JCeck S. School De T.B.C.-bestrijding onder het rundvee. £uchtuaatt JjujeioiuleH Stukken dezen grooten achterstand is er nog pl.m. 416 in kas. De vergadering ging met deze begrooting accoord.' De achterstand wordt steeds grooter. De algemeene verarming komt hierin wel tot uiting, meende de heer Visser. Het bestuur werd gemachtigd een khs- geldleening aan te gaan van 2000 en tot het doen van werken in eigen beheer. Bij de rondvraag werd door den heer T. Pranger aangedrongen op beter schouw van de sloot bij den weg. Ook de heer Quax wees op een slecht-onderhouden stuk water. De voorzitter zeide, dat wan neer er z.g. dammen van flap werden ge vormd, men hiervan opgave kon doen bij een der bestuursleden. Er zal dan werk van worden gemaakt. Nadat nog gewezen was op de vernie ling, wejke werd veroorzaakt door het vastleggen van de schuitjes aan den dam van den polder stelde de heer Stam voor, er bij de regeeringscommissaris op aan te dringen, dat in verband met de groote achterstand in de lasten-betaling spoedig zal worden begonnen met de uitkeering van den tuinbouwsteun 1937. De heer W. Visser herinnerde aan de reeds door de .L G. C. gevoerde correspon> dentie over dit onderwerp. De steunaan vrage heeft de volle aandacht, maar daar heeft men niet veel aan. Het door den heer Stam voorgestelde verzoek zal -worden verzonden. Daarna sluiting. Het geschil tusschen kerkvoogden m den heer Ninaber. Men meldt ons van andere zijde nader: Van een gespannen toestand tusschen het college van kerkvoogden en notabelen der Ned. herv. gemeente en den huurder van de pastorie, den heer W. C. Ninaber, kan eigenlijk niet gesproken worden. De kwestie is, dat de kerkvoogdij geen geld heeft om de pastorie, die in een nog al verwaarloosden toestand verkeert, zoodanig te onderhouden, dat aan rede lijke wenschen van den huurder wordt voldaan. Ten einde raad heeft toen de burge meester een advocaat geraadpleegd, wiens schrijven aan het kerkbestuur onbeant woord bleef. Nadien heeft ook het kerkbestuur een advocaat geraadpleegd en thans wordt getracht door die raadslieden een voor beide partijen bevredigende oplos°ing te vinden. ZIJPËRSLUIS. Tegen dé brugleuning. Een trailer met aanhangwagen van de transportonderneming J. Kalf uit West- zaan, kwam, vermoedelijk tengevolge van slippen, in aanraking met de ijzeren leuning van de brug over de Hargervaart alhier. Daardoor geraakte de chauffeur de macht over het stuur kwijt en slingerde- de wagen zigzag den weg over, waarna het gevaarte eindelijk in den grasberm tot stilstand kwam. De inzittenden bleven ongedeerd; de trailer bleek zwaar gehavend te zijn. Aan de stevige constructie van dè brug leuning is het te danken, dat de zware wagen niet in het diepe water is gestort. OUDORP Bedankt als raadslid. Naar wij vernemen heeft de heer C. P. van Wees met ingang van 1 Mei a.s. be dankt voor het raadslidmaatschap dezer gemeente in verband met zijn a.s. vertrek uit de gemeente. UITGEEST Uitvoering Harmonie. De laatste uitvoering varr de Uitgeester Harmonie „Onderlinge Oefening" was geheel gewijd aan de muziek. Een goed idee der vereeniging was het om ter af wisseling de Castricumsche Orkestvereeni- ging (C.O.V.) een gedeelte van het pro gramma te laten verzorgen. Voor de pauze was het de Harmonie, die de nummers ten gehoore bracht en na de pauze was het woord aan de Castricum sche Orkestvereeniging. Beide vereenigin gen hebben ons ten zeerste voldaan. Een geanimeerd bal besloot den avond. NOORD-HOLLANDSCHE BOND WIT-GELE KRUIS. De Noord-Hollandsche Bond hield Don- dérdag jaarvergadering in het „Hof van Holland" te Hilversum. In verband met het 10-jarig bestaan van de af deeling Hilversum droeg de bijeen komst een bijzonder karakter. Om 10.30 uu; werden de vele congressisten van heinde en ver gekomen door de jubileerende vereeni ging ontvangen in het mooie wijkgebouw in de Oude Torenstraat. De voorzitter van de afd. heette welkom het bondsbestuur, de deken van Hilversum en de autoriteiten. Hierna sprak mr. dr. Bromberg te Alkmaar, voorzitter van den Noord-Hollandschan Bond. Om 11.15 werden de dames en heeren ontvangen ten raadhuize, waar de burge meester de leden van het hoofdbestuur ge luk wenschte met het heugelijk feit, dat de vereeniging een der beste, zoo niqt de beste in den lande jubileerde. Spr. wenschte hen toe, dat men op den ingeslagen weg zal doorgaan. Hierna werd ond-r lek" van de wethouders een rondgang door het mooie raadhuis gemaakt, waarna verver- schingen werden aangeboden. Vervolgens ging men per touringcars naar de model boerderij „Oud-Bussum" onder Naarden. Na den rondgang trok men weer naar het „Hef van Holland", waar men zich aan de ge meenschappelijke lunch vereenigde. Hierna ving de jaarvergadering aan, een vergade ring, die het gewone beloop had. Rector II. C.. A. Baljon van het Paedalogisch sprak over het Instituut der orthopaedische Inrich ting te Nijmegen. De spreker verklaarde, dat er voor het katholieke Nederland een plicht is te vervullen, om het instituut te steunen; de zorg voor gebrekkige kinderen is drin gend noodig. Na het huishoudelijk gedeelte kwamen de vele gasten ter vergadering. Aanwezig waren oud-minister Verschuur, de burgemeester en deken van Hilversum, wethouders en raadsleden, de vice-voorzitter van het Wit' Kruis en andere dames en heeren. Voor dit gezelschap hield den heer H. P. Matthee te Moerdijk, secretaris van de diocesane Fede ratie in het bisdom 's Bosch een rede over „De organisatie en het werk der plaatselijke afdeelingen". In zijn rede, breed van opzet getuigde spr. naar den vooruitgang der wetenschap, gesteund door zoovelen in den lande, die het werk der diverse kruisver- eenigingen als een eere-taak beschouwen, De groote vooruitgang op het gebied van volksgezondheid en de daarmede gepaard gaande zorg voor lichamelijk zwakken en teruggang van het sterftecijfer der kinde ren, werd uitvoerig belicht. Wij, dat wil zeg gen de Nederlanders maken tegenover het buitenland een uitstekend figuur. Spr. wees er op, dat men de grootst mogelijke zorg moet besteden aan moeder en kind en noem- de de zorg voor de kleine wereldburger een der grootste zorgen van de diverse kruis verenigingen. De zorg voor de baby moet zich ook voortzetten in de kleuterjaren. Bij welk geval het ook mag wezen, doch vóór alles: gediplomeerde verpleegster en kraam verzorgsters. Spr. deed uiteindelijk een be roep op allen om de volksgezondheid vóór alles te propageeren en in practijk te bren gen, voor dè afdeelingsbestuur is een groote taak weggelegd. AANBESTEDINGEN. Ged. Staten van Noordholland hebben aanbesteed: Het maken van den stalen bovenbouw voor een vaste brug over het kanaal Oud karspelKolhorn, met bijkomende werken, in de gemeente Nieuwe Niedorp. Het laag ste werd ingeschreven door de N.V. Plet- terü v/h L. I. Enthoven te Delft voor 22.750. Het vervangen van de Koepoortsbrug te Enkhuizen door een gewelfbrug in beton en metselwerk met vijf openingen van 3.85 tot 4.25 m. wijdte. De laagste inschrijver was G. Matser te de Rijp voor 33.720. OPENBAAR LICHAAM VOOR DE W1ERIN GERMEER. Verscheidene leden der Eerste Kamer stemden in met de beperking van het voof staatsexploitatie bestemd geoied van den Wieringërmeerpolder van 3000 H.A. tot 1000 H.A., waartoe in de Tweede Kamer door aanvaarding van een amendement- Bongaerts (r.k.) werd besloten. Sommige leden vonden echter ook deze 1000 H.A, te veel, daar zij staatsexploitatie onjuist achtten. Andere leden daarentegen betreurden de vermindering van de aanvankelijk voor overheidsbedrijf bestemde oppervlakte, Het bovenstaande is ontleend aan het verslag van den senaat over de instelling van een openbaar lichaam de Wieringer- meer, waarin voorts eenige leden de stichting van meer kleine bedrijven wenschten. Al moge uit economisch oog punt het groot-bedrijf voordeelen bieden, daar staat tegenover, dat dit bedrijf aan een kleiner aantal landbouwers vestigings- mogelijkheden geeft' en minder bijdraagt tot werkverruiming, daar er meer met machines wordt gewerkt. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 25 APRIL 1937. ALKMAAR. Groote Kerk, 10.30 uur, ds. J. F. Roelof- sen, van Watergang. Kapelkerk10 uur, ds. v. Dop; 5 uur n.m., ds. Warners. Rem- Geref. Gemeente, 10.30 uur, ds. Rappold. Ev. Luth. Kerk, 10.30 uur, ds. Heidinga, van Harlingen, (extra collecte synodaal fonds verbetering predikantstractementen), 7 uur n.m., ds. dr. Boendermaker, van Hil versum. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Geref. Kerk, 10 uur en 5 uur, ds. von Meijenfeldt. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 uur en 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur, dienst. Vrij Ev. Gem., Geesterweg la, voorm 10.15 uur en 7 uur, ds. L. B. Hoekstra, emeritus predikant van Hoorn; 12 uur, Zondagsschool. Leger des Heïls stichter William Booth), Limmerhoek no. 40: Zaterdagavond, 8 uur, openluchtbijeenkomst op de Steenenbrug; Zondagmorgen, 7.30 uur, bidstond; 10 uur, heiligingsdienst; 3.30 uur, openluchtsamen komst bij den Kattenberg; 7.30 uur, bid stond; 8 uur,, verlossingsdienst; Dinsdag avond, 8 uur, soldatenbijeenkomst; Woens dagavond, 7.30 uur, straatzang; Donderdag avond, 8 uur, heiligingsdienst. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat no. C 9; Zaterdagavond, 8 uur, straatzang; Zondag, 10 uur, wijdingdienst; 12.30 en 5 uur, Zon dagsschool; 8 uur, muziek en zang; Dins dag verlossingsamenkomst; Woensdagmid dag, 5 uur, Zondagsschool; Donderdag heilsaanval; alles geleid door kapiteins G. Albers en Van Enschede. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. van Mullem, onderwerp: „Christus onze leeraar". BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Geref. kerk, 10 uur en 5 uur, ds. P. J. Richel, van Noordscharwoude. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds. Rijnders, van Hilversum. BARSINGERHORN. geen dienst, BARSINGERHORN, Doopsgezinde Ge- m.eente, 10 uur, ds. van der Veen. BURGERBRUG, geen dienst. DIRKSHORN, 10 uur, ds. de Leeuw. DRIEHUIZEN, 10 uur, ds. Heep. EGMONDBINNEN, 2 uur, ds. Bloemhoff. EENIGENBURG, 10 uur, ds. Witkop. GROOTSCHERMER, geen- dienst. GROET, zie Schoorl. HEILOO, 10 uur, ds, Bloemhoff (tekst Joh. 21); (onderwerp: „Los gelaten, niet los gelaten") Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d. Kerklaan, 10 uur, ds. Bakker, van Am sterdam. HEERHUGOWAARD, geen dienst. KOEDIJK, 9.30 uur, ds. Molenaar, van Sint Pancras. LIMMEN, 9.30 uur, ds. Roobol, van Eg- mond aan Zee. NIEUWE NIEDORP, Doopsgezinde Ge meente, geen dienst. NIEUWE NIEDORP, geen dienst. NOORDSCHARWOUDE, geen dienst. OOSTGRAFTDIJK, geen dienst. OUDE NIEDORP, 7 uur n.m., ds. Boeke. OUDORP, 10 uur, ds. Loysen. OTERLEEK, 10 uur, ds. Boerendonk. OUDKARSPEL, geen dienst. OUDESLUIS, 2 uur, ds. Witkop. PETTEN, geen dienst. ST. MAARTENSBRUG, geen dienst. SCHAGERBRUG, geen dienst. SCHOORL, voorm. 10 u., ds. Boeke. SCHAGEN, 10 uur, ds. Warners. SCHERMERHORN, geen dienst SINT PANCRAS, 9.30 uur, de heer G. C. Molenaar, cand. te Arnhem; 3 uur, ds. Mo lenaar. STOMPETOREN, geen dienst wegens vacturebeurt. Evangelisatie, 10 uur. de heer S. Lodder, uit Alkmaar. UITGEEST, 10 uur, ds. Hanneman. Evangelisatiegebouiv Sedeur, 10 uur, de heer R. van Tuinen, van Amsterdam; 11.40 uur, Zondagsschool. URSEM, 7 uur n.m., ds. E. B. Meijer. WARMENHUIZEN, geen dienst. WESTGRAFTDIJK, 7 u. n.m. ds. Loysen. WINKEL, 10 uur, ds. v. d. Kam. ZUIDSCHERMER, geen dienst. Landbouw en Veeteelt De vereeniging in Noordholland omvat 'A deel van het totaat aantal deelnemende veehouders en 'A deel van het totaal aantal onder zochte runderen. Vergelijking met Denemarken, De heer 't Hooft, inspecteur in alge- meenen dienst van den Veeartsenijkun- digen dienst, heeft hedenmiddag in het Landbouwhuis alhier de volgende rede uitgesproken in tegenwoordigheid van minister Deckers en tal van deskundi gen op het gebied der rund veefokkerij, uit welke rede moge blijken, welk een belangrijke plaats de „vereeniging tot bestrijding der t.b.c. onder het rundvee en van andere veeziekten in Noordhol land" inneemt: Excellentie, M.M. H.H. Na de bestrijding der tuberculose onder het rundvee volgens het z.g. systeem Poels- Lovink van 1 Januari 1905 tot 1 Dec. 1910 is gedurende een reeks van jaren van een massale bestrijding dezer ziekte in ons land feitelijk geen sprake geweest, hoeveel pogin gen daartoe ook werden aangewend. Totdat 1927 de tegenwoordige directeur van den Veeartsenij kundigen dienst, prof. Berger, meënde, dat bij de bestrijding „en masse" van een ziekte als de t.b.c. onder het rund vee nieuwe wegen moesten worden ingesla gen. Hij meende, dat de uitvoering der maat- ïegelen hoofdzakelijk moest worden gelegd in handen van de betrokkenen zelf en dat de taak van regeeririgswege zou zijn: voor lichting en steun, zoo mogelijk ook finantiee- len steun aan hen, die volgens de vastgestel de bepalingen de bestrijding zouden ter hand riemen. Het principe der bestrijding, dat later door het „1' institut international des épi- zoöties" werd overgenomen, werd derhalve: „Vrijwillige bestrijding van de zijde der veehouders met voorlichting en steun, zoo mogelijk ook financieelen steun van de zijde der regeering". De betreffende voorstellen van prof. Ber ger werden door den minister van binnen- landsche zaken en landbouw, waaronder in 1927 de Veeartsenij kundige dienst behoorde, overgenomen en in verband met de aanne ming' door de Staten-Generaal van den ver- eischten begrootingspost op de begrooting voor 1928, konden de thans vigeerende bepa lingen in werking treden. De voorschriften waren vastgesteld in een K.B. van Mei 1928, een ministerieel besluit van September van dat jaar, waarin de finantieele bijdragen van de zijde van het Rijk werden geregeld en een B. v. d. D. v. d. V. D. van December 1928, waarin de tech niek der bestrijding werd vastgesteld. De zooeven bedoelde financieele bijdra gen bestonden in 0.50 per rund en per jaar als tegemoetkoming in de kosten Van het verplichte j aarlij ksche onderzoek en 25 voor elk tijdig afgeslacht aan den open vorm van tuberculose lijdend rund, als tegemoet koming in de schade, dat een niet voor de slachtbank bestemd rund moest worden af geslacht. Deze bijdragen zijn in Sept. 1934 verminderd tot respectievelijk 0.40 en 20. Nog memoreer ik, dat bij deze voorschrif ten werd bepaald, dat de dieren, die positief op de tuberculineproef reageeren, van een merkteeken moeten worden voorzien. De Prov. Centrale Vereeniging tot bestrij ding der t.b.c. onder het rundvee en van andere veeziekten in de provincie Noordhol land en de Ver. Zuid-Nederland, werkende over N.Br. en Limburg, waren de eerste or ganisaties, die onmiddellijk-na het tot stand komen van de nieuwe bepalingen, zonder eenige restrictie de voorschriften van het Rijk aanvaardden en de bqstrijding der ziekte volgens deze ter hand namen. In de provincie Noordholland waren het twee toenmaals bestaande vereenigingen, waarop kon worden voortgebouwd. De se cretaris van de tegenwoordige vereeniging, de heer E. Koster, deelt hieromtrent in zijn eerste jaarverslag mede, dat het voor Noordholland wel in het bijzonder de in specteur van den Veeartsenij kundigen dienst de heer K. de Vink te Alkmaar, is geweest, die voor deze bestrijding zulk verdienstelijk werk heeft verricht en aan wiens initiatief het te danken is geweest, dat in 1922 eerst een kleine locale vereeniging, „Ver. de Eer steling" te Stompetoren, en in hetzelfde jaar de Gezondheidsdienst voor Vee in Noordhol land, werkende over de geheele provincie, werden opgericht. Het aantal aangesloten veehouders bij deze vereeniging was echter niet groot. In het laatste jaar vóór de oprichting van de thans werkende vereeniging waren bij den gezondheidsdienst over geheel Noordhol land aangesloten 61 veehouders, van wie in de laatste campagne, die van 1927-'28, wer den onderzocht 1743 runderen. Prov. subsidie. Toen de thans bestaande organisatie, van wier bestuur vertegenwoordigers van alle Landbouw-, Zuivel- en Veeteeltorganisaties deel uitmaken, in 1928 was opgericht, is het vporal aan het onvermoeid streven en den invloed van haar voorzitter, den heer P. Stapel, te danken geweest, dat naast de tegemoetkomingen van het rijk, zij een zeer belangrijke bijdrage van de provincie N. Holland mocht ontvangen en jaarlijks nog ontvangt. Deze belangrijke subsidie heeft het langs 'den weg van de vorming van een kleine reserve mogelijk maakt, om, nu in de laatste jaren de rijksbijdrage over de toe name. der leden niet kon worden verleend voor de nieuwe leden, een gelijk bedrag uit de eigen kas der vereeniging ter beschikking te stellen. Vanzelfsprekend, Excellentie, dat dit niét lang bestendigd kan blijven. Dat de animo tot deelname aan een rationeele bestrijding van de runder t.b.c. in N.-H. groot was, moge Uwe Excellentie blijken uit het feit, dat bij de oprichting van deze vereen, in 1928 zich onmiddellijk 977 veehouders met 16393 runderen aan sloten. Dit in tegenstelling met de opmerking, die mij werd toegezegd op het Landhuis- houdkundig Congres te Eindhoven in 1928, waar een prae-advies tegen de regeerings- voorschriften was uitgebracht, hetwelk door prof. Berger en dr. Overbeek e.a. absoluut op afdoende wijze werd neerlegd n.I.: „Och wat zullen jelui bereiken, wat dweepers in N.-Br. en Limburg en wat gekken in N.-H.' Uitbreiding. Sedert dien heeft deze vereeniging zich in een voortdurenden bloei mogen verheugen, Het tweede jaar breidde het aantal deel nemers zich reéds uit van 977 tot 1380 vee houders met 21762 runderen. Ik zou te uitvoerig worden, indien ik de toename van jaar tot jaar op den voet volg de, en meen daarom te mogen volstaan met de mededeeling, dat in de laatste campagne, die van 1936/1937, waarvan de preciese cij fers nog niet geheel bekend zijn, waren aan gesloten ruim 4000 veehouders met onge veer 82.000 runderen. Hier mag toch wel van een grooten vooruitgang worden gespro ken. Wanneer hierbij wórdt bedacht, dat over geheel Nederland bij de rijksbestrijding zijn aangesloten ruim 24000 veehouders met 320.000 runderen, dan springt wel duidelijk in het oog van hoe groot belang de Vereen, in N.-H., die dus 1/6 deel van het totaal aan tal deelnemende veehouders en 1/4 deel van het totaal aantal onderzochte runderen om vat, ten dezen opzichte is. Vergelijking met Denemarken. Deze totaal cijfers, 24000 veehouders met 320.000 runderen mogen Uwe Ex- cellentië tevens een beeld geven van hetgeen in het algemeen aan de deel name nog ontbreekt. Indien ik af mag gaan op hetgeen daarvan in de pers is medegedeeld, dan is door Uwe Excellen tie bij de installatie van de Commissie van advies inzake de steun aan de kleine bedrijven gezegd, dat in Nederland rond 175.000 veehouderijbedrijven zijn, het is derhalve nog niet een zeer belangrijk percentage hiervan, dat de bestrijding ter hand heeft genomen. Vooral springt dit in het oog, wanneer men hierbij bedenkt, dat in Denemarken, onze groot ste concurrent op de wereldmarkt bij den afzet van vee- en veeproducten, thans bijna 50 van de veehouders bij de eveneens vrijwillige bestrijding zijn aangesloten, dank evenwel zij de zeer groote bijdragen, die van Staatswege ter beschikking worden gesteld. Administratie. Het behoeft wel geen andere uiteenzetting, dat door de groote toename van leden zeer hooge eischen aan de administratie worden gesteld. Ik meen hierop echter niet te mo gen ingaan, omdat ik meen, dat het Uwer Excellentie's voornemen is, zich straks daar over door den secretaris-administrateur, den heer E. Koster, te doen inlichten. Resultaten. Het zij mij echter veroorloofd nog iets te mogen mededeelen omtrent de resultaten der bestrijding in deze provincie. Wanneer men de desbetreffende cijfers oppervlakkig beziet, verkrijgt men niet den indruk, dat deze groot zijn geweest. In het eerste jaar 1928/1929 was het gemiddelde reactieper-, centage der onderzochte runderen 18,8, in 1935/1936 21,3. Hierbij dient echter te worden bedacht de groote toename der deelnemers, het zijn dus niet dezelfde bedrijven, doch steeds weer andere die de „gemiddelde" percen tages geven, en bovendien, dat de veehou ders met veestapels met hooge reactieper centages het langst hebben gewacht met deelname en derhalve de sterkst besmette veebeslagen thans gaan deelnemen. Vooral in verband met de maatregelen der Ned.- Zuivel Centr. is een groot aantal consump tiemelkers toegetreden, onder wier vee stapel de T. B. het sterkst is verbreid, re actiepercentages boven de 70 is hier regel, terwijl 90100 geen zeldzaamheid zijn. Bezien we de cijfers van de gemiddelde reactiepercentages echter verder, dan blijkt, dat niettegenstaande de groote toename 't gemiddeld reactiepercentage het laatste jaar van 23.6 tot 21.3 terugliep, en dus met 2.3 verminderde. Zoo is er locaal en zelfs in grootere om gevingen groote vooruitgang waar te ne men. Het eiland Terschelling met 2000 run deren is sedert enkele jaren geheel vrij van t. b. c., het eiland Texel met 4500 run deren is hét thans nagenoeg, doch wat meer zegt 't aantal t. b. vrije bedrijven, een odium, dat slechts wordt verleend indien twee ach teen volgende jaren geen enkel re actie-dier op zulk een bedrijf of eenige an dere vorm van t. b. is voorgekomen, steeg van 344 in 1929 tot 1331 in 1935-'36, terwijl deze stallen 27 van het totaal onder zochte stuks vee bevatten. Andere werkzaamheden. Deze vereeniging heeft zich echter niet tot deze werkzaamheden beperkt. Haar naam is: „Ver. tot bestrijding der t. b. c. onder het rundvee en andere veeziekten in naam gebleven. Een orienteerend onder- Noordholland", en het is niet alleen bij dien zoek naar het voorkomen van besmettelijk verwerpen werd reeds ingesteld, terwijl thans geheel op kosten van de vereeniging proeven worden genomen met de bestrij ding van dit lijden volgens Raymond Mous- sus, zooals hij deze bestrijdingswijze in de Ree. de Med. Vet. van December 1935 pu bliceerde. Ook zijn plannen in wording om de be strijding van de Streptococcon ter hand te nemén. Ten slotte heeft het bestuur het wensche- lijk geacht om te trachten een zoo nauw mogelijk contact tusschen de leden deel nemers en het bestuur of liever dagelijksch bestuur tot stand te brengen, door in het afgeloopen jaar over te gaan tot het uit geven van een periodiek, die aan alle deel nemers en aan alle dierenartsen wordt toe gezonden. In deze periodiek, waarvan gis ter juist No. 6 is verschenen, wordt de aan dacht der deelnemers gevestigd op alle aangelegenheden, zoowel met de bestrij ding zelf als wat de administratie betreft. De verzorging van deze periodiek geschiedt uitsluitend door den secretaris, den heer Koster. Slotbeschouwing, Excellentie, het is, in verband met den beschikbaren tijd, slechts een vluchtig en dus niet volledig overzicht, dat ik U mocht geven. Ik hoop niettemin, dat Uwe Excellentie den indruk moge hebben ver kregen, dat deze Ver,, in het bijzonder de leden van dit dagelijksch bestuur, met groote toewijding en deugdelijkheid de haar mede door Uwe Excellentie gestelde taak vervult, waarbij is in alle beschei denheid de hoop uitspreek, dat het Uwe Excellentie gegeven moge zijn in de eerst volgende jaren een grootere bijdrage van de zijde van het Rijk ter beschikking te kunnen stellen, opdat deze Ver. èn haar zusterorganisaties in de andere provincies haar zoo belangrijke en vruchtbaren ar beid op nog ruimer schaal zullen kunnen voortzetten, in het belang van de bevorde ring van veefokkerij, in het belang van de toename van onzen export van vee en vee producten en last het not leatst in het be lang van de bevordering van de Volksge zondheid, tot zegen van het Nederlandsche Volk. Na de uiteenzetting van den heer 't Hooft gaf de secretaris van de Vereeniging tot bestrijding der t. b. c. en andere ziekten onder het rundvee, de heer E. Koster, een administratief overzicht, dat zóó was opge bouwd, dat dit ook als wetenschappelijk materiaal van de fokkerij gebruikt kon worden. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: „Kievit" uitr. te Basra. „Nachtegaal" thuisr. te Rangoon. DE BOCHT BIJ HET WEESHUIS. Alkmaar, 22-4'37. M. de R. Kunt U my ook zeggen wat daar in de Harddraverslaan aan de hand is? Moet daar een wijde-wereld-baan ko men? Gaan die mooie boomen er uit? Waartoe dat alles? Alle heeren raadsleden moeten toch niet precies tegelijkmaar nee dat durf ik niet vragen, veronderstel len: hopen. Dat zou te erg zijn. Maar waar moet die reuze-heirweg dan toe dienen? Waar moet die dan heen voeren? Naar 't Alkm. kerkje? Naar 't Westerlicht? Naar den muizelctuin? Naar de begrafenis? Naar de gevangenis? Naar" 't Sportpark? Is daar allemaal zoon chaussee met wereld-allures voor noodig? M. i. één ding dat persé doodloopt. Waar moet dat toch heen? Waar gaan wij heen? En dan nog de kosten, al hebben wij ook geld genoeg, als gas tenminste geen geld kost. Maar, was er voor dat geld niet wat beters, wat minder onnuttigs te spoken? En moet „Truitje" vort? en en O raad! O belastingbetalers! Wat een vraagteekens! Of de mensch ook in raadselen rondwandelt! Een belastingbetaler.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7