Minister Colijn's eerste verkiezingsrede ZfflTXAL „ROO, I O MET MUIS MYSTERIES Binnenland „De regeering verlaat haar plaats als halve bewindvoerder van de bedrijven voor de energieën uit het bedrijfsleven zelf". 10.000 Luisteraars in de Nenyto-hal te Rotterdam. In de Groote Nenytohal te Rotter dam heeft gisteravond minister president dr. H. Colijn voor een ge hoor van ongeveer tienduizend be langstellenden een groote en tevens zijn eerste verkiezingsrede uitge sproken. Toen dr. Colijn op het podium ver scheen, hief de groote menigte een luid gejuich en applaus aan. De vergadering werd gepresideerd door den voorzitter van a.r. kieskring, den heer Heukels, die na schriftlezing en gebed den minister-president en alle aanwezigen welkom heette. Dr. Colijn aan het woord komende, zeide dat er enkele dingen zijn, die rechtgezet moeten worden. Men heeft veelal de eigenaardigheid van 1933 te vereenzelvi gen met het program van de regeering. Dat is onjuist. De anti-revolutionnairen hebben in 1933 slechts 14 van de 100 zetels verworven, bovendien hebben slechts twee a.r. mi nisters zitting m het kabinet; Slechts in dien een paitij in de volksvertegenwoordi ging de meerderheid heeft, kan zij met haar partij-programma eenigen invloed op de regeering ui.oefenen. Is dit niet het geval, dan krijgt men, zooals in 1933, een kabinet, samengesteld uit vogels van di verse pluimage. Dit is in Nederland al meer dan 50 jaar het geval. Reeds zes maal heeft Nederland een kabinet gehad, geleid door een anti-revolutionnair en toch is het nog geen enkel van dit kabinet ten gelukt eenige der dierbaarste wen- schen der a.r.-partij te verwezenlijken. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat men re- geeringsbeleid en a.r. principes niet aan elkaar kan toetsen. Dit neemt niet weg, dat spr. er allerminst bezwaar tegen heeft, wanneer men het regeeringsbeleid wat nader gaat beschouwen. Men moet het echter beschouwen aan de hand van het programma, dat de regeering bij haar op treden heeft uitgestippeld. Als de regee ring zegt: we zullen ons best doen de economische -inzinking tegen te gaan en de werkloosheid te bestrijden, dan moet men niet doen,, alsof zij beloofd heeft de welvaart terug te brengen en de werk loosheid te doen verdwijnen. Het kabinet beloofde het gezag krachtig te handhaven, te trachten verdere inzin king van het bedrijf te voorkomen, de werkloosheid te bestrijden en te trachten te komen tot herstel van het financieele leven. Het kan niet ontkend worden, dat het gezag de laatste jaren vóór 1933 dreigde te verslapen. Het betreurenswaardige ge beurde met „De Zeven Proviniën" was hiervan een uitbarsting. Reeds het vorige, maar vooral ook dit kabinet heeft ern stige stappen gedaan om dit te herstellen. Rustig kan gezegd worden, dat Nederland BRAND- EN SNIJWONDEN. Een klein wondje is dikwijls gevaarlijker dan wond, omdat U zich daarbij on middellijk zoudt verzorgen. Het is niet noodig eik klein snij-, brand- of schaafwondje direct verbinden en aan den heilzamen invloed van licht en lucht te onttrekken als U er maar onmlddeilqk Zwitsal - de zalf met onbe grijpelijke geneeskracht - opdoet. Zwitsal zUi- yert, verzacht en geneest die kleine „ongeluk, jes die in elke huishouding voorkomen. Zorg dus steeds een doos bjj de hand te hebben. 4 DOOZ EN 30 «n 60 c. TUBE 25 c. POEDER m STROOIBUS 40 c. Minister Colijn. wat dit betreft, in Europa een behoorlijke plaats inneemt. Het herstel van het be drijfsleven houdt nauw verband met de bestrijding van. de werkloosheid. De re geering heeft steeds gestreefd naar doel matige steun aan het bedrijfsleven. In 1933 was de toestand in Nederland zéér ernstig. Het. verkeer van geld- en goederenleven had, tengevolge van het loslaten van den gouden standaard in vele landen, ernstig geleden. De waarde van het goederenver keer was in 1933 tot 40 proent terugge- loopen. Het bouwbedrijf was tot de helft teruggeloop en. De scheepsbouw tot op 1/7, van wat zij waren in 1929. Het aantal j werkloozen bedroeg 300.000. Weliswaar had het vorige kabinet eenige crisismaat regelen in het leven geroepen, doch dezen droegen doch slechts het karakter van voorbereiding. Bovendien was de produc tie in Nederland duur. De omstandigheden waren wel zeer veranderd, en het kon niet anders of ons land moest zich aanpas sen. Men moest onder oogen zien, dat onze export niet meer zou worden wat hij is geweest en dat, waar onze productie te duur bleek, deze goedkooper moest wor den. Velen wilde voor de macht van deze duidelijke feiten niet buigen en verkondi gen dat wij met onzen munt moesten gaan werken. De regeering heeft altijd op het standpunt gestaan, dat aanpassing onmo gelijk was, indien we onzen munt gingen verzwakken. Ook geloofde zij niet, dat depreciatie verhooging van den export tengevolge zou hebben. De omstandig heden hebben ertoe geleid, dat gedepre- cieerd moest worden. Maar de uitkomst heeft de regeering in het gelijk gesteld. Geen enkel land ziet kans aan te passen na de depreciatie. De landen, die het pro- ?erden, kampen nu met de moeilijk heden, die Nederland achter den rug heeft. Onze export naar Engeland en België neemt toe. Deze basis hiertoe was gelegd en daardoor kon depreciatie dit gunstige gevolg hebben. Men spreekt altijd van de aanpassing der regeering, maar de re geering heeft er niet veel aan gedaan. Het was de kloeke zin van de ondernemers en het verstandige inzicht der arbeiders. Natuurlijk verleent de regeering hiérbij steun, in de eerste plaats door haar han delspolitiek. Zij onderhandelde met het buitenjand en waakte over de binnenland- sche markt. Meer dan 132 soorten goede ren werden gecontyagenteerd, in 200 ge vallen werden bedrijven door bedrijfssteun voor den ondergang behoed. Tientallen millioenen werden besteed aan den scheepsbouw en 200 millioen gulden heb ben gediend om onze bodemproductie op peil te houden. Dit alles heeft mede ge diend om de werkloosheid te bestrijden. Hoeveel werkgelegenheid zou verloren zijn gegaan, wanneer dit alles niet was ge schied? Voorts werden 50.000 werkloozen door werkverschaffing aan arbeid geholpen. Men mag niet volstaan met te zeggen, dat erhinils 1933 nog 70.000 werkloozen zyn bijgekomen. Ieder jaar komen er 40.000 werkzoekenden bij. In de laatste vier jaar zijn er 176.000 werkzoekenden bijgekomen. In dit licht bekeken is het aantal werkloozen met 100.000 afgenomen. Velen in ons land vragen had er niet meer gedaan kunnen worden? Een groote politieke partij heeft zelfs, een plan over opgesteld. Zij beweert, dat 200 mib- lioen gulden per jaar gedurende drie jaar de helft der werkloosheid zou kunnen op heffen. Indien dit waar is, waarom dan niet 400 millioen gulden per jaar, dan was men de geheele werkloosheid kwijt. Het plan maakt de fout, -de arbeidsgele genheid veel te veel vast te koppelen aan de nationale consumptie. Onze consumptie zal nooit in staat zijn de productie op te nemen, er moet uitgevoerd worden. Uit voering van het plan echter, zou verhoo ging van de productiekosten met zich mee brengen en dus den uitvoer nog beperken. Bovendien liggen de objecten ter uitvoe ring in Nederland niet voor 't grijpen. Er is op dit gebied al veel gedaan. Men kan nog een Moerdijkbrug bouwen of een nieuwen weg van Rotterdam naar den Haag aanleggen, maar deze werken zijn niet nuttig. De laatste jaren is 200 millioen gulden aan openbare werken be steed, men kan hiermede niet onbegrensd doorgaan. Ondanks alles wat de regeering gedaan heeft, blijft men in sommige kringen be weren, dat de regeering hardvochtig is, waar het het lot der werkloozen betreft. Als er e n ding is, dat spreker slaap heeft gekost, dan is het wel het probleem der werkloosheid. Zeker, men had nog meer werken kunnen uitvoeren, eh dan na afloop van de vier jaar kunnen zeg gen: wij gaan. Maar dat js geen anti-re volutionaire politiek. Men laat niet ande ren met de moeilijkheden zitten. Het gaat er om ook in de jaren, die voor ons liggen voor de werkloozen te kunnen I doen wat mogelijk is. Met geld alleen is het probleem niet opgelgst. Dat bewijst de toestand in Amerika. Oplossing van het probleem hangt ten nauwste samen met de hervatting van onzen uitvoer. Een lichtpunt is, dat het werkloozen- cijfer in begin winter 1936 zooveel gerin ger was dan in October 1935. Het verschil bedroeg een vijfde. Hierin ziet spr. een teeken, dat de wind draait. Wat den middenstand betreft, merkte spr. op, dat alle genoemde maatregelen van steun ook steun aan den middenstand zijn geweest. Men moet zich maar ééns indenken wat de koopkracht geweest zou zijn, indien deze steun niet vèrleend: was. De midden stand heeft van deze maatregelen vele vruchten geplukt. - Wat het financieele deven betreft, zeide spr., dat de toestand nog lang niet bevre digend is al is hij dan ook belangrijk beter. Het tekort op de begrooting is tot de helft teruggebracht. De schuld van het rijk is met niet meer dan 250 milloen gestegen. Vergélekèn bij de groote bedragen, die zijn uitgegeven aan steun, is dit cijfer ver- rassend laag. De toestand overziende, kon spr. cönstateeren, dat deze heel wat min der somber is, dan in 1933. De krachten van ons volk zijn sterker, het gezag wordt weer op behoorlijke wijze geëerbiedigd. Het probleem der werkloosheid blijft, maar hier zijn lichtpunten te zien. Het kabinet heeft niet bereikt, wat het in 1933 hoopt, maar aan het eind van de vier-jarige periode kan men aan de nieu we regeering een land overdragen, dat over het geheel krachtiger is dan aan het begin. Als anti-revolutionnair stelt spr, de vraag: „Waarom moeten wij nu ter stembus gaan. In de komende vier jaar vindt het nieuwe kabinet veel, waarmede ook het oude te worstelen had. Het bedrijfsleven vergt zorg, op het oogenblik ligt het gekluisterd in boeien, waarin de overheid het heeft moeten slaan om algeheele ondergang te voor komen. Wanneer eenigszins mogelijk zal echter de regeering haar plaats als halve be windvoerder van de bedrijven moeten ver laten voor de energieën uit het bedrijfs- s JÏudiopcogtamma Woensdag 21 April. HILVERSUM. 301 M. (VARA-uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 Keukenpr. 10. VPRO-morgen wij ding. 10.20 Cause rie over de geschiedenis der Ned. Arbeidersbeweging (opn.) en bont progr. (opn.) 11.30 Een woord tot de vrouw van den werklooze. 12. VARA-orkest. 12.45 Orgelspel. 1.15 1.45 Verv. orkestconcert. 2. Gr.pl. 2.30 Voor <jle vrouw. 3. Voor de kinderen. 5.30 De Fliere fluiters en solist. 6.30 RVU.: Ge dachten-complexen uit dezen tijd, causerie. 7.Zang. 7.30 VPRO: Vrijz. Protestantisme internationaal, causerie. 8.Herh. SOS-ber. 8.03 ANP-ber. en VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest. 9.10 Radiotooneel. 9.40 Zang, accordeon en piano. 10. ANP-ber. 10.05 Bespeling Ham mond-orgel. 10.45 Melody Circle. 11.30—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gr.pl. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgenr dienst. -11,Zang. 12.Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 De Gooilanders. 2. Orgelspel. 3.Gr.pl. 3.45 Viool en piano. 4.30 Gelukwenschen. 4.45 5.45 Kinderuur. 6.Landbouwhalf- uur. 6.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Causerie over het Bin- nenaanvaringsreglement en stoom machines. 7.Ber. 7.15 Enkrateia- kwartiertje. 7.30 Gr.pl. 7.45 Rep 8.— ANP-ber., herh. SOS-ber. 8.15 Koor van de Ned. Vereen, v. d. Volkszang. 9.Voor jonge men- schen. 9.30 Verv. koorconcert. 10.15 Schaakles. 10.30 ANP-ber. 10.35 11.20 Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 10.05 Orgel spel. 10.35 Dansmuziek (gr.pl.) 11.05 Gold Coast, causerie, li.20 BBC»Welsch orkest en soliste. 12.20 Birminghamsch Hippodrome orkest. 1.20 Gr.pl. 2.05 Het Northern Ire- land Fanfare-orkest. 2.50 Piano- voordracht. 3.20 Vesper. 4.10 Het MacArthur kwintet. 4.35 BBC-dans- orkest. 5.20 Ber. 5.40 Fransche causerie. 6.Blaaskwintet. 6.30 Louis Levy's Film-orkest en solis ten. 7.Muzikale causerie. 7.20 BBC-Schotsch orkest. 8.20 Ber. 8.40 The Budget, causerie. 9.05 Rep. 9.20 Concert door de Krakajax. 9.40 Zang en piano. 9.50 BBC-Theater- orkest en soliste. 10.35 Harry Evans en zijn band. 10.5011.20 Dansmuziek (gr.pl.) - RADIO PARIS, 1648 M. 6.10 en 7 20 Gr.pl. 11.20 Porèe-orkest en zang. I.20, 2.20 en 4.05 Gr.pl. 4.50 Piano voordracht. 5.05 Gr.pl. 7.35 Zang. 7.50 Nat. Orkest. 9.50 Gr.pl. KEULEN, 456 M. 5.50 Westduitsch Kamerorkest. 7.50 Gr.pl. 11.20 Mi litair orkest. 12.35 Omroepklein- orkest. 3.50 Keulsche Orkestver. 5.35 Omroepkoor. 6.35 Omroep- schrammelensemble. 7.35 Westland- farht, rijksuitz. 8.05 Orkestconcert, 9.5011.20 Omroepkleinorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M II.20 Gr.pl. 11.50 Kleinorkest. 12.30 Salon-orkest. 12.50—1.20 en 5,29 Gr.pl. 6.20 Pianovoordr. 7.20 Klein orkest. 8.20 Gr.pl. 8.35 Symphonie- orkest. 9.3010.20. Omroepdans- orkest. 484 M.t 11.20 Gr.pL 11.50 Salon-orkest. 12.30 Kleinorkest. 12.50—1.20 Gr.pl. 4.25 Fud Can- drix' dansorkest. 5.50 Sonatecon cert, gr.pl. 7.20 Omroep-symph.- orkest. 8.20 Kleinorkest en zang. 9.30 Fluit en cembalovoordracht. 10.10.20 Jazzmuziek (gr.pl.) DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Hermann Schulze-Wittenberg's blaasorkest. 8.05 Rijksuitz.: West- landfahrt. 8.35 Vioolvoordr. 9.20 Ber. 9.50 Solistenconcert. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 O. Kerm- bach's Dansorkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Diversen 9.20—10.05, Lond. Reg. 10.05—11.35 Keulen 11.3512.20, Brussel (VI.) 12.20—13.20, Parijs R. 13.20—13.50, Lond. Reg. 13.50—14.20, Parijs R. 14.20—15.20, D.sender 15.20—15.50, Keulen 15.5017.20, Brussel VI. 17.2017.50, Brussel Fr. 17.50— 18.35, Keulen 18.35—19.05, Lond. Reg. 19.05—19.50, Weenen 19.50— 20.20, Brussel VI. 20.20—21.20, Brussel (VI.) 21.2021.35. Rome 21.35—22.20, Berlijn 22.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.8.20, Ham burg 8.209.35, Droitwich 9.35 17.20, Hamburg 17.20—17.40, Droit- wich 17.40—20.45, Lond. Reg. 20.45 —21.20, Droitwich 21.20—23.20, Radio Danmark 23.2024. Lijn 5: Diversen. ieeggie@aee6o@s@@@@@@@eese@@oo# leven zelf. Ook de financiën baren zorg. Sommige betalingsplichten zijn een weinig achteruit geschoven en dat kan niet on gelimiteerd doorgaan. Bovendien zullen de uitgaven voor de defensie noodzakelijker-, wijze moeten, stjjgen. Te veel .dringt nóg. het- oorlogsgevaar, dan. dat ditachter wege zou kunnen blijven. Er zullen heel wat verbeteringen moeten knm°n, alvo rens men kan spreken van gezond budge tair' evenwicht. Het nieuwe kabinet zal ook zijn volle aandacht moeten besteden aan de gezags- handhaving. Zonder orde is iedere staat gedoemd ten ondergang. De werkloosheid zal voor het nieuwe kabinet een ernstig prpbleem zijn niet alleen.wat-het geslacht van 1937 maar ook wat het komende geslacht betreft. Er is nog meer, aldus dr. Colijn, waar voor wij. tgr .stembus moeten gaan voor het eerst, wordt ons staatsbestel aangetast. De regeeringis. verantwoording schuldig aan de Statep-Ge.neraal, maar gaat bij haar geen instructies halen en nog minder bij bepaalde partijen. Hier en daar wordt getracht het constitutioneele stelsel te ondermijnen. In plaats van de fouten, die het aankleven te willen verwijderen, wil men het doen verdwijnen en het eigen lijke plaatshoofd op. den achtergrond stel len. De anti-revolutior.nairen willen Oran je houden en de constitutioneele monar chie handhaven. De anti-revolutionnairen begeeren ook vei*sterking van de christe lijke grondslagen van het volksleven. In gehoorzaamheid aan de goddelijke ordan- nantiën, ligt de eenige bron van kracht, zoowel voor het staatsleven als.voor de maatschappelijke verhoudingen. Allen, die wijfelen, vraagt spr. de anti-revolution nairen te helpen, de christelijke grondsla gen te versterken. Dat alleen, kan één op drift geslagen wereld redden. (Storraach- tig applaus.) De beer Heukels sloot de vergadering. PONTON EN KRAAN GEZONKEN. Bericht van sleepboot „Oostzee". Uit Oporto wordt geseind, dat aldaar be richt is ontvangen van de Nederlandsche sleepboot „Oostzee", die met een ponton en een drijvende kraan op weg was van Lissa bon naar Leixoes, dat de ponton en kraan ter hoogte- van Aveiro gekapseisd en ge? zonken zijn. L. Smit en Co's internationale sleepdienst te Rotterdam bevestigt het bovenstaande bericht. De verloren gegane kraan was een oud werktuig varv geringe afmetingen. On gelukken zijn er niet bij voorgevallen. RUZIE MET DOODELIJKEN AFLOOP. Een verklaring na vier jaren. Dé Brüsselsche correspondent van de Maasbode meldt: De 26-jarige schipper J. M. uit Utrecht is bij de politie van Brussel komen verklaren, dat hij in de maand Mei, 1933 meteen chauffeur uit Utrecht, zekeren G., ruzie heeft gehad, waardoor deze bij de daarop ontstane vechtpartij in het water was te rechtgekomen en verdronken. De Brüssel sche politie heeft zich naar aanleiding van deze verklaring in verbinding gesteld met die uit Utrecht. ÜeuilCeton DER Uit bet Engelsch door H.A.C.S, 62) Zij hield op, keek mü koud aan, en ein digde: „Ik ging naar de apotheek, en tele foneerde. Ik liet de telefoon ééns bellen, en, by het begin van een tweede geratel, brak ik de verbinding af. Niemand kon mijn linkerarm zien, maar ik leunde tegen de telefoon, en praatte zóó, dat mr. Lelly my hooren kon. Daarna bedankte ik hem, en ging naar de Vereeniging". 't Was volkomen stil. Toen zei Hilary, met horten en stooten: „Adela, jij probeert mij te beschermen Ik wilde blijven volhouden, wat ik den eer sten keer gezegd had. Maar het is waac. Bayard was dood, toen ik kwam". Ik boog mij naar voren. „Waar was de revolver?" vroeg ik. Adela keek mij verlegen aan. „Ik weet het niet", zei ze langzaam. „Ik herinner mij de revolver niet". Ik keerde mij naar Hilary. „Toen u de studeerkamer binnenkwam* en Bayard dood vond, zag u toen de revol ver? Wat deed u er mee?" „Ik had haar niet. Ik zag haar niet. Er was geen revolver"; Hij antwoordde vlug, alsof hij zich verdedigen moest, alsof ik hem ergens van beschuldigd had. Hij wendde zich tot Evelyn. „Er was geen wa pen, nietwaar, Evelyn?" „Neen", zei ze, dadelijk, en zeer beslist. „Ik ben er zeker van, dat er geen revolver was. Ik ben er zeker van, dat Dave's re volver Misschien deed het zien van mijn gezicht haar ophouden. Janice had het wapen verbórgen in het eiermandje. Zij had het eiermandje aan haar arm gehad, toen zij haar laatste wei nige woorden met Bayard gewisseld had. Zij had ons verteld, dat zij de revolver ver borg bij haar terugkeer, in huis, laat in den middag. Dat zij Bayard toen dood gevonden had, en Dave's revolver' in het mandje verborgen had, en het naar de keuken gebracht had, om Dave te red den. Maar slechts een paar minuten, nadat Janice het huis uitgegaan was, met dc vermoedelijk-leege mandjes, had Adela Bayard gevonden. Had Bayard dood ge vonden. En zij had geen revolver gezien. Hilary had geen revolver gezien. Evelyn had geen revolver gezien. En zij was, laat op dien avond, in het eiermandje gevon den. Te laat zag ik in, hoe verschrikkelijk mijn onverstandige vragen Janice in ver wikkeling gebracht hadden. Hilary zag het ook in, en Allen. „Ik weiger, toe te staan, dat Janice on dervraagd wordt, voordat zij een advo caat heeft gesproken", zei Allen. Hij stond naast Janice's stoel. Hij 'legde zijn stevige bruine hand op haar arm. „Dat is de raad van iemand, bedoel ik", voegde Allen er bij, „die geen lid van deze familie is". HOOFDSTUK XVIII. Het duurde enkele oogenblikken, vóór Hilary den vollen omvang van Allen's uit lating begreep. Het was eenigszins veront rustend, gade te slaan, hoe zijn gezicht langzamerhand purperrood van woede werd. Maar in plaatsvan die op Allen te laten neerkomen, zooals men zou verwach ten, draaide hij zich opeens naar mij toe, en stak een vinger omhoog, die trilde van verontwaardiging. „Dat is uw werk, zuster", schreeuwde hy. „Als u er niet was,;zouden we die moei lijkheden niet gehad hebben". „Hilary waarschuwde Evelyn. Hij wierp zijn vrouw een woedenden blik toe, maar hield op, en Janice zei, met iets droevigs in haar "stem: „Maar ik heb geen advocaat noodig, Al len. Ik ben bereid de geheele waarheid te vertellen. Ik heb de waarheid al verteld, ik vertelde haar aan zuster Keate, gister avond". „Ik ben er niet réker van", zei Adela, langzaam, „dat iemand van jullie de waar heid verteld heeft. Maar ik bedoelde niet ik realiseerde het mij niet ik wilde Janice niet in moeilijkheden brengen. Ja nice heeft niets te maken met Bayard's dood. Daar behoeft verder niet over ge dacht te worden". „Kijk eens", zei Allen. „Dit is de moei lijkheid. Dit is het, waardoor wij zóó in moeilijkheden geraakt zijn. Wij hebben al len geprobeerd elkaar te beschermèn. Of liever, om Dave te beschermen. Neem aan, dat Dave Bayard doodde. Hij is nu weg, en de waarheid kan hem niet hinde ren. Waarom vertellen wij niet allemaal precies de waarheid, wat betreft Bayard's dood? Als wij bewijzen, dat Dave hem doodde, kan het niet hinderen „Nee, nee", riep Janice. „Ik wensch het niet te weten. Ik wensch het bewijs niet. dat Dave hem doodde". „Jullie bent allemaal zóó beslist in jullie geloof, dat het Dave was", zei Adela koel tjes. „Waarom Allen niet? Of Hilary? Of een van jullie?" Hilary was nauwelijks tot bedaren ge komen, toen het noemen van zijn naam en de mogelijkheid van zijn schuld als een lucifer bij kruit werkte. „Ik ben niet bang voor de waarheid", schreeuwde hij. „Ik heb toegegeven, dat ik Bayard dood vond. Jullie weten waar schijnlijk allemaal, waarom ik zei, dat hy in leven was, toen ik hem het laatst zag. Het was, omdat ik wist, dat de menschen mij van zijn dood zouden beschuldigen Zouden zeggen, dat ik hem gedood heb. Ik geloofde, dat Dave hem gèdood heeft, en nog geloof ik het. Ik geloof, dat Dave's dood een bekentenis is> dat hij Bayard doodde". „Dave was geen zelfmoordenaar", zei Adela. „Ik wil niet, dat je dat zegt". Hilary haalde zijn schouders op. „Noem het, zooals je wilt, Adela. Wij weten, dat hij veronal nam. Niemand an ders kan het hem gegeven hebben. Hij kende de waarde ervan, hij raakte er ver slaafd aan. Dan heeft dat alles uitgelegd. Het was gemakkelijk voor Dave, met op zet een te groote dosis te nemen. Vooral, daar hij makkelijk ons gesprek in de bi bliotheek kan hebben afgeluisterd, door de deur der studeerkamer een kiertje te heb ben opengezet het onderzoek, waar jij, Adéla, op stond en hij heeft geweten, dat wij allen tot de overtuiging waren ge komen, dat hij Bayard gedood moet heb ben. Maar ik geloof ook, dat het beter is de geheele geschiedenis te vergeten". „Dat is heelemaal in jouw lijn, Hilary", zei Adela. „Jij-houdt er nooit van iets, dat Onaangenaam is, onder de oogen te zien. Maar ik wil, wat ik begonnen ben, tot een eind brengen. Zuster Keate heeft de kwes tie van de revolver te berde gebracht. Ik vind, dat alle vragen, die zij wil stellen, beantwoord moeten worden. Zuster Keate Haar stem was vragend. Het was vol maakt stil in de bibliotheek. Het was er koel en donker. Iemand had den bleek groenen stapel badzout opgeruimd, de ta fel was weer op orde in de kom waren frissche roode rozen. Dr. Bouligny was er niet, en ook Emmeline niet. Maar de an deren waren er, vooral ook Allen, die nu een soort van autoriteit over zich zelf had; het was alsof hij voelde, dat hij geèri recht had Janice openlijk te beschermen. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6