Het groene oog van Baa-AI. Inzet verkiezingsstrijd S.D.A.P. Waar het recht zijn loop heeft. Rede Ir. J. W. Albarda. In de „Apollohal" te Amsterdam heeft dé federatie Amsterdam van de S. D. A. P. als inzet van de verkiezingsactie gister avond een groote volksbetooging georga niseerd, waar de heeren Ir. J. W. Albarda, Th. Thijssen en Bern. Franke het woord hebben gevoerd. Drieduizend personen woonden de betooging bij. De heer Bernard Franke behandelde de politiek der laatste vijf jaren van sociaal democratisch standpunt. De reactie der burgerlijke partijen op het incident der „Zeven Provinciën" was een rookgordijn om de uitvoering van het plan-Weiter te bemaskeren. Het ging daarbij niet om de betrouw baarheid van de S.D.A.P., maar doel was de arbeiders de lasten van de crisis te doen dragen. Spr. ging na, hoe, wat betreft dé steunverleening, de loonen, de kosten, de kosten van levensonderhoud, enz., de toestand der arbeiders klasse sinds 1933 is achteruitgegaan. Het aantal werkloozen is mét 81.000 gestegen. De regeering wil de aanpassingspolitiek voorstellen. Haar doel is niet meer om uit de crisis te geraken, doch om de arbeiders terug te dringen uit de positie, waartoe zij door hun vakbewe ging en hun politieke actie zijn gekomen. Daartegenover stelt spr. een positieve wel- vaartspolitiek, in den geest van het Plan van den arbeid. De heer E. Polak herdacht hierna den ontslapen voorzitter van den alg. Neder- landschen typografenbond, den heer F. van der Wal. De heer Thijssen besprak de moeilijkhe den, welke uit de bezuinigingen op het onderwijs zijn ontstaan. De veel te groote klassèn aldus spreker moeten daarom verdwijnen. Deze eisch moet de inzet zijn van den verkiezingsstrijd. Toen de heer Albarda het podium be trad zong de vergadering staande de „Internationale". De heer Albarda noemde niet de voorstellen tot grondwetsherzie ning den inzet van den verkiezingsstrijd, doch het oordeel over het beleid van het kabinet-Colijn. Naast de kreet om meer werk, welke roept om uitvoering van het Plan van den arbeid klinkt de kreet „Ne derland vrij". Spr. gaf een overzicht over den groei der dictatoriale gedachte m Europa. Onder applaus verklaarde spr. de sociaal-democraten innig verbonden met hen, die in Duitschland om den geloofswil- le worden vervolgd. Spr. stelde de godsdienststrijd in Duitsch land als waarschuwend voorbeeld voor hetgeen ons volk ook hier te wachten zou staan. De intolerantie, in het bijzonder tegen over de leer van het christendom, is in- haerent aan het fascisme. In de democratie hebben de eerste beginselen van het chris tendom, d.z. de naastenliefde en de eerbied voor de persoonlijkheid, hun onvolmaakte uitdrukking gevonden. Het dilemma fascis me of communisme is niet veel. De striid gaat thans om een toekomst van vrijheid en welvaart. Er is in Europa een kentering in den opgang van het fascisme. Ook in Nederland voorspelde spr. een achteruit gang. Indien deze economische crisis een halve eeuw eerder ware gebeurd, de arbei dersmassa zou in wanhoop zijn geraakt en ons land zou zijn ondergegaan in een bloedbad. Thans heeft de scholing Van een halve eeuw democratie de arbeiders voor goed gewonnen voor de geestelijke vrijheid- De S. D. A. P. heeft vasten voet gekregen in het Nederlandsche volksleven. Er zijn er, o.a. de Liberalen, die de partij trachten uit te schakelen. Tot dezen zeide spr. „Gij zult het niet meer voor het zeggen heb ben uit te maken, wie aan de regeering zal invloed der Liberalen gebroken. Het is op zijn minst bespottelijk, dat zij zouden heb ben uit te maken, die aan de regeering zal deelnemen. De Liberalen hebben 1907 de socialistische kiezers met rijtuigen naar de stembus gebracht en in 1913 aan de S. D. A. P. een coalitie aangeboden. Toen waren de socialisten even socialistisch als thans. De Liberalen moesten dankbaar zijn voor den strijd der S. D. A. P., voor de demo cratie, het erfgoed der Liberale negentien de eeuw. Een herleving der rechtsche coalitie is uitgesloten. Daartoe ontbreekt het den rechtschen partijen, die in 1935 slechts 48 procent der stemmen behaalden, aan macht en aan eenheid. In de kringen der katholieke arbeiders beweging leven politieke verlangens, die bijna niet verschillen met die der S. D. A. P. Het voordeel, dat het jongste ver slag van het r. k. Werkliedenverbond heeft geveld over de politiek van de regeering Colijn, doet er verlangen kennen naar een Glimlachje Als een millionnair een verstuik ten pols heeft. grondige koersverandering. Deze zal slechts kunnen worden verwezenlijkt in samenwerking met de S. D. A. P., die zich gedurende vier jaren voorbereid heeft op de verantwoordelijkheid een regeering te vormen. Allen, die van de regeeringspoli- tiek hebben geleden en allen, die voor de propaganda voor het Plan van den arbeid hebben gewerkt, roept spr. op om in den komenden stembussenstrijd de zaak der S. D. A. P. voor te staan. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE ZAANDAM. Vragen in den raad gesteld. Zooals men zich herinnert is in den nacht van 8 op 9 April een inwoner van Zaandam overleden na gebruik van een op de markt gekocht geneesmiddel. Naar aanleiding hiervan heeft mr. Th. Es- kens (s.d.a.p.) in de gister gehouden zitting van den gemeenteraad eenige vragen ge steld, o.a. of B. en W. bereid zijn aan de com missie voor de strafverordeningen te ver zoeken op korten termijn een ontwerp-ver- ordening bij den raad in te dienen, waarbij de verkoop van geneesmiddelen op de open bare markt wordt verboden. ZUURSTOFAPPARAAT GESPRONGEN. Smidsknecht gedood. Gistermiddag is in de smederij van den heer P. Hey aan de Dorpsstraat te Zevenhuizen een zuurstofapparaat ge sprongen. De knecht, M. Heemsbergen, kreeg hierbij een stuk ijzer tegen het achterhoofd en werd op slag gedood. De smid liep lichte wonden op. Een oogenblik later hadden de Idee- ren van den knecht vlam gevat. Het vuur kon evenwel spoedig gedoofd wor den. De ruiten van de smederij werden alle vernield. HOLLANDSCHE SOCIËTEIT VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. Het bedrijf uitgebreid en versterkt. De Hollandsche Sociëteit van Levensver zekeringen N.V., opgericht in 1807, hield deze maand haar jaarlijksche vergadering van aandeelhouders ter goedkeuring van de balans. Uit het daarop uitgebrachte verslag blijkt, dat het jaar 1936 in belangrijke mate heeft bijgedragen tot de uitbreiding en ver sterking van haar bedrijf. Aan nieuwe verzekeringen werd bijna 23 millioen gulden gesloten; het totaal ver zekerde bedrag klom met ruim 15 millioen gulden tot 134 millioen gulden. Ten aanzien van de beleggingen zij aller eerst opgemerkt, dat de Hollandsche Sociëteit in 1936 voortging met het koopen van huizen voor beleggingsdoeleinden. Zij bleef zich daarbij beperken tot op goeden stand gelegen, gemakkelijk te verhuren panden, voornamelijk bestaande uit midden standswoningen en enkele winkels. Het bezit aan vaste eigendommen steeg daardoor na toepassing van verchillende afschrijvin gen tot f 3 944.900. Met het sluiten van hypotheken, dat in den loop van het voorafgaande jaar ten ge volge van de verschillende regeeringsmaat- regelen op dat gebied gestaakt was, werd weder een aanvang gemaakt. Op land werd niet meer dan 50 op huizen ten hoogste 60 van de conservatief geschatte waarde verstrekt. De effecten werden evenals vorige jaren getaxeerd naar den laatsten beurskoers van het boekjaar en stegen aanzienlijk in waarde. De leeningen op schuldbekentenis aan provinciën, gemeenten en waterschappen staan a pari op ce balans. De premiereserve werd voor een aanzien lijk gedeelte omgerekend naar een 31/, rentevoet; zij bedraagt thans 49.372.401 en de daaraan ten grondslag liggende gemiddel de rente is 3,68 De vrije reserves stegen na verschillende af- en bijschrijvingen van 1.885.924,07 tot f^.241.640,40. De bedrijfsresultaten waren alleszins gunstig, zoowel ten aanzien van den opslag, de rente, als de sterfte. De winst was weder grooter dan het vorige jaar en bedroeg f 632.254,82 tegen 567.882,85 in 1935. De behaalde resultaten lieten toe om een bedrag var. 500.000 (vorig jaar 460.000) naar de extra-reserve over te boeken en een dividend van 10 f vorig jaar 8 uit te keeren. De heer J. van Hasselt werd bij zijn perio dieke aftreding als commissaris herkozen. MINDER CANDIDATEN TENGEVOLGE VAN DE GEEISCHTE WAARBORGSOM. Bij deze candidaatstelling vond voor de eerste maal toepassing het bij de wet van den 23sten Mei 1935, S. 306 vastgestelde nieuwe artikel 37a van de kieswet, volgens 'hetwelk bij de indiening van elke candida- tenlijst een som van 250 in de consignatie kas van het rijk moet worden gestort. Bij dit wetsartikel is tevens oepaald, dat deze som aan den staat vervalt, ingeval het stemcijfer van de lijst of van de lijstengroep of het stel gelijkluidende lijsten, waarvan de lijst deel uitmaakt, lager is dan 75 pCt. van den kiesdeeler. Klaarblijkelijk heeft deze eisch tot stor ting van een waarborgsom menigeen afge schrikt om candidatenlijsten in te dienen. Immers bedroeg bij de vorige verkiezing van leden der Tweede Kamer in het jaar 1933 het aantal partijen en groepen, dat can didatenlijsten had ingeleverd, niet minder dan 53 met in totaal 824 candidaten, thans zijn slechts twintig candidatenlijsten ingele verd, waarop volgens de thans beschikbare gegevens 557 candidaten voorkomen. Sommige kleine groepen, bij welke het voornemen bestond aan de Kamerverkiezin gen deel te nemen, en die daarvoor reeds bij de verkiezingsbureaux formulieren hadden aangevraagd, hebben het niet tot indiening der candidatenlijsten kunnen brengen, waar schijnlijk doordat zij niet in staat waren de geëischte waarborgsom te storten. TANKSCHEPEN VOOR INDIE. Opdracht van drie schepen. Naar we reeds mededeelden, is aan de werf „Gusto" te Schiedam, ten behoeve van den dienst der Nederlandsch-Indische Tank stoomboot-Mij., de bouw opgedragen van een motortankschip van bijna 4000 ton. Ook van der Giesen en Zoon Scheepswer ven te Krimpen aan den IJssel en de Neder landsche Dok-Mij. te Amsterdam zullen ieder een dergelijk schip bouwen, zoodat de geheele opdracht drie schepen omvat. De machines voor de voortbeweging zul len niet bij de genoemde werven, doch el ders worden gebouwd. Branden. BRAND TE 'S-HERTOGENBOSCH IN ZAADHANDEL. Gisteravond omstreeks tien uur is brand ontdekt in den aan de Smalle Haven gele gen zaadhandel van de firma H. van Enge len te den Bosch. In korten tijd breidde het vuur zich zoo snel uit, dat, toen de brand weer met groot materiaal arriveerde, het pand van boven tot onder in lichter laaie stond. Met acht stralen werd het vuur krachtda dig bestreden en hierdoor slaagde men erin den brand, welke een angstwekkenden von kenregen verspreidde, tot het pakhuis te be perken. Aan de achterzijde, waar het vuur gevaar opleverde voor belendende woonhuizen, werden de huizen natgehouden. Na drie kwartier was de brandweer den brand, welke groote belangstelling trok, meester en kon met de nablussching worden begonnen. Een van de beide in het pakhuis staande auto's kon tijdig naar buiten worden gere den. De andere werd door het vuur ver nield. Over de oorzaak van den brand tast men in het duister. Het pand, dat eigendom is van den heer van Geffen, was verzekerd, evenals de groote voorraad zaden en granen, welke in het gebouw was opgeslagen. Arronditsemenls-Rechlbank Ie Alkmaar (Zitting van 20 April.) Een inbraak in Limmen. Op 23 Maart stonden voor de arrondisse mentsrechtbank alhier terecht C. P. N. en C. M., beiden woonachtig te Limmen, wegens een inbraak aldaar in den nacht van 26 September, waarbij zij een bedrag van 315 hadden weten buit te maken. Hun zaak was toen aangehouden tot heden om den ambtenaar der reclasseering een rapport te laten uitbrengen. Het rapport, dat uitvoerig mondeling werd toegelicht door den heer J. H. Wiggers, luid de, hoewel twijfelachtig, in zekere opzich ten nogal gunstig ten aanzien der beide ver dachten, zoodat de officier er toe te brengen was zijn reeds gehouden requisitoir in zoo verre te wijzigen, dat hij in plaats van 10 maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf tegen beide verdachten thans een voorwaar delijke gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar met een proeftijd van 3 jaar vroeg met de daarbij door den reclasseeringsambte- naar voorgestelde bijzondere voorwaarden. Uitspraak 27 April a.s. Salomon dacht handig te zijn. Het handigheidje ging evenwel in geen enkel opzicht op. Salomon R., die wij selijk niet bij de berechting van zijn zaak was verschenen, was op 22 Januari bij eenige scholen in Enkhuizen aangeloopen en probeerde daar een middel te verkoopen, waarmede men gemakkelijk inktvlekken uit de schoolbanken kon verwijderen. Zijn ver koopstalenten bleken niet slecht te zijn, Salomon slaagde er tenminste in bij twee scholen respectievelijk voor bedragen van 3 en 6 te verkoppen. Salomon schreef voor dit bedrag in het bijzijn van de respec tievelijke schoolhoofden de desbetreffende kwitanties uit, waarna deze laatsten op de achterzijde daarvan de mededeeling ..ac- coord" zetten, waarna verdachte ermee naar den penningmeester der scholen was ge trokken. Onderweg was een gevaarlijk idee bij hem opgekomen, waaraan hij ook nog uitvoering had gegeven ook. Van de 3 had hij n.1. 13 gemaakt en van de 6 op gelijksoortige wijze 16. De penningmeester had aanvan kelijk niets van de falsificatie gemérkt en had de bedragen uitbetaald. De officier van justitie noemde het een ernstig misdrijf, temeer waar dit was ge pleegd door een persoon, die reeds meerdere malen met den strafrechter in aanraking is geweest. Spr. vroeg een gevangenisstraf voor den tijd van 8 maanden. Uitspraak 27 April a.s. Hooger beroep met succes. De kaasmaker A. T. uit Egmond-Binnen had op 29 November op den Hoeverweg een aanrijding veroorzaakt en was hiervoor door den Alkmaarschen kantonrechter veroor deeld tot 25 boete subsidiair 10 dagen hech tenis. T., die van meening was, dat dit vonnis in geenen deele rechtvaardig was, was hiervan in hooger beroep gekomen. De zaak had zich als volgt toegedragen. Verdachte reed op den bewusten avond het was betrekkelijk nat en donker weer op den Hoeverweg in de richting Egmond, toen plotseling voor hem een wielrijder op doemde, die in plaats van op het fietspad midden op den rijweg reed. Verdachte had eerst signaal gegeven en gepoogd den wiel rijder links te passeeren, doch toen dit niet lukte, was hij eindelijk besloten er dan maar rechts langs te gaan. Juist op dat moment evenwel was de wielrijder, de schippers knecht H. E. Rensen uit Egmond aan den Hoef, naar rechts overgezwaaid en de botsing was onvermijdelijk geworden. De wielrijder beweerde op den rijweg ge reden te hebben, omdat het rijwielpad on begaanbaar was geweest vanwege de vele plassen. De officier van justitie voelde ook wel voor het argument van den verdachte. Spr. kon het zich indenken, dat Rensen geheel links zou hebben gereden, waardoor ver dachte feitelijk niet wist wat hij doen moest. De manoeuvre van getuige was al bijzonder roekeloos geweest én spreker verwonderde er zich ten slotte over, dat Rensen niet als verdachte terecht gestaan had, daar hij per slot van rekening de aanleiding tot het on geluk was geworden. Spr. vroeg vernieti ging van het kantonrechterlij k vonnis en requireerde vrijspraak. Slecht uitgekeken. De vrachtrijder C. K. uit Schermerhorn reed aan 14 December op de Noordervaart en wilde aldaar met zijn vrachtauto een boerenerf oprijden om een vrachtje af te leveren. K. overwoog evenwel niet, dat hij bij deze manoeuvre links moest afslaan en dat noch zijn spiegel noch zijn richtingaan wijzer vanaf het linkerweggedeelte zicht baar was. Toen hij dan ook links af ging, was de bestuurder van een luxen wagen, die achter K. reed en hem juist wilde pas seeren, niet meer in staat geweest zijn voer tuig tot stilstand te brengen en een hevige botsing was gevolgd. De beide voertuigen waren totaal vernield en het mocht een won der genoemd worden, dat noch de vracht rijder noch de bestuurder van de luxe auto en diens passagiers er zonder letsel waren afgekomen. Voor dit feit was verdachte K. door den kantonrechter veroordeeld geworden, resp. voor den spiegel tot 6 of 3 dagen en voor den richtingaanwijzer tot 12 of 6 dagen. Verdachte verklaarde in hooger beroep te zijn gekomen, omdat hij van meening was geen schuld aan het gebeurde te hebben. Het getuigenverhoor bracht den officier van justitie er integendeel toe de zaak nog wat ernstiger op te vatten dan de kanton rechter gedaan had en de eisch luidde dit maal 20 of 10 dagen voor het verzuimen uit te steken van den richtingaanwijzer en 10 of 5 dagen voor den onbruikbaren spiegel. Bakkersknecht gekraakt. Tot slot van de morgenzitting werd behan deld een aanrijding op den Kennemerstraat- weg te Alkmaar, waarbij de chauffeur Joh. B. uit Oudorp met zijn vrachtauto op 26 Oc- tober tegen een bakkerswagen was aange- tornd, waarbij de bestuurder van laatstge noemd voertuig werd gewond. Door den kantonrechter was B. deswege veroordeeld geworden tot 15 of 10 dagen. B. was in hooger beroep gekomen, omdat ook hij van meening was, dat er van zijn schuld geen sprake was, een meening, die de officier van justitie na het getuigenverhoor in het geheel niet deelde. Ten slotte werd dan ook bevestiging van het kantonrechter lij k vonnis geëischt. Uitspraak 27 April a.s. Een chauffeur in hooger beroep. Op 5 December j.1. had op den hoek van de Nieuwe Brugstraat en de Binnenhaven te Den Helder een aanrijding plaats tusschen een tweetal auto's. De auto komende uit de Nieuwe Brugstraat, bestuurd door den chauf feur Johannes Reinier A. uit Den Helder, wilde de Binnenhaven oprijden, doch gaf zich niet voldoende rekenschap van de mo gelijkheid van van rechts naderend verkeer met het gevolg dat een auto, bestuurd door den chauffeur A. Bok, eveneens uit Den Helder, met een niet onbelangrijke vaart dwars op den wagen van A. was ingereden. Wegens het geen voorrang verleenen aan van rechts naderend verkeer had de be stuurder van eerstgenoemden wagen voor den kantonrechter te Den Helder terecht ge staan en was deswege veroordeeld geworden tot een geldboete van 15 subsidiair 3 weken hechtenis. A., die van meening was, dat de schuld niet alleen bij hem gelegen had, was van dit vonnis in hooger beroep gekomen en als eerste in de middagzitting der rechtbank werd gisteren zijn zaak berecht. Het bleek inderdaad wel, dat de aanrijden de auto snel had gereden, doch de officier van justitie kon ten aanzien van de overtre ding van verdachte, n.1. het geen voorrang verleenen, toch geen nieuwe gezichtspunten zien, in verband waarmede bevestiging van het kantonrechterlijk vonnis werd gerequi- reerd. Uitspraak 27 April a.s. Een wielrijder gekraakt. Er was een uitvoering geweest van de plaatselijke gymnastiekvereniging in Castri- cum en bij het uitgaan der daarvoor ge bruikte lokaliteit was het op den weg be grijpelijkerwijze nogal wat „doenig" geweest. Ook Johannes P. C., bakkersknecht te Limmen, had de festiviteit bezocht en begaf zich na afloop daarvan met zijn meisje per auto huiswaarts. Op den Beverwijkschen straatweg evenwel had C., die met groote snelheid reed, den tuindersknecht Th. Scher mer, die aldaar met zijn vriend N. Stuijf- bergen op de fiets reed, aangereden, waar door laatstgenoemde ernstige hoofdwonden had opgeloopen en later naar het zieken huis te Alkmaar moest worden vervoerd. Cl was om de maat vol te maken na de aan rijding doorgereden. Het bleek uit het getuigenverhoor, dat er zich langs den Beverwijkschen straatweg wel een fietspad bevindt, doch dat dit ter plaatse tijdelijk onderbroken was. De prac- tijk is, dat veel wielrijders in het donker de aanrijding geschiedde des nachts om half één niet zien waar het fietspad opnieuw begint en ook ditmaal was Schermer met zijn vriend nog op den rijweg, terwijl naast hem het fietspad weer berijdbaar was ge weest. De verdachte grondde zijn verweer op het feit, dat hij niet gezien had, dat er fietsers reden, omdat er naast den weg toch een fietspad was. Hij had op het moment van de aanrijding wel een tik gehoord en glasgerinkel, doch was min of meer uit angst doorgereden. De officier van justitie vond, dat de ver dachte roekeloos had gereden. C. had niet uitgekeken, anders had hij toch zeker de wielrijders moeten opmerken. Dat verdachte doorgereden is, maakte zijn zaak nog ern stiger, daar dit een egoïstische manier van doen is, die zeer zeker niet door den beugel kan. Spr. zeide de keus te hebben uit een vrijheidsstraf zonder meer en een. geldboete plus intrekking van het rijbewijs, doch daar verdachte thuis is en slechts zak geld krijgt, meende spreker niet anders te kunnen requireeren dan een vrijheidsstraf. De eisch luidde ten slotte 2 maanden hech tenis. Uitspraak 27 April a.s. KNOEIERIJEN MET VOETBAL-POOLS. Chef op het kantoor deed zelf mee. De populariteit van het voetbalspel in ons land heeft enkele handige ondernemers er toe gebracht om naar Engelsch voorbeeld z.g.n. voetbalpools op te richten, welke als volgt functionneeren. Men koopt bij een agent, meestal sigaren handelaar, een biljet, waarop een groot aan tal voetbalwedstrijden, die Zondags zullen worden gespeeld, voorkomen en men vult daarachter de vermoedelijke uitslagen in. Een en ander kost 4 cent per rijtje uit slagen. Men levert de ingevulde biljetten weel bij den agent in, die ze naar het hoofd kantoor opstuurt en de inzender, die het grootst aantal juiste uitslagen heeft inge vuld, ontvangst den hoofdprijs. Het juist raden van deze uitslagen valt natuurlijk niet mee en om aan deze moeilijkheid tegemoet te komen hadden de 31-jarige gemeente-ambtenaar B. A. K. en de 46- jarige Th. R., die op het G. A. O. K. voet balpoolkantoor te 's-Gravenhage werkzaam was, de volgende afspraak gemaakt. K. kocht de formulieren, vulde ze in, onderteekende ze en stelde ze aan den agent weer ter hand. Ze kwamen daarna natuurlijk op het kan toor van de „Pool" terecht, waar R. de biljetten in handen kreeg, de uitslagen veranderde en op juiste wijze invulde, waardoor dus K. een prijs won. Het ging alles naar wensch. De eerste maal won K. een prijs van 510 onder den naam G. A. O. K. Boys, waarna het met succes nog eenmaal gepro beerd werd onder den naam B. Nieuwen- huis. Ditmaal was de buit f 639. Van het op deze wijze verkregen geld droeg hij twee derde aan R. af. De kruik gaat evenwel net zoo lang te water tot zij breekt. Nog had hij de derde maal succes. De eerste prijs werd gewonnen en bedroeg niet minder dan 1202, en nu onder den naam S. de Jong te Schiedam. Deze S. de Jong (alias K.) verzocht nu de directie van de Pool de gewonnen som hem per niet-aangeteekenden brief te zen den. De directeur van het kantoor ver trouwde echter de zaak niet en begaf zich persoonlijk naar Schiedam om den prijs ten huize van een agent uit te betalen. Tevoren was evenwel de politie gewaar schuwd. 247. Alle reizigers die van boord kwa men werden aangesproken door Chinezen, ogenschijnlijk met de bedoeling om hun koffers te mogen dragen. Een opmerk zaam toeschouwer echter kon duidelijk zien dat ze elkaar geheime teekens gaven. 248. Niemand had er dan ook erg in dat zelfs de bootsman tot een geheime bende behoorde. Deze gaf allerlei tekens door het knopen van het touw aan de meerpalen. Als hij het touw drie keer om de spil slin gerde betekende dit: Pas op! Gevaar!

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7