Het gasbedrijf van Warmenhuizen. COMMUNISTISCHE POLITIEK. ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 24 APRIL 1937 Het is te vreezen, dat de bewoners van Warmenhuizen de dupe van een onbegrijpelijke politiek zullen worden. Een bedrijf zonder toekomst. Wij hebben de vorige week in ons raads- overzicht reeds in het licht gesteld, dat de Raad van Warmenhuizen bezig was den in gezetenen, door middel van gas, een reus achtige kool te stoven. Thans, nu de Alkmaarsche wethouder van de Lichtbedrijven ons in een interview het cijfermateriaal verstrekt heeft en wij inzage van de correspondentie tusschen de betrok ken gemeentebesturen en mededeeling van diverse feiten hebben gekregen, is ons nog duidelijker gebleken, dat men in Warmen huizen een comedie gespeeld heeft waarbij de inwoners binnen afzienbaren tijd de kas tekorten mogen betalen. Aan de hand van de ons verstrekte gege vens kunnen we het verloop van zaken als volgt reconstrueeren. Warmenhuizen had een gasbedrijf, dat niet floreerde en een directeur, die op het punt stond met pensioen te gaan. Daarom wilde Warmenhuizen het bedrijf wel voor een zacht prijsje van de hand doen en men zocht daarom contact met Alkmaar, waar men het debiet wil vergrooten en waar men dus wel ooren naar de overname van het bedrijf gehad heeft. Op 17 Januari van dit jaar werd voor het eerst een en ander besproken. De heeren Hofman, directeur van de Alkmaarsche gas fabriek en Bonsema, wethouder van de Lichtbedrijven alhier, voerden de onder handelingen voor Alkmaar. Voor War menhuizen trad de burgemeester op met "de wethouders Mink en Molenaar en de raadsleden Roozendaal en Dekker, die de commissie voor het gasbedrijf vormen. Alk maar verkeerde dus in de gunstige positie, dat men niet alleen met den burgemeester maar ook met de meerderheid van den Raad onderhandelde, waardoor men er ze ker van dacht te zijn, dat men bij het tot stand komen van een overeenkomst, niet op tegenstand van den Raad zou stuiten. Na herhaalde besprekingen kwam men tot een mondelinge overeenkomst, waarna B. en W. van Alkmaar op 20 Maart j.L een daarmede overeenstemmende schriftelijke aanbieding tot overname van het bedrijf de den. Op 25 Maart deelden B. en W. van War- 1 menhuizen schriftelijk mede, dat zij zich behoudens enkele détailpunten met de voorwaarden konden vereenigen en zij had den vermoedelijk de raadsleden gepolst om dat de brief nog de volgende zinsnede be vat: „de houding kennende, welke de Raad inneemt, willen wij nog gaarne, dat de prijs per kubieke meter gedurende 5 jaren een cent lager zal zijn dan men te Alkmaar be taalt". Na nieuwe mondelinge onderhandelingen tusschen de betrokkenen kwam men tot vol ledige overeenstemming, in dezen zin, dat de aangeboden goodwill zou verhoogd wor den met 15.000, welke uitsluitend zouden worden gebruikt om vijf jaren lang in de gemeente Warmenhuizen, en de daarbij aan gesloten dorpen Harencarspel en Sint Maar ten den gasprijs een cent per kubieke meter lager te doen zijn dan men te Alkmaar moet betalen. Op 30 Maart hebben B. en W. van Alk maar dit aanbod bekrachtigd en men wist vanaf dat oogenblik niet beter of er was vol ledige overeenstemming bereikt. Latusschen waren de andere hierbij be trokken gemeentebesturen nog niet gepolst, maar de data waarop dat zou plaats hebben .waren in onderling overleg vastgesteld. Warmenhuizen was gerechtigd het bedrijf over te doen op voorwaarde, dat de daarbij aangesloten gemeenten daarvan geen nadeel zouden ondervinden en, waar deze goedkoo- pér gas zouden krijgen, was men van gevoe len, dat de besprekingen wel een vlot ver loop zouden hebben. Wij hebben vroeger al gemeld, dat de vaste goederen voor een behoorlijken prijs zouden worden overgenomen en dat het personeel zonder uitzondering in Alkmaar- schen dienst zou komen. Wanneer Alkmaar het gasbedrijf overnam zou het de meterhuur en de omzetbelasting laten vervallen, niet alleen in Warmenhui zen maar ook in de andere gemeenten wat een voordeel voor de gasverbruikers van f 4000 per jaar beteekende. Bovendien be taalden deze door de gasprijsverlaging 3000 per jaar minder dan thans het geval is, zoo dat in de eerstvolgende vijf jaren de aange sloten gasverbruikers een voordeel van 35.000 zouden hebben. Daarna werd de gasprijs gelijk aan die te Alkmaar, maar de meterhuur alsmede de omzetbelasting zou den blijvend van de baan zijn. Bovendien had Alkmaar zich op 13 April nog schriftelijk bereid verklaard kolen en magazijngoederen over te nemen voor een bedrag van f 4000. In Warmenhuizen schrijft men per jaar 12.000 af, de overeenkomst zou op 1 Mei ingaan en Alkmaar nam bo vendien de op dien datum nog niet afge schreven 4000 voor haar rekening, zoodat men in Warmenhuizen van een zeer voor- deelige financieele transactie kon spreken. Na alle mondelinge en schriftelijke over eenkomsten gingen de beide Alkmaarsche onderhandelaars naar de gemeenten Haren carspel en Sint Maarten, vergezeld van B. en W. van Warmenhuizen, welke laatsten aan de besturen der betrokken gemeenten uiteenzetten welke voordeelen er ook voor die dorpen aan deze overeenkomst waren verbonden, zoodat men daar spoedig tot een resultaat kon komen. Wat de gemeente Schoorl betreft, dit is van Warmenhuizen een engros-afnemer, welke Aklmaar zonder meer zou kunnen overnemen. De gasprijs kan men daar zelf regelen, maar men betaalde aan Warmen huizen 1650 voor technisch toezicht, wat door Alkmaar slechts op 1000 gesteld werd en de inkoopsprijs van het gas zou 200 minder worden, zoodat Schoorl door de ver andering van leverancier een onmiddellijk ingaand voordeel van 850 per jaar zou ge nieten, iets waarover men zich in dit mooie duindorp natuurlijk alleen maar enthousiast kon verklaren. De gemeenteraden van Harencarspel en van Sint Maarten namen de voorstellen aan en de Raad van Alkmaar zou ongetwijfeld op 15 April het besluit tot overname van het bedrijf hebben genomen, als er in de raadsvergadering welke den vorigen dag te Warmenhuizen was gehouden niet ongeloof lijke dingen gebeurd waren. Daar zat een raadsmeerderheid, die met Alkmaar alles besproken en geregeld had en daar zat een college van B. en W., dat in de andere gemeenten alle pogingen in het werk had gesteld om de besturen van het voordeel van deze gemeenschappelijke rege ling te overtuigen. Wie had iets anders kunnen verwachten dan dat de overeenkomst met Alkmaar vrij wel zonder discussie met algemeene stem men zou worden aangenomen. Maar ziet, wethouder Mink had plotseling allerlei bezwaren, de heer Roozendaal zou, alvorens de fabriek over te doen, nog een onderzoek willen instellen naar een andere bedrijfspolitiek en de heer Dekker was van meening, dat men door het benoemen van een directeur die meer koopman is, het gas zelf wel een cent per kubieke meter zou kunnen verlagen. Alleen de burgemeester en wethouder Molenaar brachten de v>r- deelen van een overeenkomst met Alkmaar naar voren. De rest van den Raad zweeg en toen de heer Molenaar een voorstel tot aan houding deed, werd dit met zes tegen ..en stem aangenomen waarbij de heer Mink zich tegen en de heer Molenaar zich voor aan houding verklaarden. Zonderlinger houding en zonderlinger stemming zijn niet denk baar. Men heeft in die vergadering o.a. als een grief tegen Alkmaar naar voren gebracht, dat dit gas van mindere kwaliteit zou leve ren dan men tot dusver in Warmenhuizen gewend was. De vertrouwensmannen van Alkmaar hebben ook deze kwestie uitvoe rig met de heeren van Warmenhuizen be sproken. Deze wisten, dat men vroeger, toen het niet alleen voor warmte maar ook voor verlichting diende, gas van 5000 calorieën fabriceerde. Daarna kwamen de gloei kousjes in gebruik, het lichtgevende deel van het gas kon daardoor verdwijnen en in ternationaal werd het daarom terug gebracht tot gas van 4200 calorieën met het gevolg, dat alle toestellen daarop ingesteld werden en geen nuttiger effect geven ook al zou men er gas van 6000 calorieën voor gebrui ken. Amsterdam heeft gas van 4200 calorieën, Utrecht en Haarlem eveneens, Rotterdam van 4160 calorieën, Den Haag van 4000 ca lorieën en Alkmaar van 4210 calorieën. Slechts bij enkele kleine fabrieken heeft men zich blijkbaar niet aangepast en zoo had Warmenhuizen nog gas van 4500 calo rieën wat geen enkel practisch voordeel blijkt op te leveren. Voor storingen in de levering behoefde men evenmin te vreezen, j daar de fitters te Warmenhuizen bleven en Alkmaar een nieuwe compressor in gebruik zou nemen, waardoor men steeds van vol doenden druk verzekerd kon zijn. Dat Alkmaar van goeden wille geweest is en een onderzoek niet vreesde kan blijken uit het feit, dat deze gemeente zich met het oog op den korten termijn reeds tot Ged. Staten gewend had, welke de kwestie voor deskundig onderzoek in handen had den gegeven van een lid vap de gasstich- ting, die een en ander volkomen objectief zou kunnen beoordeelen. Deze kon de kwes tie van de bedrijfspolitiek en van hét aantal calorieën onderzoeken en Alkmaar was be reid en verwachtte dit ook van Warmen huizen zich onvoorwaardelijk bij de uit spraak neer te leggen. Het is anders geloopen dan ieder verwacht had. De Raad van Alkmaar kon op 15 April geen besluit nemen omdat de Raad van Warmenhuizen den dag te voren tot aan houding ter nader onderzoek had besloten en de allergrootste verrassing was wel, dat de Raad van Warmenhuizen Donderdag j.1. weer vergaderde en B. en W. het voorstel tot verkoop van het gasbedrijf zonder meer introkken. Een reden werd daarvoor niet opgegeven en de Raad die het had aange houden ter nader onderzoek, ging met dit alles zwijgend accoord, waarna men een drachtig besloot een nieuwen directeur te benoemen. Dat is het gasdrama van Warmenhuizen, waarin alleen de burgemeester de rol ge speeld heeft van een man met wien men in goed vertrouwen een afspraak kan maken. Men heeft in Warmenhuizen veel last van draaihartigheid ook in de kool en het dorp is daarom en vooral ook door den slechten toestand waarin de tuinbouw ver keert, een verarmde gemeente geworden. Van uitbreiding zooals b.v. in Castricum - is geen sprake en evenmin van vestiging van nieuwe bewoners, die goede klanten van de gasfabriek zullen worden. Dat be drijf staat op de grens van noodlijdendheid. Het maakte in 1935 een winst van 700 en in 1936 van 500. Door de verhoogde kolen- prijzen 'zal er dit jaar van winst geen sprake zijn en waar elke cent per kubieke meter verlaging 3000 zal kosten, is het te begrij pen, dat een bedrijf onder dergelijke om standigheden door verlaging van prijzen meer zal verliezen dan winnen. Bovendien blijven de afnemers thans me terhuur en omzetbelasting betalen, zal War menhuizen van Alkmaar's financieele offers niet profiteeren en het eenige gevolg van deze zonderlinge gemeentepolitiek is, dat men de ingezetenen in alle opzichten gedu peerd heeft. Welke voordeelen men er thans verwacht is evenmin duidelijk als welke motieven den Raad er toe geleid hebben een derge lijke onbegrijpelijke houding aan te nemen. Heeft de middenstand in Warmenhuizen zijn eigen belang niet begrepen en is de Raad misschien door kiezersvrees bevangen ge worden? Dan zal weldra blijken, dat men den ingezetenen een buitengewoon slechten dienst heeft bewezen. De vraag waarom Alkmaar deze overeen komst wilde is gemakkelijk te beantwoor den. Alkmaar heeft door de tijdsomstandig heden in verloop van jaren het gasverbruik met een kleine half millioen kubieke meter zien verminderen en wanneer het de ver bruikers der betrokken gemeenten er bij had gekregen, had men dat verlies kunnen compenseeren. Wij leveren meer en goed- RUSLAND VERHEERLIJKT, Voor de openbare vergadering der afd. Alkmaar der C. P. N., in de dancing van de Harmonie, waren gisteravond twee sprekers aangekondigd, n.L de heeren D. Wijnkoop, lid der Tweede Kamer, en C. Borst uit Oudkarspel, een der candidaten van de C. P. ,N voor de a.s. verkiezingen. De zaal droeg langs twee zijden groote roode strooken, waarop met witte letters uitgehoodigd werd toe te treden tot de partij van Lenin. Voorts hingen er 'verkiezingsplaten. Een groot aantal menschen had aan den oproep om te komen luisteren gehoor ge geven. De voorzitter der afd. Alkmaar C. P. N., de heer B. Ebbinga, sprak een kórt openingswoord, waarbij hij nog een groo- tere openbare vergadering aankondigde en zijn voldoening uitte' over den groei der af deeling (100 pet. méér leden dan bij de vorige verkiezingen). Spr. betreurde het, dat de S. D. A. P. een verzoek om met de communisten samen op 1 Mei te demon- streeren tegen het fascisme, had afgewezen. Als inzet van de vergadering was het woord aan de jonge jufrouw Ooster- b r o e k voor het declameeren van een paar gedichten, waarin de uiteindelijke overwinning van het communisme werd aangekondigd en afkeer van den oorlog werd uitgesproken. Rede C. Borst. De heer Borst stelde zich tot taak het tuin- en landbouw-program der C. P, N. te bespreken. Hij ontkende, dat de zoo genaamde democratische partijen inder daad de democratie najagen, en werke lijkheid, de éénheid beoogen. Dat doet al leen de communistische partij. Een gelukkig teeken vond spr. het, dat meer en meer onder de boeren verzet ont staat tegen de huidige maatschappij. Dag aan dag zal de C. P. éénheid zoeken met ieder, die ontevreden is met het bestaande stelsel. De R. S. A. P., die ook tegen deze éénheid is, blijkt met haar leuze voor een klassefront het platteland onvoldoende te kennen. De regeering-Colijn met haar onvoldoen den productiesteun, waarvan nog een groot deel verdween in de zakken der hypo theekhouders, is schuldig aan den onder gang van zeer veel kleine boeren. Merk waardig is wel, dat in onze omgeving de welvaart van eenige jaren geleden is ver vangen door groote armoede. Spr. haal de ter illustratie hiervan een artikel aan uit de N. R. C., een tweetal weken geleden door ons overgenomen (over armoede in Warmenhuizen). Daarnaast wees spr. op den grooten uitvoer van boter tegen lagen prijs, boter die in ons eigen land zoo noo- dig zou zijn. De vernietiging van groenten in den af- geloópen winter aan de Noordhollandsche veilingen werd door spr. sterk afgekeurd en hij noemde het geen wonder, dat de geest van verzet tegen het bewind-Colijn groeit bij de boeren, ofschoon zij van huis-uit kapitalistisch gezind zijn. In Rusland, waar spr. een paar jaar ge leden een bezoek bracht, komt het niet voor, dat eenerzijds voedsel vernietigd wordt en vee wordt afgeslacht e.d., dingen meer, terwijl anderzijds behoefte daaraan bestaat. Dat Deterding de reddende engel zou zijn voor het platteland, werd van den aanvang der affaire af door de commu nisten betwijfeld, omdat wij meenden, dat verbetering slechts kan komen als gevolg van grootere koopkracht in het buitenland, waardoor dan de export kan toenemen. Spr. meende, dat de uitkomst hem wel in het gelijk heeft gesteld. Hij hekelde hetgeen de Ned. Tuinderscourant over de zaak-De- terding had gezegd. Gezamenlijk moet opgetrokken worden voor de eenheid, voor een vrij Nederland, voor welvaart, zoo eindigde spreker. De tweede spreker, de heer W ij n k o op, begon met te zeg- zen, dat de communisten over het algemeen de verkiezingen niet erg hoog aanslaan, om- kooper dan Warmenhuizen en deze uitbrei ding zou ons geen verlies maar winst heb ben opgeleverd. Thans is de winst voor de gasverbruikers ook in Warmenhuizen, in Schoorl, in Harenkarspel en in Sint Maar ten verdwenen en in de gemeenten waar men geheel van de beslissing van Warmen huizen afhankelijk was, zal men zeker met ontstemming van het verloop dezer kwestie hebben kennis genomen. In Schoorl, waar de Raad inmiddels ver gaderde, heeft men door de houding van Warmenhuizen een jaarlijksch verlies van 850 geleden en het is niet te verwonderen, dat men onmiddellijk besloten heeft zich tot Gedeputeerde Staten-te wenden met het verzoek het contract tusschen beide gemeen ten te willen wijzigen. Wanneer Ged. Staten daaraan voldoen en er is geen enkele reden waarom Schoorl zich nog langer moet laten exploiteeren zal men in Warmenhuizen er nog slechter voorstaan dan vroeger en zal van eenige prijsverlaging geen sprake meer kunnen zijn. Dan is te voorzien, dat het bedrijf wel dra noodlijdend zal worden, dat de ingeze tenen voor groote kosten komen en dat men te laat zal begrijpen wat men nu moedwil lig verspeeld heeft. Want niemand zal het Alkmaar kwalijk nemen als het bij een nieuw verzoek van Warmenhuizen andere eischen stelt dan waarmede men hier thans genoegen had genomen. dat de werkelijke strijd om de macht ge streden wordt niet in het parlement, maar in de organisaties. Dezen keer echter, nu het gaat om de democratie, hebben de ver kiezingen groote beteekenis. De democratie staat op het spel, d.w.z. de belangen van de werkers, hetzij hand- of hoofdarbeiders; de welvaart, de democratische rechten, vormen den inzet voor de verkiezingen. Het staat vast, dat de werkers, die geen democratische rechten hebben (Duitschland en Italië) niet kunnen strijden voor hun belangen, zoo als de Fransche arbeiders dat wèl kunnen. Als men nagaat, wat de Duitsche arbeiders alle maal verloren en de Fransche collega's won nen, ziet men wat de democratie kan betee- kenen. En nu gaat het er in ons land om of we, hetgeen we hebben, zullen houden en of dat goed zal kunnen worden utgevoerd en dan moet terstond gezegd worden: ja. Hier mee wilde spr. niet zeggen, dat aan onze democratie niets mankeert noch ook, dat onze grondwet moet worden bejubeld maar toch wilde hij waarschuwen: handen af van de grondwet! Het gaat in hoofdzaak tegen de fascisten (vooral de N.SB., de andere partijen van die richting hebben zoo goed als geen kans) en tegen de regeering-Colijn, die beide de democratie trachten om hals te brengen. Zoo goed als tegen het christendom keert het nat.-socialisme zich tegen elke geestelijke beweging, het christendom is slechts de be kendste ervan. Met voldoening zeide spr., dat de bekende Stanley Jones zei: „als ge het communisme goed wilt bestrijden, moet ge eerst zorgen voor een materiëelen toestand minstens even goed als in Rusland". Het communisme kan niet vernietigd wor den, zei spr., omdat het ten nauwste samen hangt met de productie en bovendien een machtigen geestelijken inhoud heeft. Ook in Duitschland is het niet vernietigd, al ver tellen de nazi's het ook nog zoo vaak. Uit hetgeen in Rusland tot stand kwam, put de arbeidersklasse in alle landen moed en kracht. Nadrukkelijk legde spr. vast, dat de gods- dienstigen in Rusland volkomen vrijheid hebben van belijden van hun godsdienst: de staat verschaft zelfs de daarvoor noodige gebouwen; wie het waagt iemand wegens zijn godsdienst te benadeelen of wat ook, wordt er zwaar gestraft. Alleen is (natuur lijk) geen voorrecht gegeven aan de gods- dienstigen boven anderen, krachtens hetwelk zij den arbeidsstaat zouden kunnen onder mijnen. In dat opzicht staan alle Russen gelijk. Terugkeerend op de a.s. verkiezingen, zei spr., dat het gaat tegen de fascisten, die het land willen terug voeren naar het barba risme en al wat daar mee samenhangt De traditie van de revolutionnairen wijst op een eeuwenlangen strijd voor de rechten van den mensch. Hoe men ook zal stemmen, het moet in elk geval zijn een stem tegen het fascisme. Spr. was ervan overtuigd, dat de democrafie belangrijk meer stemmen zal halen dan den vorigen keer. Het gaat ook tegen dr. Colijn, een man van groote bekwaamheden, die echter sterk is in het dienen van de belangen onzer tegen partij, zei spr. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de verkiezingen voor hem een groote nederlaag brengen, hij heeft de realiteit niet in zijn voordeel; zijn „aanpassing" heeft hem onder den werkenden stand geen vrienden gebracht, want hij heeft de gevolgen van de crisis daarmee gelegd op de schouders der werkers. Spr. stelde hiertegenover hetgeen de sov jet-unie den arbeiders heeft gegeven, en zooals het daar gebeurde, zoo zijn ook de communisten in volle nuchterheid over tuigd, dat het ook in ons land had gekund, anders en beter dus dan het hier is gegaan: meer werk, meer loon, meer steun. Het voor alles noodige geld is best te vinden, want h e t i s e r. De statistiek wijst uit, dat er ondanks groote verliezen, door de crisis, nog een nationaal vermogen is van 11 a 12000 millioen gulden. De kosten van het Plan van den Arbeid vormen slechts een peulschilletje op dit ge weldige vermogen. Onder de rijken, die moeten betalen, wilde spr. niet rekenen de kleine rentetrekkers, maar hen, de minstens f 10.000 inkomen hebben. Doordat minister Colijn knibbelde aan loon en steun, heeft hij bij de arbeider» klasse een geschikten bodem gelegd voor het fascisme. Hij weet dan ook heel goed, dat hij bij de as. verkiezingen zijn vonnis thuis krijgt. Hoe gevaarlijk de N.S.B. ook is, haar is op het oogenblik de wind uit de zeilen genrf- men. Als de arbeiders hun plicht doen, 2al de N.S.B. zeker vernietigd worden. Haar ledental gaat voortdurend achteruit en Mus- sert is met zijn schatting van het aantal ti5 veroveren zetels in de Tweede Kamer reeds herhaaldelijk naar beneden gegaan. Het verplaatsen van de netten om de mensdien te trekken van de katholieke zijde naar den protestantschen kant wijst ook op zwakte. Ondanks dit alles en ondanks de TÖê andere aanwijzingen voor achteruitgang in de N. S. B., waarschuwde spr. ervoor, dat nog vele kapitalisten met groote bedragen haar steunen. Ook in Duitschland gaat het den heeren nazi's niet naar den vleeze, het rommelt et sterk aan allen kant, getuige Hitler's zoeken in het buitenland van hulp voor zijn land, dat hij eerst van de welvaart heeft beroofd. En Spanje bewijst ook al weer, dat dé democratie wint. Het ie wel duidelijk ge» bleken, dat generaal Franco niet anders was dan de dienaar van Hitier en Mussolini, zooals Musert het in on land is. Krachtig wekte spr. op tot eenheid onder alles, wat de democratie voorstaat, om de volksrechten. Er moet voor gezorgd worden, dat er geen enkele N. S. B.'er gekozen wordt, want daardoor zou een reserve worden ge vormd voor den strijd tegen de arbeiders. Ons land en zijn vrijheid worden bedreigd door het Duitsche nazi-gevaar, dat zija agenten hier heeft, n.1. de leden van N. S. B., verraders van eigen volk. We moe ten zorgen, dat we een leger krijgen, dat wil strijden voor de arbeidersbelangen en ge zuiverd is van alle fascistische invloeden. Wij zullen grootere overwinningen behalen dan ooit, maar hebben dan ook te zorgen, dat er geen ministerie komt, dat ons dié overwinningen zou kunnen ontfutselen. Debat. De heer B. A p p e 1 (Alkmaar) had den heer Wijnkoop gekend als marxistisch strijder, en thans is hij heel anders gewor den. Den vijand zou spr. met willen zoeken in het buitenland, maar bij het kapitalisme in eigen land. Ook uit andere symptomen in de rede van den heer Wijnkoop concludeerde spr., dat de politiek van de Derde Interna tionale geleid wordt door Stalin. De oude leuzen van Lenin zijn verlaten, de Trotz- kisten worden vermoord, om het internatio nale kapitalisme gerust te stellen. Spr. stelde nog vast, dat de Sovjet-Russen indirect hulp verleenen aan generaal Franco in Spanje, doordat zij het mangaan- erts aan Duitschland leven, dat het weer verwerkt in kanonnen voor Franco. De democratie in Nederland heeft niet veel meer te beteekenen, betoogde spr. en wij kunnen alleen de rechten der arbeiders verdedigen door een klassefront. Tweede debater was Jan Eden, die een draai constateerde bij den heer Wijnkoop (spr. noemde het b.v. lonkjes geven naar de S. D. A. P. door te pleiten voor het voorheen zoo scherp veroordeelde Plan van den Arbeid). Als Marxisten en Leninisten heb ben de communisten afgedaan. Van een wil naar eenheid is bij hen geen sprake, zij wil len die thans met de fascisten, wat bleek uit een oproep van de Italiaansche communis ten, die het fascistisch program voor 1919 tot het hunne maakten. Uitvoerig betoogde spr., dat Stalin de grondwet van Lenin heeft ondermijnd en ter zijde gesteld en dus zichzelf den kogel moest geven, waar hij de ondermijners van zijn eigen wetten ook liet doodschieten. Het antwoord. De heer W ij n k o o p verontschuldigde zich, dat hij in deze vergadering, die ernstig was in een ernstig tijdsgewricht, ging de- batteeren op uitlatingen als van de twee debaters gehoord. Dit waren geen ernstige gedachten geweest. Spr. verdedigde omstandig het optreden van de sovjet tegen de Trotzkisten en be toogde uitvoerig, dat de door Lenin gelegde grondslag van de bolsjewistische partij thans nog geldt. Die grondslag wil eenheid tus schen boeren, arbeiders en alle anderen, die uitgebuit worden. Overigens merkte spr. op, dat de heer Appel niets tegen zijn (spr.'s) rede had in gebracht en hij stelde de vraag: wat moeten we thans doen, nu de vrijheid bedreigd wordt door Hitier met zijn macht in Duitschland? En dan antwoordde spr.: we moeten die machten en haar agenten hier te lande (Mussert en de zijnen) vermorzelen. En als de Nederlandsche Trotzkisten vij andig staan tegenover de democratie, moeten ook zij vernietigd worden. Tegen de vijanden in het eigen land vechten wij toch ook (zie onzen strijd tegen Colijn b.v.) Wij zoeken eenheid met andere democratische partijen, maar daarbij beseffen wü, dat ons nog wel wat scheidt, 't Is een kwestie van tactiek, zooals wij die regelen in elk land naar den aard, de historie en de psychologie van dat land. Daarvoor willen wij op een bepaald moment wel wat veranderen, echter zonder dat wij het beginsel opgeven. Met verschillende voorbeelden (ook uit Frank rijk) maakte spr. dit duidelijk. De verschillende andere punten in het debat werden door spr. nadrukkelijk van zijn standpunt belicht, waarbij hij de toe standen in Rusland prees en de hoop uit sprak, dat men het daar gegeven voorbeeld hier en overal zal willen volgen. De voorzitter sloot om ruim half 12 met een kort woord de vergadering, waarbij hij o.a. meedeelde, dat een voorgenomen col portage met attracties door de politie was verboden. Stad en Omgeving Vergadering met twee sprekers in de Dancing van de Harmonie.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9