Het groene van Baa-AI. ^Binnenland fucfitoaact Gruwelijk drama te Rotterdam. Omstreeks vier uur gistermiddag heeft zich in het schoolgebouw aan de Vier- ambachtstraat 22 te Rotterdam, waarin eertijds waren ondergebracht de scholen voor gewoon lager onderwijs no. 187 en no. 256, welke scholen inmiddels ver plaatst zijn naar de Aleidisstraat, een gruwelijk drama afgespeeld. Twee gemeentewerklieden zijn in dit gebouw, dat momenteel verbouwd wordt tot gymnastieklokaal, met elkander slaags geraakt. Eén van beiden heeft, nadat hij den ander met een stompe hamer vijf of zes slagen op het achter hoofd had toegediend, zich in het school gebouw opgesloten en zich daarna door ophanging van het leven beroofd. De school, welke eenigen tijd heeft leeg- gestaan, was bestemd om verbouwd te wor den tot gymnastieklokaal. Daartoe waren den laatsten tijd in het gebouw een aantal gemeentewerklieden, benevens eenige elec- triciens, leden van een jeugdclub ter be strijding van de werkloosheid, aan den arbeid. Onder hen, die aan de verbouwing me dewerkten, bevond zich ook de 40-jarigen opperman A. K. Deze K. had zich de laatste dagen al wat onrustig getoond. Te gen een van zijn chefs had hij gisteren nog gezegd: „Als ik er morgen niet ben, dan zeg je maar, dat ik ziek ben", maar men heeft achter deze woorden toch niets bijzonders gezocht. Het is nu evenwel gebleken, dat K. een van zijn collega's, den 39-jarigen J. Garde- ner, die werkzaamheden verrichtte aan de school in de C. P. Tielenstraat, gevraagd had om Donderdagmiddag om vier uur even bij hem te komen. Het is nog niet komen vast te staan, of er tusschen de beide man nen een oude veete bestond. Een feit is evenwel, dat omstreeks vier uur de electriciens en het andere werk- liedenpersoneel naar huis te gegaan, zoodat K. alleen zijn collega opwachtte. Toen deze arriveerde, liet K. hem binnen, waarop hij de deur sloot. Wat er zich toen heeft afge speeld is nog onbekend, maar vermoedelijk is K. op de trap naar de eerste verdieping voorgegaan. De man had een handhamer met twee stompe einden in de hand en blijkens de verklaringen van den getroffen B. heeft hij zich plotseling omgedraaid, waarop een re gen van slagen op het hoofd van G. neer daalde. Ondanks het feit dat de man vijf of zes diepen slagwonden aan het achterhoofd opliep, terwijl hij tevens een groote wonde over voorhoofd en neus kreeg, zoodat hij veel bloed verloor, heeft hij het op een loopen kunnen zetten, daarbij om hulp roe pend.- Daarop begon een wilde jacht door de verschillende lokalen van de school, waarin verschillende materialen als electri- citeitsbuizen e.d. verspreid liggen. K. is er evenwel in geslaagd zijn aanvaller te grij pen waarop zich een heftige worsteling, waarvan de sporen aanwezig zijn, heeft ontsponnen. Wonder boven wonder slaagde de zwaar gewonde G., een groote forscne man, erin zyn aanvaller te overmeesteren, waarop hij hem den hamer ontnam en vluchtte. Inmiddels hadden omwonenden de hulp kreten gehoord en verzamelden verscheide ne personen voor het gebouw, toen de hevig bloedende G. met de hamer naar buiten kwam. Aanvankelijk dacht men, dat de man een mes m de hand hield, zoodat men verschrikt uiteen stoof. Weldra bleek evenwel, dat men hier met een slachtoffer te doen had. In afwachting van de komst van den ge neeskundigen dienst, werd de zwaargewon den man door de politie welke inmiddels gearriveerd was, behandeld. De aanvaller was intusschen ook weer op de been gekomen en het eerste, wat hij deed was de buitendeur van de school slui ten, zoodat de politie niet naar binnen kor.. Aangezien men niet wist in welken toestand de aanvaller verkeerde, was voorzichtigheid geboden. Een van de politiemannen ontdekte, dat een raampje van een klein vertrekje, naast de deur, op een kier stond. De politie klom door dit raampje naar binnen, doch het was haar niet gemakkelijk om tusschen die hoe veelheden opgeslagen materialen K. te vin den, en tevens moest men erop bedacht zijn, dat K. zich niet zonder verzet zou overge ven. Na eenig zoeken trof men K. in het schoollokaal aan. Deze had zich intusschen door middel van een touw, dat hij aan een deurknop bevestigd had, van het leven be- Glimlachje Je zou ha\st zeggen, dat je door mijn kaarten heen kan kijken! roofd. Wel heeft men den man direct los gemaakt, doch de inmiddels ontboden dr. J. J. Koning, heeft slechts den dood kunnen constateeren. G. is per auto van den ge neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij is opgenomen. Ook het stoffelijk overschot van K. is naar dit ziekenhuis vervoerd. Omtrent de oorzaak van dit drama tasi men thans nog volkomen in het duister. Vaststaat, dat de beide mannen elkaar wel kenden doch uit hoofde van hun beroep hadden zij op dat oogenblik niets met el kaar te maken. Beide mannen waren gehuwd. G. kwam alleen op verzoek van K. naar de Vierambachtstraat waar zijn hulpgeroep de aandacht trok. Kort nadat dit drama zien had afgespeeld verzamelden zich zooveel publiek in de omgeving vn het gebouw, dat het verkeer, hetwelk op dat uur tamelijk druk is, geruimen tijd volkomen moest wor den stilgelegd. De politie heeft het schoolgebouw onder bewaking doen stellen en zet thans het on derzoek voort. Maatregelen met het oog op Spanje. Blijkens het voorloopig verslag over het ontwerp van wet houdende voorbehoud tot het nemen van maatregelen met het oog op de vijandelijkheden in Spanje, verklaarden verscheidene leden, zich er mede te .kunnen vereenigen. Nochtans werd van verschillende zijden critiek op de voorgestelde regeling ge- Gefend. Zoo gaven eenige leden te kennen, dat zij aanvankelijk weinig gevoelden voor het be ginsel, dat aan die regeling ten grondslag ligt. Het ontwerp toch beoogt steun te ont houden aan een bevriende mogendheid en houdt feitelijk een aantasting in van het recht tot het drijven van handel met een staat, die hier te lande officieel is vertegen woordigd. De te nemen maatregelen immers zullen niet slechts van militairen aard kun nen zijn, doch moeten zich daarnevens on vermijdelijk uitstrekken tot beperking van de levering van handelswaren als kolen, olie, vruchten, levensmiddelen, e.d. De leden nu, hier aan het woord, verklaarden het te kun nen begrijpen en billijken, zoo machtiging wordt gevraagd om aan de rebelleerende groe pen van de Spaansche bevolking hulp in eenigerlei vorm te kunnen weigeren, doch oordeelden het principieel onjuist, nu zulks eveneens wordt voorgesteld ten opzichte van de wettige regeering en hare aanhangers daar te lande. Niettemin waren zij bereid, hun stem aan dit wetsontwerp te geven. Zij lieten zich daarbij leiden door overwegingen van lou ter practischen aard. De oorsprong van het gedane voorstel is, dus werd betoogd, gele gen in het initiatief, genomen door enkele groote mogendheden, die wenschen te voor komen, dat het in Spanje uitgebroken con flict zich zou uitbreiden tot andere deelen van Europa. Met het oog nu op dit, ook huns inziens geenszins denkbeeldige, gevaar ver klaarden de hier aan het woord zijnde leden zich ten slotte genegen, zich bij het door de regiering te dezen ingenomen standpunt aan te sluiten. Enkele leden stelden er prijs op, dat wor de medegedeeld, wie Nederland heeft uitge- noodigd, tot de non-interventie commissie toe te treden en welken inhoud de verkla ring heeft, waarmede onzerzijds die toetre ding is geschied. De leden, hier aan het woord, waren van meening, dat Nederland door die toetreding een verdrag, althans een overeenkomst, met vreemde mogendheden zou hebben aangegaan. Naar aanleiding daarvan hadden zij zich afgevraagd, waar om niet, ingevolge artikel 58, tweede lid, der grondwet dat verdrag ter goedkeuring aan de Staten-Generaal is voorgelegd of waar om niet in het andere geval de over eenkomst, ingevolge het vierde lid van het vermelde artikel, aan de Staten-Generaal is medegedeeld, en hoe de regeering tot die overeenkomst kon toetreden zonder een wet, als waarvan in het derde lid van artikel 58 sprake is. Ook zouden -zij gaarne vernemen, welke verplichtingen Nederland op zich heeft ge nomen door tot de non-interventiecommis sie toe te treden. Voorts achtten deze leden onjuist, dat de regeering hare medewerking er toe verleent, dat Nederlanders bij het oefenen van de controle worden aangesteld. Naar aanleiding hiervan stelden zij de vraag, of de bedoelde Nederlanders zich in Nederlandschen -dan wel in vreemden staats- en krijgsdienst be geven. Ten slotte verklaarden deze leden, kennis te hebben genomen van de mededeeling van den minister van buitenlandsche zaken aan het slot zijner, op 19 Maart 1.1. in de verga dering van de Tweede Kamer gehouden rede. Gaarne zouden zij vernemen, hoe het feit, dat een Nederlandsch oorlogsschip aar. het daar bedoelde Spaansche het saluut "heeft gebracht, is te rijmen met het stand punt, door dien minister onlangs in deze Kamer vertolkt, dat de marine van gene raal Franco zich te onzen opzichte aan zee- roovery had schuldig gemaakt, reden waar om derhalve de bemanning van een, tot die marine behoorend, schip als eene. groep zee- roovers zou moeten worden beschouwd. VROUW ERNSTIG MISHANDELD. Gistermiddag om half zes vervoegde een 37-jarige man zich in haar woning aan de Ten Katestraat te Amsterdam bij zijn 35- jarige vrouw, van wie hij gescheiden leeft. Bij de woordenwisseling, welke ontstond, heeft de man de vrouw eenige vuistslagen toegediend. Zij kwam daarbij met het hoofd tegen een deurpost te vallen en bleef be wusteloos liggen. De man heeft daarop de woning verlaten. Buren, die het rumoer hoorden, waarschuwden de politie, die den man korten tijd later op straat heeft aan gehouden. De vrouw bleek een kaakfractuur en een hersenschudding opgeloopen te hebben en is door den geneeskundigen dienst naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht. De man is ingesloten in het politiebureau Marnix- straat. HEVIGE HOOFDPIJNEN MAAKTEN HAAR HULPELOOS. Nu sinds maanden geen pijn meer. „Ik heb vroeger aan ontzettende hoofd pijnen geleden. Het scheen dan of ik niet meer zien kon en ik moest uren achtereen gaan liggen. Toen ried een tante mij aan Kruschen Salts te probeeren. Dat deed ik en sinds maanden zijn die vreeselijke hoofdpijnen geheel opgehouden." Mevr. M. W. Meestal is de oorzaak der hoofdpijnen het ongemerkt achterblijven in het lichaam van afvalstoffen, welke het organisme verontreinigen en de algeheele gezondheid ondermijnen. Kruschen Salts verwijdert deze stoffen en voorkomt dat ze zich ooit weer vormen, zoodat de hoofdpijnen voor goed verdwenen zullen zijn en tevens de oorzaak van verschillende andere aan doeningen, als rheumatische pijnen e.d., welke kunnen ontstaan, wanneer Uw af- voerorganen niet behoorlijk werken, wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij. A'dam voorkomt. Het Prinselijk paar te Monte Carlo. Het schijnt, dat het verblijf van prinses Juliana en prins Bernhand te Monte Carlo eenige dagen langer zal duren dan oorspronkelijk de bedoe ling was, waaraan het buitengewoon fraaie weer, dat op het oogenblik aan de Azurenkust heerscht, waarschijn lijk niet vreemd is. Vooral gister was het een heerlijke zomersche dag en de prinses en de prins waren reeds vroeg in een kleine auto naar de haven gereden om per motorboot een tocht te maken op zee, waarna zij in het „Hotel de Paris" de lunch gebruikten. Des middags waren de prinses en de prins de gasten van de prinses van Monaco, in wier loge zij het bloemen corso en de „Bataille des Fleurs" bij woonden, dat onder een stralend blauwe lucht werd gehouden. Vooral prins Bernhard weerde zich daper bij het bloemengevecht. De prinses en de prins hebben tij dens hun verblijf aldaar enkele malen tennis gespeeld. Plannen om naar Parijs te vertrek ken schijnen er voor het oogenblik nog niet te zijn. De Java treëdt op. Uit Tanger wordt gemeld: Een Nederlandsch koopvaardijschip heeft draadloos geseind, dat het door treilers weïd aangehouden. De commandant van Br. Ms. „Java" heeft daarop den Spaanschen marine- autoriteiten geseind, dat hij alleen het recht heeft de visitatie van het schip uit te voeren. Het Nederlandsche koopvaardijschip kon daarop ongehinderd zyn reis voortzetten. BURGEMEESTER PONT IN DE N. S. B. Zal zitting nemen in Eerste Kamer. In het „Handelsblad" lezen wij: Naar wij vernemen heeft de burge meester van Hillegom, mr. D. F. Pont openlijk de zijde der N. S. B. gekozen. Hem is n.1. een leidende functie in de N. S. B. aangeboden en het ligt in de bedoeling, dat hij de plaats van graaf De Marchant et d' Ansembourg in de Eerste Kamer zal innemen, welke laatst-, genoemde als Candidaat wordt gesteld voor de Tweede Kamer. Naar burgemeester Pont ons nog mededeelde, zal hij niet vrijwillig zijn ontslag als burgemeester aanvragen, maar afwachten tot hem dit zal worden aangezegd. DOOR DUITSCH DOUANIER OVER DE GRENS GELOKT. Naar eerst thans bekend wordt, zijn Za terdag j.1. de gebroeders H. en J. Holland uit Wellerlooi door een Duitsche douanebe ambte over de grens gelokt en op Duitsch gebied gearresteerd. De gebroeders H. hebben te Wellerlooi, onder de gemeente Well, een z.g. gemengd grensbedrijf, waardoor hun bezittingen ge deeltelijk op Nederlandsch en gedeeltelijk op Duitsch grondgebied'zijn gelegen. Beiden overschrijden vaak meermalen per dag de grens om den arbeid op hun landerij te con troleeren. Hierbij is hun nooit iets in den weg gelegd. Zaterdag verscheen een Duitsche douane beambte ten huize van de weduwe Holland met het verzoek of de gebroeders een oogen blik met hem wilden meegaan, daar de Zollinspektor van Twitteden hen wilde spreken. De gebroeders II. voldeden onmid dellijk aan dit verzoek, temeer daar zij ge noemden Zollinspektor goed kenden. Nau welijks waren zij echter de grens gepas seerd, of beiden werden gearresteerd en naar een gereedstaande auto gebracht, Men had dus blijkbaar op de goede trouw van de ge broeders H. gerekend. Tot dusverre tast men volkomen in het duister om welke reden de arrestatie is geschied. Begrijpelijkerwijs verkeert de weduwe H. in groote ongerust heid over het lot van haar beide zoons. Tot nog toe is niet bekend, waarheen men hen heeft gevoerd. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Gisteravond omstreeks negen uur. be merkte een surveilleerend agent van politie onraad in den chocoladewinkel „Kota Radja", op den hoek van de Hoogstraat en de Nauwe Kerkstraat te Rotterdam. Hij maakte alarm, waarop twee inspecteurs en een aantal rechercheurs van de Centrale recherche zijn uitgerukt om een onderzoek in te stellen. Personeel van de afdeeling straatdienst van het bureau Centrum heeft het blok panden afgezet, waarbij ook enkele bereden agenten hebben geassisteerd, die juist terugkwamen van de jaarlijksche plechtige kranslegging bij het Vrijheids beeld op de Nieuwe Markt. Met behulp van een brandladder, welke tegen het raam van de eerste verdieping werd geplaatst, heeft de centrale recherche zich toegang verschaft tot de woning. Binnen bleek alles overhoop te zijn gehaald. Na een uitgebreid onderzoek heeft men op het dak den 43-jarïgen varens gezel B. A. en den 36-jarigen varensgezel L. K., zeiden oude bekenden van de politie, aangetroffen. Zij zijn aangehouden en in het politie bureau aan de Groote Pauwensteeg opge sloten. NEDERLANDSCHE TOERISTEN NAAR FRANKRIJK. Gedurende de tentoonstelling geen paspoorten noodig. De K.N.A.C. heeft bericht ontvangen, dat de Fransche autoriteiten besloten hebben om gedurende den tijd van de wereldten toonstelling, Nederlandsche toeristen in Frankrijk toe te laten op vertoon van een bewijs van Nederlanderschap. Volgens dit bericht zou een paspoort dan niet meer noodig zijn. Reizigers, die deel uitmaken van een ge zelschap kunnen gebruik maken van een collectief paspoort, dat door het Fransche consulaat van een visum is Voorzien. Zij behoeven geen enkel ander papier bij zich te hebben dan de een of andere identiteits kaart, welke van een foto is voorzien. Hoe wel van officieele zijde nog geen bevestiging van dit bericht was te verkrijgen kan toch wel worden aangenomen, dat deze zoo goed als zeker binnenkort tegemoet kan worden gezien. DE VERHOOGING VAN DEN BENZINEPRIJS. Adres van den Kon. Ned. Midden standsbond. In verband met het besluit van de benzine verkoopmaatschappij tot verhooging van den prijs van de benzine met 1 cent per liter, heeft het hoofdbestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond zich met een adres J:ot den minister van financiën gewend, waarin het zijn groote bezorgdheid uit over deze prijs verhooging. Het hoofdbestuur erkent, dat in verband met de situatie op de inter nationale mark, verhooging inderdaad on vermijdelijk is, doch het wijst er op, dat deze nieuwe prijsstijging een belangrijke verzwa ring beteekent van de lasten van veel bedrij ven, welke juist in de huidige periode van economische ontwikkeling funest moet wor den geacht. In het adres nu dringt het hoofd bestuur er bij den minister met klem op aan om juist thans te willen bevorderen, dat een evenredige verlaging van het bijzonder in voerrecht op benzine wordt doorgevoerd. BALLONWEDSTRIJD IN FRANKRIJK. Nederlandsche deelneming. Naar wij vernemen zal de Nederland sche ballonvaarder de heer M. ten Bosch deelnemen aan den internationa len wedstrijd voor ballons der klasse tot 1200 kubieke meter inhoud, welke wedstrijd op 2 Mei a.s. te Quinconce des Jacobins nabij Le Mans wordt gehou den. De heer ten Bosch, die reeds twéémaal aan den bekenden Gordon Bennett wedstrijd heeft deelgenomen, start in een Zwitser- schen ballon, de H.B.-B.I.O. Twee Zwitser- sche passagiers zullen onzen landgenoot, die als bestuurder fungeert, vergezellen. Niet minder dan zestien inschrijvingen zijn voor dezen wedstrijd binnengekomen. De deelnemers zijn Franschen, Duitschers, Zwitsers en Belgen en onder de laatsten vin den wij den bekenden ballonvaarder De- muyter. De start vindt des middags vier uur plaatje Winnaar is hij, die den versten afstand heeft afgelegd. 215. De oudste der ontdekkingsreizigers werd gevangen genomen en gemarteld zonder dat zijn vriend er iets tegen kon doen. Deze aanvaardde de terugtocht, maar, zooals hij in zijn annalen schreef, heeft hij werkelijk in die streken een eeuwenoude zuil ontdekt. DE POSTVLUCHTEN. Zaterdagmorgen 3 April 1937 zal het K.L. M.-vliegtuig Perkoetoet van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal be staan uit de heeren W. C. van Veenendaal (gezagvoerder), G. Geering (tweede be stuurder.), J. H. W. Belie (werktuigkundige) en D. K. R. Sweitzer (radiotelegrafist). De positie der postvhegtuigen is: Kievit (uitr.) te Rhodos. Edelvalk (uitr.) te Singapore. Nachtegaal (thuisr.) te Rangoon. De K.L.M. vliegt naar elf landen. De heer Plesman vertelt over zijn bedrijf. „Het luchtverkeer neemt steeds toe. Straks vliegen wij over den Oceaan in 16 uur: het verzadigingspunt is nog lang niet bereikt". In deze bewoordingen drukte de heer A. Plesman, directeur van de K. L. M., zich uit, toen hij op het hoofdkantoor aan den Hofweg enkele toelichtingen gaf op de per 4 April ingaande zomer dienstregeling van onze luchtvaartmaat schappij. Eén van de aanwezigen op deze persconferentie reageerde op deze mede deeling met de vraag, wanneer dit Oceaanverkeer dan werkelijkheid zal worden, waarop de heer Plesman het verwachte antwoord gaf, dat hij dit nog niet wist, maar dat zijn maatschappij haar studie van een transatlantische verbinding door de lucht ijverig voort zet. Het Europeesche verkeer. Ook in het afgeloopen jaar bleek de lijn op Londen de belangrijkste, zoodat de K. L. M. besloot, in overeenstemming met de samenwerkende buitenlandsche lucht vaartmaatschappijen, dezèn zomer negen diensten op Londen te houden. Met de „Blauwe Donau-Express" zal een dubbele dienst onderhouden worden, zoodat men tweemaal daags naar Praag, Weenen en Boedapest zal kunnen vliegen. Een succes was ook de verbinding met Italië, op welk traject 8.000 passagiers geboekt werden. Voor passagiers van één der mailbooten van. de „Nederland" is deze lijn natuurlijk- de snelste verbinding mét het moéderland. Twee passagiersdiensten per dag ver binden Amsterdam met Frankfort en ook de nachtelijke verbinding met Keulen, voor post en passagiers, wordt weer in het zomer- programma opgenomen. Op Berlijn zal een ochtend-, middag- en avondmachine vliegen. 7r komt een dagelijksche verbinding met Bremen en Hamburg. Vier dagehjksche diensten zullen van Amsterdam en Rotter dam via Brussel naar Parijs leiden en ook het luchtverkeer naar Scandinavië onderging eenige uitbreiding. Voor wat wij van het Europeesche verkeer afscheid nemen, zij nog-vermeld, dat de K. L. M. in 1936 in dit werelddeel 108.000 passagiers vervoerde, anderhalf millioen K.G. vracht en 400.0C0 K.G. post. De dienst AmsterdamBatavia. Dat ook voor intercontinentale lijnen groote belangstelling bestaat, blijkt hieruit, dat vaii het totaal aanbod van passagiers vervoer op de lijn naar Indië slechts 60 per cent vervoerd kon worden. Op de Amster damBatavia lijn verdiende de K. L. M. het afgeioopen jaar 360.000 na afschrijving van vliegtuigen op drie jaar. Terloops merktede heer Plesman hierbij op, dat de resultaten voor het Europeesche verkeer gedurende de eerste twee maanden in 1937 120.000 beter zijn dan over de overeen komstige maanden in 1936, waardoor de raming van het resultaat voor dit jaar met 80.000 verbeterd is. Vergeleken met 1935 nam het vervoer van briefpost op de lijn naar Indië met 23,9 percent toe, het vervoer van paketpost met 47,3 percent, van goederen met 61,8 per cent, terwijl het aantal verkochte passagiers- kilometer met 68,3 procent vermeerderde en de bezettingsraad 81,3 percent bedroeg. Einde Mei, verwacht de heer Plesman, zal de eerste D. C. 3 van Schiphol naar Indië vertrekken en 15 Juni zullen de nieuwe machines uit beide richtingen starten. 216. Dokter Bergman, 'beweerde dat de zuil veeleer van Perzische afkomst moest zijn. Maar de ander schudde het hoofd. Ei- stond duidelijk geschreven, zei hij, dat de zuil voorzien was van Egyptische letter- teekens en versierd was met Egyptische njotieven.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7