DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENHENÏ Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 95 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 23 April 1937 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand Alkmaar, 23 April. Twee feiten vragen de aandacht: de be sprekingen in Venetië tusschen Mussolini en Schuschnigg en de actie van Lansbury. Mussolini en Schuschnigg hebben reeds een eerste onderhoud gehad en hoewel over dat onderhoud géén communiqué is uitgege ven, meent men te mogen aannemen, dat de geheele Europeesche politiek besproken zal ■worden en dat gisteren hoofdzakelijk econo mische vraagstukken behandeld zijn. De Reuter-correspondent in Venetië meent te weten, dat Oostenrijk bereid is trouw te blij ven aan de protocollen van Rome, indien de Italiaansche politiek ook onveranderd blijft. Oostenrijk wenscht zich bij geen verbond of blok aan tè sluiten, noch bij een Duitsch- Italiaansch, noch bij een anti-Duitsch blok. .De Oostenrijksche politiek wordt geken merkt door een gelijke vriendschappelijke houding tegenover alle buurstaten. Schuschnigg, aldus meent men te weten, is bereid het standpunt te aanvaarden dat de restauratie vaii het huis Habsburg op het oogenblik inopportuun is, doch Mussolini erkent dat de restauratie een kwestie van zuiver binnenlandsch politieken aard, en daarentegen de Anschluss een internationaal vraagstuk is. Men gelooft, aldus Reuter, dat Schusch nigg en Mussolini op deze wijze eenige symptomen van vervreemding van den laat- sten tijd hebben verwijderd en hun trouw aan de protocollen opnieuw - hebben beves tigd. Oostenrijk zal ophouden de Asschepoester, van de Europeesche politiek te zijn en. wenscht een eigen nauwkeurig bepaalde po litiek te voeren. De Giornale d'Italia publiceerde vóór het begin van de besprekingen een hoofdartikel, volgens hetwelk bij de besprekingen tus schen Mussolini en Schuschnigg de volgen de punten behandeld zullen worden: 1. de Italiaansch-Oostenrijlcsche betrek kingen der beide landen met de nabuurlan den in het algemeen; 2. de werking der pro tocollen van Rome; 3. de politieke belangen van Italië en Oostenrijk ten aanzien van het Duitsch-Oostenrijksche accoord van 11 Juli 1936 en de latere accoorden tusschen Italië en Duitschland, gebaseerd op de spil Rome- Berlijn; 4. de uitwerking van de Italiaansch- Zuidslavische accoorden op de politieke be langen van Oostenrijk en op het stelsel der protocollen van Rome; 5. de kwestie van de restauratie der monarchie in Oostenrijk; 6. de in sommige landen bestaande neiging te trachten Oostenrijk te verwijderen van de drie beginselen van zijn politiële, t.w. de zorg voor de protocollen van Rome, de Duitsch-Oostenrijksche accoorden en de !'ch-Italiaansche accoorden. Volgens het blad zal de ontmoeting te Venetië vooral ten aanzien van het laatste punt opheldering brengen. De verklaringen, die Schuschnigg naar aanleiding van zijn jongste bezoek aan Boedapest heeft afge legd, sluiten volgens de Giornale de moge lijkheid uit van een nieuwen koers van Weenen, waardoor het zich zou afkeeren van de traditioneele samenwerking met Italië. En nu Lansbury! De Engelschman, die met Hitier een onderhoud gehad heeft en nu in Londen is teruggekeerd. Lansbury ver klaarde bij zijn terugkomst, dat hij ook een onderhoud hoopte te zullen hebben met Mussolini en hij zeide: „Hoewel Hitier en ik ons rekenschap gaven, dat er moeilijkheden bestaan, geloof ik, dat Hitier evenals ik denkt, dat met goeden wil de moeilijkheden niet onoverkomelijk zullen blijken te zijn". Lansbury was van meening, dat Hitler's bereidverklaring, om aan een eventueele conferentie deel te nemen, met open armen moest worden ontvangen. In het Engelsche Lagerhuis weid aan Baldwin gevraagd, of het hem bekend was, dat Hitier verklaard had, dat de Duitsche regeering bereid zou zijn, deel te nemen aan een nieuwe wereldconferentie. Baldwin antwoordde bevestigend en voegde er aan toe, dat het standpunt van de Britsche regeering inzake deze kwestie meermalen duidelijk was gemaakt. Natuur lijk zal zij geneigd zijn aan een wereldcon ferentie deel te nemen op voorwaarde, dat uit een volledig onderzoek blijkt dat zulk een conferentie kans van slagen zou heb ben en mits zij voldoende is voorbereid. Op de vraag, of de regeering bereid was haar woorden in daden om te zetten en zich in verbinding te stellen met de Duitsche re geering antwoordde Baldwin dat hij geen vragen kon beantwoorden, die op hypothe sen zijn gebaseerd. De Spaansche burgeroorlog Voortgezet bombardement van Madrid. Het ongewoon hevige bombardement van Madrid heeft ook gisteren voortgang gehad, maar het aantal slachtoffers is beneden dit der laatste dagen gebleven. Blijkbaar waren de Madrilenen er op ingesteld, want zoodra de eerste ontploffingen weerklonken, vlucht te de bevolking haastig in de kelders. Na den middag keerde de rust tijdelijk terug, totdat tegen den avond het bombardement intensief hervat werd. Onder de projectielen die neerkwamen, waren granaatkartetsen en brandbommen, waarvan alleen op de Gran Via twintig en dertig in de wijk van de straat van Toledo terecht kwamen. De trams waren geheel lèeg en nergens werd een paniek geconstateerd. Omtrent den toestand van hen, die in de Universiteitsstad zijn ingesloten, is het vol gende bericht van regeeringszij de voorhan den: „De toestand der opstandelingen in de Universiteitswijk wordt dagelijks nijpender. Naar raming zitten 3500 hunner belegerd in de verschillende gebouwen. Aan de oevers van de Manzanares hebben de opstandelin gen eenige putten gegraven om hun water voorziening te verzorgen. Hun pogingen om drijvende bruggen te bouwen, in plaats van de door de regeeringsbatterijen vernielde, mislukten. De regeeringstroepen, die opge steld zijn aan beide kanten van de passage, die. de Universiteitswijk verbindt met de Casa de Campo, zijn voortdurend op hun hoede en richten bij het eerste alarm een kruisvuur van automatische vuurwapenen en kanonnen op den vijand". In den laatsten tijd hoort men van regee- ringszijde nog al eens iets over moeilijkheden bij den vijand, muiterij, gevallen van over- looping e.d. Een tijd geleden was Franco's kamp ook wel voorzien van dergelijke be richten met betrekking tot de regeerings troepen, maar de tijdingen, die nu uit Madrid en van dén Baskischen verdedigingsraad komen, zijn frequent. Deze dagen nog zouden Duitsche vrijwilligers in Biscaje geweigerd hebben naar het front te gaan. Thans meldt Havas wéér uit Andujar, dat in den sector Pozoblanco een afdeeling infanterie, groot ongeveer 160 man, na de officieren gedood te hebben, naar de republikeinen zou zijn over- geloopen. De blokkade. De blokkade blijft in Engeland de gemoe deren bezighouden. De Britsche vakbeweging heeft een schip, de Backwirth, gekocht, dat in Birmingham ligt te wachten op een lading levensmiddelen en medicamenten. De be stemming is Bilbao en een aantal parle mentsleden wenscht de reis mee te maken. In het Lagerhuis heeft Sir Samuel Hoare meegedeeld, dat de regeering een bericht van de Spaansche rebellen had ontvangen volgens hetwelk zij thans voor alle havens, die nog in handen der Spaansche regeering waren,-mijn velden zouden uitzetten. Op een vraag antwoordde de minister, dat de Britsèhe torpedojager Beagle op 9 April gerapporteerd had, dat zij een beschieting der kustbatterijen door de kanonnen van de Almirante Cervera had waargenomen op een afstand van ongeveer 4 mijl uit de kust. De batterijen hadden het vuur niet beant woord. Op 19 April had de Hood opgemerkt, dat verschillende oorlogsschepen der recht- schen zich in de territoriale wateren van Bilbao ophielden zonder dat van de landzij de iets werd ondernomen om dat te beletten. Deze feiten hadden de regeering verstel kt in haar meening dat de blokkade effectief was en zoo juist was het bericht ingekomen, dat het koopvaardijschip Thorpehall Bilbao niet had kunnen bereiken en naar de Fran- sche haven La Palice was teruggekeerd. Alvarez del Vayo, de Spaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft den cor respondent .van de Temps te Valencia, een interview toegestaan. Aan het slot daarvan zeide de minister; „Langen tijd heeft men in het buitenland den indruk gehad, dat Franco ging winnen. Na Guadalajara zijn de zaken anders ge worden en het schijnt, dat er thans een soort evenwicht bestaat in de internationale op vattingen ten aanzien van ons. Hoe zou een bemiddeling mogelijk zijn na zoo veel bloed? Spanje heeft reeds in de negentiende eeuw langdurige burgeroorlogen ondergaan, maar wij zijn welbesloten dit de laatste te doen zijn en daarom zullen wij tot het einde doorzetten". De jongste verklaringen van Chamberlain en Baldwin naar aanleiding van Hitler's on derhoud met Lansbury worden in Washing ton beschouwd als een onbetwistbaar bewijs van de langzame maar gestadige nieuwe oriënteering der Europeesche politiek, welke een streven inhoudt naar de door Huil aan bevolen economische ontwapening en van autarkie niets wil weten. In gezaghebbende Amerikaansche kringen spreekt men zijn voldoening hierover uit, maar men onthoudt zich van elke betuiging van geestdrift, zulks met het oog op de voor zichtigheid en gereserveerdheid der Britsche verklaringen, Nieuws in 't kort. Wlliam Douglas t. - Gisteren is te Bristol William Douglas overleden, die met een zeer bescheiden kapitaal een fabriekje aldaar oprichtte, die zijn uitvinding het Douglas motorrijwiel exploiteerde. In den oorlog fabriceerde hij meer dan 60.000 mo torrijwielen voor het Engelsche leger en daarna was zijn naam ook op het vasteland gevestigd. De schoolbrand eischt elf dooden. - Het aantal dooden bij den schoolbrand in Kil- linginoeme aan de Estlandsch-Letlandsche grens is gestegen tot elf, doordat zeven zwaargewonden zijn bezweken. Bovendien zijn nog negen kinderen zóó ernstig gewond, dat geen hoop op levensbehoud bestaat. De onder wijsautoriteiten hebben besloten voorloopig het vertoonen van films in scho len te verbieden. Oproer in een gevangenis. - In Sao Paulo in Brazilië hebben politieke gevan genen, geholpen door, naar men zegt, com munistische bewakers, een poging tot vluch ten gedaan. Politie en soldaten moesten ingrijpen. Door het vuur van machinegeweren en ge weren werden zes gedetineerden gedood en vier ernstig gewond. Twee gevangenen kon den niettemin ontkomen. De negermessias gearresteerd. - Te Milford (Connecticut) heeft de politie „Father Diviné", den negermessias, gear resteerd. Hij was op 20 April uit New-York ver trokken, toen een bevel tot inhechtenis- nemin tegen hem werd uitgevaardigd. Zijn aanhangers te Harlem (New-York) hebben deze arrestatie toen onmogelijk ge maakt. Auto met soldaten omgeslagen. - Te Groes-Jedlersdorf bij Weenen is een vracht auto, waarmede soldaten werden vervoerd, geslipt en omgeslagen. De ^vagen sleurde in zijn val een motorrijwiel, waarop twee poli tiebeambten zaten, mede. De agenten werden ernstig gewond, terwijl negentien soldaten min of meer ernstige verwondingen oplie pen. Wegens fraude ter dood veroordeeld. - Naar de „Prawda" meldt, heeft de direc teur van de èlectro-technische school te Moskou, Goerewitsj, voor studiebeurzen be stemde gelden ten bedrage van 142.000 roebel verduisterd, voor welk feit hij ter dood ver oordeeld is. Een viertal medeplichtingen werd ieder tot 10 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Slachtoffers van de typhoon. - Volgens een politierapport uit Toyohara is het aantal slachtoffers op de Japansche haringvloot ten gevolge van de typhoon grooter dan eeist werd gemeld, 57 visschers zijn omgekomen en 170 worden vermist. Zes visscherssche- pen werden totaal vernield. ENGELSCHE CHAUFFEURS STAKEN. De staking van het buspersoneel der Eastern National, welke Woensdag in het Engelsche graafschap Kent is begonnen en geleidelijk is overgeslagen op alle diensten dezer maatschappij in zes graafschappen ten Noorden en ten Oosten van de hoofdstad, is gister uitgebreid tot Northamtonshire, aan gezien het remise-personeel te Bedford het werk heeft neergelegd. De arbeiders beklagen zich in de. eerste plaats over de opvoering van de diensten in zes jaren met 75 procent welke van hen extra-inspanning eischt én sloopend is. De maatschappij heeft een communiqué gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat zij niet in onderhandeling zal treden aleer het werk zal zijn hervat. DE STAKINGEN IN AMERIKA. Nog steeds sit-down-stakingen. Ondanks de waarschuwingen van gouver neur Hoffman, dat hij in New Jersey geen „sit-down" stakingen zou dulden en ze zelfs ten koste van bloedvergieten zou tegenhou den, zijn gisteren duizend man der Crucible Steel Company te Harrison een staking met gekruiste armen begonnen. Volgens berichten uit Toronto heeft de eerste minister Hepburn, gisteravond aange kondigd dat de grondslag gelegd is voor een regeling der staking in de fabriek der Gene ral Motors te Oshawa, en dat het bedrijf a.s. Maandag wellicht hervat wordt. Hij weiger de echter de beplingen der overeenkomst te onthullen, maar naar vernomen wordt, om vatten dezen erkenning van de plaatselij ke vakvereeniging en afzwering van de C.I.O. van John Lewis. De staking in een aantal sigarenfabrieken te Detroit, waarbij ongeveer 4.000 arbeiders betrokken waren, is gisteren door gouver neur Murphy geregeld. Tusschen werkgevers en werknemers is een accoord tot stand ge komen. Het dagelij ksch bestuur van de American Federation of Labor heeft gisteren opnieuw in Washington vergaderd en ten tweeden male geen besluit genomen in zijn voor nemen om John Lewis en zijn C.I.O. uit te stopten. Besloten werd op 18 Mei in Cincin- nati een vergadering te beleggen der 108 loyale vakbondleiders. De staking in de schoenfabrieken te Auburn heeft de autoriteiten tot optreden genoopt, waarbij Hapgood, de propagandist der C.I.O., met vier anderen is gearresteerd, nadat op de brug tusschen Lewiston en Auburn een vechtpartij had plaats gevonden. Prinses Elisabeth is 11 jaar geworden. Een witte pony als geschenk van den Koning. Prinses Elizabeth heeft Woensdag op Windsor Castle haar elfden verjaardag ge vierd. De eerste bezoekers van de ko ninklijke kinderkamer waren, naar wij in de „Daily Tel." lezen, de Koning, de Ko ningin en de Koningin-moeder, die de jarige voor het ontbijt reeds gelukwensch- ten. Elisabeth Prinses Margaret was de eerste, die haar zusje, een geschenk gaf. Het was een grijze suede handtasch, welke zij 's Dins dagsavond zelf in Windsor had gekocht. Na het ontbijt maaktè prinses Elizabeth haar pakjes open, waarvan een der eersten een Oostenrijksch poststempel droeg. Het was een groote doos afkomstig van ,Oom David" (den Hertog van Windsor), die haar een tennisracket en een gouden arm band had gezonden. Het geschénk van den Koning was „Snowball", een witte pony. De Koningin gaf haar dochter een zadel en een tuig. Van de koningin-moeder kreeg de jarige een miniatuur ameublement voor haar kleine huisje in het park van Windsor. Al le leden van de koninklijke familie zonden geschenken. Prinses Elizabeth maakte een ritje op „Snowball", en 's middags trads zij op als gastvrouw bij een thee-partij. Onder haar gasten bevonden zich de Koning en Ko ningin, Koningin Mary, de Hertog en de Hertogin van Gloucester en de Hertog en de Hertogin van' Kent met hun zoontje Prins Edward. SABOTAGE IN DE INDUSTRIE. Naar pas thans bekend is geworden heeft de voorzitter van den raad van volks commissarissen, Molotof, eenigen tijd gele den in een bijeenkomst van het centraal comité der communistische partij mededee- lingen gedaan over de sabotage in de sleu telindustrieën in Rusland. Hoewel nog niet alles bekend was van de door Trotzkisten en andere agenten, ge- pleegden sabotage kon volgens Molotof wel gezegd worden, dat aan het bedrijfs leven, en in het bijzonder aan de zware industrie ernstige schade is toegebracht. Volgens den premier hebben honderden personen, die vooraanstaande functies in de zware industrie bekleedden, en waar van velen lid waren van de communisti sche partij, zich jarenlang aan sabotage schuldig gemaakt. Volgens den premier hebben honderden personen, die vooraanstaande functies in de zware industrie bekleedden, en waar van velen lid waren van de communisti sche partij, zich jarenlang aan sabotage schuldig gemaakt. De verklaringen, die de beklaagden in de jongste processen tegen de contra-revo- lutionnairen hebben afgelegd, hebben nog lang niet alles aan het licht gebracht, en de contra-revolutionnaire activiteit zou dieper wortelen dan men oppervlakkig zou denken. INTERVIEW VAN DE DAILY MAIL MET FRANCO. De correspondent van de Daily Mail te Salamanca, Randolph Churchill, heeft een onderhoud gehad met generaal Franco. Op de vraag van Churchill of de oorlog door be middeling zou kunnen worden beëindigd, zeide Franco: „Het einde van de vijande lijkheden is voor ons de overwinning, wij Begrafenis Burgemeester van Soest. Vanochtend om half twaalf is op de algemeene begraafplaats te Soest het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mr. R. Deketh, in leven burgemees ter van Soest, voorzitter en bescherm heer van diverse plaatselijke vereeni- gingen. Te ruim half elf vertrok de lijkwagen, geheel met kransen en bloemen bedekt, ge volgd door twee rijtuigen met bloemstuk ken en vijf volgr ij tuigen, van het sterfhuis. De prachtige krans van het prinselijk paar hing vooraan rechts van den lijkwagen. Langzaam reed de stoet over den Hoofd weg naar den doodenakker. Aan de geopende groeve voerde allereerst het woord de loco-burgemeester van Soest, wethouder H. G. Gasille. „Burgemeester Deketh" aldus spr. -— „acht dagen geleden viel U als een dapper strijder op het veld van eer. Evenals de ge heele gemeente verheugde U zich op de blijde inkomst van het prinselijk paar. Uw liefste wensch was het, het jonge paar als burgemeester dezer gemeente te mogen toe spreken, om aan hen de liefde en ver- knechtheid van alle inwoners van Soest aan ons vorstenhuis tot uitdrukking te mogen brengen. Dat groote voorrecht is U nog ge schonken, maar de inspanning had te veel van Uw krachten geëischt. Thans staan wij aan Uw graf, om afscheid te nemen van onzen burgemeester, die ruim elf jaren in ons midden was als hoofd der gemeente." Spr. roemde den burgemeester als een goedhartig mensch met een grootmoedig hart. Na de rede, gehouden in de buiten gewone raadsvergadering van Dinsdag jL, wilde spr. thans volstaan met hem te ver zekeren, dat de gemeente Soest wijlen bur gemeester Deketh tot in lengte van dagen zal blijven eeren. Na de troostvolle woorden, gericht tot de achtergelaten kinderen, eindigde spr. met de woorden: „Burgemeester, rust zacht. God moge U genadig zijn". zullen geen onderhandelingen, noch een compromis aannemen". Ten aanzien van de betrekkingen met En geland zeide Franco, dat de goede betrek kingen tusschen Spanje en Engeland tradi tioneel zijn. Hij had gaarne gezien, dat deze nooit verbroken waren. De belangen van Engeland in de Middellandsche zee zijn zeer goed te vereenigen met een sterk Spanje. Wat betreft den Volkenbond zeide Franco, dat dit orgaan zijn taak niet heeft vervuld en derhalve is hij sceptisch gestemd. Verder zeide hij, dat de regeering van Valencia leugenachtige berichten heeft ver spreid over een opmarsch van de regee ringstroepen. Het is waar, dat door het ver keerd begrijpen van een opdracht een ko- lonne Brihuega heeft verlaten, waardoor het commando zich genoodzaakt zag een wijzi ging te brengen in de stellingen, doch dit is geschied zonder de minste druk van den vijand. Verder is een kleine afdeeling vrij willigers, welke in den nacht verdwaald was, gevangen genomén. Dit noemen de re geeringstroepen een groote overwinning. Tenslotte zeide Franco nog: Madrid kan elk oogenblik genomen worden. Ik wil mij niet wagen aan voorspellingen hoe lang het het beleg nog zal uithouden. MARIE GARNIER. De avontuurlijke „dienstbode". De correspondent van het Journal te Lyon heeft een onderzoek ingesteld op het jachtgebied, dat Marie Garnier, de „dienst bode", die Parijsche mevrouwen veel meer dan twee millioen franc in een jaar tijds oplichtte, daar ter stede onveilig maakte alvorens het naar de Seine-oevers te ver plaatsen. Zij was sterk in transformation- acts; men kent tientallen gezichten en on geveer evenveel adressen van haar. In een huis, waar ze twee jaar woonde, wordt de concerge weer woedend, als het gesprek op haar komt. Marie bewoonde er een mooi appartement van frs. 6000, dat de zoon van een industrieel voor haar ge huurd, had, van wen ze er later r. 200.000 eischte als geschenk bij het verbreken van de verhouding. Eiken nacht gaf ze, als men de conciërge mag gelooven,, braspartijen en de vroolijke dame moet machtige bescher mers, om dit woord maar te gebruiken, ge had hebben. De houdster van een ander pand, waar zij onderdak gevonden had, bewaart min der onaangename, wel schilderachtige her inneringen aan de avonturierster. Deze had zich een badkamer van zwart marmer la ten inrichten, het bad zelf bestond uit een kuip in den grond. Ze ontving hooge per- sonnages en ging zich aan zwendel op groote schaal met juweelen en andere ar tikelen ten koste van firma's en „vrienden" te buiten.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1