DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. £uchtt*aart. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei 3320, redactie 3330. No. 87 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeurs C. KRAK. Woensdag 14 April 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139» Jaargang De algemeen© toestand. Alkmaar, 14 April. De Duitsche ambassadeur bij het Vati- caan, von Bergen, heeft gisteren namens zijn regeering een antwoord op de pause lijke encycliek over den religieuzen toe stand in Duïtschland overhandigd. Zooals men weet, werd deze encycliek Zondag 21 Maart j.1. in alle Duitsche katho lieke kerken voorgelezen en verwekte in het Derde Rijk eenige sensatie, terwijl de Duitsche pers hoewel in voorzichtige be woordingen vrij scherpe commentaren leverde op den pauselijken brief. Het was begrijpelijk, dat de Duitsche regeering den brief niet onbeantwoord zou laten en men mag zich er feitelijk alleen over verwonderen, dat het Duitsche ant woord zoo lang uitbleef. Echter zal de Duitsche regeering tijd noodig gehad heb ben, om de kwestie goed te bestudeeren, omdat ze zelf heel goed besefte, op welk een gevaarlijk terrein men zich begeven had. Inderdaad zijn de bewoordingen, waarin het antwoord vervat is, zeer voorzichtig gekozen, al mag men tegelijk spreken van een krachtig protest van de Duitsche regee ring. Want hoewel het Vaticaan eerst over den inhoud zweeg, komt er uit Rome het bericht, dat den inhoud van de protest-nota weergeeft. In deze nota dan wordt zoo meldt men uit Rome geconstateerd, dat de paus niet alleen critiek uitoefend op de binnen- landsche toestanden van het rijk, toch daar enboven een appèl richt tot de openbare meening der wereld, dat in zekeren zin pro beert een algemeen front tegen Duitschland te bereiken. Er wordt op gewezen, dat in de Mexicaan- sche encycliek niet een dergelijk beroep op het geweten der wereld voorkomt. Voorts wordt er op gewezen, dat het nieuwe Duitschland door het vaticaan wordt gemeten volgens democratisch-parle- mentairen maatstaf, welke niet kan worden toegepast. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de bevolking van Duitschland slechts voor een derde uit katholieken bestaat. Ten aanzien van de in den apostolischen brief vervatte bewering, dat in Duitschland de katholieke religie zou worden vernietigd, wordt in de nota, naar verluidt, gewezen op feiten, zooals de sluiting van het concor daat zelf en de in dit verdrag der katho lieke kerk gedane en steeds nagekomen concessies, verder op het feit, dat het nat.- socialisme het Rijk voor het bolsjewisme behoedt en daarmede ook de kerk voor den ondergang heeft gered. Ten slotte wordt gewezen op de financiëele prestaties aan de kerk, welke uitgingen boven de rechtens bestaande verplichtingen. Deze feiten weer legden het opgeworpen verwijt. Naar men voorts verneemt, zou de nota er ook op wijzen, dM de verplichtingen tot instandhouding der Duitsche vólksgemeen schap niet toestaat, dat de kerk een staat in den staat vormt of dat de clerus een eigen kaste buiten de volksgemeenschap betee- kent. De gemeenschap wordt door de Duitsche wetten beschermd en deze kunnen geen plaats toekennen aan bijzondere bedoelin gen. Het Rijk moet daarom iedere inmen ging in zijn intern leven van de hand wijzen. Ten slotte constateert de nota, dat van de door het vaticaan aan te nemen houding en het aanpassingsvermogen van de kerk een rustige ontwikkeling afhangt, waaraan het Rijk, evenals tot nu toe groote beteekenis hecht. Nieuws in 't kort. Pest te Amoy. - Te Amoy in Japan is pest uitgebroken. Men heeft maatregelen genomen om te voorkomen, dat de ziekte naar Formosa overslaat. Twee schepen gestrand. - Het Deensche passagiersschip „Island" is gistermorgen in een dikken mist nabij het eiland May aan den grond geloopen. De passagiers en be manning konden met reddingbooten in vei ligheid worden gesteld. Ter hoogte van Wiek is een Noorsch schip op een rots geloopen. Ook hier kon de be manning gered worden. De gevluchte Abessijnen. - Te Londen wordt vernomen, dat de omstreeks 1300 Abessijnen, mannen, vrouwen en kinde ren die, komende naar men meent uit de streek van Harrar, naar Britsch Somaliland gevlucht zijn, geen wapenen bij zich hadden, toen zij de grens overschreden. Twee negers gelyncht. - De sheriff van Grenada in de Vereenigde Saten heef mede- deeling ontvangen, dat een menigte van hon derd personen twee negers heeft gelyncht, die wegens moord op een blanke waren aan gehouden. De aanvallers hebben zich mees ter gemaakt van de arrestanten. Zij bonden deze mannen aan een paal vast en richtten een brandstapel op, waarna zij hun slacht offers ter dood brachten. De automobielstaking in Canada. - Naar aanleiding van de staking van 4000 arbei ders in de automobiel-industrie te Oshawa in Canada, heeft de minister-president Hep- burn den eensgezinder, steun van zijn kabi- ne gevraagd om de politiek van het comité voor industriëele organisatie te bestrijden. „Anders, zeide hij, zou ons kabinet moeten aftreden". Overstroomingen in Midden Zweden. - Het smelten der sneeuw heeft tot groote overstroomingen in Midden-Zweden geleid. Het spoorwegverkeer tusschen Vesteroe cn Stockholm is gestaakt en de verbinding wordt onderhouden door autobussen, die over de gedeeltelijk onder water staande wégen rijden. Men vreest, dat Stockholm evenals in 1924 gedeeltelijk zal worden over stroomd. Degrelle heeft Parijs bezocht. - De „Paris Midi" deelt mede, dat Degrelle Maandag in het geheim naar Parijs is ge komen. Hij is vanochtend naar België terug gekeerd, toen hij zag dat zijn verblijf bekend was. Hij verklaarde aan een vertegenwoordi ger van het blad: ,Een van mijn kleine meisjes was ziek en ik wilde een Franschen dokter raadplegen". Communisten gearresteerd. - In ver band met voorbereidingen- voor communis tische betoogingen op 1 Mei zijn in alle deelen van Polen talrijke communisten ge arresteerd en communistische drukwerken in beslag genomen. De politie te Lodz heeft in den afgeloopen nacht ongeveer 150 .com munisten gearresteerd. Het Poolsche telegraafagentschap meldt nog, dat de politie te Jarocin, nabij Poznan, een groep communisten heeft ontbonden, die zich bezig hield met het werven van vrijwilligers voor Spanje. Ongeluk in Moskou's ondergrondsche. - In de ondergrondsche te Moskou heeft giste ren een ernstig ongeluk plaats gehad, waar bij zes personen gedood en velen gewond zijn. Een massa wachtenden, die een vrijen dag wilden doorbrengen, verdrong zich op de ondergrondsche stations. De treinen waren overvol en zelfs als de vertreksignalen ge geven werden, besprongen nog menschen de coupé-ingangen, om dan, half buiten de wagons hangend de reis mee te maken. He ongeluk schijnt te hebben plaats ge had op een oogenblik, dat twee treinen met dergelijke menschen trossen aan de coupé deuren elkaar passeerden. De buien de wagons hangende reizigers botsten tegen elkaar met het noodlottig ge volg, dat boven werd gemeld. Hevige brand bij Heiligenstadt. - Gister middag is nabij de Duitsche stad Heiligen stadt brand uitgebroken op een boerderij te Kreuzeber. Het vuur greep door den krachtigen wind snel om zich heen en weldra sonden 25 boerderijen in lichter laaie. In totaal werden 27 huizen geheel ver nield, terwijl 23 families dakloos werden. Een sprong in den dood. - Een man, wiens indentiteit men nog niet heeft kun nen vaststellen, is gisteren van een brug in de rivier Niagara (in den staat New York) gesprongen en omgekomen. Vreemd incident op schietterrein. - Op het schietterrein van Bisley (Eng.) heeft zich gisteren een vreemd incident voorge daan. Toen een compagnie der Schotsche garde langs het terrein marcheerde, werd plotseling op haar gevuurd. Een lid der garde werd gedood. De overigen konden zich slechts redden door zich op den grond te werpen. De autoriteiten hebben een on derzoek ingesteld. Arbeidsmoeilijkheden aan de Clyde. - De werkgevers der scheepswerven en machinefabrieken aan de Clyde (Eng.) neb ben het verzoek der vakvereenigingen, te onderhandelen over de looneischen der 12.000 leerjongens, van de hand gewezen. De eendaagsche proteststaking op a.s. Vrijdag, waaraan 120.000 man zullen mee doen, schijnt hierdoor zeer waarschijnlijk te worden. Relletjes in Britsch-Indië. - Te Nieuw Dehli ontvangen inlichtingen maken er mel ding van, dat krijgslieden, behoorende tot vijandige stammen, in grooten getale een padvinderskamp hebben aangevallen in de streek van Eepinwan. Bijzonderheden over dezen overval zijn niet bekend. Tevens werd een met goederen beladen vrachtwagen door de benden beschoten. Scheepsbrand. - In ruim 5 van het op New York varende Japansche vrachtschip „Calcutta Maroe" is brand uitgebroken, toen in de haven van Tokio balen ruwe katoen gelost werden. 7500 zakken ter waar de van 750.000 yen zijD vernield. Gewapende treiler in actie. - Het Spaansche vrachtschip El Kaidal, dat thuis hoort te Bilbao en steenkolen vervoert tus schen de Engelsche havens en de Fransche Vendée, kon de haven van La Roche sur Yon niet verlaten, omdat een oude treiler voor de haven kruist en het schip bedreigt met de twee kanonnen, die het voert. De treiler voert geen vlag. De Spaansche burgeroorlog Mislukte aanval op Casa de Campo. Barcelona meldt successen bij Arragon. Rondom den berg Garabitas bij de Casa de Campo is de strijd gisteren voortgezet. Bij het aanbreken van den dag gingen de rechtschen tot een tegenaanval over na een krachtige geschut voor bereiding. Gedurende drie uur golfden de aanvallen der Madri- leensche troepen. De aanvallen werden met hevig geweervuur ontvangen. Tegen tien uur waren de rechtschen bedwongen. Een tegenaanval werd ingezet met aanvalswa- gens en tanks, die 'de'hellingen beklommen. De rechtschen werden gedwongen hun oor spronkelijke stellingen weer op te zoeken. In den sector van Penarroya zijn de Volks fronttroepen er in geslaagd een stoudmoe- digen aanval te doen, die hen in staat stelde den top van Cerro Vinan te bezetten, welke het complex heuvels van Ancono Cosilla beheerscht. Zij maakten 35 krijgsgevange nen en maakten zich meester van mitrail leurs en geweren. Te Barcelona is hedenmiddag een com muniqué gepubliceerd van den volgenden inhoud: In den afgeloopen nacht hebben onze strijdkrachten in den sector aan den Ebro een overval uitgevoerd op de vijandelijke stelling in het dorp Tosos. Ofschoon de vij and levendig verzet bood, kon hij toch on zen aanval niet weerstaan, die gesteund werd door een groep dynamiteros. Wij maakten negen krijgsgevangenen en ons viel een groote hoeveelheid wapenen ma teriaal en munitie, benevens levensmidde len en 300 stuks vee in handen. In den sector van Huesca zijn verschei dene tegenaanvallen van den vijand ener giek afgeslagen. In de versterkte zone van de hermitage San Juiteria wordt een kleine groep recht schen -belegrd, het ford, waar zij nog weer- startd bieden, is volkomen omsingeld. Hun toestand is hopeloos. Pogingen van den vijand om verloren stellingen te heroveren en de omsingelde troepen te redden hebben geen resultaat opgeleverd. Het dorp Tosos, in de provincie Saragos- sa, ligt ten zuiden van de stad vann dien naam op een twaalftal kilometers van Ca- rinena, een belangrijke stad aan den weg van Saragossa naar Teruel. De verovering van Tosos maakt het mogelijk de zone van actie der troepen, die in den sector van Bel- chite opereeren, belangrijk te verbreeden. Men wijst er op, dat het offensief zich ontplooit over bijna het geheele Aragonee- sche front. Inderdaad zijn de laatste dagen de rechtschen tegelijkertijd aangevallen in de sectoren van Huesca, Tardiente, Belchite, Montalban en in de bergen van Alcubierre. In den sector van Montelban zijn de volks fronttroepen drie kilometer opgerukt. Zij bedreigen thans ernstig de stelling' van Vi- vel der Rio. De strijd ter zee. Een door de regeeringspersdienst van Baskenland bekend gemaakt communiqué spreekt" formeel het in het buitenland ge publiceerde bericht tegen, volgens hetwelk oorlogsschepen der rechtschen op een af stand van drie mijl van Bilbao zijn gena derd. De machtige Baskische kustbatteryen vormen een zoodanig .gevaar, dat het on mogelijk is hen te naderen. De marinecommandant van San Sebastian heeft gister een waarschuwing gericht tot zeevaarders en medegedeeld, dat het gevaar lijk is te varen nabij Kaap San Adrian om militaire redenen. De autoriteiten weigeren iedere verantwoordelijkheid voor ieder on geluk, dat zou ontstaan door overtreding van deze waarschuwing. Op grond van inlichtingen, afkomstig van generaal Franco, heeft het ministerie van handel te Londen medegedeeld, dat de rechtsche vlootmacht het mijnenveld tus schen Secratif en Kaap Falco, in de Middel- landsche Zee en tusschen kaap Vidiod en kaap Malhichaco, in de golf van Gasc'ogne, zullen uitbreiden. Het Spaansche vrachtschip El Kaidal, dat 2000 ton meet en thuis behoort te Bilbao, dient reeds meer dan een jaar voor het ver voer van steenkolen tusschen Engelsche havens en Les Sables d'Olonne. Toen het Zondagavond gelost was, wilde het schip weer zee kiezen, maar nauwelijks was het buitengaats of het moest terugkeeren. Een dag of vier kruist reeds een oude treiler op tien K.M. buiten de kust. Deze treiler is be wapend met twee kanonnen, doch voert geen vlag. Het Spaansche s.s. „Magallanes", Maan dagavond uit Valencia vertrokken, heeft een oorlogsschip ontmoet, dat naar men meent van Duitsche nationaliteit was en dat, na het schip te hebben gevolgd, het opdracht gaf naar de kust te varen. Aangezien de kapitein van de „Magallanes" wist, dat een onder Franco's vlag varend schip zich ter plaatse bevond, waarheen men hem wilde doen varen, wendde hij den steven en keerde naar Valencia terug. Mededeelingen van lingen. de opstande- Gisteravond verklaarde generaal Queipo de Llano, dat de aanval van de regeerings- troepen op Cuesta de Las Perdices en in de universiteitswijk is afgeslagen, evenals een aanval in het Casa del Campo. Vier vecht- wagens en een pantsertrein, welke van Madrid op weg was naar de brug der Fran schen, werden vernield. In den middag werd een aanval gedaan op Cuesta de Las Perdices. Een der aanval lende bataljons bestond geheel uit Tsjechen, Russen en Nederlanders. De overste, die dit bataljon commandeerde, is gesneuveld. De vijand liet 87 dooden op het slagveld achter. In den geheelen sector verloor de regeericg 300 man. In den sector Huesca werd een honderdtal manschappen van de regeeringsmilitie krijgsgevangen gemaakt, terwijl meer dan tweehonderd sneuvelden. Uit Avila wordt gemeld, dat de militaire autoriteiten de krijgsgevangenen, die bij den aanval bij het escorial van eergisteren ge vangen werden genomen, hebben onder vraagd. Zij deelden mede, dat de regeerings- troepen in de twee afgeloopen dagen onge veer 15.000 man heeft verloren, waarvan 5.000 dooden. Het groote hoofdkwartier van de troepen van Franco te Salamanca deelt mede, dat aan het front van de Noordelijke legerafdee ling de vijfde divisie drieduizend man van de regeering op de vlucht heeft gejaagd. Deze regeeringstroepen trachtten de stellin gen bij Santa Luteria aan te vallen. De vijand liet tweehonderd dooden en een groote hoeveelheid materieel achter. In den afgeloopen nacht trachtten de regeeringstroepen de stellingen van de zesde divisie bij den pas van Urquiola aan te val len. De aanvallers werden evenwel in een teenaanval terugeslagen, zij verloren een honderdtal dooden en 215 geweren. In het Zuiden werd een aanval van de regeeringstroepen op Cordova afgeslagen. Drie mitrailleurs en verscheidene gevange nen vielen in handen van de rechtschen. De Oud.-G.G. en de a.s. Kamerverkiezingen. 'n Voorbarig bericht. Naar wij van wel ingelichte zijde ver nemen, heeft door de Christelijke His torische Statenfracties in de zuidelijke provinciën, Zeeland, Utrecht, Noord- Brabant en Limburg nog geenerlei be spreking betreffende de candidaatstel- ling voor de Eerste Kamer plaats gehad, terwijl ook in het algemeen daaromtrent nog geen enkele beslissing is genomen. Hieruit volgt reeds, dat een bericht, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat door de zuidelijke groep met jhr. mr. B. C. de Jonge, oud-gouverneur-generaal van Ned.-Indië, besprekingen zouden zijn gevoerd omtrent een candidaatstel- ling voor die groep, geheel onjuist moet worden geacht. Verduistering bij Woningbouw- Vereeniging. By een woningbouwvereniging te Geertruidenberg is bij accountantsonder zoek een verduistering ontdekt van 1.000. De secretaris-penningmeester van deze woningbouwvereniging, C. W., zal door de justitie worden gehoord. De verduisteringen zijn gepleegd 1936. Surséance Kon. Holl. Lloyd. Tijdens de heden te Amsterdam ge houden zitting der Arrondissements rechtbank in zake de homologatie van het accoord in de surséance van de Kon. HolL Lloyd, is door geen der cre diteuren gebruik gemaakt van de gele genheid om bezwaren tegen deze homo logatie in te dienen. De rechtbank zal Woensdag 21 April uitspraak doen. Prinselijk paar op paleis Soestdijk. Klokslag twaalf uur is vanochtend het prinselyk paar in een two-seater, zonder eenig gevolg, op het paleis „Soestdijk" aan gekomen, waar onmiddellijk de Koninklijke standaard werd geheschen. Zij werden op het bordes ontvangen door jhr. J. A. de Jonge van Zwynsbergen, inten dant van het paleis Soestdyk, waarna de prinses en de prins, alvorens naar binnen te gaan, de wachtende menigte toewuifden. Uit alle deelen van het land is van ochtend een groot aantal bloemstukken op het paleis bezorgd, o.a. een van de gemeente Baarn, waaraan een oorkonde met het zegel van deze gemeente was bevestigd. (Zie verder laatste berichten.) Aardverschuiving nabij Bandoeng. In het onder-district Tjisaroee nabij Bandoeng heeft een aardver schuiving plaats gevonden, waarbij vier mannen en een vrouw zijn be dolven en omgekomen. De Goudsche stakingen geëindigd. Na de hedenmorgen gehouden bespre kingen, zijn de door de wasscherijen „De blauwe haan", v.h. A. Jaspers, en „Het wapen van Amsterdam", van de firma N« Peeters, voorgestelde regelingen in col lectief contract door de werknemers organisaties aanvaard. Hiertoe behooren de handhaving van de jaarlijksche vacantieweek, de vergoeding van zeventig procent van het loon bij onvrijwillig verzuim en van honderd pro cent in geval van stagnatie in het bedrijf. Rancune-maatregelen worden niet geno men. Alle staaksters worden teruggeno men en de beide werkgevers hebben zich bereid verklaard de kosten van één sta kingsdag voor hun rekening te nemen. Vanmiddag is in beide wasscherijen het werk door het geheele personeel hervat. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De positie van de postvliegtuigen is: Nachtegaal (uitr.) bereikte Rangoon; Kie vit (thuisr.) kwam in Bagdad aan. DE „RIETVINK" NAAR INDIE VERTROKKEN. Vanochtend om zes uur is het K. L. M.- toestel „Rietvink" van Schiphol naar Indië vertrokken. De „Rietvink" heeft 255 K.G. lading, 300 K.G. briefpost en 16 K.G. pakketpost en vier passagiers meegenomen. DE FOKKER G. 1. NAAR SOESTERBERG. Gistermiddag is de Fokker G. 1-, be stuurd door den heer Meinecke, die verge zeld was van ir. Stok, van Eindhoven naar Soesterberg vertrokken en aldaar geland. Vandaag zal het toestel door de militaire autoriteiten worden bezichtigd en voor hen worden gedemonstreerd. Zooals bekend, bestaat bij de lucht- vaartafdeeling Soesterberg groote belang stelling voor dit zeer moderne vliegtuig. De proeven van den dag. Vandaag zijn met het nieuwe Fokker product, het G. 1-vliegtuig, eenige vluchten uitgevoerd boven het vliegveld te Soester berg. Deze werden by gewoond door een groot aantal militaire autoriteiten. Nadat werktuigkundigen het vliegtuig uit de hangar hadden gerold, bezichtigden de militaire autoriteiten de G. 1 eerst op den grond, waarbij de bijzondere rompconstruc tie zeer de aandacht trok. De motor werd daarna warm gedraaid en de heer Meinecke,

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1