i IBIS SHAG 3 t 3 l SBuutenland ÜeuiUelm MET HUIS MYSTERIES lekker... man! •opoeróee JladiapiOQmMMQ, 0 Donderdag 15 April. RADIO PARIS, 1648 M. 6.10 en 7.20 S 3 3 8 Donderdag 15 April. HILVERSUM, 301 M, (AVRO-uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 't Omroeporkest en soliste. In de pauze deel. 12.30 Kovacs Lajos' orkest en gr.pl. 2.15 Gr.pl. 3.— Naaicursus. 3.45 Gr.pl. 4.Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gr.pl. 5.Voor groote kinde ren.' 5.3Q De Palladians. 6.30 Sport- halfüur. 7.Voor de kinderen. 7.05 Avro-dansorkest. 7.30 Engelsche les, 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.10 Gr.pl. 8.15 Concertgebouw-orkest en soliste. In de pauze radiotooneel. 10.30 Gr.pl. 11.— ANP-ber. 11.10 12.Avro-dansorkest. HILVERSUM, 1875 M. (8.—9.15_en 11.2.KRO. de NCRV van 10.— 11.en 2.11.3.0 uur). 8.—9.15 en 10.Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.Ber. 12.15 KRO-orkest en gr.pl. 2.Handwerkcursus. 3. Pianovoordr. en gr.pl. 3.45 Bijbelle zing. 4.45 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.15—5.45 Gr.pl. 6.— Me dische zending, haar motief, taak en werking, causerie. 6.30 Gr.pl. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.Ber. 7.15 Causerie vanwege de Nederl. Chr. Reisvereen. 7.35 De Vondeluitgave van Albert Verwey, causerie. 8 ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.15 Man nenkoor „Die Haghe Sanghers" eri het Resideptie-orkest. 9.15 Het Pro testantisme in Oostenrijk en Hon garije, causerie. 9.45 Verv. concert. 10.25 ANP-ber. 10.30—11.30 Gr.pl. Hierna Schriftlezing DROITWICH, 1500 M. 11.05 At home today, lezing. 11.25 Dansmu ziek, gr.pl. 12.05 BBC-Welsch orkest en solist. 1.05 Alt en tenor. 1.35 Het Wethmar Trio en soliste. 2.20; Het Whiteway Ensemble. 2.50 Gr.pl. 3.103.30 Causerie. 3.35 Sted; orkest Bournemouth en solist. 5.05 Gr.pl. 5.35 Joe Loss en zijn Band. 6.20- Ber. 6.40 Boekbespr. 7.BBC- Schotsche Strijkorkest. 8.Gevar. progr. 9.The Need for New Words, causerie. 9.20 Ber. 9.40 Radiotooneel. 10.20 Kerkdienst. 10.40 Viool en piano. 11.35—12.20 Roy Fox en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 6.1Ó en 7,20 Gr.pl. 11.35 Omroeporkest en zang. I.20 Gr.pl. 3.50 Zang. 4.05 Gr.pl. 4.20 Radiotooneel. 7.05 Zang. 7.50 Andolfi-kwartet en solisten. 9,05 Omroeporkest en soliste. 9.50 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5:50 Omroep orkest. 7.50 ómroepkleinorkest. 8.50 Gr.pl. 11.20 Orkestconcert. 12.35 "Rij ksarbëidsdienstorkest. T.35 Om- roépkwintet. 3.20 Gevar. concert. 4.05 Gr.ph 5.20 Militair concert. "6.20 Ómroepkleinorkest. 8.20 Lite- rair-muzikaal progr. 9.50 Cembalo- voordracht 10.2011.20 Omroep orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: II.20 Gr.pl. 11.50 Omroeporkest. 12.30 Salonorkest. 12.501.20 Gr.pï. 4.20 Salonorkest en soliste. 5.50 en 6 20 Gr.pl. 7.20 Kleinorkest. 8.20 -Gr.pl. 8.35 Radiotooneel. 9.3010.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 11.20 Gr.pl. 11.50 Salonorkest. 12.30 Omr roèporkest. 12.501.20 en 4.20 Gr. pl. 4.30 Zang. 5.50 en 6.35 Gr.pl. 7.20 en 8.35- Omroeporkest. 9.30 10.20 Gevar. concert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Radiotooneel. 7.50 't Omroep orkest. 9.20 Ber. 9.50 Concert door blaaskwintet. 10.05 Weerber. 10.20 11.20 Dansmuziek (gr.pl.) GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—11.05, Parijs R. 11.05—12.20, Brussel (VI.) 12.20— 13.20, Keulen 13.20—14.20, Lond. Reg. 14.20—16.20, Keulen 16.20— 19.05, Parijs R. 19.05—19.20, Brus sel Fr. 19.20—20.20, Keulen 20.20— 21.20, Droitwich 21.2021.40, Lond. Reg. 21.40—21.50, Berlijn 21.50— 23.20, Radio Danmark 23.2024. Lijn 4: Brussel VI. 8.—8.20, Di versen 8.20—9.20, Parijs R. 9.20 9.35 Hamburg 9.3510.35, Lond. Reg. 10.35—14.20, Droitwich 14.20— 18.20, Brussel VI. 18.20—18.40, Lond. Reg. 18.4019.Droitwich 19.—21.05, Parijs R. 21.05—22.20, Droitwich 22.2024. Lijn 5: Diversen. ®Q8®&e©®ö®se@©®e©fï@®©oo©o0eO9é Eerste-haringcontract-1937 met Rusland. De reedersvereeniging voor de Neder- landsche haringvisscherij heeft heden haar eerste-haringcontract-1937 met Rus land afgesloten. Deze verkoop betreft 8500 Schotsche tonnen haring van den restant-voorraad-1936. De levering zal plaats vinden vóór den aanvang van het seizoen-1937, t.w. vóór 10 Mei a.s. JEUGDIGE OSSENAREN GEARRESTEERD. Wegens diefstal van lood en zink. De gemeente-politie te Oss heeft gister avond een jeugdige dievenbende gearres teerd, bestaande uit vyf Ossche jongens van 1418 jaar. Zy zouden zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van lood en zink van in aanbouw zijnde huizen. Men verdenkt hen verder van nog verschillende diefstallen in Oss gepleegd. Het zyn zekere v. d. V., de B. G., de B. en B. Het onderzoek wordt voortgezet. De jeugdige boosdoeners zijn in het politiebureau ingesloten. DE STAKINGEN IN GOUDA. Nog geen oplossing voor de wasscherijen. Het aantal staaksters bij de zeven Goud- sche wasscherijen is nog met zes gestegen en bedraagt thans 92. De bedrijven werken door met de van elders gekomen hulp krachten, gerecruteerd uit firmanten van vele wasscherijen in ons land en hun familie leden. In de stad blijft het zeer rustig. Slechts enkele meisjes gaan na beëindiging van den werktyd naar huis; de meeste zijn ten huize van de patroons voor dag en nacht ^ingekwartierd. Naar en van huis brengen van werkwilligen, zooals by vorige stakin gen, blyft dientengevolge achterwege en mede daardoor bestaat op straat weinig drukte. Op den .tijd, dat anders de bedrijven uitgaan, is er eenig publiek op de been. In het conflict zelve is geen verandering gekomen. De werkgevers blyven evenzeer een collectief contract afwijzen als de werk nemers het wenschen. Stappen tot oplossing van het conflict zijn niét gedaan. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Goedkoope avondretours over alle lijnen. Naar wij vernemen zullen de Ne- derlandsche Spoorwegen de bijzon dere retourkaarten, waarover wij destijds reeds berichtten, van 18 April a.s. dagelijks verkrijgbaar stellen. Zooals reeds eerder medegedeeld, .is de prijs slechts iets hooger dan de normaleénkele 'reis-prijs.: Voor 'kift-' deren wordt geeri prijsverlaging toe- gepast. Deze retourkaarten zijn gel- - dig op den dag van afstempeling in de treinen, die na 18.00 uur vertrek ken, echter mag de heenreis niet met de nachtsneltreinen afgelegd worden. Verder zullen, zij 't bij wijze van proef, ingelegd worden goedkoope treinen van Groningen/Friesland, van Twente, van Limburg en van Zeeland naar Amster dam, Rotterdam en den Haag. WILDE STAKING TE AMSTERDAM. Bij de Ned. Scheepsbouw Maatschappij. Gistermiddag is onder de nagel jongens van de Ned. Scheepsbouw Maatschappij een ongeorganiseerde staking uitgebroken, waarbij zich een aantal volwassenen, in hoofdzaak klinkers en tegenhouders, heb ben aangesloten. De staking omvat ruim twee honderd personen. De eerste symptomen dat ér onder de eerstgenoemde groep van jonge arbeiders het een en ander gaande was, deden zich. voor, toen na het schaftuur een aantal nageljongens de poort uittrokken. De jóngens, die waren achtergebleven, wei gerden toen hun dit bevolen werd, aan den arbeid te gaan, waarna zij van het terrein zijn verwijderd. Dit was voor een aantal DER Uit het Engelsch door H.A.C.S, 57) Ik heb nooit precies geweten, hoe wij begonnen te praten, of waarom zij zoo'n groot .vertrouwen in mij had. Misschien moest zij met iemand praten. Maar ik her inner mij heel goed, hoe wij op de holle steenen bank zaten, vlak tegenover een rozenstruik, die boven onze hoofden uit stak en haar geuren verspreidde, hoe Wit haar kleeren en haar gezicht waren, én hoe haar haar scheen samen te vloeien met, het donker, en hoe toen het licht van de maan op het pad vóór ons ging schij nen en langzamerhand de punten van haar witte schoenen bereikte. Ik geloof, dat zij over Dave begon te spreken, want ik herinner mij, dat'zij mij tal van vragen deed over veronal en de werking van het middel, wanneer men er aan verslaafd raakt. Ik antwoordde zoo veel mogelijk. „Zijn dood was dus zacht", zei ze ten slotte. En toen ik dit toestemde, en zei', dat VOOR DE PIÜP Rookt IBIS bij voorkeur uit een iBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. klinkers en tegenhouders de aanleiding om het werk eveneens neer te leggen. De staking betreft een loongeschil, in welk verband een bespreking met de directie was aangevraagd, welke, daar het hier een volkomen ongeorganiseerd optreden betrof, niet werd toegestaan. Reeds eenigen tijd zijn met de vakver- eenigingen besprekingen gaande inzake een wijziging van de loonsvoorwaarden van verschillende groepen, buiten welke besprekingen om het thans tot vermelde staking is gekomen. Ofschoon het bedrijf der N. S. M., waar thans 1500 arbeiders werkzaam zijn, voortgang vindt, is uiteraard, wat de werkzaamheden van het klinken betreft, eenige stagnatie in getreden. Ook een wilde staking by de Ned. Dok My. Behalve bij de Ned. Scheepsbouw Mij. hebben voor zoover onze informaties strekken ook bij de Ned. Dok Mij. de nageljongens het werk neergelegd. Van de zijde der directie van dit bedrijf kon men ons hieromtrent in verband met een conferentie ten kantore geen nadere inlichtingen verstrekken. Hoe de staking ontstaan is. Deze wilde staking is niet geheel onver wacht gekomen. Ruim een maand geleden reeds confereerden vertegenwoordigers van de thans in staking zijnde werklieden met de directie met het verzoek om loons- verhooging, echter zonder resultaat. Hun werd verzocht nog even af te wachten, daar de directie een verhooging op dat moment onverantwoord achtte. Een week geleden uitten de klinkers we derom hun klachten, welke echter door de directie ongegrond werden geacht. „Toen gisterochtend evenwel bekend Wérd, dat de nageljongens bij de Neder- landsche Dokmaatschappij in" staking wa ren gegaan, besloten dezelfden bij de Nederlanösche Scheepsbouwmaatschappij dit voorbeeld te volgen en met hen de klinkérs. en tegenhouders. Deze arbeiders werken in het bedrijf in groepen van drie. Iedere groep wordt ge vormd door een nageljongen, een klinker en een tegenhouder. Van de circa 85 groe pen verlieten er ruim 70 de werf. Zij ble ken daarmede sneller gehandeld te hebben dan verwacht, aangezien reeds een con ferentie tusschen de directie der Neder- landsche Scheepsbouwmaatschappij en het bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Melaalbewerkersboni, waarbij de meeste arbeiders zijn aangesloten, op Vrijdag a.s. was belegd. De leiding van dezen bond stelt zich nu op het standpunt geen bespreking te zullen voeren, wanneer het werk niet hervat wordt. De maximumloonen der stakende groe pen bedragen thans voor de klinkers 50 cent per uur, Voor de tegenhouders 40 cent per uur en voor de nageljongens naar leeftijd tot 40 cerit per uur, exclusief hét tariefwerk. Over het algemeen bleek, onder de ijzerwerkers vrij groote ontevredenheid te bestaan over de loonen, welke ondanks de verhoogde kosteh van levensbehoefte, niet werden verbeterd. Ook met de directie van de Nedei land sche Dokmaatschappij, waar 70 jonge ar- hy in zijn slaap gestorven was,- scheen zij een beetje opgelucht. „Hij zag. er vredig uit", zei ze, als het ware by zich zelf. „Zóó vredig, dat je hem bijna benijden zou". En toen ik de een of andere afkeurende opmerking maakte, zei ze: „O nee, dat nooit. Maar het is een vreeselijke, vreese- lyke tijd geweest, zuster Keate. Ik zou de ze dagen nooit nog eens willen overleven. Ik vraag mij af, of ik ze ooit in mijn leven zal kunnen vergeten. Iets ervan vergeten" zij hield op, en voegde er met een zach te stem bij, waarin een toon van angst was, zóó, dat ik plotseling iets peilde van de nachtmerrie, waarin zij, dag en nacht, verkeerd had, sinds Bayard's dood „ver geten Bayard's bloed op mijn hand". Zij hief haar hand omhoog, als om te zien, of, ook in het donker, de vlek nog te zien was, en 'ik greep met mijn hand, en pakte den dunnen witten omtrek vast. Haar vingers waren koud en grepen de mijne vaSt, zooals een kind, dat een be nauwden droom heeft, dat zou doen. En 'opeens vertelde zij mij, wat er gebeurd was. „Ik trok Bayard weg. Ik trók hem wég. Hij was in de studeerkamer, begrijpt u?, daar, op het kleine Perzische kleedje, by de schrijftafel. Ik wist niet, wat ik doen moest. Wat ik dacht was, dat hij niet daar, in Dave's studeerkamer moest gevonden worden. Wij wisten allemaal, dat Dave al eens geprobeerd had hem te dooden, dat hij op hem geschoten had, en dat Bayard s schouder verwond was geworden. Dat was toen u kwam. Ik wist ook, dat ik geen tijd beiders in staking zijn gegaan, zal Vrijdag door den AlgemeenénNederlandsChen Metaalbewerkersbond- èen bespreking worden gevoerd, indièn hét werk is her vat. Hedenmorgen niet aan het werk. Tégen de verwachting in zijn de sta kende arbeiders van. de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij vanmorgen niet aan het wérk. gèg^an. Hiin .aantal heeft zelfs een kléine, uitbreiding onder gaan. De nageijongens, klinkers en.tegen houders, die gisteren nog aan het werk waren, zijn heden niét óp. de we.rf ver schenen, waardoor' thansL J>et aantal', sta kers gestegeh is tot ruim 250. Allëri ver zamelden zich vanmorgen voor dé werf. Er werden nog pogingen gedaan om de jongens te bewegen den arbeid te hervat ten, doch zij bleken er geen zin in te hebben. Tegen acht uur ging de een na den ander weg, zonder dat de versterkte politiemacht had behoeven op te -treden. RESERVEKADER. De eerste kolonels. Het ruim veertig jaaV geleden opge richte reservekader, dat zich aanvankelijk tot de infanterie en de vesting-artillerie be paalde, heeft thans zijn eerste kolonels voortgebracht. Het zijn de heeren prof. dr. M. van Haaften en dr. J. de Jong, aan wie, blijkens de St.Ct. van gisteren, de rang van reserve-kolonèl bij de infanterie met ingang van 1 Mei is verleend, terwijl aan prof. mr. J. C. Kielstra, gouverneur van Suriname, denzelfden titulairen rang is toegekend. De vader van het Reservekader, zooals de toenmalige majoor Van Dam van Isselt wel eèns genoemd is, zal indertijd stellig niet hebben kunnen vermoeden, dat aan dege nen, die in de eerste jaren tot dat voor ons land nieuwe instituut toetraden, nog eens een zoo hooge rang'zou wórden toegekend. Oorspronkelijk was de positie van vaandrig het hoogste wat de toenmalige reservisten, I dié dan ook adspirant-vaandrig heetten, b'e- reikén konden. Eerst in 1897 werd de moge lijkheid geopend den rang van 2e luitenant te bereiken en pas in 1905 konden de toen benoemden tót le luitenant worden bevor derd. Voor het overigé behooren de thans tot res. kolonel benoemde heéren niet eens tot degenen, die het allereerst tot het instituut van het reservekader 'toetraden. Versch?i- denen van hen zijn reeds uit militair ver band getreden, een paar anderen dienen nog als hoofdofficier voor speciale diensten, Tesp. by den generalen staf en bij den staf der infanterie. Eri voor dezulken is totdusver de weg naar een effectieven hoogëren rang dan majoor, resp. luitenant-kolonel, versperd. (NR.C.) GEWETENSGELD. Onder invloed .van de Oxfordgroep. De burgemeester van Amsterdam heeft van een onbekende, namens een' aantal personen, een brièf onder het mottoSoli Deo Gloria ontvangen, waarin" teri'bêhoéve van' de kas dér gemeente een bedrag van 1450, als ge- wetertsgel'd, was ingesloten', 7,zulks'onder den invloed van de Oxfordgroep", "zooals in den brief wordt meegedeeld. BLOEDVERGIFTIGING. Tengevolge van het strooien van kunstmest. Te Bergentheim (O.) is de 20-jarige boe renknecht A. Zomer ziek geworden na het strooien van kunstmest. Toen de assistentie van dokter Pieron Werd ingeroepen, acntte deze onmiddellijke opneming in een zieken huis noodzakelijk, daar hem bleek dat de jongeman kunstmest in een open wondje in het gezicht had gekregen. De jongeman is daarop naar het ziekenhuis te Hoogeveen gebracht, waar hij thans aan de gevolgen van bloedvergiftiging is overleden. BOND VAN MOBILISATIE-INVALIDEN. Maandag hield de Bond van Mobilisatie- Invaliden en van hunne nabestaanden zijn 12e algemeene ledenvergadering te Drach ten. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werdén onder dankzegging goedgekeurd. De' heer P. de Boer, voorzitter, hield een inleiding over de publicaties van het Alg. Handelsblad over den Bond, die z.i. mede ten gevolge hebben gehad de verwerpihg van het initiatief-wetsvoorstel-K. ter Laan. Vanuit de vergadering werd daarop een had; dat Adela in huis zou komen, binnen een paar minuten. Ik had in de bibliotheek gekeken, toen ik de deur voorbijging. Ik zag de deur van de studeerkamer open, en ging kijken, of Dave er was, en daar lag Bayard. Dood, op het kleed". Zij haalde lang, en bevend, adem, en het was bijna te zien, hoe zij trachtte sterk te zyn. „Het was het werk van een seconde, om de overtuiging te krygen, dat hij dood was. En ik dacht: hij moet niet gevonden wor den, hier, in Dave's studeerkamer, 't Is Dave's kamer. Hij moet hier niet gevonden worden. Daarom zette ik - de mandjes neer, en boog mij voorover, en ik moest hem sleepen, hem sleepen^ hem bij zijn armen vastgrijpen, en hem, uit de studeer kamer, in de bibliotheek sleepen. Het was verschrikkelijk moeilijk.. En ik moest mij haasten. Ik kreeg hem tot aan de tafel, en liet hem daar op den grond liggen, en ik rende terug, en legde de kleedjes weer recht, die verschoven waren, en nam de mandjes, en' rende naar de keuken,, en liet ze daar. Ik wist niet wat op mijn hand zat, tot i}c in myn. eigen kamer was. Ik- her inner my niet, waarom ik mijn hoed af zette; gewoonte,vermoed ik. Maar ik keek en zag de vlek. En toen juist, begon Em- meline,. beneden, te gillen, en ik wist, dat zij Bayard gevonden had.; Ik stopte den hoed weg, en waschte mijn: handen af. En toen waart u allemaal in de bibilotheekf" Zij rilde, en hield op. „U ?ult u opgelucht voelen", zei ik. „Hel is goed om er met iemand over te praten Ik vermoed, dat Dave. teruggekeerd is, en, motie ingediend, welkemet algemeene in stemming werd aangenomen en waarin gezegd werd, dat er in den Bond geen twee dracht heerscht en het beleid van het be stuur werd goedgekeurd,terwij] geprotes teerd werd tegen de bemoeiingen van ge noemd blad met de interne' aangelegenheden van den Bond an de voorstelling van zaken, die het in zijn artikelen heeft gegeven, waar door het aanzien en de belangen van dén Bond worden'geschaad. -:'r Vervolgens werd het bestuur opdracht verstrekt de actie voor een rechtvaardiger wetgeving met hernieuwde kracht ter hand te namen. Mede werd het bestuur opgedragen in verband met den h'oogeren levensstandaard bij de regeering aan te dringen op intrek king van de indertijd ingevoerde verslechte ringen, zulks in afwachting van een billijker regeling. - PRINS BERNHARD BEZOEKT DE „PIET HEIN". Gistermiddag bracht Z.KH. prins Bern- hard een bezoek aan de fabrieken en magazijnen van de Koninklijke Nederland sche Meubelenfabriek H. P. Mutters en Zoon te Den Haag. Het bezoek van Z.K.H. gold ö.Ei. het be zichtigen van de betimmeringen en meube len ten dienste van het nationaal geschenk, het dieselmotorjach't „Piet Hein" volgens ontwerp van het Technisch bureau voor scheepsbouw H. W. dé Voogt te Haarlem, welke werken in de fabrieken van de firma Mutters worden uitgevoerd. Nader wordt gemeld: Bij het bezoek aan de fabriek en maga zijnen was Z.K.H. prins Bernhard vergezeld van H.K.H. prinses Juliana. In oogenschouw werden genomen de op natuurlijke grootte op de een of andere manier, het huis bin nengekomen is, en Bayard doodgescho ten heeft". „Ik weet het niet", zei ze. „Ik weet het niet. Ik wil het niet weten" „Zei u niet, dat Bayard- beneden was, toen u, vroeg in den middag, uit huis ging, en dat u met hem sprak?". „Ja. Hij was beneden. Ik was naar de keuken gegaan, om de mandjes voor de eieren en de boter te halen, en ik dacht: ik zal wat bloemen meenemen voor mrs. Steadway. Ik ging naar de bibliotheek om een schaar te halen, die ik daar toevallig 's morgens had laten liggen, en toén was Bayard daar". „Hield Dave de deur van zijn studeer kamer op slot?" „Niet als regel. Het was een wet in huis, dat hij niet gestoord mocht worden, 't Was daarom niet noodig de deUr af te sluiten". „En sprak x- met Bayard?" „Ja. Maar slechts een paar woorden. Geen prettige conversatie. Hij zei, dat hij ons tijd tot 's avonds gaf, om te beslissen, wat wij doen wilden met den brief. Mijn brief. Ik nam de schaar, endeed die in mijn mandje,-en ging weg. Ik was bijna krankzinnig, maar ik kon niets doen. Bayard dacht, dat Allen hem ten slotte wel. om mij te beschermen,, het geld zou geven, dat hij wilde hebben, en ik ver moed, dat Allen dat ook gedaan zou heb ben, maar ik hoopte zoo, dat wij een Ód- lossing konden vinden, en dit niet noodig vas". ..Maar, als Dave Bayard doodde, hoe zit dat dan met de juweelen?" geteekende papieren wanden en de aanklee ding der toekomstige voornaamste vertrek ken van het jacht. Bij de bezichtiging waren mede aanwezig de- heeren Ernst Crone, voor zitter van het comité van uitvoering. Het prinselijk echtpaar nam met groote belangstelling het geëxposeerde in oogen schouw. „TIJDELIJK VERBLIJF" IN NEDERLAND. Een vraag voor Indische verlof gangers. Indische verlofgangers worden leelijk ge dupeerd - door een pas verschenen Kon. Be sluit inzake bevolkingsboekhouding, waarin bepaald wordt, dat als personen, die tijdelijk in Nederland verblijven zullen, worden be schouwd Nederlanders, wier verhlijf binnen negentig dagen na aankomst in Nederland niet langer dan dertig dagen duurt en vreemdelingen, die binnen 360 dagen na. aankomst niet langer dan 180 dagen hier te lande verblijven. Zij worden niet in het be volkingsregister opgenomen, maar in het „verblyfregister". Indische verlofgangers, die vrijwel zonder uitzondering langer dan den gestelden ter mijn van uiterlijk dertig dagen in Nederland zuilen vertoeven, worden dus niet als tijde lijk in Nederland verblijvend beschouwd, worden ingeschreven in het bevolkings register en niet in het verblijfregister en kunnen daardoor geen gebruik maken van de faciliteiten en bijzondere bepalingen in tal' van wettelijke voorschriften en interna tionale verdragen vastgelegd ten behoeve van hen, wier verblijf hier te lande een tijde lijk karakter heeft. Zij kunnen hier geen R-nummer voor hun auto krygen en buitenslands wonenden, die in hetzelfde geval verkeeren en die, voor zien van de gebruikelijke internationale „Dat weet ik niet. Ik begrijp dat niet, van de juweelen. Maar ik denk, dat iemand van de familie ze in die flesch badzout stopte, eenvoudig, omdat ze daar heelemaal veilig zijn. Het moet iemand ge weest zijn, die wist, dat ik geen badzout gebruik". „Gelooft u dan niet, dat het een opzet telijke poging was, om het te doen voor komen, of u de juweelen had weggeno men?" Ikkon voelen, dat ze verbaasd was. „O nee", zei ze, na een oogenblik. „Waarvoor zou iemand dat doen? Er zou geen reden voor mij zijn, om de familie- juweelen te nemen. De meeste ervan zou den toch, in elk geval, bij Dave's vrouw terecht komen waren feitelijk al de mijne. O nee, dat was het niet. Ik geloof misschien mag ik u dat niet zeggen, zuster Keate, maar ik geloof, dat Adela of Evelyn het op de een of andere manier klaarspeelde de juweelen uit de safe te halen, alleen maar om den schijn van een inbraak te geven, Ik weet", zei ze, droevig, „dat wij allen bang waren, dat Dave Bayard had gedood, en dat wij probeerden hem te redden". „Wat waren de redenen voor Dave's eersten aanval op Bayard? U vertelde mij, dat u niet wist, waarom zij kibbelden, maar kunt u niet iets bedenken, dat de oorzaak kan zijn van moeilijkheden tus schen hen?" (Wordt vervolgd i

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6