DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De troebelen in N. W. Britsch-lndië. Wat gebeurde er met de officieren van de „Andra"? ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 93 Pi. nurmner besLat ui. drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 21 April 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De algemeene toestand Alkmaar, 21 April. De wereld schijnt eindelijk tot het besef te komen, dat de bewapeningswedloop en het sabelgerinkel toch niet de beste factoren zijn voor het geluk en de welvaart der vol keren, maar dat een vrije handel zonder een tarfevenoorlog een betere oplossing is voor den wereld-vooruitgang. Ii dit verband moeten wij het onderhoud tusichen Hitier en Lansbury (men zie ons nunmer van gisteren!) zien, want tenslotte betekent dit onderhoud niet veel anders dai een poging, om de economiscne samen- weking tusschen de landen in betere banen te >rengen. Over dat onderhoud behoeven wij hier wehig meer te zeggen; de inhoud mag be- kerl worden verondersteld. Er moge alleen noj even op gewezen worden, dat Duitscli- larf als 't ware met den dag meer begrijpt, dal het niet geïsoleerd kan blijven, maar dai het een schakel moet vormen in den ke- ter van den wereldhandel. let onderhoud tusschen Hitier en Lans- buy heeft uiteraard de belangstelling ge ha< van de geheele internationale pers vocal Hitler's verklaring, dat Duitschland berid is aan een persconferentie deel te neren, die een poging zal moeten doen om te :omen tot economische samenwerking, dit op voorwaarde, dat Roosevelt of een ancr groot man daartoe het initiatief zal neren, heeft de aandacht getrokken. I Engeland is men met Hitler's verkla- rin natuurlijk ook ingenomen, maar men zoudaar gaarne met nadere bijzonderheden opïe hoogte worden gebracht. Men heeft boendien in Engeland opgemerkt, dat Hiler's voorstel beperkt is tot economische besprekingen. Jtusschen is de naam Roosevelt genoemd; mar uit Washington komt het bericht, dat mei daar op het oogenblik geen stappen var Roosevelt verwacht. Volgens het Fran- sche persbureau Havas is men in Amerika van meening, dat de economische vraag stukken niet zonder voorbereiding kunnen worden opgelost en daartoe is noodig, dat men eerst tot internationale overeenstem ming zal moetefi komen ten aanzien van de bewapeningen. Men acht dus aldus Havas het Duit- sche gebaar praematuur. Hieruit moge dus blijken, dat wil Duitschland resultaten boeken, het eerst de vrees zal moeten wegnemen, dat het een vryer handelsverkeer zou nastreven om op goedkoope wijze de benoodigde oorlogsma terialen te kunnen verkrijgen, een vrees, dat bij sommige landen nog bestaat. Na het onderhoud, dat Lansbury met Hitier heeft gehad het duurde meer dan twee uur heeft de Engelsche staatsman voor de radio te Berlijn een rede gehouden, die naar Engeland is overgebracht. Lansbury zeide dat het onderwerp van het gesprek en van het memorandum dat Lansbury vooraf Hit- Ier had doen toekomen een aanmoediging was, opdat de Duitsche Rijkskanselier steun zou verleen en aan een voorstel tot het hou- lïen van een nieuwe wereldconferentie, ten einde de wegneming der oorlogsoorzaken t.e bespreken. De Engelsche regeering zal het resultaat van Lansbury's besprekingen ernstig bestu- deeren, maar, aldus wordt van officieele zijde medegedeeld, een zeer zorgvuldige voorbereiding zal noodzakelijk zijn. Een dergelijke conferentie moet niet beginnen voordat alle deelnemers zich een duidelijke voorstelling hebben gemaakt van het doel dat men nastreeft. I] 139e Jaargang De organisatie van het bestuur in het grensgebied schiet te kort. Zijn zij allen ter dood gebracht! Dr. Schacht, de Duitsche rijkspresident tat economische zaken, heeft gisteren ter gregenheid van den verjaardag van Hitier ee rede gehouden, waarin hij een overzicht ga: van hetgeen het nationaal-socialisme op économisch en monetair gebied heeft berikt. B minister zeide o.a., dat de tot dusver gevlgde methode van controleering der kajjtaalmarkt nog jarenlang zou moeten wolen toegepast, tot de verschillende spe cial uitgaven van het Rijk geconsolideerd z\jrf üze geheele valutapolitiek, aldus dr. Sclicht, is er op gericht, het loon- en prijs- peïen daardoor de koopkracht onze valuta sta|el te houden. Wy zijn er als eenige grdte mogendheid in geslaagd, de pariteit varonze munt te handhaven. Bt buitenland, vervolgde Schacht, heeft onsdoor ons de terugbetaling der schulden zooeel mogelijk te bemoeilijken, door be- sclrmende rechten en contingenteeringen en oor het voeren van een boycot-hetze, ge dingen onze deviezenwetten steeds meer te ërscherpen en voor alles onze buiten- lansche handelspolitiek grondig te herzien. minister vervolgde, dat het ondenkbaar is, lit den tegenwoordigen valuta-chaos te geiken, zoolang niet een verstandige rege- lin der internationale schulden, der inter ns nale economische schulden, der in ter- De „Times" dringt aan op speciale troepenafdeelingen. Naar de Times in een hoofdartikel op merkt, is er tot dusver nog geen blijk, dat de z.g.n. luchtblokkade van Waziris- tan eenige uitwerking heeft gehad op den geest van de opstandelingen. Wel is er sinds den aanval op een Britsch convooi bij Jandola op 9 en 10 April geen groot gevecht meer geleverd, maar het af en toe beschieten van kampen en piketten en andere vijandige daden duurt voort. De heele belangrijke groep Tori Khel van de Wazirs is thans in op stand; afdeelingen van andere stammen sluiten zich bij de opstandelingen aan en het ziet er niet naar uit, dat de lucht aanvallen de jonge heethoofden meer geneigd maken te luisteren naar den raad van de Maliks, oftewel de ouder- I lingen van de stammen. wonderen van dapperheid, doch slagen niet in een doel te bereiken, dat alleen on der vreedzame omstandigheden te bereiken zou zijn geweest. Een nieuwe poging dit doel 's nachts te bereiken leidt tot een groot verlies aan munitie en warme kleeren, ten gevolge van een paniek onder de paarden ii de duisternis, en de stokebranden krijgen gelegenheid nieuwe olie op het vuur te wer- st0omschip, dat ongeveer drie weken gele en door het magische woord plundering te den nabij Ènbao door een nationalistischen spreken. kruiser tot zinken is gebracht. Het schip. De briefschrijver komt tot de conclusie, dat naar beweerd wordt, munitie aan dat het bestuur in Waziristan niet J 1 TRAGISCH NIEUWS. Op verzoek van „De Telegraaf" heeft de speciale correspondent van de „Daily Telegraph" té St. Jean de Luz, Pembroke Stephens, een onderzoek naar het lot der bemanning van het onder Panameescne vlag varende s.s. „Andra" ingesteld. Deze journalist deelt uit Santander het volgende mede: Ik heb thans informaties ontvangen om trent het lot van het Nederlandsche Doodden aameg van wegen en tet de"" Pimama V°enie' deugt. - 2even was in staat de nationalistische blokkade van toelagen aan hoofden krijgt men geen te breken en zijn lading te lossen, maar heethoofden eronder en zoolang men het ,oen het weer vertrok, lag de nationalis- ged.00gt' moet men °P tische kruiser op de loer en opende het vuur, waardoor het schip tot zinken werd bloedvergieten blijven rekenen. Ook de mi- vuur, waaraoor net scnip tot zinken werd litaire organisatie aan de grens deugt niet, gebracht. De bemanning werd door den dat is twee jaar geleden in Mohmand ge bleken en - kruiser opgepikt en naar San Sebastian nu weer in Waziristan. Overal, gebracht, waar men ongeschoolde troepen heeft uitge- Het bleek, dat zich aan boord een zonden tegen de stammen, heeft dat tot een Spaansch regeeringscomité bevond, be- ramp geleid. Onder ongeschoolde troepen staande uit drie leden. Dit comité schijnt verstaat de schrijver zoowel aanvoerders, de munitie in het buitenland te hebben die geen voldoende ervaring hebben van de gekocht. toestanden aan de grens, als eenheden die Gezien dezen toestand, neemt de Indische militaire overheid verstandiglijk geen risi co op zich. Zij trekt een groote troepen macht samen om aan de bedreiging het hoofd te bieden. Het grootste deel van de eerste Indische divisie is thans bezig het op standige gebied in te sluiten en als de con centratie van deze troepen voltooid is, zullen er zes brigades infanterie beschikbaar zijn om tegen de oproerlingen op te trekken. Al dus is de toestand na vijftien jaar militaire bezetting en z.g.n. burgerlijk bestuur. Het blad drukt een brief af van iemand, die den toestand in Waziristan goed kent. Hij gaat de geschiedenis nog eens na, die on geveer en jaar geleden begonnen is door de ontvoering van een Hindoe-meisje uit Ban- nu door een Pathan, die met haar getrouwd is. Dit is een geschiedenis, die zich meer heeft voorgedaan en die al meer aanleiding tot ooi-logen heeft gegeven. Waarschijnlijk met het oog hierop besluit de plaatselijke overheid het huwelijk goed te keuren, doch het Hof van Appèl, dat ver weg zetelt, ver nietigt dit besluit. Dat de ouders van het meisje in beroep gingen, is te begrijpen. In haar eigen welvarende Hindoe-kringen ver tegenwoordigt het kind een zekere gelds waarde en nu is zij gestolen door een man zonder een rooien duit. Het gevolg van de uitspraak van het hof is, dat het meisje ont voerd wordt naar de Punjab, buiten het be reik van den echtgenoot. Dit wekt ongenoe gen in de kringen van den Pathan en de jon ge mannen komen in opstand. De Maliks, die een toelage van de regeering krijgen om de orde te handhaven, en die bang zijn om te duidelijk hun onmacht te toonen, verber gen den waren staat van zaken, maar vra gen de regeering een vreedzame colonne te zenden om de kracht van de Britsche wapens toonen en de onrustige jeugd tot kalmte bewegen. Pas op het laatste moment onthullen de Maliks den waren staat van zaken aan de betrekkelijk jonge ambtenaren ter plaatse. Dezen, niet gedachtig aan de gebeurtenissen van vijftien jaar her, slaan de waarschu wing in den wind en zij trekken onvoorbe reide troepen uit tot vlagvertoon op een ochtend om 8 uur. Twee uur later moeten zij vechten voor hun leven. Zy verrichten De leden van dit comité en alle officie ren van het schip werden door de militai re rechtbank berecht, ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. De overige leden der be manning werden naar het concentratie kamp voor buitenlanders t e Salamanca overgebracht. Hun werd de doodstraf niet opgelegd, omdat de militaire autoriteiten te San Sebastian van oordeel waren, dat zij geen rol hebben gespeeld in den aankoop van munitie in het buitenland. Pembroke Stephens deelt voorts mede, dat hij bij de marine-autoriteiten te Sar» Sebastian geen inlichtingen omtrent de op varenden kon krijgen, doch dat de hierbo ven genoemde feiten hem door een mili taire autoriteit zijn medegedeeld. Inmiddels doen zijn mededeelingen vree zen, dat althans een deel der bemanning van de „Andra", t.w. de officieren, hun avontuurlijke reis met den dood hebben voor een beperkte krijgsverrichting van ver afgelegen plaatsen hierheen worden gezon den. Zoolang men niet breekt met het sy- steem van een leger, dat overal te gebrui- e 00Pen- hpctnnd j n u i i T-i i De bemanning van de „Andra bestond ken is en dat telkens na betrekkelijk korten v van de reederij S(>e. t„d van s andplaats verwisselt, bluft men J Ant uit zeventicn Neder- voor dergelijke verrassingen staan. Men zou j landers en zes Polen, voor de grens een speciale afdeeling moeten hebben, die het land en het volk leert ken- Relaas van kapitein der „Autom". nen en in staat is voortdurend de bevol- De laatste Nederlanders, die nog met de king in bedwang te houden. bemanning van de „Andra" gesproken- De Times sluit zich bij de opvattingen van hebben, zijn de opvarenden van de „Autom' den schrijver aan en beveelt met hem de Panameesch vrachtschip met Nederland ontwapening van de grensstammen aan. Wat sche bemanning gelijk de „Andra" in Afghanistan mogelijk is gebleken, moet geweest. De „Autom" was te Santander in Britsch-lndië, waar de regeering over toen ook de „Andra" daar was, en kort meer geld en grootere militaire macht be- elkaar verlieten beide schepen deze haven, schikt, evenzeer mogelijk zijn. De „Autom" ilaagde er in Bilbao te berei- Omtrent den staat van zaken in het on- ken; hoe dat gebeurde en hoe de opvaren- rustige gebied zelf meldt de correspondent den op de hoogte kwamen van het lot der m. 7 „Andra" vertelde de kapitein van de gis- van de Tunes te Simla, dat een groot aantal teren in Amsterdam aangekomen „Autom' Wazirs en Mahsuds bij het gebruikelijke ge- de heer Catlender, ons in een onderhoud, bed op Vrijdag door den fakir van Ipi zijn dat wij na zijn aankomst met hem hadden, opgezet zich te verzetten tegen de regee- Het *s ons' 200 yertelde hij, zonder licht, ring. Een groote troep opstandelingen moet "binnen zich verzameld hebben in de buurt van Kaz- te stoomen. Wij hebben daar omstreeks mak, waarheen de fakir zijn hoofdkwartier wil overbrengen, dat thans gevestigd b le Arsalkot in het dal van de Shaktu. Dit wijst erop, dat de fakir nog altijd tracht den op- liaaC51_ stand aan te blazen, hoewel men zegt, dat in deze vijf dagen vertoefd, in welken tijd wij de gelegenheid hadden om te constateeren, dat de bevolking daar leeft in angst en vrees voor de bomaanvallen en practisch haast zonder eten. Tweemaal hebben wy plaats een luchtbombardement meegemaakt. De sirene loeit één keer: Vliegtuigen op komst! weet dan de bevol king. de opstandige vergaderingen in Noord-Wa- ziristan in kracht verminderd zijn tengevol ge van een gebrek aan levensmiddelen. In de streek van Spinwam is het rustig en Bankroof in Michigan. - Twee mannen zijn de verbindingen hersteld. De Tori Khel hebben gisteren een overval gepleegd op daar schijnen geen nieuwe vijandelijkheden do Eepositors State Bank te Northville in te wenschen. In Zuid-Waziristand daurente- US A- Z» wis'en te eigenen tusschen de 4.000 en 20.000 dollar, gen is op den ochtend van 16 April een aiVorens zij met traangas verdreven wer- blokhuis te Tiarza, op 28 K.M. van Wana, den. door Mashuds omsingeld. Hun aanvoerder is De Borholm weer vlot. - HetDeensche Moela Sjer Ali. Ook in het district Bannu is stoomschip Borholm, dat sinds 12 April bij Zaterdagavond een plundertocht gehouden Leioes aan den grond zat, is vlot gebracht. ut. ut. tz-j j-d-z. Het schip is naar Lissabon gesleept, waar en Vrydagnacht :s in hetzelfde dnrtnct een men h(/zal repareeren. Hindoe ontvoerd uit een dorp van den stam Na dezen eersten grooten schrik volgt opnieuw de sombere klank van de sirene, tweemaal loeiend, ten teeken, dat ieder, die kan, zich bergen moet, en eerst na af loop van het bombardement wordt drie keer op de sirene geblazen, en dan weet de bevolking, dat het leed weer een oogen blik geleden is en dat de vijand rechtom- keert heeft gemaakt. Als de sirene zich laat hooren, stormt ieder op de bomvrije schuilplaatsen af, die in Santander en ook te Bilbao in over vloed zijn. De bemanning van de „Autom" heeft ze slechts van buiten gezien, geheim zinnige nauwe ingangen, met zakken zand afgedekt. Bij onze komst te Santander troffen wy daar ook de „Andra" aan. De kapitein was in een uitstekende stemming. Hij was opgetogen over de prachtig gelukte reis en gevoelde zich opgelucht, dat hij de aan dacht van Franco's kruisers had weten le ontkomen. Wij zijn daarop in ballast naar Bilbao gevaren, daar wij voldoende acht geven op de gevaren, die ons van de zijde der na tionalisten bedreigden. Het is geraden bij dergelijke tochten vlak onder den wal door te varen, hetgeen hier wegens de steile kusten mogelijk is. Wee den vaartuigen, die zich aan dit consigne niet houden! Helaas heeft ook de „Andra" door verder zee te kiezen zich aan de bescherming van de kustbatterijen onttrokken. Niet ver achter ons aan is de „Andra" opgestoomd op omstreeks 15 mij len uit de kust. Zij had te Santander ge lost en voer via Casto Urdialos naar Salto Caballo met de bedoeling, om daar erts voor Cardiff te laden. Zoo ver heeft zij het echter niet kunnen brengen. Tot mijn schrik las ik in een plaatselijk blad van Bilbao het volgende korte be richt: „De Andra" is acht mijl uit de kust bij Salto Caballo door de piraten tot zinken gebracht". Onmiddellijk ben ik op onderzoek uitge gaan, in de hoop nadere berichten over den ondergang van de „Andra" te vernemen. Het eenige wat ik gehoord heb is dat, wat kustbewoners my konden vertellen. Zij hebben n.L gezien, dat de „Almirante Cervantes" het schip onder vuur nam, waarna de „Andra" snel neiging tot zin ken vertoonde. De bemanning van deze boot bracht zich in allerijl in veiligheid. Zij brachten de sloep te water en bergden zich daarin. Hoewel het vermoeden voor de hand lag. dat de „Cervantes" deze sloep aan boord genomen heeft, heeft niemand van de oog getuigen gezien wat het lot van de beman ning is geworden. De „Autom" heeft, na te Bilbao geladen te hebben, veilig de haven kunnen verla ten, na zich van te voren van de aanwezig heid van nationalistische schepen te hebben overtuigd. De „Hispano", een oud-oorlogs schip, lag wel in de nabijheid, doch mer. heeft van haar geen last gehad. Inmiddels was ook de „Almirante Cervantes", na haar avontuur met de „Andra", verderop gestoomd. Niet ver van Bilbao, doch ver genoeg om de kustbatterijen te ontwijken, stoomde deze kruiser heen en weer. Het was zeven uur in den avond, de „Autom" had haar lichten uitgedaan en beschermd door de duisternis waagde het schip het om langs den kruiser in Noor delijke richting te stoomen. Dat deze toe leg geheel gelukt is, was voor de beman ning natuurlijk een groote opluchting, te meer daar men na de berichten over de „Andra" natuurlijk eenigszins in een opge wonden stemming verkeerde. Bahram Khel. nationale economische betrekkingen en voor de verdeeling der grondstoffen is getroffen. Wij hebben ons steeds weer bereid ver klaard, met al onze krachten aan een derge lijke verstandige regeling mede te werker-, doch tot dusver hebben wij, afgezien van zuiver platonische bijvalsbetuigingen, weinig wederliefde ondervonden. Wy hebben hier uit de consekwenties getrokken en een nieuw vierjarenplan opgesteld, dat de bestaanc'e schaarschte aan buitenlandsche grondstoffen moet verminderen. Nieuws in 't kort. Twee koopvaardij-officieren verdwe nen. - Twee officieren van het tankschip Een goudmijn ontdekt. - Te Kantsjau, in het zuiden van de Chineesche provincie I Kiangsi, heeft men een goudmijn ontdekt welke een gebied zou beslaan van 1.200.000 vierkante yards. De provinciale regeering is bezig plannen uit te werken om deze „Zorozo" van de regeering te VatencïaTda't mijn, welke zeer rijk zou zyn, te exploi- te Constantza in Roemenië petroleum was teeren- komen laden, zijn verdwenen. Daar zij Zuid-Amerikaansch hoogterecord. - Ma- dreigbrieven hadden ontvangen, veronder- joor Raul Sola van de Argentijnsche mili- stellen sommige bladen, dat zij door aan- taire luchtmacht, heeft gisteren een hoogte hangers van Franco zijn ontvoerd. Andere bereikt van 10.200 meter en daarmede een bladen veronderstellen evenwel, dat zij ge- nieuw Zuid-Amerikaansch hoogterecord deserteerd zyn, gevestigd. Geen samenzwering tegen Stalin. - Het Tass-agentschap is gemachtigd de in het buitenland verspreide berichten tegen te spreken, volgens welke een samenzwering tegen het leven van Stalin te Moskou ont dekt zou zijn. Het is volstrekt onjuist, dat men bommen zou hebben gevonden onder de regeeringsloge in den schouwburg. Ongeregeldheden in Polen. - HetPool- sche telegraaf-agentschap is gemachtigd, de berichten tegen te spreken, volgens welke tijdens stakingsrelletjes te Boryslaw en Drohobycz drie personen zouden zijn ge dood. Politieke aanslag te Warnsdorf. - Bij Warnsdorf m Noord-Bohemen is in den af- geloopen nacht een revolveraanslag op den Sudeten-Duitschen afgevaardigde Franz May gepleegd. May bleef ongedeerd, doordat de kogel werd gestuit door de aktentasch die hy voor de borst hield. Honderd communisten gearresteerd. - De politie heeft te Gdingen (Polen) een honderdtal communisten gearresteerd, die aan de haven werkten. Twintig hunner zijn in verzekerde bewaring gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1