DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Luchtmacht aan beide zijden actief. ALKHAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 81 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur; C. KRAK. Woensdag 7 April 1937 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA, 139e Jaargang De algemeene toestand. Alkmaar, 7 April. In het Zuid-Afrikaansche parlement heeft oud-minister Malan, de leider der nationalis tische oppositie, het protest der Duitsche regeering ter sprake gebracht tegen de maatregelen, die de Unie in voormalig Duitsch-Zuidwest had moeten afkondigen. Malan zeide, dat het mogelijk was, dat een paar Duitschers te ver waren gegaan in be tuiging van hun liefde voor het Hitier- regime, maar dat verontschuldigde de maat regelen der regeering niet, die volstrekt niet in het belang van Zuid-Afrika als geheel, of van het Zuid-West-mandaat in het bij zonder waren getroffen en die'een leelijken imperialistischen bijsmaak hadden. De eeni- ge weg tot oplossing der moeilijkheden was, samenwerking met de oude Duitsche kolo nisten in een geest van vrede en vriend schap. Minister-president Hertzog antwoordde, dat zijn regeering steeds alle mogelijke sympathie had betuigd met het lot der Duit sche kolonisten, die als gevolg van den oor log nu in een mandaatgebied moesten leven. De Duitsche taal was gelijk gesteld met En- gelsch en Afrikaansch, de Duitschers had den hun eigen cultureele instellingen kun nen behouden en tot 1933 had de samen leving der drie blanke nationaliteiten niets te wenschen gelaten. Verscheidene Duit schers hadden het Zuid-Afrikaansch bur gerrecht verkregen eri dat was de eerste bron van moeilijkheden sinds het bewind van Hitier, want eensklaps werden er ook In Zuid-Afrika een Hitier jeugd en andere bon den gevormd en de genaturaliseerde Duit schers hadden last gekregen van hun voor malige stamgenooten. Dat was zoover ge gaan, dat eenige Duitschers de regeering te Berlijn op de toestanden in Zuidwest had den attent gemaakt en uit het rapport der door de regeering ingestelde commissie van onderzoek was gebleken, dat die Duitsche elementen instructies voor hun gedragingen ontvingen uit Berlijn. Geen enkele regeering kan zooiets natuurlijk dulden en de door de regeering afgekondigde verbodsbepalingen waren strikt noodzakelijk geweest om den vrede tusschen de blanke bevolking te waar borgen. De regeering bleef echter ook nu nog bereid, om aan werkelijke grieven der Duitschers tegemoet te komen en zoolang mogelijk de samenwerking met de Duitsche elementen vol te houden. De rede van Hertzog werd in het geheele parlement goed ontvangen, behalve door het groepje van 12 man, die de aanhangers van Malan zijn. De Cape Times zegt in een hoofdartikel, dat het Duitsche protest het papier niet waard is, waarop het is geschreven. Moge lijk is de Duitsche regeering slecht ingelicht over de werkelijke feiten, maar als het rap port der commissie te Berlijn wordt bestu deerd, dan zal Duitschland geen enkel steek houdend argument tegen de afgekondigde maatregelen kunnen inbrengen. „Wij zouden wel eens willen zien, eindigt het blad, wat Hitier zou zeggen van de acti viteit van een dergelijke groep als waarmee onze regeering te maken heeft, binnen de Duitsche grenzen!" In het Duitsche tijdschrift „Heilige Quelle deutscher Kraft" geeft generaal Ludendorff thans een beschouwing over een mogelijken nieuwen wereldoorlog. Hij schrijft dezen keer het volgende belangwekkende nieuws: „Indien onder de tegenwoordige politieke omstandigheden een wereldoorlog zou uit breken, zou Noord-Afrika een operatie- tooneel van buitengewone beteekenis wor den, hoewel de beslissing in ieder geval zal vallen op het Europeesche slagveld. Men moet ook rekening houden met het feit, dat de situatie verschillend is van die gedurende den wereldoorlog van 1914. Deze heeft geleid tot militaire operaties in andere werelddelen, waar zij slechts een beperkt belang hadden, zooals in Klein Azië. Het js duidelijk, aldus Ludendorff, dat ingeval Mussolini een beschermende hou ding zou aannemen tegenover de pan-Ara bische beweging de as Berlijn-Rome stevi ger zou zijn dan ooit". Ten aanzien van Sovjet-Rusland schrijft Ludendorff, dat Rusland in alle opzichten geslóten is". Thans nog iets over den kerkstrijd in Duitschland. Het Duitsche Nieuwsbureau verklaart uit kerkelijke kringen te hebben vernomen, dat de pogingen van den staat, vrede in de evangelische kerk te brengen, belemmerd zijn door een besluit, dat Zater dag is genomen door de bij den Lutherschen raad aangesloten landsbisschoppen en de kerkcommissies van Pruisen en Saksen. Dit besluit houdt in, dat een zelfstandig bebee- xend bestuur voor de Duitsche evangelische kerk gevormd zal worden, dat onder leiding van bisschop Marahrens zou staan. De lands- kerken van Mecklenburg, Bremen, Olden- burg, Slees wij k-Holstein, Thüringen, Anhalt en Lübeck hebben aan dit besluit geen deeL De Spaansche revolutie Italiaansche beschuldigingen aan het adres van Frankrijk. Schip met Nederlandsche beman ning in den grond geboord. Berichten van rechts melden, dat Mola's troepen ook gisteren hun op- marsch naar Durango methodisch heb ben voortgezet. Het terrein langs den weg van Ochandiano naar het Noor den was bij uitstek moeilijk, maar men hoopt thans het zwaarste deel achter den rug te hebben. Het persbureau van de Baskische regeering stelt daar te genover, dat de regeeringstroepen niet alleen den vijand het hoofd boden, doch hem ook aanzienlijke verliezen toebrachten bij tegenaanvallen. Een sterke afdeeling Moorsche cavalerie is na een verbitterd gevecht op de vlucht gedreven. Verder wordt van deze zijde gemeld, dat de onjuiste inlichtingen, welke door de op standelingen worden verspreid, zelfs hun eigen aanhangers op een dwaalspoor brengen. Hierdoor zijn de regeeringstroe pen erin geslaagd een aantal Duitsche offi cieren krijgsgevangen te maken, die mis leid door de rechtsche radio-berichten, zich naar Urquiola begaven, dat naar zij meen den in rechtsche handen was. Op hen wer den belangrijke documenten gevonden. De vliegtuigen van Mola's troepen heb ben gisteren weer den heelen dag boven de hellingen van het Durango-dal gevlogen en daar bommen geworpen op de vijande lijke concentraties. Ook zijn strooibiljetten uitgeworpen met een oproep tot de bevol king zich ten spoedigste over te geven, omdat anders heel Biskaje verwoest zou worden. Intusschen is aan andere fronten de re- geeringsluchtmacht niet onwerkzaam ge weest. Havas meldt daarover uit Madrid- Begunstigd door schitterend weer hebben de luchtstrijdkrachten aan het middenfront Dinsdag hun verkenningsvluchten hervat evenals hun bombardementen. Er werden vluchten gemaakt boven alle linies, die van Aranjuez over Madrid, het Escoriaal en Guadarrama loopen naar het Noorden van de provincie Guadalajara. Troepen-cencen- traties der opstandelingen werden met bommen en mitrailleurvuur bestookt. De vliegtuigen keerden vervolgens naar hun bases terug zonder schade te hebben opge- loopen tijdens een beschieting door de vij andelijke afweerbatterijen. De morgen is door de rechtschen gebruikt voor twee te gen aanvallen, een in den sector van Ara- vaca en een in dien van Caranbanchel. Na de door de regeeringstroepen in dit front- deel, het centrum van den vijandelüken weerstand, sedert drie dagen behaalde ter reinwinsten was het te verwachten, dat te genaanvallen zouden komen. De aanvallers slaagden er niet in eenig terreindeel, dat zij verloren hadden, te heroveren, zoo min bij den weg van La Coruria als bij Caraban- chel. De regeeringstroepen hebben van hun kant een krachtigen aanval ondernomen, evenwijdig met de lijn Brunete-Cienpo- zuelos in het zuidelijke deel van het front der Jarama. Verscheidene gevechtswagens werkten met deze actie samen en be schermde de loyale infanterie. Tegen dit gemotoriseerd gevechtsmateriaal konden de rechtschen niet lang stand houden, en zij trokken terug op hun steunlinie, waar het geschutvuur hen vastzette. In de eerste uren van den middag werd de strijd voort gezet van de veroverde stellingen uit. Wat ten slotten den sector van Guadala jara betreft, hier is alleen het geschut eenigszins actief geweest in verband met verkenningsvluchten der luchtstrijdkrach ten. Italiaansche beschuldigingen tegen Frankrijk. De Italiaansche persmanoeuvre, die er in bestond op Frankrijk de verantwoordelijk heid te werpen voor een eventueele herzie ning door Italië van zijn houding ten aan- Volgens het Duitsche Nieuwsbureau heeft de beslissing geen eigenlijke beteekenis, omdat zij in strijd is met de verordening van den rijksminister van kerkelijke zaken van 23 Maart, volgens welke de bevoegd heden der kerkbesturen, die op dat oogen- blik in functie waren, moeten worden uit geoefend en geen maatregelen ten aanzien uój personen genomen mogen worden. zien van de niet-inmenging in Spanje, komt dagelijks meer tot uiting. De pers be reidt de openbare meening voor de publi catie van buitenlandsche berichten over z.g.n. Fransche schendingen der niet-in menging en voorts door het afdrukken van een soort officieus communiqué, waarin nieuwe bijzonderheden opeengetast wor den. In een hoofdartikel beweerde de Tribuna gisteren de verantwoordelijkheden vast te stellen en schrijft: „Het is duidelijk, dat de ontwikkeling van den toestand, een maand na den dag, waarop alle deuren the oretisch zouden hebben moeten zijn geslo ten, een nieuw onderzoek van den toestand noodig zal maken, aangezien de handhavin: van eenzijdige neutraliteit zou neerkome' op een begunstiging van een van beide partijen". De Tribuna beschuldigt vervolgens den Franschen staat „vertrouwd te zijn met de medeplichtigen van Moskou, den slaaf te zijn van Rusland en gebonden te zijn door de verkiezingschantage en -tyrannie", en verklaart het onduldbaar, „dat verdachte en onoprechte richtlijnen worden gehandhaafd, die het leven der volken diep in verwar ring brengen en uiterst gevaarlijke metho des instellen in de internationale betrek kingen". Andere dagbladen zooals de Corriere Padano, gaan zoo wer, dat zij Frankrijk er van beschuldigen onder de valsche vlag der niet-inmenging een coalitie-oorlog tegen Duitschland en Italië uit te lokken" Hetzelfde blad voegt hieraan toe, „wan neer men kalm het Europeesche panorama beziet, is men verplicht recht te doen we dervaren aan de militaire wedergeboorte van Duitschland en Italië, mogendheden, die zonder eenige verantwoordelijkheid te dragen voor de oproerige vernieling van Frankrijk twee der sterkste bolwerken voor de orde op het vasteland vormen". De opmarsch van de regeerings troepen bij Pozoblanco. De correspondent van Havas bij de regee ringstroepen deelt bijzonderheden mede, over den opmarsch van de regeeringstroe pen over den weg naar Villa Harta. Een detachement van de regeeringstroepen na derde den Chimoraheuvel nabij Villa Harta en omsingelde hier de opstandelingen. In j den strijd sneuvelden vierhonderd man van de rechtschen, driehonderd Duitschers wer den krijgsgevangen gemaakt, een batterij luchtdoelgeschut, vier vrachtauto's, talrijke zware mitrailleurs, een groote hoeveelheid lichte mitrailleurs, geweren en kisten muni tie werden buitgemaakt. De commandant van de opstandelingen werd gedood op het oogenblik dat hij in een auto trachtte te ontkomen. De correspondent van Havas bericht ver der, dat de regeeringstroepen die ten Zui den van Pozoblanco opereeren in den avond tot zes kilometer van de plaats zijn genaderd na den Col Galatraveno te zijn overgetrok ken. Van hieruit wordt de geheele vlakte tot Villa Harta beheerscht, het is de sleutel positie van dit gebied. De luchtmacht was zeer actief en bombardeerde onophoudelijk de stellingen van den tegenstander, vooral de loopgraven van Villa Harta en Pennaroya en den weg, welke Pennaroya verbindt met Puenteoveljuna. Een automobieltransport munitie van de opstandelingen werd door de regeeringsvliegtuigen bestookt, met het gevolg dat verscheidene auto's in de lucht vlogen. Ongerustheid over een Hongaarsch journalist. Men is ongerust over het lot van den correspondent van de „News Chronicle" in Spanje, den Hongaar Arthur Köstler. Na de verovering van Malaga werd hij door de opstandelingen gearresteerd onder beschul diging van spionnage. Eerst werd beloofd dat hij zou worden vrijgelaten, doch later werd verklaard, dat het „onmogelijk" was hem vrij te laten. Dit woord en het feit, dat Köstler geen enkel teeken van leven aan de buitenwereld mocht geven, zelfs niet aan zijn vrouw die te Londen woont, ibaart zeer veel zorg. De „Manchester Guardian" schrijft in verband met deze kwestie dat allen die Köstler kennen, het onmogelijk achten dat hij spionnage heeft gedreven. Köstler was correspondent te Berlijn tot Hitier aan de macht kwam. Vermoedelijk werd hij door een Duitscher, die hem herkend heeft, bij de junta aangeklaagd en men veronder stelt dat Köstler op verzoek van den Duit- schen spionnagedienst gevangen wordt ge houden. EEN SCHIP MET NEDERLANDSCHE BEMANNING IN DEN GROND GEBOORD? Door een kruiser van generaal Franco. Volgens een bericht van Reuter uit San tander, zou het stoomschip Andra, op weg van Gdynia noor Bilbao met een lading munitie en tanks aan boord, ter hoogte van Castro Urdiales tot zinken zijn gebracht door den rechtschen kruiser Almirante Cervera. De Andra was eind Februari van Kiel naar Gdnynia vertrokken met een Nederlandsche bemanning. Te Gdynia hebben een aantal leden van de bemanning afgemonsterd, doch vermoedelijk heeft het schip Gdynia toch verlaten met nog een 14 Nederlanders aan boord. Het schip heeft een moeilijken tocht ge maakt, want op 5 Maart werd het met lek ke vlampijpen te Kopenhagen binnenge sleept. Na hier gerepareerd te hebben, werd de reis hervat, doch volgens een be richt uit Duinkerken van 21 Maart is het schip daar op dien dag met ketelschade binnengeloopen. Men verwachtte toen, dat de reparaties een dag of tien in beslag zouden nemen. Bevestiging van het bericht dat het schip in den grond is geboord ontbreekt tot dus verre, omtrent het lot van de bemanning is dus evenmin iets bekend. De Andra is een schip van 2000 ton, het voer oorspronkelijk onder Duitsche vlag en droeg toen den naam van Indra. Het schip is in 1922 te Hamburg gebouwd. Wachs- muth en Krogsman, de Duitsche eigenaars van het schip, hebben het naar Panama verkocht. De lading. Wij vernemen nader, dat de Andra o; weg was van Santander naar Swansea met een lading erts. Uit deze informatie blijkt, dat het schip de. lading, die het te Gdynia had ingënomen, reeds gelost had. Een be vestiging van den ondergang van het schip is intusschen nog niet gekomen. Het schip behoort toe aan de Société Socdecote Panama. NIEUWS IN 'T KORT. Stakende leerjongens. - De staking van leerjongens, die was uitgebroken op de scheepswerven te Glasgow, heeft zich giste ren uitgebreid tot de werven te Greenoch, waar honderden jongens het werk hebben neergelegd. Britsch schip gezonken. - Hedenoch tend is in dichten mist het Britsche mail schip „Taranaki", metende 8400 ton, nabij Blackhead (Wigtownshire) in botsing geko men met het 1500 ton metende Britsche schip Lairdsmoor. De Lairdsmoor is gezon ken, nadat passagiers en bemanning door de Taranaki aan boord waren genomen. De Taranaki is op weg naar Liverpool. Dorp bedreigd. - Het Syrische dorp Akoera in Voor-Libanon wordt reeds dagen lang door groote aardverschuivingen geteis terd. Verscheidene huizen zijn ingestort. De lucht wordt door uitstroomende zwavel dampen verpest. Dreigende staking. - In Denemarken dreigt een groote stakingsbeweging. De voorstellen van den rijksbemiddelaar, die onder meer belangrijke loonsverhoogingen voor de betrokken groepen arbeiders bevat ten, zijn gistermiddag door de werkgevers van de hand gewezen, waarbij in het bij zonder de geëischte concessies voor de arbeiders in de ijzerindustrie en het bouw bedrijf beschouwd werden als onaanvaard baar. Wanneer alsnog niet de een of andere bemiddeling tot stand komt, zullen Zater dag 70.000 tot 80.000 arbeiders het werk neerleggen. Geladen bom. - Eenige kinderen, die bij een Engelsch "orpje in Heampshire roo- vertje speelden, vonden gisteren in een dicht boschje kreupelhout een geladen bom uit een vliegmachine, die, nadat zij door de politie was vervoerd en onderzocht nog van het kaliber bleek te wezen, dat in den wereldoorlog gebruikt werd. Een luchtvaartdeskundige zal een nader rapport uitbrengen. De Avenue Foch. - De vestiging van café's e.d. in Parijs aan de Champs Elysées is niet te stuiten geweest. Later kwam verzet tegen het plan er een aan de Avenue Foch te openen, die uls Avenue du bois de Boulogne wereldfaam genoot en geniet. Het gemeentebestuur heeft die vrees bezworen. Sinds 1854 rust er een servituut op deze laan, dat er de uitoefening van elk bedrijf verbiedt en dit verbod geldt nog. Rampzalige hongersnood in China. - Meer dan tienduizend menschen in de Chineesche provincie Tsjetsjouan zijn sinds 1 Januari j.L den hongerdood gestorven, volgens de mededeelingen verstrekt door de regeeringscommissie van onderzoek. De toestand in deze provincie wordt geleidelijk erger. Gemiddeld komen per dag eenige honderden menschen van honger om. De Vlissingsche malversaties. Milde voorwaardelijke straffen opgelegd. Collectanten vrijgesproken. Heden deed het Haagsche gerechtshof uitspraak in de zaak tegen den Vlissing- schen oud-wethouder P. G. L. en den secretaris-penningmeester van Maat schappelijk Hulpbetoon W. de W., die in deze functies te Vlissingen verschillende malversaties hadden begaan ten nadeele van het Crisis-comité en van Maat schappelijk Hulpbetoon. Door de Middelburgsche rechtbank waren zij veroordeeld tot gevangenis straffen van resp. 6 en 4 maanden. In hooger beroep had de procureur- generaal deze straffen voorwaarde lijk geëischt met een proeftijd van drie jaar en voor de W. bovendien nog een geldboete van 40. W. de W. werd door het gerechtshof veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van én maand met een proeftijd van 3 jaar en een geldboete van 20 subs. 10 dagen hech tenis. De oud-wethouder P. G. L. werd ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van 3 jaar. Hierna hadden terecht gestaan de Vlissingsche collectanten H. V., C. G. en A. B., die op onrechtmatige wijze goede ren uit de opslagplaats van het Crisis comité hadden meegenomen. De Middelburgsche rechtbank had hen wegens diefstal veroordeeld ieder tot een gevangenisstraf van één maand. De procureur-generaal eischte in hoo ger beroep deze straffen eveneens voorwaardelijk. Heden werden zij door het Haagsche gerechtshof vr ij gespreken. Kinderrijk gezin. - Te Pees in Hon garije is de vrouw van een spoorwegarbeider verblijd met de geboorte van haar 23sten zoon! De echtgenoote van den rijksbestuur der zal meter van het pas geboren kind zijn. In de gevangenis. - Het Noorsche radio-station Vadsoe heeft van een Finsch station bericht ontvangen, dat vier Noor sche visschers die in de Sovjet-Russische wateren waren verdwaald en zich naar de Finsche haven Vaidalahti hadden begeven, in de militaire gevangenis daar ter stede zijn opgesloten. OVEREENSTEMMING IN DE AUTOMOBIEL-INDUSTRIE. De staking bij Chrysler beëindigd. De staking bij Chrysler is geregeld met een overeenkomst tusschen Chrysler en Le- wis, welke gisternacht om vier uur Green- wichtijd is geteekend, onder voorwaarde dat de overeenkomst wordt erkend door den bond van arbeiders in de automobiel-in dustrie. De maatschappij belooft geen organisatie te steunen, welke den bond zou kunnen on dermijnen en de bond belooft dat geen „sit- down"-stakingen meer gehouden zullen worden, zoolang de overeenkomst van kracht zal zijn, n.1. tot 31 Maart 1938. De staking wordt beëindigd en het werk zal on middellijk worden hervat. Verder zullen morgen te Detroit verdere besprekingen worden gevoerd tot regeling van de kwes ties, welke niet zijn geregeld bij deze over eenkomst. DE VERKIEZINGSSTRIJD IN BELGIE. Minister-president van Zeeland over het communisme. Minister-president van Zeeland heeft het woord gevoerd op een verkiezingsvergade ring waar hij de Vlaamsche kwestie ter sprake bracht. De oplossing van dit vraag stuk, zeide hij, zal met goeden wil gemak kelijk zijn. Hij protesteerde met verontwaar diging tegen het gisteren uit onbekend ge bleven bron verspreide gerucht, volgens het welk hij de overeenkomst tusschen Rex en de Vlaamsche nationalisten zou hebben goedgekeurd. Van Zeeland voegde hieraan nog toe: men is zelfs zoover gegaan den persoon van den koning in deze aangelegenheid te betrekken. Na de staatshervorming, die „tot rijpheid is gekomen en geleidelijk zal worden ver wezenlijkt" te hebben besproken, zeide de minister-president, dat de beste methode om op doeltreffende wijze te strijden tegen het communisme was met alle kracht te strijden tegen de ellende.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1