irT ivwi Het groene oog van Baa-All TAL VAN VERKEERSONGEVALLEN MET DE PAASCHDAGEN. Binnenland Droevig ongeluk te Kethel eischt twee dooden. TWEE DOODEN OP DEN ONBEWAAKTE Motorfietsrijder met duopassagier door trein meegesleurd en gedood. Op den onbewaakten overweg te Kethel (Z.-H.) heeft zich gistermor gen, kort na elf uur, een ernstig on geluk voorgedaan, dat twee jeugdige Rotterdammers 't leven heeft gekost. De bestuurder van een motorrijwiel, de 18-jarige W. H. van Laren, die ter plaatse onbekend was met den- weg, lette niet op den trein, welke om 10.59 uur uit Schiedam naar Hoek van Hol land, was vertroken. Eenige jongens, die zich in de nabijheid van den over weg bevonden, maakten van L. nog attent op den naderenden trein. Hij schijnt de bedoeling van de jongens evenwel niet te hebben begrepen, waardoor de motorfiets door den trein, die op dat moment een snelheid ont wikkelde van 95 K.M. werd gegrepen en dertig meter werd meegesleurd. Toen voorbijgangers kwamen toesnellen, was zoowel van L. als de op de duo gezeten 19-jarige P. de Waard, reeds overleden. Een ontboden geneesheer, de heer G. Sauer uit Kethel, liet de stoffelijke over schotten der beide slachtoffers per vrachtauto naar het lijkenhuisje van de algemeene begraafplaats te Kethel ver voeren. De burgemeester vau Kethel, mr. J. J. van der Lip, die zich op de plek van het ongeluk bevond, verklaarde, dat dit ongeval gedurende zijn drie jarige ambtsperiode het zesde is, dat op den overweg is gebeurd. Het uitzicht ter plaatse is niet slecht te noemen. De trein kon na vijf minuten vertraging zijn reis vervolgen. Nader vernemen wij nog, dat den mo torrijder het uitzicht werd belemmerd door een auto, die voor den overweg stop te teneinde den trein te laten passeeren. De motorrijders, niet wetende, waarom de bestuurder der auto wachtte, reden door, ondanks het feit, dat zij door het groepje jongens werden gewaarschuwd. De trein, welke een gestroomlijnde was, had na het remmen een halve K.M. noodig om tot stilstand te komen. Een groot aantal nieuwsgierigen bleef nog langen tijd na het ongeluk het gebeur de bespreken. KIND DOOR TREIN GEGREPEN EN VERMORZELD. Zondagmorgen om elf uur is op den onbewaakten overweg te Rijen (N.-B.) bij de Vijf Eiken de 3-jar. Davis Heesbeen, die dicht bij den overweg woont en bij het spel op de rails was geraakt, door een uit de richting Breda komenden trein gegre pen en vermorzeld. Het lijkje is door de marechaussee en de gemeentepolitie naar het lijkenhuisje te Rijen overgebracht. KINDJE NA AANRIJDING OVERLEDEN. Gisteravond omstreeks zes uur is het vierjarige dochtertje van. de familie Alink in de Dorpsstraat te Westervoort, doordat het kind plotseling den weg overstak, overreden door een juist passeerende auto. In zorgwekkenden toestand is de kleine naar het Diaconessenhuis te Arn hem vervoerd, waar zij kort na aankomst is overleden. AUTO BOTST TEGEN TRAMTREIN. Zondagavond omstreeks half twaalf is een luxe-auto, bestuurd door L. v. T. uit Haarlemmermeer, na het omverrijden van een tweetal lantaarnpalen op een vlucht heuvel, in botsing gekomen met een tramtrein der N. Z. Tramweg-Mij. te Oegstgeest, die uit de richting Haarlem naderde, en daarbij volkomen vernield. De bestuurder en de beide passagiers, eveneens afkomstig uit Haarlemmermeer, konden, hoewel zij vrij ernstige verwon dingen hadden opgeloopen, met een taxi de reis naar huis vervolgen, nadat tegen den bestuurder proces-verbaal was op gemaakt. Hoewel het voorbalcon van den tram trein eveneens beschadigd werd, kon de tram haar reis voortzetten. GROOTE DRUKTE BIJ DE SPOORWEGEN. Het minder gunstige weer der beide Paaschdagen heeft geen nadeeligen invloed op het spoorwegverkeer gehad. Velen uit de „provincie" hebben hun tra ditioneel bezoek gebracht aan familie en vrienden in de hoofdstad en ook vele Amsterdammers zijn er op uitgetrokken. Het aantal reizigers, dat het Centraal station te Amsterdam en de andere groote stations te verwerken kreeg, overtrof zelfs dat van voorgaande jaren. Er heerschte dan ook een buitengewone drukte, vooral in de ochtend- en avonduren. De meeste treinen, hoewel van extra rijtuigen voorzien, waren propvol. In som mige gevallen was hiervan het onvermijde lijke gevolg, dat er stagnatie optrad, doch van beteekenis was zij niet. GEBRUIK VAN „SPERRMAKEN". De Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland te 's-Gravenhage deelt mede: De „Reichsdevisenstelle" heeft de bepa lingen omtrent het gebruik van „sperr- marken", enz. volgens den stand van het oogenblik, w.o. vallen „Sonderkonti", vrijgifte van geblokkeerde marken en van opbrengsten hieruit, omlegging van „sperrmarken" en gebruik van bij de „konversionskasse" ontstane tegoeden, enz. onder opheffing der ouderè, hierop betrekking hebbende, bepalingen zeer uit voerig in een nieuwe „Runderlass" be kend gemaakt. Belanghebbenden kunnen de origineele „Runderlass' door bemidde ling der Kamer bestellen. BIO-COLLECTE. De Zondag gehouden collecte voor het vacantie-kinderfeest heeft te Amsterdam bijna zesduizend guldén opgebracht. Glimlachje De Jazz-componict wordt geïn spireerd. Cocaine als lokaas. Geen sóliede geldbelegging. Het was den 33-jarigen melkboer W. B. bekend geworden, dat een bewoner van Feijenoord te Rotterdam, de 34-jarige A. M., bij zijn werkzaamheden in West- Indië, waar hy in 1936 heeft vertoefd, een bedrag van ongeveer 1000 had overge spaard. Hij heeft toen herhaaldelijk M. er over aangesproken, dat er voor iemand, die over een klein kapitaaltje en den noodigen moed beschikte, mooie gelegen heden bestonden om zich met dat geld een ruime bijverdienste te verzekeren. M. had hier wel ooren naar en toen hij B. om na dere inlichtingen vroeg, werd deze heel geheimzinnig, maar introduceerde hem tenslotte toch bij zijn vriend, den 41-jari gen koopman S. K. die aan het Mijns- heerenplein te Rotterdam woont. Uit een daar gevoerd gesprek bleek, dat B. en K. een clandestienen handel in co caïne op het oog hadden.' Zij wisten, zoo vertelden zij, dat een schipper, die momen teel met zijn schip in de Maashaven lag, een groote partij cocaïne ten verkoop had voor den naar hqn zeggen belachelijk lagen prijs van 850 mits men contant be taalde. M. ging op het voorstel in en er werd afgesproken, dat B. op een middag met zijn carrier naar de Maashaven zou gaan, op die carrier een aantal flesschen met melk zetten, de cocaïne zou in een melkflesch worden gedaan en daarna tus- schen andere flesschen worden geplaatst, teneinde geen argwaan op te wekken. M. zou op zijn fiets meegaan om toezicht te houden. Inderdaad zyn zij den volgenden dag bij de Maashaven gekomen, waar B. van een schipper een flesch, welke met wit poe der gevuld was, in ontvangst kreeg, nadat M. den schipper 850 uitbetaald had. De flesch met cocaïne werd tusschen de melk- flesschen gezet en M. en B. gingen samen naar de woning aan het Mijnsheerenplein. Maar dicht in de buurt van dé woning van K. hielden twee mannen den carrier aan, zeggend dat zij rechercheurs waren van de Crisis?uivelcentrale en dat zij den in houd van den carrier wilden onderzoeken. Zij vonden de flesch met cocaïne, welke zij in beslag namen. In de woning van K. heerschte uiteraard groote verslagenheid en zoowel B. als G. smeekten M. er bij de politie geen werk van te maken, omdat hij zelf dan ook als handelaar in cocaïne ge straft zou kunnen worden. Inmiddels was M. de zaak niet heelemaal gaan vertrou wen en hij is toch naar de politie gegaan, waarna een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Al dadelijk bleek, dat men hier met pseudo-rechercheurs te maken moest hebben gehad en zoo kwam al spoedig vast te staan, dat er in de flesch absoluut geen cocaïne heeft gezeten, maar slechts soda. Het onderzoek leidde weldra tot arrestatie van den schiper, die heelemaal geen schipper bleek te zijn, maar de 36-jarige electricien J. van W. Deze had het geld in ontvangst genomen en het aanvankelijk aan zijn zuster in bewaring gegeven, zeg gend, dat zij haar mond moest houden, omdat Maatschappelijk Hulpbetoon niet mocht weten, dat hij een extraatje had gehad. Toen van W. evenwel merkte, dat de politie een onderzoek instelde, heeft hij 't geld bij zijn zuster weggehaald en het nog denzelfden dag aan zijn buurvrouw, de 44-jarige mej. I. K., in bewaring gegeven. Uit de manier waarop hij haar het pakje heeft gegeven, moet deze wel hebben kun nen opmaken, dat er iets bijzonders met het geld aan de hand was en zij is dan ook als verdacht van heling gearresteerd. Bovendien heeft de politie aangehouden den 49-jarigen electricien D. H., die zich als rechercheur had voorgedaan. Voorts zijr aangehouden de melkboer W. B. en de koopman S. K. De vijf verdachten zijn in het huis van bewaring opgesloten en ter beschikking van de justitie gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. Toeristen komen naar Nederland. Het vreemdelingenverkeer in het komende seizoen. „Het is te hopen, dat veel vreemdelingen ons land weer zullen bezoeken', aldus ein digde dezer dagen een circulaire van Horecaf, waarin werd medegedeeld, dat ondanks de depreciatie van den gulden en niettegenstaande de nog vele en hooge lasten, de Horecafbedrijven besloten heb ben, hun prijzen in het komende seizoen niet te verhoogen. Deze woorden vormden het uitgangs punt voor een onderhoud, dat een A. N. P.- verslaggever heeft gehad met den heer A. Hibbeler, directeur van de Holland Travel Service, gevestigd Kneuterdijk 16 te 's-Gravenhage. Dit bureau, dat zich uitsluitend ten doel stelt het vreemdelingenbezoek aan ons land te stimuleeren, vertegenwoordigt hier te lande ongeveer 250 groote buiten- landsche reisbureaux, en de ervaring, de laatste jaren bij de organisatie opgedaan, was voor den heer Hibbeler aanleiding als zijn meening te kennen te geven, dat dit Horecaf-besluit voor het vreemdelingen- bezoek aan ons land van groot belang moet worden geacht. In deze meening is de heer Hibbeler nog gesterkt tijdens zijn laatste reis naar Amerika, waarvan hij zoo juist is terugge keerd, en waarbij hij de belangen van Ne derland als toeristenland, nog eens uit drukkelijk op den voorgrond heeft gesteld. Te lang heeft men in het buitenland, al dus onze zegsman in de meening verkeerd, dat ons land, vergeleken bij andere toe- ristenlanden, te duur is, hetgeen tot gevolg had, dat b.v. de Amerikanen en Engel- schen het vasteland bij Ostende binnen kwamen en dan voor ons land verloren waren. Hierin blijkt thans verandering te zijn gekomen, mede dank zij de intensieve pro paganda welke in het buitenland voor Holland wordt gemaakt, waaraan de reis bureaux in den vreemde volle medewer king hebben toegezegd. Vani hoeveel belang het daarom is, dat de Nederlandsche hotels hun consumptie prijzen in evenredigheid houden met de prijzen, welke de vreemdelingen in eigen land. betalen, blijkt wel uit het feit, dat de animo in Amerika voor een Europa trip dit jaar aanmerkelijk is toegenomen, zoodat in Januari j.1. het aantal ingeboek te toeristen reeds 50 meer bedroeg dan in April der voorafgaande jaren. Het toe ristenseizoen belooft derhalve het beste te wordeni sinds 1929, doch het voornaamste daarvan is, dat een zeer belangrijk aantal der geboekte passagiers Holland als land van aankomst op het reisprogramma heeft staan en eendge dagen in Nederland zal vertoeven. Er is dus alles aan gelegen, het dezen toeristen en den velen, die blijkens de door Holland Travel Service ontvangen orders ook uit andere landen worden verwacht, gedurende hun verblijf hier te lande zoo aangenaam mogelijk te maken, opdat zij na terugkeer in hun vaderland de beste propagandisten mogen blijken te worden voor een „visit to Holland" in de komende jaren. WEDEROM EEN OUD HUIS IN NIJMEGEN INGESTORT. In den namiddag van Zondag omstreeks vier uur is in Nijmegen, in de oude stad tusschen Vleeschhouwerstraat en Steen straat, wederom een oud huis plotseling ingestort. Het huis, bestaande uit een gelijkvloersch gedeelte en een verdieping met dak werd nog als paardenstal ge bruikt door den voerman Kloosterman. De instorting is veroorzaakt door het naar binnen werken van een der buitenmuren. Het dak dat dientengevolge onvoldoende werd gesteund stortte plotseling in. Voor de drie paarden, welke op stal stonden, is het goed afgeloopen. Zij kregen geen letsel en konden naar buiten worden gebracht. De autoriteiten hebben maatregelen ge troffen het huis verder te doen afbreken. OMROEP EN ARTISTEN. Het te Amsterdam gehouden congres der Nederlandsche artisten organisatie, heeft de volgende motie aangenomen: Gehoord de uiteenzeting inzake concurr rentie van de Nederlandsche omroepver- eenigingen tegenover de Nederlandsche artisten deelt ,deze meening ten volle en besluit binnen den korst mogelijken tijd in contact te treden met de betreffende organisaties in théater- en bioscoopbedrijf. Teneinde tot een gezamenlijke actie te komen en langs dezen weg invloed uit te oefenen op de regeering, opdat aan ge signaleerd euvel een einde worde gemaakt HET INSTRUCTIEVAARTUIG „PRINSES JULIANA". In tegenwoordigheid van autoriteiten en genoodigden is Zaterdag te Amsterdam het instructievaartuig „Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de scheep vaart, weer in dienst gesteld. Prinselijk paarnaarMonteCarlo H. K. H. prinses Juliana en Z. K. H. prins Bernhard zyn gistermiddag half vijf te Monte Carlo, waar zü eenigen tijd denken door te brengen, aange komen. KONINGIN IN WILLEMSKEK. H. M. de koningin was Zondagochtend in de Willemskerk onder gehoor van ds. Bos. 100 SPANJAARDEN IN ONS LAND. Het vervoer der Spaansche réfu giés uit Valencia. De K. N. S. M. deelt ons mede: Het Nederlandsche s.s. „Ajax" van de K. N. S. M. is Vrijdagmiddag met 425 pas sagiers aan boord, welke de Nederlandsche regeering asyl verleend had van Valencia naar Marseille vertrokken. Het s.s. kwam Zondagmorgen te Marseille behouden aan en het laatste tachtigtal dezer passagiers verliet daar gistermorgen het schip. De gezagvoerder en de geheele equipage legde de moeilijke taak van het transport met de beperkte middelen waarover zij beschikten op voortreffelijke wijze ten uit voer. Alleen de kwestie van voedselver- zorging van dat groote aantal menschen op dit vrachtschip was een moeilijke taak, doch dank zij de goede voorbereiding van alles wat aan boord gedaan kon worden verliep alles gunstig. Naar wij hooren blijft een groot deel der réfugiés in Frankrijk, een klein honderd tal zal in Nederland met beperkte vrij heden geïnterneerd worden. KAMERVERKIEZING. De Chr. Dem. Unie heeft voor de Kamer verkiezingen de volgende candidatenlijst vastgesteld: 1 H. S. v.. Houten Groningen, 2 H. Posthu- ma Leeuwarden, 3 R. v. d. Brug Gouda, 4 H. Steketee 's-Gravenhage, 5 J. J. Geitz 's-Gravenhage, 6 Ds. I. Faber Schoonoord, 7 A. D. Veenhof Groningen, 2 L. P. du Bois Amsterdam, 9 J. R. Riemersma Enschede en 10 S. Noordhof Zwolle. DE BROODPRIJSVERHOOGING TE AMSTERDAM. In verband met de aanstaande verhoo ging van den broodprs met 1 a 2 cent, terwijl verdere verhooging niet buitenge sloten is, heeft de waarnemende burge-; meester een telegrafisch verzoek tot den minister van arbeid, handel en nijverheid gericht van den volgenden inhoud In verband aanstaande verhooging broodprijs met 1 a 2 cent, dié, in verband met de tegenwoordige tijdsomstandig heden, voor vele ingezetenen moeilijk te dragen is, verzoek ik uwe excellentie drin gend, de crisisheffing op brood te verla gen, zoodat aanstaande broodprijsverhoo- ging voorkomen wordt. MR. L. LIETAERT PEERBOLTE t De oud-directeur-generaal van de volks gezondheid mr. L. Lietaert Peerbolte is Zatei'dag te Den Haag in ruim 66-jarigen ouderdom te 's-Gravenhage overleden. Dit heengaan kwam vrij onverwacht, hoe wel de heer Peerbolte na zijn aftreden als directeur-generaal, dat met ingang van 1 Januari 1936 geschiedde, zijn krachten geleidelijk zag verminderen, zoodat het hem al meer en meer moeilijk werd, de werkzaamheden, welke hij als ambteloos burger nog op zich had genomen, te vol brengen. KNAAPJE VERDRONKEN. In een onbewaakt oogenblik gerankte gisteravond het vier-jarig zoontje van de familie K. te Zevenhoven (Z.H.) in de naast de boerderij loopende poldersloot. Voorbijgaande kinderen, die het ongeluk bemerkten, waarschuwden de ouders. Toen het knaapje door den vader uit de sloot was gehaald, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. 209. De dokter vond het nutteloos om hier langer te blijven. Hij kon veel beter trachten het spoor van den koelie te vol gen. Met het vlot ging hij terug én zei Hassan en Jet hem te volgen. Na een korte maar moeilijke tocht bergop ontmoetten zij een Hindoe herdersknaap. DÜITSCH SCHIP TE HANSWEERT OMHOOG GEVAREN. Vanmorgen te half acht. is het Duitsche motorschip „Mar" uit Duitschland bij het binnenkomen van de haven te Hansweert op den Oostberm omhoog gevaren en blij ven zitten. Aangezien er veel kans be stond, dat het schip vol water zou loopen, werd dadelijk sleepboothulp gerequireerd. Na ruim een uur trekken, kregen drie sleepbooten en een visschersvaartuig het schip vlot, waarna het is binnengebracht. Het schip heeft groote schade aan den havenberm toegebracht. Voorts heeft het een anker met ketting verloren, welke het bergingsvaartuig Phyllis Hudson van Van der Tak's ber gingsbedrijf zal trachten te bergen. DOODELIJK ONGEVAL IN MIJN. In de Dominiale mijn te Kerkrade is Zaterdagmiddag de arbeider F. K. door vallend gesteente gedood. Branden. WOONHUIS AFGEBRAND. Gisteravond om kwart voor acht is in de van Beekstraat te Landsmeer door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in het groote woonhuis van den eierhandelaar P. van den Zanden aldaar. De brandweer was spoedig met twee spuiten aanwe zig en tastte het vuur bovendien met een straal op de waterleiding aan. De vlammen waren echter niet meer te stuiten, zoodat het geheele perceel uitbrandde. De eier- opslagplaats, welke zich achter op het erf bevond, bleef onaangetast Omtrent de oor zaak kon niets worden vastgesteld, aange zien de bewoners niet thuis waren. WERKPLAATS UITGEBRAND TE ZAANDAM. Ook in woonhuis groote schade aangericht Gistermiddag brak brand uit in het win kelpand aan den Zuiddyk te Zaandam, waarin de lijstenmakerij en kunsthandel van de firma J. Daes is gevestigd. Daar het pand gelegen is in één der oudste deelen der gemeente en de belendende perceelen grootendeels van hout zijn opgetrokken, vreesde men een ernstige uitbreiding. De brandweer wierp enorme watermas sa's in het winkelpand en in de achtergele gen woning. De vuurhaard bevond zich ixï de onder de woning en winkel gelegen lijs tenmakerij, waar enorme voorraden mate riaal opgeslagen waren. De materieele schade is zeer groot. Da kelderwerkplaats brandde finaal uit. In dè woning en in den winkel werd een ware ruïne aangericht. Het huis was tegen brand en waterschade verzekerd. De oorzaak van den brand zoekt men in een in de werkplaats staande brandende kachel. BRAND TE UTRECHT. Kindje van zes maanden in rook gestikt. In den afgeloopen nacht is brand uitge broken in het perceel Curayaostraat 25 te Utrecht. Het vuur breidde zich snel uit, zoo dat de bewoners in allerijl in nachtgewaad de vlucht moesten nemen. Zij konden vijf kinderen meenemen. Een kindje van zes maanden kon echter niet meer worden be reikt. De brandweer heeft met enkele stralen op de waterleiding het vuur gedeeltelijk ge doofd, en heeft zich toen met rookmaskers voor, naar binnen begeven. Het kind bleek inmiddels door den rook te zijn gestikt. Het had geen brandwonden opgeloopen. STATIONSKOFFIEHUIS UIT GEBRAND. Vannacht om half drie zag een automo bilist, dat vlammen sloegen uit het dak van het stationskoffiehuis te Waalwijk, bewoond door de familie Sandbrink, hij waarschuwde onmiddellijk de bewoners, die zich in alleryl in veiligheid moesten stellen, daar de brand spoedig een gTooten omvang had aangenomen. Niets kon in veiligheid worden gebracht. De brandweer was kort na het uitbre ken van den brand ter plaatse, zij kon echter niet verhinderen, dat het koffie huis, dat van de andere gebouwen geschei den stond, tot den grond toe afbrandde. De oorzaak van den brand is niet be kend. Verzekering dekt de schade. 210. Het bleek dat de jongen niet tot de bende hoorde, want hy verklaarde zich bereid om de weg te wyzen, die hij den koelie had zien inslaan. Er was geen twij fel mogelijk, dat was de koelie met Tonny in het pak.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7