£ucfUuaact Qeuteentecaden DE FRANSCHE RADICAAL-SOCIALIS TEN EN VOLKSFRONT. Le Havre en omgeving scheidt zich af. De uitvoerende raad der Radicaal- Socialistische party Le Havre, Vrijdag avond in vergadering bijeen, heeft na een uiteenzetting van den burgemeester, Leon Meijer, een motie aangenomen, waarin de Radicaal-Socialistische partij van Le Havre besluit, zich voortaan te onthouden van het volksfront en elke verantwoorde lijkheid voor de besluiten van deze com missie van de hand te wijzen. DE ONLUSTEN IN BRITS CH-INDIE. Engelschen concentreeren groote troepenmacht. Naar uit Simla gemeld wordt, zijn de militaire operaties in Waziristan tegen den leider der oproerige stammen, den fakir van Ipi, thans in ernst begonnen. In totaal nemen ongeveer 33.000 man Britsche troe pen aan de actie deel, onder bevel van generaal sir John Coleridge. Bij de krijgs verrichtingen worden vijf lichte tankcom pagnies en twee luchteskaders gebruikt. In een kleine botsing met de opstandelin gen werden twee Britsche soldaten gedood en acht anderen gekwetst. De zuiveringsactie in Waziristan duurt voort. De tweede infanteriebrigade trekt op de richting van het dal van de Khai- sora. Zij ontmoet geringen tegenstand, doch slachtoffers zijn niet gevallen. Men meldt, dat vijandige stammen een dorp bij Derailsmailkhan (Noorwest- provincie) hebben aangevallen. Zij heb ben twee Hindoes medegenomen en dertig winkels geplunderd). GESCHENK VAN 500.000 POND STERLING VOOR DE ENGELSCHE LANDSVERDEDIGING. Het voorstel om de Britsche regeering een som van 500.000 pond sterling te schenken voor de landsverdediging, is door de Britsch-Indische wetgevende ver gadering goedgekeurd. Het geld ^al ver moedelijk worden gebruikt voor het op leiden van vrijwilligers in de koloniën. De regeering heeft verder aangekon digd, dat zij stappen zal nemen om in ge heel Malakka de bevolking te oefenen in de bescherming tegen strijdgassen. Nieuws in 't kort. Brand in „Hemel" van den „Father Divine". - Een van de „Hemels" van den „Father Divine", den negerprediker, die onlangs werd gearresteerd, doch inmid dels weer is vrijgelaten, is in vlammen' opgegaan. Het was het „Goddelijke terras" te New Palta in den staat New-York. De schade wordt op 30.000 dollar geraamd. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Stakingsonlusten te Calcutta. - In Bengalen zijn bloedige botsingen ontstaan tusschen politie en stakers. Op het oogen- blik ligt in 34 jutefabrieken het werk stil, en zijn 130.000 arbeiders in staking gegaan. Bij de botsingen werden dertien politiebeambten en drie arbeidersleiders gekwetst. Brand in een kerk in Italië. - Twee Uur nadat een nieuwe kerk te Foggia voor de geloovigen geopend was, raakten de papieren bloemen en exvoto's in brand. Het vuur verspreidde zich snel en ver nielde een deel der kerk. Onder de geloo vigen ontstond een paniek. Een vijftigtal personen werd gewond. Vier hunner zijn stervende. Bende deviezensmokkelaars gear resteerd. - De politie te Weenen heeft vijftien leden van een wijdvertakte bende deviezensmokkelaars gearresteerd. Zij hadden sinds maanden groote bedragen naar Zwitserland, Tsjecho-Slowakije en Polen gesmokkeld. Incidenten te Bialystok. - Te Bialy- stok, waar 7000 textielarbeiders in sta king zijn sedert 12 April, hebben zich in cidenten voorgedaan. In een fabriek heb ben de stakers een zwarte vlag geheschen, ter kennisgeving van het inzetten eener hongerstaking. Hierop gingen de gezinnen der stakers betoogen en vernielden daarbij de ruiten der fabriek. Militair vliegtuig gevallen. - Gister middag is bij Werder in Duitschland een militair vliegtuig gevallen. De bemanning is om het leven gekomen. Geweldige was van de Donau. - On afgebroken regens hebben het peil van de Donau doen stijgen. De watermassa's heb ben een laag gelegen deel der stad Vidine in Bulgarije overstroomd. De bevolking is gevlucht. Er zijn geen slachtoffers, maar de materieele schade is aanzienlijk. De ministers zijn gisteren in buitenge wone vergadering bijeen gekomen om te beraadslagen óver de te nemen maat regelen. Radicale bestrijding der melaatsch- heid. - Volgens te Sjanghai ontvangen berichten zijn zestig leprozen, die in het zendingshopitaal te Joengkong, Kwan- toeng, werden verpleegd, op last der plaatselijke autoriteiten weggevoerd en terechtgesteld. Het bericht heeft in me dische en andere kringen te Sjanghai groote verontwaardiging gewekt. De laatste weken zijn nog meer geval len van fusilleering van leprozen in de provincie Kwangtoeng bekend geworden, doch het aantal was dan steeds veel ge ringen EGMOND BINNEN ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen is: Kievit, uitreis, Singapore. Perkoetoet, uitreis, Basrah. Nachtegaal, thuisreis, Athene. Rietvink, thuisreis, Rangoon. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad. Onder de ingekomen stukken troffen wij aan een schrijven van Ged. St. houdende dat de Provincie niet bereid is in de bijkomende kosten uitbaggeren van vaarten een bij drage te verleenen, omdat dit werk ook zonder deze subsidie kan worden uitgevoerd, welk schrijven voor kennisgeving werd aan genomen. Ih verband hiermee vroeg de heer Simons, hoe het stond met het vischrecht van de Hoevervaart. De voorzitter deelde mede, dat dit voor heen aan den heer van der Vliet behoorde en dus nu ook was overgegaan aan de Pro vincie en op de vraag van de gemeente voor welk bedrag de Provincie dit recht aan de gemeente wilde overdoen, werd geantwoord, dat zij dit recht niet wilde overdoen. De heer van de Reep vroeg of het bagge ren nu werd stop gezet. De voorzitter: „Neen, dit gaat door, zoo lang de bagger op de dijken mag gestort worden, misschien tot half Mei". Een volger.d jaar meende de voorzitter, zou het wellicht aanbeveling verdienen met dit werk ie*s eerder te beginnen, b.v. in November. Van den Rijksinspecteur der Werkver schaffing was een schrijven ingekomen, dat de bijkomende kosten in uitvoering werkver schaffingsplan in de duinen van jhr. Six voor rekening van den eigenaar moeten komen. Daar deze bijkomende kosten 29.000 be dragen en bovendien nog aan den eigenaar werd opgelegd 15 te betalen van het ar beidsloon, wat in totaal 140.000 bedroeg, en het terrein voortdurend voor het publiek toegankelijk moet worden gesteld, verwon derde het den raad niet, dat de heer Six zich geheel terugtrok, daar het voor hem geen enkel belang had. Een deel van zijn terrein te verkoopen, hetgeen door de ge meente werd gevraagd, stuitte op teveel bezwaren, zoodat hiermede het heele mooie werkvrschaffingsplan van de baan is. De heer Simons bracht den voorzitter een woord van dank voor zijn medewerking. De extra hulp voor 1937 zal van Rijks wege bedragen 3,30 per werklooze, mits de gemeente 2 bijdraagt. De raad ging hier mede accoord. De heer Simons zou den tijd van uitreiking van dezen steun willen stellen in de Sinter- klaasweek. Dit werd goedgevonden.^ Uit het jaarverslag van de' Commissie tot wering van schoolverzuim bleek, dat de ver zuimen, geoorloofde zoowel als ongeoorloof de, sterk verminderd waren gedurende de laatste jaren. Een woord van dank aan de betrokken commissieleden voor het verrichte werk. De schoolgeldverordening kon nog geen goedkeuring verkrijgen en was weer met een aanmerking teruggekomen. Het maximum per kind per jaar mag niet hooger zijn dan 63,99. Besloten werd dit af te ronden op 63,50, het minimum was 3. De afdeeling Egmond van den Ned. Bond van Koffiehuishouders richtte een verzoek aan den raad om de kermis, die op den laat- stén Zondag van Juli werd gehouden te Eg- mond aan den Hoef, te verzetten op den tweeden Zondag in Juli, opdat zij dan niet gelijk zou vallen met Heiloo. B. en W. voelden voor de wijziging niet veel. Reeds eerder was de datum verzet en door vervroeging zou de kermis buiten den badtijd vallen, wat ook geen voordeel voor de exploitanten zou zijn. De heer Simons zag in vervroeging geen bezwaar, integendeel, indien de menschen dat vroegen, zat er dus voor hen voordeel in; ook de heer van de Reep was voor wijziging. Het voorstel tot wijziging werd in stem ming gebracht en aangenomen met 5 tegen één stem, die van den heer de Waard. Deze wijziging zou echter de laatste zijn. Door den minister van sociale zaken werd de diepspitregeling verlengd tot en met 31 Juli. Verschillende neringdoenden richtten een verzoek tot den raad om het plan het fiets pad te leggen via de voormalige spoorbaan te gaan te gaan. Deze kwestie, aldus de voorzitter, berustte meer bij den Provincialen Waterstaat en het Hoogheemraadschap en behalve den hoek bij Kareis was deze zaak al vrijwel geregeld. De hoek zou provisorisch worden opgelost met hout en indien dit voldeed na den zomer blijvend in orde gebracht. De heer Simons zou het dagelij ksch be stuur in overweging willen geven éénrich ting verkeer vast te stellen, daar nering doenden aan den ouden weg sterk gedupeerd werden. Den garagehouder Groot scheelde het 400 L. per maand. De voorzitter meende, dat de thans be staande toestand beter was. De heer Simons meende, dat de gemeente er toch wel iets tegen doen kon, dat het fietspad niet langs de spoorbaan zou komen. Men moest dan toch over de brug over de vaart. De voorzitter: „Ja, maar we kunnen die brug niet afsluiten, we kunnen alleen ver zoeken en de Provinciale Waterstaat en Ged. Staten wijzen op den bestaanden toestand". Van het ministerie van sociale zaken werd bericht ontvangen, dat het baggerwerk in werkverschaffing Hoevervaart verlengd tot en met 31 Juli a.s. Doordat de heer Apeldoorn ontslag vroeg als ambtenaar van den Burg. Stand, werd voorgesteld weth. de Waard als zoodanig te benoemen. De Raad kon zich met dit voor stel vereenigen. De heer de Waard nam de benoeming aan. B. en W. stelden voor den heer Verheggen te benoemen tot voorzitter van stembureau II te Egmond, in de plaats van weth. Apel doorn. De heer Simons was over dit voorstel zeer verwonderd. De heer van de Reep zou in aanmerking komen. De heer Verheggen zou b.v. aan het stembureau kunnen worden toegevoegd als adviseur. De voorzitter was verbaasd. B. en W. had den niemand willen passeeren. De heer van de Reep noemde het van B. en W. gebrek aan burgerlijke beleefdheid. Het ging hier niet om den persoon van den heer .Verheggen, Ook weth. de Waard was verbaasd, B. en W. dachten dat het zoo prachtig was ge regeld. De voorzitter stelde dan voor 3 leden aan te wijzen voor het stembureau, de heer en van Duin, van de Reep en Zentveld, zij zelf moesten dan maar hun voorzitter aan wijzen. B. en W. stelden voor alsnog een commis sie uit den raad te benoemen om te trachten de betaling voor het electrisch licht maande lijks te doen geschieden. De heer van de Reep was zeer verwonderd over dit voorstel. Een vorig maal beweerde de voorzitter, dat zoo'n commissie uit den raad niet veel succes zou hebben. De voorzitter antwoordde, dat de kwestie in B. en W. nogmaals was ter sprake ge komen. Een commissie uit den raad werd benoemd om dit geval mondeling bij Ged. Staten te bepleiten. De bespreking aansluiting aan borgstel lingsfonds kleine middenstand en de bespre king van het plan tot den bouw van een nieuw raadshuis werden naar de geheime zitting verschoven. B. en W. stelden voor een tijdelijk licht punt te plaatsen bij den ingang van het jeugdwerkloozenkamp. De bedoeling was dan bij het Jachthuis. De kwestie werd na eenig debat aange houden; de voorzitter zou het P.E.N. nog vragen of dat er iets aan wilde doen. Besloten werd een bepaling in de Politie verordening op te nemen, zoodat het moge lijk was te kunnen optreden tegen verkie zingsreclame op wegen enz. Voorts werd een verordening in het leven geroepen regelende het beroep in verband met afgegeven vergunningen autobus diensten en taxi's. Bij de rondvraag vroeg de heer van Dam of de paaltjes op sommige plaatsen tusschen fietspad en den weg worden geplaatst met medeweten van B. en W. Deze paaltjes zijn slechts 30 a 40 c.M. hoog en daardoor hoogst gevaarlijk, zij zijn ook niet wit geschilderd. De voorzitter wist er niets van en zou hiernaar informeeren. De heer van de Reep vroeg of het niet mogelijk was, dat een drietal huizen aan den Vennewatersweg ook van den vuilnis- dienst gebruik konden maken. De voorzitter antwoordde, dat het volgend jaar deze woningen ook binnen den dienst zullen vallen. De heer van de Reep vroeg of het juist was, dat iemand die in het vrije bedrijf ging werken, dadelijk het volle dokters- fonds moest betalen, ongeacht wat hij ver diende. Indien dit waar was, zou de heer van de Reep geneigd zijn om tegen de arber ders te zeggen allemaal uit het fonds te gaan. De voorzitter antwoordde, dat er een grens getrokken moest worden en zoo bestond ook de bepaling, dat ieder, die in het vrije be drijf ging werken, de volle premie moest gaan betalen." Indien het loon hierbij in aan merking moest genomen worden, zou de gemeente dus een premie gaan stellen op de lage loonen. De heer Simons zou B. en W. in over weging willen geven om via de Vereeniging van Nederl. Gemeenten een adres aan de regeering te richten om in verband met de stijging der prijzen van de levensmiddelen den brandstoffentoeslag te maken tot een blij venden duurtetoeslag. De heer Simons had klachten vernomen over den vuilnisophaaldienst in den Hoef. Sommige dingen werden niet meegenomen. De voorzitter had hierover reeds gespro ken met den ophaler. De heer Simons vroeg of de voorzitter de prikkeldraadversiering langs den Nw. Eg- monderstraatweg al had gezien. De voorzitter had het Hoogheemraad schap reeds medegedeeld, dat dit niet mocht. De heer Simons vroeg of het juist was, dat steeds aan dezelfde neringdoende de distributie van de regeeringsartikelen werd gegeven. Men verkocht hierdoor ook wellicht iets anders. Dit zou overwogen worden. De verdien sten waren echter zeer gering. De heer de Waard vroeg of de personeele belasting niet overal gelijk was. In Bergen betaalde men veel minder. De voorzitter antwoordde, dat men deze in verband met den financiëelen toestand der gemeente niet kon verlagen. De totale opbrengst moest er uit komen. Daarna ging de raad in geheime zitting. Na heropening werd medegedeeld, dat de raad besloot niet aan te sluiten aan het borg stellingsfonds voor den kleinen middenstand. Finsche politiek. (Van onzen correspondent). Finland als voorpost der Westersche cultuur. De democratie versterkt. Nieuwe strijd om de universiteit. De activistische studenten roeren zich weer en bereiden een bezettings staking voor. „De universiteits- kwestie wordt niet met demonstraties opgelost". Finland wordt wel de voorpost van de Westersche cultuur naar het Noord-Oosten genoemd en het is vaak zoo genoemd met minder recht dan thans. De Finsche cultuur is gegroeid onder sterken invloed van de Zweedsche, die men toch bezwaarlijk niet tot de Westersche cultuur zou kunnen reke nen; zij is er, zou men haast moeten zeggen, aan ontsproten, want langer dan de zes eeuwen van vereeniging met Zweden was de cultuur in Finland de Zweedsche. Ook tijdens de eeuw van Russische overheer- sching bleef Finland krachtige invloeden van het Westen, van Zweden ondergaan om dat toch nog altijd het belangrijkste, het meest ontwikkelde en daardoor het leidende bevolkingselement in Finland het Zweedsch- sprekende was. En wanneer men in latere van een nationale, van een Finsche cultuur is gaan spreken, dan houdt dit geen lijn rechte tegenstelling tot de Zweedsche maar alleen een erkenning van de nationale ge aardheid, van den bevruchtenden invloed van den eigen Finschen aard op de aan vankelijk Zweedsche cultuur in Finland, in. Wie sprak van Finland als voorpost van de Westersche cultuur naar het Noord-Oosten bedoelde daar niet zelden mee, dat Finland een soort bolwerk tegenover Rusland was en het is dat voor het Scandinavische schier eiland in militair-politiek opzicht ook, ter wijl daarentegen de geringe sterkte van het communisme in deze hoek van Europa zeker minder aan def> Finsche geheime politie en haar communisten-vervolgingen dan aan de diep-gewortelde democratische gezindheid der Scandinaviërs toegeschreven moet wor den. Maar ook wilde men met dat gezegd, van voorpost der Westersche cultuur vaak doen uitkomen, dat Finland daar in zijn uit hoek die cultuur vertegenwoordigde, haar cultuurgoederen in eere hield en mee voort bouwde aan deze cultuur. Al heeft men het gezegde meer dan eens ook aangehaald om Finland op zijn cultureele positie en op verplichtingen, die deze oplegt, te wijzen wanneer er gevaar dreigde, dat enkele van de belangrijkste dier 'cultuurgoederen niet gehandhaafd zouden worden, wanneer, om een concreet geval te noemen, in den taal strijd recht en rechtvaardigheid terzijde ge schoven werden. Finland heeft de laatste jaren een belang wekkende ontwikkeling doorgemaakt. Het is misschien nog te vroeg om reeds duidelijk periodes te kunnen onderscheiden, maar het heeft er allen schijn van, dat de zes jaren van het presidentschap van Svinhufvud de overgangsperiode vormen tusschen een laat ste opleving van het nationalistische acti visme, dat het fascistische avontuur van Lappo kenmerkte, en de tegenwoordige periode van versterkt democratisch parle mentarisme, waarin voor demagogische agi tatie en machtspolitiek geen plaats meer is en openlijke rechtskrenking niet meer duld zal worden. De verkiezingen voor den Rijksdag in be gin Juli van het vorige jaar waren een be langrijk keerpunt, al blee kdat niet direct. De liberale regeering, die haar parlementaire basis tot zeven van de tweehonderd zetels zag inkrimpen, bleef onverstoorbaar zitten, omdat men de bijeenkomst van den Rijks dag wilde afwachten. Maar bij het begin van de najaarszitting gebeurde er nóg niets en de regeering was waarschijnlijk nog geruimen tijd aan het bewind gebleven, wanneer niet enkele ministers zich geroepen hadden ge voeld om op te komen voor de geheime poli tie, die in een natuurlijk bij ongeluk open baar gemaakt rapport een der ministers on der verdenking van illegale politieke actie had gesteld. Dat werd een genoegelijke poli tieke rel, de regeering probeerde zich nog te verdedigen met het argument, dat de schuldiging ongegrond en het rapport niet voor publicatei bestemd was geweest als of dat iets afdeed aan het feit, dat de ge heime politie een minister in een voor an dere leden der regeering opgemaakt rapport als op zijn minst onbetrouwbaar bestempel de omdat hij lid van een pro-democratische en anti-fascistische organisatie was maar de meerderheid van den Rijksdag liet het niet op zitten en dwong de regeering af te treden. Er werd toen van verschillende kan ten de wensch geuit, dat de sociaal-democra ten, die bij de verkiezingen van enkele maanden tevoren opnieuw vooruit waren gegaan en nu 85 van de 200 Rijksdagzetels bezetten, het aandeel in een meerderheids- kabinet zouden krijgen, waarop zij meenden recht te hebben, maar de in 1931, op voor stel van de Lappo-beweging en van de min of meer openlijk met haar samenwerkende conservatieven, gekozen president. Svinhuf vud verzette zich hiertegen, weigerde een regeering te aanvaarden, waarin ook sociaa- democraten zitting hadden, en dwong zoo doende den agrarischen leider Kallio tot de vorming van een zwak minderheidskabinet, dat met vrij groote zekerheid slechts zou regeeren tot de presidentsverkiezing in Fe bruari 1937. Svinhufvud werd toen, zooals men zal weten, niet herkozen, werd ondanks zijn groote verdiensten voor het vrije en on afhankelijke Finland zonder veel omhaal af gedankt, omdat de sociaal-democraten hem niet terug wilden hebben. De sociaal-demo craten zorgden er voor, dat Svinhufvud geen kans kreeg door hun eigen candidaat Tanner in den steek te laten en bij de tweede stem ming de candidatuur van Kallio te steunen, die toen ook gekozen werd. En daarmee was tevens de mogelijkheid geschapen voor de vorming van een kabinet van vijf agra riërs, vijf sociaal-democraten en twee libe ralen vak-ministers met een liberalen pre mier, Ca jander, aan 't hoofd, een kabinet, dat op drie-vierde deel van den Rijksdag steunt en parlementair sterker staat dan eenie vorige Finsche regeering. Een derge lijk kabinet had, indien Svinhufvud niet uit vrees voor een oplaaien van de anti-roode, fasictische actie van Lappo óf uit afkeer van de sociaal-democraten zijn veto had doen gelden, ook direct na de verkiezingen ge vormd kunnen worden. Want de voornaam ste aanleiding tot het bijdraaien van de agra rische partij was niet een voorliefde voor navolging van het Zweedsche voorbeeld van samen-regeeren van arbeiders en boeren, maar vrees, dat de sociaal-democraten en de Zweedsche volkspartij, die bij de ver- 1 kiezingen samen meer dan de helft der zetels in den Rijksdag hadden veroverd, elkaar zouden vinden en in verschillende opzich ten, vooral ten aanzien van de taalkwestie, een politiek zouden voeren, die den agra riërs geenszins aanstond. Zij, die de vrees van Svinhufvud en an deren voor een opleving van het Finsche fascisme niet deelden of het althans niet goed achtten zich door die vrees te laten weerhouden van wat het recht en in zeke ren zin ook de grondwet schenen te gebie den, hebben reden te verwachten, dat zij in het gelijk gesteld zullen worden. Wij hebben eerder al eens uitvoerig ge schreven over de universiteitskwestie, over het al-oude vraagstuk van de regeling van het gebruik van de beide, in beginsel door de grondwet gelijk-gestelde landstalen, het Finsch en het Zweedsch, aan de rijksuniver siteit te Heisingfors. In 't kort gaat 't er om, hoeveel Zweedschtalige leerstoelen er aan deze universiteit behooren te zijn opdat de 15 procent der studenten, die van huis uit Zweedsch spreken, rechtvaardig behandeld worden in vergelijking met de andere, Finsch-sprekende, studenten, die vrijwel al het onderwijs in de eigen taal kunnen krij gen. Daarover is al jaren lang een hardnek kige strijd gevoerd, want terwijl de Zweedsch-Finnen aan hun recht, dat ook in de grondwet is verankerd, vasthouden, wil een krachtige Finsch-nationalistische groep, die vooral onder de Finsche studen ten veel aanhangers heeft, dit recht van de minderheid niet erkennen en verlangt zij een volkomen verfinsching van de rijks universiteit. Tegen de verwachting in want onder de agrariërs zijn vele Finsch-Finnen, terwijl de sociaal-democraten de taalrechten van het Zweedsche deel der bevolking willen handhaven heeft de regeering nu een wetsontwerp tot regeling van de universi teitskwestie bij den Rijksdag ingediend, een regeling, waarbij de rijksuniversiteit een nog sterker Finsch karakter zou krijgen dan zij thans al heeft, ofschoon er vijftien Zweedsche leerstoelen zouden zijn en de Zweedsche studenten het recht zouden be houden om bij examens in hun eigen taal te antwoorden. Deze regeling is een compro mis, een compromis tusschen volkomen ver finsching en de 25 Zweedsche leerstoelen, die men van Zweedsch-Finsche zijde als mi- nimum-eisch stelt, en uit den aard der zaak kan ook dit compromis niemand ten volle bevredigen, al is het dan volgens het oor deel der regeering de eenig-mogelijke op lossing om de al-oude, verdeeling zaaiende, ongelukkige universiteitskwestie uit de we reld te helpen. Natuurlijk -zijn de finsch-nationalistische studenten in actie gekomen, hebben zij de monstraties op touw gezet en protestverga deringen gehouden, werpen zij zich weer op als woordvoerders van hét geheele Finsche volk, als strijders voor een nationaal Fin land, dat zonder verdrijving van de studen ten, die het Zweedsch als moedertaal heb ben, van de rijksuniversiteit niet geschapen zou kunnen worden. Maar er blijkt zich de laatste jaren een belangrijke verandering voltrokken te heb ben. Het is nog niet zoo lang geleden, dat de Finsch-nationalistische studenten door hun optreden een buitengewone zitting van den Rijksdag, die bijeengeroepen was om de uni versiteitskwestie tot een oplossing te bren gen, konden doen mislukken, dat onder den invloed van hun protesten en hun demago gische actie breede kringen van het Finsche volk bereid waren alle rechtvaardigheid op zij te zetten en de rechten van de Zweed sche minderheid te krenken. Nu heeft men een Finschen minister, die tot de agrarische partij behoort, het compromis, dat de agra riërs geenszins bevredigt, hooren verdedi gen omdat het landsbelang, dat hij boven de partijbelangen stelt, dat eischte, heeft men denzelfden minister een zeer scherp oordeel over de nationalistische studenten hooren vellen, toen hij verklaarde, dat zij door hun op zichzelf ongemotiveerde actie voor verfinsching van de rijksuniversiteit de zeer verzwakte fascistische, nationalistische of activistische beweging nieuw leven trachtten in te blazen. Nu leest men ook in bladen, die weinige jaren geleden nog het streven van de Finsch-Finsche studenten di rect of indirect steunden, over de rechten van de Zweedsche Finnen, over de eischen der rechtvaardigheid en over de verplich tingen, die 'de democratie oplegt. Nu heerscht er zelfs in Finsche studentenkrin gen te Helsingfors ontstemming over de fluitconcerten en andere demonstraties, die hun activistische broeders hebben georga niseerd en groeit er een krachtige oppositie tegen dit, als anti-democratisch of fascis tisch of revolutionnair gekarakteriseerde streven, dat bij de behandeling in den Rijks dag van de universiteitskwestie op een be zettingsstaking van de studenten in de ge bouwen der universiteit zou moeten uit draaien. De versterking van de democratie in Fin land, die reeds in de verkiezingsuitslag tot uiting kwam, wordt wel duidelijk beves tigd; in verband met de opnieuw actueele universiteitskwestie, verklaarde de rector- magnificus dezer dagen tegenover protes- teerende studenten dat deze alleen langs parlementairen weg, maar niet met de monstraties opgelost kan worden. BERTIL J. Met Courantenrectame aan de spits. De Amerikaansche luchtvaartmaat schappij, de United Airlines, heeft in den loop der jaren niet alleen haar vloot aanzienlijk verbeterd', maar- ook haar reclame. Van elke verbete ring, van elke uitbreiding der vloot vertelde zij het publiek door middel van courantenreclame. Met 60.000 regels in couranten, annonceerde zij in 1927 haar dienst van kust tot kust, die toen nog 33 uur duurde. In 1933 begon zij als eerste met twee- motorige vliegtuigen; reduceerde de overtocht tot 24 uur en voerde haar advertenties in couranten tot 275.000 regels op. Goed gezien.: in 1935 vervoerde United Airlines onder eern 14-tal luchtvaart maatschappijen, 42 der totale vracht. In 1936 besloot zij 375.000 regels in couranten te adverteeren en kon aan het eind van het jaar een vooruit-, gang van 25 constateeren. Met het oog op deze successen is Het geenszins te verwonderen, dat zjj voor 1937 wederom tot opvoering van het budget voor .courantenreclame besloot. gOÖOCxXxSÖ&t&OöOOOtxttóOOOÖGÖÖÖO Hei geld voor nuffig adverteeren Dat blijkt geweldig te rendeeren

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 12