DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN Britsche marine in conflict met Franco. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 82 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 8 April 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Spaansche revolutie Opstandelingen pogen „Gallant" aan te houden. De algemeene toestand. Alkmaar, 8 April. De kwestie der non-interventie is een zaak, die buitengewoon on-prettig is. Theo retisch is alles heel mooi te regelen en theoretisch zijn tal van moeilijkheden opge lost, maar de praktijk leert, dat de verschil lende bepalingen en overeenkomsten maar al te vaak ontdoken worden. Daardoor wordt de Spaansche burger oorlog steeds weer aanleiding tot inter nationale moeilijkheden .daardoor werden elk moment links en rechts beschuldigingen geuit, daardoor zien de mogendheden kans, herhaaldelijk elkaar te beschuldigen van ontduiking der bepalingen. Zoo'n beschuldiging lanceert thans weer de Italiaansche „Giornale d'Italia", het be kende Italiaansche dagblad, dat in een hoofdartikel Frankrijk en Rusland positief beschuldigd van het leveren van manschap pen, wapens en minutie aan de Spaansche regeering. Het blad beweert, dat sedert den 20sten Februari, den dag, waarop de bepalingen der overeenkomst van niet-inmenging van kracht werden, geen dag voorbijgegaan is, waarop geen vrijwilligers en oorlogstuig uit Frankrijk en Rusland in Spanje zijn aange komen. De „Giornale" wijdt zich dan verder alleen aan de houding van Frankrijk en zegt, dat gedurende de laatste weken de roode troe pen gereorganiseerd zijn onder Fransche leiding en voorzien van Fransche wapens. Een Fransch generaal leidt den „Franschen oorlog", die naar Spaansch gebied is over gebracht. Vijfentwintig officieren van den Franschen Generalen Staf werken de krijgs plannen uit en leiden de krijgsverrichtin gen. Een offensief tegen Siguenza wordt door hen voorbereid en aanbevolen. Frank rijk heeft nieuwe kanonnen van 155 mili- meter geleverd, die vooral in den strijd in Guadalajara gebruikt zijn. Rapporten over de doelmatigheid dezer kanonnen zijn den minister van oorlog, Daladier, gezonden. Het blad beweert vervolgens, dat Spaansche vliegtuigbestuurders op Fransche luchtvaart- scholen in snel tempo worden opgeleid en noemt de namen van verscheidene officieren van den Generalen Staf der Spaansche lucht macht en van de artillerie, die zich op het oogenblik te Parijs zouden bevinden. Onder toezicht van minister Cot zijn twee over eenkomsten tot stand gekomen tusschen af gevaardigden van Valencia en Fransche vliegtuigfabrieken. De eerste overeenkomst heeft betrekking op de levering van vijf toestellen van het type Devoitine 510 aan het Spaansche ministerie van luchtvaart, de tweede op de levering van 50 groote Potez- toestellen. Er bestaan brieven, waarin de regeering te Valenica verklaart een aanbod tot het leveren van Fransch oorlogstuig, be staande uit 50.000 Mausergeweren en 100 millioen patronen, te aanvaarden. Boven dien hebben de regeeringstroepen reeds 150.000 geweren in Frankrijk gekocht. Fransche land- en zeewegen staan ter be"- schikking van Valencia voor het vervoer van oorlogstuig. Eind Februari en begin Maart hebben drie Spaansche schepen Mar- seille verlaten met aanzienlijke ladingen oorlogstuig. Op 19 Maart vertrok de „Anduz Meundi" van Sete met wapens en produc ten voor den chemischen oorlog. Tenslotte beweert het Italiaansche blad, dat eenige dagen geleden de Catalaansche generaliteit eenige duizenden paspoorten naar het anti-fascistische comité te Per- pignan heeft gezonden om de Fransche vrij willigers voor Spanjaarden te doen door gaan. De kerkstrijd in Duitschland vraagt voort durend onze aandacht en is den laatsten tijd wel zeer actueel geworden door de berucht geworden verzoening tusschen Hitier en Ludendorff. In verband met dit laatste mag het vol gende zeker onder de aandacht van onze lezers komen: De Evangelische predikant Niemöller heeft gisteravond in Berlijn een bij zonderen dienst geleid, waarin hij protesteerde tegen de politiek der nazi's op godsdienstig gebied. De predikant noemde de namen van tien domi- nés en leeken, wien het spreken is verboden, van dertien menschen, die uit hun parochie verdreven zijn, van een vrouw, die in een concentratiekamp is opgesloten en van een advocaat, die in hechtenis is genomen. „Dit aantal aldus de predikant is misschien niet zoo groot, maar erger is het, dat onze predikanten en geloovigen door den staat als openbare vijanden worden beschouwd en behandeld, zooals ook Christus zelf wordt beschouwd als openbare vijand." Dit bericht behoeft werkelijk geen com mentaar, evenmin als het volgende, dat uit Londen komt. Het is van de „Daily Tel.", die uit Berlijn meldt, dat de Gestapo alle nog onverkochte exemplaren van een boek over den tegenwoordigen toestand in de Duit- sche evangelische kerk in beslag heeft ge nomen. Dit boek, „Duitschers schaart u om God", was geschreven in samenwerking met den predikant en voormaligen duikboot commandant, Niemöller en dr. Dibelius. De De gevolgen van den oorlog voor den handel. Evenals de voorgaande dagen, is het offensief der rechtschen gistermiddag Bilbao stelselmatig voortgezet en de hoogten, waar de linkschen twijfelach tige versterkingen hadden aangelegd, zijn in handen der regulares gevallen. Hemelsbreed gemeten bevinden de op standelingen zich thans op zes K. M. afstand van Duango. Franco's troepen hebben bezit geno men van belangrijke hoogten, waar de de regeeringstroepen versterkingen hadden aangelegd, die onneembaar werden genoemd. De opstandelingen, die in kleine, sterk bewapende colonnes opereerden, hebben den vijand overal verrast, daarbij door de luchtmacht terzijde gestaan en verwarring gesticht onder de linkschen, die vielen on der het vuur der automatische wapens, handgranaten, geweren en mortieren. De regeeringstroepen verdedigden zich overal hardnekkig, doch lang konden zij onder den kogel- en bommenregen niet stand houden. Den opstandelingen viel een buit in handen, die alle records slaat. De ver liezen overtroffen nog die van den vorigen dag. De brancard-dragers hebben meer dan 900 dooden begraven en aan het einde van den dag waren zij nog lang niet met hun taak gereed. Hoewel het wellicht langer zal duren dan sommige optimisten zeggen, verklaren de opstandelingen met stelligheid, dat Bil bao eerlang het Malaga van het noorden zal zijn geworden. Britsche torpedojager gebombar deerd. De Britsche admiraliteit heeft gisteren bericht ontvangen, dat de Britsche torpe dojager „Gallant" tusschen Alicante en Valencia twee keer is aangevallen. De tweede aanval geschiedde twee uur na der. eersten. De eersten keer werden zes bommen geworpen door een vliegtuig, den tweeden keer negen door twee toestellen. De oorlogsbodem beantwoordde dit met het vuur uit zijn luchtdoelbatterij. De „Gallant" werd niet geraakt. Men vermoedt, dat de vliegtuigen deel uitmaken van de luchtvloot der opstande lingen. De „Carland" heeft order gekregen, zich in verband met het bombardement van de „Gallant" door vliegtuigen der opstande lingen naar Palma de Majorca te begeven. De commandant van de „Carland" zal in overleg met den Britschen vice-consul in deze plaats, bij de rechtsche autoriteiten protesteeren tegen den aanval, waarvan de „Gallant" het doel is geweest. Voorts wordt in officieele kringen ver nomen, dat de Britsche regeering onlangs tot de autoriteiten te Salamanca een nota heeft gericht, om hen te herinneren aan de vroegere protesten naar aanleiding van soortgelijke incidenten. Zooals men weet. zijn deze protesten tot dusver onbeant woord gebleven. In dezelfde kringen acht men het waarschijnlijk, dat binnenkort door bemiddeling van den thans te Hendaye vertoevenden Britschen ambassadeur in Spanje, Sir Henry Chilton, te Salamanca een formeel verzoek om uiteenzetting zal worden overhandigd. Britsche koopvaarder aangehouden. Het persbureau van de Baskische regee ring bericht dat het Britsche schip „Torpe- hall" geladen met levensmiddelen, nabij Gibraltar door een kanonneerboot van de opstandelingen de „Dato" werd aangehou den. De kapitein weigerde naar een haven der opstandelingen te stoomen en vervolg de zijn weg. Nabij Bilbao ontoete de „Tor- pehall" een gewapenden treiler van de opstandelingen, die het vuur opende. On middellijk maakte de „Torpehall" zich schrijvers zijn leiders van de oppostioneele belijdeniskerk. Van het boek zijn ree'ls 50.000 exemplaren verkocht. Opnieuw zijn vijf predikanten der evan gelische kerk gearresteerd in Oost-Pruisen en twee te Hamburg en Lübeck. Vier pre dikanten, die te Darmstadt waren gear resteerd, zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. bekend. De opstandelingen-kruiser „Almi- rante Cervera" gelastte den treiler om de „Torpehall" te beletten naar Bilbao te gaan. Het Britsche schip waarschuwde eert Britsch oorlogsschip. De Britsche officier stelde voor een onderzoek aan boord van de „Torpehall" in te stellen, doch de com mandant van de „Almirante Cervera" ver klaarde dat het schip wapenen aan boord had en dat hij het verbood naar Bilbao te gaan. Hierop naderden twee Britsche torpedo jagers de ,Beagle" en de „Blanche" klaar voor het gevecht, en gelastten de „Torpe hall" naar Bilbao te gaan, hetgeen zonder verder incident geschiedde. Aankomst van Italiaansche vrijwilligers te Cadix. De Spaansche ambassade te Londen verklaart van betrouwbare zijde een be vestiging te hebben ontvangen van het op 5 April gepubliceerde persbericht, dat op <22, 23 en 24 Maart opnieuw 10.000 Ita liaansche soldaten te Cadix aan land zijn gezet. De Spaansche handel en de burger oorlog; moeilijkheden voor beide partijen. De politieke complicaties, welke aan den Spaanschen burgeroorlog vastzitten in overweging nemende, alsmede de bijzondere moeilijkheden, voortsprui tende uit de verdeeling van het land tusschen twee partijen, trekt de mate, waarin men den handel heeft kunnen blijven voeren, sterk de aandacht, aldus schrijft de „Financial Times" in een artikel, gewijd aan den Spaanschen handel en den burgeroorlog. Niettemin zoo vervolgt het blad, zal de toenemende bedreiging voor de scheepvaart er toe leiden, dat die takken van handel, welke tot dusverre winstgevend zijn ge weest, in omvang afnemen, behalve waar de politiek de leidende factor vormt. In dit op zicht zijn Duitschland en Italië, welke landen de regeering van Burgos erkend heb ben, natuurlijk in een betere positie dan andere staten, om met het Noorden en Wes ten van Spanje handel te drijven, terwijl tegenovergestelde sympathiën den grond slag vormen van Rusland's aanzienlijken handel met het Zuiden en het Oosten. Veel vuldig is gemeld, dat de toestanden achter de linies van generaal Franco eerder het normale benaderen dan in het „roode" Spanje, maar de regeering van Valencia heeft het onschatbare voordeel een goud dekking te bezitten voor haar valuta. Dit is een stabiliseerende factor, veel sterker dan eenig decreet kan zijn, en hierdoor worden niet slechts de binnenlandsche, maar zelfs meer nog de buitenlandsche betalingen be- invloed. De regeerin'g van Burgos heeft verschil lende stappen gedaan om in dit nadeel te voorzien. Een verklaring dat bankbiljetten uitgegeven na 18 Juli niet erkend zouden worden, werd gesteund door een decreet, dat alle bankbiljetten ongeldig waren, ten zij afgestempeld door de Bank van Spanje te Burgos. Hierop volgde een uitgifte van nieuwe bankbiljetten. Geen enkele van deze maatregelen heeft vertrouwen doen wekken in de valuta en als gevolg van de onverbid delijke werking der wet van Gresham, dat slecht geld goed geld uitdrijft, zijn zilveren munten opgepot en ontstond er een gebrek aan kasgeld. Gezien het feit, zoo besloot de „Financial Times", dat de handel met landen, waar normale toestanden heerschen, door tallooze bepalingen belemmerd wordt, zou het dwaas zijn te verwachten, dat de transacties met een land dat verscheurd is door een burger oorlog op eenvoudige wijze kunnen geschie den. Nieuws in 't kort. Misdadigersbende ontdekt. - Volgens berichten uit Korea is de politie aldaar een moordenaarsbende op het spoor gekomen, welke 500 menschen tot haar slachtoffers heeft gemaakt. Reeds zijn de bendeleiders gearresteerd. Zij hebben bekend, hun bende te hebben georganiseerd onder den dek mantel eener godsdienstige sectie. 500 Koreanen hebben zy overvallen en hun gezinnen beroofd. De lijken der slachtoffers werden in een bosch bij Kaijod onder den grond gestopt. Brand op de Philippijnen. - Het dis trict Tondo op de Philippijnen is gisteren met den grond gelijk gemaakt door een enormen brand. 20.000 menschen, hoofd zakelijk arbeiders, zijn dakloos geworden. De schade bedraagt ongeveer 2 millioen gulden. Een persoon werd gedood, elf anderen gewond. Bergstortingen in Savoye. - Tengevol ge van .den aanhoudenden regenval der laatste weken zijn in de Fransche provincie Savoye rotsstukken tot een totaal van ver scheidene duizenden kubieke meters van de bergwanden losgeraakt en in een dal gevallen. Een spoorlijn en een autoweg zijn over een afstand van honderden meters bedolven. De wijngaarden en de akkers zijn vernield, boerenhuizen zijn beschadigd. Troebelen in Britsch-Indië. - In Banna, een Noordwestelijke provincie van Britsch- Indië, werden de dalen gebruikt voor on wettige doeleinden. Na herhaalde waarschu wingen werden vliegtuigen gezonden, die de dalen gebombardeerd hebben. De gevol gen van het bombardement zijn nog niet bekend. Walvisschen-kolonie waargenomen. - Aan de kust van Northumberland zijn gis teren eenige honderden jonge walvisschen waargenomen onder geleide van tien of twaalf oude. De school zwom in groote cir kels en naderde de kust tot op 400 meter. Tenslotte verdween het reuzen-gezelschap. Casino verwoest. - Gisteravond heeft in het casino van Wimereux-Palace te Boulogne een hevige brand gewoed, waar door het geheele gebouw verwoest werd. De schade bedraagt millioenen franken. Scholieren in nood. - Een groep van 600 scholieren, die een tocht maakten naar den top van den berg Arakoera in Yama- nosji, zag zich omringd door een bosch- brand. Men heeft reeds de verkoolde lijken van twee jongens gevonden. Het lot van alle andere scholieren is niet bekend. Vrees voor hongersnood. - Tengevolge van de aanhoudende droogte gevoelen de Nomadenstammen in Klein-Azië zich door hongersnood bedreigd. Zij zijn reeds begonnen met het overbrengen van hun vee naar de bergweiden in het Westen. 20.000 herders drijven hun kudden uit het woestijn gebied naar de kuststreek. Tegen het communisme. - De Groote Raad van Zwitserland van het kanton Genève heeft het wetsontwerp tot verbod van de communistische partij en voor den staat gevaarlijke buitenlandsche organisa ties definitief aangenomen. De automobielstaking. - De staking in de Amerikaansche automobiel-industrie loopt op het eind. De eenige staking, die nog niet geregeld is, blijkt die bij de Hudson in Detroit te zijn, waar 10.000 man het werk hebben neergelegd. Dreigende staking in Denemarken. - In Denemarken dreigt een staking in verschil lende takken van nijverheid, waarbij 60.000 arbeiders betrokken zouden zijn, voorname lijk in de metaalindustrie. De bemiddelings voorstellen van de regeering werden door de fabrikanten verworpen. Godsdiensttroebelen. - Op de Philip pijnen vreest men het uitbreken van een godsdienstoorlog in de provincie Lanao, waar 23 bandieten en een aantal Philippijnsche soldaten tijdens een hevig gevecht gedood zijrf. De bewoners van Moro in Lanao han gen den Islam aan en meenen, dat zij door de Philippijnsche christenen vervolgd wor den. Legerversterkingen zijn reeds naar Lanao gezonden en de censuur is afgekon digd. Actie der Duitsche pers. Tegen Frankrijk gericht. De beslissing van den rechter van in structie, om kolonel de la Rocque en de Parti Social Fransais te vervolgen is voor de Duitsche pers aanleiding tot een nieuwe anti-Fransche campagne. De „Völkische Beobachter" geeft te ver staan, dat in Frankrijk elk oogenblik een revolutie kan uitbreken en voegt hieraan toe, dat in Frankrijk op het oogenblik een zelfde toestand heerscht als in Duitschland voor de komst van Hitier. De pers publiceert ook berichten over de prijsverhoogingen in Frankrijk, hetgeen vol gens haar regelrecht leidt naar een econo mische catastrophe. Het is opmerkenswaardig, aldus Havas, dat deze aanvallen deel uitmaken van een algemeene campagne in de Duitsche pers welke ten doel heeft vast te stellen, dat alle democratische landen zijn aangetast door het anarchisme of bolsjewisme. In dezen zin worden de stakingen in Amerika, de werk loosheid in Engeland en Tsjechoslowakije uitgelegd. Op het oogenblik keert men zich in het bijzonder tegen Frankrijk en de so ciale maatregelen van de Fransche regee ring. Voor hen, die den toestand in Duitschland gadeslaan, zoo schrijft Havas verder, is het 139e Jaargang Bemanning van de „Andra" aan boord van een Spaanschen kruiser? Naar wij vernemen, bestaat de mogelijk heid, dat de bemanning van het stoomschip „Andra", hetwelk, onder Panameesche vlag varend, bij het verlaten van de haven van Bilbao, door den rechtschen kruiser „Alimi- rante Cervera" tot zinken is gebracht, door dezen kruiser aan boord is genomen. De kapitein van een der andere sche pen van de reederij, de „Auton", welk schip Dinsdagavond van Bilbao was vertrokken, heeft n.1. aan zijn reederij getelegrafeerd, dat hij in de te Bilbao verschijnende nieuwsbladen had gelezen, dat de „Andra" Zondag ji. tot zinken was gebracht. Volgens het telegram heeft hij daarop informaties ingewon nen, waaruit zou rijn gebleken, dat de opvarenden van de Au dra" zich in een sloep hadden begeven. Dit feit wettigt de veronderstelling, dat de bemanning niet met zekerheid kan worden mede gedeeld. Hoeveel Nederlanders zich, toen de „An dra" in den grond werd geschoten, aan boord hebben bevonden, staat nog steeds niet vast. Wel is het een feit dat indertijd voor dit schip, dat oorspronkelijk aan de N.V. van Driel te Rotterdam behoord heeft, waarna het, met verandering van naam, naar Engeland verkocht en onder Panamee sche vlag werd gebracht, zeventien Neder landers zijn gemonsterd. Of van deze Ne- derlandsche opvarenden later een aantal is afgelost of weggeloopen, is te Amsterdam niet bekend. Het schip, dat in slechten staat verkeer de, was, toen het door den kruiser werd aangehouden, niet geladen. De vorige week was het te Bilbao aangekomen met een groote lading levensmiddelen voor de Bas kische regeering. De grondwetsherziening aangenomen. 's-Gravenhage, 8 April. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft de verschillende wetsontwerpen, betrekking hebbende op de grondwetsherziening, hedenmiddag om ruim 2 uur aange nomen. HET WRAK VAN EEN DOUGLAS- VLIEGTUIG GEVONDEN. Gisteravond heeft een reddingscolonne het wrak van een Douglas-vliegtuig DS 3 bereikt, welk toestel Zaterdag j.1. is veron gelukt in het bergachtige gebied van Ari- zona. Alle acht inzittenden waren om het leven gekomen, zes van hen waren ver brand. Het toestel was geheel vernield. Naar alle waarschijnlijkheid is dit het vliegtuig, dat bestemd was voor de K.L.M. en dat naar men zich zal herinneren ver ongelukte. niet twijfelachtig of de propaganda, welke achtereenvolgens de niet-fascistische landen aanvalt, wordt geleid door de ernstige bin nenlandsche politieke moeilijkheden. De „Ruhrarbeiter" vergelijkt den toe stand van de arbeiders in de democratische landen, met die van de arbeiders in Duitsch land en schrijft: „De stakingen zijn voortee kenen van een stormIn Duitschland zijn de loonen stabiel". Hiertegen kan men inbrengen dat volgens de statistieken de loonen gebleven zijn wat zij waren na de korting, welke door Brü- ning werd toegepast, terwijl de prijzen voor de eerste levensbehoeften zooals levensmid delen en kleeding met 20 tot 25 procent zijn gestegen. Verder moet men hierbij rekening houden met het schaars worden van vele ar tikelen en de vermindering van kwaliteit door het Vierjaren-plan. Men weet thans, dat niettegenstaande de zorg van het Derde Rijk om de symptomen van sociale slapte te verbergen, plaatselijke stakingen hebben plaats gehad. De sociale bewegingen elders in de wereld blijven niet zonder invloed op de Duitsche massa. Het blad „Rote Erde" toont zich ongerust. Het „Arbeitsfront" vermeerdert zijn oproe pen, vermoedelijk omdat de noodzaak zich deed voelen. Verder wijst Havas op het officieele com muniqué over de gerechtelijke vervolging van zeven katholieke geestelijken in het Rijnland die beschuldigd worden van hoog verraad tezamen met elementen uit de ar beidersklasse. De pers spreekt over een „be treurenswaardige poging van het politieke katholicisme een katholiek-bolsjewistisch front te vormen", bovendien is de nationaal- socialistische pers verontwaardigd over het daverend applaus „dat de schouwburgbezoe kers te Berlijngaven na de woqrden van den Markis Posa in Schiller's „Don Carlos", „Sire, sta de vrijheid van gedachte toe".

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1