Het groene oog van Baa-Ali ^Büuteuiand £ands enUuiH&oim Ervaringen Taxi-chauffeur. Zooals bij de kloosterkerk van Arles-sur- Tech dacht men aanvankelijk ook hier met bovennatuurlijk bronwater te doen te heb ben, totdat een Engelsch waterbouwkundig ingenieur het geval wist uit te leggen. Dat verdikking van atmosferische vochtigheid tot de vorming van neerslag voert, is een be kend feit, dat men dagelijks kan constatee- ïen. De bladeren der planten voeren gedu rende de warme nachten tot de condensatie van den in de lucht verkregen waterdamp, welke als dauw neerslaat. De boomen kun nen dus op die manier groote hoeveelheden vocht opzuigen, en in warme streken kan men waarnemen, dat b.v. de weidegrond slechts onder de boomen groen en frisch blijft, omdat de boomen voortdurend- het noodige vocht afscheiden. Een boom, de pitchecocolium, doet als zoodanig goede diensten in vele Australische streken, welke van droogte te lijden hebben. Afgaand op de talrijke observaties over verdikking door vochtigheid in de atmos feer, heeft een Belgisch ingenieur in Trans- en-Provence een luchtbron gebouwd. Deze bestaat uit een imposante betonmassa, aan de binnenzijde waarvan een groote kamer, de condensatiekamer, is ingericht. De muren dezer ruimte zijn bijzonder dik, waardoor de binnenkant van de bron is geïsoleerd en ook steeds koel blijft. Aan de binnenmuren der kamer zijn 3000 schuin afloopende dakpan nen aangebracht, zulks om het afdruipen van het tot water geworden vocht te bevor deren. De kamer staat door nauwe gangen in verbinding met de buitenlucht. Overdag strijkt_de warme, vochtige lucht, welke door de schacht dringt, over de dakpannen. De waterdamp condenseert zich en er vormen zich kleine druppels, welke naar omlaag vallen. De koudere nachtlucht dringt even eens door de gangen heen en doet de tem peratuur in de bron dalen, zoodat den vol genden dag het condensatieproces opnieuw kan beginnen. De luchtbron, welke op een dergelijke wijze fungeert, zonder kunstma tige aandrijving, levert dertig kubieken me ter water op een condensatie-oppervlak van honderd vierkanten meter. Begrijpelijker wijze heeft deze vorm van waterwinning de moderne ingenieurs en technici op het idee gebracht, dergelijke luchtbronnen ook daar te plaatsen, waar de grond arm is aan vocht door de weinige regens. EEN „VEELBELOVEND" JONGETJE. Voor den rechter te Poole (Am.) verscheen gisteren een jongetje van acht jaar, dat 15 inbraken, diefstallen en andere misdaden bekende. Een inspecteur van politie ver klaarde, dat hij aanvankelijk niet geloofd had, dat zoo'n klein kereltje al die misdrij ven gepleegd kon hebben, daar zij het werk leken van ervaren inbrekers. De jongen was echter onder geleide van rechercheurs naar de plaatsen zijner misdrijven gebracht en had daar haarfijn uitgelegd en voorgedaan hoe hij te werk was gegaan, zoodat twijfel aan zijn schuld onmogelijk was. De ouders van den jongen hadden al het mogelijke gedaan om hem van het pad der misdaad af te houden. Zij hadden hem ten slotte zelfs looden schoenen aangedaan, maar dat had hem niet belet toch weg te loopen, zoodat hij ver van huis was aangetroffen, nog altijd met die looden schoenen aan. Ook vastbinden en ketenen hadden niet gehol pen, evenmin als het wegstoppen van zijn kleeren. Hij was toen alleen in een hemd ge kleed uit het zolderraam gekropen. Ook in het verbeterhuis, waar hy bij wijze van preventieve hechtenis was onderge bracht, had hij eenige malen kans gezien te ontsnappen. De directeur zei, dat hij „van alle jongens, ooit in het huis opgenomen, de kleinste, maar de ergste was". De moeder van den jongen deelde nog mee, dat hij op enkele van zijn expedities zijn broertjes van 7 en 5J4 jaar had meege nomen. Hoewel in den regel een kind tien jaar oud moet zijn voor het naar een tuchtschool gezonden kan worden, meende de rechter hier een uitzondering te moeten maken. Hij gelastte de plaatsing van den jongen in zoo'n inrichting tot zijn zestiende jaar. Jong Holland snakt naar werk. Radio-rede van minister de Wilde. Tijdens een gisteravond georganiseerde bijzondere uitzending van de Ned. Chr. Radio Vereeniging ten behoeve van de derde collecte-actie „Jong Nederland snakt naar werk", uitgaande van de Cen trale voor werkloozenzorg, welke gesticht werd op initiatief van den Raad van Ned. kerken voor practisch christendom, zijn redevoeringen uitgezonden van mr. M. Slingenberg, minister van sociale zaken, van mr. J. A. de Wilde, minister van bin- nenlandsche zaken en van mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van de de partementen van handel, nijverheid en Glimlachje Groote broer: Dat zoo'n schaap nou toch niet zooveel hersens heeft om net te doen alsof ie slaapt! scheepvaart en van landbouw en vis- scherij. Aan de rede van minister de Wilde wordt het volgende ontleend: Rede minister De Wilde. Op velerlei wijze worden de materieele gevolgen verzacht van werkloosheid, die reeds sedert jaren drukt op de wereld als een looden last. Aan werkverruiming, werkverschaffing en steunuitkeeringen worden jaarlijks vele millioenen door de overheid besteed, teneinde den bestaanden nood zooveel mogelijk te lenigen. De lange duur der werkloosheid deed echter, al kon in de materieele behoeften worden voorzien, gevaren van anderen aard ontstaan. Het is de groote verdienste van den Raad van Nederlaiidsche kerken voor practisch christendom, dat deze het initiatief nam voor de bestrijding van moreele gevaren, waai aan zoowel de werkloozen zelf als hun gezinnen en niet het minst de jeugd, die vruchteloos naar productief gebrnuik van arbeidskracht en arbeidslust uitkeek, bloot stonden. Het orgaan, dat daartoe in het leven werd geroepen, nl. de „Centrale voor werkloozenzorg" zag voor zich een breed arbeidsveld. Zoowel aan moreele zorg voor de vrou wen van werkloozen als voor de vakkun dige ontwikkeling van volwassen werk - looze arbeiders werd aandacht besteed. Ook voor de organisatie van werk- en tentkampen de (z.g. korte kampen) wer den richtlijnen getrokken. De ernstige gevaren, aan de jeugdwerk loosheid verbonden, werden onlangs door den voorzitter van den raad van minis ters, den heer Colijn, terecht aldus ge schetst: „Een jeugd, die het vertrouwen in zich zelf verliest, die zelfs een scherming van hoop zou moeten missen, levert straks een volk, dat niet meer in staat zal zijn zijn plaats te midden der natiën te handha ven." De Centrale zag deze gevaren. In over leg met en met steun van de regeering werd tot organisatie van werkkampen voor langen duur (ten minste 8 weken) overgegaan. De groote belangstelling van christelijk Nederland voor dit werk en de aandrang van werklooze jongens uit alle deelen van het land om in het werkkamp geplaatst te worden, deed het bestuur besluiten meerdere kampen te stichten, waarna mocht worden aangenomen, dat voor de prot. chr. jeugd van nagenoeg alle deelen van het land werkkampen werden ge opend. De arbeid, door de Centrale voor Jong Nederland verricht, kan nauwelijks hoog genoeg worden geprezen. Zij heeft echter nog andere belangen tot een voorwerp van haar zorg gemaakt. Zij stichtte nl. de commissie Vrouwen-crisis- zorg. Deze stelt zich tot taak: Ie. bevordering van de opleiding van werklooze meisjes voor huishoudelijke be roepen (door interne en externe cursus sen); 2e. vergrooting der geestelijke veer kracht der vrouwen van werkloozen door het organiseeren van vacantiedagen, cur sussen en prettige middagen en avonden; 3e. bevordering van het bezoek aan cursussen voor koken, naaien, enz., die plaatselijk gehouden worden door andere instanties. In September 1936 werd het eerste in ternaat te Haarlem geopend met een aan tal van 40 meisjes. Op 13 Januari 1937 werd de tweede cursus aangevangen. Het ligt in de bedoe ling van de „Centrale", zoo mogelijk dit jaar nog een tweede internaat te openen, mits de collecte 150.000 opbrengt. De zegen door de Centrale reeds ver spreid, is groot. Echter kan en mag de arbeid niet stil staan, meer nog, hij heeft dringend uit breiding noodig. Het aantal jeugdige werkloozen, in 1934 geschat op 70 a 80.000, bedraagt thans stellig het dubbele. Wil het werk der Centrale vruchtdragend blijven, dan is daarvoor, naast den regee- ringssteun, financieele bijstand van par ticulieren in ruime mate noodig. Het brengen van nieuwen moed in de harten van onze jongeren, door den op voedkundigen arbeid in de werkkampen, waar zij niet alleen gevoed worden met de spyze die vergaat, maar ook met de spijze die blijft tot in het eeuwige leven, ver dient ons aller medewerking. VERGIFTIGINGS GEVAL IN GRONINGSCH DORP. Een vierjarig meisje overleden. In Buitenpost (Gr.) deden zich dezer da gen in het gezin van den arbeider H. Olden- burger vergiftigingsverschijnselen voor. Deze verschijnselen werden ontdekt bij twee kinderen van het gezin, die een bezoek hadden gebracht aan kennissen. Den volgenden dag lagen alle kinderen van het gezin Oldenburger ziek te bed. Van flrie hunner was de toestand zoo ernstig, dat zij naar het r.k. ziekenhuis te Gronin gen moesten worden gebracht. Hier is gister een hunner, een vierjarig meisje, overleden. Het lijkje is op last van den officier van justitie te Groningen in be slag genomen. Vermoedelijk betreft het hier een voedsel vergiftiging. Een onderzoek wordt ingesteld. De toestand van de beide kinderen is naar omstandigheden goed. NATIONALE JEUGDSTORM. In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van den nationalen jeugdstorm werd het bestuur als volgt saamgesteld: C. van Geelkerken, voorzitter; P. van Raams- donk, eerste secretaris; ir. J. R. G. de Veer, tweede secretaris; H. Herman, eerste pen ningmeester; J. van Schelt, tweede penning meester; G. J. Beerthuis, hoofdredacteur van „De Stormmeeuw"; mej. C. G. van Eek en de heer G. C. Holtzappel, leden. Besloten is op Hemelvaartsdag te Zand- voort een velddag te houden, waaraan naar schatting 1200 leden zullen deelnemen, Albert de Vries gearresteerd. Hoofddader van de bende postwissel-vervalschers. Naar wij vernemen is de beruchte Albert de Vries, de hoofddader van de bende postwissel-vervalschers, die kort geleden uit een der Parijsche ziekenhui zen wist te ontsnappen, gisteravond te Brussel door de centrale recherche te Amsterdam gearresteerd. Nadere bijzonderheden. Met betrekking tot deze arrestatie moge er aan herinnerd worden, dat bij de huis zoeking in de Parijsche woning van de Vries een tot in de perfectie verzorgde installatie voor de vervaardiging van valsche bankbil jetten, waarvan het meerendeel op Amster- damsche postkantoren is uitbetaald, werd aangetroffen. De arrestatie van de Vries geschiedde in dertijd door hoofdinspecteur de Jong uit Rotterdam, die de bende bij zijn te Parijs in gesteld onderzoek op het spoor was geko men. De mededaders werden uitgeleverd en zijn kortgeleden door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld, de Vries echter ver huisde, aangezien men geloofde dat hij on geneeslijk ziek was, naar het Parijsche zie kenhuis, waar hij z.g. met verlamde bee- nen negen maanden plat op bed lag, tot hij zijn kans kon waarnemen en, niet langer simuleerend, op een nacht de vlucht nam, waarbij hij nog over een drie meter hoog muurtje moest klimmen. Het is nog geen uitgemaakte zaak of de Vries naar de hoofdstad zal kunnen worden overgebracht, aangezien zeer waarschijnlijk ook de Belgische justitie nog wegens zijn op lichterspraktijken een appeltje met hem te schillen heeft. Nieuwe moeilijkheden te Amsterdam. De tien voornaamste aardappei- grossiere hebben de pakhuis huren opgezegd. Op de gemeentelijke centrale markt aan de Jan van Galenstraat is opnieuw een geschil ontstaan, waarbij betrokken zijn de tien voornaamste aardappelgros siers, die naar schatting zestig procent van de aardappelvoorziening der hoofd stad in handen hebben. Het geschil, dat reeds geruimen tijd broeiende was, vindt zijn oorzaak in hoofd zaak in de plaats, welke den aardappelgros siers op de centrale markt is toegewezen. De voor eenigen tijd bereikte overeenstem ming inzake de pakhuishuren tusschen het gemeentebestuur en de grossiersbonden, in aardappelen, groenten en fruit, had niet de goedkeuring van den aardappelhandel. welke zijn bedrijf heeft op het westelijk ge deelte der centrale markt en zich daardoor, zoomede door andere omstandigheden, ge ïsoleerd gevoelt. Wat dit laatste betreft moge dienen dat de z.g. „vroege aardappelen" gedurende vier maanden door alle grossiers verdeeld over het geheele marktcomplex, moge wor den verkocht, hetgeen door de aardappel- grosisers als een ernstige handicap wordt beschouwd. Omdat als gevolg hiervan de westelijke markt vrijwel van het bezoek van den aard appelhandel verstoken blijft. De andere grossiers blijven echter op het standpunt staan dat hun deze extra verkoopgelegen heid niet mag worden ontnomen. Pogingen van de aardappelgrossiers om uit hun isole ment verlost te geraken en voor hun bedrijf de geheele markt ter beschikking te krij gen, zijn afgestuit op een afwijzende be schikking ten deze van wethouder van Meurs. Gisteren is in dit verband de voortdurend sterker geworden ontevredenheid overi gens zonder incidenten tot uitbarsting gekomen, aangezien de betrokken grossiers op 31 Maart, tot twaalf uur, ter voortzetting van hun bedrijf op de westelijke markt, ge legenheid hadden de zich daar bevindende pakhuizen en de daarbij gelegen open plaatsen, welke zij in huur hadden, opnieuw in te huren. Van deze gelegenheid to opnieuw inhuren dezer pakhuizen hebben zij geen gebruik gemaakt, met het gevolg, dat toen vannacht te vier uur de schepen met hun aardappel ladingen de betrokken grossiers beschik ken in totaal over een twintigtal schepen in de verschillende havens van de weste lijke markt aankwamen, het personeel aan zegging kreeg, onmiddellijk te vertrekken. Aan dezen order, waaraan kracht werd bijgezet door de aanwezigheid van een vrij groote politiemacht, is door de betrokkenen, zonder dat het tot eenig incident kwam ge geven. Ook den grossiers, die bij het geschil betrokken» zijn en die geen gebruik hebben willen maken van de hun door den direc teur der markt gedane toezegging om over andere open plaatsen van de markt, welke evenwel niet bij hun vroegere pakhuizen elf in totaal gelegen zijn, werd de toe gang tot de markt geweigerd, welke maat regel in het vroege morgenuur onder toezicht van de politie eveneens genomen werd ten aanzien van hun uit tachtig man bestaand terreinpersoneel. In verband met een en ander hebben de bij het geschil betrokkenen vanmorgen in het café „Marcanti" vergaderd, teneinde de mogelijkheden te bespreken om den aanvoer van aardappelen in de hoofdstad op andere wijz% bijv. van den Haarlemmermeer uit, dus met uitsluiting van de markt, te ver wezenlijken. Naar zij vernamen, blijft de mogelijkheid oppstaan, dat de grossiers de pakhuizen nog met ingang van een anderen datum opnieuw inhuren, doch zoo lang hiervan geen ge bruik wordt gemaakt, zullen deze pakhui zen uiteraard ter beschikking zijn voor andere gegadigden. Met dat al zal moeten worden afgewacht, hoe het geschil zich verder zal ontwikkelen. MINISTER COLIJN OVER INDIE'S FINANCIEN. Zoo noodig- zal Zijne Excellentie dwingend recht in het leven roepen. In de vergadering van de Eerste Ka mer van gistermiddag heeft minister Colijn een beeld gegeven van den finan- cieelen toestand van Ned.-Indië. (Zie hiervoor wat onze parlementaire mede werker schrijft. Red.) Hij besprak o.m. de kwestie der salarissen en wees erop, dat aan de laagste salarissen reeds een toeslag van 5 procent is verleend. Het is de overtuiging van den minister, dat de maatschappijen elk zedelijk recht missen, om tot winstuitkeering over te gaan, zoolang de loondruk niet vermin derd is. Dr. Colijn had echter ten deze vertrouwen in de groote Europeesche ondernemingen. Mocht hij hierin worden teleurgesteld, dan zal hij indien hij nog minister is niet aarzelen, om dwingend recht in het leven te roepen. WETSONTWERP HERBEREKENING PENSIOENEN AANGENOMEN. In de Eerste Kamer. In de vergadering van de Eerste Ka mer van hedenochtend is het wetsont werp tot herberekening van de Indische pensioenen met 24 tegen 15 stemmen aangenomen. De overige Indische wetsontwerpen en de Surinaamsche begrooting voor 1937 zijn zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Verkeersongelukken. KIND DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is het achtjarig zoontje van den heer Werts, wonende in de Plataan straat te den Bosch, bij het spelen onder een vrachtauto geraakt. Een der wielen ging het kind over het achterhoofd. Per autobrancard is het kind naar het groot ziekengasthuis vervoerd, waar het bij aankomst is overleden. KENNEMERLAND. De vorige week is er aan de markt toch een beduidend grooter aanvoer van nieuwe groente gekomen, al maakt Kennemerland bij Amsterdam nog een armelijk figuur. Met den grooteren aanvoer van nieuwe groente houdt de teruggang van oude groente (zoowel in kwantiteit als kwaliteit) gelijken tred. Behalve kool (waar niemand oog voor heeft, tenzij voor 'n uiterst miniem kwantum) was er groente genoeg en in 't begin van de veiling en voor een niet te groot kwantum, vielen de prijzen niet tegen. Nieuwe groente was duur, hoewel bij een grooter aanvoer de prijzen onmiddellijk dalen. Ja, er is van alles te veel en de koopkracht voer het binnenland is niet groot. Sla is nog bijzonder in trek. De mooie malsche kropjes verwisselden voor 810 per 100 van eigenaar. Spinazie, voor zoover le soort, was duur, de prijzen varieerden nog al, n.1. 0.450.80 per bak, of 8 f 16 per 100 K.G. Andijvie was ook in trek en maakte een prijs van 710 per 100 st. De prijzen van radijs liepen uiteen, doch le soort was duur, de prijzen waren 1.5G 7.50 per 100 bos. Weinig interesse was er voor raapstelen, welke slechts 12 per 100 bos opbrachten. Van de oude groen te waren in trek de spruiten, die, voor zoo ver mooie en goed gesorteerde 1418 per 100 Kg. opbrachten. Er was ook meer interesse voor witlof, welke 1018 per 100 Kg. opbracht. De overige groenten gol den bitter weinig en gaan we zwijgend voorbij. De vruchtenhandel was levendig. Goudreinetten golden 2027, huismans- zoet 2230, keukenperen 2026 per 100 Kg. De niet genoemde groente geeft geen reden om afzonderlijk te vermelden. Myn eerste baantje. We staan buiten, de geslaagden van het eindexamen der vijfjarige H.B.S, Een aardige speech van den directeur, met tal van wijze raadgevingen voor de toekomst, hebben we zooeven aangehoord. Als een lawine is het ons overvallen; we zijn ge slaagd, we zijn van school af en we kun nen een baantje gaan zoeken. Maar dat heeft den tijd nog, we zullen het er eerst eens fijn van nemen. Een paar weken vacantie voor het harde blok ken van de laatste maanden hebben we wel verdiend! We maken afspraken voor de volgende dagen, want we zijn er van overtuigd dat het koor het beroemde koor van 5 G, niet maar zoo zonder meer uit een mag vallen! En we hebben plezier gemaakt die- vol gende dagen! In gesloten colonne hebben we gemarcheerd door de hoofdstraat, met aan iederen kant een agent en de halve stad achter ons aan. We hebben in de bioscoop het halve schellinkje afgehuurd en z|jn er en bloc uitgesmeten! Volle vier dagen hebben we plezier gemaakt op alle mogelijke en onmogelijke manieren! En toch spat dat beroemde koor uiteen als een zeepbel, eigenlijk tegen ieders wil. Het is opmerkelijk hoe gauw men zijn schoolvrienden vergeet, als men ze nog slechts weinig ontmoet! Na een half jaar kom je nog eens iemand tegen, je zegt Hallo; Na een jaar denk je aan niemand meer en als gegroet wordt, groet je terug, terwijl je je afvraagt: „Wat zou die tegenwoordig uitvoeren?" We staan dus al gauw alleen en worden stilzwijgend opgenomen in het leger van solliciteerende „Algemeen ontwikkelde jongemenschen", dat brieven schrijft op alle mogelijke advertenties in alle moge lijke bladen en blaadjes. Ook ik moet er aan gelooven! Ik behoor niet tot die gelukkige categorie menschen, die zoo van school in een baantje stappen door connectie van pa of oom of ander© kruiwagens. Ik moet me er op voorberei den zelf een werkkring te vinden en schrijf dus verwoed brieven. Ik schrijf ze zelfs fni serie's en als ik geen brieven schrijf, ver veel ik mezelf en m'n huisgenooten! Daarin ga ik verandering brengen, want dat gaat zoo niet langer !k heb 'n idee ge kregen, waarmede misschien iets te ver dienen zal zijn. In m|jn buurt is een garage gevestigd, waarvan ik den baas wel kern Met hem ga ik eens praten, ik heb een rij bewijs en ben een goed chauffeur. Na eenig heen en weer praten worden we het eens. Ik kan bij hem in dienst treden als vierde man. Graag neem ik het aan en vanaf dien dag breng ik m'n tijd door op of onder een auto. In m'n vrijen tijd schrijf ik brie ven De zaak waarin ik een baantje heb ge kregen is onder den vorigen eigenaar een beetje verloopen, maar de baas is vol goe den moed en de drie chauffeurs in vasten dienst zijn dat ook, hoewel ze het thans nog best afkunnen. De baas en ik zijn al heel gauw de beste vrienden; samen sloo- pen we motoren en zetten ze weer in elkaar. Ik leer massa's in enkele weken, weet mee te praten over lekke olieleidin gen en vette bougies, over krukassen en zuigers. Het trekt me allemaal buitenge woon aan! Van verveling is nu geen sprake meer! Na drie weken ben ik nog niet met een vrachtje op den weg geweest, maar de baas is toch tevreden over mij. Ik ben geweldig trotsch op ra|jn eerste eigen verdiende geld en spreek met mijn vrienden enthousiast over mijn werk. Intusschen doen reclame en goede bedie ning wonderen, de klantenkring breidt zich snel uit en al spoedig hebben m'n col lega's geregeld werk. Nu zal ook gauw mijn beurt komen! Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... 213. Ook deze hadden gehoord dat hier midden in het Aziatische bergland een tempel moest zijn die nog van Egyptische oorsprong was. Er werd zelfs bij verteld, dat de bewoners van dat huis nog afstam melingen moesten zijn van de oude Egyp- tenaren, en dat deze al hun gebruiken nog bewaard hadden. 214. Dokter Bergman geloofde niet veel van het verhaal, maar de ontdekkings reiziger vervolgde: Veel plezier hebben ze er echter niet aan beleefd. Toen de winter inviel werden de reizigers overvallen dooi de bevolking van het land.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10