NATIONALE levensverzekering-bank Rotterdam AMSTERDAMSCHE BEURS 3$juitenlatuL Jnqefzonden Stukken EEN SPOORMAN, DIE VAN BLOEMEN VERSTAND HEEFT. Onder de vele boekjes, zegt het Vbl., die over het aanleggen en onderhouden van tuinen en beplantingen verschijnen, trok dit voorjaar één onze bijzondere aandacht. Dit boekje „Mijn Tuin", van de hand van den heer J. C. Dingerdis, is verschenen bij de Castricumsche Drukkerij; een boekje, dat door zijn rustige en toch fleurige om slag onmiddellijk belangstelling wekt. De inhoud is zakelijk gesteld, zonder mooi- doening, maar daardoor juist zeer bevredi gend. Duizenden, we mogen wel zeggen tien duizenden, Noordhollanders kennen Castri- cum, Bakkum en het vriendelijke station netje, dat voor verbinding van dit mooie Kennemer dorp met de buitenwereld zorgt. Het terrein van dit station is grootendeels herschapen in een bloementuin met frissche gazons en kleurige randen. Driemaal ach tereen won Station-Castricum de landelijke hoofdprijs is de Stationswedstrijd voor bloemversiering. Daarna mocht Castricum dit jaar niet meedingen, de anderen moesten ook eens een kans krijgen. Het ligt voor de hand, dat velen die met bewondering de Castricumsche stations- bloemenweelde bekeken, zich afvroegen, wie daar nu wel voor zorgde? Dan bleek het, dat het een lid was van het stations- personeel, namelijk de heer J. C. Dingerdis, schrijver van het boekje. De heer Dingerdis was oorspronkelijk tuinbouwkundige en werd zijn opleiding en studie niet ontrouw, toen hij in dienst van de Spoorwegen kwam. Integendeel, hij heeft zitting in vele jury's en is medewerker aan verschillende bladen. Nu Castricum zich meer en meer tot een forensendorp ontwikkelt, werd de heer Dingerdis dagelijks om advies gevraagd door reizigers, die voor hun tuin gaarne wilden profiteeren van zijn groote practi- sche kennis. Daaruit is de gedachte om een boekje te schrijven voortgekomen. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct, en 25% zwaarder dan de meeste andere. GROOTSCHERMER Volksonderwijs. Dinsdagavond hield de afd. Zuid- en Noordschermer van Volksonderwijs een le denvergadering ten huize van den heer K. Slooten te Driehuizen. Op de gebruikelijke wijze opende de voor zitter de bijeenkomst, die maar matig was bezocht. De rekening werd eveneens goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen 73.03, de uitga ven 44.66, batig saldo 28.37. Aan de in middels vertrokken penningmeesteres, mej. C. Schipper, werd decharge verleend. De af tredende bestuursleden, de heeren S. van Stralen en P. Schermerhorn, werden bij ac clamatie herkozen, terwijl in de plaats van mej. Schipper werd benoemd mej. N. Scher merhorn. De heer J. Rijnberg gaf een uitvoerig ver slag van de Algem. Vergadering. Een uitvoe rig punt van bespreking was daarna het kortgeleden door de Tweede Kamer aan vaarde concentratie-ontwerp. Meerdere in gekomen stukken werden ter afdoening in handen gesteld van penningmeester en se cretaris, waarna sluiting volgde. BROEK OP LANGENDIJK L Schuttevaer. Woensdagavond half acht kwam de Schippersvereeninig „Schuttevaer" voor Langendijk en O. in jaarvergadering bijeen ten huize van C. Vijzelaar. De voorzitter, de heer J. Hoogland, wees in zijn opening op de moeilijke tijden die de schippers doormaken, memoreerde de scheepvaartverbetering wat betreft de kanalisatie en zeide dat dit zulk een wijzi ging met zich mede zal brengen, dat aan passen te dezen opzichte geboden is. Laat VfcKZfcKLHU bedrag! 1 van Donderdag 8 April 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige laatste k koers 2.30-2.45 STAATSLEENINGEN. 101% 4 NederL 1934 101% 4 Ned.-Indië 1934 101% 10% 534 Duitschl '30 m. verkl. 29% 29 BANK-INSTELLINGEN. 164% Handel Mij. Cert v. 250 199 199% Koloniale Bank 84% 82»/4 Ned. Ind. Handelsbank 169 168% INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvó Delft Cert. 74Vs 86 72»/2-3 85% 272 268 Philips Gloeil. Gem. Bezit 350% 347-% Unilever 163% 163%-? INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 67% 65 Anaconda i 439/IB 42%-3 Bethleh. Steel 70%6 68%-% Cities Service 3%6 3l/8-%6 Kennecott Copper 443/16 43t-6/IS Standard Brands 11% 11% Republic Steel t 32 311-% Steel comm. 860/16 85-13/I« U. S. Leather 8% 8% CULTUUR MAATSCH. H. V. 5157a 509-»/2 Java Cultuur 247 246-7% Ned. Ind. Suiker Unie. a 177% 175 Vorstenlanden 38% 38 »/4 Dito actions 22.00 21.10 MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.i 174% 177 Redjang Lebong i PETROLEUM. 204 200 Dordtsche Petr. 400 3953/4 416i-7è Perlak 126% 126 Phillips OU 42% 40% 23%6-a" Tide Water 14% 14f-% RUBBERS. Amsterd. Rubber i 3221/4 317%-i Deli Bat. Rubber 270 266 Hessa Rubber 280 271-3 Oostkust 123 119 Serbadjadi i e 199»/, 195 Interc. Rubber 73/16 6%-Vs SCHEEPVAARTEN. Kon, Ned. Stoomboot. 135% 134%-; Scheepvaart Unie 140% 1373/4-8 TABAKKEN. Deli Batavia 284 279 Oude Deli i 327»/2 326-7 Senembah 348 344% AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 58% 56 Southern Pacific 431/9 42i/s-% Southern Railw. Cert. 28% 273/4 Union Pacific 107 105 Canadian Pac H% Ili-Vi6 §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: New-York 1.82% 1.82% Londen 8.94 8.94% Berlijn 73.43 73.43 Parijs 8.40 8.36 Brussel (Belga) 30.76 30.76 Zürich 41.63 41.60 Kopenhage n 39.95 39.92% Stockholm 46.17 46.12% Oslo 44.97% 44.92% Italië 9.65 Praag 6.37 men ook hierin moed houden en al op al' zetten om de scheepvaart te behouden. De hoop werd uitgesproken dat overheid, ge meente- en polderbesturen daaraan mede werken door sluizen, binnenvaart-gelegen- heid, haven- en laadplaatsen goed in orde te brengen. Het jaarverslag werd onder dank goed gekeurd. De rekening sloot met een batig slot van 8.24. Het ledental bedraagt 35. In het bestuur werd de heer Jb. Droog te Noordscharwoude herkozen. Voorstellen alg. vergadering. De heer H. v. d. Heerik achtte het ge- wenscht, dat het hoofdbestuur er bij de regeering op aandringe dat controle worde uitgeoefend op de vrachttarieven der Spoorwegen. Daarnaast dat paal en perk worde gesteld aan het A. T. O.-vervoer. Een volgend voorstel behelsde eenheid te brengen in de uitvoering der lichten, daar van politioneele zijde daarover ver schillend wordt geoordeeld. Tot afgevaardigde werd gekozen de heer A. de Jong en tót plaatsvervanger de heer J. Kramer. De heer C. Dekker zou gaarne zien dat het 2e licht op de Alkmaarder meer ver plaatst wordt, daar men bij avond zich niet goed oriënteeren kan. Geantwoord werd dat dit in samen werking met Alkmaar ter bevoegde plaat se besproken wordt, alhoewel men dacht dat er weinig aan te veranderen is. De heer A. Hoogland achtte het wen- schelijk dat bij gemeente of polder aange drongen wordt op het maken van een flinke los- en laadplaats aan de P. H.- kade, mede in verband daarmee dat er door 't nieuwe kanaal grootere vaartuigen komen die de sluis niet kunnen passeeren. De heer C. v. Schoorl Sr. wees op de ondiepe plaatsen bij de veilingbrug welke moeilijkheden opleveren voor het laden en lossen. De heer P. Groenveld achtte verlaging der marktgelden te Amsterdam nood zakelijk. Over al deze zaken zal men zich met de bevoegde instanties in verbinding stellen. De voorzitter bepleitte nog vergrooting der Broeker sluis te bevorderen,hetwelk de goedkeuring der vergadering niet kon wegdragen, waarna sluiting volgde. Vergadering van Bloembollen- kweekers. Woensdagavond werd in de zaal van den heer J. de Boer te Broek op Langendijk een vergadering gehouden van bloembollen kweekers; deze vergadering was bijeenge roepen door de L.G.C. Voorzitter was de heer S. de Boer Kzn. Het is de bedoeling uitgebreider aanvoe ren van tulpenbollen te krijgen. Aan 800 bloembollenkweekers zijn circulaires ver zonden met blokjes voor het inbrengen der bollen. Dit aantal kweekers bewijst wel, dat de bloembollenteelt hier belangrijk is. Spr. herinnerde aan de oprichting van de bollenveiling. Het liep al goed in het begin, met flinke aanvoeren en goede belangstel ling van de handelaren, waardoor men meende te kunnen zeggen in een behoefte te voorzien. Na het catastrophe-jaar 1931 en de invoering van de contante betaling, wel ke door de bona-fide handelaren werd toege juicht kwam spoedig de saneering, met de minimumprijzen, waardoor men de veiling bijna geheel gebruikte voor de inlevering van de bloembollen. De beste bollen zijn weggebleven. Als gevolg daarvan wordt nu deze vergadering gehouden om te komen .tot een grootei'e aanvoer van bloembollen. Het L.G.C.-bestuur heeft het veilingsper centage verlaagd tot 4 pCt. De commissie wil tevens de veilingen op Dinsdag houden inplaats van op Vrijdag, ook in verband met de veiling te Bovenkarspel. Aan de kooplie den zullen in het vervolg prospecti van de veilingen worden rondgezonden. De heer Wagenaar vroeg hoe de aanwe zigen er over dachten. Moet de veiling blij ven voortbestaan? Het bestuur wil de eerste drie bloembol lenveilingen goed organiseeren opdat alles goed kan slagen. De heer de Boer zeide nog, dat wanneer men de bollen per auto afgehaald wenschte, dit ook kan gebeuren. De heer W. Balder was voor het behoud van de veiling. Spr. drong er op aan, dat de veilingen goed werden georganiseerd. Het door een der aanwezigen gemaakte bezwaar tegen het bewaren boven water, werd door den heer C. Timmerman ontze nuwd. Ze worden hier heel goed bewaard volgens exporteurs. Bij de laatste afleve ring in December is geen enkele partij afge keurd. De heer Tromp wilde het veilingspercen tage voor de duurdere bollen met 1 pCt. verlagen, om de aanvoer van deze duurdere bollen aan te moedigen. De voorzitter vond dit wel een idee dat in overweging kan worden genomen. Ten aanzien van het zich verbinden om alles over de L.G.C.-veiling te veilen, werd opgemerkt, dat dit niet zou zijn door te voe ren. Wanneer men allemaal eens de helft toezegde, was men al een heel eind. De voorzitter vestigde de aandacht op de eerste veiling om die vooral goed te verzor gen. De heer Wagenaar zou persoonlijk bezoek bij de bloembollenkweekers aanbevelen. Dat is wel een goed propaganda-middel. De heer Kroon wüde in overweging ge ven, niet meer met de handelaren mee te gaan na de veiling. Dat maakt alles dood. De voorzitter wees op het belang van het veilingwezen, dat thans plm. 50 jaar be staat. Na eenige besprekingen vroeg de voorzit ter of men op allen kon rekenen. De heer Kaas merkte op, dat men het nut van de veiling inziet en haar wil behouden. Dan zullen we moeten medewerken. De heer Kroon vroeg de aandacht te wij den aan de vrachtvaarders. Die kunnen bij hun klanten vragen. De voorzitter zeide, dat dit reeds gebeur de. De vrachtvaarders en rijders krijgen 'n premie van de veiling voor het aanbrengen. Tenslotte concludeerde de voorzitter, dat alle aanwezigen hetzelfde willen, n.1. een grootere, belangrijkere veiling van bloem bollen te krijgen en daarvoor hun mede werking willen verleenen. STOMPETOREN De nalatenschap voor de Diaconie. Wijlen de heer D. de Boer Dz. heeft zijn nalatenschap, uitgezonderd eenige reserves, aan de diaconie van de N.H. gemeente alhier, vermaakt. EGMOND AAN ZEE Werkverschaffing in vollen gang. Bij de gemeentelijke werkverschaffing, bestaande in beplanting, egaliseeren van duinterrein, verharden van wegen e.d., zijn op het oogenblik niet minder dan 90 werk- Ioozen tewerkgesteld. Badseizoen in zicht. Het badseizoen begint weder in zicht te komen. Het badhotel „Zeezicht" is Woensdag weder geopend, het zal in het seizoen 1937 weder geëxploiteerd worden door den heer C. M. A. Diëben. Door zijn paard bekneld. *'De heer P. Zwart, besteller der Neder- landsche Spoorwegen, had het ongeluk, door zijn paard tegen een muur bekneld te wor den. Toen hij uit zijn benarde positie bevrijd was, bleek, dat hij een sleutelbeen gebroken had, terwijl hij voorts over pijn in zijn hals klaagde. Dokter C. Pelonje verleende hem de eerste hulp. ZUIDSCHARWOUDE Onderwijzers benoemd. Tot onderwijzeres aan de Kleuterschool van de vereeniging Volksonderwijs alhier werd benoemd mej. van der Veen te Am sterdam. De Aulomobielstahing Ford over de arbeidsonrust „Nooit zal de Ford Motor Company de vahvereenigingen erkennen" Een nieuw conflict te verwachten? Henry Ford heeft gisteravond aan gekondigd, dat de Ford motor company nooit den Amerikaanschen bond van arbeiders in de automobielindustrie zal erkennen. De thans 73-jarige autofa brikant legde deze verklaring af in een onderhoud, dat hij verleende in zijn winterverblijf te Ways, kort na zijn terugkeer uit Detroit, waar hij be sprekingen had gevoerd met zijn be drijfsleiders over de verleden week Vrijdag in zijn fabriek te Kansas City uitgebroken staking met gekruiste armen. In het onderhoud hernieuwde Ford zijn aanval op de vakb.onden en oefende hij ook critiek uit op de „Sit-Down" stakers. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de autoriteiten tegen hen een actie dienden in te stellen. „Nooit zullen wij den bond van arbeiders in de automobielindustrie of eenige andere vakorganisatie erkennen, wij willen te maken hebben met individueele arbeiders", zoo betoogde hij, Ford voegde hieraan toe, dat elk zijner arbeiders die in staking ging, de fabriek zou moeten verla ten. Wij weten maar al te goed, aldus Ford, dat de menschen eenvoudig bedrogen worden en dat de stakingsleiders dwang op hun uitoefenen. Wij zullen echter geen wrok tegen hen koesteren en zullen bereid zijn hen weer in dienst te nemen. Vervol gens uitte hij den wensch, dat de autoritei ten het publiek zouden beschermen tegen dergelijke onregelmatigheden als stakingen met gekruiste armen zijn. Zij die beslag leggen op een anders bezittingen valle on der dezelfde categorie als inbrekers. Verwijzende naar de thans aan den gang zijnde „Sit-Down" stakingen, zeide Ford, dat de arbeiders die hieraan deelnemen reeds verloren hebben, omdat zij thans in een organisatie zitten, in een regiment loo- pen, hun persoonlijke vrijheid verloren hebben, geld moeten betalen aan hun vak bonden en er niets voor terug krijgen. Hij herinnerde er tenslotte aan, dat zijn onderneming de eerste geweest is welke een minïmumloonschaal voor de arbeiders instelde. Het is ten voordeele van de in- dustriebedrijven, zoo besloot hij, hooge loonen te betalen, aangezien hierdoor een markt geschapen wordt en onze artikelen te verkoopen. Vakbondleïder over Ford. Richard T. Frankensteen, de organisator en leider van den Amerikaanschen bond van automobiel werkers heeft Henry Ford van repliek gediend op zijn jongste verkla ringen inzake vakorganisatie. Henry Ford zal den bond erkennen, zoo betoogde hij, of anders zal hij geen auto's meer maken, en wij zullen beslissen wanneer en in hoeverre Ford ons zal erkennen. DE GERUCHTEN OVER FINANCEEELE PLANNEN DER AMERIKAANSCHE REGEERING. Tegenspraak van bevoegde Wallstreet-kringen. Welingelichte kringen in Wallstreet zijn van meening, dat de in omloop zijnde ge ruchten over financieele plannen der Ame- rikaansche regeering, waardoor in Londen en New York reeds eenige opschudding ver oorzaakt is, geen enkele grond van waarheid bevatten. Men wijst op de tegenspraken, welke president Roosevelt en de minister van financiën, Morgenthau, gegeven hebben over de geruchten inzake eenige actie der regee ring op financieel gebied. Wat betreft het mogelijke initiatief van Washington de goudwaarde van den dollar te wijzigen, wijst men er in genoemde krin gen op, dat een herwaardeering van den dollar een daling der grondstoffenprijzen zou teweegbrengen en op krachtigen tegen stand van de landbouwers en industriëelen zou stuiten. Tenslotte legt men er den nadruk op, dat geen enkel land zijn aan een vasten koers gebonden valuta welbewust heeft herwaar deerd, maar nog steeds wacht om hiertoe over te gaan. EEN TRAGISCHE GESCHIEDENIS. Die gereconstrueerd werd. Een New Yorksche politieagent had een hond gedresseerd in het aanvallen en buiten gevecht stellen van suspecte individuen. Toen deze politieagent eens thuis uit de grap met zijn vrouw stoeide, vloog de hond den meester aan, wierp hem op den grond en zette zijn tanden in 's mans pols. Het was een nogal ingewikkeld geval, want dit stoeien geschiedde van den kant van den agent met een revolver in de hand, waar mee hij dreigende bewegingen maakte in de richting van zijn vrouw. Maar de hond, die naar den Ierschen naam „Paddy" luistert, beet in den pols van den liggenden man en ziet, het schot ging af en trof den ongeluk- kigen stoeier in de borst. Hij is overleden, maar vóór zijn dood kon hij nog vertellen, dat de hond vrij uit moest gaan, geen schuld had en enkel precies had gedaan, wat hij, politieagent, hem had geleerd. De justitie was echter niet geheel voldaan met deze verklaring van het gebeurde, maar een zoon van den gestorven politieagent her haalde nu in opdracht van de justitie de scène, ditmaal met een foppistool. En ziet, ook de zoon werd door den hond onderste boven gegooid en met de tanden bij den pols gegrepen. Het verhaal van den omgekomen politieagent was dus door het experiment bevestigd. HET MYSTERIE VAN NEW YORK. Wij hebben dezer dagen melding gemaakt van den geheimzinnigen moord, gepleegd op een mevrouw Gedeon, de echtgenoote van een behanger, haar dochter Veronica en een Engelschman, Frank Burne. De politie ver dacht den echtgenoot, Gedeon, nam hem in hechtenis en ondervroeg hem op de bekende meedoogenlooze en hardhandige manier. De advocaat van den man heeft zelfs verklaard, dat Gedeon in de hechtenis zwaar mishan deld is, omdat hij weigerde te bekennen. Op het oogenblik is men teruggekomen van het vermoeden, dat de man zijn vrouw en dochter zou hebben vermoord. De politie zoekt thans naar een jongen beeldhouwer, Robert Erwin, die vroeger moeite had ge daan voor een andere dochter uit het gezin Gedeon, Ethel. Tegenwoordig is deze zuster van Veronica getrouwd met zekeren Kudner. Robert Erwin is verdwenen. Men heeft een handschoen in het moordhuis aangetroffen, waarvan gebleken is, dat hij aan Erwin toe behoorde, en niet minder dan 2000 New Yorksche speurders zoeken den verdwenen verdachte. Inmiddels heeft de heer Gedeon zijn vrouw en een dochter verloren, maar de ervarin gen, die hij in het huis van bewaring heeft opgedaan, zal men hem nooit kunnen ont nemen. DE DIEFSTAL IN OUDORP. M. H., In de Alkmaarsche Crt. van eergiste renavond is een verslag geplaatst betref fende één in den avond van 5 April j.L ge- pleegden diefstal door middel van inslui ping. Deze diefstal blijkt weer een welkom feit ter uitbuiting tot annexatie. Op zich zelf is daar onzerzijds niets tegen wanneer een dergelijk verslag de feiten juist weer geeft, doch het doet op zijn zachtst uitge drukt onaangenaam aan wanneer de onderzoekende politie in een ongunstig daglicht wordt gesteld ten voordeele van de politie eener andere gemeente. Men zou daardoor de meening vestigen dat in die laatst bedoelde gemeente geen enkel mis drijf onopgehelderd bleef. De benadeelde woont onder Oudorp en had dan ook het onderzoek kunnen bespoedigen door zich niet tot de politie te Alkmaar doch tot die van Oudorp te wenden, welker gemeente politie telefonisch is te bereiken. ,Na geruimen tijd verschenen de rijks veldwachter en de gemeentepolitie". Een zeer rekbaar begrip, waarover nog zou kunnen worden gedebatteerd, doch zulks daargelaten. „Omdat de kans op eventueel opsporen van de dieven bij de stedelijke politie natuurlijk grooter is dan bij de uiteraard eenigszins primitieve hulpmid delen tot opsporing bij de politie van Oudorp". Is Uw verslaggever een deskundige op politiegebied? Of zijn hem die woorden door een ander ingegeven? Volgens zijn verslag door den heer en mevrouw Heino, doch ik vermoed dat deze nog wel minder dan Uw verslaggever verstand van politie zaken zullen hebben. Zijn Uw verslag gever die hulpmiddelen bekend? Laat ik U dan zeggen dat die hulpmiddelen bij beide gelijk zijn. Het zou niet onaardig zijn eens na te gaan het aantal misdrijven, dat niet tot klaarheid werd gebracht. Ik verzeker U dat de z.g. plattelandspolitiG dan lang geen ongunstig figuur zou slaan. Ik verzoek U het bovenstaande wel ter rectificatie op Uw bovenaangehaald arti kel te willen plaatsen. De Brigade-Commandant der Rijksveldwacht te Alkmaar E. G. FLUIJTER* Dit ingezonden stuk noopt ons, eenige kantteekeningen te plaatsen. Allereerst wil len wij gaarne toegeven, dat zoowel de dief stal in Heiloo als die in Oudorp voor ons aanleiding is geweest, om terloops even op de annexatie-plannen van de gemeente Alk maar te wijzen. De dieven hebben werkelijk niet het plan gehad om in de gemeente Hei loo of Oudorp in te breken, maar hebben de gemeente Alkmaar voor hun doel uitgeko zen. Immers, zij konden moeilijk weten, dat de buit in beide gevallen juist buiten de ge meentegrenzen van Alkmaar „gevonden" werd. Dit is echter slechts bijzaak. Hoofdzaak is, dat in beide gevallen de Alkmaarsche politie werkeloos moest toezien, terwijl wij meenen, dat ook in beide gevallen al lereerst door de politie-autoriteiten in dó bedoelde gemeenten de hulp van de Alk maarsche politie had moeten worden inge roepen. Logisch is toch te veronderstellen, dat de dieven zich in Alkmaar hebben op gehouden, waarschijnlijk per trein of pe? andere gelegenheid naar Alkmaar zijn ge komen en van Alkmaar zijn vertrokken. En als Heiloo de hulp van AJkmaar had inge roepen, dan had de Alkmaarsche politie zoo gelooven we vanzelfsprekend scherpe controle uitgeoefend in de stad, bij de auto bussen en op het station. Met dit laatste willen we heelemaal niet beweren, dat de Alkmaarsche politie beter een speurtocht kan ondernemen, maar wij meenen, dat het belang eischt, dat een zoo snel mogelijk onderzoek wordt ingesteld en dat in dergelijke gevallen samenwerking tusschen de verschillende politiecorpsen dringend noodzakelijk is. „Na geruimen tijd verschenen de rijks veldwachter en de gemeentepolitie". Onze verslaggever meent het nog duidelijker te kunnen zeggen: na meer dan een uur nadat er gewaarschuwd was, verscheen de-politie. Daar kunnen natuurlijk oorzaken zijn, die een dergelijk laat komen kunnen verklaren. Zeker is echter, dat de Alkmaarsche politie ware de diefstal in haar gemeente ge schiedt terstond ter plaatse zou zijn ge weest. Bovendien vonden de rijksveldwachter en de Oudorpsche gemeente-veldwachter het was ongeveer half één in den nacht het te laat om nog aan het werk te gaan ai be loofden eerst in den namiddag van den vol genden dag terug te zullen komen. Wij betwijfelen of de Alkmaarsche politie 24 uur na de inbraak zou laten verloopen alvorens een nader en nauwkeuriger onder zoek in te stellen. Inzender zegt tenslotte zeer positief, dat de hulpmiddelen van de stedelijke politie en die van de plattelandspolitie gelijk zijn. Wij zouden even positief kunnen zeggen: cr is nog al eenig verschil. Waar is 't materiaal bij de plattelandspolitie voor het nemen van vingerafdrukken, waar zijn de fotografie toestellen, waar de donkere kamers voor de ontwikkeling van genomen foto's? En waar is de routine, daar waar de plattelandspolitie zich op alle gebied moet bewegen en die der steden zich kan specialiseeren? Met dat alles bedoelen wij niet, dat de plattélandspolitie minder bekwaam is. Verre van dat. Wij gelooven zelfs, dat de platte landspolitie een veel moeilijker taak heeft dan de stedelijke en dat haar werkzaam heden minstens even hoog geschat moeten worden. Zij is gebonden aan zeer groote af standen, zij kan zich vrijwel nooit op een bepaald onderdeel concentreeren, zij kan nimmer dag en nacht laten surveilleeren en toch doet zij steeds zeer verdienstelijk werk. Een werk, dat echter o.i. samenwerking met andere politiecorpsen eischt, zooals trouwens ook omgekeerd het geval is. (Red. Alkm. Crt.) STANIOL (zilverpapier) bedrukken wij óók ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10