NATIONALE Dr. H. COLIJN. Aqwda Zaterdagmiddag 8 Mei 1937 195 miUloen gvMen AMSTERDAMSCHE BEURS JCeckéL School „OVERDEKTE". Een triomfantelijke overwinning Van Zeeland. van Alkmaar, Maandag, EEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Alkmaar is een stad van de gelukkige huwelijken, althans een stad waarin velen een langdurig huwelijk beleven. In de Tweede Kanaalstraat beleefde Zaterdag het echtpaar G. Zorgman en T. Zorgmande Wit den dag waarop het voor 50 jaar in den echt werd verbonden. Beide oude menschen verheugen zich nog in het bezit van een goede gezondheid en genieten, na een werkzaam leven, van een rustigen levensavond. De heer Zorgman is 74, mevrouw Zorg man 72 jaar. Beiden zijn geboortig uit de Zaanstreek, doch al 54 jaar in Alkmaar woonachtig. Zes en veertig jaar is de heer Zorgman werkzaam geweest aan de Alk- maarsche IJzer- en Metaalgieterij. Toen wij het gouden paar Zaterdag te midden van een schat van bloemen, hun kinderen en kleinkinderen, complimen teerden, vertelden zij, niet zonder trots, dat zij reeds ruim een halve eeuw abonné van de Alkmaarsche Courant waren en nog in het bezit van de exemplaren, waarin melding gemaakt werd van de geboorte van hun kinderen. De vele bloemstukken en ingekomen gelukwenschen waren het bewijs, dat in breeden kring medegeleefd werd met hun vreugdedag. Het kwieke paar, dat wij ook gaarne op deze plaats gelukwenschen, maakte op ons den indruk dat voor hen het diaman ten huwelijksfeest geen onmogelijkheid lijkt. Met behoud van een goede gezond heid, zoo verzekerden zij ons, hebben zy j er niet het minste bezwaar tegen. Het woord van Vondel over de oprechte trouw tusschen man en vrouw wordt hier weer eens bewaarheid. AUTO-BOTSING. Toen gistermiddag een auto, komende uit de Van Everdingenstraat, naar links den Kennemerstraatweg opreed, werd deze wagen door een vanuit de richting Heiloo komende personenauto aangereden. De be stuurder van de aanrijdende auto verzuimde aan het van rechts komende verkeer den voorrang te verleen en en trachtte door krachtig te remmen nog een aanrijding te voorkomen. De auto slipte echter te ver door. Beide auo's liepen materieele schade op. Door de politie is proces-verbaal opge maakt. TE VEEL GEDRONKEN. Door de politie is hedennacht vanaf de Laat een beschonken persoon naar het bureau van politie overgebracht, alwaar hij ter ontnuchtering in bewaring gesteld is. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. BENOEMING Mr. VAN SONSBEEK. Bij beschikking van den minister van Justitie is benoemd tot lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat- notarissen te Haarlem: mr. P. van Sons- beek, inspecteur der registratie en domei nen alhier, thans plaatsvervangend lid van gemelde Kamer. ALKMAARDERS WERKEN AAN EEN CONCERT MEE. rooyr Valk, waar ook de gemeenschappe lijke lunch gebruikt werd. In den namiddag sprak in de Unie de Roemeensche Esperantoleeraar, mr. Sigis- mundo Pragano, over de Esperantolitera- tuur. Op de hem eigen duidelijke en amu sante wijze wist hij allen, zonder uitzon dering, van beginneling tot gevorderde, te boeien. Ter afwisseling voerden enkele Alkmaarsche Esperantisten een komische eenacter op. Een zeer belangrijke, prettige dag, die voor velen een onvergetelijke zal blijven. FEESTMIDDAG BUURTVEREENIGING „KINHEIM". Zaterdagmiddag is de kindermiddag van de Buurtvereeniging „Kinheim" weer een succes geworden. In 't Wapen van Heems kerk van den heer Th. v. Gij zen opende de voorzitter om 2 uur dezen middag. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld. Gegeven werd ten le. een schimmenspel, gespeeld door kinderen van 612 jaar, gevolgd door operette „Grietje Golfzang", en tot slot voor de kleintjes een poppen- kastvertooning. De kleintjes hebben het schimmenspelletje keurig opgevoerd en hartelijk is er om gelachen. „Grietje Golfzang" speelt op een visschersdorp aan de Noordzee. Het moet voor den regisseur, den heer Kesselaar, een voldoening zijn, zoo goed als de kinderen deze operette voor 't voetlicht brachten. Ér werd zeer goed gezongen. Alle kinderen werden op gebak en chocolade getracteerd. De aar dige poppenkastvertooning was 't slot van dezen zoo goed geslaagden middag. P. de Jong, stalknecht, R.K., van België n. Luttik Oudorp 40. H. P. R. van Wonde ren, banketbakker, geen van den Helder n. Oosterkolkstraat 15. Echtg. J. A. Elzinga, geen, van Groningen naar Rembrandtstraat 10. J. A. Elzinga, amanuensis, ED., van Snaarmanslaan 123 naar Rembrandtstraat 10. G. E. Koopman, smid, R.K., en gezin, van Heerhugowaard naar Westerweg 270. G. H. Laks, kleermaker, N.H., van Zaandam naar Zocherstraat 14a. VERTROKKEN PERSONEN. C. M. Bos, N.H., dienstbode, van Wilhel* minalaan 23 naar Kampen. W. M. Lobach, R.K., winkeljuffr., vxan Lindenlaan 121 naar Amsterdam. A. G. Tulp, N.H., onder wijzeres, van v. Houtenkade 37 naar Zut- phen. F. Post, wed. v. F. W. Hoekveld, Ger.K., huishoudster, van Wagenmakers straat 14 naar Heiloo. - G. P. Ike, geen, machinist N.S., en gezin, van Kinheimstraat 5 naar Arnhem. G. J. de Beurs, N.H. leerling-verpleegster, van Baansloot 25 naar Amsterdam. C. G. Nieuweboer, R.K., dienst bode, van Stationsweg 104 naar Grootebroek. J. Bakker, N.H., huishoudster, van Gees- tersingél 37 naar Heiloo. M. E. W. Pronk, wed. v. F. J. Wijchers, R.K., huishoudster, van van der Woudestr. 59 naar Amsterdam. A. Spel, R.K., koopman, en gezin, van Heiligland 10 naar Enkhuizen. P. Stubbe, R.K., z. b., van Lindegracht 8 naar Castri- cum. M. Bommert, R.K., dienstbode, van v. Everdingenstr. 13 naar Duitschland. H. J. Groot ,R.K., slagersknecht, van Huigbrou- werstraat 12 naar Spanbroek. N. I. Kruit hof, Ger.K., leerl.-verpleegster, van Wilhel- minalaan 11 naar Rotterdam. E. F. Eugène van Olffen, R.K., kellner, van Lorbardsteeg 5 naar Velsen. J. Z. Luiting, N.H., auto mobielhandelaar, en gezin, van Achterweg 23a naar Bergen (N.H.) D. van Zon, N.H., dienstbode, van Oudegracht 188 naar Leeuwarden. J. E. Beers, N.H., z. b., van Emmastraat 65 naar Bussum. C. W. Bdkslag, N.H., LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM WAARBORGSOM voor pofishouders Zaterdagavond gaf den heer A Zwaag een uitvoering in de groóte zaal van Kras- napolsky te Amsterdam welke bijna geheel bezet was. De dansmuziek werd verzorgd door The Merry Mooches, onder leding van Geer de Boer, een band van Alkmaarsche jongelui, bestaande uit zes personen, die voor het eerst een uitvoering van dansmuziek gaven en dit op uitstekende wijze deden. Vooral de Tiger Rag oogstte een dave rend applaus. 't Was een prachtig geslaagde avond. MOLEN TE OUDKARSPEL VERBRAND. In dén nacht van Zaterdag op Zondag brak brand uit in den Koogmolen, welke bewoond werd door het gezin Y. Koster. Waar deze molen een minuut of tien van het dorp staat en niet bereikbaar is voor de brandspuit, brandde hij tot den grond toe af. Wel waren op het terrein van de brand aanwezig de burgemeester, de wethouder en de opperbrandmeester. De watermachine in de nabijheid liep door de windrichting geen gevaar. POLITIEKE VERGADERINGEN IN DE KORENBEURS. Naar wij vernemen zal op 29 April a.s. Ir. Albarda een groote verkiezingsrede houden voor de S. D. A. P., afd. Alkmaar in de Korenbeurs, terwijl de nieuwbe noemde burgemeester van Zaandam mr. dt. J. in 't Veld op 20 Mei a.s. aldaar op een verkiezingsvergadering zal spreken. ESPERANTO. Men verzoekt ons opname van het volgende: Boven klassen en godsdiensten moeten de menschen trachten elkander te begrij pen. Dat kan alleen door Esperanto. Het werd weer eens goed bewezen op de Zondag te Alkmaar gehouden vergadering van de Esperantovereeniging „La Norda Stelo", die ondanks het minder mooie weer goed bezocht was. Samen kwamen Esperantisten uit alle deelen van Noord-Holland; menschen van verschillende godsdienstige overtuiging, menschen van zeer uiteenloopende poli tieke beginselen. Doch door Esperanto waren ze één. Ze vergaderden in lunch- VOGELNIEUWS. De heer Jan Visser, Corfstraat 44, alhier, verzoekt ons opname van het volgende: 2 postduiven persoonlijk dood aangetrof fen op het strand tusschen Bergen aan Zee en Egmond. De ringen bleken verdwenen te zijn. Een der ringen, gemerkt C 13783-3-36, werd ons kort daarna overhandigd door Corn. Dekker Jzn. te Egmond aan Zee. Na dere inlichtingen aan ons adres Corfstraat 44, Alkmaar. Als eerste resultaat van ons desbetreffend verzoek kan nog het volgende worden mede gedeeld: Waterral (Rallus a. aquaticus). Niet alle- daagsche trekvogel. Levend exemplaar ons ter hand gesteld door mej. Miep Westmijse, Corfstraat 39. Werd overdag uitgeput aange troffen in de schuur, kon 's avonds weer vertrekken. Noorsche treklijster (Kramsvogel). Door den heer P. Jongejan dood gevonden in den tuin van perceel Kerlcelaan H 19 te Heiloo. Wie volgt? van Maandag 12 April 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 4 NederL 1934 lOU/g 4 Ned.-IndiS 1934 101»/16 5% Duitschl. *30 m. verkl 29% B ANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 163 Handel Mij. Cert. t. 250 198 Koloniale Bank INGEKOMEN PERSONEN. Wed. P. Ruyter, N.H., van Texel naar Spoorstraat 58. A. Smit, h.Ld.h., N.H., van Broek op Langendijk naar Westerweg 23. M. Bult, huishoudster, N.H., van Limmen n. Luttik Oudorp 89a. A. P. Moeijes, kan toorbediende, N.H., van Heiloo naar Station straat 85. Echtg. A. P. Moeijes, geen, van Barsingerhorn naar Stationstraat 85. N. G. Leering, winkelbediende, R.K., van Oudorp naar Heiligland B 48. A. J. J. An- dringa, z.b., R.K., van Denekamp naar Co> mensstraat 37. A. J. Molenaar slager, R.K., van Bloémendaal naar Rochdalestraat 19. A. Michels, z.b., R.K., van de Bilt (U.) naar Overdiestraat 39. J. E. Dekker, mach. houtbewerker, R.K., en gezin, van Schagen naar Vondelstraat 8a. G. Burkunk, z.b., N.H., van 's-Gravenhage naar Julianastraat 11. J. Bottema, boerenknecht, R.K., van Zijpe, Schagerbrug, naar Heilooërdijk 44. W. Groen, haringkoopman, N.H., van Sint Pancras naar Koningsweg 55. A. de Groot, dienstbode, R.K., van Koedijk naar van Everdingenstraat 9. A. Kuyper, N.H., van Warmenhuizen naar Veerstraat 1. A. A. Veeloo, leerl.-verpleegster, geen, van 's-Gra venhage naar Wilhelminalaan 11. J. Koo- men, schilder, R.K., en gezin, van Aker sloot naar Baansingel 29a. L. K. Evenhuis, kappersbediende, N.H., van Beilen naar Westerweg 89. H. Napirala, dienstbode, R.K., van Limmen naar Wilhelminalaan 7. de Moor, N.H., van Zijpe, Schagerbrug, naar Lyceumstraat 19. M. G. Schram, huishoudster, geen, van Zijpe naar Lyceum straat 19. G. Bakker, leerl.-verpleegster, N.H., van Heiloo naar Wilhelminalaan 11. J. C. Koortens, dienstbode, R.K., van Zijpe, Burgerbrug, naar Nassaulaan 3. H. A. A. Kruiper, vertegenwoordiger, R.K., en echtg., van Amsterdam naar Oudegracht 119a. J. KORENBEURS Kaarten a 25 ct. in beperkt aantal bi] Boekh. K. ter Burg en Bureau „De Noord-Hollander", Mient 29. Ned. Ind. Handelsbank INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie. r Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting t Anaconda Bethleh. Steel i Cities Service i Kennecott Copper Standard Brands e Republic Steel Steel comm. U. S. Leatber CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie. Vorstenlanden i Dito actions s MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Redjang Lebong n PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr. SOi/s 166 72»/, 85 2691/, 347% .164V« 667/8 421%, t 68'/i6 31/js 43% "V. 31% 847/U 8»/, 506V, 243 1731/, 371/, 26.60 1787a 200 396% 417»/, 126 411/s 239/18 14?fa 312V, .26U/, 267»/, 116 190% 6'Vie 136»/, 138 Perlak Phillips Oil |tli Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia 2707* 261 «/a Oude Deli 322 324-»/* Senembah 340 337»/, AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 57»/4 Southern Pacific 42% 42-% Southern Raüw. Cert 27»/, 263/e Union Pacific ..103tyg 103 Canadian PaclÓtyu 10»/, §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim. •Exdividénd. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: laatste k 2.30-2.45 101% 101V, 29*/«-7/a 1601/, 197 80 162 70-»/i 85 258 340-1/, 161 j-i/j 685/8 41»/,-»/, 66%-i 3% 42i-7/M 11»/, 30% -| 821-% 8% 500-1 233-5 170-»/, 36% 22.50 173 198 391% 410 124 40»/, 22%-* 14%-% 304-5 255'/,-5 258-60 112 182 68/s 134-% 1367,-7 z. b., van Emmastraat 49 naar Bussum. J. Koster, N.H., z. b., en echtg., van Ken nemerstraatweg 166 naar Heiloo. H. M. Caarls, weduwe van J. F. v. Leeuwen- stijn, R.K., pensionhoudster, van Voórdam 15a naar Den Helder. A. Maasdam, N.H., koopman, en gezin, van Omval 18 naar Purmerend. M. H. Boekei, R.K., dienstbode, van Prins Bernhardlaan 10 naar Bussum. M. Masteling, R.K., dienstbode, van Luttik Oudorp 14 naar Hensbroek. M. van Stein, N.H., officier Ned. Leger des Heils, van Hekelstraat 9 naar Delft. G. Rroen, O.Biscl., dienst bode, van Costerstraat 7 naar Heiloo. Langestraat 88, van 719 April, vredes- tentoonatelling. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De rebellen van de Elseneur (Holl. bewerking, sens.) Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Van goede getuigen voorzien (amus.); hoofdrol len Herbert Marshall, Jean Arthur. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Pygfhalion (Nederl. film, hum.); hoofdrol len Lily Bouwmeester, Johan de Meester, Emma Morel, Ed. Verkade en Mathieu van Eysden. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, half acht,toten met Woensdag, hoofdnummer De charge van de lichte brigade (sens.-rom.); hoofdrollen Errol Flynn en Olivia de Havilland. Toe gang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 12 April. 8 uur, kleine zaal Harmonie, réde H. Posthuma over „De C.D.U. en de komende verkiezingen". 8 uur, Stadhuis, ledenvergadering Roode Kruis. Dinsdag 13 April. 8 uur, café Central, ledenvergadering 8 Oct.-Vereen. „Alkmaar Ontzet". 8 uur, 't Gulden Vlies, zangavond, leider K. Sixma, m. m. v. Corn. Jonker's Koor klassen. Woensdag 14 April. 8 uur, 't Gulden Vlies, cabaretavond met Fientje de la Mar. 8 uur, café De Graanhandel, rede ds. dB Jonge voor de Int. Vereen. Bellamy. KERKMEESTERS BENOEMD. De bisschop van Haarlem heeft tot kerk meesters van de parochie van de „H. Wille* brordus" te Heiloo benoemd de heeren Jac. Molenaar en J. Lichthart. Vader, Moeder, Zoon en Dochter, Op* en Oma, allemaal zwemmen wij in de Laatste berichten Degrelle behaalt slechts 20 procent van de uitgebrachte stemmen. New-York Al.82»/* 1-82»/* Londen 8.94'/* 8.95% Berlijn 73.45 73.41 Parijs 8.20 8.17 Brussel (Belga) 30.78 30.78% Zürieh 41.58 41.60 Kopenhagen 36.95 40.— Stockholm 46.12% 46.17% Oslo 44.97% 45.— Italië 9.65 Praag 6.40 Geestdriftige stemming in Brussel. (Van onzen correspondent). Brussel, 11 April 1937. Op het oogenblik dat wij u dit schrijven bevinden duizenden Brus selaars zich op straat en hebben groote samenscholingen plaats voor de bureaux van de couranten waar de resultaten van de gedeeltelijke ver kiezingen werden bekend gemaakt, die den candidaat van het buitenlandsche fascisme tegen den grondwettelijken, nationalen candidaat in het strijdperk hebben gebracht. Degrelle had zelf zijn oogenblik en het terrein gekozen. De eerste minister heeft, zooals hij het zelf heeft verklaard, geen gebruik ge maakt van de vele middelen die zijn hooge positie hèm verschaften, om invloed uit te oefenen op de openbare meening. Degrelle is gesteund geworden door een onbeperk te propaganda, waar tegenover de grond wettelijke partijen slechts de laatste acht dagen een even krachtige propaganda hebben gevoerd. De uitslag van den strijd is een triomfantelijke overwinning van den eerste-minister, die op 363.440 uitge brachte stemmen niet minder dan 275.840 stemmen heeft behaald, hetzij 75.89 terwijl Degrelle er 69.242 op zijn naam heeft vereenigd, hetzij 20 Er waren bovendien 18.358 witte briefjes. Het aan tal geldige stemmen bedroeg 345.082. Bij de verkiezingen van Mei '36 heeft Degrel le in het arrondissement Brussel 53.582 stemmen behaald. De Vlaamsche nationa listen, die thans de bondgenooten waren van Degrelle, behaalden er 20.139 terwijl de kleine 'fascistische partijen 11.776 stemmen hadden. Ook op deze laatste heeft Degrelle voor een groot deel gerekend. In dien men de rexistische, VI. nationalisti sche en de stemmen van de kleine fascis tische partijen samen telt bekomt men 85.497 stemmen zoodat men ongetwijfeld van een achteruitgang van de rexisten mag spreken. hi zy'n laatste redevoeringen heeft Degrelle laten verstaan, dat hij het als een triomf zou beschouwen, indien hij 100.000 stemmen op zijn naam uitgebracht zag. Deze hoop is dus wel niet verwezenlijkt. Het is belangwekkend de kantonnale uit slagen na te gaan, daar men op deze manier ervaart welke de invloed is geweest van het samengaan met de Vlaamsche nationalisten, eenerzijds in de kantons van de Brusselsche agglomeratie en anderzijds in de zuiver Vlaamsche kantons rondom Brussel. In het kanton Brussel zelf verliezen Rex en VI. nationalisten samen 681 stemmen. In het kanton St. Gillis verliezen zij er een 100-tal. In het kanton St. Joost-ten-Noode is het verlies 995 stemmen. In het kanton Schaar beek is het 636 stemmen. In het kanton Mo lenbeek bedraagt het 274 stemmen. In het kanton Ukkel 538 stemmen. In het zuiver Vlaamsche kanton Assche winnen zij samen 205 stemmen. In het kanton Wolvertem is hun winst 362 stemmen. Ook in het kanton Vilvoorde werden enkele honderden stem men gewonnen door het verbond Degrelle- VI. nationalisten. In het kanton St. Kwin- tens-Lennik daarentegen is het verlies 403 stemmen. De eerste minister is bijgevolg tot volks vertegenwoordiger gekozen. Toen de eerste resultaten op straat bekend werden, van avond, en de uitgaven van de verschillende bladen letterlijk uit de handen van de ver- koopers werden gerukt, kon men geleidelijk den stijgenden polsslag waarnemen van de openbare meening. De mededeelingen over de uitslagen werden op gejuich onthaald. Het is bijzonder opvallend dat de veelal uit dagende houding van de rexistische partij gangers nergens is waar te nemen. Hoe meer het oogenblik naderde waarop de kiezers hadden te beslissen hoe meer werd de rexis tische propaganda overrompeld en het pu bliek dat zich op straat bevindt draagt het speldje met den naam van Zeeland, terwijl van het rexistische insigne niets is te zien. De straten die naar de centrale van de rexistische propaganda leiden aan de Kar- thuizersstraat, nabij de Beurs, zijn afgeslo ten door de politie, wegens de vijandige be toogingen die daar in den loop van den dag hebben plaats gehad. Ergens aan een pport is een pop opgeknoopt van Degrelle.Dit behoort tot het humoristische, zij het dan een nogal akelige gedeelte van de propa ganda, die voor de eerste maal sedert den oorlog een zeer levendig karakter heeft ge had. Van de sandwichmannen, met hun op schriften, moet niet eens gesprokén. Zij werden zeer doelmatig aangevuld door een ezel, die het opschrift droeg: „Ik stem voor Degrelle, want ik ben een ezel". Dergelijke dingen waren nog meer te zien. Doch dat is nu reeds geschiedenis. Opmerking verdient dat in de laatste dagen de verkiezing, in het teeken van het Vlaamsche vraagstuk is ko men te staan, ten gevolge van de hevige campagne waaraan Degrelle bloot gesteld is geweest wegens zijn overeenkomst met de Vl.-nationalisten. Het accoord was. ge heim gebleven, tot dusver. Op het laatste oogenblik heeft Degrelle geïnsinueerd dat de koning op de hoogte was van het accoord en dat ook van Zeeland het had goedge keurd. Men weet dat hierop striemende logenstraffingen zijn gevolgd. Op de verwij ten dat Degrelle het accoord niet durfde publiceeren heeft de Rexleider gerageerd met de publicatie van een stuk dat eigen lijk slechts de rede wa§ van den VI. rexist en senator, Paul de Mont, uitgesproken te Luik. Op de nieuwe reactie die hierop volg de heeft Degrelle dan eerst Zaterdagmorgen, een tekst gepubliceerd welke, tengevolge van verscheidene afwijkingen, een onbe twistbaar ongenoegen verwekte bij de VI. nationalistische bondgenooten, die dan ook Zondagmorgen hun eigen tekst hebben la ten verschijnen. Hieruit valt op te maken, dat de VI. na tionalisten in de overeenkomst de meest verkrijgende partij zijn geweest. Zij hebben niets prijs gegeven van hun „Dietsche doel stelling". De volledige tekst is hier van minder belang. Men kan er van onthouden dat Rex zich accoord verklaarde voor de hervorming van den Staat op federatieven grondslag en het accoord toch heeft gesloten alhoewel het Vlaamsch Nationaal Verbond uitdrukkelijk heeft bepaald dat het verder zal blijven ijveren voor een Dietschen Staét. Het eenige wat het V. N. V. aan Rex heeft toegestaan, is de goedkeuring van het sociaal en het autoritair programma van de organi satie. Voor bekendmaking hiervan is Rex teruggeschrikt. Het moest heel wat kiezers afschrikken, die gemeend hadden in Rex een nieuwe zegenbrengende partij te zien. Bij de VI. nationalisten was het verlangen tot publicatie ook niet groot, want de Vla-, mingen zijn van ouds vrijheidslievend en democratisch. Men kan over de politieke doelstellingen van het VI. Nationaal Ver bond denken wat men wil, maar het Is een feit, dat een dergelijk programma hersen schimmig is en in Brusselsche kringen met de grootste vijandschap moet worden ont haald. Aldus heeft Degrelle den grond onder zijn voeten aan het wankelen gebracht. Hierby is dan ook de verklaring gekomen van kardinaal Van Roey, die, zooals u weet, Rex heeft veroordeeld, elke onthouding by de stemming heeft afgekeurd en voor alle katholieken de stemming op den naam van van Zeeland 'ïeeft voorgeschreven. Ook dat is voor Degrelle nadeelig uitgevallen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2