£aatste AecicfUen AMSTERDAMSCHE BEURS ANNO 1753 HEILOO yerlichiingsavond V. V. V. 1 Het bestuur van de V. V. V. had Maan dagavond de belanghebbenden voor een ver lichtingsavond bijeen geroepen in een open bare vergadering in „De Onderneming". Bij ontstentenis van der. voorzitter opende de vice-voorzitter, die zijn tevredenheid uit sprak over het bezoek. Voortgaande zei spr dat het bestuur zich voorstelde den verlich tingsavond in hoofdzaak te doen uitgaan van de buurtcommissies. Men zal zich met B. en W. en de administratie van het G. E. B. ver staan. De verlichting van het raadhuis zal wel mogelijk zijn, voorts concerten, verlich ting van de Nieuwe Laan en uiteindelijk bal in De Rustende Jager. Wat de V. V. V. kan doen, zal afhangen van de baten, en momen teel hebben we geen geld. Ter versterking van de kas zal een speldjesverkoop worden ter hand genomen. De heer Avis (bestuur) vroeg of het niet mogelijk is om attracties te geven, bijv. een bloemencorso voor de kinderen, volksspe len of iets anders. De voorzitter vond het woord „bloemen corso" te veelzeggend. Hoogstens zou men kunnen zeggen: kinderfeest met attracties. Öoch de V.V.V. heeft het meermalen gepro beerd en het is altijd (zelfs de poging daar toe) een mislukking geweest. Ook is het de vraag of men niet te veel wil. Zal een ver lichtingsavond slagen, dan heeft men daar aan de handen vol. Doch afgescheiden hiervan willen we liever een verlichtings avond, zonder meer. De heer Jansen meende dat het méér doel zou treffen als men een plankier in de open lucht had. De voorzitter zeide dat een plankier in de open lucht is te overwegen. Het bal in de Rustende Jager gaat van V. V. V. uit. Het bestuur zou uit het gesprokene voor deel trekken.' Blijkt dat we a.s. jaar meer geld hebben, dan kunnen we verder zien; we willen niet elk jaar van de vergadering hooren dat we hardleersch zijn en te veel geld uitgeven, geld dat we niet in kas heb ben. Het voorloopig programma werd met algemeene stemmen goedgekeurd en de datum bepaald op 12 Aug. 1937. DOODELUK ONGELUK TE MIDDEN- BEEMSTER. Naar de Tel. meldt, is Zondagmiddag tijdens de wielerwedstrijden in den Midden- Beemster een van de leiders, de 38-jarige gehuwde J. v. d. Heuvel uit Amsterdam, die de rijders per motorfiets begeleidde, bij het opstappen op zijn motor over den kop ge slagen. Het ongeluk gebeurde doordat hij een oogenblik het stuurs losliet om zijn das goed te doen. Het slachtoffer werd met in wendige kneuzingen in bewusteloozen toe stand per brancard, die in een toevallig pas seer en de autobus geplaatst werd, naar het ziekenhuis te Purmerend gebracht. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is hij over leden. (Ongecorrigeerd.) F. VAN DER WAL f Voorzitter van den Alg. Ned. Typografenbond. In den afgeloopen nacht is te Amster dam op 63-jarigen leeftijd overleden de heer F. van der Wal, voorzitter van den Alg. Ned. Typografenbond. Nog gister avond had de heer van der Wal in „Parkzicht" een vergadering bijgewoond van den bedrijfsraad in de typografie, zoodat het verscheiden wel heel onver wacht is gekomen. Zijn levensloop. Feike van der Wal werd op 15 October 1873 geboren. Bij de Coöperatieve drukkerij te Leeuwarden kreeg hij zijn opleiding als typograaf, welke in 1900 voltooid was. Ge durende zeven jaren was de heer van der Wal vervolgens letterzetter op verschillende drukkerijen te Amsterdam. Sedert 1898 was hij redacteur van „Ons Vakbelang", welk blad in 1906 herdoopt werd in „Graphisch Weekblad". Na gedurende acht jaren de functie van redacteur-propagandist van den Alg. Ned. Typografenbond te hebben bekleed, werd de heer van der Wal tot voorzitter dezer orga nisatie gekozen. De overledene was ook lid van den Hoo- gen Raad van Arbeid. BRAND IN AMSTERDAMSCH ATELIER. Vanmorgen is het sein „middenbrand" ge geven voor een brand, welke was uitgebro ken in het atelier voor theewarmers van H. Fortuin in de Lomanstraat 45 te Amster dam. In het atelier, dat uit twee verdiepingen en een sousterrain bestaat, waren 14 jongens en meisjes werkzaam. Terwijl twee jongens in een achterkamer van het sousterrain aan het werk waren, is daar door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak, plotseling een vlam uit de opgestapelde kapok geslagen, welke zich langs de trap aan de achterste vertrek ken van alle drie de verdiepingen mede deelde. In het vertrek, waar de brand uitbrak, was geen kachel of electrische verwarming aanwezig. De brandweer heeft den brand gebluscht met vijf stralen. Het atelier brandde gedeel telijk uit en bekwam in het andere gedeelte aanzienlijke waterschade. De eigenaar was verzekerd. STAATSRAAD C. J. HASSELMAN. Na 25 jaren lid van den Raad van State benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. Alvorens met de werkzaamheden aan te yangen, heeft de vice-president van den Raad van State de leden van het college er aan herinnerd, dat heden 25 jaren geleden, bij K.B. van 20 April 1912 no. 7, de heer Hassel man is benoemd geworden tot lid van den Raad van State. Jhr. Beelaerts van Blokland stelde er prijs OP staatsraad Hasselman van harte geluk te wenschen met dit zeldzaam ambtsjubileum, waaraan de jubilris zelf waarschijnlijk niet eens zou hebben gedacht als sommige couran ten daarvan hedenmorgen geen melding had den gemaakt, en hem de verzekering te ge ven, dat zijne werkzaamheid in die 25 jaren bij het college steeds de grootste waardee ring heeft gevonden. Het was jhr. Beelaerts van Blokland een voorrecht den heer Hasselman, namens den minister van binnenlandsche zaken, te mo gen mededeelen, dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd hem bij deze gelegen heid te bevorderen tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. DE VERJAARDAG VAN HITLER. Ter gelegenheid van den verjaardag van rijkskanselier Hitier was heden bij het Duit- sche gezantschap in de Residentie de vlag uitgestoken. HUWELIJK VAN JHR. IR. W. G. ROELL. Secretaris van prins Bernhajrd. Op het gemeentehuis te Wassenaar heeft de ambtenaar van den burgerlijken stand, de heer C. J. Breedvelt, lid van den gemeente raad aldaar, hedenmiddag het huwelijk vol trokken tusschen jhr. ir. W. G. RöeÜ,. den waarnemenden particulieren secretaris van prins Bernhard, tevens jachtjonker van de koningin en mej. M. A. B. del Court van Krimpen. Als getuigen fungeerden van de zijde van den bruidegom de heer H. L. 's Jacob en jonkvrouwe C. E. B. Röell, zuster van den bruidegom, terwijl van de zijde van de bruid getuigden haar neef, de heer R. A. van den Wall Bake en haar tante, jonkvrouwe A. W. van Loon. Vele leden van H.M. hofhouding woonden de kerkelijke plechtigheid bij. De bruid was in een witte japon gekleed en haar bouquet bestond uit lelietjes van da len. De bruidegom droeg de uniform van eersten luitenant van de blauwe huzaren. Ds. van Selms had tot tekst van zijn pre dikatie gekozen: Philippenzen IV 6. HET OVERLIJDEN VAN MR. G. DEKETH. Buitengewone raadsvergadering. Vanmiddag te vier uur is te Soest een buitengewone vergadering gehouden om den raad officieel in kennis te stellen van het overlijden van den voorzitter en burge meester mr. Govert Deketh op 20 April 1937. Bij deze gelegenheid heeft de loco-burge meester van Soest, de heer H. J. Gasille, een rede uitgesproken, waarin hij eerst een overzicht gaf van de levensloop van mr. Deketh en vervolgens eraan herinnerde, dat de heer Deketh tijdens de uitoefening van zijn ambt bij de „blijde verwelkoming var. H.K.H. Prinses Juliana met haar gemaal van Dinsdag 20 April 1937. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Vorige laatste k koers 2.30-2.45 STAATSLEENINGEN. 4 NederL 1934 102% 102%, 4 Ned.-lndiê 1934 102 102 5>i Duitschl, '30 m. verkL 31 31% BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 158% 158% Handel Mij. Cert v. 250 195 194'/, 80 Koloniale Bank 80% Ned. Ind. Handelsbank 162 163 INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. 71% 71%-% 84% 85 248 Philips GloeiL Gem. Bezit 342% 340-% Unilever 162 162*-3$ INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting 65% 65% Anaconda 42% 41-% Bethleh. Steel 67%6 67 3 %6 Kennecott Copper 42*-% Republic Steel 31% 31%-i Standard Brands 10% 82% 11 Steel comm. 82% U. S. Leather 7%6 7% CULTUUR MAATSCH. H. V. A 502 490%-9 Java Cultuur 235" 239 Ned. Ind. Suiker Unie 171 169,-70 36% Dito actions 23.00 22.90 MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. 16S 164% - Redjang Lebong 196% 196% PETROLEUM. Dordtsche Petr. 402% 400 Kon. Petr. 422 420-1'/, Perlak 117% 115 Phillips Oil 41% 41%, Shell Union 23% 23%,-i Tide Water 14%, 14i% RUBBERS. Amsterd. Rubber 505% 303'/,-* Deli Bat. Rubber 244% 2453/, 269 Oostkust 107 109 Serbadjadi 185% 187 Interc. Rubber 6% 6% SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot. 135% 134% Scheepvaart Unie 135% 134%-5 TABAKKEN. Deli Batavia 255% 248-50 Oude Deli 326 325 Senembah 340 338 AM ER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 58% 59% Southern Pacific 423/, 427/6 Southern Railw. Cert. 28 %6 28% Union Pacific 105 106 Canadian Pac. 10% io*-% §Noteering per 50. x) ex -coupon fExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers 1, heden 1 pCt WISSELKOERSEN AMSTERDAM. OFFICIEEL. Vorige koers: Heden: New-York 1.82% 1.82% Londen 8.98 8.99% Parijs 8:16% 8.14 Berlijn 73.43 73.44 Brussel (Belga) 30.78 30.79 Zürich 41.68 41.70 Kopenhagen 40.12 y. 40.15 Stockholm 46.32 y, 46.37%, Oslo 45.15 45.17.Ji Italië 9.65 Praag 6.36 Z.K.H. Prins Bernhard op 15 April j.1. ter gelegenheid hunner vestiging ten paleize Soestdijk plotseling onwel is geworden, waarvan de gevolgen mede geleid hebben tot zijn onverwacht overlijden". EERSTE KAMER. Hulde aan jhr. mr. van Sasse van IJsselt. Hedenmiddag om 2 uur vergaderde de Eerste Kamer. De voorzitter houdt de volgende rede: Het feit dat wij vandaag 20 April 1937 schrijven geeft mij aanleiding een woord van eerbiedige hulde te wijden aan ons hooggeacht medelid jhr. mr. van Sasse van IJsselt. Onze nestor nu heeft heden zijne 85 jaren voleindigd na eene langdurige schoone loop baan bij de rechterlijke, macht, in de verte genwoordiging van land, gewest en gemeen te gezwegen van zijn veelomvattenden arbeid op genealogisch, heraldisch en histo risch gebied terwijl hij nog steeds belast blijft met het presidium van den hoogen raad van adel en het lidmaatschap van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Minister Colijn spreekt. De voorzitter van den raad van ministers, de heer Colijn, zegt tot den heer van Sasse van IJsselt: Namens de regeering gevoel ik behoefte, me met een enkel woord aan te sluiten bij de welsprekende woorden, door den voorzitter der Kamer tot u gericht. Het is ongetwijfeld een groot voorrecht voor den jubilaris zelf dat hij op zoo hoogen leeftijd nog in het volle bezit is van zijn geestvermo gens die hij nog kan aanwenden in het be lang des lands. Het is een groote voldoe ning voor elk land als haar zonen met zoo veel toewijding als de heer van Sasse van IJsselt doet aan de belangen des lands zich kunnen wijden. Elk land moet daarvoor dankbaar zijn. Dat God den heer van Sasse van IJsselt moge schenken een gezegenden verderen levensavond. De heer van Sasse van IJsselt (r.k.) dankt den minister en den voorzitter voor hun har telijke woorden, die al te vleiend waren. Spr. is zeer gevoelig jegens den voorzitter en den minister-president ook namens de regeering. Persoonlijk feit van nat.-socialist De heer van Vessem (n.s.b.) vraagt het woord voor een persoonlijk feit. In de handelingen der vergadering van 7 April is gebleken, dat de voorzitter spr. heeft toegevoegd: U is hier in fatsoen lijk gezelschap, met klemtoon op „hier". De voorzitter: U moet u wenden tot den voorzitter van de commissie voor de stenografie.. De heer van Vessem heeft daar niets mede te maken. (Als hij doorgaat, hamert de voorzit ter zoo langdurig en luide, dat er niets van te verstaan is.) De heer van Vessem verklaart, de ver gadering te verlaten. Ook de andere nat.-soc. Graaf Mar- chant d' Ansembourg vertrok hierop. Stanley Baldwin trekt zich terug. (Van onzenLöridëhschen cörrèspöridèht)7 Hij wordt in den adelstand ver heven. Gedurende het afgeloopen weëk-end is bekend, geworden dat minister-president Stanley Baldwin zich uit het openbare leven terug gaat trekken. Dit bericht verbaast niemand, men heeft er- al maan den lang rekening mee gehouden. Maar nu weten wij het officieel, Stanley Bald win heeft het, heel typeerend voor hem, het eerst aan zijn kiezerscorps in Wor- cester verteld, dat brave kiescollege dat hem na het sterven van zijn vader als Lagerhuislid afvaardigde aan het begin van deze eeuw, en dit telkens opnieuw heeft gedaan. Het valt trouwens te begrijpen dit dè minister-president - nu van zijn welver diende rust hoopt te .geniéten, hij heeft mee geholpen zijn land door de branding van menige ernstige crisis te voeren, als de mijnwerkerskwestie, en die groote crisis die wij geen van allen graag her haald willen zien. Bovendien bezat de Engelsche prémier drie betrekkingen die hem ieder voor zich een massa werk te doen gaven; behalve premier was hij leider van het House of Commons en van de conservatieve partij. Na de kroning van koning George VI, wanneer al de buitenlandsche, koloniale en dominion-gasten weer naar huis toe zijn, gaat de premier een tijd naar het bui tenland, op raad van den koning. Dan wordt hij vermoedelijk in den adelstand verheven tot Earl Baldwin and Lord of the Marches, een heele mond vol, en een indrukwekkende titel. Toch is het een beetje gek, men kan zich een adellijken Baldwin haast niet voorstellen, hoewel hij van een zeer goede familie is. Maar de tegenwoordige premier heeft nu eenmaal het stoere uiterlijk van een man uit den beteren middenstand, daar valt niets aan te veranderen. Sinds de Anglo-Saxische tijden zijn er geen Earls Baldwin meer geweest. Trouwens, het is al even moeilijk om zich een Baldwin voor te stellen die zich geheel uit het openbare leven heeft te ruggetrokken, als hij eind Mei denkt te doen. Hij ziet er nog jong uit voor zijn negenenzestig jaar, en stapt nu en dan met een flink tempo door St. James Park, waarbij hij inderdaad een pijp rookt. De premier heeft al zooveel malen gedreigd heen te gaan, of te kennen gegeven heen te zullen gaan als men hem niet langer wenschte, en hij heeft al zoo veel maal te kennen gegeven de politiek moe te zijn, dat het moeilijk valt te gelooven dat hij werkelijk weggaat, men wil hem het House of Lords in hebben. Hij dreigde te zullen aftreden in do jaren 1921, '25, '27, '30, '31, '34 (twee maal) en '35. In 1936 vertelde hij zijn trouwe kiescollege: „Ik kan op de vingers van één hand de menschen tellen buiten de zenuwinrichting die mijn baantje zou den willen hebben!" Zijn kiescollege ken de hem, Baldwin bleef in het parlement. In 1921 begon het lieve leven, toen hij zeide er hartelijk naar te verlangen weer vrij man te worden. Als goed Engelsch- mani was zijn ideaal op het land te wonen en eigen varkens te fokken. Maar hij heeft zich bedacht, en van een familielid een huis cadeau gekregen „in de stad" (dat beteekent: in Londen) groot genoeg om al zijn boeken te kunnen bergen. Hij is niet bijzonder gefortuneerd. Baldwin laat bij zijn heengaan een groot aantal vrienden en een even groot aantal vijanden achter. Geen premier in Enge land is zoo onder het kruisvuur van de publieke opinie geweest als hij, zelfs Mac Donald niet. Baldwin was niet bijzonder intelligent, noch zeer energiek, maar hij bezat tact, en wist te volharden. Als vij and „op de lange baan" was hij uiterst gevaarlijk. Zijn tact toonde hij tijdens de trooncrisis die nu al drie maanden achter ons ligt. Hij was eèn soort personificatie van John Buil, daar hoort men hem ook veel mee vergelijken. Geheel in die Engelsche sfeer is zijn afscheidsrede in Worcester ook geweest. Die was hoofdzakelijk gericht tegen het extremisme. Ik kan tegenwoordig wel veilig met zestig mijl per uur in een auto rijden, zoo zeide de minister, maar ieder die probeert met een zestig-mijl vaart de constitutie te veranderen veroorzaakt groote ongelukken. Kijk uit naar den extremist! raadde hij zijn kiezers aan. Het extremisme is vreemd aan den Engel- schen volksaard, de mentaliteit van den na-oorlogschen Europeaan is gevaarlijk. Volgens Stanley Baldwin is er geen land in Europa dat een constitutie bezit als Engeland. Niet dat die constitutie be slist de beste is, maar de Engelsche con stitutie is langzaam gegroeid en heeft zich voortdurend aangepast, experimenten in communisme of fascisme zouden' voor dit orgaan moordend zijn. Engeland heeft een groot prestige in de wereld, aldus besloot Baldwin zijn woor den tot zijn kiezers. Maar Engeland zal alleen in staat zijn dat prestige te bewa ren zoolang het volk wéét dat het in staat is zich zelf te regeeren. DUIN- EN STRANDWANDELING. De heer Bijleveld, voorzitter van de afd. Alkmaar der nat.-hist. vereen iging, schrijft ons: Wie een ferme duin- en strandwandeling wil doen, treft het met het weer in April niet slecht, als zon en wind zich beiden (mét den regen) wat koest houden, en de bewolking zorgt, dat op een langen tocht de wandelaars zelf frisch blijven. De Natuur historische Vereeniging, afd. Alkmaar, begaf zich een paar dagen geleden van Bergen aan Zee Noordwaarts en verwachtte eigen lijk van 't strand zelf niet zoo heel veel. Maar 't viel nog geweldig mee. 't Was pas 't hoogste punt van den vloed geweest en de zee trok zich langzaam terug. En nu is dat strand noordwaarts niet zoo rijk aan schelp- soorten als .ten Z. van Bergen, maar in de vloedlijn, waar zoo enorm veel aanspoelsel blijft liggen, werd bij wat nauwlettend toe zien veel aardigs aangetroffen, waarvan helaas lang niet alles geheel gaaf was. Na tuurlijk onder de schelpen in de eerste plaats die mooie geribde Kokkels juist de ken merkende soort van 't noordelijk strand, maar toch ontbraken de Gewone en de Groote Strandschelp (meer aan 't Zuiden eigen) geenszins, evenmin als Zaagjes en Ameri- kaansche Boormossels. Langgerekte Zwaard- scheeden en hier en daar wat Mossels wis selden af met eenige zeer mooie Venus- schelpen, kapotte kleine Oesters, verscheide ne Platschelpjes, hier en daar een Nonnetje, een enkele (hier zwarte) Tepelhoorn of een leeg hoopje Wulkeieren, en wie zeer zeker zich vertoonden, dat waren de leege lang werpige kokertjes van 't Goudkammetje (een wormsoort), dat dus niet meer in staat was, zijn mooie goudglanzende kieuwen te vertoonen; een enkel zeer mooi Fuik- horentje en een kleine, nog levende Wulk. Een enkele plaat z.g. zeeschuim herin nerde er aan, dat de zee ook nog andere Weekdieren herbergt, n.L de zooveel grootere Inktvisschen, terwijl doode Kwallen de vertegenwoordigers waren, nóch van Week dieren, noch van Wormen, maar van Holte- dieren. Een typisch voorbeeld van een hoogere diergroep, n.1. de Schaaldieren, was een levende krab, rosé van kleur, een z.g. Zwem- krab, die aan een paar achterpooten duide lijke verbreedingen draagt met 't oog op de edele zwemkunst. Veel van deze levende en doode have lag te midden van resten van verschillende wiersoorten, o.a. 't Gewone Blaaswier. (Vogels werden weinig opgemerkt; een klein troepje trekkende Ganzen en de alom tegenwoordige Zilvermeeuwen waren de hoofdzaak). Duidelijk vertoonden de duinen de sporen van afslag door de zee. Opgewoeld door den golfslag en blootgelegd liggen hier en daar verbrokkelde en afgesleten stukken van de voorhistorische veenlagen in strand en zeebodem, en heel eigenaardig doen op het strand die donkere, paarszwart ge kleurde plekken aan van ijzerhoudend zand in de buurt van strandpaal 31, over de herkomst waarvan zich altijd warme gesprekken ontspinnen. Voorbij paal 30 begon de excursie de duinen in te trekken. Hoog is de zeereep hier niet, daar die zoozeer van de N. W.- stormen te lijden heeft gehad. Eigenaardig was, dat jongelui een poging hadden ge daan om het oude proeffort van 1890 (dat sinds een aantal jaren zoo jammerlijk is ondergestoven) voor een deel bloot te graven, en ja, daar zag men den baksteenen gevel van de oude Kazematten, die (daar zij nog te diep in het zand lagen) helaas hun mooie druipsteenvormitfg niet meer konden laten zien! In dien voedselarmen (oligotrophe) bin nenkant van de zeereep vond men dra een rijke flora van miniatuur duinplantjes, echte schrale-gronds-producten, kleine plantjes van de Zandhoornbloem, armoe dige voor j aars vroegelingen, eèn enkele flinke Zandraket .en magere exemplaartjes van de Ruige Veldkers. Spoedig ontdekte men de eerste voorloopers van de Kruip wilg, reeds met mannelijke en vrouwelijke bloemen en in een dicht bestand daarvan lagen vele frischgroene rozetten van het in den zomer zoo mooi roomkleurig bloeiende Wintergroen en tierde hei-grijsgroen prachtig Bekermos. Op de uitbottende Duindoorn trof men kleine (jonge) rupsjes aan, borstelrupsen (met zwart-en-witte penseelkwasten op den rug) van een vlin der, waarschijnlijk Orgyia Antiqua. En op vele plekken in deze zeeduinen bloeide rood met zijn lange meeldraden (3 in elk bloempje) de Kraaiheide, die er frisch groen uitzag met haar rolronde blaadjes. De tocht door deze duinen over licht- golvend terrein vol Buntgras met ruime mooie vergezichten over heivelden op blanke en donkergroene duinen met hun helm en bosch, was zeer interessant, en na wat loopen en klauteren zag men in het N. O. gauw iets van de witte toppen van den Grooten Overval of IJsbeer, die, na nog een vrij langen tocht, o.a. door het groote heideveld, de Groote Zinkepolder met zijn waterrijke Rietput, bereikt werd. Wat is die Overval nog altijd het tooneel van groote verwoesting door ruwe, gewel dige natuurkrachten! Enorme windkuilen, in hoofdzaak W.-O. liggend, worden on middellijk gevolgd door reusachtige wit blinkende zandmassa's, die daarachter zijn opgeworpen. In de diepte van drie van die kuilen golft het water van een zoetwa- termeer, getuige van den hoogen grond waterstand (ten gevolge van den buitenge wonen regenval der laatste maanden); maar noch dat vele water, noch de vorm van kuilen en heuvels zijn standvastig. Te gen de helling van een der met helm be kroonde hoogten werd even gepauzeerd en toen ging'het van de Groeter- en Schoor! - sche plassen in het Kleine Ganzenveld, grootendeels water en nog eens water met hier en daar een landtong (b.v. met een eenzamen den) of een eiland, en op den achtergrond gele en grijsgroene en witte duinen, sqmmige beboscht, enkele toppen geheel kaal. Een prachtig vergezicht! Een heuvelrij scheidt de genoemde plassen en al voort- wandelende kwam de excursie allens in 't meer Oostelijke deel, waar 't op vele plek ken natuurlijk zeer drassig was. Evenals in de zeeduinen, zag men ook hier pracht- kussens van prachtig rood „bloeiend" mos en eigenaardig voor deze duinen is, dat op zoovele plekken Russisch postelein groei (en zelfs al bloeiend werd aangetroffen). En daar, op die natte, drassige plekken vertoonde zich in overvloed die prachtige plant van onze oude vochtige duinvalleien: de Gagel, geel en brons en roodachtig bruin de mannelijke bloeikatjes; bloedrood de hier schaarsch voorkomende vrouwelijke bloei (de Gagel is tweehuizig, evenals de Kraai heide van daar straks). Over 't geheel enorm veel Struik- en Dop hei, maar beide nog dor.Heel veel Kruip wilg in bloei, maar ook enkele exemplaren van de Waterwilg prijkten, evenals die Kruipwilg, met hun helgele mannelijke en lichtgroene vrouwelijke bloeikatjes (want ook bij die wilgen is tweehuizigheid). Onmiddellijk aan den Zuidrand (een heuvelrij) van dit waterrijke gebied grenst het schilderachtige Waterbosch, hoofdzake lijk bestaand uit in 1870 geplante Zee dennen met hun prachtkegels, die zich vlij tig in de omgeving hebben uitgezaaid. En ook hier (zijn naam getrouw) veel water en veel gagel! Verderop naar 't Z. krijgen de aanplan tingen door menschen de overhand, o.a. heel wat loofhout naast verschillende den nen, maar óók de schitterend goudgeel bloeiende, vervaarlijk stekende Gaspel doorn, die in onze kalkarme Schoorlsche duinen zoo uitstekend voort wil en in hoofdzaak bloeit van November tot Mei (een winterbloeier!), maar zelfs nog wel later, zoodat men geoeigd wordt te zeggen: de Gaspeldoorn bloeit het heele jaar door! Flink werd de tocht langs Julianaweg (met het nieuwe duinmeertje, dat al een aardige flora en fauna krijgt) en Blijde- steinsweg voortgezet. In dat meertje waren o.a. al rozetten van Waterlelies en op zijn rand dito van Toortsen. Wat waren er al een aantal prachtrozetten van de Den nenorchis in de bosschen te zien! En zoo bereikte men tenslotte in opge wekte stemming het dorp Bergen 'na een prachtige wandeling, die zes uren geduurd had!

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8