DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Queipo de Llano dementeert den opstand in Tanger. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRLJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 76 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag I April 1937 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Alkmaar, 1 April. België staat aan den vooravond van een zeer merkwaardige en sensationêele gebeur tenis: den verkiezingsstrijd tusschen van Zeeland en Degrelle. Over het voorspel be hoeven wij hier niet verder uit wijden, want onze Brusselsche correspondent heeft daar over herhaaldelijk geschreven, 't Komt in het kort hierop neer: Degrelle heeft een tus- schentijdsche verkiezing uitgelokt en de Bel gische staatsman van Zeeland heeft zich- als tegencandidaat beschikbaar gesteld. Het wordt dus een strijd tusschen de Rexisten en de andere politieke partijen. Deze strijd belooft uiterst fel te worden en zelfs wordt op de bekende reclameborden al meegedeeld, dat de Belgische hoofdstad in het geding is. Zou Degrelle winnen, dan zou dat de eerste aanval zijn op Brussel, dat zoo spoedig mogelijkhoofdstad af zou zijn! Degrelle schijnt steun te krijgen van het "Vlaamsch-Nationaal Verbond, welks voor zitter De Clercq de volgende verklaring heeft bekend gemaakt: 1. Een document waaronder het handtee- ken staat van Staf De Clercq zal ofwel on gewijzigd ofwel niet verschijnen; 2. Noch dr. Borms, die geen lid is van het V.N.V., noch Ward Hermans, die arrondisse mentsleider is van het V.N.V., bemoeien zich met deze aangelegenheid. 3. Rex is de bondgenoot van het V.N.V. Het V.N.V. steunt Rex uit al zijn krachten. Alle leden en sympathisanten onzer organi satie stemmen op 11 April e.k. voor den lei der van Rex, hr. Leon Degrelle. „Staf de Clercq wenscht hem van harte den grootsten bijval. 4. Het accöord V.N.V.-Rex, dat is afgeslo ten op grondslag van het anti-communisme met het oog op enkele onmiddellijk verwe zenlijkbare concrete punten vereenzelvigt Rex niet met het V.N.V., noch het V.N.V. met Rex. Moest dat zoo zijn dan was er geen accoord noodig, want dan zouden alle ele menten aanwezig zijn om over te gaan tot de versmelting in een en dezelfde strijdfor- matie. 5. De politieke partijen spelen op dit oogenblik hun spel, namelijk, de bondge- nooten tegen mekaar uit te spelen. Aan de bondgenooten dit spel te verijdelen". Minister van Zeeland, die zich nog niet erg druk maakt over den komenden strijd'en pas de laatste week voor de verkiezingen zijn candidatuur zal verdedigen, heeft in een vraaggesprek met een verslaggever van de Paris Soir zijn meening te kennen gegeven over den komenden strijd: Hij zeide o.a., dat hij deze verkiezing, die hem tegenover den leider van de Rexisten zal brengen,niet heeft gewild. Hij achtte haar van geen nut en nadeelig. Ik verfoei deze agitatie, maar aangezien men in sommi ge kringen den brief van den Koning heeft uitgelegd op een manier, die niet in overeen stemming is met den geest daarvan, is de strijd onvermijdelijk geworden. Men heeft een tijdperk van beroering gewild, waarin deze verkiezing niet op zich zelf staat en waarvan de herhaling geleidelijk de be staande orde moet vernietigen. Dit wil ik niet en ik neem de uitdaging aan. Wil een moderne staat zijn economische sociale taak vervullen, dan is het noodzakelijk, dat het gevoel voor gezag en verantwoordelijkheid versterkt wordt. De hervorming van den staat is noodzakelijk en wij hebben deze aangekondigd. Maar wijJwenschen deze her vorming door te voeren zonder aan essen- tieele vrijheden te raken. Hoewel wij de per soonlijkheid van den mensch zullen eerbie digen, zullen wij verder gaan dan welke dictatuur van links of rechts dan ook. Wij beschikken, om tot dit doel te komen over een troef, die in ander landen zijn toelijke niet heeft: deze constitutioneele monarchie, de hoeksteen van ons systeem, deze dynas tie waarvan vier vorsten een uitzonderlijke plaats in de geschiedenis hebben ingenomen. Er is geen rexistisch gevaar. Het is uitge sloten, dat het rexisme zijn doel zal berei ken, de gevestigde orde omver werpt en de macht in handen neemt. We weten echter heel goed, dat het rexisme als iedere fel ageerende minderheid, die haar doel na streeft zonder kieskeurig te zijn in haar me thoden en die gebruik maakt van de passies van het oogenblik, ons moeilijkheden kan veroorzaken, die ons in het tempo van ons werk hinderen. Het rexisme is als een zand korrel, die stagnatie in den motor kan ver wekken. Wat ik nastreef, besloot van Zee land, is de nationale eenheid. Van deze een heid worden alleen zij uitgesloten, die zich. zelf door hun methoden en door hun leer stellingen uitsluiten. De Spaansche revolutie Regeeringstroepen zouden bij Burgos nieuwe vorderingen maken. Italië zendt geen vrijwilligers meer. De samenzwering in Tetoean. Uit verschillende particuliere bron nen wordt vernomen dat het complot te Tetoean vertakkingen heeft gehad in verschillende centra der Spaansche zone van Marokko en het Schiereiland Zelve. Een inlandsch bediende een der me deplichtigen zou het plan aan het licht hebben gebracht, dat door vliegers ontworpen was en dat inhield van het vliegveld te Tetoean op te stijgen en, na het gebouw van den hoogen commis saris te hebben gebombardeerd, naar Alicante te gaan. De vliegers werden gearresteerd op het oogenblik, waarop zij plaats namen in zes vliegtuigen. Alle leden van het personeel van het vliegveld werden bij de razzia gegrepen Twee en dertig werden terstond gefusil leerd. Voorts werd een honderdtal arresta ties verricht. O.m. werden de opperrabijn van Tetoean, een Engelsch protégé en eeni- ge militairen gearresteerd. Twee dagen later werden de opperrabbijn en de Engelsche protégé in vrijheid gesteld. Ten slotte ver zekert men, dat te Larache en in Elksar ook eenige arrestaties verricht zijn. In zijn toespraak voor de microfoon heeft generaal Gueipo de Llano gisteravond de uit verschillende bronnen afkomstige be richten over een complot, dat in Spaansch Marokko zou zijn ontdekt, tegengesproken. Hij gispte de „eeuwige leugens der roo- den", met name ten aanzien van de opstan dige beweging van een aantal arrestaties, dat zou zijn verricht. Qüiepo de Llano zeide nog, dat de recht- sche troepen aan het front in het noorden een hevigen aanval hebben ontketend en er in zijn geslaagd het front der linksche troe pen te doorbreken. Tal van dorpen zijn in den loop van den middag door onze troepen bezet aldus de generaal en de vijand vlucht in de richting van Achandiano De verliezen van den vijand zijn zeer groot. Franco in Marokko. De correspondent van de „Evening News" te Tanger bevestigt, dat generaal Franco in Spaansch Marokko is aangekomen. Volgens dezen correspondent is de generaal per vliegtuig in Ceuta gearriveerd, vergezeld van verscheidene hooggeplaatste officieren. Het genoemde blad vermeldt niet den da tum van aankomst, noch de plaats waar Franco zich op het oogenblik bevindt. VAN DE FRONTEN. Men verzekert, dat de opstandelingen een begin hebben gemaakt met de ontruiming van het dorp Saelices de La Sal, ten oosten van Albanades in den sector Guadalajara. De ontruiming wordt aanzienlijk belem merd door het optreden der regeerings- vliegtuigen en het onophoudelijk bombarde ment der loyale artillerie. De opstande lingen schijnen de wijk te nemen naar het noorden, de bergen in. Elders aan het front van Guadalajara blijven de regeeringstroe pen voortdurend op hun hoede, matten hun tegenstander af door dagelijks aanvallen te doen, hetzij om hun frontlijn te verbete ren, hetzij om nieuwe opmarschen voor te bereiden. De loyale luchtmacht, die voort durend boven de rechtsche linies vliegt, doet belangrijk verkennings- en waarne- mingswerk en bereidt den opmarsch der infanterie voor. In de andere sectoren van het centrale front schijnt de belangstelling zoowel van rechtschen als loyalen samengetrokken te worden op de Jarama, langs den weg naar La Coruna en in den sector der provincie Avila. Uit deze verschillende sectoren wordt een zekere beweging van troepen en aan houdend kanonvuur gemeld. Opmarsch der regeeringstroepen in de pro\ jicie Burgos? Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de regeeringstroepen in de provincie Burgos zekere vorderingen maken. De regeeringstroepen in den sector Bur gos zijn thans 20 K. M. opgerukt. Zij heb ben het dorp Sargentes, dat van groot stra tegisch belang is, bezet, waardoor het mogelijk is in de richting van Burgos te opereeren. De' regeeringstroepen hebben verder verscheidene dorpen "van geringer beteekenis bezet. De regeeringstroepen zijn gisteravond op 23 K.M. ten Zuidwesten van Pozo Blanco aangekomen. Zij hebben het dorp El Sol- dado bezet, dat zij reeds 8 K.M. achter zich hebben gelaten. Zij hebben zich meester gemaakt van den spoorweg van Pozo Blanco naar Belmez, dit laatste dorp en het mijn- gebied van Pozo Blanco naar Belmez. Dit laatste dorp en het mijngebied van Penna Roya liggen nu onder het directe vuur der regeeringsartillerie. Bij hun opmarsch, welke nog regelmatig wordt voortgezet, hebben de militietroepen tal van Duitsche en Italiaansche soldaten aangetroffen. Zeegevecht voor de Fransche kust. „La Petite Gironde" meldt, dat gister morgen in de streek van Biscarosse op zee een heftig kanonvuur gehoord werd, dat verscheidene minuten aanhield. Drie uur later werd opnieuw geschutvuur waarge nomen. Mén gelooft, dat twee Spaansche oorlogsschepen elkaar beschoten hebben. Geen van beide zou getroffen zijn. Munitiezending tegengehouden. Een zending van 4 millioen geweerpa tronen, die deel uitmaakte van een bestelling op 15 millioen patronen, is door de Noor- sche regeering tegengehouden. De patronen zijn vervaardigd in een aan de regeering behoorendé fabriek. Zij waren aan Griekenland verkocht. Naar verluidt, heeft de regeering de zending doen opschor ten, totdat de documenten zullen zijn ont vangen, welke de formeele garantie geven, dat de patronen uit Griekenland niet gere- exporteerd zullen worden. De regeeringscrisis in Catalonië; Tarradcllas heeft een oplossing ge vonden. Vannacht heeft Tarradellas aan de pers verklaard, dat hij er in geslaagd is een op lossing te vinden voor de regeeringscrisis in Katalonie. Hij denkt nog heden de samen stelling van het nieuwe kabinet bekend te kunnen makerl. Hij voegde hieraan toe, dat de nieuwe regeering vanavond zeven uur zal vergaderen. In dit kabinet hebben evenveel ministers zitting als in het voorgaande. Onrust onder Italiaansche vrijwil ligers? Tegenspraak van Romeinsche pers. De Romeinsche bladen kwalificeeren de berichten over muiterij onder de Italiaan sche vrijwilligers in het leger van generaal Franco welke tot arrestaties en terechtstel lingen zou hebben geleid, als onwaar en tendentieus. De „Messagero" wijst erop, dat de Brit- sche bladen over voldoende controle-mid delen beschikken om, indien zij dit wilden, de waarheid te achterhalen. VERKLARINGEN VAN DEN ITALIAANSCBEN MINISTER VAN PROPAGANDA. Geen nieuwe vrijwilligerszendingen naar Spanje. Slechts enkele hon derden Italiaansche vrijwilligers in Spanje gedood. De Italiaansche minister van pers en pro paganda, Alfieri, heeft de correspondenten der buitenlandsche bladen te Rome ont vangen en daarbij antwoord gegeven op ver scheidene vragen betreffende de Italiaansche politiek. Allereerst sprak de minister krachtig tegen, dat men in Italië nieuwe zendingen vrijwilligers voor Spanje zou voorbereiden. Hij voegde hieraan toe, dat de maatregelen, welke door de Italiaansche regeering ge nomen zijn, in verband met de internatio nale niet-inmengingsverplichting geëerbie digd worden en geëerbiedigd zullen blijven. „Er bestaat in Italië geen enkel detachement, geen enkel regiment, dat gereed is om te vertrekken", zeide de minister, die hieraan toevoegde, dat de Italiaansche houding ten aanzien van Spanje niet gewijzigd is, dat de niet-inmengingsverplichtingen volgens de besluiten van het Londensche comité alge meen toegepast moeten worden en identiek zijn voor allen, maar dat natuurlijk, wanneer andere landen voortgaan vrijwilligers af dee lingen te zenden in strijd met de aangegane verplichtingen en uitgesproken bedoelingen, Italië zijn eigen situatie opnieuw zou moeten bestudeeren. Men kan zich niet voorstellen, dat de maatregelen door sommigen niet en door anderen wel zouden worden toegepast ten gunste van de bolsjewiseering van Spanje. Op de vraag, wat het oordeel van Italië over den Spaanschen toestand is, antwoord de de minister, dat dit oordeel even complex is als de toestand zelf en dat de oorlog sinds lang geëindigd zou zijn, wanneer vanaf den aanvang de door Italië voorgestelde maat regelen genomen waren in plaats van te worden aanbevolen door de anderen op het oogenblik, waarop zij zich rekenschap gaven van het mislukken hunner massale inter ventie. Ten slotte zeide de minister in ver band met. het feit, dat zekere bladen de Italiaansche verliezen in Spanje in een rampspoedig licht hebben gesteld en den moed van de Italiaansche soldaten in twijfel getrokken te hebben, dat hij er aan herin nerde, dat de Italianen in Spanje vrijwilli gers zijn, die met vuur strijden en dat de verliezen niet meer zijn dan enkele honder den. Hei Japansche Lagerhuis Hei motief der ontbinding. Geen druk van militaire kringen. Een nieuwe partij De eerste minister, Hajasji, die bezig is de laatste hand te leggen aan de „zuivering van het leger" na de gebeur tenissen van Februari 1936, heeft thans ook een begin gemaakt met een „zuive ring der partij kringen". Sedert 1890 is het Lagerhuis zestienmaal ontbonden, maar het is nog niet voorgekomen, dat een Kamer ontbonden werd ten behoeve van een zuivering van partij kringen, zooals die thans door het kabinet Ha jasji naar voren gebracht wordt. Het kabinet doet een beroep op het land, mede te werken tot het verzekeren van een gezonde ontwikkeling der constitu tioneele regeering en dringt er bij de politieke partijen op aan, dat zij haar houding zullen herzien. De Japansche legatie te Den Haag deelde mede: In verband met de ontbinding van het Japansche parlement, wordt uit regeerings- kringen in Tokio gemeld, dat de parlements ontbinding is geschied, omdat de regeering niet tevreden is over de wijze, waarop het parlement de door de regeering voorgestelde maatregelen enwetsontwerpen behandeld heeft, welke zoo belangrijk zijn voor de sta bilisatie van het volksleven en voor de landsverdediging. De ontbinding vond plaats uitsluitend met het doel, de stemming in Japansche parlementaire kringen te zui veren. Geen andere bedoelingen heeft de regee ring hierbij gehad en er is geen sprake van dat zij gehandeld heeft onder den druk van militaire kringen. De „Asahi Sjimboen" schrijft, dat Hajasji het Lagerhuis ontbonden heeft irf de ver wachting, dat een wedergeboorte der poli tieke partijen zal volgen of dat een nieuwe partij zal worden georganiseerd. Het blad voorspelt, dat minister Jamazaki, minister Kodama en minister Kawarada het initiatief tot het orgniseeren van een nieuwe partij zullen nemen. Voorts verwacht het blad, dat Hajasji de drie portefeuilles van onder wijs, spoorwegen en overzeescho zaken onder zal brengen bij personen, die hij zal kiezen in verband met de vorming van een nieuwe partij. Alle politieke partijen met uitzonde ring van de minderheidspartijen, oefenen vernietigende critiek uit op de ontbinding van het Lagerhuis, die, zooals de voorzitter van de minseitopartij het uitdrukt, ondenk baar is onder een constitutioneele regeering al kunnen aanhangers der regeering haar verdedigen als een „disciplinaire ontbin ding". De secretaris-generaal der Seiyoekai heeft gezegd, dat.de ontbinding ten zeerste be treurd moet worden en aantoont, dat het kabinet een volledig gebrek aan begrip voor een waardeering van een constitutioneele regeering heeft. De minderheidspartijen zijn uitbundig. De partij der sociale massa, die haar aantal zetels van een zeer laag peil bij de laatste verkiezingen heeft weten op te voeren tot 22, verklaart bij de aanstaande verkiezingen haar zeteltal tot 50 te zullen verhoogen. De Tohokai en de Nationale Liga, beide reactionnaire minderheidspartijen, juichen de ontbinding toe als het sein voor de tenuitvoerlegging van de zoo zeer nood zakelijke hervorming van het politieke partijstelsel. DE BRAND IN DE SYNAGOGE TE BROOKLYN. Bekentenis van den dader. De 50-jarige Duitscher Kindermann die werd gearresteerd, heeft bekend den brand te hebben gesticht, welke de synagoge te Brooklyn heeft vernield. Hij bekende bo vendien te hebben getracht nog andere branden te stichten, daarbij gedreven door een niet te beheerschen innerlfjken drang. De Palesiijnsche spanning DE RUST IS WEERGEKEERD. Een Joodsche politieagent, die op een Arabisch arbeider had geschoten, is in hechtenis genomen. Het is thans in het land wat rustiger geworden, dank zij het feit, dat het Arabisch Comité tot gematigdheid heeft aangemaand, terwijl men bovendien hoop heeft, dat binnenkort een regeling zal kun nen tot stand komen. Men verwacht, dat het gedurende de Paaschviering in de ver schillende godsdienstige gemeenten kalm zal blijven. De Amerikaansche stakingen, OVEREENSTEMMING EINDELIJK BEREIKT? Het schijnt, dat men in de gemengde commissie voor de conflicten in de auto industrie tot overeenstemming gekomen is. STAKING IN DE STEENKOOLMIJNEN ONVERMIJDELIJK? Een staking van de werklieden in de steenkolenmijnen schijnt niet te vermijden te zijn. De besprekingen van de werkgevers met de arbeidersbond voor het uitwerken van een nieuwe overeenkomst inzake loonen en werktijden zijn na drie dagen op niets uitgeloopen. Lewis heeft Lansing, waar hij met de di rectie van de Chevrolet-fabrieken heeft on derhandeld, verlaten en is naar New-York gegaan om deel te nemen aan de besprekin gen in de steenkoolindustrie. Hij verklaarde, dat het nog niet absoluut zeker is dat mor gen een staking zal uitbreken, doch hij gaf toe, dat hij de 4.000.000 mijnwerkers last zal geven de mijnen te verlaten indien de werk gevers de verlangens van de werklieden niet inwilligen. DREIGENDE STAKING VAN BUSCONDUCTEUR» 'IN LONDEN. De Bond van Londensche Busconducteurs heeft met instemming en medewerking van den secretaris-generaal van den Bond van Transportarbeiders een verklaring gepubli ceerd, waarin gezegd wordt, dat over een maand in geheel Londen gestaakt zal wor den, indien de werktijd der conducteurs niet met een uur verkort wordt. Bij een dergelijke staking zouden ongeveer 9000 conducteurs van de Londensche verkeers- maatschappij betrokken zijn. STAKING IN DE FINSCHE METAAL INDUSTRIE. De metaalbewerkers van vier groote Fin- sche fabrieken hebben besloten, heden in staking te gaan, daar de onderhandelingen over de loonen mislukt zijn. Ongeveer 3500 arbeiders zijn bij de staking betrokken. KUSTVAARTUIG BIJ HONGKONG IN NOOD. Uit Hongkong wordt gemeld, dat het Britsche kustvaartuig „Kong Ming" dat ruim 1000 ton meet, met vierhonderd Chi- neesche reizigers aan boord op 18 mijl ten westen van Hongkong op een klip is geloo- pen en zinkt. Volgens de laatste radiomededeeling ver dwijnt het schip snel in de diepte. Een Chineesch stoomschip is in de nabijheid en neemt de reizigers over. ROOSEVELT LIJDT EEN NEDERLAAG. Voor het eerst sedert hij is herkozen tot president heeft Roosevelt een nederlaag geleden in een commissie van het congres. De commissie voor landbouwzaken van het huis van afgevaardigden heeft met 13 stem men tegen 11 een voorstel van Roosevelt verworpen, strekkend tot het machtigen van de regeering land te koopen met het doel dit weer te verkoopen aan boeren, die eigenaar willen worden. De democraten en republikeinen kwamen overeen zich hiertegen te verzetten, aange zien hierdoor een gevaarlijk precedent ge schapen zou kunnen worden en de regeering zou gaan concurreeren met de landeigenaars en de landbouwbanken. HET SPOORWEGONGELUK BIJ DAX. De machinist van den sneltrein, waarvan de laatste wagens gisteren bij Dax zijn ontspoord, is verhoord. Hij verklaarde, dat gezien het vermogen van de locomotief en de belasting van den trein de snelheid als normaal kon worden beschouwd. De regis- treerband is in beslag genomen. Het blad „France de Bordeaux" schrijft, dat het ongeluk te wijten schijnt te zijn aan een verschuiving van de rails. De machinist zou verklaard hebben, dat hij een zeer hevigen schok heeft gevoeld en op het plankier van de locomotief voorover schoot op het oogen blik van het ongeluk. De toestand der gewonde personen blijft bevredigend. Men doet allerlei veronder stellingen over de oorzaken van 't ongeluk. Het waarschijnlijkste schijnt, dat een ter reinverzakking de oorzaak geweest is.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1