JUchisttakeH Spoct suhwiows Pluimveeteelt. URSEM t ToonoeluRvoering Tweeden Paaschdag werd in het café van den heer Kok een tooneeluitvoering ge geven door een tooneelvereeniging uit Hei- loo. De belangstelling was vrij groot, ^et was een uitmuntend geslaagde avond. HEERHUGOWAARD Benoemd. De heer J. H. van Rijn, tijdelijk ambte naar ter secretarie te Heerhugowaard, werd benoemd als waarnemend gemeente-ontvan ger te Beemster, ingaande 1 April. WIERINGERWAARD Stierenkeuringen, Uitgaande van den Prov. Bond van Fok- vereenigingen in Noordholland heeft Woens dag alhier de j aarlij ksche keuring plaats ge- bad van eenjarige en oudere stieren. Er wer den niet minder dan 33 een-jarige aangebo den, waarvan 14 stuks werden aangehouden, t.w.: Pelle Rooske's 2, eig. K. Schenk Kzn.; Wodan Frans 71, eig. N. D. Kaan; Atlas, eig. R. L. Waiboer; Cornelis Frans, idem; Frans van Groenhoven, eig. F. A. F. Groneman; Frans 207 van Groenhoven, idem; Frans 208 van Groenhoven, idem; Frans 211 van Groenhoven, idem; Frans 212 van Groen hoven, idem; Constantijn Albert 18, eig. Jb. Kaan Kzn.; Constantijn Albert 23, eig. idem. Anna's Frans, eig. C. R. Blaauboer en Co.; Clara's Frans, eig. J. Schenk Kzn. en Co.; Albert 24, eig. N. Kaan Kzn. Van de oudere stieren werd de twee-jari ge Constantijn Frans 14 goedgekeurd voor het Ned. Rundveestamboek. De heeren Koster en Jn. Blaauboer vorm den de keuringscommissie. NIEUWE NIEDORP Maandag 2en Paaschdag had in de Prins- Maurits een gemaskerd bal plaats waaraan niet minder dan 36 gemaskerden deelna men. Ook van den kant van het publiek bestond voor deze avond zeer veel belangstelling, de zaal was stampvol. De jury, bestaande uit 2 dames en 1 heer, mevr. de Boer, mevr. Rempt en den heer j. B. Wilken, zag zich voor een niet ge makkelijke taak geplaatst. Ten slotte werden als prijswinnaars aan gewezen: Enkelingen: le pr. bloemenmmand mej. T. Zwakman te Lutjewinkel, 2e pr. veilig verkeer mej. S. Faus te Nieuwe Niedorp, 3e pr. Sabina Ali Broekhuizen. Paren: le pr. sprokkelvrouwtjes mej. G. Toepoel en C. Rootjes, 2e pr. danspaar mej. Tr. Baken en H. Toornstra, 3e pr. roodkap je en de wolf mej. A. en B. Kooy C. d. Kinderen: le pr. Piggelnee en z'n vrouw tje Gre Goet Cd. en Jopie Goet P. d., even eens le pr. harlekijntje Nellie Meuleveld. Groepen: le pr. het gesjochte huisgezin: de dames M. Sepers-J. Fynheer, Tr. Mijts en de heeren: J. de Weert, G. Floor. De prijzen bestonden uit zeer mooie kunstvoorwerpen. Na het démasqué, hield het bal de aanwe zigen nog langen tyd gezellig bijeen. Het geheel kan schitterend geslaagd worden genoemd. De Mijdrechtsche millioenenerfenis. Voortgezette behandeling voor het Hof. Het Amsterdamsche gerechtshof onder presidium van mr. Joh. M. Jolles zette vandaag de behandeling voort van de „Mijdrechtsche millioenenzaak", waarin de kweeker J. B. uit Mijdrecht, in zijn strijd om de nagelaten millioenen van mevrouw van Wieringen verdacht wordt van valschheid in geschrifte. Indertijd, nu reeds bijna vijf jaar geleden, verscheen verdachte's naam voor de eerste maal op de rol van strafzitting der Utrecht- sche rechtbank. De kweeker deed rechten gelden op een deel van de nalatenschap van de rijke Mijdrechtsche dame, die een verre nicht van hem was. En die in 1932 overleed. Hij legde stukken over, o.a. een arbeidscon- tracht, waarin stond, dat hij o.a. het vrucht gebruik kreeg van haar landerijen en an dere bezittingen. De erfgenamen maakten een civiele procedure aanhangig en hiervan was een strafproces tegen den Mijdrechte naar het gevolg. In hooger beroep verhoogde het Hof te Amsterdam de straf van 21/z jaar tot vier jaar. Door zijn raadslieden mr. L. J. Venhuizen en mr. J. A. P. C. ten Bokkel uit Haarlem, deed de kweeker, die volhield, dat de stuk ken echt waren, een nieuw stuk in het civiele proces overleggen. Uit dat nieuwe stuk, een koopcontract, onderteekend door mevrouw van Wieringen, zou blijken, dat hij recht heeft op landerijen ter waarde van ongeveer drie ton. De geschiedenis herhaalde zich, wederom betwistte de tegenpartij de echt heid van de nieuw in het geding gebrachte stukken. Het O.M. bij de rechtbank te Am sterdam maakte opnieuw een vervolging aanhangig en weer hoorde verd. zich door de rechtbank veroordeelen en wel tot twee jaar. Evenals bij de eerste zaak kwam de man in hooger beroep. In October van het vorige jaar behan delde het Hof deze zaak, waaraan door het college zeer veel tijd werd besteed. De procureur-generaal had ruim 20 getui gen opgeroepen, waartegenover de verdedi ging 17 naar voren bracht. Vele getuigen kwamen vertellen, dat er van een nauwe relatie tuschen verd. en de oude dame nau welijks sprake kon zijn. Men zag hem nooit op het landgoed. De notaris vertelde, dat hij steeds haar zaken had behandeld en van een „vertrouwensman", zooals verdachte zeide te zijn, geweest, had hij nooit gehoord. Ook waren er getuigen, die beweerden, dat da vrouw een hekel aan verd. had. Die in het dorp „de Engelsche lord" werd ge noemd. De schriftdeskundigen van het O.M. verklaarden ook de koopovereenkomst valsch. Daartegenover staat weer de mee ning van dr. Brunner te Zürich, die conclu deerde tot echtheid van de acte. Weer hield verdachte vol, dat mevrouw van Wieringen het stuk in zyn aanwezigheid heeft onder teekend in de huiskamer. Na het getuigenverhoor verzocht de pro cureur-generaal mr. dr. D. Reiiingh een on derzoek naar verd.'s geestvermogens te doen instellen, welk verzoek het Hof inwilligde, zoodat de zaak voor onbepaalden tyd werd geschorst. Dit onderzoek heeft intusschen plaats ge had en de psychiater kwam tot de conclu sie, dat verd. toerekeningsvatbaar is, zoodat de behandeling vandaag kon worden voort gezet. De procureur-generaal dagvaardde negen getuigen en deskundigen, w.o. notaris v. d. Heyden uit Mijdrecht en de beide schrift deskundigen dr. J. Schrijver en S. Romer, Als eerste deskundige hoort het Hof prof. dr. L. van der Horst, hoogleeraar in de psychiatrie. In het door hem uitgebrachte rapport zegt desk. o.a. dat verd. uit een erfelijk belaste familie stamt. Hij heeft een sterke opper vlakkige activiteit en is steeds bezig met voor de hand liggende werkzaamheden. Hij is maatschappelijk sterk achteruitgegaan. Desk. heeft geen neurotische verschijnse len aangetroffen al is verd. dan ook een lichte hypomaan, die zeer breedsprakig is en met zichzelf ingenomen. Voorts is deskundige van meening, dat verd. zijn intellectueele vermogens overschat. Hy is onberekenbaar en zijn reacties en zijn uitingen zijn disharmonisch. Ziekelijke stoornissen in de geestvermogens heeft prof. van der Horst echter niet aangetrof fen, zoodat hij volkomen toerekeningsvat baar moet worden geacht. Dan komt dr. C. L. van den Berg, arts te Mijdrecht voor het hekje. De procureur-generaal wenscht hem eenige vragen over de psyche van de erf laatster mevr. van Wieringen te stéllen. Hij beroept zich echter op zyn ambtsgeheim en wenscht geen verklaringen af te leggen, ook niet wanneer de familie dit toe zou staan. Getuige A. J. W. Schiefelbusch, wordt opnieuw gehoord om nog het een en ander over de helderheid van geest van de oude mevrouw te vertellen. Als executeur-testementair geeft hij nog eenige inlichtingen over de getroffen maat regelen ten opzichte van de pachters. De schriftdeskundige dr. J. Schrijver handhaaft zijn meening: de handteeke ningen zijn valsch, doch hij kan niet zeg gen of verd. ze gezet heeft. Ook de Duït- sche schriftdeskundige S. Roemer blijft bij zijn conclusie, waarin hij de handteeke ningen valsch noemt. Daartegenover staat de verklaring, die de deskundige Brunner uit Zurich geeft. Hij is van meening, dat de handteekeningen wei degelijk door mevrouw van Wieringen zijn gezet. Dr. J. P. Hulst, politiedeskundige te lei den, heeft indertijd, louter uit belangstel ling, in dit proces, vluchtig de stukken in gezien, die valsch zouden zijn. Hy maakte toen de opmerking, dat hem hem onwaar schijnlijk leek, dat de handteekeningen valsch waren. Onmiddellijk maakte de ver dediging hiervan gebruik en dagvaardde dr. Hulst als deskundige a décharge. Zijn optreden voor het getuigenhekje brengt weinig sensationeels. Zijn verklaringen zyn uiterst vaag en hij waagt zich niet aan een positieve uit spraak, hij geeft toe, dat hij geen diepgaand onderzoek heeft ingesteld. Er ontspint zich vervolgens een discussie tusschen de charge en décharge schriftdes kundigen. Dr. Schrijver zegt het verkeerd te beschouwen, dat de heer Brunner op een fotografische reproductie een geïncrimineer de handteekening geretoucheerd heeft; ook het opwerken van een der stukken met che mische middelen acht hij onjuist. Volgens desk. Brunner was deze bewerking noodig, doch ingrijpende veranderingen traden niet op. De president vindt het jammer, dat deze chemische bewerking is toegepast; nu is immers niet meer vast te stellen of de be wering, dat verd. het stuk de koopacte jarenlang in den zak heeft gedragen, juist is. Ook de andere deskundigen geven hun meening nog te kennen over deze bewer king; zij scharen zich gewapend met loupes en vergrootglazen om de groene tafel. Vergeelde en oude papieren en cahiers gaan van hand tot hand. Het resultaat ver andert niet: twee deskundigen blijven er by, dat wij hier met kunstige vervalschin- gen te doen hebben, zij laten zich door de décharge deskundigen niet overtuigen en er heerscht, zooals dat meer in het kamp van schriftsdeskundigen voorkomt, een collegiale verdeeldheid. De discussies gaan nu over op den aard van het schrift van mevrouw van Wieringen. Wijst dit schrijft en dat van de brieven en documenten op alcoholgebruik of -misbruik? En hoe onderscheiden zich ziekte- en ouder- domsverschijnselen in het schrift? Volgens verdachte stond de cognacflesch altijd in haar buurt. Soms ook dronk zij champagne of wijn. Als de voorraad op was, moest er 's avonds laat nog iemand op~üït om den voorraad aan te vullen. President: Zag u haar wel eens dronken? Verdachte (bedachtzaam): Ze was wel eens in een toestand, dat ze „niet heelemaal in orde was". President (snel): En liet u haar dan acten teekenen? Verdachte (opgewonden): Neen, natuurlijk niet. President: Ja, er is een deskundige, die beweert, dat de handteekeningen alcohol gebruik verraden. Verdachte: Ze wilde eerst zelfs tegenover mij niet weten dat ze alcohol gebruikte. President: Ze wilde zelfs niet weten, dat ze u kende. Verdachte bestrijdt dit: Later is ze er tegenover verschillende menschen voor uit gekomen De zitting wordt hierop tot twee uur ge schorst. Gave, zachte en blanke handen by dagelyksch werk zijn alleen moge- lyk wanneer U zich tot. gewoonte maakt Uw handen geregeld met PUROL in te wry ven. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Kievit (uitreis) te Rome; Edelvalk (uitreis) te Ran- goon; Djalak (thuisreis) te Athene. IMPERIAL AIRWAYS BREIDT LUCHTVLOOT UIT. Twaalf viermotorige vliegtuigen besteld. De Imperial Airways heeft twaalf vier motorige ééndekkers besteld voor de Europeesche luchtlijnen en de verbindin gen met de verschillende deelen van het Britsche rijk. DE RECORDPOGING VAN KAPITEIN ROSSI. Kapitein Rossi heeft met zyn toestel „Tai foen" een proefvlucht gemaakt alvorens een aanval te doen op het snelheidsrecord over 5000 K.M. Bij de landing sloeg een keisteen tegen een der motoren van het toestel. De recordpoging moet thans wor den uitgesteld. AMSTERDAM—PARUS GEHEEL MET DOUGLAS. Air France krijgt beschikking over Douglas D.C. 2 voor de luchtlijn Amsterdam—Parijs. Naar wij vernemen, heeft de Air France de beschikking gekregen over een Douglas vliegtuig van het type D.C. 2, die zij in het a.s. zomerseizoen zal gebruiken voor de luchtlijn AmsterdamParijs v.v., die zij gezamenlijk met de K.L.M. vliegt en waar op vier maal per dag gelegenheid zal zijn van Amsterdam naar Parijs of omgekeerd te vliegen. Aangezien de K.L.M. op deze lijn uitslui tend Douglas-machines van het genoemde type gebruikt, heeft de Air France er de voorkeur aan gegeven de eenige Douglas, die zij bezit, op dezen lijn in dienst te stellen, waardoor men eenheid van materiaal op dit traject krijgt. Het Fransche Douglas-toestel, de eenige D.C. 2, die-zich in Frankrijk bevindt, is in 1935, toen mede door het succes der K.L.M. tijdens de Melbourne-race in alle luchtvaart kringen de aandacht op het nieuwe Douglas* product werd gevestigd, voor studiedoelein den door het Fransche luchtvaartministerie aangekocht en is thans ter beschikking van de Air France gesteld. Deze, gebruik makende van de groote er varing die de technische dienst der K.L.M. met Douglas-machines, waarop deze dienst geheel is ingesteld, heeftthans de K.L.M. opgedragen, het toestel in haar eigen werkplaatsen geheel na te zien en in den zelfden staat te brengen als de Douglassen der K.L.M. De Fransche Douglas zal op Schiphol ge- stationneerd worden. Met het vliegtuig van hedenochtend uit Parijs kwamen op Schip hol aan de heeren Ploix en Lustin van den technischen diénst der Air France, die hier- rer een conferentie hadden met den heer Guillonard, onder-directeur der K.L.M., en den heer van Os van den technischen dienst der K.L.M. Het resultaat hiervan was, dat de Air France het geheele onderhoud en de periodieke revisie van haar Douglas-machine laat verrichten in de K.L.M. werkplaatsen door K.L.M.-personeel. Men neemt aan, dat j het moderniseeren van: de Fransche Douglas in de K.L.M.-werkplaatsen in de tweede helft van April gereed is en dat de Air France de machine dan op de lijn Parijs- Amsterdam in dienst kan stellen, waar zij dagelijks tweemaal het traject zal afleggen. Tot zoo lang zal de Air France bij den aan vang van den zomerdienst op Amsterdam vliegen met een Potez 62, die plaats biedt aan 12 passagiers. Voetbal. DE SCHOOLWEDSTRUDEN TE ALKMAAR. De Vondelschool onttroond. De schoolwedstrijden zyn alweer begon nen en tientallen doelpunten zijn gister en eergister gescoord op de terreinen van het Sportpark. Droefenis en vreugd hebben er geheerscht bij menige verdiende of onver diende goal. De sterkste partij heeft ook wel eens ver loren, doordat zij niet over spelers be schikte, die dit sterker zijn in een doelpunt konden uitdrukken. En, wat al jaren niet gebeurde, de Vondel school I kon de finale niet bereiken. Het eerste elftal van de Vondelschool toch (vroe ger de Keetkolkschool) was als 't ware ge abonneerd op den eersten prijs in z'n af- deeling. Slechts één keer lukte het de Hof- dijkschool den top te bereiken en nu werden Lutterot's leerlingen al in de demi-finale door het elftal van de Rochdale-school uit geschakeld. Jammer voor de Vondelschool, maar voor de anderen wel zoo aardig. Echter in de volgende afdeeling is de Von delschool II toch weer in den eindstrijd. Die zal dus den naam moeten ophouden. Grappige momenten kon men beleven, vooral als een wedstrijd gelijk'spel oplèver- de en strafschoppen de beslissing moesten brengen. Spelers, niet grooter dan een ta fel, namen de „pinalties". Waren ze goed, dan was er geen beter speler, waren ze slecht, dan bukte de knaap het hoofd, voor al de verwijten die z'n makkers hem maak ten. In de hoogste afdeeling van de lagere scholen trekt het elftal van de Centrale school I de aandacht, door het uitstekende voetbal wat deze jongens laten zien. Voor 't meerendeel valt 't op, dat dit adspiranten zijn van onze plaatselijke clubs en deze be hoeven, afgaande op wat die jongens lieten zien, nog niet bevreesd te zijn voor hun „toe komst", al is die „toekomst" nu slechts 12 of 13 jaar. De volledige uitslagen luiden: Afd. B (zevenklassige scholen): Centrale school ICentrale school III 3—1 Centrale school IIO.L.S. Bergen 20 O.L.S. KoedijkO.L.S. Hensbroek 23 Wilhelmina school IO.L.S. Heiloo 02 Centrale school ICentrale school II 50 O.L.S. HensbroekO.L.S. Heiloo 10 Finalisten zijn hier Centrale school I en O.L.S. Hensbroek. Afd. Cl (zesklassige scholen): Julianaschool INic. Beetsschool I 15 Bosb. Touissantsch. ILindenschool I 13 Vondelschool ITesselschadeschool I 50 Rochdaleschool IHofdijkschool I 40 Nic. Beetsschool ILindenschool I 53 Rochdaleschool IVondelschool I 20 Finalisten zijn Rochdaleschool I en Nic. Beetsschool I. Afd. CII: Centrale school V—Wilhelminaschool II 12 Nic. Beetsschool IIVondelschool II 02 Rochdaleschool nTesselschadesch. II 50 Wilhelminaschool IIVondelschool II 01 Rochdaleschool HCentrale school IV 0—4 Finalisten zyn Vondelschool H en Centrale school IV. Z wemm e n. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE PARUS. Nederlandsche dames uitgenoodigd. De Fédération Frangaise de Natation Et De Sauvetage heeft aan onderscheidene nationale bonden een uitnoodiging gezon den om met enkele zwemmers en zwemsters deel te nemep aan de internationale wed strijden, welke ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling op 1 Augustus a.s. te Parijs zullen worden gehouden. Naar wij vernemen heeft ook de Kon. Nederlandsche zwembond een dergelijke uitnoodiging ontvangen en wel voor de zwemsters Nida Senff (100 meter rug slag), en Rie Mastenbroek (100 en 400 meter borstcrawl). Het bestuur van den K. N. Z. B. heeft zich echter genoodzaakt gezien de uit noodiging af te wijzen. Immers op 31 Juli en 1 Augustus worden te Wilder- vank de nationale kampioenschappen gehouden en men staat terecht op het standpunt, .dat op die data geen start vergunning aan enkele zwemsters voor het: deelnemen aan buitenlandsche wed strijden kan worden gegeven. De deelneming uit andere landen belooft overigens zeer sterk te zullen worden. Zoo komen waarschijnlijk Fischer, Schlauch, Simon,. Sietas, Balke en Weiss en de dames Martha Engfeldt-Genenger en Gisela Arend voor Duitschland te Parijs aan den start. „BURGTHEATER" IN CITY THEATER. Het meesterwerk van den genïalen W.lly Forst. r+> Het lijkt wel of zijn Forst's camera met onbevangener, j levendiger oogen obser- veert dan welke camera i ook. Forst heeft het niet j in één of tweemaal ge presteerd de Europee- sche filmliefhebbers een broederlijk koor te laten WUlyFont aanheffen. Vanaf morgenavond zal in City-theater de film „Burgtheater" vertoond worden. De Telegraaf schrijft over deze film o.m.: Hij Forst heeft voor eiken kijker wat en hij bevredigt alle wenschen, van de meest naïve tot de meest geraffineerde. Wat Forst laat opnemen dat bloeit. Dat is frisch. Dat is nieuw, dat leeft. Zoo werd dan dit Burgtheater wederom een evenement. Het zooveelste evenement van den toovenaar Forst, den nog altijd voört groeienden. Het Alg. Handelsblad is van oor- deel: In iedere scène is hij Werner Krauss toch uitstekend, ook als hij de vertwijfeling nabij is bij de ontdekking, dat Leni niet hem lief heeft, maar zijn jongeren collega en concurrent, dien hij ten slotte de hand reikt. De rol van Leni Schindler wordt gespeeld door Hortense Racky, een jónge actrice, die de deugd der soberheid heeft. Olga Tschechowa, die in deze film bijna een openbaring is. Een koninkrijk voor een regisseur mag wel de lijfspreuk der film diva's zijn. Olga Tschechowa treedt nu al 15 jaar en langer in de ateliers op, maar wij zagen haar nooit zoo goed en nooit zoo mooi. De jonge tooneelspeler, zeer vlot en soms onstuimig, gespeeld door Willy Eischberger. KENNISMAKING MET ONS LAND DOOR DE FILM. Door het bezoeken van vreemde landen en het uitwisselen van gedachten leert men elkaar begrijpen. In Engeland is een stroo ming, welke zich inspant deze opvatting te propageeren en besloten heeft door het ver vaardigen van cultureele films het reizen en wederkeerig begrijpen aan te moedigen. Vooral onder, de jeugd is het noodig de opvatting te verbreiden, dat de wereld al leen bij het streven naar een zoo goed mo gelijke internationale verstandhouding baat kan vinden. Zoo ongeveer sprak major Philip S. Wade, één van de directeuren van Visonor Educa- tional Films Ltd., ter inleiding van de film: „Living in the Netherlands", welke Zater dagochtend a.s. voor genoodigden in het City-theater te Amsterdam vertoond zal worden. De Engelsche filmmaatschappij, waarvan major Wade directeur is, heeft in samen werking met de Nederlandsche vereeniging voor cultureele films een leerfilm over ons land vervaardigd. Van eigen opnamen en reeds bestaande is een geheel van 1600 me ter gemaakt. De bedoeling is deze film over de geheele wereld aan schoolkinderen te vertoonen. Het ontstaan van ons land, den strijd en beveiliging tegen het water, zijn middelen van bestaan, zooals landbouw, veeteelt, scheepvaart en industrie zijn op het cellu loid vastgelegd. Van het stereotype beeld van Nederland als een land van windmolens, bevolkt door menschen in Marker broeken gestoken op klompen is gelukkig afgeweken. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rot terdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Oorzaken van slechte broedresultaten. Slechte broedresultaten kunnen in hoofd zaak door twee oorzaken ontstaan, ze kun nen n.L een gevolg zijn van onjuiste samen stelling of behandeling der foktoomen en van onjuiste werking der broedmachines. Als de foktoom niet pullorum vry is, ster ven vele kiemen reeds in de eieren af. Als de voeding van den foktoom niet in orde was, krijgt men het zelfde. Foktoomvoer moet veel vitaminen en mineralen bevatten, vooral vitamine A.D en E. Verder schijnt diermeel in foktoomvoer als eiwitbron geen goede resultaten te geven, althans lang niet zoo goed als melk-eiwit. Zelfs vischmeel moet het daartegen afleggen. Zeer veel mislukkingen tijdens het broe den ontstaan pas in de laatste dagen. Dit is wel het meest onaangename als men ziet hoe de kuikens geheel ontwikkeld niet uit de eieren kunnen komen. Men noemt dit: „dood in den dop". Bij zwakke kuikens (zie de bovengenoemde oorzaken: pullorum, on juiste voeding van den foktoom) krijgt men dat vaak, doch men ziet het ook bij kuikens die normaal krachtig zijn, maar die verkeerd in de eieren liggen. Het normale kuiken ligt heel eigenaardig in het ei. De kop is sterk gebogen, zoo sterk dat hij onder den rechter vleugel ligt en dat alleen een klein puntje van den snavel onder de vleugel uitsteekt. Dit puntje van den snavel heeft aan den bovenkant een zeer hard stukje de z.g. snaveltand en daar mede drukt het kuiken bij het uitkomen van binnen uit de eischaal stuk. De pooten van het kuiken ineengevouwen in de gewrich ten, dusdanig dat ze tegen den buik en de borst liggen gedrukt, met de ondervlakte van den voet tegen de eischaal aan. Het kop- einde van het kuiken ligt aan de stompe kant van het ei en zoodra het kuiken op den 19den dag met zijn snavel werkt, doorboort het eerst den zachten wand der luchtkamer en ademt van daaruit lucht in. Het kan dan al gaan piepen, hoewel het nog geheel in de intacte eischaal ligt. Zoodra het kuiken door zijn longen gaat ademhalen, houdt de adem- maling door de vruchtvliezen, die tegen den binnenkant der eischaal liggen, op. De dooier, die dan nog buiten de buikholte ligt, wordt als het ware in de buikholte getrok ken, de navelbloedvaten tx-ekken samen en er stroomt geen bloed meer door, de long ademhaling is begonnen. Als het kuiken echter niet met den snavel in de luchtkamer kan komen of van buiten af lucht kan krijgen, dan loopt het mis. Dat gebeurt nu bij verschillende verkeerde lig gingen, waarvan ik er enkele beschrijven wil. I. De kop ligt niet onder den rechtervleu gel doch tegen de borst teruggebogen tus schen de pqpten. Zoo'n kuiken heeft heele- maal geen kars lucht te krijgen, sterft dus zoodra het zoover is dat het de eischaal zou moeten doorbooren, wat het niet kan, omdat de snavel niet tegen de eischaal aanligt. II. Het kuiken ligt geheel normaal, kop onder den rechtervleugel maar met den kop naar het spitse einde van het ei, dus daar waar geen luchtkamer is. Als zoo'n kuiken er in slaagt een stukje schaal te door boren, kan het toch nog lucht krijgen en uit komen, doch ongeveer in 50 dezer geval len loopt het mis. Deze verkeerde ligging treedt veel vaker op bij eieren die horizon taal ligend gebroed zijn dan bij eieren die met het stompe einde schuin naar boven liggen. III. De kop van het kuiken ligt wel aan de stompe punt van het ei doch met den. snavel onder de linker vleugel. Dergelijke eieren komen slechts zelden uit en deze af wijking zag men bij proeven weer dubbel zooveel ontstaan bij eieren die met de stompe punt omhoog gebroed worden. Als verdei-e afwijking, waarbij het kuiken niet uitkomen kan, noem ik nog: IV. het kui ken ligt goed doch met de snavel van dn luchtkamer afgewend, V. de kop ligt onder een der pooten, VI. de kop ligt niet onder de rechtervleugel doch er boven op. Vooral de ligging IV krijgt men veel bij eieren die met de spitse punt tijdens het broeden te hoog gelegen hebben. Uit deze beschrijying blijkt wel, dat het van veel belang is dat de luchtkamer aan de stompe punt van het ei ligt. Men heeft proeven genomen, waarbij de eieren met de spitse punt omhoog in de eene hand namen er dan een paar flinke klappen mee gaf in de andere hand. Daardoor slaat men de lucht kamer los en zij schiet als het ware naar de pitse punt. Gaat men nu zulk eieren broe den, dan komt er niets van terecht. Nu zal men zeggen: dat komt van het harde slaan met de eieren, doch dat is onjuist, want als men de eieren op dezelfde manier slaat, doch nu met de stompe punt omhoog, ^zooodat de luchtkamer niet van zijn plaats schiet, dan blijven de broedresultaten ondanks het schudden heel goed. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadi'uk verboden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8