DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 83 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 9 April 1937 PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van i5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060- Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Alkmaar, 9 April. Tusschen Duitschland en Oostenrijk.botert het niet en de laatste dagen is het weer heelemaal mis. Een felle Duitsche pers campagne tegen Oostenrijk, waarover hier onder meer en bovendien een actie van aartshertog Otto van Habsburg. Beide' acties mogen hier nader uiteengezet worden. Het is de Daily Herald, die uit Brussel meldt, dat aartshertog Otto een ontmoeting heeft gehad met den voormaligen Duitschen nationaal-socialist Otto Straszer, één van Hitler's bitterste vijanden en leider van het anti-nationaal-socialistische Zwarte Front te Praag. Het initiatief tot deze ontmoeting was uit gegaan van aartshertog Otto, die zich van den steun van Strasser wil verzekeren om de toch reeds krachtige monarchistische pro paganda in Oostenrijk nog te versterken. De Oostenrijksche nationaal-socialisten, die vreezen, dat een restauratie der monarchie het einde zal beteekenen van de hoop op vereeniging met Duitschland, zijn felle tegen standers van Otto van Habsburg. De aarts hertog heeft dan ook het oog laten vallen op Strasser als den man, die het meest in aanmerking komt, om hem tegen hen te helpen. Bij hun geheim gehouden ontmoeting heeft aartshertog Otto aan Strasser te kennen ge geven, dat hij geen vertrouwen meer stelde in den adel om zijn terugkeer te bewerk stelligen. Een moderne monarchie moest z.i. den steun hebben van de Oostenrijksche arbeiders en boeren. En nu de Duitsche perscampagne! Deze is tegen Oostenrijk ontketend tengevolge van het vonnis tegen een gepensionneerd Oos- tenrijksch ambtenaar, die op Allerzielen van het vorig jaar, zonder hiertoe gemachtigd te zijn, namens de Oostenrijksche gemeente Morzg, nabij Salzburg, een krans heeft ge legd op het graf van de ouders van Hitier op. het kerkhof van Leonding bij Linz. Genoemde ambtenaar is een gepension neerd ambtenaar van de spoorwegen, Brueckner genaamd, en hij werd veroor deeld tot 250 schilling boete en verlies van zijn pensioen. Hij heeft voor onbepaalden tijd uitstel van betaling van de boete gekre gen, doch het verlies van zijn pensioen blijft gehandhaafd bij beslissing van de autori teiten, gedateerd 13 Februari. Gedurende twee maanden heeft de Duit sche pers hierover gezwegen en thans, kort voor het bezoek van den chef van den pers dienst, kolonel Adam, aan Berlijn om met zijn Duitsche collega's een verbetering van de pers-betrekkingen tusschen beide landen te bespreken, wordt plotseling in de Duit sche pers deze campagne ontketend. Te Weenen vraagt men zich af, wat de reden hiervan kan zijn. De Oostenrijksche pers blijft gereserveerd in afwachting van de stappen, die haar regeering zal doen. Verder wordt te Weenen in welingelichte kringen ontkend, dat een wacht zou zijn ge plaatst bij het graf van de ouders van Hitier, zooals in de Duitsche pers wordt beweerd. De „Daily Herald", die wij hierboven reeds noemden in verband met de actie van aarts hertog Otto, weet nog meer interessant nieuws te vertellen. Thans niet over Duitsch land en Oostenrijk, maar over Italië, dat volgens dit blad zijn invloed in de Middel- landsche Zee tracht te versterken. Zoo worden, aldus het Engelsche blad, van Italiaansche zijde groote sommen gelds besteed, om onder de bevolking van Malta een anti-Britsche stemming te kweeken. Al het mogelijke wordt gedaan, om de 250.000 Malteezers te overtuigen, dat Engeland's invloed aan het tanen is, en dat hun streven gericht moet zijn op het verkrijgen van auto nomie. De kleine Italiaansche bevolking van het eiland, die slechts 600 zielen telt, vormt een belangrijke steun voor de Italiaansche propaganda. Corsica wordt overstroomd door Italiaan sche kranten,-die aan de bevolking tegen uiterst lage prijzen verkocht worden. In propaganda-blaadjes wordt gesproken van de macht van Napoleon en verklaard, dat Mussolini zijn opvolger is in wereldbeteeke- nis. Op Cyprus, dat tegenwoordig beschouwd wordt als de sleutelpositie van de Britsche belangen in de Middellandsche Zee, is de activiteit van Italië verdubbeld. Het blad is van meening, dat Cyprus tot het belang rijkste punt zou kunnen worden gemaakt, vanwaar aan de Italiaansche expansie paal en perk zou kunnen worden gesteld, en wijst er in dit verband op, dat dit eiland den toegang tot het Suez-kanaal en de olie pijpleiding te Haifa beheerscht, en tegelijker tijd de beteekenis van de Italiaansche eilan den in de Aegeïsche Zee, die thans zwaar versterkt worden, aanzienlijk doet vermin deren. De Italianen trachten voortdurend de Kretensers voor zich te winnen, doch de ruwe methoden, die tegen de Grieksche be- De Spaansche burgeroorlog Opmarsch van de regeeringstroepen. Langs den weg naar Estremadura zijn de regeeringstroepen vierhonderd meter opge rukt. Zij hebben hierbij de verbindingslij nen van de opstandelingen over grooten afstand verbroken. De aanval werd ge steund door vechtwagens. Door deze terreinwinst is het voor de regeeringstroepen gemakkelijker zich voor te bereiden op een nieuwen aanval. Ook in den sector van den weg naar Andalusie zijn de regeeringstroepen opge rukt. Zij hebben de opstandelingen hier door belet zich gereed te maken tot een aanval. Begunstigd door het heldere weer heeft de luchtmacht van de regeering de stel lingen van den vijand achter het front bestookt. Te Toledo werden verscheidene militaire objecten getroffen, o.a. het bis schoppelijk paleis waarvan het hoofd kwartier van de opstandelingen zetelt, het postkantoor en verscheidene hulpkazernes De aangerichte schade is zeer aanzienlijk. Ook het spoorwegstation van Valladolid werd gebombardeerd en een aantal wagons en materieel-depots werden vernield. Niettegenstaande het hevige vuur van de luchtdoelbatterijen van de opstandelingen konden de vliegtuigen allen naar hun basis terugkeeren, ondertusschen nog de loop graven van fcen vijand in Avila bombar- deerehd. De jachtvliegtuigafdeeling voerde ver kenningen uit en vloog boven de hoofd stad om deze te beschermen tegen aanvallen van de luchtmacht der opstandelingen. Colonne opstandelingen verrast. Een afdeeling opstandelingen met een aanzienlijke hoeveelheid materieel, welke ter versterking van de Francotroepen bij Ugujar op de zuidelijke helling van de Siërra Nevada op weg was, is door de re geeringstroepen verrast. De regeerings troepen openden plotseling het vuur en vielen met handgranaten aan. De opstan delingen namen de vlucht met achterlating van dertig dooden. Radiotoespraak van Queipo de Llano. Generaal Gueipo de Llano heeft in zijn dagelij ksche radiotoespraak ontkend, het geen in de comuuniqués der regeering staat vermeld. Sprekende aan de operatie aan het noordelijk front verklaarde hij, dat de rechschen troepen hun opmarsch voortzet ten. Zij hebben verscheiden belangrijke stellingen bezet en veel materiaal buitge maakt. Hij voegde hieraan toe, dat twintig man schappen der militie zich hebben overge- meld. Zij hebben verteld, dat in het link- sche kam demoralisatie heerscht. Hij besloot: Men kan in dezen sector van oogenblik tot oogenblik belangrijke gebeur tenissen verwachten. Ten aanzien van het zuidelijk front ver klaarde hij, dat de regeeringstroepen ver scheiden malen hardnekkig hebben aange vallen, maar zonder resultaat te bereiken. Hij zeide, dat de rechtsche troepen na deze aanvallen op het slagveld meer dan 500 gesneuvelde tegenstanders hebben aangetroffen tot wie behoorden één Nederlandsche kapitein, één Rus sische luitenant en een Fransche luitenant. Nieuws in 't kort. Koningskind op komst! - Koningin Johanna van Bulgarije ziet tegen het eind van Mei de geboorte van haar tweede kind tegemoet. De gebeurtenis wordt door de bevolking met te meer belangstel ling tegemoet gezien, daar het eerste kind, in 1933 geboren, een meisje is. De brand te Manilla. - Hoewel tot dus ver slechts van één doode werd gesproken, verwacht men, dat bij den brand in de Tondo-wijk een aanzienlijk grooter aantal personen om het leven is gekomen. Zoo wordt o.a. een groep kinderen vermist, die op een base-ball-veld door het vuur werd omsingeld. Naar tot dusver werd gemeld, zijn elf personen zwaar gewond. Voor de dakloozen wordt een tentenkamp opge richt. volking van de Dodekanesos zijn toegepast, zijn op Kreta te zeer bekend, dan dat de Italiaansche propaganda veel uitwerking zou kunnen hebben. Majorca, eens Spaansch, wordt thans door Italië geregeerd. De tegenstanders van Italië worden ruw behandeld, en soms gefusil leerd. De troepen, zee- en luchtstrijdkrach ten op het eiland, ofschoon in naam deel uit makend van het Spaansche opstandelingen- leger, staan onder leiding van Italiaansche officieren. De Italianen dragen voor het mee- rendeel Spaansche uniformen, doch sommi gen vinden deze vermomming niet eens meer noodig. „Wij zijn, zoo verklaarde een Majorcaansche politie-autoriteit, gevangenen op ons eigen eiland". Moordenaarsbende op spoor. - Volgens berichten uit Korea is de politie aldaar een moordenaarsbende op het spoor gekomen, welke 500 menschen tot haar slachtoffers heeft gemaakt. Reeds zijn de bendeleiders gearresteerd. Zij hebben bekend, hun bende te hebben georganiseerd onder den dek mantel eener godsdienstige secte. Stakingen in Canada. - Bij de General Motors in Canada is een algemeene staking afgekondigd, waarbij 3700 man betrokken zijn. Bergverschuiving. - In één der zijdalen van de Jura, tusschen de Zwitsersche plaats jes Court en Moutiers, is de kantonale weg door een langzame verglijding van een stuk berg met een steenlaag van verscheidene meters dikte bedekt. De grondverschuiving begint reeds de bedding van de rivier Birse te bereiken. De spoorlijn TavannesMou tiers is eveneens door gesteente bedekt. Op zekere plaatsen ligt een steenmassa van 25 M. dikte op den weg. De grond is in beweging over een oppervlakte van 100.000 Ma. en de hoeveelheid verschuivende grond wordt ge raamd op anderhalf millioen M3. Dag en nacht zijn 400 arbeiders bezig met de op ruimingswerkzaamheden. Het verkeer langs den weg zal Maandag a.s. hervat kunnen worden. Anti-Duitsche betooging. - Het Pool- sche agentschap P. A. T. publiceert in ver band met de betoogingen in Grudziaz op 3 April jJ. het volgende: „Hoewel de toestand der Poolsche minder heid in Polen en het optreden van den Bund Deutscher Osten bedroevende reacties kun nen hebben bij de Poolsche bevolking in Pommeren, is het niet minder waar, dat vijandige uitlatingen jegens een staat, waar mede Polen betrekkingen van goede nabuur schap onderhoudt, in strijd zijn met de poli tieke lijn der Poolsche regeering en niet kunnen worden geduld". Aardbeving in Peru. - In de provincie Liberta in Peru zijn de plaatsen Cajabom- ba en Huamachucho, op 340 mijl ten noor den van Lima, gisteren door een sterke aardbeving getroffen. Verscheidene huizen werden vernield en onder de bewoners ont stond een paniek. Van persoonlijke onge lukken wordt echter geen melding gemaakt. Stedenbrand in Mexico. - Naar uit Mexico-stad gemeld wordt, is de stad Poza- rica in den staat Veracruz voor drievierde deel door brand vernield. Twee meisjes kwamen in de vlammen om, verscheidene personen werden gewond en 500 werden dakloos. De dood op den weg. - In Maart zijn in Engeland 463 personen op de openbare wegen gedood en zijp 15,000 gewond. Dit is eer, vermeerdering van 38 dooden en 200 gewonden bij vorig jaar, maar toen vielen de Paaschvacantiedagen in April en thans in Maart. De Safety First Association was over deze cijfers dan ook niet ontevreden. Gewapende begeleiders voor express- trein. - Met den internationalen expresstrein van Bangkok (Siam) naar de grens van Malakka zullen in het vervolg gewapende wachten medereizen. Hiertoe is besloten naar aanleiding van het feit, dat onlangs postzakken, die ongeveer 50.000 inhielden, uit den trein gestolen zijn door vier roovers, die: het treinpersoneel neersloegen en door op hun achtervolgers te vuren, wisten te ontkomen. Later werden drie der mannen gearresteerd en een gedeelte van het geld teruggevonden. Uit gevangenis ontsnapt. - Uit de ge vangenis te Jacksonville in Florida alhier zijn zeventien negers, waarvan verscheidene wegens moord veroordeeld waren, ontsnapt, nadat zij de tralies van een venster hadden doorgezaagd. Sommigen waren slechts in ondergoed gekleed. Staking in Monaco. - Voor het eerst in de geschiedenis is in het vorstendom Monaco een staking uitgebroken. De wetgeving van het staatje heeft het recht van staking nooit erkend en bedreigt degenen, die daar toe aanzetten, met verbanning. Desniette min hebben thans de 250 arbeiders der gas fabriek het werk neergelegd en de fabriek bezet. De werklieden van vrijwel alle open bare bedrijven hebben dit voorbeeld nage volgd. Berouwvolle communist. - De voorma lige Hongaarsche communistenleider Rudas, die tijdens de communistische dictatuur van Bela Kun president was van de revolution- naire rechtbank en als zoodanig duizenden personen heeft laten terechtstellen, is uit eigen beweging naar Hongarije terugge keerd om zich bij de politie te Boedapest aan te melden. Rudas was tezamen met Bela Kun uit Hongarije gevlucht en heeft acht tien jaar in Rusland en andere Europeesche landen vertoefd. Tornado in Alabama. - Gisteren is in Alabama de plaats Brundidge door een tornado geteisterd, waardoor minstens een persoon werd gedood, dertig menschen ge wond werden, 15'huizen met den grond ge lijk werden gemaakt en alle verbindingen verbroken werden. De „Giornale d'ltalia" blijft van leer trekken. Thans beschuldigingen tegen Rusland. De „Giornale d'ltalia", die zich gisteren tegen Frankrijk keerde, komt thans met een geheele reeks beschuldigingen van overtreding der overeenkomst van niet- inmengingaan het adres van Rusland. Na den 20sten Februari, aldus het blad, duurde de toevloed naar Spanje van in Frankrijk, vooral te Parijs, Toulousfe en Marseille, samengekomen Russische „vrij willigers" geregeld voort. De Fransche politie heeft kunnen waarnemen, dat zich onder degenen, die in Frankrijk kwamen, om zich vandaar naar Spanje te begeven, vele niet-Spanjaarden bevonden. Gedurende de laatste tien dagen van Februari zijn over de Col de Perthus in de oostelijke Pyrenaeën 150 officieren van het geregelde Russische leger naar Spanje ge gaan om als kader voor de internationale brigade te dienen. Langs denzelfden weg kwamen 20000 Russische geweren Spanje binnen. Begin Maart kwamen te Almansa vijftig stukken Russisch veldgeschut aan, tusschen 1 en 20 Maart verschenen tien vliegtuigen van het type „Gorki" terwijl uit Klein-Azië 105 Russische toestellen met 210 bestuurders zouden vertrekken. Zeer kort geleden zijn vier A.N.T. 6-toestellen te Praag aangekomen, die met tien Tsjecho- slowaaksche toestellen met bestemming naar Spanje vertrokken. Het blad drukt vervolgens een lijst af van alle Spaansche schepen, die uit Russi sche havens aan de Zwarte Zee met ladin gen Russische wapens en munitie de Dar- danellen gepasseerd zijn met bestemming naar Valencia, Barcelona en andere havens, die in handen der Spaansche regeering zijn, tusschen einde Februari en begin ApriL Zeer gespecificeerd wordt een opsomming gegeven van de aantallen kanonnen, tanks, vliegtuigen en de hoeveelheden munitie, die aan boord van deze schepen zouden zijn vervoerd. In totaal worden gegevens gepu bliceerd over 13 schepen, die honderden kanonnen, tanks en vliegtuigen en ruim vrachtwdagens, benevens een enorme hoe veelheid ander oorlogstuig zouden hebben overgebracht. Hieraan voegt het blad toe, dat Moskou bovendien de hulp van oorlogsschepen ver leent: behalve de 6 Russische duikbooten, die men vaak in de haven van Barcelona ziet, zouden zich twee lichte kruisers, ver gezeld door vier torpedobootiagers, gereed maken de Dardanellente passeeren om zich naar de Spaansche kust te begeven. Hoe lang zal Europa, zoo vraagt tenslotte de „Giornale dTtalia" lijdelijk de Sovjet- Russische bedreiging dulden? Het accoord tusschen Rex en de Vlaamsche Nationalisten. Degrelle houdt vol, dat van Zeeland er van op de hoogte was. In zijn blad „Le Pays Reel" handhaaft Degrelle zijn bewering, dat van Zeeland zijn instemming heeft betuigd met een verbor.d tusschen Rex en de frontisten. Van Zeeland zou waarschijnlijk gistermid dag door middel van de pers antwoorden op de beschuldigingen van zijn concurrent. Zoodoende zal de premier Degrelle voor zijn, wanneer gisteravond tijdens een bij eenkomst der Texisten de correspondentie van van Zeeland met de Mont openbaar zal worden gemaakt. In de omgeving van der. minister-president verklaart men, dat de rexistische senator Paul de Mont, die in Vlaamsche kringen grooten invloed heeft, in Juli 1936 den minister-president in kennis heeft gesteld van zijn voornemen, te streven naar toetreding der Vlaamsche activisten tot de nationale eenheid, welk plan bij den premier natuurlijk instemming vond. Tus schen den premier en den senator is daar op eenige correspondentie hieromtrent ge voerd, waarvan de Mont gisteravond den inhoud zou bekend maken. Een verklaring van van Zeeland. In een interview met het blad „Le Soïr" heeft minister-president van Zeeland ver klaard, dat hij destijds met voldoening ken nis had genomen van de plannen van de Mont, zooals deze ze tijdens zijn bezoek uit een had gezet. „Ik bleef", aldus van Zeeland, „trouw aan mijn politiek tot bevordering der nationale eenheid. De Mont deed mij mede- deeling van bepaalde particuliere gesprek ken, die hij had gevoerd, en stelde mij eenige aanteekeningen ter hand. Ik weiger te ge- looven, aldus de premier, dat de Mont deze brieven en notities aan de openbaarheid prijs zal geven, daar zij een strikt persoon lijk karakter droegen. Ik haast mij hieraan toe te voegen, dat, indien de Mont mij om toestemming had gevraagd om deze cor respondentie te publiceeren, ik deze onmid dellijk zou hebben gegeven. Wat ik afkeur is de wijze van doen. Wat de tusschen de beide betrokken par tijen gevoerde onderhandelingen betreft, die geleid hebben tot het geheime accoord tus schen Rex en het Vlaamsch Nationaal Ver bond, te dien aanzien heb ik, aldus besloot van Zeeland, in volstrekte onwetendheid verkeerd. De onderteekening van het accoord heeft mij evenzeer als u verrast. Paul de Mont in actie. Tijdens een rexistische vergadering ver klaarde het rexistische kamerlid Paul de Mont, dat hij in den afgeloopen zomer ba- sprekingen heeft gevoerd, met minister president van Zeeland. Hij las een uittrek sel voor uit een brief, welke van Zeeland hem 12 Juli 1936 heeft gezonden en waarin hij schreef: „na mijn terugkeer uit Londen heb ik uw schrijven van 22 Juli ontvangen met de begeleidende nota. Ik heb er met be langstelling kennis van genomen. Ik ben overtuigd, dat u uw best zult doen het standpunt, dat u mij heeft uiteengezet te handhaven, in een geest van verheven va derlandsliefde. Ik zou zeer verplicht zijn, als u mij op de hoogte hield van den loop der besprekingen". De Mont zeide verder: „indien het dan al juist is, dat van Zeeland geen kennis heeft genomen van de uiteindelijke tekst van de op schrift gestelde overeenkomst, dan is het toch niet minder waar, dat hij het in be ginsel hiermede eens was". Vervolgens sprak Degrelle, die verklaar de, dat van Zeeland een min is terpporte feuille had aangeboden aan de Vlaamsch Nationalisten. Na de vergadering werd een speciale editie van de t,Pays Reël" verkocht, waarin de rede, welke Paul de Mont te Luik heeft gehouden, stond afgedrukt en welke door Degrelle de basis van de overeenkomst tus schen de rexisten en de frontisten wordt genoemd. Uit deze rede blijkt, dat de strijd tegen het communisme de grondslag van samenwerking tusschen beide partijen is, tezamen met de verzoening tusschen walen en Vlamingen. Indien, zooals overal wordt beweerd, een geheime overeenkomst bestaat tusschen beide partijen, dan kan men niet zeggen, dat deze thans is onthuld. In politieke krin gen stelde men verder vast, dat er geen tegenspraak bestaat tusschen de verklarin gen van van Zeeland gistermiddag aan de „Soir" en die van Paul de Mont. Men is algemeen van oordeel, dat door deze controverse geen einde is gemaakt aan de onrust in den verkiezingsstrijd. FRANSCH-BRITSCHE VERKLARINGEN TE VERWACHTEN. Aangaande België. Britsche officieele kringen geven te ken nen, dat begin volgende week een Fransch- Britsche verklaring openbaar zal worden gemaakt, waarbij België van zijn tegenwoor dige uit het Verdrag van Locarno voort vloeiende verplichtingen zal worden onthe ven. Deze verklaring is het gevolg van de ge- dachtenwisselingen, welke sedert eenige weken tusschen Londen, Parijs en Brussel worden gevoerd. Deze zelfde kringen geven nog niet nauw keurig de definitieve formuleering dezer verklaring aan. Niettemin meent men te weten, dat deze diplomatieke c|aad waarschijnlijk eenerzijds zal bestaan in dfen Fransch-Britschen tekst, waarbij België wordt ontheven van de ver plichtingen, welke het verdrag van Locar no en de besprekingen, welke na de opzeg ging van dit verdrag door Duitschland op 7 Maart 1936 voor België medebrengen en anderzijds uit een soort Belgisch antwoord. De regeering te Brussel zou er, nadat zij haar vrijheid zou hebben herkregen, op ge steld zijn te bevestigen, dat België trouw blijft aan de verplichtingen, welke het bij het Volkenbondsverdrag heeft aangegaan en, misschien ook, dat het de doeltreffend heid van haar landsverdediging met vol doende zorg zal verzekeren om iederen aan slag op het Belgische grondgebied te ont moedigen. Het a.s. bezoek van Eden aan Brussel. De reis, welke Eden einde dezer maand naar Brussel zal maken, staat in nauw ver band met de gedachtenwisselingen, welke thans worden gevoerd tot hernieuwing van den status der betrekkingen van België met zijn drie groote buurstaten. De verklaring, welke begin der volgende week zal worden gepubliceerd, zal België ontheffen van de verplichtingen voor dit land uit hoofde van het verdrag van Lo carno. De vraag doet zich voor, op welke wijze het oude systeem zal worden vervan gen. In hoofdzaak als gevolg van de uiteen- loopende gezichtspunten van Engeland en Frankrijk en Italië en Duitschland heeft

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1