het Leger des Heils jubileert. DE KRONING VAN KONING GEORGE VI. V. d« kfomng vm óm koningin. Hot fraaie gewaad van koningin Eliaaboth. Londen, 14 April, (Reuter). Ia tegenstelling tot andere monarchieën, waar door de kroning van den vorst diens echtgenoote automatisch tot koningin of keizerin is gewijd, bestaat in Engeland de traditie, dat de wettige echtgenoote van den koning bij diens kroning eveneens tot koningin wordt gezalfd en gekroond. Juist deze traditie was het, die voor vele En- gelschen de gedachte van een huwelijk van den hertog van Windsor met mrs. Simpson, indien Eduard niet zou zijn af getreden, onaanvaardbaar maakte. Voordat iemand er aan dacht, dat prin ses Elizabeth ooit kóningin van Engeland zou worden, genoot zij reeds als hertogin van York bij het Engelsche volk een zeer groote populariteit, evenals haar tien jarig dochtertje Elizabeth, de vermoede lijke troonopvolgster. De kroning van de koningin zal dan ook een belangrijk on derdeel van de plechtigheid worden. Het toilet, waarin koningin Elizabeth gekroond zal worden, verschilt slechts weinig van dat, waarin 26 jaar geleden koningin Mary werd gekroond. Voor de eerste maal echter zal het gewaad der koningin geheel vervaardigd zijn van zuiver Engelsche zijde, afkomstig van de zijdewormfarm, die lady Hart Dijke op Lullington Castie in Kent heeft gesticht. De traditioneele kroningsmantel der Engelsche koninginnen heeft een prachtige sleep, die vier yard lang is en evenals de mantel zelf is vervaardigd van konings purper fluweel. Mantel en sleep zijn ge voerd met het fijnste hermelijn en afgezet met een band van prachtig goud-bor duursel naar motieven van eikenblaren en eikels, die wederom omzoomd is met een rand van hermelijn. Op de. sleep zelf. is in goud geborduurd de roos van Engeland, de distel van Schotland, het klaverblad van Ierland, de ster van Indië en het ge kroonde monogram van de koningin. Het eremekleurige zijden gewaad, dat de ko ningin onder dezen mantel draagt en dat j eveneens zwaar met gouddraad gebor duurd is, reikt tot den grond, zoodat alleen de punten van de goudgeborduürde, ere mekleurige zijden schoentjes er onder zichtbaar zijn. Mantel en sleep zijn zoo zwaar, dat de koningin deze zonder hulp niet alleen kan dragen en de zes sleepdraagsters dienen in dit geval dan ook niet, zooals gewoon lijk, uitsluitend voor de decoratie. Eij het betreden van de Westminster Abbey draagt de koningin een fluweelen baret, die bij haar kroning wordt vervangen door de koninginnekroon. Terwijl de koning viermaal gezalfd wordt, hl. op het hoofd, op de borst en in de palmen van zijn beide handen, wordt de koningin slechts éénmaal gezalfd. Zij knielt voor het altaar, .waarna-de aarts bisschop van Canterbury, bijgestaan door den deken van Westminster, haar de ge wijde olie op het hoofd giet/Onmiddellijk daarna schuift de aartsbisschop haar den met juweelen getoóiden gouden ring aan den ringvinger van de rechterhand en wordt haar de prachtige koninginnekroón op het hoofd gezet. Op hetzelfde oogenbl ik zetten de adel lijke dames van het gevolg, de peerësson van Engeland, zich de kroonen, waarop zij volgens haar rang recht hebben en die zij tot dan toe in de hand hebben gedragen, zelf op het hoofd. De aartsbisschop geeft de koningin dan den ivoren, met een duif versierde staf in de linkerhand, welke handeling, evenals de voorafgaande, ge paard gaat met het uitspreken van een kort gebed, waarna de koningin van haar plaats voor het altaar opstaat en, gesteund door twee bisschoppen, terugkeert op haar troonzetel naast den.koning. De beide koninklijke hertoginnen, de hertogin van Kent en de hertogin van Gloucester, zullen bij de kroningsplech tigheid eveneens fluweelen mantels van koningspurper dragen, eveneens met her melijn afgezet, en overigens zal hün toilet veel gelijkenis toonen met dat van de peeressen, wier mantels echter, niet pur per- maar karmozijnrood zijn. Véle oudere dames herinneren zich nóg, hoe zij in verband met den langen duur van de plechtigheid en de vele uren 'wach ten, die daaraan vooraf gingen, bijna flauw drëigden te vallen van den honger. De jongeren trekken daaruit thans wijze les sen en in de voorgeschreven ruime gewa den met de vele plooien en vouwen zullen zij ongetwijfeld een plaatsje vinden, waar zij eenige sandwiches in kunnen verber gen, óm deze tijdens het wachten achter een waaier op te eten. In den binnenkant van de waaiers, die bij de plechtigheid gebruikt worden, laten de meeste dames trouwens spiegeltjes be vestigen, waarin zij tijdens de plechtigheid af en toe een blik kunnen werpen, vooral na het moment, dat zij bij. de kroning van dé koningin haar hertoginne-, gravinne- of markiezinnekroontje, op het hoofd moeten zetten. Welke vrouw immers zou, zelfs bij veel minder plechtige gebeurte nissen dan deze, dan niet Willen weten „hoe het staat", om het dan, door een lichten druk, zoo flatteus mogelijk te doen uitkomen? (Nadruk verboden)'. handeld met het oog op den toestand van het meisje. De verdediger van L., mr. A. M. de Lange, oordeelde den achtergrond van de zaak al heel droevig. Verdëchte is 'één -uit een gezin van 15, waarvan de vader aan den drank is. Daarop volgde een periode van te moeten leven van 5 steun en de noodzake lijkheid te moeten trouwen, zonder dat er het benoodigde geld voor was. Verdachte is geen recidivist. Zijn vorige veroordeeling betrof vernieling. Het heeft den man aan alle leiding ont broken. Krijgt hij de straf, dan staat hij over een jaar ook geheel zonder hulp. Pleiter achtte het van belang, het te probeeren via de reclasseering. Ook voor de maatschappij achtte pleiter dit wenschelijker. De kansen om te werk te worden gesteld, zijn voor een 24-jarige grooter. PI. vroeg een voorwaardelijke veroordee ling, ook met het oog op de jonge vrouw en het komende kind. Mr. H. Scholten schetste B. als een psychopaat en bepleitte clementie. Voorts oordeelde hij, dat B. den dans moet ontsprin gen, omdat tegenover hem niet is komen vast te staan, dat hij het oogmerk heeft ge had, zich het gestolene wederrechtelijk toe te eigenen. Hij is zoo dom geweest, om op deze wijze L. te willen helpen. PI. oordeelde, dat B., nu hem geen mede plichtigheid is ten laste gelegd, behoort te worden vrij gesprokén De officier oordeelde, dat men voorzichtig moet zijn met zijn hart te laten spreken. Daarom deugt de vrouw niet voor de recht spraak, al mag zij wel als pleiter optreden. Het betrokken nichtje heeft al een kind van een ander en bovendien is L. niet zoo braaf, zoodat spr. niets voor een voor waardelijke veroordeeling gevoelt. De juridische argumenten van mr. Schol ten bestreed spr. voorts, de rechtbank naar de jurisprudentie verwijzende. Mr. Scholten herinnerde aan de jurispre- dentie van den Hoogen Raad inzake het stelen van kolen door ondergeschikten van een circusdirecteur, waarbij hij betoogde, dat hier het gestolen goed rechtstreeks is ge bracht aan het huis van den uitlokker. De uitspraak werd bepaald op heden over 8 dagen. BELEEDIGING VAN MINISTER COLIJN. De leider van Zwar Front staat terecht. Gisermiddag heeft voor de Amsterdam- sche rechtbank terecht gestaan de 31-jarige A. J. M. uit Oisterwijk, leider van de fas cistische organisatie Zwart Front, die óp 'n openbare vergadering in het Jaarbeursge bouw te Utrecht, op 6 Februari j.1. gehou den, in een rede uitdrukkingen zou hebber, gebezigd, die beleedigend waren voor den minister van staat, minister van koloniën en minister van defensie a. i.'dr. H. Colijn. De dagvaarding legde hem verschillende uit drukkingen ten laste, waarin op grove wijze afkeuring werd uitgesproken over het beleid yan den minister-president. Als getuige werd gehoord mr. D. J. Hamoen, commissaris van politie in de eerste afdeeling té Utrecht, dié próces-vérbaal tegen den spreker had opgemaakt. Hij ver klaarde de daarin gerelateerde uitdrukkin gen uit den mond van verdachte te hebben vernomen en deze onmiddellijk te hebben genoteerd. Verdachte zeide niet meer precies té weten, of hij alles, zoo gezegd had Ontkennen wilde hij het evenwel niet. Wél sprak hij er zijn verwondering over uit, dat hij pas eenige weken na het gebeurde door de politie was gehoord. De rede was later in brochürevorm verschenen en nu was het wel zonderling, da de dagvaarding daar precies mee klopte; zelfs was een drukfout uit de brochure klakkeloos in de dagvaarding overgenomen. Het proces-verbaal van mr. Hamoen was gedateerd 10 Februari; wanneer precies de brochure was verschenen, wist verdachte niet'te zeggen, het zou ongeveer een dag of drie na het uitspreken van de rede zijn geweest.. In het proces-verbaal stond de door ver dachte genoemde drukfout niet. Deze betrof de uitdrukking Captains of Industry, Waar van de laatste letter in de brochure als ij stond gedrukt. Volgens den president zou de veldwachter bij hét uitschrijven van de- dag vaarding dezelfde fout wel gemaakt hebben en was er geen sprake van, dat hier de brochure was overgeschreven. De officier van justitie achtte het tenlasfe gelegde bewezen. Over het beleedigend karakter van de door Verdachte gebezigde uitdrukkingen zou wel bij niemand twijfel bestaan. Daar het hier een beleediging van een minister in functie bétrof, eischte spr. drie maanden gevangenisstraf. Verdache voerde te zijner verdediging o.a. aan, dat tenlaste was gelegd beleediging van dr. Colyn als minister van staat, minister van-koloniën en meister van defensie ad interim. Van geen van- deze functies was evenwel in zijn rede sprake. Hij had-* uit sluitend dr. Colijn als voorzitter van den ministerraad gegispt, want het ging hier uit sluitend om het regeerbeleid van dr. Colijn in hét algemeen. In verband daarmede vroeg hij vrijspraak. Het vonnis werd bepaald op 27 ApriL PLANVLAG EEN POLITIEKE VLAG? De officier meent van wel. Op 1 Mei van het vorig jaar maakte de Amsterdamsche politie proces-verbaal op tegen den drager van een Plan van den Ai- beid-vlag, daar deze h-.i. een opzichtig tee- ken was, uitdrukking zijnde van een be paald staatkundig str.even. De kantonrechter wees in deze principïeele zaak.een vrijsprekend vonnis, doch het O.M. teekende hooger beroep aan en gister diende de vaak voor de Vijfde Kamer der Amster damsche rechtbank. De officier van justitie requireerde daar het hier een principiëele kwestie betreft een geldboete van eén gulden. Requisitoir. Het „Plan van den Arbeid" 'aldus de officier bij zijn uitvoerige' motiveering is een economische gedachte welke de S.D. A.P. staatkundig tracht te verwezenlijken langs den weg der wetgeving en met behulp van staat en staatsgeld. Nu wordt wel be weerd, dat het hier een propagandistisch streven betreft, doch dit achtte spr. geen juist verweer, omdat de propaganda dient om het plan er in te brengen. I s de vlag een uitdrukking van een staat kundig streven? Ik druk speciaal op i s, om dat de minister van justitie in zyn circulaire, verschil maakt tusschen „uitdrukking zijn" en „uitdrukking geven aan". Voor „uitdrukking zijn" is noodig een al gemeen in het verkeer vaststaande beteekp- nis van. dit onderscheiding6teeken, terwijl; het „uitdrukking geven" een veel ruimer begrip is. In de enge interpretatie moet dus vast staan, dat dit symbool al burgerrecht heeft verkregen. Dat dit het geval is,-zal de ver dediger niet willen betwisten na alle propa ganda in woord en geschrift, welke de s.d. a.p. geruimen tijd voert. Ook het embleem van de drie schoorsteenen is wijd en zyd bekend- De schoorsteenen zijn rood gekleurd om daardoor te accentueeren, dat de s.d.a.p. dit economisch staatkundig streven als een punt van haar socialistische streven heeft vastgesteld. Rood is de s.d.a.p. kleur en met deze vlag beoogt de s.d.a.p. te zeggen: wij s.d.a.p.-ers dragen eén vlag, waarop het al gemeen embleem van een deel van ons staatkundig streven: het Plan van den Ar beid voorkomt. Pleidooi van mr. Mendels. De verdediger, mr. M. Mendels, betoogde, dat het-hier een plan van economischen aard betreft. Bij een „bepaald staatkundig streven" moet het staatkundige op den voor grond staan. Zelfs, aannemende, dat de actie voor- het plan een bepaald staatkundig stre ven is, dan blijft nog de vraag of .deze .vlag onder het desbetreffende artikel van het Wetboek van Strafrecht valt. Het onder- scheidingsteekén moet uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven, wil het strafbaar, zijn zooals: een geheele roode vlag, de hamer en sikkeï, het hakenkruis. Zoowel in de eerste als in de Tweede Kamer heeft de minister uitdrukkelijk verklaard, dat het uiting geven' aan een bepaald staatkundig streven geoorloofd blijft, ook door een „op zichtig onderscheidingsteeken". Strafbaar is slechts het „opzichtige symbool", het em bleem dat objectief gezien de uitdrukking van zulk een streven vormt. Dit is met de planvlag niet het geval. Wanneer men een leuzé, bijv.: „op voor den vrijhandel" zou propageeren door groene demonstraties, is dit volkomen geoorloofd. Op dezelfde lijn staat de propaganda op het Plan van den Ar beid. Bovendien zijn de rookende schoor- steenèn'op deze vlag niet het symboolvan hét plan, dat een samenstel is van sociale en economische eischen. Tenslotte betoogde pi., dat het rood in de vlag niet overwegend is. Ei: zijn ook plan vlaggen in blauw uitge voerd. PI. toonde béide vlaggen en conclu deerde tot vrijspraak. Vonnis 27 April. KONINKLIJKE FAMILIE B/ELEEDIGD. De schilder B. L. te Glanerbrug bij En schedé is gister door de Almelosche recht bank veroordeeld tot een maand gevange nisstraf. Hij stond terecht wegens het belee- digen van de Koninklijke Familie door mid del van een geheimen zender. Deswege werd de zaak met gesloten deuren behandeld. Er was zes maanden gevangenisstraf gevorderd. VLAG MET WOLFSANGEL. 10 boete geëischt. De officier van justitie te Amsterdam requireerde gister tegen een N. S. B.'er, die op zijn fiets een vlaggetje met een wolfsangel had gedragen, een geldboete van 10. Het O. M. was van oordeel, dat dit vlaggetje met den wolfsangel een op zichtig teeken was, uitdrukking gevende aan een bepaald staatkundig streven. Ook de kantonrechter had 10 boete opgelegd. REVISIE VAN EEN OUDE ZAAK. Een ontdekking der graphologen. Op 17 Juni 1935 veroordeelde de recht bank te 's-Gravenhage den Zwitserschen scheikundige G. L. H. tot vijf jaren gevan genisstraf wegens meermalen gepleegde valschheid in geschrifte. H. heeft inmiddels ongeveer een derde van zijn straf uitge zeten. Plotseling schijnt op deze zaak echter een nieuw licht te zullen, vallen, aldus de N. Ct., door de arrestatie van den beruchten postwisselvervalscher A. dè V., die, zooals men weet, door de Amsterdamsche recherche ta Brussel werd aangehouden. Nadere bestudeering van de werkmethoden van de V. door prof. Viëtor en dr. van .Led den Hulsebosch hebben bij deze twee gra phologen de meening doen postvatten, dat de vervalsqhingen, Waarvoor H. werd ver oordeeld, eveneens door de V. zijn gepleegd. Hierover is een rapport uitgebracht aan den procureur-generaal van het gerechtshof te s-Gravenhage. Op grond van dit rapport heeft de procureur-generaal aan den Hoo gen Raad verzocht toe te stemmen in een nieuwé bèhandeling van de zaak tegen den veroordeelden H. De Hooge Raad heeft op dit verzoek gun stig beslist en het verzoek om revisie ge grond verklaard. Het gerechtshof te Am sterdam is aangewezen voor dit revisie proces. Inmiddels is de straf van H. opgeschort; in afwachting van de nieüwe behandeling van zijn zaak is hij overgebracht naar het huis van bewaring in Den Haag, waar hij in preventieve hechtenis blijft. GOUDEN FEEST OP 6 MEI. EEN GEDENKBOEK. (Van onzen R.-rédacteur.) Om bij het afdalen in de afgronden van ellende er niet zelf in v/eg te zin ken, maar er zelfs na den zwaarsten nacht met ongebroken kracht weer uit terug te keeren. Om sloppen en kelders niet binnen te gaan triest cn treurig, maar met groote blijmoedig heid!" Deze woorden, ^ij vermogen misschien in eénigë mate een indruh vestigen over de arbeid die het Léger des Heils al de lange jaren door verricht heeft. Voor velen ongemerkt omdat zij het niet „noodig" hadden. Maar zegenbiertgend voor de tal- loöZen, die eens staande aan den rand van maatschappelijken en geestelijken afgrond, in staat werder. gestéld het levenspad' rustig en met vasten tred weer te bewan delen. Moederhuizen, kinderhuizen, herstel-, lingsoorden, industrieele inrichtingen, nachtasyls, metropools, reclasseeringsbu- reauxzij allen zijn in den loop der jaren tot stand gekomen door noesten vlijt en blijmoedige wilskracht. Door Ver trouwen En dan denkt men aan den man die in 1865 het initiatief nam tot de oprichting van een lichaam dat tot een wereldorganisatie is uitgegroeid. Aan William Booth die in de Londensche ach terbuurten den strijd aanbond met ar moede en ongeloof. De moeilijkheden die hij .en zijn strijdgenooten ontmoettén, laten zich nauwelijks beschrijven. Bespot en gehoond door vrijwel iedereen en lang niet alleen door hen tot wien zij zich in de eerste plaats wendden," liet zij zich niet afschrikken en ten lange leste zagen deze pionniers hun taai werken beloond. Thans een beweging die zich over ruim negentig landen der wereld heeft ver spreid. De organisatie in Nederland. Holland bleef niet achter. Ook hier te lande werd de hand aan de ploeg geslagen en streed men voor het ideaal van Booth. Een jonge Fries, Bouwe Vlas, werd gegrepen door de roepstem dié weerklonk tij dens de opwekkingsavonden die in de verschillende deelen van ons land gehouden werden en ook hij de toekomstige kommandant van het Nédèrlandsche Leger schaarde zich in de rijen der strijders en thans, na een arbeid van 46 jaren, is het hem gegeven een mijlpaal in den bestaans- tijd van het Leger te ontmoeten, waarbij het goed is even te rusten en de gedachten te laten gaan over ver richten arbeid. Lang zal deze rust niet duren en deze verpoozing zal niet gepaard gaan met bij zondere feestelijkheden. Het Leger tim merde nimmer aan den weg dat be hoefde het trouwens niet. Veeleer zal deze herdenking, zoo men dit woord wil kiezen, geschieden binnen het sobere kader waar in het Heilsarmee steeds leefde en arbeidde en zooals het ook in de volgende jaren zal leven en ^rbeiden. Maar met evenveel zekerheid mag men aannemen dat den zesden Mei van het jaar 1937 een dag zal zijn die gegrift zal blijven in menig Nederlandsch hart, ook in dat van hem of haar die op dien be- wusten dag niet in staat zal zijn ïn hét R. A. I. gebouw in Amsterdam aanwezig te zijn; De herdenking. Zooals reeds gezegd, op Hemelvaartsdag, zal het gouden jubileum gevierd worden in het Rai-gebouw. Op den dag hieraan voorafgaand, zal een receptie gehouden worden in huhe Couturier. Op Hemelvaartsdag zal Sarauel. H u r re n, leider van de kweekscholen in Engeland, zich belasten met de organisa tie in het gebouw. Hurren is hier te lande geen onbekende. Op het muzikantencon gres, dat vijf jaar geleden hier te lande gehouden werd was hij mede aanwezig en ontpopte zich als een uiterst welbespraakt, schitterend redenaar. Des ochtends zal een lof- en dankdienst gehouden worden en zullen de buitenland- sche gasten verwelkomd worden. Hierna wordt een marsch door de stad gehouden Kommandant Bouwe Vlas. waaraan ruim 10.000 Heilsoldaten zullen deelnemen waaronder 8 a 900 muzikanten die in-muziekkorpsen zullen worden on derverdeeld, 15 in totaal. Praalwagens zullen in den stoet'worden meegevoerd waarop de afdeeling van het Leger zullen worden uitgebeeld. Een jubileumcantate, gecomponeerd door adjudant Claeijs, waaraan6000 men- schen zullen medewerken waarna de laat ste samenkomst wordt gehouden. Weer verder! De kommandant van het Leger hier te lande, kolonel Bouwe Vlas, heeft ons. ver teld over toekomstplannen. „Mijn lievelingsplan? Een groot centraal gebouw in Amsterdam. Nu beschikken wij over het voormalige hotel Prins Hendrik dat fungeert als Hoofdkwartier maarhet voldoet niet geheel meer aan de eischen die niet wij aan de beweging stellen maar aan de eischen die de beweging aan ons stelt! Wij komen ruimte, tekort. Bijvoorbeeld de Reclasseeringsdienst alleen reeds is zoo groot geworden dat wij eigenlijk ons totaal dossier, bevattende ruim 40.000 rapporten niet meer kunnen bergen. Een gebouw waar alles in onder gebracht kan worden, dat. is onze groote wenseh. Wij willen dan een complex ge bouwen stichten die niet geheel en al voor ons bedoeld zou zijn maar waarvan wij een gedeelte te verhuren zouden en dus zoodoende inkomsten zouden krijgen. Maar daarnaast willen wij voortgaan met het openen van nieuwe posten en met het vergrooten van de reeds bestaande Corps gebouwen. Gedeeltelijk zijn onze droomen werkelijkheid geworden. In Hilversum krijgen wij - tér gelegenheid van het gouden jubileum een huis aan de van Hengellaan dat ingericht zal worden voor vrouwen. Het is ook de bedoeling dat aldaar onze vrouwelijke officieren, moe en afgetobd door den strijd, een rustigen levensavond zullen vinden. Een nieuw kinderhuis meer in het bijzonder voor meisjes zal geopend worden in Maarssen aan de Vecht. In Arn hem komt een nieuw tehuis voor dakloo- zen naast het oude gebouw dat niet meer voldeed in die beteekenis dat het niet meer in staat was te voldoen aan de. aan vragen. Een krachtige actie zal voorts gevoerd worden ten behoeve voor de jeugd. In Rotterdam komt een tehuis voor ongehuwde moeders die nu niet meer komen na de bevalling, maar in den ver volge voor- en naverpleging zullen ge nieten. Dit werk heeft onze groote belang stelling omdat de resultaten, niet alléén uit medisch oogpunt bekeken, zoo Uiter mate gunstig zijn. Daar alleen van zou een heeleboel te vertellen zijn! Door middel van de Drevonstichting een philantropische instelling zullen wij in staat gesteld worden om tegen een uiterst geringe huurprijs de beschikking te krijgen over een huis in de nabijheid van Scheveningen ter vervanging van het nu bestaande gebouw in den Haag. Vrou wen en kinderen zullen daar onderge bracht worden. En zoo gaan wij verder I Naar de volgende vijftig jaar, naar ver dere moeilijkheden die, gezien de halve eeuw die welhaast achter den rug is, evenveel zegenbrengende resultaten zul len vermogen op te leveren. Het niéuwe huis te Hilversum.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8