DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De rede van Delbos en de pers. De martelgang van Kromme Lindert. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 92 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Dinsdag 20 April 1937 Hooidredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Alkmaar, 20 April. Het gist overal in Europa. En hoewel men niet achter de schermen kan kijken, mag men gerust aannemen, dat de diplomaten elkaar voortdurend in de haren zitten en elkaar meer dan ooit wantrouwen. Eenig idee over den algemeenen toestand kan men natuurlijk krijgen uit het tempo, waarin de bewapeningswedloop wordt gehouden en dat tempo doet een record vreezen. 't Zijn echter niet alleen de diplomaten, die hard werken en elkaar dwars-zitten, de dagbladen, die in min of meer nauw contact met de regeeringen staan en dus als insiders beschouwd mogen worden, doen er ook het hunne toe, om onrust of in elk geval sen satie té verwekken. Zoo ook thans weer. Het is de „Giornale d'Italia", dat kans ziet, om onvriendelijk te zijn tegen Frankrijk. Het blad brengt n.1. onthullingen omtrent een uitgebreide com munistische organisatie, op militairen leest geschoeid, welke in Frankrijk zou bestaan. Deze onthulling moet natuurlijk bekeken worden in het zuivere daglicht: de verbit terde strijd tusschen fascisme en commu nisme, het groote duel, dat vrijwel de ge heele wereld op dit oogenblik bezig houplt. Wat onthult dan de Giornale d'Italia? Zij zegt, dat Frankrijk door de communisten die hun instructies rechtstreeks uit Rusland krijgen en die zich bezig houden met het werven en opleiden van manschappen en het inzamelen van wapens voor de Spaan sche regeeringsploegen ze zegt dan, dat Frank rijk door de communisten in zeven groote militaire districten is verdeeld. In elk dezer districten wordt het bevel gevoerd door een Russichen kolonel, die rechtstreeks onder de bevelen van de komintern staat en aan het hoofd is geplaatst van een regiment, waar van het kader en de manschappen in groé- pen uit Moskou komen. Deze districtseen heden worden gevormd door ongeveer 8G0 man, die alle in straatgevechten gespecia liseerd zijn. Een groep van twee districts eenheden vormt een divisie, die onder bevel staat van een generaal met een staf, waar van Sovjet-Russische officieren deel uit maken. Deze strijdkrachten zijn op het oogenblik over Parijs, Toulouse, Toulon en Marseille verdeeld. Het blad acht de vrees gewettigd, dat deze strijdkrachten op het tijdstip, dat de commu nisten zich van het volksfront mochten af scheiden, in Frankrijk een revolutie zouden kunnen ontketenen. De Duitsche kerkstrijd! Ook van dit „front" is weer nieuws te vermelden. Te DusseldoTp is n.L een groote confe rentie gehouden van nationaal-socialisten en op deze conferentie heeft de gouwleider Grohé een belangwekkende verklaring afge legd over het standpunt van het nationaal- socialisme t.a.v. den godsdienst. Grohé verklaarde, dat godsdienst geen doel op zich zelf is, doch evenals staat en partij alleen het volk en zijn welzijn moet dienen. Eerst door hetnationaal-socialisme is het Duitsche volk weer werkelijk gods dienstig geworden. Godsdienstigheid is ech ter geenendeele van eenige geloofsbelijdenis afhankelijk, doch slechts van den graad van haar idealistische opvatting en haar ver houding tot de gemeenschp. Sprekende over den nog steeds voortdu- renden strijd van de S.A., verklaarde Grohé, dat deze strijd des te zwaarder is, omdat hij niet alleen een karakter van binnenlandsche politiek draagt, doch een wereldstrijd vormt. Het gat om de beslissing tusschen nationalen staat en de zoogenaamde wereldrepubliek. Het nationaal-socialisme heeft in de plaats van de zoogenaamde „menschheid" de na tionale eenheid geplaatst, daarbij uitgaande van de overweging, dat de mensch slechts voor zijn bestaan geschikt is, wanneer hij zich zijn soort bewust blijft en dienovereen komstig handelt. In dezelfde conferentie heeft de gouwleider Terboven uit Essen verklaard, dat Duitsch- land nooit zijn gerechtvaardigde aanspra ken op het terugkrijgen van zijn koloniën kan opgeven. Nieuws in 't kort. Mislukte overval. - Een jonge man heeft gisterochtend een winkelbediende van een juweliersfirma in Regent Street gevolgd de iederen Maandagmorgen de juweelen uit een bankkluis op Pall Mali haalt voor de étalage. De bediende had voor een waarde van 20 pond bij zich en het gelukte d°n boosdoener hem in de hal voor de lift neer te slaan, maar de bediende hield zijn kistje vast en schreeuwde zoo luid om hulp, dat de dief gevlucht is. Hij is nog niet gepakt. Verboden waar. - Te Brighton is giste ren een voormalig geestelijke, zekere C. E. H., een man van 67 jaar, tot vijf pond ster ling boeten en twaalf maanden politietoe zicht veroordeeld, wegens het in bezit heb ben van en het handeldrijven in onzedelijke boeken, prenten en handschriften. De politie Reacties van buitenlandsche dagbladen. De ontvangst in Duitschland. De indruk, die de Zondag door den Fran- schen minister van buitenlandsche zaken, Delbos, gehouden rede in politieke kringen te Berlijn heeft gemaakt, kan in het alge meen aldus samengevat worden, dat zij geen verandering in de houding van Frank rijk tegenover de Europeesche vraagstukken doet verwachten. Zij heeft noch in het posi tieve, noch in het negatieve, iets nieuws ge bracht. In de verklaringen van Delbos keert onveranderd de oude Fransche politiek te rug: handhaving van de politiek van bond genootschappen, uitbreiding der pacten van bijstand en hun eenzijdige doelstellingen en uiteindelijke verankering dezer politiek in den Volkenbond. Niet onopgemerkt is echter in politieke kringen te Berlijn gebleven, dat Delbos de meeningsverschillen, die slechts op de methoden betrekking hebben, niet on overkomelijk acht. De Berliner Boersenzeitung schrijft o.a.: „Wat Delbos over Duitschland en de Duitsch -Fransche betrekkingen heeft gezegd, wordt helaas door den geest der reactie gedragen en beteekent welhaast een herroeping van een verstandigen stap voorwaarts. De Lokalanzeiger is van meening, dat Del bos het noodig achtte, opnieuw onderscheid te maken tusschen overwinnaars en over wonnenen. Dat hij tot de laatsten het ver wijt richtte, dat zij wraakgevoelens koeste ren, toont aan, dat bepaalde denkbeelden in Frankrijk ook thans nog dieper ingewor teld zijn,/dan men redelijkerwijze zou kun nen veronderstellen. De Deutsche diplomatisch politische Kor- respondenz acht de rede van Delbos ook nog te veel in den geest „van de door Frank rijk zoozeer geïnfluenceerde politiek van na den oorlog, die zoo weinig tot ontspanning heeft bijgedragen". Het blad begroet ech ter de uitlating van Delbos, dat een verschil van regime geen onoverkomelijke hinder paal mag zijn bij het zoeken naar een inter nationale regeling, hartelijk. Ook Duitsch land is van meening, dat er op het oogenblik grooter werk te doen is dan het voeren van een onvruchtbaren strijd van methoden. Duitschland's voorkeur voor een directe me thode in zijn vredeswerk behoeft geen alge meene erkenning, zij berust op de ervaring, dat op deze wijze resultaten zijn te bereiken, terwijl de collectieve methode maar al te vaak tot samenzweringen leidt en de oude tegenstellingen in stand houdt. Wanneer men de tegenwoordige betrekkingen en mo gelijkheden practisch beziet, dan kan het niet onmogelijk zijn om op een doeltreffen de wijze tot overeenstemming te komen, die tot de oplossing van zooveel economische en bewapeningsvraagstukken zou kunnen lei den. Geen Italiaansche commentaren. De Parijsche correspondent van de Tribu- na schrijft over de redevoering van Delbos, dat deze het voordeel heeft uiterst overwo gen te zijn en dat, wanneer het stilzwijgen dat bewaard is over talrijke Europeesche problemen of volken, die Frankrijk niet kan ignoreeren, een zekere psychologische lui heid aan den dag brengt, toch niet ontkend kan worden, dat de woorden van den Fran- schen minister van buitenlandsche zaken in hun algemeenen zin begrepen uitdrukking geven aan een duidelij ken wil tot evenwicht en vrede. Verder bepalen de Italiaansche bladen zich tot het geven van een objectief verslag, waarbij men den nadruk laat vallen op de passages over de niet-inmenging. De Temps tevreden. De Temps. schrijft in een beschouwing over de rede, welke de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Delbos Zondag te Carcassone voor het congres van soc.-rad. jeugdorganisaties heeft gehouden, dat deze van groote beteekenis was. Delbos heeft verklaard, dat Frankrijk gereed is om alle mogelijkheden tot een toenadering met an dere landen te onderzoeken; dit is altijd het principe van de buitenlandsche politiek van Frankrijk geweest, aldus het blad en het is van beteekenis om het den minister te hoo- ren bevestigen. De woorden, welke de mi nister aan Frankrijks politiek inzake den Spaanschen burgeroorlog heeft gewijd, on derschrijft de Temps geheel en al. Frankrijk wenscht niet te gelooven in de onvermijde lijkheid van den oorlog en dus evenmin in de onvermijdelijkheid van een conflict tus schen twee ideologisch tegengestelde blok ken, dat tot een oc^log zou kunnen leiden. Hoe men ook mogèjdenken over de toepas sing, die de politiek van niet-inmenging tot dusverre gevonden heeft, het is zeker, dat wanneer Frankrijk deze politiek niet had voorgestaan, de Spaansche crisis zou zijn uitgegroeid tot een internationale .crisis. Deze politiek van niet-inmenging acht het blad een mogelijk uitgangspunt voor een Europeesche samenwerking. De politiek is tevens een prachtig bewijs voor de waarde van de Fransch-Britsche samenwerking, welke volgens Delbos zoo stevig is door een gemeenschappelijke liefde voor vrede en vrijheid van de beide landen. De minister ziet drie hinderpalen voor het vredeswerk: de vorming van tegengestelde blokken, de wapeningswedloop en de economische autar kie. De pogingen van de drie groote demo cratieën, Frankrijk, Engeland en de Vereen. Staten, zijn er op gericht deze hinderpalen uit den weg te ruimen. Het doel dat Frank rijk in deze samenwerking voor oogen staat is duidelijk: handhaving van de bestaande verdragen, versteviging van de bestaande vriendschappen en uitbreiding van den kring daarvan om doeltreffend te kunnen mede werken aan de algemeene ontspanning. Dit moet de leer van iedere democratie zijn en deze leer eischt van de regeeringen een vasten wil en een vooruitzienden blik. Het blad acht het gelukkig dat Delbos het stand punt van Frankrijk duidelijk en met een ge zag, dat het gevoel van de natie vertolkte, uiteen heeft gezet. had te zijnen huize een inval gedaan en 880 dergelijke boeken, platen, fotografieën enz. in beslag genomen. De man voerde te zijner verontschuldiging aan, dat hij weliswaar handel dreef in dit bedenkelijke artikel, maar enkel verkocht aan goed kennissen en nooit aan jonge menschen. Talrijke Gepeoe-ambtenaren gear resteerd. - Naar volgens het Duitsche Nieuwsbureau van bevoegde zijde verluidt, zijn in verband met de Jogoda-affaire naar schatting reeds ongeveer 300 Gepeoe-amb tenaren gearresteerd, waaronder verschil lende vooraanstaande persoonlijkheden. De vrouw van Jagoda zou zich van het leven beroofd hebben. Ook in officiëele Sovjetkringen wordt thans volgens het D.N.B niet meer bestre den, dat de tegenwoordige chef van de Gepeoe, Jesjof, met de uitvoering van een grondige „zuivering van het Gepeoe-appa- raat" is belast. De aanslag op Wang Tsjing Wei. - Uit Nanking wordt vernomen, dat drie mede plichtigen aan den aanslag, die op 1 Novem ber 1935 op den toenmaligen president van den uitvoerenden Joean, Wang Tsjing Wei, is gepleegd, ter dood zijn veroordeeld. Zes anderen zijn tot gevangenisstraf veroordeeld. Mijnen aan de Fransche kust - Gisteren heeft men vijf kilometer ten Noorden van kaap Breton een aangespoelde mijn gevon den, die later tot ontploffing is gebracht. Op het strand van Dax is een tweede mijn aangespoeld, die men niet wil doen ontplof fen, omdat zij meer dan 200 kilo ontplofbare stoffen bevat en zich op minder dan 90 meter afstand van de naastbij zijnde huizen bevindt. Men hoopt de mijn bij hoogen vloed naar zee te kunnen doen drijven, Ernstige onlusten. - In het petroleum- gebied van Boryslaf en Drohobycz in Polen hebben zich ernstige ongeregeldheden voor gedaan, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen en talrijke gewond, zouden zijn. In Boryslaf hebben 2000 chauffeurs be toogd, zij werden door de politie versprei 1, doch verzamelden zich opnieuw, en deden een aanval op twee bronnen, waar zij de boormachines vernielden. De onrust in Poolsche studentenkrin gen. - Er blijft opgewondenheid heerschsn in de Poolsche studentenkringen. Gisteren is aan de hoogere landbouwschool te War- schou een relletje voorgekomen. Voorts heb ben een 70-tal studenten de lokalen van een grondcredietmaatschappij overvallen. De studenten verweten de employé's te werken onder anti-vaderlandsche omstandigheden. In den loop van den middag richtten zij ver woestingen in de lokalen aan. De poUtie arresteerde een dertigtal betoogers. Wapens gevonden. - Tijdens een huis zoeking bij een gepensionneerd ontvanger, Fleury geheeten, heeft men een machinege weer, elf geweren en een zekere hoeveelheid patronen gevonden. Deze ontdekking staat in geen enkel verband tot den recenten dief stal van mitrailleurs uit het militaire depot in deze stad. Fleury heeft het parket verkla ringen gegeven, waarover men het stil zwijgen bewaaTd. De Tigris buiten de oevers. - Zestien kilometer ten Noorden van Bagdad zijn de dijken van de Tigris over een lengte van 400 meter bezweken, zoodat een oppervlakte van 200 vierkante mijl onder water staat. De stad is echter niet in gevaar. Het geheele garnizoen en duizenden andere mannen werken, aan de versterking van de dijken. Prefect van Kirikhan afgezet. - De Synische regeering heeft Sourya Bey Kala den prefect van Kirikhan van zijn functie ontheven en Abdul Rahman, den comman dant der gendarmerie van Kirikhan tot zijn opvolger benoemd. Twee vliegtuigen in botsing. - Boven het vliegveld bij Lodz zijn twee vliegtuigen tijdens een proefvlucht met elkaar in botsing gekomen. De bestuurders van beide toestel len kwamen om het leven. Militair schouwspel te Berlijn. - Aan den vooravond van zijn verjaardag heeft rijkskanselier Hitier 90 vaandels en standaarden overhandigd aan afdeel ingen van verschillende wapens. Hitier en generaal von Blomberg hielden toespraken tot de soldaten, waarna de troepen defileerden. De Spaansche burgeroorlog De niet-inmengings-contröle Een communiqué van de Spaansche regeering. Het Spaansche ministerie van marine en luchtvaart heeft een communiqué gepubli ceerd inzake de niet-inmengings-controle, dat als volgt luidt: „De niet-inmengings-commissie heeft be sloten controle ter zee uit te oefenen, ten einde te beletten dat wapenen en munitie naar Spanje worden vervoerd. Deze beslis sing, welke is genomen tegen alle beginse len van het internationale recht in, behan delt op gelijken voet de wettige republi- keinsche regeering en hen, die de wapenen tegen haar hebben opgenomen. Bovendien is deze zoogenaamde gelijkheid slechts denkbeeldig, want het verbod is alleen tegen ons gericht". Vervolgens worden in het communiqué sommige staten, die het pact onderteeken den, beschuldigd de opstandelingen van wapenen te voorzien, die zich bij de niet- inmenging hebben aangéslotèn. De Spaan sche regeering heeft deze niet aanvaard en derhalve kunnen schepen, varende onder de vlag der Spaansche republikeinen niet door het systeem worden overtroffen. Nie mand zal de Spaansche schepen binnen of buiten de territoriale wateren kunnen aan houden om ze te doorzoeken. Hierna keert hetcommuniqué zich tegen de onrechtvaardigheid welke ligt in het verbod aan de regeering zich van wapenen en munitie te voorzien. Bij de controle maakt de Spaansche regeering in het com muniqué onderscheid tusschen Frankrijk en Engeland aan de eene zijde en Italië en Duitschland aan de andere, en zij geeft uiting aan de vrees, dat deze beide laatste landen van deze internationale opdracht ge bruik zullen maken om nieuwe misdrijven te begaan. De Spaansche vloot en luchtmacht wordt gelast nog krachtiger de schepen onder Spaansche vlag te beschermen, volgéns zes punten: 1. De republikeinsche vloot en luchtmacht zullen zooveel mogelijk de koopvaar dijschepen welke de Spaansche vlag voeren convoyeeren en beschermen. 2. De republikeinsche vloot en luchtmacht moeten beletten, dat schepen onder de ze vlag, welke ook hun lading zij, wor den aangehouden of gedwongen hun weg te wijzigen, onder voorwendsel van bepalingen, waarmede zij niets te ma ken hebben. 3. De republikeinsche vloot en luchtmacht zullen tevens elk buitenlandsch schip, dat bescherming vraagt of deze aan vaardt indien aangeboden, beschermen. 4. De bewakingsdienst in de Middelland- sche zee, welke ter controle is toever trouwd aan Duitschland en Italië, moet het best verzorgd worden. 5. Indien de dienst een officier eischt, dan moet dit zonder aarzelen worden ge bracht, wat het ook zij. 6. Het communiqué zal bekend worden gemaakt aan de bemanning van de oor logsbodems en de escadrille-vliegtuigen, welke belast zijn met de bewaking van de kust. De blokkade. Dat de blokkade van de Noordkust vrij effectief is blijkt ook uit verschillende be richten uit de nabij gelegen Fransche ha vens binnen komende. Zoo kon het Spaansche stoomschip Aloi Mundi, dat met een lading lucifers en verschillende andere goederen uit Rusland en Noorwegen op weg was naar Bilbao, deze h.aven niet bereiken. De Oloi Mundi is ter reede van La Rochelle voor anker ge gaan. Ook een Engelsch schip, dat op weg was naar Bilbao, heeft voor La Rochelle het anker uitgeworpen. Een patrouillevaartuig der Spaansche regeering is voor de tweede maal voor anker gegaan ter reede van La Rochelle-Pallice om te ravitailleeren. Ieder verkeer met den wal is het schip verboden. Intusschen heeft het Britsche schip Thor- pehall de blokkade aan de Noordkust van Spanje verbroken en is het schip érin ge slaagd de haven van Gijon binnen te vallen. De maatschappij, welke' eigenares is van de Thorpehall verklaarde, dat de kapitein JUBILEUM „JONGE SPELERS". DONDERDAG 22 APRIL 8 uur in de HARMONIE Opvoering van: Naar het boekwerk van A. M. DE JONG. Entree 60 ct. alles inbegrepen. Burgemeester van Soest overleden. Mr. G. Deketh, burgemeester van Soest, die, na de door hem gehouden rede, tijdens den intocht van het prin selijk paar op j.1. Donderdag ongesteld werd, is vannacht, na sinds Zaterdag avond het bewustzijn te hebben ver loren, te half drie overleden. De overledene werd geboren te Wel tevreden op 15 Februari 1876. Hij promo veerde in 1901 tot doctor in de rechten aan de Universiteit te Leiden. In 1902 vertrok hij naar Nederlandsch-Indie, waar hij de laatste jaren van zijn verblijf lid was van den raad van justitie. In 1925 keerde de overledene in het vaderland terug. Bij K. B. van 1926 werd hij benoemd tot burgemeester van Soest. In 1932 werd hij herbenoemd. De f 25.000. De prijs van 25.000 van de Staats loterij is hedenmorgen gevallen op num mer 18 9 5 8. geen enkele instructie had de blokkade te verbreken. „Onze instructies luidden de aanwijzigingen van de vlootaütoriteïten te volgen. Indien de Thorpehall de blokkade forceerde, dan is dat onder omstandighe den waar we niets van wéten". Het schip is gistermiddag op bevel van de eigenaars zonder lading te hebben ge lost naar Pallice aan de Fransche kust te ruggekeerd. De berichten over Duitsche verster kingen in Spaansch Marokko. Naar aanleiding van het bericht in de News Chronicle, dat Duitschland in Spaansch-Marokko een miniatuur-Maginot- linie aanlegt om Gibraltar te bedreigen, verklaart men in bevoegde kringen te Berlijn, dat hierin blijkbaar een late en misplaatste Aprilgrap moet worden gezien. Havas verneemt in gezaghebbende kringen te Londen, dat de Engelsche regeering een onderzoek geopend heeft om de juistheid van deze berichten na te gaan. Dit onder zoek wordt ingesteld door tusschenkomst van de consulaire autoriteiten in Spaansch- Marokko. Aan de fronten. Ook de laatste 24 uur heeft zich geen feit van beteekenis meer aan de fronten in Spanje voorgedaan. De berichten beper ken zich tot de vermelding van: eenige ac tiviteit van de regeeringsluchtmacht boven het centrale gevechtsterrein; een bombar dement van Bilbao door rechtsche vlieg tuigen; eenige rechtsche troepenverplaat singen in het Asturische; verdere activiteit van de regeeringstroepen in den :ector van het Escorial. Alleen de laatste operaties zijn van eenigen omvang geweest: uit Va- lencia wordt bericht over een opmarsch van 8 kilometer en de bezetting van een paar dorpen onder welke Robledo de Cha- valla. Deze successen, die overigens nog niet bevestigd zijn, moeten dan zonder bloedige gevechten behaald zijn. HET GEVAL-TROTSKI. Men weet, dat te Mexico Trotski in een soort van proces heeft gefungeerd, waarbij hij de gelegenheid kreeg eens vrijuit te ver tellen, hoe het staat met de beschuldigingen tegen hem en zijn vroegere medestanders, die in Rusland zelf aan zooveel vervolging en krachtige onderdrukking blootstonden. Het is natuurlijk maar een schijnproces en de leiding ervan heeft berust bij prof. John Dewey, het hoofd van de faculteit voor wijs- begeerta aan de Columbia University te New York. Dit schynpproces is nu, naar men reeds in het avondblad van isteren ge lezen heeft, afgeloopen en Trotsky heeft zijn mededeelingen besloten met een krach tige ontkenning van alle aanklachten we gens verraad of hoogverraad, tegen hem en zijn volgelingen ingebracht bij het proces te Moskou. „Spoedig zullen wij", aldus Trotsky te hoor en krijgen van de misda den der Trots wisten in Spanje. Wij zullen vernemen, dat de Trotskisten in de Ver. Staten het vernielen van spoorwegen voor bereiden en dat zy het Panamakanaal on klaar willen maken, zulks in het belang van Mexico. En misschien zullen wij in Mexico vernemen, dat de Tritskisten maatregelen voorbereiden voor het herstel in de macht •van Porfirio Diaz. ofschoon deze laatste al vele jaren dood is",

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1