DELFTSCHE SLAOLIE De „gelijkschakeling" in Duitschland. PETTEN „Nutsavond". Op initiatief van de plaatselijke ver- eenïging „Algemeen Belang" werd in café Vriesman alhier een „Nutsavond" gehou den. In afwijking van den regel trad als spreker op de heer Werkhoven uit Arn- liem, directeur van de werkinrichting voor zwakzinnigen. Op bijzonder boeiende en duidelijke wijze vertelde de heer Werkho ven van zyn bevindingen op dit gebied. Mede door de toelichtende filmbeelden kregen de aanwezigen een helderen blik op dit mooie sociale werk. Het was een avond, waarvan de niet tal rijke aanwezigen, volop hebben genoten, al was het dan ook geen avond van spel en vroolijkheid. CALVÉ- KWALITEIT £atid= en JuiuRouw „DE GROOT NOORDHOLLANDSCHE VAN 1845" IN 1936. Niettegenstaande de economische omstan digheden in het jaar 1936 nog zeer weinig verbeterden L o. van de voorgaande boek jaren, stemmen de resultaten in het afge- loopen jaar tot tevredenheid. De netto winst is iets lager dan het voorgaande jaar nJ. 352.388, tegenover 372.570 in 1935. De oorzaak van deze geringer achteruitgang moet gezocht worden in het iets minder gunstig verloop van de sterfte, welke ge heel parallel loopt met de totale bevol- kingssterfte. Natuurlijk heeft de daling van de rente, die na het loslaten van den gou den standaard in steeds snellere mate voort gang heeft gevonden, ook bijgedragen tot mindere rentewinst. De afdeeling Lijfrente gaf wederom een klein verlies n.1. 3.270, tegenover 3.417 in het voorgaande jaar. In verband met de steeds dalende gemid delde rente is een aanvang gemaakt met het omrekenen van een deel onzer reserve van 3 pCt. op 3 pCt. basis. Deze omzetting betreft' hoofdzakelijk Volksverzekeringen. Om deze verlaging tot stand te brengen hebben wij een bedrag van 113.612 extra aan de wiskundige premiereserve toege voegd. Sedert het boekjaar 1927 hebben wij aan deze reserve in totaal een bedrag van 1.028.010 extra toegevoegd. Door de toe voeging van het laatste jaar is de gemiddelde benoodigde rente gedaald tot beneden 3 y. pCt., deze bedroeg n.1. 3.44 pCt. Het ligt in ons voornemen in het jaar 1937 met verdere verlaging voort te gaan. De verbouwing van het „Van Brienen- huis", waarmede ruim 2 jaren gemoeid ge weest zijn, heeft ons niet alleen de noodige ruimte opgeleverd, doch schenkt ons tevens de voldoening, dat hiermede een van de jnooie oude grachthuizen behouden 3 bleven. De productie was in 1936 slechts een weinig lager dan het voorafgaande boekjaar n.1. 6.195.442, tegen 6.536.759 in 1935. Het royement is in gelijke mate gedaald n.1. in 1936 4.809.546 (in 1935 5.216.079). In het productiecijfer is begrepen een be drag aan renteverzekering van 73.655, te genover 60.731 in 1935. In totaal nam ons verzekerd kapitaal dus toe met 1.385.1 waardoor het verzekerd bedrag ultimo 1936 gestegen is tot f 49.291.733. Evenals het vo rig boekjaar is de stijging van het verze kerd kapitaal ongeveer 2/3 kapitaalsverze keringen en ongeveer 1/3 renteverzekerin gen. Met de toename doet zich ook het gun stige verschijnsel voor, dat de jaarpremiën toenamen met 33.988 tegen 7.786 in 1935. Tengevolge van de algemeene stijging van het koerspeil van obligatiën waren de koer sen der effecten op 31 December 1936 zeer belangrijk hooger dan aan het einde van het vorige boekjaar. Tengevolge hiervan gaf onze effectenportefeuille een koersstijging van 295.724, welk bedrag aan de reserve geldbelegging werd toegevoegd Hierbij die nen wij nog op te merken, dat wij voor de waardeering van de effecten den 31 Decem- berkoers volgden met als maximum den koers van aflossing Door deze maatregel is de totale effectenportefeuille ongeveer 21000 lager genoteerd dan de beurswaarde óp het einde van het boekjaar. Eerst nadat de betrekkelijke wetsontwer pen verworpen waren is de rust in het hy- potheekbedrijf teruggekeerd, maar aange zien in het algemeen weinig vraag' was naar hypotheek op goede courante onder panden, hebben wij in 1936 slechts enkele kleine hypotheken verstrekt. Wij konden tot ons genoegen constatee- ren, dat op 31 December in het geheel geen achterstand bestond in de betaling van de verschuldigde hypotheekrente. In het afgeloopen jaar werden een aan tal leeningen gesloten met provnciën, ge meenten enz. tot een totaal bedrag van 411.575, terwijl aan aflossingen werd ontvangen 252.808. In verband met den verbouw van het „Van Brienenhuis" werd op de rekening „Vaste Goederen" een bedrag van 149.421 bijgeboekt en een bedrag van f 52.978 af geschreven, zoodat ons huizenbezit op de balans voorkomt met een bedrag van rond 500.000 (1935 396.000). Beleeningen op polissen. Het saldo op de balans bedraagt 303.976, (vorig jaar 295.793). De premiereserve is in het afgeloopen jaar gestegen tot 10.056.443 (vorig jaar 9.488.727). In deze stijging is begrepen 'n extra versterking wegens verlaging van den rentevoet voor eenige groepen van 3 y, op 3 Evenals in de vorige jaren zijn ook thans de oorspronkelijke netto- premiën gehandhaafd, zoodat de reserve voor de betrokken verzekeringen zwaarder berekend is dan de normale netto-reserve. De gemiddelde benoodigde rente is ge daald tot 3.444 (vorig jaar 3.505 Extra-reserves. De extra-reserves komen in de balans van 1936 voor met een bedrag van 2.074.770 (vorig jaar 1.663.735). Dit"is dus ruim 20 van de wiskundige rpserve. De finantieele positie van De Groot-Noordhollandsche van 1845 is dus in 1936 opnieuw krachtig versterkt. Op de winst- en verliesrekening komt een saldo winst voor van 352.388 per 31 Dec. 1936 tegen 372.570 op 31 Dec. 1935, BESTRIJDING VAN DE SCHURFTZIEKTE BIJ APPEL EN PEER. De Plantenziektenkundige dienst schrijft ons: Na de winterbespuiting met vruchtboom- carbolineum ,in sommige gevallen nog ge volgd door een bespuiting met een minerale- olie preparaat, dienen voor en na den bloei eenige bespuitingen met Bordeauxsche en met Californische pap te worden uitgevoerd. De winterbespuitingen dienden om de boomen te zuiveren van dierlijke parasieten, de voorjaars- en zomerbespuitingen hebben voornamelijk ten doel zwamziekten te voor komen of te bestrijden. De ontwikkeling van de knoppen van ver schillende appel- en peersoorten is zoover gevorderd, dat deze boomen nu in het goede stadium zijn voor de bespuiting met IV. Bordeauxsche pap of één der middelen, welke deze pap kunnen vervangen. Later volgen de bespuitingen met Californische pap. 114 Bordeauxsche pap wordt bereid door eerst kalkmelk te maken (voor 100 L. pap 1 K.G. droog gebluschte kalk, b.v. poe- derkalk) en daarbij een kopervitriooloplos- sing (voor 100 L. pap 1% K.G. l^oper vitriool) te gieten. Men kan gelijke hoeveel heden vloeistof, dus 50 L. van elke oplossing bij' elkander gieten, maar men kan gemaks halve ook b.v. 20 L. kopervitriooloplossing bij 80 L. kalkmelk gieten, als men maa: zorgt, dat in 100 L. pap de voorgéschreven hoeveelheden kopervitriool en kalk voor komen. Men raadplege voor de nauwkeurige be reiding van Bordeauxsche pap en voor de factoren, waarmede bij de bespuiting reke ning gehouden moet worden, Mededeeling No. 50 van den Plantenziektenkundigen Dienst: „De Schurftziekte van Appel en Peer", en voor de vaststelling van de tijd stippen, waarop de bespuitingen uitgevoerd moeten worden Mededeeling No. 73: „Sproei- schema voor fruitboomen". Verdere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, dóór de ambtenaren van' dezen dienst, die in verschillende plaat sen werkzaam zijn, en door de Rijkstuin- bouwconsulenten. pitaal van het Borgstellingsfonds ten be hoeve van kleine middenstanders, met 10 c. per inwoner en in het jaar lij ksch inkomen van dit fonds gedurende de eerstvolgende 5 jaren met 2 cent per inwoner. Aan den heer C. Broersen, vroeger te Kalverdijk, werd 12.50 vergunningsrecht gerestitueerd. Voor bijzondere hulp aan werkloozen werd 194 beschikbaar gesteld, berekend naar een gemiddeld aantal werkloozen van 97. B. en W. stelden voor een gedeelte grond aan het Kalverdijker laantje ter grootte van 20 M*. (van het terrein van de r.k. school te Kerkbuurt) te verkoopen aan de banne Harenkarspel. Aangezien het hier betreft een verkeers- verbetering stellen B. en W. voor den be- noodigden grond voor 1 in totaal te ver koopen. Na eenige besprekingen aldus besloten. Naar aanleiding van het niet voldoen van de school te Dirkshorn als stemlokaal werd het raadhuis hiervoor weer bestemd. De verordening op de heffing van besmet telijke ziektegelden werd gewijzigd. Het heeft echter niet te veel te beteekenen. De schoolgeldverordening werd gewijzigd, in verband met eenige bemerkingen van Ged. Staten. De begrooting 1937 was met eenige bemer kingen van Ged. Staten terug ontvangen, hoofdzakelijk zijn het administratieve wijzi gingen; doch ook wordt bezwaar gemaakt tegen het subsidie van 100 aan de bewaar school te Waarland. De voorzitter wilde het echter nog eens probeeren, ook in verband met de ervarin gen bij het subsidie aan de bewaarschool te Tuitjehorn. Het subsidie is wel zeer noodig. De heer Bakker was het hier volkomen Gemeenteraden Beter dan kinine slikken Is het muggen dood te tikken. HARENKARSPEL 'De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagmorgen 9 uur ten raadhuize. Af wezig was de heer Blokdijk. De wijziging van de data £er kermis te Waarland werd goedgekeurd. Idem de verordening op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting er personeele belasting. De rekening van den Vleeschkeuringsdiensl over 1936 sloot met een batig saldo van 999,90. Het aandeel der gemeente is 199,98. Een adres van den heer D. Bruin Dz. Slootgaard om zijn gezin op de armenlijst te plaatsen werd na eenige besprekingen afgewezen gezien de consequentnes. De helft van de contributie van het dok tersfonds wordt evenals voor andere werk loozen vergoed. De heer de Vries zou willen vragen, of de keurloonen van "den Vleeschkeuringsdien: niet kunnen worden verlaagd, gezien de vrij belangrijke winst. De voorzitter zal het in de Vleeschkeu- ringsdienstvergadering ter sprake brengen. De winst is wel wat groot. Gaslevering door de gemeente Alkmaar. B. en W. stelden voor een gaslevering overeenkomst met de gemeente Alkmaar aan te gaan, in verband met de voornemens van de gemeente Warmenhuizen om het gas bedrijf aldaar aan Alkmaar over te doen. Het ligt in de bedoeling de overname per 1 Mei a.s. te doen ingaan. De gemeente Alkmaar wil verzekerd zijn, dat zij ook na afloop van het huidige contract, gas aan onze gemeente zal kunnen leveren, waarom zij verzoekt het bestaande contract te willen verlengen tot 1 Mei 1963. De volgende voordeelen heeft men be dongen: le gedurende 5 jaren te rekenen vanaf 1 Mei 1937, zal voor de gemeente Haren karspel een gasprijsverlaging worden inge voerd van 1 cent beneden den voor Alk maar geldende eenheidsprijs van 10 cent, met dien verstande, dat deze prijs niet hooger zal liggen dan 1 cent lager dan voor melde eenheidsprijs, ook indien deze daalt beneden de 10 cent, een en ander op basis van een kolenprijs van f 20 per ton. Stijgt de prijs boven f 20 per ton, dan zal voor eiken gulden een toeslag van 1/4 cent ver schuldigd zijn. (De kolenprijs bedraagt heden voor Alkmaar ruim 6). Ten tweede vervalt de meterhuur en omzetbelasting, ter wijl de gemeente Alkmaar evenals de ge meente Warmenhuizen gratis de noodige service verleent. Nadat eenige heeren het een en ander over deze zaak hadden gezegd, doch geen be zwaren naar voren brachten, werd _Jiet voorstel z. h. st. aangenomen, natuurlijk, wanneer het Warmenhuizer bedrijf wordt overgedaan. Vastgesteld werden de voorschotten op vergoeding ingevolge art. 101 der L. O. wet 1920 Aan de roomsch-katholieke school te Waarland 1412,75 en Kerkebuurt 922,75. De raad. besloot, tot deelneming in het ka- mee eens. Men moet consequent blijven. De heer de Vries wees op het verschil tus- schen Waarland en Tuitjehorn. Te Tuitje horn was reeds een bewaarschool, terwijl die :e Waarland een nieuwe school is. Het zal geprobeerd worden. Gewezen werd nog op het goede resultaat van de bewaarschool. De stalen kasten van de secretarie moeten in vijf jaren worden afgeschreven en de brandspuit in tien jaar. De brandspuit is inmiddels besteld. Over de plaatsing van de brandspuit zal Vrijdag nog gesproken worden met den persoon, dien men daarvoor genoemd heeft. De begrooting werd aldus gewijzigd. Van den Prov. Waterstaat was bericht in gekomen, dat voor den aanleg van de aar den baan voor den weg tusschen Alkmaar en Schagen 302 der benoodigde arbeiders worden betrokken via de arbeidsbemiddeling te Heerhugowaard, Noordscharwoude en Harenkarspel, zooveel mogelijk gelijkelijk over deze gemeenten te verdeelen. De heer Molenaar stelde voor, aan de re geering te verzoeken, het loon in de werk verschaffing met 2 cent per uur te ver- hoogen in verband met de verhooging der levensmiddelenprijzen. De voorzitter was hier niet tegen, doch verwachtte meer van de actie der arbeiders organisaties. De heer Molenaar zeide, dat men te Alk maar wel resultaat heeft bereikt. Er zal aan gedaan worden, wat men kan doen. Aangedrongen werd de leuningen bij de Hooge brug door te trekken. Het is daar zeer gevaarlijk. Er zal de aandacht op worden gevestigd. De heer Doekes vroeg naar de toepassing van het rouleersysteem. Spr. had vernomen, dat iemand die 7 weken had gewerkt, ter wijl hij acht weken mocht werkèn, plaats moest maken door een tuinder in de werk verschaffing. Dat keurde spr. zeer af. De voorzitter antwoordde, dat een arbeider als hij niet in de werkverschaffing is, in de steunregeling valt. Als er dan geen werk genoeg is, om den tuinder er bij te plaatsen, wordt in zoo'n uitzonderingsgeval wel eens samen gedeeld. De heer Doekes had geen critiek op B. en W., maar vond de regeling van den minis ter niet goed. Daarna sluiting. Tal van nationale en internationale organisaties verdwenen. DE ROTARY-CLUBS. (Van onzen Berlijnscken correspondent.) Berlijn, 11 April. Het Duitsche nationaal-socialisme heeft, sinds het in Januari 1933 de staatsmacht in Duitschland veroverde, naast vele andere radicale maatregelen ook de z.g. „gelijkschakeling" gebracht. Daaronder verstaat men practisch de uitschakeling van al die elementen, die als anti-nationaal-socialistisch be schouwd worden, uit het sociale en cul- tureele volksleven. In de eerste plaats richtte en richt zich deze uitschakeling natuurlijk tegen de joden en tegen de niet-joodsche onverzoenlijk ge bleken marxisten van diverse pluimage. Dat is zoo algemeen bekend, dat we er hier wel niet uitvoerig op behoeven in te gaan. Naar buiten toe bleek dit proces der gelijkscha keling uit de ontbinding van politieke par tijen, bonden en vereenigingen van naar de meening der nieuwe heerschers internatio nale of (en) a-nationale organisaties, dan wel uit een reorganisatie, waarbij statuten en ledenlijsten van de nieuwe situatie wer den aangepast en in de eerste plaats de be ruchte „ariërparagraaf" toegepast werd, d.w.z. alle joden of van een of meer jood- sche grootouders afstammende georganiseer- den van "gemengden bloede", zoowel als alle personen, die voor 1933 politiek of cultureel als antipode van de Hitler-leer op den voor grond getreden waren, onverbiddellijk ge schrapt werden. Aldus verdwenen niet alleen alle poli tieke partijen, maar ook die nationale en vooral internationale organisaties, die men als vijandinnen van den nieuwen staat be- -sjeeiasrauifTJA ane :uftz Jeep sjb 'apAvnoqos loges, verder de Odd-Fellows, de Rechabie- ten, de Druïden, de üluminaten, de bond Schlaraffia, de Pan-Europeesche Unie, de Liga voor Menschenrechten, enz. enz. Ter wijl later ook de All Peoples Associaion (naar wij gelooven: zonder dwang) en an dere internationaal georiënteerde vereeni gingen het leven lieten. De Rotary-organisatie. De speurneuzen der radicale „nazis", der z.g. „wilde mannen" staken echter ook in een andere machtige organisatie in interna- - tionaal verband, het ook in Nederland steeds talrijker vertegenwoordige „Rotary Inter national", waarin Duitschland met Oostenrijk tezamen het „73ste District" vormt (Neder land het 59ste). Voor wie deze Rotary-orga- nisatie niet kent, moge hier genoteerd zijn, dat zij in 1905 zeer in het klein in Chicago door den thans nog levenden advocaat Paul Harris opgericht werd en in 1936 reeds in 80 staten haar 4005 clubs had, verdeeld over 108 districten en omvattende 171,000 leden (uitsluitend mannelijke), terwijl er verder op gewezen moet worden, dat Rotary Inter- national vier doelen nastreeft: het aankwee- ken en bevorderen van persoonlijke betrek kingen, het in de hand werken van een hooge ideëele beroepsopvating, de bevorde ring van het dienstideaal in zakelijk en open baar leven en ten slotte van internationale waardeering, good-will en vrede tusschen de volken. Alles onder het motto „Service above self". Een programma, om 't kort te zeggen, waarmede elk fatsoenlijk mensch het a priori gloeiend eens moet zijn. Paul Harris intusschen ging van een bij zonder beginsel uit. Hij wilde zooveel mo gelijk in elke stad de meest vooraanstaande mannen uit verschillende beroepen in de eerste plaats aan een gemeenschappelijk en liefst nooit te verzuimen noenmaal bijeen brengen, en alle leden, waar zij ook ter wereld mochten wonen, het recht geven, alle andere Rotaryclubs te noenmalen moch ten zij op den dag van wekelijksche bijeen komst toevallig in een andere stad dan die van hun inwoning aanwezig zijn. Hij be paalde en die bepaling is gebleven dat in elke club slechts één vertegenwoordiger van eenzelfde beroep (journalistiek uitge zonderd) mocht opgenomen worden, om te verhinderen, dat de clubs tot beroeps-orga nisaties zouden ontaarden. En voorts werd als gewoonte ingevoerd, dat na het noen maal steeds een lid (of een gast) over din gen spreken moest, waarover hij als man van zijn vak bijzonder op de hoogte kon zijn. Sedert 1905 zijn op deze wijze tienduizenden vaak prachtige voordrachten gehouden, die zeker verdienden gebundeld te worden en voor de menschheid bewaard te blijven Het 73ste district Duitschland-Oostenrijk (in 1929 opgericht, nadat Weenen in 1925, Hamburg in 1927 zijn eerste Oostenrijksche en Duitsche club gekregen hadden) heeft van den beginne af de zeer verdiende repu tatie genoten, op bijzonder hoog peil te staan. Inderdaad werden in dit district meestal de invloedrijkste ambtenaren, in- dustriëelen, kunstenaars, juristen, enz. lid van de clubs. Om alleen maar bij Berlijn te blijven, vond men in de ledenlijsten ex-rijks kanseliers en oud-ministers, chefs der groote banken, staatssecretarissen, leiders van de warenhuis-, de fabrieks-, de ruilhandel branche, wereldberoemde publicisten, too- neelspelers, zangers, kunstschilders, archi tecten, beeldhouwers; kortom een afspiege ling van het grootsche cultureele en sociale leven der wereldstad. En dank zij de om standigheid, dat de clubs in Berlijn, Ham burg, Keulen, Frankfort, Weenen enz., maar Berlijn vooral, in het middelpunt van inter nationaal verkeer liggen, is ook steeds het aantal wekelijksche gasten, rotarians en bui tenstaanders, bijzonder groot geweest. Zoo werd het „Duitsche Rotary" tot een cen trum van internationale ontmoetingen, die vooral met het oog op de omstandigheid, dat Duitschland na 1914 zoovele jaren in isole ment had moeten doorbrenen, van onschat bare waarde zou blijken. Het nationaal-socialisme, dat met ruwe hand zoo talloos vele banden met het bui tenland verbroken heeft, dreigde ook hier van den beginnen af roet in het eten te gooien. In den loop van het jaar 1936 wer den door verschillende nieuwe plaatselijke autoriteiten Duitsche Rotaryclubs ontbon den (later gedeeltelijk weer in eere her steld) en ofschoon op 31 Juli 1936 de Hoogste Partijrechtbank in München de creteerde, dat de Rotaryclubs „niets met vrijmetselarij te doen" hebben en er geen reden bestond voor leden der Partij om niet lid te worden of te blijven, integendeel „nazis" verstandig zouden doen de noen malen bij te wonen en daar over het Nieu we Duitschland te spreken, is het streven der radicale Hitler-heethoofden, de Rota ryclubs in Duitschland op de lijst der ver boden vereenigingen te brengen, niet inge slapen. Integendeel: de strijd heeft sinds kort een zeer heftig acuut karakter aange nomen. In een weekblaadje der partij, dat zich „Der Blitz" noemt en dat in Ermsleben (Harz) verschijnt, heeft een zekere Frie- drich Hasselbacher op 4 April j.1. een artikel van vele bladzijden (een kleine brochure!) tegen Rotary geschreven, dat van een ongewone heftigheid is, deze toch zoo onschuldige beweging van allerlei lee- lijks beschuldigt en eindigt met de hoop uit te spreken, dat een verbod nu niet lang meer op zich moge laten wachten. Gezien het feit, dat het 73ste District dezer dagen zijn jaarvergadering, ditmaal in Hannover, zal houden en dat kort daar na in Nizza de z.g. „Conventie", d. i. de groote algemeene vergadering van Rotary- International zal plaats hebben, waar de meeste der 4000 clubs uit 80 landen verte genwoordigd zullen zijn, krijgt deze aanval van radicaal-nationaal-socialistische zijde een internationaal-politiek-cultureele be- teekenis, die het voor den publicist onmo gelijk maakt over deze dingen verder te zwijgen. De „vrijmetselarij". Niet te ontkennen is, dat de gouverneurs van het 73ste district (DuitschlandOosten- dijk) na 1932 een bijna bovenmenschelijke taak op zich genomen hebben. In de eerste plaats bracht de sterke ontstemming, die tusschen beide staten heerschte en nog heerscht, tal van moeilijkheden ook voor de Rotary, die oneindig veel tact en good will vereischten. Maar bovendien en vooral kwam daar het vraagstuk van de „vrijmet selarij" en dat der „gelijkschakeling". Dat Rotary ook maar in verre verte iets met de vrijmetselarij te maken zou hebben, is zeker pure onzin. Dat vrijmetselaars in en buiten Duitschland tot een vrijmetselaars loge behoord hebben of nog behooren, ia stellig juist. Maar Rotary vraagt niet naar politiek en naar religie, evenmin als bijv. de Duitsche Automobielclubs dat vóór 1933 deden, die ook eerst na de omwenteling onder dwang „gelijkgeschakeld" werden. Waar de Hitlerstaat de politieke partijen en de vrijmetselarij verbood, bleven ook geen leden dezer organisaties over dus ook niet in de Duitsche Rotary-clubs. Wij kennen vele Rotarians in Duitschland, en meenen op grond van volledig betrouwbare inlichtingen te kunnen verzekeren, dat hun, ook als zij bestuursleden in hoogste club- en districtsfuncties waren, nooit iets van eenig geheim doel, van eenige politieke verbin ding van R.I. ter oore gekomen is en dat zich al hun bijeenkomsten steeds in volle openbaarheid en steeds in aanwezigheid van talrijke gasten, niet-Rotarians, afspe len. Niet te loochenen is intusschen, dat de Duitsche club van het 73ste district, in te genstelling natuurlijk met de Oostenrijk sche, na 1933 of onmiddellijk of geleidelijk afscheid van hun joodsche leden genomen hebben en thans, in 1937, voor zoover men kan nagaan geen joden van Duitsche natio naliteit meer lid van een Duitsche Rotary- club zijn. Ware dit wel het geval geweest, dan zou waarschijnlijk wel een officieel verbod een einde aan het Duitsche Rotary gemaakt hebben en zeker zouden alle leden der N.S.D.A.P., die in de laatste jaren in groote getale Rotarian geworden zijn, ge noodzaakt geweest zijn te bedanken, omdat de partij vriendschappelijken omgang van haar leden met joden bestraft o.a. met uit sluiting dezer leden. Men zou van meening kunnen zijn, dat toepassing van het z.g. ras- senprincipe voor een internationale organi satie als Rotary bij alle onafhankelijkheid der districten en vooral der clubs, die in R.I. streng toegepast wordt onhoudbaar is en reeds lang tot ontbinding van het Duitsche deel van het 73ste district had moeten leiden (ofschoon als ik mij niet ver gis, de Amerikaansche oprichting van R.I. ook heden nog geen negers als lid opnemen). Een feit schijnt te zijn, dat men in Chicago de uiterst moeilijke situatie, waarin de Duitsche clubs tegenover den nieuwen Nazi- staat gekomen waren, blijkbaar heeft inge zien en dat men op prijs heeft gesteld, dat deze clubs ondanks alles aan de verheven idealen van Rotary zijn blijven vasthouden. Daarnaast is zeker de omstandigheid naar waarde geschat, dat juist Rotary een toevallige mogelijkheid biedt om den kameraadschappelijken omgang tusschen Duitsche nationaal-socialisten en hun buitenlandsche politieke bestrijders (en toch collega-rotarians) te bevorderen en aldus mede te werken tot de zooge- wenschte toenadering en onderlinge waar deering, die R.I. op haar vanen geschreven heeft, en die thans meer dan ooit een internationaal belang beteekenen. De openbare aanval op Rotary Interna tional in een Duitsch weekblad (dat het een blaadje van weinig beteekenis is, doet niets ter zake, waar thans de geheele Duitsche pers tot staatsorgaan is gewor den) beteekent om al deze redenen een feit van nog onafzienbaren politieken omvang. Het 73ste district zal zich nu wel gedwongen zien den stier bij de horens te pakken en dezen strijd eens en voor goed uit te vechten. Daarbij gaat het, gezien vooral de groote sociale beteekenis voor R.I. in de eerste plaats in de Anglo-Saksi- sche staten, om vragen van primaire waarde. Een ontbinding van Rotary in Duitschland zóu het Derde Rijk niet al leen berooven van een grooten vrienden kring in tallooze staten, maar ook buiten dien kring van vele nog voor groei in aan merking komende sympathieën. Dat een openlijke beslissing intusschen ook voor de Duitsche regeering een niet in alle opzichten gemakkelijk probleem beteekent, blijkt bovendien uit de omstan digheid, dat ook tusschen Rotary en de Kerk van Rome telkens hier en daar weer wrijvingen opduiken, die ook alweer te wijten zijn aan de volkomen onjuiste mee ning, dat R.I. als verkondigster van een of andere wereldbeschouwing gezien moet worden. Men moet aan de venijninge Duitsche opmerking denken, die in zulke situaties gemaakt pleegt te worden: „waarom iets eenvoudig doen, als 't ook ingewikkeld kan?"

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8