DOUWE EGBERTS TABAK ÉÉN £aatste AedcfUm uit alle deelen der wereld in melange ANNO 1753 FRIESCHE HEEREN-BAAI JAREN ERVARING IN PIJPTABAK werd, toen hij bet geld In ontvangst $Qde nemen, gearresteerd, en bekende da- dèlijk de fraude te hebben gepleegd. Eveneens legde R., die eenigen tijd later aangehouden werd, een volledige bekentenis af. Ter terechtzitting voor de Haagsche rechtbank werd als eenige getuige de direc teur van de G. A. O. K.-P00I, de heer van G. gehoord. Daar beide verdachten bekend hadden, kwamen er geen nieuwe feiten aan het licht. De officier van justitie, mr. N. S. Hoekstra, vond de gepleegde feiten ernstig, doch wilde rekening houden met de omstandigheid, dat geen van beide verdachten eerder veroor deeld was. Tegen B. A. K. eischte de officier een ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk, tegen Th. R. een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk, bij beiden het voorwaardelijke deel met een proeftijd van drie jaar. De verdediger van K., mr. Dubbink, be toogde, dat men verdachte wel in groote verleiding had gebracht. Wat was n.L het geval geweest? Toen in Oetober de G.A.O.K. -pool haar werkzaamheden begon, floreer den de zaken niet al te best. De directie be sloot toen een reclametruc toe te passen. Beide verdachten K. en R. werden in het complot genomen. K. zond biljetten in, R. veranderde ze precies zooals nu gebeurd was doch alles met goedvinden van de directie, die K. als eerste prijswinnaar een groote som uitbetaalde. K. zond de ontvan gen gelden volgens afspraak weer naar den directeur terug en ontving voor zijn bemid deling een kleine belooning. Toen het later beter ging met de „pools" behoefde men de reclame-truc niet meer toe te passen, maar de verdachten hadden blijkbaar den smaak beet en pasten de truc voor eigen rekening toe. Mede wijzend op het gunstig reclassee- ringsrapport van verdachte K. drong plei ter op uiterste clementie aan. De verdediger van R., mr. Woudstra, con cludeerde voor dezen verdachte wegens niet voldoende feitelijke tenlastelegging ontslag van rechtsvervolging. Subs. drong ook hij op uiterste clementie De Spaansche burgeroorlog Regeering meldt overwin ning bij Teruel. Nieuwe luchtgevechten boven het Asturische front. Frontberichten van regeeringszijde. Het ministerie van oorlog deelt mede, dat de regeeringstroepen die ten Noorden van Teruel opereeren, het dorp Celedas hebben bezet. Zij maak ten kanonnen, mortieren, machinege weren, geweren en kisten munitie buit. Het aantal gevangenen is aan zienlijk. Gedurende den strijd liepen soldaten der opstandelingen naar re geeringstroepen over. Volgens een te legram van het Spaansche persagent schap afkomstig uit Valencia zijn door de bezetting van Celedas de verbin dingen tusschen Teruel en Saragossa verbroken. De jonge berichten uit Gijon melden, dat de artillerie der regeering Oviedo heeft gebombardeerd. Te Grado en Escam- plero is de artillerie druk in actie. Aan het Baskische front heerscht slechts geringe activiteit. In den sector van Eibar hebben de opstandelingen na een aanval der regee ringstroepen de stelling Garaochi moeten prijs geven. Te Elqueta heeft de artillerie de stellingen der rechtschen bestookt. Het slechte weer maakt belangrijke operaties onmogelijk. Volgens inlichtingen van de. Baskische verdedigingsraad begaven zich gistermid dag 5 rechtsche vliegtuigen naar Bilbao. Een patrouille jachtvliegtuigen van de re geering vloog hen tegemoet en er ontspon zich een verbitterd luchtgevecht. Een der rechtsche drie-motorige vliegtuigen stortte weldra neer. Een tweede werd geraakt maar vermocht nog op rechtsch gebied te dalen. De vliegtuigen schenen van een nieuw zeer bombardementstype te zijn. Vóór hun ontmoeting met de regeerings- vliegtuigen hebben zij nog een aantal bom men laten vallen. Omtrent het toestel der opstandelingen dat op 18 dezer boven Bilbao omlaag werd geschoten, wordt nader gemeld, dat de bei de inzittenden, welke te pletter zijn geval len doordat de parachute niet openging, Duitsche officieren zijn. In de jekker van den piloot werd een pas ten name van Hans Sobolka, geboren te Berlijn 1912 gevonden. De pas werd te Berlijn en te Rome van een visum voor zien en droeg het stempel „Littorio Aeros- calo". Op de parachute staan Duitsche opschrif ten. Als constructie jaar staat opgegeven 1935 en verder draagt het valscherm het zegel van het Duitsche ministerie van luchtvaart. De zender radio-Unie heeft gisteravond de officieele communiqués uitgegeven. De landlegers: van bijna alle fronten Kijn berichten ontvangen over fusillades, Welke overal zonder gevolgen zijn geble ven, Van het middenfront meldt men voorts, dat Madrid door de artillerie der efostandelingen is gebombardeerd. Er zijn Ifechtoffers te betreuren. Aan het front van Teruel zijn de regee ringstroepen opgerukt. Zij hebben een belangrijke stelling aan (Hen weg van Saragossa bezet en een groo te hoeveelheid oorlogsmateriaal buitge maakt, o.m. twee stukken geschut en tien machinegeweren en daarbij verscheidene gevangenen gemaakt. Front bij Toledo: De regeeringsartillerie heeft met succes de wapenfabriek van To ledo bezet, waar belangrijke schade werd aangericht. Men heeft 19 ontploffingen vastgesteld en waargenomen, dat een zeer groote brand is uitgebroken. Voorts hebben zich wederom verschei- denen opstandelingen aan de linies der re geeringstroepen aangemeld. Het communiqué van het ministerie van marine en luchtvaart maakt melding van bombardements- en verkenningsvluchten boven Saragossa, Qvruel en militaire doe len. Verscheiden troepenconcentraties der opstandelingen werden gebombardeerd. Tenslotte heeft de regeeringsluchtmacht gisterochtend om negen uur de vijandelijke stellingen bij Penneroya gebombardeerd. Na een gevecht in de lucht moesten de vijandelijke toestellen zich terugtrekken. Een toestel kwam achter de linies der re geeringstroepen terecht. Madrid gebombardeerd. De hoofdstad werd gisteren den geheelen dag door de artillerie der opstandelingen gebombardeerd. Er zouden dertig dooden en gewonden zijn. Mededeelingen van opstandelingenzijde. Het groote hoofdkwartier van de troepen van Franco deelt mede, dat gisteravond acht uur de toestand als volgt was: Aan het front in Aragon trachtte de vijand aan te vallen in den sector Almude- var, hij werd evenwel teruggeslagen en liet twintig dooden op het slagveld achter. In den sector Teruel werden door de rechtsche troepen verscheidene aanvallen teruggeslagen. Aan het front in Biskaje be zetten de troepen van Franco de hoogten van Iturrigori en Tallamonte. De regee ringstroepen werden, niettegenstaande hun hevigen tegenstand, op de vlucht gedreven. Zij lieten meer dan honderd dooden en 250 gewonden op het slagveld achter. Aan het front in Leon hebben de recht sche troepen de Siërra Garacedo van vijan den gezuiverd. De vijand liet 65 dooden achter en velen werden krijgsgevangen ge maakt. Van het front voor Madrid en van de divisies Soria en Avila valt niets te mei dén. De zuidelijke legers hebben bij de pas van Calatraveno den vijand verslagen en 48 tegenstanders, waaronder een kapitein, ble ven dood op het slagveld achter. Aan het front in Andalusië werd een bombardements- en een jachtvliegtuig van de regeering omlaag geschoten. Overwinning van de regeerings troepen bij Teruel. Van het front van Teruel wordt verno men, dat de regeeringstroepen zich hebben meester gemaakt van het dorp Celades, achttien kilometer ten noorden van Teruel. De aanval begon te tien uur in den och tend. Verscheidene compagniën verlieten de loopgraven onder bescherming van het spervuur van de artillerie. Op het oogen- blik, dat zij in contact zouden komen met den vijand, opende bombardementsvliegtui gen, beschermd door jagers, een hevig bombardement op de stellingen van de op standelingen. Door de bescherming van de jachtvliegtuigen konden de bombardeurs rustig hun torpedo's werpen op de loop graven en het blokhuis der rechtschen. Het resultaat van dit -bombardement was ver schrikkelijk. Na dit bombardement stormden de infan teristen en de opstandelingen trokken zich terug, eerst in goede orde, doch later sloe gen zij plotseling op de vlucht. Zij lieten een aanzienlijke hoeveelheid materieel ach ter. De regeeringstroepen rukten Celadas binnen, waar enkele groepen opstandelin gen nog tegenstand boden. Zij hadden mi trailleurnesten ingericht in de kerk en in de Carrascalwijk. Hun tegenstand duurde evenwel niet lang en in het begin, van den middag lagen de stellingen van de regee ring een kilometer voorbij Celadas. De re geeringstroepen r.amen tachtig man van de opstandelingen gevangen, verder maakten zij een kanon van 15.5 c.m., twee van jO.5 c.m. en vier van 7.5 c.m. buit. Bovendien een anti-tank kanon en twee stukken lucht doelgeschut, vijf mortieren, veertien mi trailleur en 300.000 patronen. Debatten in het Engelsche Lagerhuis. De blokkade van de Baskische kust. In het Lagerhuis heeft Ackland, van de Liberale oppositie gisteren als zijn meening uitgesproken, dat Britsche oorlogsschepen de Britsche koopvaardijschepen behoorden te beschermen tot de grens der territoriale wateren. Verklaring van Hoare. Sir Samuel Hoare legde vervolgens een verklaring af, waarin hij uit naam van da regeering o.m. zeide: Wij zullen den toestand van dag tot dag volgen en, wanneer wij tot de opvatting komen, dat de z.g.n. blokkade niet doel treffend is, zullen wij de eersten zijn om den nieuwen staat van zaken te aanvaar- den. De Britsche vlootpolitiek definieerende zeide Hoare, dat deze er uit bestaat alle Britsche schepen in volle zee te bescher men. Hij voegde hieraan toe: In de terri toriale wateren zijn wij niet bereid Brit sche oorlogsschepen te zenden, niet zoo zeer om het gevaar voor de Britsche sche pen, hoe groot dit ook moge zijn, dan wel omdat wij gelooven, dat de niet-in- mengingsovereenkomst in gevaar zou brengen. Wij gelooven, dat wij aan een nieuw hoofdstuk beginnen in de niet-inmengings- politiek en het is van vitaal belang dat wij hierom geen enkele ontbrandbare stof werpen op de elementen, die reeds vol doende brandbaar zijn en dat wij in deze vitale kwestie naar den geest zoowel als naar den letter de niet-inmenging handha ven. „Wij beschermen de Britsche schepen in volle zee, of zij onze raadgevingen opvol gen of niet. Wij hebben Franco deze laat ste twee of drie dagen nog er van in ken nis gesteld, dat wij niet zullen dulden, dat onze scheepvaart :n volle zee belem merd wordt en dat hij zelfs verantwoorde lijk gesteld zou worden voor alle schade die hij in de territoriale wateren zou kun nen veroorzaken. Terwijl wij de bescher ming van onze schepen voortzetten, ver plichten wij ons niet in welken vorm ook, tot bescherming. Lloyd George stelde de vraag of wan neer de twee of drie schepen, die nog te Juan de Luz liggen vol levensmiddelen voor menschen, die van honger te Bilbao sterven, in zee steken naar deze stad en de Britsche vloot daarvan in kennis stellen, deze maatregelen zal nemen om ze tegen Franco te beschermen. Hoare antwoordde hierop: „In volle zee zeker". Lloyd George zeide nog: „Ik geloof, dat de Britsche politiek, wel verre van niet- inmenging te vestigen, de blokkade van Franco zal versterken, op het oogenblik, waarop Franco bezig is zonder twijfel ver slagen te worden. De Spaansche regeering is op het oogenblik in het voordeel en heeft het vertrouwen, dat zij zal winnen. DE CONTROLE OP DE NIET-INMENGING. Nederlandsch schip onderwerpt zich als eerste aan controlemaat regelen. Het eerste stoomschip, dat te Dover is binnengeloopen om waarnemings- officeren aan boord te laten volgens de bepalingen van het controleplan be treffende de niet-inmenging in de Spaansche aangelegenheden, was het Nederlandsch, 1306 ton metende schip „Theseus" van de koninklijke Neder- landscbe stoomboot maatschappij. Een motorboot met twee ambtenaren van het .Doversche bureau der contro le-commissie begaf zich naar de „Theseus", aan boord waarvan de ambtenaren eenigen tijd bleven. Later vertrok het schip, dat voor Vigo bestemd is. ROOSEVELT EN DE AMERIKAANSCHE BEGROOTING. President Roosevelt heeft gisteren het congres om goedkeuring verzocht voor de tweede uittrekking van 1500 millioen dol lars voor steundoeleinden. Aan zijn ver wachting, dat het tekort op de begrooting 418 millioen dollars zou bedragen, voegde hij toe, dat het noodzakelijk is een strikte bezuiniging toe te passen teneinde de ver wachte vermindering van 600 millioen dol lar in de rijksmiddelen te bestrijden. In zijn speciale boodschap zeide hij nog, dat het Amerikaansche belastingstelsel onver wijld naar aan een nauwkeurig onderzoek dient te worden onderworpen. Hij zin speelde er op, dat in de volgende zitting van het congres een nieuwe belastingwet zou worden ingediend. Roosevelt verdedigde voorts de begroc- tingscijfers voor leger en vloot en deed 'n scherpen aanval op bepaalde groepen, die een krachtigen druk uitoefenen om de re- geeringsuitgaven te doen toenemen. De president waarschuwdé, dat nieuwe belas tingen moeten worden opgelegd om toe wijzigingen te financiëren, welke niet in de begrooting zijn goedgekeurd, en hy uit te zijn afkeuring over het besteden van rijksgelden aan processen tegen de regee- ring. De leiders van de twee groote partijen- in het congres hebben Roosevelts pleidooi vopr bezuiniging toegejuicht, en beloofd mede te werken om een sluitende begroo ting te verkrijgen, hoewel de republikei nen verklaarden de poging te laat te ach ten. Het representantenhilis heeft zijn goed keuring gehecht aan de „Mérritt Bill", waarzij de regeering wordt gemachtigd 'n bedrag van vijf millioen dollar uit. te trek ken voor de wereldtentoonstelling te New York in 1939. Het ontwerp gaat thans naar den Senaat. Nieuws in 't kort. Moeilijkheden met een Britsch schip. - De „Petit Gironde" meldt, dat het Brit sche schip „Sarastone" dat een lading aardappelen en uien aan boord had, ver geefs getracht heeft de blokkade voor Bil bao te breken. Het keerde over Verdin naar' Bordeaux terug om te lossen. Een deel van de lading werd inderdaad aan wal gebracht, maar vandaag heeft de vakvereeniging van havenarbeiders beslo ten de lossing te staken. In dit verband wordt opgemerkt, dat de post voor controle op de niet-inmenging van de lossing ge bruik wilde maken om na te gaan of er wapens tusschen de lading waren. Joodsche organisatie ontbonden. - De Gestapo heeft ontbinding gelast in geheel Duitschland van de joodsche organisatie „Bnai Brith" een soort broederschap, die in de negentiende eeuw opgericht was en die zich ten doel stelde, moreele en philan- thropische gedachten te verspreiden en die aanhangers in Europa en de Vereenigde Staten telde. Verscheidene functionarissen der organisatie zouden zijn gearresteerd. Het motief, dat tot deze maatregelenaan leiding zou hebben gegeven, zou zijn, dat „Bnai Brith" de deviezenwetten zou heb ben overtreden. Onveilig China. - Tsjiang Kai-sjek, die zich op het oogenblik te Hangtsjou be vindt, interesseert zich persoonlijk voor de jacht op de bandieten, die dezen Zondag op den weg van Nanking naar Hangstjou bij het Mokansjan-gebergte den vice-direc- teur van de Kintsjèng-bank en den direc teur van de filiaal der bank van Tientsin hebben ontvoerd. De bandieten zijn in het gebergte verdwenen, na een gevecht te hebben geleverd met de politie, van wie een inspecteur gedood werd en twee agen ten gewond. Een wereldstaddrama. - Te New York zijn de krantenlezers gisteren geschokt door een bericht, dat een 24-jarige violiste al daar, Julia Nussenbaum, wier naam in de kunstenaarswereld echter „Tania Lebova" was, op gruwelijke wijze in haar studie zaaltje was gewond. Dit zaaltje, waar zij uit den aard dier zaak vaak moest musicee- ren, was voor het geluid geisoleerd, zoo dat men buiten niet veel kon hooren van wat daarbinnen geschiedde. Julia Nussen baum nu bleek met hamerslagen op don schedel te zijn getroffen. Overgebracht naar het ziekenhuis, is zij daar gestorven, nadat nog een operatie beproefd was om haar te redden. De vermoedelijke dader, Mischa Ross, '11 man van dertig jaar, die werk van het meisje gemaakt had, doch geen tegemoet koming had gevonden, is in hechtenis ge nomen. Hij was stomdronken aangetroffen in de woning van zijn vrouw, met wie hij op slechten voet was. Later heeft Mischa Ross bekend de daad te hebben gepleegd. Ross was de impresa rio van de violiste. De vermoorde jonge vrouw was uit een vermogende famile en speelde voor de ra dio. Zij had een vast contract van 110 dol lar per week. Volgens Ross zou zij hem hebben aangevallen, maar uit de recon structie van het gebeurde is het waar schijnlijker, dat" Ross de violiste van ach teren is genaderd en haar onverhoeds de hamerslagen heeft toegebracht. J>xooinciaa£ 7lieums OTERLEEK De afdeeling Oterleek—Stcmpetoren van den Bond voor Staatspensionneering hield Maandagavond een ledenvergadering in café A. van Ham, welke matig bezocht was. De voorzitter memoreerde in z'n openings woord het verschijnsel van weinig vergade- ringbezoek, doch zou dit maar beschouwen ais een bewijs van vertrouwen in het bestuur. Het jaarverslag van den secretaris was 111 mineur gesteld, doch het ledental was vrij wel gelijk gebleven. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 119.39 de uitgaven f 94.02, saldo 25.37 Y-Een oogenschijnlijk gunstig beeld dus, doch de penningmeester zette hier een domper op, door de mededeeling, dat een aantal leden in totaal reeds 40 contributie hadden vooruitbetaald. Was dat niet ge beurd, dan zou er een tekort zijn geweest van 15,13. t De heer G. Voogt werd als vaste bode benoemd. Het geheele bestuur moest aftreden vol gens reglement, doch allen waren herkies baar. Met biina algemeene stemmen werden de aftredenden dan ook herkozen. De func ties werden onderling als volgt verdeeld: Dr. Heringa, voorzitter, J. Dskker Sr., secre taris. K. Govers, penningmeester, P. Slot, K. Verweel, R. Renooi en G. Voogt, leden. Bij de rondvraag werden nog enkele huis houdelijke zaken naar voren gebracht, waarna sluiting volgde. WERINGERWAARD Landbouw en Maatschappij. Door de nieuw opgerichte jeugdclub van Landbouw en Maatschappij hield de heer Zuidervliet, directeur van de Handelsschool te Zaandam, een lezing in het lokaal van den heer R. Breed. Wegens ontstentenis van den voorzitter, den heer Cor Bakker Cz., werd de bijeen komst geopend door den heer W. Clotcher, die spreker en aanwezigen hartelijk welkom heette. De heer Zuidervliet wees er op, dat krach tige mannen in dezen tijd gewenscht zijn om het platteland weer omhoog te brengen. Breedvoerig werd uiteengezet de geschie denis van de boeren vanaf den Romeinschen tijd tot heden en nu leven we weer onder den druk van den industrieelen stand. Voor beelden van groote ellende werden geschil derd. In den persoon van Jan Smid hebben we een dergelijke groote figuur gevonden, die, gedreven door zijn groote liefde, voor het boerenvolk den weg heeft gewezen, welke gevolgd zal moeten worden om het groote onrecht dat bestaat tusschen in- dustrieelen en platteland, vooral het ver schil in loon op te heffen. Breedvoerig werd Landbouw en Maatschappij besproken, waarbij alle politieke partij kunnen aan sluiten. Na de pauze richtte spr. zich-speciaal tot de jeugd. De jeugd moet het werk van de ouderen voortzetten en zich inschakelen in den grooten strijd. Voor ontwikkeling behoeft men niet altijd vreemde talen te leeren. De jeugd moet inzicht krijgen .in de maat schappelijke structuur. Mee helpen strijden, om de bestaande groote onrechtvaardigheid op te heffen. Alles wat hier in 't kort is weergegeven, werd op duidelijke en begrijpelijke wijze door spr. naar voren gebracht. Na.afloop, gaven .15. personen, w.o. -ook eenige jonge dames, zich als lid-op. De waarnemend voorzitter bracht dank aan den spreker, die ons geholpen heeft om onze oogen te openen en sloot de goed geslaagde bijeenkomst. De Spaansche burgeroorlog De oprichting van een nieuwe partij door Franco. Het besluit van generaal Franco, alle politieke partijen, die hem steunen, te ver- eenigigen in één groote partij,, de „Falange Espanola Traditionalista Y de La J. O. N. S.". beteeként ontegenzeggelijkzoo meldt de Reuter-correspondent een over winning voor de Spaansche Phalanxisten, de fascisten, die vergeleken kunnen wor den met de Italiaansche zwarthemden en de Duitsche S. A. en S..S. De naam van de nieuwe partij- bestaat niet alleen uit den naam Falange Espanola, die niet veranderd is, doch tevens wordt er de „J. O. N. E. S." in genoemd, de na tionale vakvereeniginsjeugd, welke partij georganiseerd is om de denkbeelden van Franco onder de massa's ingang te doen vinden. De eenige bijdrage der traditio nalisten in den naam der nieuwe partij -is het woord „Traditionalista". Bovendien wordt in de inleiding van het decreet uitdrukkelijk gezegd, dat de „26 punten" der Phalanxisten den grondslag vormen van het programma der nieuwe partij. Actieve Carlisten, met wie de correspon dent van Reuter over het nieuwe decreet heeft gesproken, verhelen geenszins hun teleurstelling en angstige voorgevoelens. De Carlisten zijn een fanatieke partij, zoóals men in Europa geen tweede vindt. Zij zijn Monarchisten, doch hun trouw aan een „Pretendent" voor den Spaanschen troon is waarschijnlijk niet zoo alles-overheerschend of zoo onverzettelijk als hun militaristisch Carlisme en hun droom, de oude glorie van Spanje in het hedendaagsche Europa weder eenigszins te doen opleven. Alleen in het noorden, in het bijzoder in Navarre, wortelt het Carlisme werkelijk hl de massa. Elders telt het Carlisme zijn aanhangers voornamelijk onder de aristo cratie. De plotselinge verschijning in Navarre in den nacht van 40.000 „roode baretten" zooals de Carlisten wegens hun uniform worden genoemd was het die een mili taire opstand deed uitgroeien tot een na tionalistische beweging. Zij het ook' tpen nog op geringe schaal. Sedertdien hebben de Carlisten, met ge neraal Mola als hun voornaamsten woord voerder, voortdurend getracht den gróeï van het Phalanxisme te beletten, dat zij beschouwen als een verzameling verkapte anarchisten en bolsjewieken.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8