flKING r Is eenheid in Europa mogelijk? PEPERMUNT JladiopcogtamHM ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 1 APRIL 1937 Buitenland Te veel kwalen en te weinig dokters. Het Berliner Tageblatt heeft een aantal staatslieden, economisten en geleerden bo venstaande vraag voorgelegd. Het blad schijnt nog eenige andere vragen te hebben gesteld en slechts betrekkelijk weinig ant woorden te hebben ontvangen, maar kan toch van eenige bekende persoonlijkheden de. meening publiceeren. De bekende Poolsche politicus prins Ja- nusz Radziwill acht de problemen van grondstoffenverdeeling en bevolkingsdruk de beslissende aanleiding om tot een Euro- peesch gemeenschapsgevoel te komen. Prins Radziwill herinnert aan een ruim dertig jaar. geleden verschenen plaat naar aanleiding van het- bekende woord van den toenmali- gen keizer Wilhelm II: „Volkeren van Euro pa, behoedt uw heiligste goederen!" gemeend als verwijzing naar het „gele gevaar". Prins Radziwill is van meening, dat de bron van gevaren niet juist was ingezien en de plaat nu niet bepaald artistiek was, maar het 'denkbeeld was juist. Het algemeen onder ling wantrouwen tusschen de volken van Europa zal slechts zeer geleidelijk verdwij nen, meent de schrijver, maar dit zal nog het best gaan, indien de meest voor de hand liggende problemen worden opgelost. Als zoodanig noemt hij de kwestie der grond stoffen en der emigratie. Enkele staten hebben aan den eenen kant te lijden onder overbevolking en aan den anderen kant tevens onder het gebrek aan grondstoffen om het bedrijfsleven in het dichtbevolkte land op normale wijze op te bouwen. Dit beteekent niet slechts een ge vaar voor de onmiddellijk betrokken staten, doch is een reden voor het algemeene wan trouwen. Prins Radziwill vindt het verblij dend, dat de moeilijkheden niet onoplosbaar Zijn en dat reeds concrete voorstellen inter nationaal worden onderzocht. De oplossing zal er van afhangen, of men zich in Europa eindelijk duidelijk voor oogen stelt, dat een radicale oplossing een eerste stap is op den .weg om het algemeene wantrouwen te over winnen en de beschaving van het Avond land te redden van het haar bedreigende gevaar. De gouverneur van de Banque de France, M. E. Labeyrie, wenscht niet te antwoorden op de vraag, welke concrete mogelijkheden yoor een economische samenwerking der Europeesche staten bestaan. Hij noemt dit een taak van de politici. Op de vraag of hij bepaalde doeleinden ziet, waarnaar de Euro peesche naties kunnen streven, antwoordde hij, dat alle Europeesche volken den vrede wenschen en dat zij elkander economisch moeten ondersteunen, om tenslottetot we derzij dsche waardeering en genegenheid te kunnen komen. De vroegere chef der afdeeling voor han- Labeyrie delsverdragen in het Fransche ministerie van handel, dr. Paul Serruys, acht het libe ralisme in den internationalen handel over leefd en wijst op de pogingen aan den eenen kant om tot autarkie te komen, terwijl men aan den anderen kant een compromis tracht te vinden tusschen het overleefde liberalis me en de nieuwe verschijnselen van finan- cieelen, economischen en socialen aard, die den ondergang daarvan bespoedigen. Het be langrijkste beletsel om uit de depressie te komen, acht hij de ongelijkheid der econo mische organisatievormen in de verschillen de landen. Een oplossing door bilaterale handelsverdragen acht hij onmogelijk. In dien een wereldconferentie waartoe in Amerika steeds grooter neiging komt niet mogelijk is, zou hij een gedachten wisseling wenschen tusschen de grootste productiena ties van Europa, om tenminste tot een voor bereiding te komen. Deze gedachtenwisse- ling mag zich echter niet alleen tot econo misch en financieel gebied beperken; ook een politieke ontspanning zou noodig zijn. De hoogleeraar in de geschiedenis aan de Britsche universiteit Birmingham, sir Ray- mond Peazly, beschouwt als eerste vereisch- te een internationale beperking der bewape ningen. De volken zijn wars van den wed loop in bewapeningen, schrijft hij en hij acht het oogenblik niet ongunstig voor een bij eenkomst van de werkelijke leiders der west- en middel-Europeesche mogendheden, om met eerlijken vasten wil den grondslag te leggen voor een beperking der bewape ningen en een afleiding van de strooming ten oorlog. Dan, meent hij, zullen wij het ochtendgloren van een minder stormachti- gen dag kunnen aanschouwen. Schotsche spookgeschiedenis. De geschiedenis heeft eigenlijk slechts op Schotland betrekking. Zij is zeer sensatio neel en niet zonder een zekeren politieken achtergrond. Velen zien er n.L een poging van de Schotten in, om stemming te maken tegen de Engelsche broeders. Indien men weet, dat de Schotsche onafhankelijkheids beweging, geheel in het verborgene welis waar, bloeit en in den laatsten tijd aanzien lijk aan kracht heeft gewonnen het voor beeld van Ierland staat hun voor oogen zal men zien, dat het meer dan onwaar schijnlijke verhaal, dat op het oogenblik in Edinburg en de andere steden van het Hoog land de ronde doet, misschien toch zijn die peren zin heeft. De verdwenen generaal. Het is thans 34 jaar geleden, a.1. op 20 Maart 1903, dat een jong Engelsch generaal, sir Hector Macdonald, te Parijs in zijn hotel zelfmoord pleegde. Hij was een Schot van geboorte en bijna een nationale held. Meer dan 10 jaren lang had hij bij de koloniale troepen in Afrika gediend en talrijke oor logen gewonnen. Zeker was hij indertijd een van de populairste mannen van Engeland. In het jaar 1903 kwam hij met een paar dagen verlof naar Parijs, waar hij met bij zondere eer door de Engelsche kolonie ont vangen werd. Op den vijfden dag van zijn verblijf in Parijs zat hij in de hall van zijn hotel en las couranten. Plotseling verbleekte hij, kneep een blad tot een prop samen en liep naar zijn kamer. Eenige uren later meldde een kamermeisje, dat de hooge gast dood in zijn kamer lag. Officieel werd verklaard, dat de generaal ïn een oogenblik van verstandsverbijstering de hand aan zichzelf had geslagen. Inder daad stak er echter iets geheel anders ach ter. De courant, die den generaal zoo had doen schrikken, was de Parijsche editie van de Amerikaansche „New-York Herald". In het desbetreffende nummer bevond zich een bericht, dat sir Hector Macdonald, de kolo niale held, in een gevaarlijke affaire ver wikkeld zou zijn, die op Ceylon speelde. De zaak kon nog onaangename gevolgen hebben en mogelijk zou de generaal voor den krijgs raad moeten verschijnen. Sir Macdonald had intusschen getracht, in een particuliere audiëntie bij koning Eduard VII de zaak in het reine te brengen. Na den dood van Sir Hector Macdonald in Parijs weigerden de Engelsche autoritei ten ook maar iets over de z.g. affaire van Ceylon bekend te maken. Zonderling genoeg echter trachtte het War Office gedaan te krijgen, dat generaal Macdonald in Frank rijk zou worden bijgezet. Daartegen verzet ten zich de Schotten, die het lijk van hun nationalen held in Schotsche aarde wilden begraven. Dit gebeurde ook, echter op interventie van de regeering in alle stilte, 's morgens vroeg om 5 uur op het kleine kerkhof van Edinburg. Geen getuige was bij de begrafenis aanwezig en op het protest van den Schot- schen adel, dat de Engelsche regeering al deze geheimzinnigheid uit bepaalde over wegingen geënsceneerd had, antwoordde Londen niet. Deze mysterieuse geschiedenis was het onmiddellijke gevolg van een groot aantal legenden. Indertijd brak de Russisch— Japansche oorlog uit en in Schotland dook dadelijk het gerucht op, dat Sir Macdonald nog leefde en aan de zijde der Russen mee streed. Gedurende den wereldoorlog mom pelde men in Edinburg, dat sir Macdonald zich in Petersbrug bevond en met Kitchener zou samenwerken. De nieuwste legende. Op het oogenblik echter is een geheel nieuwe versie in Schotland ontstaan, die al de vorige in ongeloofwaardigheid overtreft. Zooals bekend, leeft in Duitschland de be roemde maarschalk Von Mackensen, meer dan 80 jaar oud, Duitsch veldheer uit den wereldoorlog. Nu zijn er vele Schotten, die op het oogen blik met groote zekerheid beweren, dat deze generaal Von Mackensen niemand anders zou zijn dan de verdwenen sir Hector Mac donald. En de bewijzen voor deze identiteit? Men beweert in Edinburg zeker te weten, dat generaal Von Mackensen schitterend En gelsch spreekt met een typisch Schotsch accent. Men toont jeugd-fotografieën van generaal Macdonald, waaruit zou moeten blijken, dat er tusschen hem en den ouden Von Mackensen een zekere gelijkenis be staat. Derdens wijst men er op, dat generaal Von Mackensen in den wereldoorlog steeds geweigerd heeft, een commando aan het westelijk front op zich te nemen, naar de Schotten beweren, omdat hij niet tegen de Engelschen wilde strijden Dit zijn de geruchten, die men elkaar op het oogenblik in Schotland in het oor fluis tert. Natuurlijk nimmer zonder eenige bit tere opmerkingen tegenover Engeland, dat dezen volksheld gedwongen zou hebben, te ver. wijnen en onder een vreemden naam in een vreemd land te leven. Het is typisch, dat een dergelijk gerucht kon ontstaan en in breede kringen van Schotland geloof vindt. In het kleine Schotsche plaatsje Dingwall, de geboorteplaats van' den geheimzinnigen generaal Macdonald, staat een klein monu ment van hem. Wanneer een vreemdeling thans dit monument bekijkt, wordt hij oogenblikkelijk aangeklampt door een der inwoners van het plaatsje, die hem influis tert: „Sir Hector, weet U, is in het geheel niet dood! Hebt U wel eens iets van generaal von Mackensen in Duitschland gehoord?" Schotland is het land van de „geesten", er bestaat geen kasteel, waar het niet „spookt". Maar de affaire Macdonald- Mackensen is toch wel iets meer dan slechts een fantastische geschiedenis. De Schotsche oppositie maakt hier heel handig gebruik Aon hef edele na tuurproduct ontleent King de weergaloos verkwikkende eigen schappen. De heer lijke smaak en geur zijn het bewijs van de originele samen-' stelling. De natuur is niet te verbeteren. Een natuurlijke verkwikking TONNEMA ati P AM .'-VAN KING PEPERMUNTji SNEK van een legende, om de antipathie tegen Londen te versterken. Want was Londen er niet geweest, niet waar, dan zou Macdonald op het oogenblik niet Von Mackensen, maar misschien reeds lang de grootste held zijn, die Groot-Britannië ooit heeft gekend, om van Schotland nog maar te zwijgen. Rare wegen bewandelt de nationale trots soms. BEROUWHEBBENDE ZONDAARS. Onlangs hebben zich te Moskou in enkele dagen tijds 151 voortvluchtige misdadigers aangemeld, die hun leven wilden beteren. Het is er mee begonnen, dat een paar weken geleden Sjejnin, de rechter van in structie voor bijzonder belangrijke zaken bij de procuratuur in de Izwestija een arti kel publiceerde, waarin hij twee van derge lijke gevallen beschreef. Hij citeerde een brief van den recidivist Iwan Frolof, die hem daarin meedeelde, dat hij „het schuine levens vlak" verlaten wilde en „eerlijk wer ken en ten nutte van de maatschappij leven" wilde. Een adres gaf hij echter niet op: hij gaf er de voorkeur aan, dat hij in de Izwes tija antwoord kreeg. Sjejnin deelde hem nu langs dezen mede, dat hij dan maar eens op de procuratuur moest aanloopen, waar men hem te woord zou staan en hem helpen. Den volgenden morgen zaten er in de wachtkamer van Wysjinski in een ommezien van tijd wel elf dieven, jonge menschen hoofdzakelijk, die druk aan het bepraten waren, welk perspectief het artikel van Sjejnin ook voor hen bood. In diens kamer geroepen, beleed de een na den ander zijn misdrijven en gaf den wensch te kennen een beter leven te beginnen. Een jonge dievegge, die de Zigeunerin ge noemd werd, vertelde, dat haar man, even eens een dief, in de buurt van Moskou het resultaat van haar stap afwachtte. „Als het geen misleiding is, had hij gezegd, moet je me telegrafeeren: dan kom ik ook". De zakkenroller „Bromvlieg" gaf er de voorkeur aan zich schriftelijk te melden, in een brief, waarboven hij „Dagen uit een misdadig leven" geschreven had.- Aan het slot van zijn brief verzocht hij zijn werke- lijken naam niet bekend te maken: „want ik heb een meisje, die niet mag weten, wat ik geweest ben: dat moet zij pas hooren, als alles tot het verleden behoort". De 38-jarige Kostja „de Graaf", een flin ke goed gekleede man met een glad gescho ren gelaat en uitstekende manieren „specia list in het berooven van passagiers in den slaapwagen van den sneltrein Moskou Mantsjoerija", besloot zijn verklaring met de volgende woorden: „Ik heb een beroep. Ik ben een uitstekend topograaf. Laat mij asjeblieft aan een expeditie deelnemen, liefst aan een, die in een ver afgelegen streek werkt. Ik zal daar dan een paar jaar blij ven, mijn wil stalen en als ik van mijn kracht overtuigd ben, keer ik naar Moskou terug". Alle delinquenten werden door Wysjinski, den procureur zelf, ontvangen, wien zij om werk in verschillende steden en beroepen vroegen, hetgeen deze hun toezegde. 's Avonds werd er op de redactie van de Izwestija een vergadering gehouden, waar op allen, die zich in den loop van den dag bij Wysjinski gemeld hadden, tegenwoor dig waren, met nog vele anderen, van wie één verklaarde, dat hij als afgevaardigde van een heele groep zakkenrollers kwam. Wysjinski, die de vergadering leidde, ver klaarde, dat niemand, die zich* zelf gemeld had, vervolgd zou worden. Zij zouden gehol pen worden om werk te vinden en de kans krijgen om een werkelijk nieuw leven te beginnen. Hij betwijfelde niet, dat er moei lijkheden en afdwalingen zouden zijn, maar hoopte, dat zij hun beloften zouden houden. Tijdens de vergadering stelden twee reci divisten-inbrekers een oproep aan alle be roeps-dieven op, die vervolgens door de ver gadering werd goedgekeurd. „Begrijpt toch eindelijk, heette het in dezen oproep, dat de Sovjet-unie in den wensch om ons uit de modder te trekken ons haar proletarische hand toesteekt. Werpt uw twijfel en wan trouwen van u. Volgt ons voorbeeld!" FRANSCH KLOOSTER DOOR BRAND VERNIELD. Het Franciscaner klooster Mariënthal nabij Mayence in Frankrijk, dat sinds 600 jaar een pelgrimsoord vormt, is bijna geheel door brand vernield. Het grootste gedeelte van de rijke bibliotheek, die vele kostbare manuscripten bezat, is vernield. Er zijn geen slachtoffers gevallen. eoseo Vrijdag 2 April. HILVERSUM, 301 M. <8.—12.—, 4.—7.30 en 9.—12.— VARA, de AVRO van 12.4.— en de VPRO van 7.309.uur). 8.Gr.pL 10. VPRO-morgen wij ding. 10.20 Cause rie over de geschiedenis der Ned. Arbeidersbeweging (gr.pl.), orgel spel en deel. 11.30 Causerie voor de werkloozen. 12.Kovacs Lajos' orkest en gr.pL 2.DecL 2.30 Gr.pL 2.50 A'damsch Politie-Man- nenkoor Euterpe. 3.15 Avro-dans- orkest. 4.Gr.pL 5.Kinder uurtje. 5.30 De Ramb'ers. 6.30 Po litiek radiojournaal. 6.50 Gr.pL 7. Hoofdmomenten uit de geschiede nis der Ned. Arbeidersbew. 7.20 Gr.pL 7.30 VGP-ber. 7.35 Een half uur bij de Rijzende Kerk te Cu- lemborg. 8.Haydnkwartet. 8.30 Menschen en dieren. 9.Opera- concert mmv. solisten, het VARA- Grootorkest en hetR'damsch Philh. koor. 10.OrgelspeL 10.30 ANP- ber. 10.40 VPRO-avondwijding. 11.Jazzmuziek (gr.pl.) 11.30— 12.Gr.pL HILVERSUM, 1875 M. (Alg. progr. KRO). 8.—9.15 en 10.— Gr.pL 11.30 Bijbelsche causerie. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest. (1.Medische cause rie). 2.Orgelconcert. 3.Gr.pL 3.15 De KRO-melodisten mmv. so list en grpL 5.Gr.pL 5.10 KRO- orkest. (6.Land- en tuinbouw- halfuur). 7.Ber. 7.15 Belasting praatje. 7.35 Musica catholica. 8. ANP-ber., mededeelingen. 8.15 Revue-progr. mmv. solisten en de KRO-melodisten. 9.Gr.pL 9.15 KRO-Symph.-orkest mmv. soliste. 10.30 ANP-ber. 10.40 De KRO-boys mmv. solist en gr.pL 11.3012. Gr.pL DROITWICH, 1500 M. 11.05 Medi sche causerie. 11.20 Gr.pL 12.05 Or gelconcert. 12.50 BBC-dansorkest. 1.35 Birminghamsch Philh. Strijk orkest mmv. soliste. 2.20 Actueele causerie. 2.35 Gr.pL 3.05 Politie- muziekkorps van BristoL 3.50 Gr.pL 4.20 BBC-Midland-orkest. 5.35 Yascha Krein's zigeunerorkest m. m. v. soliste. 6.20 Tijdsein, ber. 6.45 BBC-Harmonie-orkest mmv. solist. 7.30 Muzikale causerie. 7.50 Het Boyd Neel strijkorkest. 8.20 Revue- progr. 9.20 Ber. 9.40 DecL 10. Het „Modern"-blaaskwintet en so listen. 11.DecL 11.20 Joe Loss en zijn Band. 11.5012.20 Dansmu ziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Pasdeloup-kamerorkest en zang. 4.20 Parijsch Instr. Kwin tet 5.50 Zang. 6.05 Pianovoordr. 6.50 Verv. zang. 7.05 Verv. piano- voordracht 7.20 Gr.pL 8.20 Zang. 9.05 J. Bouillon-orkest en solisten. 11.201.05 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Blaascon- cert 7.50 Omro ep - Amusem ent s- orkest 8.50 Gr.pL 11.20 Omroep- kleinorkest. 1.35 Gev. concert 3.20 Omroepkleinorkest en Kermbach*s orkest. 5.20 Donath-orkest en solis ten. 7.30 Voor soldaten. 9.50 Gr.pL 10.0511.20 Omroeporkest en Omroepkoor. BRUSSEL, 322 en 484 M. 222 M 12.20 Gr.pL 12.50 Kleinorkest 1.30 Salonorkest 1.50—2.20 Gr.pL 5.S) Omroepdansorkest. 6.20 Kleinorkest 7.20 Salonorkest 8.20 Gr.pL 8.50 Radiotooneel. 10.3011.20 Omroep dansorkest 484 M.: 12.20 DecL en gr.pL 12.50 Salonorkest 1.30 Klein orkest 1.50 Zang. 2.—2.20 Gr.pL 5.20 Accordeonvoordracht. 6. Pianosoli. 6.35 Gr.pL 6.50 Piano- voordracht 7.35 Zang. 8.20 La vie brève, opera. Hierna „Galathée", operette. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Salzburger Mozart-kwartet 9.20 Ber. 9.50—11.20 Omroep-Amu sementsorkest GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2; Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—9.20, Diversen 9.20—10.10, D.sender 10.10—10.35, Droitwich 10.3512.05, Parijs Radio 12.05—13.05, Brussel VL 13.05—14.20 Radio Danmark 14.2015.20, Keu len 15.20—17.20, Brussel Fr. 17.20-- 17.40, Brussel VL 17.40—18.35, Brus sel Fr. 18.35—19.20, Parijs R. 19.20—, 19.50, Lond. Reg. 19.5020.20, Droit wich 20.20—21.40, Lond. Reg. 21.40 —22.20, Brussel VL 22.20—22.35, Berlijn 22.3523.05, Parijs R. 23.05 —24.—. Lijn 4: Brussel V1. 8.9.20, Ham burg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35— 12.50, Droitwich 12.5018.20, D.sen der 18.2018.45, Droitwich 18.45— 20.20, Parijs R. 20.20—21.40, Wee- nen 21.4022.50, Lond. Reg. 22.5&— 24.—. Lijn 5: Diversen, DE ENGELSCHE BERICHTEN OVER ABESSINIE. Heftige critiek in de Italiaanschepers. De Romeinsche pers oefent heftige critiek op de berichten over den toestand in Abes- sinië, verschenen in verschillende Engel sche bladen. De „Morning Post", die ge meld had, dat ongeveer 200 Britsche onder danen en Mohammedanen bevel hebben ge kregen, Abessinië te verlaten, wordt door de „Giornale d'Italia" uitgenoodigd een lijst met de namen der uitgezetten te pu bliceeren. Het Italiaansche blad zegt ver der, dat de uitzetting van slechts twee per sonen Engeland kan interesseeren: het be treft hier twee „vrijbuiters", van wie trou wens nog niet is vastgesteld, of het Engel schen zijn en die over verscheidene pas poorten beschikken. De „Giornale d'Italia" spreekt verder verschillende berichten uit de „Daily He rald" over den monetairen toestand en over een crisis in de levensmiddelenvoorziening tegen. DE OPIUMSMOKKELARIJ IN CHINA. Ter dood veroordeeld wegens het vervaardigen van opiumpillen. Voor het eerst is in de internationale wijk van Sjanghai een Chinees ter dood veroor deeld wegens het vervaardigen van opium- pillen. Een medeplichtige vrouw is gestraft met 15 jaar gevangenisstraf. De schuldigen, die door de politie van de internationale nederzetting in hechtenis wa ren genomen, zijn veroordeeld door een Chineesch gerecht. Elders in China zijn reeds verscheidene personen wegens het vervaardigen van of het handel drijven in opium ter dood veroor deeld en terechtgesteld. SCHOTSCH VISSCHERSCHIP OP DE ROTSEN GELOOPEN. Uit Reykjavik wordt gemeld, dat de vis- schersboot „Loch Morer", thuis behoorende te Aberdeen, gisternacht voor de kust van IJsland op de rotsen is gelcopen. Men vreest, dat de geheele bemanning van het schip in de golven is omgekomen. DE AANSLAG OP DE CHAMBRUN. Een nieuw verhoor van de daderes. Madeleine Fontagens, die, gelijk men zich herinnert, eenigen tijd geleden een aanslag op de Chambrun, den voormaligen Fran- schen ambassadeur te Rome heeft gepleegd, is gisteren opnieuw door den rechter van instructie verhoord. Zjj verklaarde den in druk te hebben, dat de Chambrun bü zijn gedragingen te haren opzichte handelde op instigatie van een vroegeren Franschen mi- nister-president, die haar ook uit de kringen van den Volkenbond had willen verwijde ren. Vervolgens beschreef zij nogmaals haar leven tot aan het oogenblik van den aanslag. Zij verklaarde, dat zij zoodanig gedepri meerd was door het feit, dat zij niet langer ontvangen werd door het hoofd van de Ita liaansche regeering, dat zij op een avond be sloot zelfmoord te plegen. Een maand had zij noodig gehad om van de gevolgen van een mislukte poging te herstellen. Geduren de haar herstel ontving zij bijna dagelijks bezoek van den secretaris van een Ita- liaansch staatsman, aan wien zij haar ver trouwen schonk. Toen zij geheel genezen was, verzocht men haar er in toe te stemmen om Rome te verlaten ten einde algeheel tot rust te komen. Men gaf haar verder te ver staan, dat men haar terug zou roepen, wan neer de tijd daar was. Zij stemde er in toe te vertrekken. Op het perron stelde men haar een cheque van 25.000 lire ter hand. Het is waarschijnlijk, dat de Chambrun zich civiele partij zal stellen in den loop van het gerech telijk onderzoek. GEPATENTEERDE WONDERBRONNEN. Het geheim van een wonderlijk natuurverschijnsel. In een oud, eerbiedwaardig klooster te Arles-sur-Tech, een ongeveer 2500 inwoners tellend stadje in het Departement des Pyré- nées-Orientales, bevindt zich een steenen sarcophaag, welke als wonderbron een groo te vermaardheid geniet. De sarcophaag is in een kalksteenmonolyth gehouwen en dateert uit de vierde eeuw na Christus' geboorte. Het deksel sluit niet hermetisch af, zoodat de lucht in de steenen kan circuleer en. Door een opening tusschen sarcophaag en deksel kan een zuigpomp worden gestoken, waar doorheen jaarlijks ongeveer honderd liter water vloeit. Dit water vormt zich in de sar cophaag op schijnbaar onnatuurlijke wijze. Aan het water wordt door de geloovigen een bovennatuurlijke geneeskracht toege schreven en de talrijke bezoekers, die da gelijks de kloosterkerk binnengaan, zijn blij, een fleschje van het bronwater te mogen medenemen. Volgens overleveringen moet een hoogge plaatste Catalaansche persoonlijkheid met dit water een neuskanker hebben genezen. De sarcophaag staat met geen enkele ka nalisatie in verbinding en het water wordt ook niet van buitenaf in de bron gevoerd. De vorming van het water berust waar schijnlijk en dit is ook de meening der monniken, die het klooster bewonen op een verdikking van het vocht onder den grond. Het vocht zou den neerslag langs de steenen muren veroorzaken en deze neer slag, die langs de muren siepelt, zou zich op den bodem vergaren, waar het in water wordt veranderd. Ofschoon zich aan deze bron nimmer een wonder heeft voorgedaan, gelooven de kloos terkerkbezoekers rotsvast aan de heilzame werking, welke van dit bronwater uitgaat. Het hierboven beschreven phenomeen is overigens reeds jarenlang bekend. Toen Rusland het schiereiland Krim annexeerde, werd een 30 KM. lange waterleiding aan gelegd, om een sinds eeuwen verwoeste stad Kerch (thans Theodosia) weer op te bou wen. Bu de. werkzaamheden stiet men op een reeds bestaand buizennet, hetwelk 114 bronnen in de stad kon voeden. Daar men echter in de omgeving der stad nergens een bron kon ontdekken, die het water naar het aardoppervlak stuwde, ging men de zaak nauwkeuriger onderzoeken en men ontdek te, dat de buizen naar een heuvel buiten de stad leidden en daar het water loosden in kalksteengrotten, waar altijd water te %'in- den was, dat er op schijnbaar onnatuurlijke wijze aanwezig was.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9