België wil een gewaarborgde onafhankelijkheid. Na het bezoek van den Koning aan Engeland. (Van onzen correspondent). Brussel, 2 April 1937. De binnenlandsche politieke moeilijk heden hebben de bekommernissen, welke de internationale positie van België meebrengen naar den achtergrond ver drongen bij de zuidelijke buren van Nederland. De reis van den Koning naar Engeland heeft de kwestie, die met het oog op den gespannen toestand in het buitenland zeer belangrijk is, echter andermaal opgeworpen, wapt hoe parti culier dit bezoek ook was, toch staat het vast, dat het heelemaal in het teeken staat van de ophefmakende rede, welke door den vorst op 14 October van het vorige jaar werd uitgesproken en die den eersten stap was op den weg, die leidt naar een gewaarborgde onafhanke lijkheid voor België. De ontwikkeling van de gebeurtenissen aan de zuidelijke grens van Nederland is in dit opzicht van de grootste beteekenis en te Brussel hoort men ook wel de echo's van de voldoening welke in Nederland tot uiting komt over den gewijzigden koers van de Belgische politiek, welke naar den geest nu voor de eerste maal sedert den oorlog meer aansluit bij de Nederlandsche politiek, dan bij deze van welke andere mogendheid ook. Wy hebben er in onze vorige brieven over gesproken hoe de buitenlandsche onrust in dit land een angstatmosfeer had gescha pen, omdat het volk den indruk had, dat het land, door zijn internationale verplich tingen zou kunnen worden meegesleept in een Europeesch conflict. Het is de verdienste geweest van de huidige reegering, deze at mosfeer te hebben opgehelderd en de Ko ning heeft, nadat minister Spaak reeds eenigszins het onderwerp had aangeroerd, duidelijk de mogelijkheden van de Belgische buitenlandsche politiek en haar doeleinden afgebakend. Doch intusschen is het met dit statuut nog niet in orde en heeft men hier het oprecht verlangen, dat alles, waartoe België zou kunnen gehouden zijn en waar op het aanspraak maken kan, zou worden bepaald zonder de minste dubbelzinnigheid of zonder dat, bij een eventueel conflict, misbruik zou worden gemaakt van de inter pretatie van vroeger bestaande overeenkom sten, zooals het Locarno-verdrag. .De zaak behoort tot de essentieele kwes ties van de internationale politiek, welke wij hier nu wel niet bepaald zullen trach ten te onderzoeken. Het komt er voor ons slechts op aan u te vertellen hoe men de zaak hier voelt. In de eerste plaats kan worden gezegd dat men in de bevoegde kringen van bui tenlandsche zaken te Brussel een gemeen schappelijke Fransch-Engelsche verklaring in het vooruitzicht stelt welke volledig het gewijzigde standpunt van België zal be krachtigen. Deze verklaring zou ook den vorm kunnen aannemen van de publicatie van een Engelsch-Fransch-Belgisch ac- coord. Men wil hier zoo spoedig mogelijk een einde stellen aan een toestand van onregel matigheid die de ergste gevolgen zou kun nen na zich sleepen. Toen in Maart 1936 Duitschland Locarno heeft verlaten hebben de andere Locarnolanden de plechtige ver klaring afgelegd dat zij zich niet van hun verplichtingen tegenover België ontheven gevoelen. Herhaaldelijk is nadien nog de Belgische kwestie ter sprake gekomen en op 27 No vember j.1. heeft de Britsche minister van biutenlandsche zaken verklaard dat de Bel gische onafhankelijkheid een levenskwestie is voor Engeland en dat België dan ook op den volledigen Engelschen steun rekenen kan. Anderzijds heeft de Fransche minister Delbos op 4 December daaropvolgend ver klaard dat de Fransche legermacht spontaan en onmiddelijk zou optreden ter verdedi ging van België indien zijn onafhankelijk heid werd bedreigd, door een niet uitgelok- ten aanval. Deze verklaring hebben hier 'n diepen indruk gemaakt en de houding van de Fransche pers, die het voorstelt alsof de Belgische bevolking een egoïstische politiek zou willen volgen wordt eenvoudig afgewe zen als van niet het minste belang. Hieruit blijkt wat een weg hier is afge legd sedert enkele jaren. Men is geleidelijk de realiteit gaan inzien. Men begrijpt dat België niet meer kan beloven of zich niet tot iets meer verplichten kan dan tot datgene waartoe het in staat is. Het volk heeft geen ingewikkelde beschouwingen noodig om het standpunt uiteen te zetten dat het aanvaardbaar acht voor de Belgi sche buitenlandsche politiek. België is niet in staat de grenzen van andere landen te garandeeren. Het eenige wat van België kan geëischt worden is dat het zijn eigen landsgrenzen beveiligt' tegen een onver- hóedschen aanval. Daardoor werkt het land mee aan de algemeene veiligheid en be schermt het ook nabuurlanden zooals Frankrijk. Daar de onafhankelijkheid van België wordt beschouwd als een element voor het internationaal evenwicht in West- Europa is het natuurlijk dat België op hen een beroep doet om zijn grenzen tegen alle schending te waarborgen. Hierdoor ook zul len zij hun eigen belang dienen. België wil zijnerzijds doen wat het kan en anderzijds verwacht het van de andere groote mo gendheden slechts wat zij normaal te doen hebben uit eigen belang. Hieraan moet slechts een vorm worden gegeven. De internationale positie van België verschilt op dat gebied met deze van Nederland. Waar beide landen elkaar echter ontmoeten is bij de interpretatie die moet worden gegeven aan artikel 16 van het volkenbondspact. Het is opvallend dat deze omstandigheid wordt aangegeven niet alleen in Vlaamsche kringen, maar ook in officiëele en Fransch-sprekende milieux. Naar aanleiding van een nogal hevige po lemiek, die onlangs heeft plaats gehad, tusschen enkele Parijsche en Brusselsche Franschtalige bladen over de veranderde Belgische buitenlandsche politiek waarin het Volkenbondspact tegen België werd uitgespeeld werd met klem van Belgische zijde aangetoond dat het pact aan België geen andere verplichtingen oplegt dan deze die door Nederland worden gedragen en dat Nederland nochtans nooit een andere politiek heeft gevolgd dan deze van een feitelijke en onafhankelijke neutrali teit. Aan Fransche zijde was het duidelijk dat men op het oog had de eventualiteit van een doortocht van Fransche troepen door België bij een Duitschen aanval. Aan Belgische zijde werd hierop geantwoord dat een dergelijke eventueele aanval nog niet het recht geven zou aan Frankrijk om België als manoeuvreterrein te beschou wen. Het recht van doortocht bestaat slechts volgens het Volkenbondspact voor zoover er een collectieve actie wordt ge voerd en dan nog moet het recht zich beperken tot een transport van troepen. Anderen gaan nog verder en brengen de verklaringen in herinnering die werden afgelegd door minister de Graeff, nopens artikel 16 van het volkenbondspact. Er is alle reden om aan te nemen dat de Bel gische regeering het Nederlandsche stand punt in dit opzicht tot het zijne maakt. België zal evenmin als Nederland toepas sing toelaten van artikel 16 voor het ge val een conflict uitbreekt tusschen twee naburige groote mogendheden. En wat de schending van zijn eigen grondgebied betreft wordt er met grooten nadruk op gewezen dat België zelf wil heer en mees ter blijven over het beoordeelen van de Omstandigheden die een beroep op de hulp van de garandeerende mogendheden zou den rechtvaardigen. Men zou te gemak kelijk kunnen.ter hulp komen, van welke zijde ook en zoodoende zou België nog in een geschil kunnen worden betrokken. De verklaring of het accoord dat wordt tegemoet gezien en dat waarschijnlijk voor de nabije toekomst een van de belangrijk ste documenten zijn zal van de internatio nale politiek, zal dan ook zeer kort kunnen zijn, maar tevens zeer duidelijk. Het zal de bezegeling zijn van een standpunt dat door de Vlamingen steeds met kracht in België is verdedigd geworden dat den binnenlandschen toestand op ernstige wijze zal verstevigen. Voor Nederland zal het een aanwijzing te meer zijn dat de mentaliteit in het Zuiden sterk is gewij zigd en dit nieuw instrument van de in ternationale diplomatie zal ook daar als een grootere waarborg kunnen worden beschouwd, wat ten slotte moet leiden tot samenwerking. Zoo althans ziet men hier den toestand. 'JUoMMciaal 'lliewos Glimlachje Rampzalige vader„Zeg aan den dokter dat hU dadelijk moet bomen, m'n dochtertje heeft een naald ingeslikt" Dienstbode „De dokter heeft het erg druk op het oogen- blik. Is u erg verlegen om die naald P (Passing Show) HEILOO Lezing met lichtbeelden over Spanje. Door den r.k. Volksbond werd Don derdagavond een ontwikkelingsavond ge geven, waar kapelaan Hcrzberg sprak over Spanje. De waarnemende voorzitter, de heer H. Pel, gaf na afloop van de huis houdelijke zaken hét woord aan den spreker. Eerst kregen we een aantal plaatjes te zien uit het groote rijk. We zagen hoe veel schoons is geschonden of verbrand. We maakten kennis met de stierengevechten, waarop de Spanjaarden verzot zijn. De Spanjaard is niet die over tuigde katholiek zooals wij die hier ken nen, zeide spr. Hij wil wel en liefst met veel ceremonieel van de kerk gebruik maken, doch overigens heeft hij een rui me opvatting van godsdienst. Tot zijn rede komend, splitste spr. die in 3 deelen en een slotconclusie: 1. Individualisme en eerzucht; 2. de rijken hebben te weinig de geboden beoefend; 3. de bisschoppen waren te kortzichtig, hebben de gevaren niet ingezien en vergeten om de geloovi- gen op de gevaren te wijzen. Spr. vertelde een en ander uit den strijd, doch er was \Veinig nieuiys, en 't was" meer een résumé van wat we in de pers reeds in extenso be schreven vonden. Over de verwachting van den opstand sprak hij zich niet uit. Zijn eindconclusie was: Laat Spanje ons leeren hoe het niet moet. We moeten de vereenigingen intact houden, de rijke heeft tot taak te zorgen voor den arme; de werkgever voor den werknemer. En ten slotte wees spr. er op dat we gehoor zaam moeten zijn aan den wensch van de Overheid. BERGEN Ingekomen personen. G. Rentenaar, N.H., leerl.-verpleegster, Beemsterlaan 3 van Alkmaar. - K. Niehaus, geen, kunstschilder, Dorpsstraat 9 van SchoorL E. Bakker, N.H., dienstbode, idem. C. W. J. J. van der Avoird, kapster, R.K., Dorpsstraat 21 van Breda. I. Veen- huijsen, N.H., leerling-verpleegster, Jan 01- denburglaan 33s van Huizen (N.H.) A. Bouwens, N.H., bakker, Jan Oldenburglaan 6 van Noordscharwoude. A. Boontjes, idem, idem van Schagen. E. Stet, R.K., dienstbode, Eeuwigelaan 24 van Schoorl. M. Nagelhout, N.H., zonder beroep, Heeren- weg 4 van Oudorp (N.H.) E. G. Roosen daal, G.K., h.i.d.h., Wilhelminalaan-Noord 5 van Haarlem. J. A. W. C. N. H. van der Eem, apothekers-assistente. Jan Oldenburg laan 32 van Rotterdam. A. C. ten Haaf, geen, strijkster, Loudelsweg 95 van Alk maar. G. M. Klingens, N.H., geleidster, Verspij ckweg 7 van Haarlem. J. H. Ascherman, N.H., chauffeur, Doorntjes 40 v. Amsterdam. F. J. van Weert, R.K., hou der van een adressenbureau, Doorntjes 8 v. Amsterdam. C. Moerbeek, N.H., chauf feur, Meerweg 49 van Bergschenhoek. G. H. Geerligs, N.H.y? bouwkundige, Natteweg 41 van België. C. van Eunen, N.H., z.b., Doorntjes 46 van Amsterdam. C. M. Doijer, D.G., z.b., Natteweg 12 van Naar- den. C. van der Hoorn, R.K., dienstbode, Karei de Grootelaan 1 van Zijpe (N.H.) J. Ose'ndarp, R.K., onderwijzeres, Loudels weg 20 van Boskoop. R. de Heer Kloots, N.H., volontair hoenderpark, Zuidlaan 2 van Midwoud. A. J. Oud, R.K., kapper, Ruïne laan 2 van Oude Niedorp. A. A. van Es sen, N.H., eleidster, Verspijckweg 5 van Eg- mond aan Zee. A. M. van der Eem, N.H., kinderjuffrouw, St. Adelbertuslaan 14 van 's-Gravenhage. M. C. Stoop, R.K., dienst bode, Kanaaldijk 85 van den Helder. H. C. Führloge, N.H., kookster, Russenweg 6 van Amsterdam. A. Revers, R.K., dienst bode, St. Antoniusstraat 1 van Alkmaar. C. Grin, D.G., huishoudster, Studler van Surcklaan 4 van Winkel. M, Schaüenberg, E.L., dienstbode, Breelaan 16 van Bussum. F. Sietsma, geen, dienstbode, Molenstraat 3 van Heerenveen. G. Drenth, geen, d.b., Eeuwigelaan 24 van Emmen. G. Groot, R.K., onderwijzeres, Loudelsweg 20 van Oudorp (N.H.) H. Kuik, N.H., dienstbode, Doorntjes 31 van Venhuizen. S. Schoor- stra, N.H., boerenarbeider, Molenkrochtlaan 2 van Schoorl. J. Twisk, N.H., hulp in de huishouding, Breelaan 88 van Wormerveer. A. Brouwer, N.H., dienstbode, Dr. van Peltlaan 12 van Noordscharwoude. A. L. L. Baars, R.K., dienstbode, St. Adelbertus laan 9 van Alkmaar. M. van Zwam, R.K., dienstbode, Breelaan 31 van Amsterdam. Th. Toonen, R.K., dienstbode, Eeuwigelaan 12 van :s-Hertogenbosch. J. A. Bockting, dienstbode, Dorpsstraat 51 van Gendringen. M. C. Cremer. N.H., geleidster, Verspijck weg 5 van Groningen. C. de Waard (wed. J. H. Kimman), R.K., z.b., Lijtweg 37 van Limmen. D. H. Kerkhoven, R.K., timmer man, St. Antoniusstraat 36, van Alkmaar. C. van Rijn, geen, zonder beroep, Midden Geestweg 6 van Alkmaar. T. Boerwinkel, geen, z.b., van Borsselenlaan 21 van Alk maar. Voorts elf leerlingen van het Pensio naat. Vertrokken personen. A. M. Hermes, R.K., onderwijzeres, naar Maassluis. H. Dekker, geen, z. b., naar Arnhem. W. A. C. Vink, R.K., bloemist, naar Loosdrecht. J. Dekker, geen, z. b., naar Amsterdam. KL Ruijter, geen, mon teur, naar Alkmaar. K. Kostelijk, Prot. KNI, predikant, naar N.O.I. B. WiLIem- sen, N.H.. dienstbode, naar Doetinchem. A. H. Bolhoeve, R.K., uurwerkmaken, naar Zaandam. G. Stam, N.H., leerling ver pleegster, naar Alkmaar. G. Bosje, geen, dienstbode, naar Heiloo. J. Schaafsma, N.H., geleidster, naar Baarderadeel. J. Slagter, geen, z. b„ naar Usquert. J. L. Schlotz, geen, smid, v.o.w. C. Rekvoort, R.K., onderwijzeres, naar Nieuwveen. H. M. B. van Dijk (echtg. K. K. Rustenburg), R.K., z. b., naar Medemblik. W Tegel, N.H., huishoudster, naar St. Pancras. G. SchoorL N.H., z. b., naar Apeldoorn. C. Schoorl, N.H., z. b., naar Epe. F. C. Schou ten, N.H., z. b., naar Hilversum. M. Trau- den, R.K., z. b., naar Hilversum. M. Thiem, EvL., dienstbode, naar Amsterdam. C. Buwalda, N.H., adrainstrateur, naar N.O.I. M. Heere, N.H., z. b., naar Egmond aan Zee. H. Bosje, geen, geleidster, naar Rheden. J. Harmanni, Ger.K., dienstbode, naar Groningen. F. Visser, N.H„ geleid ster, naar Beverwijk. J. Sijtsma, N.H., arbeider, naar FranekeradeeL M. Schmid, R.K., dienstbode, naar Duitschland. P. C. Pater, R.K., landarbeider, naar Uitgeest. J. W. Roosenboom, R.K., geleidster, naar Oostvoorne. J. Osendarp, R.K., onderwij zeres, naar Spanbroek. R. A. de Groot, R.K., ambtenaar G.E.W., naar Amsterdam. G. Noordstrand, R.K., z. b., naar Schagen. Voorts vier leerlingen van het Pensionaat. BERGEN. (Maart). Geboren: Jacob, z. van Jan Ton en Maartje de Boorder. Anna Marie, d. van Pieter Jan Stekelbos en Wilhelmina Stam. Anna Maria, d. van Lourens Theodorus van 't Sant en Johanna Anna Ligthart, Gerardus Antonius, z. van Gerardus de Waard en Maria Catharina Ligthart. Jo- hannes Theodorus, z. van Bancratius Lou- rentius Koopman en Anna Smit. Anna Maria Wilhelmina, d. van Bernardus Jo- hannes Paping en Anna Maria Wilhelmina de Wit. Johannes Damacenus, z. van Simon Cornelis Min- en Geertje Schilder. Getrouwd: Pieter van Twuijver te Schoorl en Clasina Sieuwtje Swaan. Jo hannes Bakker en Emilie Wagner. Cle- mens Marie Schneider te Hoorn en Elisabeth Besseling. Overleden: Pieter Hendrik Verburgt, echtgenoot van Jansje Outmans, 64 jaar. Maarten Baltus (overleden te Alkmaar), wedr. van Maria Stadegaard, 77 jaar. Johannes Heijstra, echtgenoot van Antje Bakker, 63 jaar. Isaac Zaadnoordjjk, wedr. van Isabella van der Hagen, 81 jaar. Aafje Houtkooper (overleden te Alk maar), 75 jaar. BROEK OP LANGENDIJK Jubileum Dr. Verdonk. Vele waardeerende toespraken. Op 1 April herdacht dr. W. Verdonk den dag, dat hij voor 25 jaar zijn intrede in deze gemeente deed als arts. Reeds spoedig mocht hij de genegenheid zijner patiënten verwerven, zoowel in de gemeente als daarbuiten, daar hij zich heeft doen kennen als een bekwaam en humaan arts, steeds vol ijver en toewijding zijn ambt waarnemende en meelevende met hen, die in druk en droefenis verkeerden, terwijl daarnaast een vriendelijk woord op zijn pas hem aangeboren was. Dat burgerij, patiënten en bekenden dit op hooge waarde wisten te schatten, is wel gebleken uit de spontane hulde, den jubi laris gebracht. Allerwege wapperden de vlaggen, terwijl een schat van bloemen, w.o. van het gemeentebestuur te Broek op Lari- gendijk, collega's, Witte Kruis en anderen de dokterswoning in een lusthof hadden herschapen. Van de gelegenheid, om den jubilaris te feliciteeren, is door zeer velen gebruik ge maakt. Het dag. bestuur der gemeente sprak den jubilaris toe bij monde van den loco-burge meester, wethouder Ooijevaar, die de ver diensten releveerde van den jubilaris als arts, zich steeds inspannende met alle krachten om te genezen en te behouden, ter wijl daarnaast gememoreerd werd het mee leven als burger betreffende het dorpsge- beuren eri werd ten slotte den wensch uit gesproken, dat gezondheid en kracht zijn deel moge zijn en dat hij onder God's zegen nog lang in de gemeente moge blijven om de practijk uit te oefenen tot tevredenheid van zich zelf en de patiënten. Namens het huldigings-comité uit de bur gerij werd de jubilaris toegesproken door den heer Buijze, die eerstens wees op de verrassende vorderingen der wetenschap in verband met de techniek, hetwelk inspan ning kostte om daarvan op de hoogte te blijven. 25 jaren zei spr., zijt gij werkzaam ge weest als onze huisdokter. De verbinding van dokter met het woord huis schept dadelijk een intieme sfeer. Daar, in de gezinnen, ligt toch in hoofdzaak Uw werkzaamheid. Daar is U in aanraking gekomen met het leed, maar ook met het lief onzer gezinnen. U heeft in onze gezinnen gewerkt met een voorbeeldigen ijver. Bij nacht en ontij werd ge soms geroepen en ook overdag waren weer en wind en wegen niet altijd Uw bondgenooten, integendeel brachten ze in gedachten de bekende woorden: Van het voorhoofd heet, Vlieten moet het zweet, Zal het werk der meesten loven, Maar de zegen komt van boven. Spr. herdacht in de tweede plaats het werk, gedaan in 't belang der volksgezond heid en wees op de onhygiënische toestan den bij den komst alhier van den jubilaris. Toestanden, zooals vader Cats die in de volgende wijsheid ten beste gaf: Dikwijls, want het is U goed, Maar wascht zelden Uwen voet, Doch wat immer U geschiedt, Wascht Uw hoofd zijn leven niet. Gereleveerd werd den tijd der cholera, hoe de huismoeder hier haar vaatwerk nog schoonmaakte met slootwater en hoe de jubilaris te dien opzichte hier een taak vond om de menschen betere begrippen bij te brengen en met succes, want als bekro ning van zijn streven was de ingebruik neming der waterleiding. Ten slotte werd gewaagd van de waar deering voor het gedane werk en bood spr. den jubilaris namens de burgerij een onderzoek-stoel aan en een bloemenmand, zijnde een geschenk van de patiënten en voor de patiënten, waaruit spreekt, zei spr., Uw liefde voor Uw werk en Uw zorg voor de zieken. Moge het U gegeven worden, door God's genade nog lang voor hun wel zijn te kunnen zorgen en U gedragen te weten c'oor de hoogachting en het ver trouwen der burgerij. In hartelijke bewoordingen werd door den jubilaris dank gebracht voor de geschenken en de eer, hem en zijn familie dezen dag I bewezen. EGMOND BINNEN Ver. van Bloembollencultuur. De afd. Egmond der Vereen, van Bloem bollencultuur vergaderde Woensdag bij den heer K. v. d. Molen. De secretaris was door ziekte verhinderd. De voorzitter, de heer J. de Waard, open de met een woord van welkom. Het contact met de leden was in 1936 beter dan vorige jaren. Dit was te danken aan een cursus in ziekten, voorkomende in bol- en knolgewas sen, gegeven gedurende den winter en twee excursies daarna. Leider van den cursus en excursus was de heer J. J. Jager. Als een klein blijk van waardeering overhandigde de voorzitter aan den heer Jager een kistje sigaren, waarvoor deze zijn hartelijken dank uitsprak. Het bestuur bleef tot heden zitten, tot een der bestuursleden bedankte. Besloten werd voortaan elk jaar in de najaarsvergadering bestuursverkiezing te houden. Elk jaar treedt één bestuurslid af; de volgorde voor aftre ding zal door loting bepaald worden. In het algemeen vinden de reorganisatie voorstellen der alg. vergadering geen goed onthaal. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren S. Hopman en P. de Waard, tot plaatsvervangers de heeren N. W. Groot en C. v. d. Berg. De afgevaardigden hebben bindend man daat. Bij de rondvraag informeerde de heer S, Hopman of er maatregelen getroffen kun nen worden tegen kweekers, die de narcis- vlieg niet voldoende bestrijden. Ja, zeide de voorzitter, er zijn al meerdere processen-verbaal uitgedeeld, die onher roepelijk doorgaan. De heer N. Schuit vroeg of er nog een tocht naar Marquette gemaakt zal worden. Na informatie bij den penningmeester, waakruit bleek, dat er nog wat geld in kas is, wordt besloten per bus te gaan. De echt- genooten zullen uitgenoodigd worden mee te gaan. De heer N. Bommer vroeg, hoe het gaan moet met de inzendingen van de afd. op Marquette. Verschillende perken staan er slordig bij en het bestuur op Marquette doet er niets aan. De voorzitter zal er met het be stuur aldaar over spreken. Als gevolg van de gehouden cursus in ziektenbestrijding zijn door verschillende leden proeven genomen. De voorzitter stelde voor dezen zomer onder leiding van den heer Jager bij die leden een kijkje te gaan nemen. Ook dit werd aangenomen. Al was er dan oogenschijnlijk weinig te behandelen, het was een prettige vergade ring, vond de voorzitter, waarin belangrijke besluiten genomen waren. LANGENDIJK Telefoon-staking, Gedurende een paar dagen is de kabel van het Rijkstelefoonnet alhier zoodanig gestoord, dat een gedeelte der Zuidelijke abonné's niet te bereiken is. Met man en macht is men bezig de storing op te sporen. Zangver. Crescendo. De zangvereeniging Crescendo heeft be sloten deel te nemen aan het nationaal mu ziekconcours dat op 19 Juni te Maarsen (U.) wordt gehouden. De vereeniging heeft bedankt als lid van den Noordhollandschen zangersbond. Vergadering R.K. Volksbond. De afd. Langendijk van den R.K. Volks bond hield Woensdagavond een vergadering waarin de heer van Slingerland uit Allonaar een rede heeft gehouden over den strijd te gen het communisme. De voorzitter opende met den chr. groet. De inleider sprak hierna een gloedvolle rede uit, waarin hij diverse middelen aangaf om het communisme te bestrijden en wekte de leden op hun godsdienst altijd en overal te belijden zooalsi het behoort. Spr. zeide, dat ook in onzen tijd nog vele leden de ge varen, welke ons op godsdienstig, zedelijk en sociaal terrein omringen, onderschatten. Spreker besloot zijn rede met een op wekking tot activiteit en eenheid op elk gebied met vertrouwen in de leiding. Van de gelegenheid tot het stellen van vra- gn werd geen gebruik gemaakt, waarna sluiting volgde. GROOTSCHERMER Vergadering Boerenleenbank. Onder voorzitterschap van den heer J. Boekei hield de Boerenleenbank haar jaar vergadering Woensdagavond ten huize van den heer H. van Truijen. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter het overleden bestuurslid, den heer Jb. Waterdrinker, die gedurende een tien tal jaren op de meest verdienstelijke wijze de belangen der bank had gediend. Nog steeds wordt de toestand der bank be- heerscht door den druk der tijden, hoewel de toestand der bank niet ongunstiger is geworden. Er was een winst gemaakt van ruim 900, terwijl de post achterstallige rente terugliep van 1400 tot 700. Aan spaargelden werd ontvangen 57.999.43 en terugbetaald 81.258.17, waardoor het totale bedrag der spaargelden bedroeg 188.951.33. Aan voorschotten werd uitge leend 7745.85, terwijl is terugbetaald 12880.85. Het eindcijfer van uitstaande voorschotten was per 31 Dec. 95.031.21. In loopende rekening is ontvangen 116.980.70 en uitgegeven 97.827.61, waar door de bank aan 't eind van 't jaar een bedrag van 97.800.27 aan uitgaven te goed was en van ontvangsten een schuld had van 13.530.14 hierbij begrepen de reserve groot 10.976.45. De jaarlijksche inspectie werd gehouden op 6 en 13 Nov. 1936. Uit het desbetreffende rapport deelen we mede, dat over 1935 het aantal dagboekposten voor de Boerenleen bank bedroeg 1084 en voor de spaarbank 553. Het reservefonds bedraagt thans 10.976.45. De kas werd in orde bevonden. Opgemerkt werd, dat de aflossing op de voorschotten en hypotheken niet vlot ging. Per 13 Nov. bedroeg het aantal leden 142, voorschotnemers 125, rekeninghouders 38 en spaarders 387.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11