Het groene oog van Baa-A|. De weermacht in Nederland en Indië. I I Binnenland „Allen voor het vaderland", zegt de afgetreden veldlegercommandant Jhr. Röell. Preventie het krachtigst vredes werk. De afgetreden commandant van het veld leger, luitenant-generaal b.d. jhr. W. Röell, heeft gisteravond, aan een te zijner eere ge geven maaltijd in de „Groote Club Doctrina et Amicitia" te Amsterdam, een rede gehou den over onze weermacht. Luit.-generaal Röell begon zijn rede met te zeggen, dat hetgeen hij zou spreken over „de rijks weermacht" bezien moest worden in het licht eener reeds uit Octobet van het vorige jaar stammende belofte. Spr. zeide dit opzettelijk om elk verband te verbreken met de omstandigheid, dat hij van H.M. de koningin de toestemming mocht erlangen zijne commando's en functie weder ter beschikking van H.M. te stellen. Rijksweer kracht. Ik vraag aldus spr. uwe nadrukkelij ke aandacht voor het feit, dat ik n i e t spreek over rijks weer macht. Ik stel principieel het veel uitgebreidere doel voor oogen en wel bovenal omdat elk bezien van de materie van 's Rijks veiligheid alleen van het standpunt van de weermid- len zelve te water, te land of in de lucht ge heel vieux jéu is. De rijks weerkracht omvat het geheele volk; hier en overzee, ongeacht leeftijd of sexe, met al zijne rijkdommen en hulpmid delen, en bovenal met al zijn zoo gediffe rentieerde geestelijke waarden en geestelijk nationaal potentieel. Niet de rijkseenheid Nederland, gelegen in vier werelddeelen, met ruim 70 millioen inwoners, heeft het begrip „de totale oorlog" uitgevonden of gepropageerd. De wereld structuur heeft daarheen geleid; wij mogen het bewonderen of verafschuwen, onze prin- cipieele defensieve zelfstandigheidspolitiek beeft nu het groote initiatief aan den aan valler, i.c. aan de van ultra-moderne aan valsmiddelen voorzien staten is die mo derne wereldgedachte als ons opgedrongen te aanvaarden. Welnu; dan is in ons defensief bestel de evenknie van den „totalen oorlog" de „to tale defensie", dus de rijks weerkracht. Moderne oorlog binnen enkele uren. Met alle middelen, die ons groote rijk bezit, geestelijk, lichamelijk en mate rieel, wordt de geheele volkskracht als rijksweerkracht ingezet. Maar om dat a la minute te kunnen doen, moet zij als totale rijksweerkracht steeds paraat zijn, want de moderne oorlog hangt wel licht van enkele uren af. Dit beteekent het geestelijk paraat zijn in de gedachte dat een ieder op elk oogenblik gereed moet zijn voor het vaderland en in normale tijden moet eischen, dat de voorbe reiding van de coördinatie van al die krach ten plaats hebbe. Ik zeg elke verdediging, dus niet alleen militair, maar zoowel tegen water, epide mie, natuurrampen, armoede en werkloos heid en als ultimo ratio tegen de ramp van den vijandelijken aanval. Deze gedachte steunt op zeer logischen grondslag, en zij moet niet wreed, onmen- schelijk of onchristelijk 'geacht worden. De algeheele weerkracht, ook ten dien ste van één harer elementen of liever exponenten de weermacht, wordt als ge zegd ons opgedrongen, zij wordt ons „to be or hot to be". Hiermede kunnen wij niét van oorlogs zuchtigheid beticht worden. Integendeel, wij blijven in de preventie van het kwaad èen machtig goed zien; die preventie is ons Ne derlanders juist zoo sympathiek, omdat zij op onze 20-eeuwsche geschiedenis steunt. Ik mag verder in de herinnering terugroe pen, dat het destijds minister de Jonge (de latere gouverneur-generaal) was, die in 1917 voor de eerste maal en nog wel zitten de in het kabinet-Cort van' der Linden dood rustig zeide, dat hij oorlog beschouwde als een der gevolgen van de zonde en dat hij vreesde, dat het oorlogsgevaar en daarmede de noodzaak van wapening alleen piet de zonde zou verdwijnen. En nu zijn wij bijna twintig jaar verdér, en in dien tyd is Gode zij dank, de vrijmoe digheid over deze zakén, de religie betref fende, sterk vergroot, en daarom mogen wij als andere pool de óns van den Almachtige geschonken preventie door onze weermacht zeker naar voren brengen. Zoo goed dokto ren en gestichten tot bescherming van hen, die onder de. gevolgen der zonde lijden, als ook de preventieve of repressieve strijd daartegen, Gode welgevallig zullen zijn, zoo is evenzeer alles wat prefentief en repressief werkt tegen den oorlog als gevolg der zon de, Gode welgevallig, ja. Hij gaf der over heid zelf er het zwaard voor. En nu denke men weer niet alleen aan de gewapende vuist, a fortiori niet aan haar afzichtelijke uitwassen als vrouwenba taljons al la Sovjet of rood-Spanje. Het gaat hier dus om het begin, nJ. de groote zaak van de weerkracht van ons volk; om die van het eindelooze aantal com ponenten, die samen tot resultante hebben een weerkrachtig volk. Rijksweerkracht is dus het desideratum waaruit alle andere krachten ontleend moe ten worden. Daaraan werkt iedereen mee. Wie er zich aah onttrekt is geen vaderlan der. Kortom allen, die aan hun arbeid zich geheel geven in nationalen zin onder de overkapping van de godsdienstige waarden, zonder welke elke arbeid of strijd vruchte loos is ia.v. den einduitslag. Is er daarnaast eenige reden, dat de man van 19—40 jaar, die tot de dienstplichtigen behoort, wèl, en zyn broeder of neef, die vrij is, geen zij het ander oorlogsge vaar zal loopen, geen steun aan de defensie, geen inzet van zijn eigen persoon zal geven? 100 pCt. geëischt. Waar de wet hen allen tot buitengewoon dienstplichtigen maakte, is de rechtsgrond er toe aanwezig. Men begrijpe het goed: het grootste gevaar eischt inzet van alle jach ten, economisch,1 finantieel, moreel, intellec tueel en desnoodig van alle bloed. Maar dan zijn uit zich zelf de molenaar die maalt, de veehouder die den vleeschaanvoer mogelijk maakt, de kleermaker en schoenmaker, die voor bedekking zorgen, de geleerde, die epi demieën bestudeertallen medestrijders, hierbij de dragers der godsdienstige en gees telijke verzorging zeker niet te vergeten en tenslotte de grootste van allen wellicht nog de moeders, die als voor een heilige zaak, n.1. die van het vaderland, bij ons gesymbo liseerd in Oranje, haar kinderen afgeven. Het is het in de wereld naar buiten schij nen van zoodanige integrale rijksweerkracht, die de allerbeste preventie geeft. Zeker is, dat een volk het ten slotte zeJf in de hand heeft of het door het naar bui ten stralen zijner geheele weerkracht zorg draagt de gewapende preventie tot uiting te brengen. Daarvoor is de oorlog te laat dat is vredeswerk in dubbelen zin. Is deze preventie niet het heerlijkst resul taat van de weermacht? Juist onze strate gische ligging in Europa en Azië-Australië maakt het mogelijk met voor ons financieel bestel geheel mogelijke offers aan aanwezig goed materieel en personeel een zeer scher pe bedreiging van aanvalslustigen te vor men. Ik bezie de preventie hier alleen als een der beste gevolgen van de totale rijks weer kracht van een in zijne vele samenstellende elementen paraat volk van 70 millioen. Het is deze paraatheid van geest en zelf vertrouwen steunende op, geloof, goed recht, economische kracht en als uiterste middel- op een scherp zwaard, die de sterkste pre ventieve beschutting vormt en daarmede een bolwerk van den vrede is. Nederland een aanlokkelijk strategische basis. Want er is niets gevaarlijker voor den wereldvrede, dan wanneer deelen van de wereld, die een aanlokkelijke lig ging, hulpbronnen of belangrijke stra tegische beteekenis, havens of steun punten hebben, ëen' defensievaCüüm vormen en daarmede bewijzen die be langrijke exponent der rijks weerkracht te verwaarloozen, zelfs al wanneer zij ten onrechte als zoodanig in het groote statenbestel als impotent te boek zou den staan. Zoodanige staten staan schuldig tegenover de geheele menschheid én geen tien volken bonden, zelfs al waren zij allen zóó sterk en zóó doeltreffend als de huidige, zouden de gevolgen van die preventie-impotentie kun nen voorkomen. Er is mij gevraagd in dit verband iets te zeggen over de gevaren van strategische overvallipgen te land en ter zee met geme chaniseerde troepen en vliegende snelloo- pende eskaders. Eisch is gedekte voorbereiding. Welnu alle in Europa gelegen groote vas- telandsmogendheden zijn tegenwoordig voorzien van gemechaniseerde en gemotori seerde divisiën, die steeds paraat zijn tot den aanval; niet om er een wereldoorlog mede uit te vechten, maar om zich nog vóór den aanvang van zekere terreinvoordeelen te verzekeren, daarin flankbeveiliging te er langen, dan wel de mobilisatie der buren te verstoren. Ditzelfde is geldend voor zeehavens over zee c.q. gepaard' met actie te land. Als inlei ding is zulks slechts door eene strategische overvalling te bereiken, want de middelen zijn onvoldoende om tegen een paraten vijand op te loopen. De eisch is dus gedekte voorbereiding. Welnu, in tijden van spanning zal het dus mogelijk zijn, dat meer dan één macht zich de voordeelen van zulk een daad wil ver schaffen onder het motto zich te dekken, zoodat de tusschen hamer en aambeeld lig gende staat tusschen tVee hamers komt, ten zij. van hem bekend is, dat hij over voorbe reiding van parate middelen beschikt, wel ke zoodanig brutale aanvallen, die in hun opzet het „alles of niets" prediken, verijde len en de aanvallers afyvijzen, beladen met het odium hunner onwettige- daad. De rijks weerkrachtgedachte zal er zich mee moeten vertrouwd maken, dat een 15 tot 20 duizend man afgerichte tx-oepen steeds aanwezig zal moeten zijn, hetgeen beteekent eene lichting van het dubbele en een eerste oefentijd voor de massa van het dubbele. En is dit zoo erg? Het zou beteekenen aan de arbeidsmarkt te onttrekken circa 20 tot 30.000 man extra, dus als eindresultaat 20 tot 30.000 mannen minder stempelaars en minder onderworpen aan de demoralisatie van den steun en be ïnvloeding door communisme en ander mar xisme. Alles vergrooting van rijksweerkracht in den besten zin. Het zou beteekenen de bouw van wat kazernes en magazijnen; welnu de gewijzigde considerans van het werkfonds laat dit thans ook formeel toe, al is het laat. De opheffing van garnizoenen b.v. in de provinpiesteden als Zutfen, Roermond, Does burg, Leeuwarden, Gouda e.d. is voor den middenstand in die plaatsen een ramp ge weest en is dat nog. Het is zoo vreemd, dat vele knappe eco nomen de laatste vijftig jaar stelsels bouw- den, welke zuiver theeretxsch- waren en-elk een steénigden, die iet? anders meende, tot op eens de praktijk kw&m, die al hun prach tige kaartenhuizen! ineen deed vallen. Oorlog duurdèr dan grondige bewapening. Bij een en ander bedenke men nog het feit, dat een maand oorlog, ongeacht de vreese- lijke offers aan bloed en moraliteit, finan tieel en economisch honderdvoudig meer kost dan een zeer dure bewapening, waar van een gedeelte al voldoende is om de pre ventie geldend te maken. Trouwens, men wete, dat in Nederland per inwoner maar circa acht gulden per jaar aan defensie wordt bésteed tegen circa het dubbele in Zwitserland of België of Denemarken. In dit verband nog een enkel woord over de particuliere wapenindustrie. De particu liere wapen-industrie is thans het zwarte schaap, waarheen vele steenen geworpen worden. Bekend is, dat toen Duitschland ontwa pend was en het vlootverdrag van Washing ton hoogtij vierde, men gemeend heeft in den aanvang der 20er jaren een ongebrei delde vermindering onzer weermiddelen te mogen toepassen, met een vermindering van circa 1/3 der begrooting. Het is anders uit gekomen. Duitschland is herbewapend en wordt super bewapend met het allermo dernste. Frankrijk bleef superbewepend en moderniseert steeds. Óveral dreiging, waarvan ons Europeesch Nederland de middellijke gevaren heeft te verwachten en ons Aziatisch Nederland rechtstreeksché. Hier toch in Europa is het een gevaar buurman te zijn van twee twis tenden, die, hun huis goed gesloten heb bende, het wellicht op of via dat van hun buurman willen uitvechten. Onze weermacht in Indië. In Indië is een zij het klein, maar zeer mo biel en gemechaniseerd en gemotoriseerd leger na aftrek van de bescherming der ba ses en oliecentra. Maar de hoofdzaak is en blijft aldaar de vloot met steun van de bij zee- en landmacht behoorende luchtstrijd krachten. Het is de merkwaardige groepeering onzer eilanden met hunne zeestraten, die onze vloot zeer goede kansen biedt, speciaal tegen transport vloten met troepen; evenwel al leen, wanneer, door de aanwezigheid van modern materieel bij ons, een aapvaller zelf modern materieel moet zenden en dus zijn hoofdmacht elders onevenredig moet ver zwakken. De enorme afstanden spelen'hier in een zeer bijzondere rol te onzen gunste, wanneer wij ten minste hebben een zeer moderne en uiterst actieve en bewegelijke harmonisch samengestelde vloot. Indië verloren, rampspoed geboren, Ik heb de groote persoonlijke bevrediging gesmaakt, dat een aantal wenschen door mij in 1929 en 1930 in „dé Rijkseenheid" in een drietal artikelénreeksën betoogd, ten aan zien van de samenstelling! der vloot ge toetst aan de rol en kracht van hét Ned.-In- disch leger in begirtsël wérden aanvaard in het mooie vloptplanvan minister Dec- kèrs. 3-""' Welnu, dit plan-Deckers bracht inderdaad een surplus van 1 kruiser, 4 jagers en 6 on derzeebooten, waarvan 2 'onderzee-mijnen- leggers. Indien dit sürplus ter plaatse aan wezig is, dan is de vloot van twéé smaldee- len modern materieel mét hunne 50 pCt. aanvulling, bij vérlies oï'herstelling en revi sie, mits voorzien pijnde van aanwezige af gerichte bemanningen, een zeer belangrijke gevechtskracht, welke, gelet op de strategi sche ligging van ons Ned.-Indië en de onzet- tend lange verbindingslijnen, zoowel naar Japan als tot de oostoevèrs van den Pacific, eenen aanvaller ook t;a;v: zijn meest kwets bare zijde, n.1. zijn'handélstrafiek, tot ernstig nadenken zal nopen, hem tot krachtsverdee- ling zal dwingen en de onzen door plaatse lijke bekendheid in de vele zee-engten, s' i- ten én baaien in het vöordeel zal brengen. Nu moeten wij voorop stellen, dat van dat reserve-materieel al present is- de prachtige, plm. 6500 tons kruiser. „De Ruyter" met ge schut van 15 C.M., groote snelheid en be hoorlijke pantserbescherming, verder zijn er van deze materieel-reserve op stapel de twee onderzeebooten-mijnenleggers, terwijl er' be halve de kruiservliegtuigen groote zeevlieg tuigen en groot-afstand zeebommenwerpers, zij het in nog onvoldoenden getale, aanwezig zijn. Er zijn verder een viertal actueele zaken t.a.v. de vloot, aannemende dat elkeen het er over eens is, dat het zwaartepunt der vloot geheel in Azië ligt .en Europeesch Ne derland slechts .de rol van supporter speelt inzake opleiding, rust, herstellingen van groote beteekenis enz. Die zaken zijn: De harmonische vloot; de vraag in zake zwaarte en dracht van geschut; de strijd tusschen de vloot met kruisers- steun versus die alieen met klein ma terieel en vliegtuigen, het personeels vraagstuk. De harmonische vloot is die, welke in zich zelf in juiste verhouding en alle middelen heeft om'den strijd op te nemen, de even knie dus van hetgeen de landmacht een groote eenheid noemt. De Nederlandsche marine-autoriteitheeft een gelukkige hand gehad. Wanneer dan ook de commissie-Kan eveneens de harmonische vloot, dus met kruisers, noodig achtte, maar in de kleinst mogelijke meerderheid alleen om geldelijke redenen de kruisers wil af schaffen, ten bate van het viegtuig, dan be hoefde dit vraagstuk er thans zeker geen meer te zijn, nu wij drie uitmuntende krui sers en één leider-kruiser op stapel hebben, terwijl er een tweede in voorbereiding is. De les van de Zeven Provinciën. Ik moet er verder op wijzen, dat het per- soneelvraagstuk met de opleiding in Neder land, de noodzakelijkheid .om volgens een vast systeem te wisselen (turnregeling ge noemd) en ten slotte de les der Zeven Pro vinciën t.a.v. het te véél aan inlandsche sche pelingen ter harte te nemen, een uiterst moeilijk probleem is voor een imperiale vloot, dat is, voor een staajsmarine, welke over de geheele wereld de rijkseenheid moet demonstreeren. Maai' daar staiat tegenover, dat het inge- JiadiapcOQ-Uutlma 0 Woensdag 14 April. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 Kookpr. 10. VPRO-morgenwijding. 10.20 Cause rie over de geschiedenis van de Ned. Arbeidérsbeweging en gr.pl. 11.RVU.: De juiste kleuren in onze wonig, causerie 11.30 Heeft de werklooze belang bij de vakbe weging? causerie. 12.1.45 VARA- orkest en gr.pl. 2.Gr.pl. 2.30 Voor de vrouw. 3.Voor de kin deren. 5.30 De Ramblers. 6.05 Ox> gelspel. 6.30 RVU.: Gedachtencom- plexen uit dezen tijd, causeriè. 7. Zang. .7.30 VPRO: Vrijz. Protestan tisme Internationaal, causerie. 8. Herh. SOS-ber. 8.03 ANP-ber., Vara-Varia. 8.15 Gr.pl. 8.30 VARA- Grootorkest en soliste. 9.30 Fragm. VARA-maandrevue's. 10.ANP- ber. 10.05 be Ramblers. 10.30 De Flierefluiters, soliste en gr.pl. 1*1.30 —12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek. 8.30 Gr.pl. 9.30 Ge- lukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.Ensemble v. d. Horst. 12. Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Vervolg con cert. 1.30 Gr.pl. 2.Orgelspel. 3. Chr. lectuur. 3.30 Viooldüetten. 4.30 Felicitaties. 4.455.45 Kinder uur. 6.Landbouwhalfuur. (6.30 Onderwijsfonds v. d. Scheepvaart: Causerie over het Binnenaanva- ringsregl. en stoommachines). 7. Ber. 7.15 Vacantieplannen, causerie. 7.30 Gr.pl. 7.45 Rep. 8.— ANP-ber., 'herh. SOS-ber. 8.15 Arnh. Orkest ver. en soliste. 9.De catechesatie, causerie. 9.30 Verv. concert. 10.20 ANP-ber. 10.25 Schaakcursus. 10.40 —12.Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35 Dansmuziek, gr.pl. 12.05 One Man's Meat, causerie. 12.20 Het BBC-Midland-orkest en solist. 1.20 Het Birminghamsch' Hippodrome- orkest. 2.20 Gr.pl. 3.05 Het Metro politan Politie-orkest. 3.50 Piano voordracht. 4.20 Vesper. 5.10 Het MacArthur kwintet. 5.35 Het BBC- dansorkest. 6.20 Ber1. .6.40 Fransche causerie. 7.Pianovoordracht. 7.20 .Willie Lewis en zijn Band. 8.05 Het BBC-.Symph.-orkest. 9.Ber. 9.20 Verv. concert. 10.10 Het BBC- O Qé» (B© O® ©O QO 00$ Theater-orkest en soliste. 1-1.— Zang. 11.20 Het BBC-dansorkesï. .11.5012.20 Jazzmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS. 1648 M. 6.10 en 7.20 en 9.20 Gr.pl. 11.20 Colonne-orkest en zang. 2.20 Orkest, koor en solis ten. 4.5Ó Pianovoófdracht." 7.25 Ri- goletto, opera. KEULEN, 456 M. 5.50 West- duitsch Kamerorkest. 7.50 Gr.pl. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Landes- órkëst Góuw Baden en solisten. 3.50 Omroeporkpst. 5.40 Zang. 6.20 Omroeporkest. 7.35 Kohlé -und Erz - Stahl und Eisen, rijksuitz. 8.05 Omroepkleinorkest. 9.55—11.20 Om- roepkleinoxkest. BRUSSEL, -322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gr.pl. 11.50 Kleinoi'kest. 12.30 Omroepdahso'rkesi 12.50—1.20 Gra- mofoonplaten, 5.20 Zang. 5.35 Gripl. 5.50 Zang. 6.20 Gr.pl. 7.20 Omroep- symph.-orkest. 9.30—10.20 Dansmu ziek (gr.pl.) 484 M.: 11.20 Gr.pl. 11.50 Ömroepdansorkest. 12.30 Rleinorkest. 12.50—1.20* Gr.pl. 4.25 Pianovoordr. 4.40 Radiotooneel. 4.55 Pianovoordracht. 5.10 Zang. 5.25 Gr.pl. 5.35 Kleinorkest. 7.20 Variété-progr. 9.30—10.20 Ömroep dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7 30 Muz. causex-ie. 8.05 Kohle und Erz - Stahl und Eisen, rijksuitz. 8.35 Blaasconcert. 9.20 Ber. 9.50 Kwar- tetconcert. 10.05 Weerber. 10.20— 11.20 Fr. Weber's dansorkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.50, D.sender 9.50—11.05, Lond. Reg. 11.05—11.20, Keulen 11.20—12.20, Brussel (VI.) 12.20—12.35, Lond. Reg. 12.35— 14.20, Parijs R. 14.20—16.20, Lond. Reg. 16.2017.10, Brussel Fr. 17.10 —18.20, Keulen 18.20—19.05, Praag 19.05—19.25, Parijs R. 19.25—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.—8.20, Di versen 8.208.50, Parijs R. 8.50 9.35, Hamburg 9.3510.35, Droit- wich 10.35—11.35, Lond. Reg. 11.35 —12.20. Droitwich 12.20—18.20, Brussel Fr. 18.2018.40, Droitwich 18.40—24.—. V Lijn 5: Diversen. Q wikkelde systeem der moderne schepen uit stekende bemanning noodig maakt, wil het niet evenzeer waax;deloos zijn als betonstel- lingen zonder verdedigers, zooals dr. Colijn destijds in 1936 verklaarde. De staat behoeft steeds haar afgerichte bemanning; haar re serve-materieel zonder afgerichte beman ning is geen resex've, want een vernietigd schip gaat met zijn bémanning naar den kel der". Slechts een steeds aanwezig déél van parate mankracht is afdoende in Europa, de aanwezige en aanstonds te mobilisee- ren vloot in Azië. Naar het eèrlyke woord van dr. Colijn in 1936 in de Eerste Kamer is er nood. In T9141918 zijn er velen in Amsterdam vereenigd geweest in een club de Vader- landsche Club waaruit ook leidende man nen uit Amsterdam zich wilden opgeven voor directe dienstneming en dus het lijf tot pantser voor het vaderland wilden stel len. Schoone dynamische gedachte, die ook mijn ouden vriend dr. de Visser en zelfs den grooten Lohman deden zeggen: „Ik zou nu nog een geweer willen opnemen En toch.,., dit is in oorlogstijd slechts een schoone geste. Het vaderland vraagt veel meer van u allen, het vraagt reeds'thans uw volledige medewerking aan de rijksweer kracht, waarvan alle componenten gelijk waardig en onmisbaar zijn, mits* zij werke lijk gericht zijn op de totale weerkracht van het vaderland, uwe belangstelling en mede werking voor de rijkseenheid van het ge heele imperium, voor het tegengaan van de z.g. ethische ontbindende factoren, speciaal ook in Aziatisch Nederland, uw plaats in de bestrijding van het saron-communisme onzer litteratuur en vele onzer verslapte kringen. Zeker de militaire weermachtselementen nemen hierin een bijzondere plaats in. Burgemeester van Maastricht. De burgemeester van Lisse, dr. baron van Wijnbergen, komt ernstig in aanmerking. In de vacature-mr. Van Oppen, als burgemeester van Maastricht, zou naar wij vernemen zeer ernstig in aanmerking komen de burgemeester 'vam- Lisse, de heer dr. S. F. A. C. M. baron, van Wijngaarden, sinds 1931 höofd dier gemeente. Mede komt in aanmerking de burge meester van Sittard, de heer M. W. J. Coenders. (Hbld.) WIJZIGING DIENSTPLICHTWET. Het maritieme defensieplan. Blijkens de Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet erkent de regeering, dat op het oogenblik in de Europeesche wateren- feitelijk over té weinig bruikbare eenheden der Koninklijke Marine wordt beschikt. Worden de plannen der regeering uitge voerd, dan zullen in de toekomst echter steeds een kruiser en een leader met een twee- a drietal jagers in Nederland aan wezig zijn, waardoor de zich thans voor doende moéilijkheden van organisatorische:! aard niet meer zullen voorkomen. Het overbrengen van de volledig bemande materieel-reserve naar Indië met daarnevens aanvulling van de vloot in Europa, mede op dat hier de opleiding kan blijven geschie den, zou in wezen een uitbreiding van de vloot boven die der regeeringsplannen met ten minste een kruiser, drie jagers en vier enderzeebooten beteekenen. Deze uitbrei ding zou ten gevolge hebben een verhooging van ongeveer 7' millioen van de jaarlijksehe begrooting voor den aanbouw en instand- 233. Zo hoorden ze niet dat de dokter een gat in de vloer van de hut hakte, waardoor het gezelschap naar buiten kon vluchten. Nu moesten ze nog wachten, tot de duisternis viel. 234. Inmiddels had men Tonny ook niet met rust gelaten. Een der soldaten echter, die het verhaal van dokter Bergman over den koelie met het pak niet geloofde, wist den koelie.in te halen. Hij vroeg wat er in het pak zat en nu liet de koelie den soldaat een pak zien waarin tapijtjes wa ren geborgen.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6