisatie weer een gezaghebbende plaats te verzekeren. De regeering erkende zijn verdienste daarvoor door hem te benoemen tot Rid der van de Oranje Nassauorde. De heer de Boer heeft er nimmer naar gestreefd een vooraanstaande plaats in te nemen. Zijn helder verstand en zijn breed oordeel brachten hem steeds op de vooraanstaande posten. Toen de voorgenomen electrische bema ling van „de Schermeer" begrijpelijk op veel tegenstand stuitte van hen, die de schoonheid van ons land lief hebben, was het de heer de Boer die zich krachtig daartegen weerde door te betoogen, dat de molens als schoonheden in het land schap geen waarde hadden. Hij eischte voor de werkers op het land het recht op, dat zij in de eerste plaats mochten bepa len welken bemalingsvorm door de veran derde conjunctuuromstandigheden werd geëischt. In zijn volle kracht plaatste hij zich toen in de zitting van Ged. Staten tegen over de intellectueelen, die het land wel lief hebben, maar er niet op werken. Hij toonde zich de vrije boer, die elke feodale heerschappij verwierp en voor den boer het recht opeischte om zelf te bepalen hoe hij zich economisch het best dacht te kun nen handhaven. Als lid van den Hoogen Raad van Ar beid, als heemraad van den polder de Schermeer en als hoofdingeland van het Hoogheemraadschap „Noordhollands Noor derkwartier" heeft hij steeds getracht de belangen van het platteland te dienen. De heer de Boer was echter niet alleen plattelander. Hij was ook Nederlander, en als goed vaderlander erkennende dat de arbeid op het land den grondslag voor elke samenleving vormde, begreep hij toch dat in Nederland de belangen van handel en industrie een woordje meespraken. Daar van getuigden zijn arbeid in de West- Friesche Kanalencommissie verricht en zijn lidmaatschap van de Zuiderzeecom- missie. Sceptisch stond hij dan ook tegen over die landbouworganisaties die de sociale kwestie van het platteland alleen door verhoogde graanrechten dachten op te lossen. De heer de Boer wenschte vóór alles de ontwikkeling van het platteland te dienen. Daarom, had de Vereeniging tot ontwikke ling van den Landbouw in Hollands Noor derkwartier, van welke vereeniging hij eenige malen voorzitter was, zijn volle sympathie. Toen hij, voor enkele jaren, tengevolge van een beroerte, niet meer de oude was, zag hij zich genoodzaakt vele functies op te geven. Als harde werker, met zijn eenvoudig karakter, bleef hij echter het platteland trouw en in deze trouw is hij in zijn een voudige huismanswoning te Stompetoren gestorven. De heer de Boer is ook voor de lezers van onze courant geen onbekende. Hij behoorde tot de trouwe vrienden van de Alkmaarsche Courant, waarvoor hij tal van jaren in het Oudejaarsavondnummer het landbouwoverzicht schreef. Ook bij ons zal dan ook zijn persoon lijkheid in dankbare herinnering bewaard blijven. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Donderdag n.m. 2 uur te Stompetoren. Paschen 1937. De weervoorspellingen hebben het dit maal gelukkig niet bij het rechte eind gehad. In tegenstelling met de prognoses van de Bilt was de eerschte Paaschdag zelfs een stralende zonnedag. De noordenwind maakte het in de scha duw koud doch in de zon was het heerlijk toeven. Duizenden stedelingen trokken naar buiten doch grooter nog was het aantal buitenwoneruden dat naar de steden trok. Vooral naar Amsterdam. Een ongekende drukte heerschte in de café-restaurants. Ir. enkele er van was het zoo druk dat de bezoekers in groepjes moesten worden binnen'gelaten om de vrij gekomen plaat sen te bezetten. Een vroege koude Paschen is wel bevor derlijk voor het bezoek aan de groote ste den gebleken. In de vermakelijkheden was geen plaatsje onbezet. Van de bloemenvelden kon men nog niet genieten. Alleen de crocussen in de paarse, gele en witte kleuren vertellen dat het voor jaar is gekomen en geven aan de velden te Akersloot, Limmen en Uitgeest een blij de kleur. In de beschutte beplantingen bij de steden zijn het de wilgen, die de lente- tinten gaan vertoonen. De eerste symp tomen van de ontwakende natuur zijn er dus, al zal het nóg wel enkele weken du ren voor de bollenvelden in hun volle pracht staan en de bosschen uit hun win terslaap ontwaken. Voor vele automobilisten was het een Vandicap dat de weg van "Egmond aan den Hoef naar Bergen nog steeds voor het ver keer is afgesloten. Sinds Sentember van het vorig jaar wordt er in de werkver schaffing gewerkt om een weggedeelte van nog geen 4 K.M. van een verbreed wegdek te voorzien. De werkverschaffing blijkt hier voor een vlugge afwerking wel een belemmering. De bloemententoonstelling op Marquette te Heemskerk ondervond ook de nadeelen van het late ontwaken der natuur; het moet daar nog mooi worden. Men heeft de zaak echter wel goed aangepakt en voor een groot parkeerterrein in de on middellijke omgeving gezorgd. In Bergen wordt op verschillende plaat sen het ontsteken van paaschvuren weer ingevoerd. Groote fantastische vuren werden Zondagavond aan den Nesdijk, den Groeneweg en op het strand te Bergen aan Zee ontstoken, terwijl gisteravond hetzelfde plaats vond op een weiland in den hoek bij de Franschman. i De vermakelijkheden in Alkmaar moch- ten zich des avonds in een druk bezoek j verheugen. Tweeden Paaschdag toerden, der traditie getrouw, gebroeders Hoed weer met hun vierspan door Alkmaars straten. Deze rit blijft altijd elegant. j Een vroege Paschen dit jaar. Helaas, moeder Natuur deed, alsof er geen Paschen, geen lente bestond, en ze maakte, dat het koud en guur was. Met Paschen er op uit naar de bollenvel- den? Het bestond eenvoudig niet, omdat er nog maar enkele warme voorjaarsdagen ge weest waren. Met Paschen getooid in fleurige voorjaars toiletjes? De dames hadden nog altijd war-1 me mantels aan, doken nog steeds diep in haar bontkragen. Paschen was guur dit jaar, onbehaaglijk guur. En al waren deze Paaschdagen ook weer „uitgaansdagen", de drukte was be langrijk minder dan gewoonlijk. Dat hebben de Spoorwegen gemerkt, ,,'t Vorig jaar had-1 den wij de handen vol met de verzorging van fietsen en bagage", vertelde men ons gisteravond op het bagage-bureau, „en van- j avond is het als een gewone Zondagavond". Ziet, dat spreekt boekdeelen. Daaruit leest men, dat de menschen dezen keer liever thuis bleven. Toch ondanks het gure weer heeft Alkmaar niet te klagen gehad. De motor races brachten hun normale drukte mee, de wandeltochten door de Kaaskoppen georga niseerd, brachten eveneens gezelligheid in en om den muziektuin en dan hadden onze caféhouders en bioscoop-exploitanten zich uitgesloofd, om de massa te trekken. De bioscopen hadden het over 't algemeen heel druk, terwijl de café's beide dagen be hoorlijk bezet waren, j Maar de grootste drukte culmineerde zich wel in de dancings, i Daar was de Harmonie, waar geduren de de beide Paaschdagen een nieuwe band zich populair maakte. De muziek voldeed blijkbaar aan de eischen der danslustigen, want er heerschte vele urenlang een zeer gezellige stemming in de dancing. Bij van G ij z e n aan de Breedstraat was het zoo druk, dat er vrijwel geen plaats meer vrij was. Hier was vooral de „omge ving" geconcentreerd en tot aan het slui tingsuur bleef het vol en zelfs meer dan voL In het Centrum heerschte de vanouds bekende drukte. De parketvloer was in trek bij tientallen paartjes en de jolijt steeg dik wijls ten top. Hetzelfde was het geval in het restaurant London, waar men gister avond om 9 uur reeds de deuren moest slui- tenl Lentefeest in ,,"t Gulden Vlies". Hebben de afgeloopen Paaschdagen zich buiten niet gekenmerkt door warm weer, in ,,'t Gulden Vlies", waar het lentefeest ge vierd werd, waarde niets minder dan een hittegolf rond. Een en ander vond zijn oor zaak in het feit, dat èr een overstelpende belangstelling was voor Georg Pickard and his band. En die groote toeloop van dans lustigen .is verklaarbaar, immers deze hier ter stede zoo goed ingeburgerde band heeft zich inmiddels een reputatie verworven en brengt dientengevolge ook het beste wat er op dat gebied te hooren valt. Onvermoeid hebben de Pickarders hun nummers doen weerklinken, steeds weer trokken zij dichte drommen dansenden op de gladde vloer en waar op deze aan grenzen gebonden ruimte geen plaats meer was, vond de band in de talrijke luisteraars op het balcon een dankbaar publiek. ,,'t Gulden Vlies" was overeenkomstig den naam in najaarssfeer omgetooverd, breed-neerhangende rosebloesems sierden als bloemenbogen de feestzaal. Grappige en van humor getuigende Paasch-teekeningen vormden de zij-décors, op de tafeltjes fris- sche voorjaarsbloemen en dan op het po dium de band met in haar midden een droom van 'n lady-crooner. Zij, May Evans de nieuwste Pickard-aanwinst in smette loos costuum, met zwarte krullen, hemet- sche oogen en sobere Greta Keiler-stem, zie haar de vertolkster van zoo menige Engelsche song, uitstekend voorgedragen met juiste intonatie en bovenal charmante mimiek. Bij- tijden vloog dp veiligheidsklep van de vreugde-stemming los en in uitbundige schakeeringen vond de uitgelaten vroolijk- heid uiting. - Vooral jong-Langedijk wist zich uitmun tend te amuseeren en voelde zich kennelijk op zijn gemak tusschen de broeders en zus ters uit de groote provinciestad. Het geheel was een voortreffelijk staaltje van Paaschvreugde en de velen, die dit lentefeest hebben meegemaakt, zullen te vreden zijn met het gebodene. H. P. IBINK MELENBRINK T Te Heiloo overleed op den leeftijd van 83 jaar de heer Ibink Meienbrink, destijds een bekend wijnhandelaar te Alkmaar en van de jaren 19071919 lid van den Alk- maarschen raad, als vertegenwoordiger van de R. K. Staatspartij. De heer Meienbrink behoorde tot die raadsleden die bovenal streefde naar samenwerking in het stadsbelang en oog had voor de arbeidersbelangen. Meermalen steunde hij dan ook in den raad de voor stellen van de arbeidersvertegenwoordi gers. Onder de beoefenaars van het schaak spel had de heer Meienbrink een goeden naam. ERNSTIGE AANRIJDING TE STOLPER VLOTBRUG. Een 9-jarige knaap zwaar en een 19-jarig meisje licht gewond. Zondagmorgen had op den Rijksweg langs het" Noordhollandsch Kanaal te Stol- pervlotbrug een ernstige aanrijding plaats. Het 9-jarig zoontje van den veehouder S. J. de Wit, in den Belkmerweg nabij Stol- pervlotbrug, had voor zijn ouders per rijwiel een boodschap gedaante Stolpervlotbrug. Toen de knaap den rijksweg wilde over steken, om via de groote brug over het j Noordhollandsch Kanaal terug naar huis te rijden, werd hij gegrepen door een uit de richting Den Helder in volle vaart nade- rende luxe auto, bestuurd door den te Den I Helder wonenden officier-vlieger F. ter Horst, die voor familiebezoek op weg was naar Rotterdam. De ongelukkige jongen werd door den wagen opgenomen en tegen den grond geslagen, waar hij roerloos bleef I liggen. Tengevolge van de aanrijding ver loos de bestuurder van de auto de macht over het stuur. Na het krachtige remmen sloeg de wagen een paar maal over den kop en bleef, na een 40-tal meters te zijn voortgeschoven, zwaar gehavend aan den berm van c'en weg liggen. In zijn val greep de auto bovendien de 19-jarige Antonia Heeres, wonende te Schagen, die per rijwiel op het langs den rijksweg gelegen rijwielpad reed. Het meisje werd eveneens tegen den grond geworpen en bekwam schaafwonden aan haar beenen, terwijl haar fiets volkomen werd vernield, i De 9-jarige knaap bleek er minder goed aan toe te zijn. Hij was zwaar aan het hoofd I gewond. Een gedeelte van zijn hoofdhaar was met de huid als 't ware opgelicht, ter- 1 wijl ook elders het hoofd bloedend was ver wond. De arme jongen, die ondanks alles, bij bewustzijn was gebleven, werd per auto naar de ouderlijke woning overgebracht. Dokter J. J. Boerma te *t Zand verleende ge neeskundige hulp. De toestand van het slachtoffer was Zondagmiddag zorgwekkend. Wonder boven wonder is de bestuurder van den auto er met een blessure aan één zijner handen afgekomen. De zwaar-bescha- digde wagen werd naar garage „De Moor" te Schagerbrug gesleept. Door den rijksveldwachter te 't Zand en den gemeenteveldwachter te Schagerbrug werd van een en ander proces-verbaal opge maakt. FELLE NACHTELIJKE BRAND TE DEN HELDER. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een korte, doch zeer hevige brand ge woed in de z.g. Oude Helder. Daarbij is het woonhuis, bewoond door de familie Retber- gen, in één uur tijd totaal leeg gebrand, terwijl een belendend perceel zeer ernstige waterschade heeft bekomen. De heer Retbergen, dien wij 's nachts op het terrein van den brand aantroffen, ver telde ons omstreeks drie uur wakker te zijn geworden door een hevige benauwd heid. Al spoedig bleek hem, dat deze werd veroorzaakt door brandlucht. Toen hij ijlings opstond om zich naar beneden te begeven, kwamen de vlammen hem reeds tegemoet en bleef hem slechts over zich in nachtgewaad door het raam en langs de dakgoot te redden, zonder dat het hem mogelijk was ook maar iets van zijn have in veiligheid te brengen. Gelukkig waren zijn vrouw en kinderen afwezig. De politie-brandweer, door omwonenden gewaarschuwd, was zeer spoedig ter plaatse en is erin geslaagd in een uur tijds met vier stralen het vuur te blusschen. In het reeds glorende licht van den morgen bleek toen dat slechts de vier muren nog stonden, maar dat verder de woning totaal was leeg- gebrand. Een nevengelegen huis, door een half-steensmuur gescheiden, bleef gespaard maar de inboedel heeft ernstig van water schade te lijden gehad. De heer Retbergen was zeer onder den indruk door de ramp, die hem getroffen heeft. Gelukkig was de inboedel verzekerd en het huis, eigendom van den heer Last drager, eveneens. Omtrent de oorzaak van den brand tast men volkomen in het duister. De brandblussching stond onder leiding van den commissaris van politie, den heer A. J. van der Hoeven. Vele autoriteiten, waaronder burgemeester Ritmeester, waren op het terrein van den brand aanwezig. AANRIJDING TE BURGERBRUG. Op den rijksweg langs het Noordhol landsch Kanaal nabij Zijpersluis kwamen twee autos bij het passeeren even met elkaar in aanraking. Eén der autos, afkom stig uit Friesland, sloeg over den kop en bleef vlak voor het kanaal op zijn kant liggen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; de gekantelde wagen werd zwaar be schadigd. De andere auto kwam er met lichte schade af en kon zijn weg dadelijk ver volgen. BEDRIJVIGHEID OP SCHEEPSWERF „NICOLAAS WrrSEN" EN „VIS". In de jongste aflevering van het maandblad „Watersport" treffen wij on der de rubriek „Bedrijvigheid op de werven" een opsomming aan van al de jachten en andere booten welke thans ih ons land op stapel staan. Bij de N. V. Scheepswerven „Nicolaas Witsen" en „Vis" hier ter stede zijn acht motorjachten in aanbouw, n.1. een dub- belschroef motorjacht 16.80 X 3.80 X 1.88 Meter met 2 Six-71 Graymotoren voor Rotterdamsche rekening naar ontwerp van den heer de Voogt. Verder een motor boot 15.60 X 3.75 X 2.02 Meter met 3 cyl. 95 pk. Deutz Dieselmotor, geschikt voor vaarten naar de Oostzee, in aanbouw voor Amsterdamsche rekening. En tenslotte nog 6 stuks „Royalkrui- sers", waarvan 2 voor Friesche rekening. ALKMAARDERS NAAR NIEUW-GUINEA. Men schrijft ons: Al zijn het dan feitelijk niet mede de eerste kolonisten, die van Nieuw-Guinea een nieuw stamland voor ons volk gaan maken, er komt toch eenige teekening in de ontgin ning van dit machtig groote land. Voor enkele maanden is reeds een Alk maarder, de heer Erkelens voor de B. P. M. uitgezonden naar het Australische gedeelte, van Nieuw-Guinea, terwijl thans de heer de Hoog uit de Comanstraat als boor meester in Nederlandsch Nieuw-Guinea is geplaatst. De heer de Hoog was indertijd ook reeds bij de B. P. M. werkzaam, doch tijdens de enorme personeelsinkrimping mede afge vloeid. Dat men momenteel voor Nieuw-Guinea employé's aanneemt van ongeveer dertig jarigen leeftijd, bewijst toch dat daar in dit totaal onontgonnen land geschoolde krach ten geprefereerd worden. De heer de Hoog was een ijverig, enthou siast medewerker van de Nieuw-Guinea- vereeniging afdeeling Alkmaar, die korte lings hier ter stede is opgericht. Wij weten dat deze zich o.m. tot doel stelt meerdere bekendheid te geven aan dit groote en wellicht zeer bodeir.rijke gebied, terwijl de aandacht van ons volk wordt ge- vestigt op een dringend gewenscht onder zoek, om dit land open te leggen voor mas sale Nederlandsche emigranten. Donderdag a.s. zal een avond gegeven worden over Land en Volk van dit Neder landsche gebied, in het lokaal van den heer v. Gij zen aan de Breestraat alhier. Kuip- en douchebaden in de slaan aan de spits en zijn goedkoop ANNO Tot en met 7 April, tentoonstelling van schilderijen enz. in perceel Langestraat 87. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Ziegfeld, de Revue-koning; hoofdrollen: William Powell, Luise Rainer en Myrna Loy. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, half acht, tot en met Woensdag, hoofdnummer Silhouetten (rom.); hoofdrollen Luli von Hohenberg, Fred Hen- nings, m. m. v. ballet Weensche Staatsopera. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Tar- zan's gevaarlijkste avonturen (rom.-sens.); hoofdrol Herman Brix. Toegang boven 14 jaar. Woensdag- en Donderdagmiddag, half 3, kinder-matinee, vertooning van Zoo'n aap van een jongen, hoofdrol Jackie Cooper. City-theater, 8 uur, hoofdnummer HolL film Amsterdam bij nacht (kom.); hoofd rollen Louis de Bree, Piet Kohier, Annie van Duyn e.a. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 30 Maart. 8 uur, De Unie, alg. verg. afd. Alkmaar Bond voor Staatspensionneering. Woensdag 31 Maart. 8 uur, dancing Harmonie, Intern. Roode Hulp afd. Alkmaar; twee sprekers. 8 uur, logegebouw Nieuwesloot 111, psy chometrische seance van mevr. v. d. Ster Verduin. Donderdag 1 April. 8.30 uur, zaal van Gij zen, Breedstraat, lezing met lichtbeelden over land en volk van Nieuw-Guinea. OPENBARE PSYCHOIMETRISCHE SEANCE. Voor de Ned. Ver. van Spiritisten Har- monia houdt morgenavond in het loge gebouw Ged. Nieuwesloot 111 mevrouw v. d. SterVerduin een openbare psychome trische seance. Velen, die zich mevrouw v. d. SterVerduin van enkele jaren geleden herinneren, zullen het zeker op prijs stellen, dat het bestuur van Harmonia haar weer heeft uitgenoodigd. Men wordt verzocht tijdig aanwezig te zijn om teleurstelling te voorkomen. UITDEELINGSLÏJSTEN GEPUBLICEERD. Ter griffie van de Arrondissements-recht- bank zijn gedeponeerd de uitdeelingslijsten in de volgende faillissementen: A. Ruiter, timmerman te Midwoud, uit- keering aan concurrente schuldeischers 10.4 D. Scholten, koopman, voorheen te Span broek, thans te Voorschoten, uitkeering aan concurrente schuldeischers 1.5 Nalatenschap van K. Plooijer, in leven landbouwer te Groot-Schermer, uitkeering aan concurrente schuldeischers 10.5 Cornelia Zwart, weduwe K. Plooijer te Groot-Schermer, uitkeering aan concurrente schuldeischers 10 EERSTE NON-STOPVLUCHT OVER HET ANDES-GEBERGTE. De vlieger Armando Revoredo Iglesias heeft de eerste non-stopvlucht over het Andesgebergte gemaakt. Hij vloog van Lima naar Buenos Aires in 13 uur 38 minuten. VLIEGTUIG IN CHILI VERMIST. Sinds gisteravond heeft men alle hoop opgegeven een toestel van den geregelden luchtdienst terug te vinden, dat Zaterdag van Iquique naar Arica was vertrokken, maar waarvan men daarna niets meer vernomen heeft. Aan boord bevinden zich buiten den bestuurder drie passagiers.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2