Buf tenbijts Het groene oog van Baa-AI. iBinnenland Nieuwe Avro-tooneel in gebruik genomen. Feest der Muzen in groote studio. In de groote studio van het A.V.R.Ö.-ge- fcouw aan den 's-Gravelandschenweg te Hil versum is gisteravond het A.V.R.O.-tooneel in gebruik genomen. Het laatste onderdeel van het nieuwe gebouw is daarmede, in het bijzin van een uitgelezen gezelschap genoo- digden, feestelijk aan zijn bestemming over gedragen. De zaal mocht dezen avond een gastzaal der rauzen heeten. Waren niet bijna, alle schoone kunsten vertegenwoordigd? Aller eerst was er de muze der dichtkunst in het declaraatoriura „De Dijk" van Jan Engel man, voorts de muziek, het tooneel, de dans, ja zelfs de muze der geschiedenis ontbrak niet geheel in de verwerking van Aristopha nes' „De Vrede". De A.V.R.O. toonde zich voor de muzen een hoofdsch gastheer, die haar een respec- tueuze ontvangst had bereid. De avond werd ingezet met het declama- torium „De Dijk", muzikaal gezegd door Joanne Diepenbrdck. Bertus van Lier, die zelf het omroeporkest dirigeerde, had nauw aansluitend bij Engelman's verzen een illustratieve muziek gecomponeerd. Nadat Guus Weitzel, de populaire omroe per, de technische verdiensten van de too- neelzaal aanschouwelijk had gemaakt wat een vernuft in vier gladde wanden be lichaamd kan liggen ving de opvoering aan van Aristophanes' „De Vrede", dat voor onzen tijd bewerkt was door Mannus Fran ken. Leek 't stuk bij 't begin een oogenblik gekozen te zijn om met Aristophanes' „kunst en vliegwerk" de merites der tooneelzaal te bewezen Albert van Dalsum als Frygaeus steeg op een mestkever door de lucht ten Olympus de voortgang van het stuk be wees al spoedig de diepere bedoelingen. Het spel, een merkwaardig mengsel van Aristophanes' antiek sarcasme en Mannes Franken's moderne polemiek werd een vurig pleidooi voor den vrede. De gloed der overtuiging deed zelfs in een intermezzo den spreker van Dalsum te voorschijn treden van achter het masker van Frygaeus. In ar tistiek opzicht had de regie in handen van Abraham van der Vies de hoogste eischen gesteld. Ingenieus waren de tooneeltechni- sche oplossingen van den heer D. C. van der Poel. Decors en costumes van Koen Limperg troffen door hun kleurschakeering. De mu zikale begeleiding, gecomponeerd door Ro- bert de Roos, werd door het A.V.R.O.-orkest uitgevoerd onder leiding van Albert van Raalte. Voorts werkten medo het A.V.R.O.-man- nenkoor en een dansgroep onder leiding van Rini Hopman. De aanwezigen, door den heer Willem Vogt in een begroetingswoord een publiek van critici genoemd, getuigden door een ent housiast applaus na afloop van hun voldoe- ning. Aan hèt smaakvol uitgevoerd programma ontleen en wij een uiteenzetting van den heer W. Vogt omtrent het doel van den avond. Bij het maken van de plannen voor den bouw van de studio voor den A.V.R.O. werd rekening gehouden met den wensch, de groote studio-zaal met haar accoustische verfijningen, zoo mogelijk ook geschikt te maken als tooneelzaal. Dat bij het uitspreken van dien wensch gedacht werd aan de eischen die de ontwik keling der televisie in de toekomst zou kun nen stellen, is begrijpelijk. Het op feestelijke wijze in gebruiknemen van de groote studiozaal geschiedt nu met het oogmerk om den genoodigden te toonen in hoeverre de A.V.R.O. in haar opzet is ge slaagd. Het gekozen programma immers, veroorlooft ons de verschillende mogelijk heden van de zaal te demonstreeren. Daar bij krijgen wij gelegenheid een indruk te geven van de bijzondere moeilijkheden die overwonnen moesten worden. Teneinde de vaak tegenstrijdige eischen te bevredigen, die ontstonden bij het zoeken naar een op lossing voor een meervoudige doelstelling, moesten de bouwmeesters vaak tot merk waardige constructies besluiten. De gekozen oplossingen zijn daarom belangwekkend. En verder: Door de opvoering van Aristopha nes' „De Vrede" worden de tooneelmogelijk heden beproefd, de tooneelverlichting inbe grepen. De avond is in het algemeen be doeld als het vieren van de voltooiing van de A.V.R.O.-studio als schepping van mo derne wetenschap en moderne techniek. De studie is representatief voor de opvattingen en het kunnen van moderne bouwmeesters en ingenieurs. Het A.V.R.O.-bouwwerk is een werkstuk der jongeren. Ervaren kunstenaars op het gebied der tooneelspeelkunst zullen nu dit huis voor de eerste maal gebruiken door op voering van een stuk van een klassiek tóö- neelschrijver. Zijn werk echter heeft het •slijpen der eeuwen weerstaan. Het gegeven dat hij behandelt, is er een van alle tijden. De A.V.R.O. heeft het als een voorrecht gevoeld de mogelijkheid tot deze kunstdaad, die past in het raam van haar cultureele taak, te hebben kunnen bevorderen. Glimlachje Vader zal je daar niet zoeken, hij gelooft, dat het twintig minu ten over zeven is! Albert Helman over Spanje Voor de eerste maal sinds zijn terugkeer uit Spanje, waar hij gedurende vijf jaar ver bleef en werkzaam was, hield de bekende schrijver Albert Helman te Amsterdam voor de leden van de sociëteit „De Kring" een lezing over de: „Sphynx van Spanje". Helman begon met een algemeene cultu reele inleiding, waarbij hy het Spaansche probleem als een sphynx-vraagstuk stelde. De vele raadselen, welke de Spaansche sphynx aan de wereld stelt, zyn volgens spreker in hun gecompliceerdheid uitslui tend op te lossen, wanneer men den Spaan- schen mensch in zijn bijzondere karakter structuur voldoende tot zijn recht laat komen. Een speciale nadruk legde hij op de separatistische neiging in het Spaansch volk, welke tot uitdrukking komt in Catalonië en het Baskenland en die naar zijn overtuiging een begeleidingsverschijnsel zijn van het oude Spaansche verlangen naar autonomen- vaardigheid. Hoewel Helman het probleem hoofdzake lijk van de litteraire en« cultureele zijde be handelde, schroomde hij bepaalde politieke duidelijkheden niet. Daarbij kwam hij tot de vaststelling, dat het conflict in Spanje hoofd zakelijk te wijten was aan de zorgloosheid: waarmede de republikeinen hun republiek aan het ondermijningswerk van de fascisti sche generaals overgelaten hadden, zonder voor een behoorlijke tegenweer te zorgen. Helman deed uitkomen, dat de Spaansche republiek in Juli 1936 verpletterd werd door den druk aan den eenen kant van de fascis tische generaals, dié zich in het geheim be wapenden en sterke forten, b.v. in de Gua- darrama .aanlegden en aan den anderen kant door de radicalisatie van de arbeiders, die zich nog vóór den fatalen datum van Juli 1936 onder leiding van de anarchisten oefenden in schieten, straatgevechten en het rationeel bouwen van barricades. Spreker gaf zyn meening over de activi teit van Rusland in Spanje. Naar alles wat hy had kunnen waarnemen was het streven van de Russen in Spanje er geheel op ge richt, iedere revolutionnaire strooming, die verder wilde gaan dan het behoud der bur gerlijke democratische republiek, op de scherpste wijze tegen te gaan. Zoo bleven de troepen in Aragon b.v. hoofdzakelijk uit anarchisten gerecruteerd, zonder de noodige wapenen en munitie, omdat de regeering in Valencia onder Largo Caballero, die geheel onder Russische controle staat, weigerde de transporten af te zenden. Met een historische parallel naar de be- teekenis van Don Quichotte voor het zoo pijnlijke probleem van den huidigen burger oorlog besloot Helman zijn interessante lezing. NEDERLANDSCH VERPLEGEND PERSONEEL NAAR SPANJE. Gisteren begaven zich zes verpleegsters en een verpleger, uitgezonden door de com missie „Hulp aan Spanje", op weg naar Parijs, waar zij zich zullen aansluiten bij een groep Amerikaansche en Tsjechische verpleegsters en verplegers om gezamenlijk naar Spanje te gaan. Zij zullen daar in een internationaal hospitaal in Onteniëntie werk zaam zyn. De Nederlandsche ambulance is gister middag op het Spaansche gezantschap te Den Haag ontvangen door den gezant en mevr. de Semprun y Gurrea, waarna het groepje den middagtrein naar Parijs nam. Hedenavond wordt de reis naar Spanje voortgezet. JACOB BEEN OVERLEDEN. Op 91-jarigen leeftijd is gisteravond te Den Helder overleden Jacob Been, een van de dapperste redders van de Neder landsche kust. Het stoffelijk overschot zal Zaterdag morgen om elf uur op de algemeene be graafplaats te Huisduinen ter aarde worden besteld.) JEUGDIGE INBREKER AANGEHOUDEN. In de jaren 1935 en 1936 werden te Nykerk inbraken gepleegd in de woningen van de dames de W., de wed. A. van der B. en den heer J. van V. Het toen door de politie ingestelde onder zoek had geen succes. Thans is zij er echter in geslaagd den dader te arresteeren. Het is de zeventienjarige A. van der C. uit Nijkerk. De jongeman is naar Zwolle overgebracht, waar hij een volledige bekentenis heeft af gelegd. De jongen is voorloopig op vrije voeten gesteld. WOLF BIRNBAUM. t Gisteravond is te zijnen huize in de Sar- phatistraat 78 te Amsterdam overleden de heer WoH Birnbaum, die een vooraanstaande positie heeft ingenomen in de Joodsche samenleving. De heer Birnbaum werd op 11 November 1858 te Frankfurt a. d. Main geboren. In November 1917 werd hy lid van den kerke- raad der Nederlandsch-Israëlietische hoofd synagoge en in 1920 lid van het dagelijksch bestuur. Tot voor enkele jaren was de heer Birnbaum lid van dit dagelijksch bestuur en eveneens van de Centrale Commissie tot de algemeene zaken van het Ned. Israël. Kerk genootschap. De heer Birnbaum was voorts bestuurder van de eerste joodsche kleuter school en van het centrale weeshuis te Utrecht. De teraardebestelling zal Zondag a.s. te Muiderberg geschieden. LOONSVERHOOGING OP DE WERVEN? Toezeggingen van de directies. Nadat de stakingen bij de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij, de Amster damsche Droögdok-Mij. en dè Nederland sche Dok-MÜ- Maandag beëindigd waren, zijn de toegezegde ónderhandelingen tus- schen den .Metaalbond, als vertegenwoor diger van de directies, en de-vakorganisa ties der arbeiders begonnen. Naar wij ver nemen hebben deze ten deele reeds re sultaat opgeleverd. Woensdag en Donderdag zijn de onder handelingen gevoerd over dé positie der arbeiders bij de Nederlandsche Dokmaat schappij en bij de Amstërdafhsche Droog dokmaatschappij, welke ertoe leidden, dat de directies zich bereid hebben verklaard, over te gaan tot een lóonsverhooging van vijf procent, terwijl de positie der tenge volge van de crisis het slechtst gesalari eerde arbeiders geheel herzien zal worden, zoodat deze behalve de vijf procent loons- verhooging nog een extra-toeslag zullen ontvangen. Vandaag zullen de onderhandelingen worden voortgezet met het personeel, der Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij. De personeelen der maatschappijen zullen eerst einde dezer week of begin van de volgende week met de voorstellen der directies in kennis worden gesteld. DE EERLIJKE VERLIEZER. De geschiedenis van een autoped. Het is een bekend feit, dat autopeds voor de jeugd een genot beteekenen, dat veelal niet onder woorden gebracht kan worden. Maar een goede autoped is duur, evenals een goede fiets. En nademaal er fietsenverhuurders zijn gekomen, geeft de geschiedenis ook het jaartal, dat er auto ped-verhuurders hun bedrijf openden. In zulk een bedrijf aan de Tweede Hel- mersstraat te Amsterdam kwam gister middag een lid van de hoofdstedelijke jeugd, wonende in de Jacob van Lennep- straat, die voor één uur een autoped huur de. 't Ging zoo zalig, dat er geen tijd meer bestond, tot het opeens veel te laat was. Teneinde raad schreef- de jonge delinquent een briefje, dat aan de autoped werd be vestigd. Zoo ontdekte een agent van politie het geval in de van Speijkstraat toen het reeds lang kinderbedtijd was geweest, om twin tigminuten over tien. Op het bureau aan den Admiraal de Ruyterweg werd de brief geopend daarin stond het verzoek om de autoped naar de Tweede Helmersstraat terug te brengen, omdat de huurder zelf niet meer durfde gaan. De politie had spoedig uitge zocht wie de autoped had verhuurd. Hij kreeg zijn eigendom heden weer terug. Maar de jongen is onbekend gebleven, Jacob van Lennepstraat is zoo lang de LOONCONFLICT TE VRIEZENVEEN. Werklieden door de politie uit de fabriek verwijderd. Gistermiddag werd de- hulp van den burgemeester als hoofd van de politie in geroepen door den directeur der afdeeling weverij van de fabriek dèr firma Jansen en Tilanus te Vriezen veen, daar een 18-tal jeugdige werklieden, na aanzegging van de directie, de fabriek niet wenschten te ver laten. Het conflict moet worden gezocht over een loonregeling. Bedoelde werklie den, die reeds enkele jaren in de fabriek werkzaam zijn en loonen verdienen van ruim vier gulden en vijf gulden per week, hadden om loonsverhooging gevraagd en in verband daarmede een onderhoud met de directie verzocht, welk verzoek niet werd toegestaan, terwijl hun verder te kennen zou zyn gegeven, dat op verhoo ging niet moest worden gerekend! De burgemeester dezer gemeente, de heer A. P. F. A. J. Albarda, heeft zich per soonlijk met politie en marechaussee naar de fabriek begeven, waarop de betrokken werklieden, op aanzegging der directie on middellijk het fabrieksterrein verlieten. Verkeersongelukken. BESTELAUTO IN BOTSING MET AUTOBUS. Tengevolge van het slechte zicht en mede door den regen, is gisteravond omstreeks acht uur op den hoek van de Merkelbeek straat en Dorpsstraat te.Brunssum een auto bus in botsing gekomen met e.en bestelauto. De chauffeur van de bestelauto, D. uit Merkelbeek, kwam er met eenige schaaf wonden af, de naast hem gezeten H. B. daarentegen sloeg met het hoofd door de voorruit en liep diepe snijwonden op. Hij werd het huis van den in de nabijheid wo nenden geneesheer Timmermans binnen gedragen, die het slachtoffer verbond en naar het ziekenhuis te Heerlen liet overbrengen. In de bus, welke eigendom is van den heer Ramakers te Brunssum, zaten vier pas sagiers, die met den schrik vrij kwamen. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR; MOTORRIJDER DOO- DELUK GEWOND. Hedenochtend 8 uur is de 22-jarige mo torrijder K. R., wonende aan de Troelstra- kade te den Haag, op het Piet Heinplein al daar door een taxi aangereden. Hij bekwam een schedelbreuk en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid wal overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. TWEE BROERS MAAKTEN HET WESTLAND ONVEILIG. Het tweetal aangehouden. De politie van Hoek vanHolland heeft dezer dagen een goeden slag geslagen met de arrestatie van twee broers, P. S. en W. S. In 1935 werd bij den tuinder P. te Monster ingebroken, waarbij verschillende voor werpen werden ontvreemd. Bij verschil lende bewoners van den 's-Gravezandschen weg brandden schuren of huizen af en wer den gereedschappen gestolen. De daders van dit alles kan men niet te pakken krijgen. In Januari van dit jaar kreeg men echter argwaan tegen den 45-jarigen P. S., dien men onder verdenking van deze misdrijven te hebben gepleegd, in arrest stelde. Ook werd hij verdacht van brandstichting in het com plex woningen aan den 's-Gravezandschen weg, toebehoorende aan den heer N. Van dit complex bewoonde de 39-jarige W. S., broeder van den aangehoudene, het mid delste huis en dit brandde geheel uit. Eén der belendende huizen, bewoond door sergeant G. van E., liep groot gevaar, en drie kinderen, die er op zolder sliepen, konden met groote moeite worden gered. W. S., bij wien de brand ontstond, is kort na dit gebeuren, bij de groote vaart aange monsterd en langen tijd weggebleven. Toen hy in den Waterweg terugkeerde, werd hij onder verdenking van brandstich ting gearresteerd en evenals zijn broer P. S. naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht, Heden zullen zy voor den officier van justitie verschijnen. PROGRAMMA SCHOOLWEDSTRIJDEN. Op Julianadag, 30 April, zullen de eind- wedstrijden gespeeld worden. Het pro gramma ziet er als volgt uit: Athletiek. 9.30 uur: Estafette 4 x 50 M. voor meisjes Lagere Scholen. Inge schreven 36 ploegen. Korfbal (meisjes-scholen voor Voort gezet onderwijs). 9 uur: ULO IIIKweekschool II. 10 R. H. B. S. II—ULO II. 10 R. H. B. S. III—ULO IV. 11 Kweekschool IULO I. 2 ULO II—Kweekschool II. 2 Bergen IICentr. 7e Leerj. I. 3 ULO I—Bergen I. 3 R. H. B. S. III—Bergen III. Hockey. a. Jongens: 10.30 uur: Emdwedstrijd. R. H. B. S. ILyceum I. b. Meisjes: 9 uur: Eindwedstrijd. LyceumGymnasium. Voetbal. 10 uur: Eindwedstrijd afd. B.(7-kl.l.sch terrein B: Centraal 7e leerj. IHensbroek I. Eindwedstrijd afd. C I (6 kl.l.sch.) ter rein C: Nic. Beetsschool IRochdalesch. I. 11 uur: Eindwedstrijd afd. C II (Lagere sch.) terrein C: Vonudelsch. IICentr. 7e leerj. IV. 11 uur: Eindwedstrijd afd. A V (Voort- gez. onderwijs) terrein B: Ulo Alkmaar III Ulo Bergen III. 1.15 uur: Eindwedstrijd afd. A II, terrein A: Ulo Alkmaar IR.H.B.S. II. 1.30 uur: Eindwedstrijd afd. A III, terrein B: Lyceum IIIR.H.B.S. Illè 1.30 uur: Eindwedstrijd afd. A IV, terrein C: Ulo Alkmaar IIUlo Bergen II. 3" uur: Eindwedstrijd -afd. A. I, terrein A; R.K. Lyceum I—R.H.B.S. I. 4.45 uur: uitreiking der prijzen op het terrein door den buigemeester van Alk maar. Chronologisch overzicht. 910 uur: Hockey meisjes V.O.; Korfbal meisjes V.O. 9.3010 uur: Estafette-loop meisjes L.O. 10—11 uur: Voetbal jongens L.O.; Korfbal meisjes V.O. 10.30—11.50 uur: Hockey jongens V.O. 11—12 uur: Voetbl. jongens V.Q.; Korfbal meisjes V.O. 1.303.uur: Voetb. jongens V.O.; Korf bal meisjes V.O. 3.4.45 uur: Voetb. jongens V.O.; Korfbal meisjes V.O. 4.45 uur: Uitreiking prijzen. 5.307.uur: Wedstr. Onderw. elftal— Alcmaria-veteranen. (Morgen zullen wij een uitvoerig voor verslag plaatsen van de a.s. schoolzwem- wedstrijden op Hemelvaartsdag. Red.) Wielrennen. DE RONDE VAN FRANKRIJK. Zes Nederlanders kunnen worden aangewezen. De directie van het Fransche sportblad „1' Auto", organisator van de jaarlijksche ronde van Franki'ijk, deelt mede, dat dit jaar de landenploegen van België, Frank rijk en Duitschland uit elf renners zullen kunnen bestaan, dit in verband met het feit, dat definitief afgezien wordt van de deelne- Dekt met één maal! Zet Uw landhuizen, priëelen, schuren, schuttingen, hekken en hokken met één kwastje „Buiten- bijts" mooi ia de kleur! Groen, geel, oranje, rood, wit, blauw of bruin. Geen taaie, nadeelige resten in de bus! Smeert geweldig uit. Frissche, pittige geur! Vernietigt schimmels en bacteriën. Ceta-Bever V, K.G. BUS 55 CT. - 1 K.G. BUS 90 CT. Het nieuwe nachtproduct van Ceta-Bever! ming der Italianen. Voorts zullen Neder land, Luxemburg, Engeland, Zwitserland en Spanje ieder met zes renners kunnen in schrijven. In totaal zullen in deze categorie dus maximum 63 renners starten. Het aan tal van 30 onafhankelijken blijft gehand haafd en in deze categorie zullen ook bui- tenlandsche renners kunnen worden opge nomen. Het vorig jaar nam Nederland voor de eerste maal deel aan de ronde van Frank rijk met vier vertegenwoordigers, waarvan de gebroeders van Schendel en Middelkamp de koers volledig uitreden. Dit aantal is nu verhoogd tot 6, een nieuwe kans dus voor de Hollandsche wegrenners om in het bui tenland te laten zien, dat zij niets minder zijn dan al die renners van naam uit Frankrijk, België en Duitschland. 'fiuwiticiaal tlieims KOEDIJK Dieps- en Moorsmeer-polder. Dondex-dag werd in het lokaal van den heer J. Nieuwland te Koedijk, onder voorzitterschap van den heer K. Bekker Pzn., de jaarlijksche vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Dieps- en Moorsmeer-polder gehouden. Ingekomen stukken waren er niet, maar de voorzitter deelde mede, dat een nieuw contract is afgesloten voor de stroomleve- ring met het P. E. N. Dit is heel wat voor- deeliger. Het contract geldt nu al 11 maanden. Wanneer men de oude prijs had moeten betalen zou 1288.31 zijn ver bruikt in dezen tijd, terwijl nu 896.28 is betaald. Dit is dus een voordeel van 395.03. - - De heer C. Blokker rapporteerde, dat de rekening 1935 in de beste orde was bevonden, waarna den penningmeester decharge werd verleend. Aan de orde was hierna de rekening 1936. Van achterstallige lasten 1934 en 1935 was nog 677.54 te vorderen. Cver 1936 was de omslag totaal 4889.42. Hier van werd ontvangen 3303.79, zoodat nog een vordering aanwezig is van 1585.63 of met inbegrip van het achterstallige over voorgaande jaren nog 2278.17. De reke ning sloot op een totaal aan ontvangsten van 6099.99 !4 en in uitgaven op 5683.47V2, zoodat een voordeelig saldo aanwezig was van 416.52. Het beginsaldo was 392.8214. De schulden van den polder zijn nog 10.875, waarvan 6300 voor de sluis. In de plaats van den heer Jb. Schuit werd de heer P. Keeman in de kas-commissie gekozen. Vervolgens was aan de orde de be grooting 1937. Het bestuur stelde voor, de lasten voor Dieps- en Moorsmeer met 2 per H.A. te verlagen en die voor dé sluis op het oude bedrag te laten. De lasten zijn nu voor Diepsmeer 18, Moorsmeer 12.50 en v. d. sluis 10 per H.A. Het eindcijfer der begrooting was 6919.06, met een post voor onvoorzien van 135.55. De heer W. Viseer had nog een op merking over den-achterstand. Ondanks 251. De dokter keerde naar zijn klein gezelschap terug en beval hen voorzichtig te zijn. Het was zeer waarschijnlijk dat hier nieuwe gevaren dreigden. De stad was heel grillig tegen de bergwand ge bouwd en overal kon het gevaar om de hoek komen loeren. 252. Met ontsteltenis zag dokter Berg man ook weer den Amerikaan opduiken. Hij wist nu dat hij niet alleen omringd was door al zijn oude vijanden uit Port- Said, "maar dat deze zich vermeerderd hadden met geheimzinnige Chinezen. 253. Er was bijna geen uitkomen meer

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 6