Opstandelingen dringen op Bilbao aan Schaken, ZEVEN GROOTMEESTERS IN ONS LAND. Voor A.V.R.O.-simuItaanseances. De taak van de radio is ontwikkeling en ontspanning te brengen, aldus de voorzitter van den A.V.R.O., de heer G. de Clereq, toen hij tijdens een conferentie in het Amstelho- tel, waar verscheidene buiten landsche groot meesters aanwezig waren, de vraag stelde wat radio eigenlijk met schaken te maken had. De heer Clereq herinnerde aan de serie lessen, die de wereldkampioen, dr. M. Euwe, dr. A. Aljechin, dr. E. Lasker, die speciaal uit Moskou naar Holland was gekomen, E. D. Bogoljubow, dr. X. Tartakower, S. Flohr en Rueben Fine door den A.V.R.O. uitgenoo- digd enkele simultaanseances in verschillen de plaatsen te geven, welke invitatie door deze grootmeesters werd aanvaard. Op zes verschillende avonden zal telkenmale tegen 270 schakers gespeeld wordgn. Alle meesters nemen 40 partijen per avond voor hun reke ning, behalve Aljechin, die een kleiner aan tal verzocht en gekregen had, n.1. 30. In totaal zullen dus ongeveer 1700 schaak spelers tegen deze zeven meesters van het vak uitkomen, een massale organisatie, waarvan men voor den dag, waarop Euwe wereldkampioen werd, zeker niet gedroomd zou hebben. De Spaansche revolutie Regeeringstroepen moeten aan het front van Biscaye terugtrekken. De blokkade van Bilbao. In zijn dagelijksche toespraak deelde generaal Queipo de Llano Zondag mede: Aan het front in Biscaye werd de zegevierende opmarsch van de rechtsche troepen voortgezet, de bres, welke Za terdag in de linies van den tegenstander werd geslagen, is vergroot. De troepen van Franco bezetten het dorp Verriz en de hoogten van Azconobieta. De vijand werd overal teruggeslagen, de rechtsche troepen beheerschen thans Armue en Eibar. De regeeringstroepen vluchten over den weg van Durango naar Bilbao, vergezeld van duizenden mannen, vrouwen en kinderen, die ge dwongen werden hun woonsteden te verlaten. Hierdoor is het voor de luchtmacht der rechtschen onmogelijk de vluchten den te achtervolgen. Zij zouden zeker onschuldige slachtoffers maken. De regeeringstroepen lieten een aanzien lijke hoeveelheid materiaal achter. De troe pen van Franco maakten verscheidene krijgsgevangenen, o.a. de nationalistische af gevaardigde van de Baskische regeering, La- sarte, die gegrepen werd op het oogenblik, dat hij met zijn wapenen en munitie het slagveld wilde verlaten. Een honderdtal manschappen van de re geering meldden zich met hun uitrusting bij de rechtsche troepen. Nader wordt gemeld, dat de rechtsche troepen ook den spoorlijn San Sebastian BilbaoSantander hebben doorgesneden, evenals den weg van Durango naar Marqui- na en Eibar. De zuidelijke kolonne bevindt zich op vijf kilometer afstand van Durango, de oostelijke op zes kilometer. Zaterdagmiddag laat begonnen de troepen van Franco van de hoogten van Azconobieta af te dalen in de richting van Bilbao. De correspondent van Havas bericht, dat de rechtsche troepen achtereenvolgens de hoogten langs den weg van Elorrio naar Verriz bestormden en innamen. Eitfer is thans vrijwel ingesloten, het kan alleen nog langs enkele slechter secondaire wegen van levensmiddelen en andere voorraden worden voorzien. De luchtmacht der rechtschen heeft Eibar gebombardeerd. Onder de buit, welke de rechtschen heb ben gemaakt zijn o.a. drie volledige batte rijen artillerie en meer dan vijftig zware mitrailleurs. De druk der opstandelingen op de Baski sche stellingen is voortgezet voor Elorrio, op een tiental kilometers ten zuidoosten van Durango, maar officieel wordt medegedeeld, dat alle aanvallen der rechtschen zijn afge slagen, ondanks het intensieve bombarde ment uit de lucht op de Baskische loopgra ven. Ellorio ligt thans in den eenigen sector, waar nog critieke gevechten geleverd wor den. De hervatting van het offensief der opstandelingen is beslist tot staan gebracht met aanzienlijke verliezen voor de recht schen in alle andere Baskische sectoren. De opstandelingen gebruiken aan het Bas kische front tusschen dertig en zestig bom bardementsvliegtuigen en een even groot aantal gevechtstoestellen, alle van Duitsch fabrikaat en uitsluitend door Duitsche pilo ten bestuurd. Na de aankomst Zaterdag van de drie Britsche vrachtschepen, heeft men den be woners van Bilbao voor het eerst sinds we ken een broodrantsoen toegezegd. Elorrio verlaten. Toen de rechtsche troepen Elorrio binnen rukten, vonden zij de stad geheel verlaten. De huizen zijn grootendeels ongeschonden en op het eerste gezicht schijnt het, dat de stad weinig van den oorlog heeft geleden. Van regeeringszijde wordt gemeld, dat in het gebied van Elorrio de strijd wordt voort gezet. De opstandelingen vallen zonder op houden de stellingen van de regeering aan en hun vliegtuigen bestoken de versterkin gen van de regeeringstroepen. De volks front-militie weerstaat evenwel in haar wel versterkte schuilplaatsen de aanvallen. Ook de stellingen van de regeering bij Olivares werden aangevallen, doch de aan val werd afgeslagen. De artillerie van de re geering heeft een convooi van de opstande lingen bij Oviedo vernield. De blokkade bij Bilbao reeds door negen schepen gebroken. Drie met levensmiddelen geladen Britsche stoomschepen hebben gisteren de Baskische kust bereikt. Thans hebben in het geheel negen schepen de blokkade gebroken. Het zijn de Stesso en de Thurston, welke in de dokken zijn opgenomen en de Jenny, welke, naar gemeld wordt, te Santander is aangekomen. De schipper van de Thurston heeft bij aan-1 komst verklaard, dat hij van La Pallice af geen oorlogschepen heeft waargenomen, be halve twee Britsche torpedojagers, die dienst doen bij de internationale controle. Protest der regeering van Burgos te Londen. Radio Nacional heeft gisteravond om tien uur medegedeeld, dat de regeering van Bur gos in zeer krachtige bewoordingen bij de Britsche regeering heeft geprotesteerd tegen het feit, dat Britsche oorlogschepen zich op het oogenblik, dat Britsche koopvaardijsche pen zich naar Bilbao begaven en daarbij de blokkade braken, tusschen deze koopvaar dijschepen en den rechtschen kruiser Almi- rante Cervera hebben geplaatst, hetgeen in flagrante schending beteekent van het neu- traliteitsprincipe". De regeering van Burgos eischt, dat maat regelen zullen worden genomen om een her haling van dergelijke feiten te voorkomen. Radio Nacional deelt voorts mede, dat de rechtsche troepen hun opmarsch aan het front in Biscaye voortzetten en dat in den loop van den middag nieuwe stellingen be zet werden. Het aantal krijgsgevangenen is zeer aan zienlijk en de hoeveelheid oorlogsmateriaal, weke den rechtschen in handen is gevallen is zeer groot. De Duitsche pers protesteert in heftige termen tegen de „verbreking van de blok kade van Bilbao door Britsche oorlogssche pen". De Angriff schrijft in een geweldig groot opschrift: „Het Engelsche reuzenschip Hood helpt de blokkade te verbreken". De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft „Het is duidelijk, dat de verbreking van de blokkade geslaagd is dank zij de actieve tus- schenkomst van de Engelsche vloot". De positie van den Hongaarschen journalist Koestier. Britsche parle mentsleden eischen zijn invrijheid stelling. Vijftig Britsche parlementsleden, onder wie drie Labour-lords, n.1. lord Snell, lord Trabolgi en lord Kinnoull, hebben een brief ondei'teekend, welke aan generaal Franco is gezonden en waarin hem gevraagd wordt den correspondent van de News Chronicle, den Hongaarschen staatsburger Arthur Koestier, die sinds de bezetting van Malaga gevangen zit, in vrijheid te stellen. De onderteekenaars behooren tot alle par tijen. Eenigen hunner sympatiseeren met de opstandelingen. De brief geeft uitdrukking aan de in Engeland heerschende ongerust heid over de langdurige gevangenhouding van Koestier en over het feit, dat men niet weet, waar hij zich bevindt. Franco wordt verzocht Koestier dezelfde faciliteiten te verleenen als aan iederen anderen journa list, die het land zou willen verlaten. Malaga door de regeeringsvliegtuigen gebombardeerd. Havas verneemt, dat regeeringsvliegtui gen Zaterdagmiddag Malaga hebben gebom bardeerd. Er zouden verscheiden dooden en tal van gewonden zijn. De staf van het centrale leger heeft gister avond in een communiqué medegedeeld, dat de vijandelijke artillerie Madrid heeft ge bombardeerd en daarbij schade heeft aan gericht en slachtoffers heeft gemaakt onder de burgerbevolking. Aan het front in Biscaye heeft de regee- ringsartillerie op doeltreffende wijze de vijandelijke stellingen van Al Berretan ge bombardeerd. Aan het front van Alava hebben de regeeringstroepen op heldhaftige en moedige wijze weerstand geboden aan de opeenvolgende vijandelijke aanvallen en den vijand ernstige verliezen toegebracht. Aan het front in Asturie heeft de regee- ringsartillerie de vijandelijke stellingen van Monte Otero, Tamargo, la Trecha en la Verruga hevig bestookt. Aan het front van Santander heeft de re- geeringsluchtmacht op doeltreffende wijze de stellingen der opstandelingen bij Sargen- te de Lora bestookt. Het communiqué ver meldt voorts, dat manschappen der recht schen aan verscheiden fronten zijn overge- loopen. De beschieting van Madrid. Tusschen vier en vijf uur gistermiddag zijn vijftig granaten op Madrid terecht ge komen. Met korter en langer tusschenpoo- zen hebben zich vervolgens verscheiden ont ploffingen voorgedaan. Om tien uur waren vijf personen gewond en een gedood. Dit geringe aantal slachtof fers is toe te schrijven aan de genomen voor zorgsmaatregelen. DE AUTOMOBIELSTAKING IN U. S. A. De staking by Ford geëindigd. De staking bij de Fordfabrieken te Richmond is geëindigd. De vice-voorzitter van den bond van arbeiders in de automobielindustrie, Hall, verklaarde, dat Ford geen actie zal onder nemen tegen de arbeiders, die lid zijn van den bond, De „Gevleugelde Mensch omgekomen. Zijn beide parachutes weigerden dienst. Voor de oogen van 200000 toeschouwers te pletter gevallen, Tydens den luchtvaartdag te Vin- cennes in Frankryk heeft zich gister middag een zeer tragisch ongeluk voorgedaan. Als hoogtepunt van ge noemde luchtvaartdag zou n.1. de als „gevleugelde mensch" bekende para chutist Clem Sohn een sprong vanaf 3000 M. hoogte maken. Aanvankelijk verliep zijn tocht naar de aarde normaal, doch op ongeveer 1500 M. stortte Sohn loodrecht omlaag. Zijn pogin gen om door middel van zijn gewone val schermen behouden te dalen, bleven zon der succes en tot groote ontzetting van de 200.000 toeschouwers stortte „de gevleu gelde mensch" te pletter. Reeds meer dan 300 maal had Sohn zijn vinding, die uit een soort van zweefvliezen tusschen armen en beenen bestond, gede monstreerd. In Engeland is hij verleden jaar bij een exhibition eveneens zwaar gewond geworden. Opmerkelijke redevoering van Wickam Steed. Instelling van een internationaal expeditiecorps voor den vrede aanbevolen. De beroemde Engelsche journalist Henry Wickam Steed, heeft gister avond op een vredesbetooging te Huil de aandacht van zijn gehoor ge vestigd op het gevaar van een nieu wen oorlog en uiteengezet, welke, naar zijn meening, de methoden zijn om een vredesgeest te scheppen. De spreker verheelde niet zijn onge rustheid over de houding van Italië en Duitschland, die, naar hij zeide, beiden machtig gewapend slechts op een gunstig oogenblik wachten om een of verscheiden naties aan te vallen. Hij voegde hieraan toe „indien niet het gevaar van een oorlog zou bestaan, zou de regeering niet voorstellen anderhalf mil- liard pond sterling te besteden voor de herbewapening van Groot-Brittannië" Wickham Steed wees met name op het gevaar, dat de tegenwoordige situatie me debrengt als gevolg van het feit, dat Italië en Duitschland om te herbewapenen om zoo te zeggen geruïneerd zijn ten koste van de burgerbevolking, welke, voor het grootste deel niet meer in eigen behoeften kan voorzien. Dat is, zeide hij, wat ons de spontane ontvangst door Hitier van het voorstel van Lansbury, een internationale oeconomi- sche conferentie bijeen te roepen, ver klaart. Indien spreker zich evenwel verzet tegen de nationaal-socialistische of fascis tische politiek, moet hij er toch op wijzen, dat hij niet minder anti-communistisch is. Hij bracht niettemin hulde aan Rusland, welks leiders, naar hij zeide, niet hun toe vlucht tot den oorlog zoeken om hun leer stellingen te prediken. Twee methoden. Voor de handhaving van den vrede heeft Wickham Steed het oog op twee methoden. De eerste zou zijn eens vooral te bevestigen, dat Engeland in een nieuw conflict niet neutraal zal kunnen blijven; de tweede in Engeland een expeditiecorps voor den vrede in het leven te roepen, „een contingent, bestaande uit mannen van allen rang en stand en politieke over tuiging, een beweging zooals de padvin ders, die tot taak zou hebben hulp te bieden aan alle volken, die in gevaar verkeeren. Het zou den wensch van spreker zijn, dat van een zoodanige beweging de uit- noodiging zou uitgaan aan de volken der andere naties, zich aan de zijde van Enge land te scharen en een internationaal expeditiecorps voor den vrede te stichten. Aldus zou langzamerhand de vruchteloos heid van een oorlog aan het licht treden en zou men door de vrees voor een con flict te overheerschen, beginnen met in Europa een werkelijken geest van vrede te scheppen". DE PAUS RICHT HET WOORD TOT JONGGEHUWDEN. De paus heeft Zaterdag 1700 pas ge trouwde echtparen ontvangen, alsmede 2.000 pelgrims uit Duitschland, België, Zwitserland en Oostenrijk. In zijn toe spraak zeide hij o. a. dat de heele we reld den zegen Gods noodig heeft om uit de tegenwoordige, zoo ernstige, zoo wree- de en zoo waarlijk smartelijke moeilijk heden te geraken waarin zij zich bevindt. Daarop gaf de paus zijn specialen zegen aan alle aanwezigen, opdat zij dien zegen zouden meedragen naar hun huis en hun land. De audiëntie was de grootste in aantal welke de paus sinds zijn ziekte heeft verleend. ONGEREGELDHEDEN IN HET ENGELSCHE STEENKOOLGEBIED. Zaterdagavond zijn ongeregeldheden voorgekomen in de mijnstad Harworth, in het graafschap Nottingham. Een aantal politiemannen stelde een onderzoek in, toen zij plotseling door de mijnwerkers werden aangevallen. Er ontwikkelde zich een waar straatgevecht, dat eerst eindigde toen de politie na middernacht verster king had ontvangen. Talrijke personen werden gekwetst; de politie verrichtte verscheidene arrestaties. Mijnramp in Bohemen. Veertien mijnwerkers omgekomen De kolenmijn „Ferdinand" in het district Pilsen in Bohemen is gistermorgen onder water geloopen. In de schacht bevonden zich veertien arbeiders, voor wien niet veel hoop op redding heeft. De ramp in de mijn „Ferdinand" by Rokcany in Bohemen is veroorzaakt, door dat plotseling een groote hoeveelheid wa ter uit een verlaten mijn binnendrong. Op dat oogenblik werkten dertig arbeiders op 68 meter diepte. Zestien hunner konden gered worden, doch veertien mijnwerkers zijn om het leven gekomen. Het geweld van het water was zoo groot, dat de lij ken over een afstand van 1500 meter werden meegesleurd. Men gelooft, dat het maanden zal duren, voor het water uit de mijn verwijderd is. STAKING BIJ LONDENSCHE AUTOBUSDIENSTEN. Met ingang van 1 Mei. De gedelegeerden van het personeel der Londensche autobusdiensten hebben hun gisteren gehouden vergadering beslo ten dat het werk om middernacht 31 April zal worden neergelegd. Dit besluit beteekent dus dat op 1 Mei in de straten van Londen geen enkele autobus zal rijden, tenzij inmiddels een wijziging in dit besluit tot stand komt. Het ministerie van Arbeid heeft zich tot de Londensche Autobusmaatschappij en den Bond van Transportarbeiders ge wend om te bereiken, dat het uitbreken van een staking op 1 Mei vermeden wordt. Lord Ashfield, de president van den raad voor het personenvervoer in het district Londen, onthult, dat deze raad en vertegenwoordigers van het autobusper- soneel heeft aangeboden het onderzoek naar de vraagstukken voor de oplossing waarvan onderhandelingen zijn geopend, een maand uit te stellen. Aangezien dit voorstel van de hand is gewezen, stelt Ashfield het personeel verantwoordelijk voor de staking, welke, naar Ashfield zegt, het publiek ernstige ongemakken bezorgt in verband met de kroningsfeesten. In het communiqué wordt tenslotte de wensch tot uitdrukking gebracht, dat over de eischen van het personeel een open bare enquête zal worden ingesteld. Vol gens het communiqué zijn de arbeidsvoor- waardén en de loonen van dit personeel gunstiger dan elders in Groot-Brittannië. DE ENGELSCHE KRONINGSFEESTEN. Radiorede van den koning na de kroning. Op den avond van den 12den Mei, na de kroning, des avonds acht uur zal de koning een rede tot het Britsche volk houden, welke per radio zal worden uit gezonden. Veimoedelijk zal deze toe spraak tien minuten duren. De koning zal worden ingeleid door minister-president Baldwin. Obstructie van het parlement bij den kroning? De „Sunday Referee" verklaart, dat in dien de kanselier van de schatkist het ontwerp van de verdedigings-belasting niet intrekt of wijzigt, de leden van het Lagerhuis dreigen het huis te bezetten en daardoor de kroning onmogelijk te maken, Het ontwerp zal morgen in het huis worden besproken en de „Sunday Refe ree" voorspelt dat de conservatieven, liberalen en afgevaardigden van de La- bourpartij zich zullen verzetten tegen de stemming over het ontwerp en dat zij zoo noodig in vergadering bijeen zullen blijven gedurende de geheele periode, welke voorzien is voor de kroningsplech tigheid. Wordt het „commentaar op de kroning" ingetrokken? Naar verluidt heeft de uitgever van het boek van Geoffrey Dennis „Commentaar op de kroning" na de actie van den advo caat van den hertog van Windsor, A. Allen, erin toegestemd het boek uit de circulatie te nemen. NATTONAAL-SOCIALISTEN TE WEENEN GEARRESTEERD. De politie heeft Vrijdagavond een inval gedaan in een lokaal midden in de stad, waar veel nationaal-socialisten waren bij een gekomen. Men zou hier te doen heb ben met het centrum der onwettige natio naal-socialistische propaganda en de zetel der beweging in Oostenrijk. Tot dusverre zijn twintig personen in hechtenis genomen, een groote hoeveelheid propaganda-materiaal is in beslag genomen. In een officieel communiqué wordt de arrestatie van een aantal nationaal-socia listen en de ontdekking van een centraal bureau der onwettige nationaal-socialis tische beweging in Oostenrijk, bevestigd. Uit het in beslag genomen materiaal is gebleken, dat dit centrum de nationaal- socialistische demonstraties had georgani seerd, die in Oostenrijk naar aanleiding van den verjaaidag van Hitier hebben plaatsgevonden, en dat het bureau boven dien aanwijzingen gaf voor het organisee- ren van nieuwe demonstraties en te dien einde gelden en propaganda-materiaal ter beschikking van de demonstranten stelde. ANTI-SEMITISCHE MAATREGELEN IN DUITSCHLAND. Van het rijksburgerschap vervallen verklaard. Het Duitsche Rijkswettenblad publiceert een decreet van het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken, waarin een aantal personen van de Duitsche nationaliteit vervallen wordt verklaard. Het zijn voor het meerendeel joden, bloedverwanten van reeds door een gelijken maatregel ge troffen politici. Onder de thans gepubliceerde namen komen o. m. voor: mevr. Breitscheid, Rosa Hilferding, echtgenoote van den vroegeren soc.-dem. minister van finan ciën, mevr. Marta Feuchtwanger, vrouw van den schrijver Lion Feuchtwanger. BESCHULDIGINGEN VAN ATTLEE. „De weg naar den oorlog". In een voorrede op zijn werk „De weg naar den oorlog", dat zoojuist gepubli ceerd is, beschuldigt Attlee, de leider der arbeidersoppositie, de Engelsche regee ring er van, door haar aarzelende en ver warde politiek de gemeenschappelijke veiligheid te hebben verraden en ten aan zien van het binnenland een zuiver reac tionaire politiek te volgen, die in stryd is met iederen geest van samenwerking ter handhaving van den vrede. Attlee ver klaart er van overtuigd te zijn, dat de tegenwoordige regeering het fascisme in geen enkel opzicht weerstand zal bieden uit vrees, dat zij haar eigen aanzien zal schaden. Over een jaar zal de opvolger van Baldwin mededeelen, dat het kabinet besloten heeft den militairen dienstplicht in te voeren. MERKWAARDIGE RELLETJES. Burgemeester bijna in een zak. In het Poolsche stadje Radom, 100 K.M. ten zuiden van Warschau, is het opnieuw tot communistische relletjes gekomen, waarbij aangevallen politie van de vuur wapenen gebruik moest maken. Een com munist werd gedood, terwijl een vrouw en een meisje van acht maanden zwaar werden gewond. De oorzaak daarvan was, dat de relletjes plaats hadden voor de arbeids beurs, waarnaast zich het gebouw voor sociale kinderzorg bevindt. De door de communisten opgeruide werkloozen hadden Dinsdagmiddag het raadhuis van de stad bezet. Woensdagavond werd er politiever- sterking uit Warschau ontboden en kon het stadhuis worden ontruimd. Intusschen ble ken daar merkwaardige dingen te zij» voorgevallen. Oorspronkelijk waren 800 personen het raadhuis binnengedrongen maar op het laatste oogenblik waren er nog maar 250 over. Gebleken is namelijk dat de werkloozen onder communistischen invloed hadden gestaan, maar dat later de nationaal-revolutionnaire arbeiders de overhand hadden gekregen. De communis ten werden toen uit het stadhuis verdre ven en de nationaal-revolutionnaire arbei ders beletten het zingen van de Internatio nale en andere marxistische liederen. De marxistische loco-burgemeester werd zelfs in zijn ambtsvertrek gevangen ge houden en is ternauwernood aan het ge vaar ontsnapt om in een zak door de stad te worden gedragen. Op de eerste opvor dering van de politie werd het gebouw zonder tegenstand ontruimd. HERINNERING AAN DEN STRIJD IN DE DARDANELLEN. Gisteren is in geheel Engeland het feit herdacht, dat in 1915 Engelsche troepen te Gallipoli onder het vuur der Turksche batterijen aan land gingen. Na een herdenkingsdienst in de St. Paul's kathedraal begaven oud-strijders en familieleden van bij Gallipoli omgeko men oustrijders, bij wie zich Australiërs en Nieuw-Zeelanders hadden aangesloten, die voor de kroning te Londen verblijven, in optocht naar het monument voor den onbekenden soldaat, waar kransen werden gelegd. In tegenwoordigheid van den Turkschen ambassadeur hebben oud-strijders te Pa rijs, die aan de campagne in de Dardanel- len hebben deelgenomen, gisteren de vlam op het graf van den onbekenden soldaat onder de Are de Triomphe aangestoken. Voor den eersten keer sinds den we reldoorlog geschiedde de plechtigheid in tegenwoordigheid van den Turkschen ambassadeur, die vergezeld was van ge neraal Gouraud, die aan de Dardanellen een arm verloor en admiraal Guepratte, die tijdens den grooten zeeslag in 1915 het bevel voerde over een Fransch smaldeel. DE VERHOUDING JAPAN—RUSLAND. Berichten over accoord zyn voorbarig. De woordvoerder van de Gaimucho heeft aan Havas verklaard, dat het bericht volgens hetwelk een accoord tusschen Japan en Sovjet-Rusland is tot stand gekomen, voorbarig is. Sato en Joerenef hebben elkaar sinds den terugkeer van den laatste te Moskou slechts tweemaal ontmoet. De „Nitsji Nitsji" meldt echter, dat de Japansche regeering de autoriteiten van Mandsjoekwo en van het Kwantoeng- leger raadpleegt over de geschiktheid om onderhandelingen met de Sovjets te openen op basis van het principieele accoord tusschen Sato en Joerenef. Sato, zoo zegt het blad, is zulk een accoord stel lig gezind, en de militairen schijnen hun verzet tegen het accoord te hebben opge geven. Welingelichte waarnemers zijn van meening, dat de thans aan den gang zijnde besprekingen tusschen Sato en Joerenef vooral loopen over de algemeene metho den tot regeling der hangende kwesties, voornamelijk die in zake de grenzen en de visscherij. DE HONGERSNOOD IN CHINA. 35 millioen personen lijden gebrek. De algemeene secretaris van de Chi- neesche commissie tot leniging van den hongersnood heeft bij haar terugkeer van een veertiendaagsche inspectiereis door het noordoostelijke deel der provincie Sjetsjoean gerapporteerd, dat in de hoog gelegen deelen dezer provincie, waar sinds Augustus verleden jaar geen regen gevallen is, een verschrikkelijke hongers nood heerscht, waaronder 35 milloen menschen getroffen worden. In Tsjoengkiang zijn 18.000 vluchtelin gen aangekomen, onder wie talrijke sterf gevallen als gevolg van ziekten zijn ont staan. De toevoer van levensmiddelen uit andere gebieden gaat met de grootste moeilijkheden gepaard, daar de rivier de Yangtze als gevolg van den lagen water stand slechts voor kleine vaartuigen be vaarbaar is.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 11