De trek naar de Bollenvelden. Alkmaar, Woensdag-. EEN NIEUW WINKELPAND IN DE LANGESTRAAT. Naar wij vernemen is het groote pand van de firma Spanjaard tegenover het stadhuis aangekocht door de firma D. C. de Gier, welke op het oogenblik op de Laat een ajour- en plisseerinrichting heeft. Het ligt in de bedoeling deze inrichting daar te laten en in het nieuwe pand een zaak in damesmodes in den meest uitge- breiden zin te vestigen. Het pand zal door den architect, den heer Van Reijendam, tot een modern winkelpand worden omgebouwd, dat waarschijnlijk tegen den herfst in gebruik zal worden genomen. BOERDERUBRAND TE WINKEL. Vier koeien en drie kalveren in de vlammen omgekomen. Gisteravond is omstreeks half elf brand uitgebroken in de boerderij van den heer J. van Essen te Winkel (N.H.) De bewoners wisten zich te redden en door de ramen het huis te verlaten. Vier koeien en drie kal veren kwamen in de vlammen om. Het overige vee, dat in aangrenzende schuur was ondergebracht, kon worden gered. De boerderij is tot den grond toe afge brand. De burgemeester, de gemeenteveldwacht en de rijks veld wacht waren op het terrein van den brand aanwezig. De boerderij was reeds afgebrand, toen de brandweer kwam en deze kon slechts een aangebouwde schuur en een nabij staan-ïe schuur behouden en van de boerderij de na- blusschingswerkzaamheden verrichten. De belendende perceelen liepen geen ge vaar. Verzekering dekt de schade. AANBESTEDING ZUIDERZEEWERKEN. Hedenmiddag werd vanwege de Directie der Zuiderzeewerken te Den Haag aanbesteed: het bouwen van een vak gewapend-betonscherm en het ver sterken van een bestaand vak gewa pend-betonscherm langs den buiten berm van den Bierdijk, aan de Noord zijde van Wieringen, met bijkomende werken, behoorende tot de zee- en oeverwerken in de provincie Noordhol land. Laagste inschrijfster was de N.V. P. Daalder's.Aann. Bedrijf te Alkmaar voor 13.863. ER WAS EEN KOE Een koe, die het blijkbaar thuis niet naar den zin had, heeft de beenen genomen en klopte gisteren bij den heer J. de Vries aan den Heilooërdijk aan. Ze werd binnenge laten en de zwerfster kreeg dus een tijdelijk onderdak. De tijdelijke hotelier zou echter gaarne den eigenaar zien, die het beest dan weer mee-kan krijgen. ER WAS OOK EEN HOND! Een lief, aardig hondje, dat uit jeugdige onbezonnenheid het veilige huis verliet, werd op het Slachthuis veilig opgeborgen, 't Is daar echter geen prettig tehuis voor honden en het beestje hoopt slechts op een hartelijk wederzien van zijn baas. OVERREDEN. Gistermiddag is op de Laat door een auto van de Alkmaar Packet een groote hond overreden. Het dier bekwam zware inwen dige verwondingen en was vrijwel opslag dood. DE DADERS OPGESPOORD. Naar aanleiding van een eerder bericht wordt medegedeeld, dat het de politie is mogen gelukken de daders op te sporen, die de onhebbelijkheid hebben gehad spij kers te werpen in passeerende touringcars, die een bezoek hadden gebracht aan de zui velfabriek „Aurora" te Opmeer. Tegen deze personen is proces-verbaal opgemaakt. Moge dit een waarschuwing zijn voor anderen om dergelijke ongepaste grappen voor goed uit de beschaafde wereld te doen verdwijnen. H. M. LANGEVELD t Hier ter stede is op 70-jarigen leeftijd overleden de heer M. H. Langeveld, oud stationschef. De overledene had vele dienstjaren bij de Spoorwegen. Hij was o.a. stationschef in IJmuiden en in Alkmaar en vóór zijn pen- sionneering in Den Haag. Dat het vervoers vraagstuk ook in zijn ambtlooze periode nog zijn groote belangstelling had, bleek uit het feit, dat hij zich destijds daadwerkelijk in teresseerde voor de hier destijds bestaande tractortram en voor den busdienst op Den Helder. invlieger van de Fokker-fabrieken, klom in het vliegtuig. Na een vlotte start en een scherpe bocht werd het vliegtuig door den vlieger op voldoende hoogte gebracht. Ver schillende zoemers werden toen volbracht, waarbij de groote wendbaarheid en de stijg- snelheid van het vliegtuig duidelijk tot uiting kwamen. Scherp tegen de lucht af stekende toonde het moderne vliegtuig heel duidelijk zijn prachtige lijnen. Nadat de heer Meinecke het vliegtuig aan den grond had gezet, heeft luitenant-vlieger instructeur van Gemeren nog korten tijd met de G. 1 gevlogen. Ook ditmaal bewees het vliegtuig zeer goede vliegeigenschappen te hebben. De vluchten worden vanmiddag voort gezet. AANVULLING VAN DE RAADSAGENDA. Aan punt 6 van de agenda voor de op 15 April a.s. te houden raadsvergadering is toe gevoegd: „en aan de Rembrandtstraat hoek Vermeer- straat (bijlage Nr. 69). BUURTVEREENIGING KINHEIM. De buurtvereeniging Kinheim heeft een zeer geslaagden feestavond georganiseerd. Dat de zaal van Th. v. Gijzen meer dan bezet was, pleit wel voor de groote belang stelling en het saamhoorigheidsgevoel van de Kinheimers. Een belangrijk gedeelte van het program ma was ingeruimd voor het tooneel, en het bleek, dat men èn wat betreft het stuk „Polly Perkins" èn de tooneelisten een welgeslaagde keuze had gedaan. De tooneel- vereeniging „Vriendenkring", onder regie van A. Kesselaar, is een dilettantengezel schap van de goede soort, dat er n.L naar streeft op tooneelgebied werkelijk iets te presteeren. Het succes wil men gaarne afmeten naar het applaus, maar er bestaat nog een zuiver der controle, de stilte tijdens het spel, en waarop afgaande kan „Vriendenkring" zeker zijn reeds veel goeds te hebben bereikt. De rolbezetting was over het algemeen zeer verdienstelijk, bijzonder noemen we de rollen van „Fergus Wimbusch" en „Ruth". De hoofdrol „Calthorpe" had uitstekende momenten, maar kan nog iets losser en on- gedwongener worden gespeeld. Costuums en décor waren goed verzorgd. Aan het slot hadden de spelenden een uitbundig applaus in ontvangst te nemen. De voorzitter van de buurtvereeniging, de heer Laan, complimenteerde de tooneelisten en bood hun een fraaie bloemenmand aan. Met een verloting en vele andere attrac ties werd deze feestavond nog in gezellig samenzijn voortgezet. 8-OCTOBER VEREENIGING „ALKMAAR ONTZET". Ledenvergadering. In de bovenzaal van café „Central" heeft de 8 October-ver. „Alkmaar Ontzet" gisteravond haar ledenvergadering gehou den. De opkomst was uiterst gering; be halve het bestuur waren slechts 6 leden aanwezig. Mr. C. J. de Lange heette in zijn openingswoord de aanwezigen welkom en betuigde zijn spijt over. de geringe belang stelling. De heer P. Termaat bracht het jaarver slag uit en maakte uitvoerig melding van de feestelijkheden tijdens'het 75-jarig be staan van de vereeniging. Het mooie weer heeft mede zeer zeker dit feest luisterrijk doen zijn. De reveille, de aubade, de kin deroptocht, de plechtigheid bij het beeld, de Oostersche optocht, de feestelijkheden in de stad, dit alles werd nog eens weer in de herinnering teruggeroepen en terecht bracht de voorzitter den secretaris harte lijk dank voor zijn voortreffelijk jaarver slag. (Applaus). Het ledenaantal bedraagt momenteel 937. Het eindsaldo van den penningmeester, den heer Stikkel, wees een bedrag van 1027.52 aan. Namens de kascommissie bracht de heer H. C. Lind dank voor het werk van den penningmeester, daaraan verbindend eeni- ge opmerkingen van internen aard. De heeren Stikkel, de Wild en Middel hof f werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van den heer Kater, die bedankt had, werd de heer Lutterot gekozen. De voorzitter bracht den heer Kater dank voor zijn werken in de ver. en hoopte, dat men niet tevergéefs een beroep op hem zou doen in geval van bijstand bij de voorbereiding van de optochten. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heeren Jonker en Vos. Van de feestcommissie traden af de heeren Teerink, Pander en Prins. Be noemd werden de heeren v. Lidth de Jeude, Pander en de Roos. Bij de rondvraag vroeg de heer Gronds- ma of er van de 8 Oct. feesten geen film kon worden opgenomen, hetgeen de voor zitter te duur achtte. De heer de Roos vroeg of meerdere samenwerking tusschen bestuur en buurt- commissies niet verkregen kon worden, hetgeen de voorzitter in twijfel trok. Hierna sluiting. SCHIETVEREENIGING „ALCMARIA". Herdenking 121^-jarig bestaan. Dinsdagavond herdacht de schietver- eeniging „Alcmaria" in een intiem samen zijn in het hotel van den heer P. Hecker aan het Verdronkenoord haar 1 %y2-jarig bestaan. Bij de gehouden speeches werd o.a. gememoreerd, dat twee leden, waar onder de voorzitter, vanaf de oprichting hun krachten aan den bloei van de ver eeniging hebben gegegeven. Na het openingswoord was reeds dade lijk de leiding van den avond in handen gesteld van den secretaris, die als ceremo niemeester fungeerde. Er heerschte spoe dig een prettige feeststemming, welke zich tot het einde toe handhaafde. Er had o.a. een prijsuitreiking plaats van den gehouden winter wedstrijd. Als gewoonlijk waren er goede en practische prijzen, waaruit elk tot zijn genoegen een keuze kon doen. De wedstrijduitslagen waren als volgt: Klasse A: L. v. d. Aakster 1329 ptn. Th. v. d. Aakster 1320 ptn. A. van Ham 1309 ptn. H. van Galen 1268 ptn. P. v. d. Aak ster 1265 ptn. H. Rijkenberg 1215 ptn. J. Plas 1174 ptn. Klasse B: M. Reichart 1247 ptn. J. Hol- lustein 1236 ptn. A. Appelman 1204 ptn. P. v. Nimwegen 1175 ptn. A. de Boer 1075 ptn. P. Hecker 1000 ptn. Voor elke klasse was een extraprijs be schikbaar voor de 2 hoogste beste series. In de A-klasse was deze behaald door A. van Ham met 102 punten en in de B-klasse door J. Hollustein met 103 ptn. Daarna had de uitreiking plaats van den wisselbeker, welke dit jaar werd ge wonnen door den heer L. v. d. Aakster met 100 punten. De feestcommissie had voor verschil lende aardige attracties gezorgd, afgewis seld door voordrachten en haar komt dan ook een woord van lof toe voor de organi satie- van den avond, 't Was laat voor men er aan dacht. Met een souper werd dit 121/^-jarig feest besloten, waarna allen in de beste stemming huiswaarts keerden. VERKOOP GROND AAN DE MACLAINE PONTSTRAAT, HOEK BURGEMEESTER PALINGSTRAAT. In bijlage No. 68 schrijven B. en W.: De heer A. Vos, alhier, heeft namens het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs, alhier, ver zocht, van. de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Maclaine Pontstraat, hoek Burgemeester Palingstraat, groot ongeveer 634 Ms., voor den prijs van 5975 in totaal. Tegen verkoop van eerder genoemd per ceel bestaat geen bezwaar, met dien ver stande intusschen, dat de Commissie voor het grondbedrijf het wenschelijk acht, het terrein slechts te verkoopen onder voor waarde van bebouwing. Het stellen dezer voorwaarde achten wij in dit geval over bodig. Immers het gaat hier om verkoop aan een vereeniging, die et om begrijpelijke rede nen prijs op stelt, het' terrein voor eigen doeleinden in handen te hebben. Het is dan ook niet haar voornemen, het terrein op haar beurt te vervreemden. En deze laatste mo gelijkheid is het, die voor de gemeente in andere gevallen aanleiding is, de voorwaarde van bebouwing binnen zekeren termijn op te leggen. Wij hebben dan ook geen bezwaar den grond zonder die voorwaarde aan de vereeniging te verkoopen, zoodat wij voor stellen een besluit vast te stellen, waarin uitdrukkelijk is vastgelegd, dat de vereèni- ging geen andere bestemming aan het terrein mag geven, dan die verband houdt met den arbeid der vereeniging. VERKOOP GROND AAN DE REMBRANDTSTRAAT, HOEK VERMEERSTRAAT. In bijlage No. 69 schrijven B. en W.: De heer N. Jonker alhier, heeft verzocht voor zich of zijn lastgevers van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Rembrandtstraat, hoek Ver- meerstraat, groot ongeveer 230 M2., voor den prijs van 1725 in totaal, ten einde daarop een bakkerij met woon- en winkelhuis te bouwen. Tegen verkoop van eerder genoemd perceel bestaat bij ons geen bezwaar. B. en W. bieden den Raad in verband daarmede een ontwerp-besluit ter vaststel ling aan. POSTDUIF KOMEN AANVLIEGEN. Bij den heer Joh. Wit; Rijksstraatweg 145 Heiloo, is een fraaie postduif komen aanvliegen, gemerkt als volgt: Alluminiumring rechts: 45118 Holland 35. Gummiring links: 456. Het diertje is lichtgewond, doch overi gens in goede conditie. DE FILM „KAMERADSCHAFT". Morgenavond zal in de bioscoop „Har monie" de bekende pacifistische film „Kameradschaft" vertoond worden. Tevens zal mr. drs. A. Borger een rede houden. Wij komen zoowel op de film als op de rede in ons nummer van a.s. Vrijdag uit voerig terug. LEZING IN WESTERLICHT. Door kapitein C. W. Visser, van Rotter dam, werd gisteravond in Huize Westerlicht een lezing met lichtbeelden gehouden over „Een reis met een koopvaardijschip naar Indië in oorlogstijd". De belangstelling voor deze lezing was zeer groot. De groote zaal was zoo goed als geheel bezet. Na een inleidend woord van ds. Bloemhoff, was het woord aan kapitein Visser, die, ge boren uit een zeemansgeslacht, zelf ruim 40 jaren de zeeën heeft bevaren en dus met kennis van zaken en enthousiasme sprak. In het bijzonder werd bovenvermeld on derwerp behandeld. De reis werd op 19 Januari 1917 uit Rotterdam aangevangen met de vrachtboot „Samarinde", in ballast naar Indië. Het was midden in den grooten oorlog en de zee krioelde van mijnen en onderzeeërs. Op boeiende wijze heeft spre ker ons de reis doen medemaken, door mij nenvelden, aangehouden of bespied door onderzeeërs, het redden van schipbreukelin gen van getorpedeerde schepen (in Spanje werden 179 mannen, vrouwen en kinderen aan land gezet) enz. Wegens de groote ge varen werd de reis niet door de Middel- landsche zee gemaakt, maar heen en terug over Amerika en Japan. Tenslotte werd de Samarinde pp de thuisreis in New York door de Amerikanen in beslag genomen, ge lijk met andere Hollandsche schepen en werd de reis door de zeelieden naar Hol land volbracht met de Nieuw-Amsterdam. Een eere-saluut bracht spreker aan de Hol landsche zeelieden, die, ondanks de aanbie ding van goede financiëele vooruitzichten, niet in dienst van Amerika traden, maar het rood-wit-blauw getrouw bleven! Spreker wees op het menschonteerende van oorlog en menschenslachting in de zen tijd en eindigde zijne rede met het bekende versje: Ach, waren alle menschen wijs En deden daarbij wel, Deez' aarde was een paradijs, Nu is ze vaak een hel! In zijn sluitingswoord wees ds. Bloemhoff er op, dat spreker het diepste in ons had aangeroerd, de gebondenheid aan eigen vaderland, wat gebleken is uit het applaus, Het kleurenspel van de bollenvelden, dat ieder jaar weer duizenden onder zijn be koring brengt, .gaat weer beginnen, aldus schrijft ons de K. N. A. C. De natuur heeft haar palet wederom met kwistige hand voorzien van de fraaiste kleuren. Betooverend zal de aanblik zyn. De trek naar de bollenvelden neemt een aanvang! Nëerlands bollencentrum, gelegen tus schen Leiden en Haarlem, zal Weer op gastvrije wijze tal van bezoekers ont vangen. Wonderschoone velden zijn daar te zien, langs den hoofdweg Haarlem HillegomLisse en Sassenheim, maar bo venal ook langs de wegen en weggetjes, die zich tusschen den hoofdweg en de duinen rij als het ware door de narcissen, hyacin then en tulpen heenslingeren. Velden bij Alkmaar. Hoewel minder bekend en niet zoo „grootsch van opzet", zijn de bollenvelden in de buurt van Alkmaar en Santpoort het bezoeken zeker waard. Komende uit de richting Haarlem kan men in Heiloo (bij het witte kerkjé met het roode pannendak) scherp links afslaan en den weg tot aan de spoorbaan volgen. Voor den spoorwegovergang slaat men links af en volgt den weg, die zich tus schen weliswaar kleine, maar daarom niet minder mooie bollenvelden heenslingert. Bij Limmen bereikt men dan weer den grooten weg. Ten Zuiden van Limmen vindt men aan den zijweg die naar Heemskerk voert, den ingang van het park Marquette, waar gedurende den bollentijd een bloemententoonstelling (in den vollen grond) is georganiseerd. Ook tusschen Cas- tricum, Egmond, Bergen en Schoorl zijn velden te vinden, die, gelegen tusschen het teere groen der omringende hagen, een kleurrijk aspect bieden. Bollenvelden bij Breezand. Minder bekend, maar een bezoek loonend zijn de bollenvelden van Breezand. Voor hen, die uit Friesland komen en den Af sluitdijk volgen, is dit wel het meest nabij gelegen bollencentrum. Meft vindt de vel den ten Z. W. van Den Helder, en wel voornamelijk in den vierhoek De Kooy, Ewijcksluis, Voorburg en Westeinde. Dit jongste centrum onder de Nederlandsche bollenvelden mag zich "verheugen in een ieder jaar stijgend bezoek. Wil men het be zoek aan de bollenvelden vereenigen met een tocht langs bosch en duinen, dan kan men van De Kooy over Julianadorp, Cal- lantsoog, Petten, Groet, Schoorl en Bergen naar Alkmaar rijden. Dit is een tochtje, waarbij men zeer onder de bekoring zal komen van het afwisselend natuurschoon, dat de natuur in deze streek kan bieden. De bloeitijden. Na de crocussen, die de overige bolge wassen in bloeitijd steeds een eind vóór zijn, komen de narcissen en hyacinthen. Als het zachte weer aanhoudt kan men er wel op rekenen, dat deze velden zich om dat zoo nu en dan weerklonk. Hij had respect voor de zeelieden, die in de oorlogs jaren hun leven hebben gewaagd en dankte kapitein Visser voor zijne mooie lezing. Aangezien de heer Visser nog meer pijlen op zijn boog heeft, hoopt hij hem het vol gende jaar nog eens in ons midden te zien. GUNNING. Door de directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht werd aan de Aan neming Maatschappij v.h. J. M. Strijland te Uithoorn de uitvoering opgedragen van be stek no. 1552 het opruimen van de be staande overbrugging en het maken van den onderbouw voor een nieuwe brug over de Ringvaart bij K.M. 37.120 en het maken van den onderbouw voor een onderdoor gang van den provincialen weg bij K.M. 37.024 in den spoorweg Helder—Amsterdam nabij Heerhugowaard voor de som van 122:680. De raming bedroeg 160.000. O Hef geld voor nattig adverleeren, x Dat blcjkf geweldig te S rendeeren I ^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCx Als het weer gunstig blijjt is de verwachting gewettigd dat Zondag a.s. tal van narcissen en hyacin- thenvelden in vollen bloei zullen staan. streeks 20 April in hun volle pracht ver- toonen. Kort hierop volgen de vroege tul pen en als het geluk den bezoeker gunstig is, kan het gebeuren, dat hij naast narcis sen en hyacinthen ook reeds tal van tul penvelden in vollen bloei kan zien. De late tulpen komen de naam zegt het reeds eerst na de andere bolgewassen. Nuttige wenken. Zij, die in de gelegenheid zijn op een „door de weelcschen" dag de bollenvelden te bezoeken, doen verstandig niet tot de Zondagen te wachten, tenzij het hun er om te doen is aan den enormen trek naar de velden, welke op die dagen is te verwach ten, nog de noodige kracht bij te zetten. Want druk zal het zyn, zoo druk dat ei veelal bijzondere verkeersmaatregelen wor den getroffen, waarbij het verkeer in één richting wordt geleid. Natuurlijk zal een ieder de noodige verkeersvoorzichtigheid in acht dienen te nemen en zich strikt moe ten houden aan de verkeersregels. Narcissen en Hyacinthen in bloei;

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2