DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BELG IE LOS VAN LOCARNO. Gayda's verklaring door Schuschnigg gedementeerd. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. No. 97 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Maandag 26 April 1937 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 139e Jaargang De algemeene toestand. Alkmaar, 26 April. België is ontheven van zijn verplichtin gen tegenover Engeland en Frankrijk krachtens het Verdrag van Locarno en de overeenkomst van Londen van 9 Maart 1936. Zie daar het verrassende bericht, dat uit Brussel komt! De beteekenis daarvan komt feitelijk hierop neer: België wordt een neutrale staat, zooals ook Nederland dat is. M. a. w. België zal zelf zijn grenzen met alle kracht verdedigen tegen welken aanval ook en zal evenmin dulden, dat haar grondgebied gebruikt wordt als slag veld of als doorgang voor vreemde legers. Men ziet het verschil tusschen België als mede-onderteekenaar der Locarno- overeenkomst en België als neutrale staat. In het eerste geval kar het steunen op Engeland èn Frankrijk, voortaan zal het zich zelf moeten redden, echter met de wetenschap, dat de schender van haar neutraliteit direct tegenover meerdere tegenstanders komt te staan. De moreele verplichtingen van België zijn dus grooter geworden, de verplichtingen tegenover de twee andere Locarno-staten Engeland en Frankrijk voortvloeiende uit het Locarno- verdrag, zijn thans vervallen. België neemt thans een meer zuivere positie in in de rijen der Europeesche lan den dan voorheen, een positie, die geheel met die van Nederland overeen stemt. De besprekingen tusschen Mussolini en Schuschnigg, die voor het grootste deel geheim gehouden zijn, hebben de Giornale d'Italia aanleiding gegeven tot een hoofd artikel, waarin niets meer of minder be weerd werd, dan dat de nationaal-socialis- ten in Oostendijk spoedig een aandeel zouden krijgen: de verantwoordelijkheid der Oostenrijksche regeering. Hoewel het Italiaansche blad in den regel goed is ingelicht, heeft het in dit geval waarschijnlijk te veel gedacht aan den wensch, want geheel Oostenrijk is als 't ware opgestaan en heeft deze bewering stellig en positief ontkend, 't Was trou wens ook een al te zonderling bericht, omdat toch algemeen bekend is, hoe wei nig sympathie de Oostenrijksche regeering heeft voor de nationaal-socialistische ge dachte. Intusschen heeft de hoofdredacteur van het genoemde Italiaansche blad zich ge haast, om zich te rehabiliteeren en hij doet dat op de volgende manier: Hij schrijft, dat sommige kranten in En geland en Frankrijk het bericht, dat hij had gepubliceerd over een mogelijk spoe dige deelneming van de nationaal-socialis- ten aan de verantwoordelijkheden van het Vaderlandsche front in Oostenrijk, ver keerd hebben geïnterpreteerd, in dien zin, dat dit besloten zou zijn tijdens de Vene- tiaansche besprekingen en dat het een veranderde instelling beteekende van de Italiatansche politiek ten aanzien van het nationalisme in Oostenrijk. Gay da zegt, dat he tbericht in verband gebracht moet worden met den binnenlandschen toestand van Oostenrijk, waar sedert eenigen tijd besprekingen aan den gang zijn teneinde een nationale verzoening tot stand te bren gen, mogelijk door een samenwerking van de nazi's in het Vaderlandsche front. Deze oriënteering, die alle aangelegen heden van de binnenlandsche politiek uit sluitend onder het beheer van de federale regeering laat, zou zeker niet zonder in vloed kunnen zijn op de buitenlandsche politiek, gelijk de Oostenrijksche bonds kanselier dat kort geleden in een bijeen komst van het Vaderlandsche front trou wens zelf heeft gezegd. Indien men hier mede rekening houdt, aldus eindigt Gayda, dan kan het bericht dat ik gepubliceerd heb, maar één beteekenis hebben: Italië wenscht zich niet te mengen in de binnen landsche politiek van Oostenrijk, integen deel, het wenscht zich geluk met de onaf hankelijke ontwikkeling van deze binnen landsche politiek, die bijdraagt tot de ver heldering van de internationale politieke atmo - '-"er en de betrekkingen tusschen de twee volken. GEMEENSCHAPPELIJKE VERKLARING VAN FRANKRIJK EN ENGELAND. Thans verkeert België in dezelfde positie als Nederland. Zaterdagochtend zijn op het ministe rie van buitenlandsche zaken te Brus sel door minister Spaak en de ambas sadeurs van Frankrijk en Engeland, Laroche en Esmond Ovey, twee docu menten onderteekend. Het eerste document is de gemeen schappelijke verklaring van Engeland en Frankrijk, waarbij België wordt ont heven van zijn verplichtingen van het Locarno-verdrag en de verplichtingen van bijstand van deze beide Staten ten opzichte van België gehandhaafd blij ven. Het tweede document is de brief van de Belgische regeering, waarin zij met groote voldoening kennis neemt van deze verkla ring en de beide regeeringen dankt. De plechtigheid op het ministerie van buitenlandsche zaken bestond louter uiteen uitwisseling der documenten, daar de officiëele stukken reeds vooraf ondertee kend waren. De verklaring der regeeringen van Frankrijk en Engeland beslaat een stuk, dat in het Fransch en Engelsch is op gesteld. De beide teksten staan in kolom men tegenover elkaar, het Fransch links, het Engelsch rechts. Het stuk beslaat drie groote getypte bladen, door een blauw lint verbonden. Het is onderteekend door Laroche, den ambassadeur van Frankrijk en Sir Esmond Ovey, den ambassadeur van Groot-Brittannië. Laroche overhandigde het document aan minister Spaak namens zich zelf en namens zijn collega. Spaak over handigde vervolgens aan elk der ambassa deurs den tekst van een brief, waarin de Belgische regeering kennis neemt van de gemeenschappelijke FranschEngelsche verklaring. De gemeenschappelijke mededeeling der Fransche en Engelsche ambassadeurs aan den Belgischen minister van buitenlandsche zaken behelst o.m. het volgende: De Fransche en Engelsche regeeringen zijn in het verlangen volledige uitdrukking te geven aan haar sympathie met den wensch der Belgische regeering, overeen gekomen de volgende verklaring af te leg gen: 1. De openlijk en meer dan eens door de Belgische regeering tot uitdruk king gebrachte vastbeslotenheid om de Belgische grenzen te verdedigen met al haar krachten tegen een aanval, welken ook, of inval en om te beletten, dat het Belgische gebied gebruikt wordt voor aanvalsdoeleinden, gericht tegen een anderen Staat in den vorm van doortocht, of <tls basis voor operaties te land, ter zee of in de lucht en om de Belgische landsverdediging te organi- seeren op een voor dit doelmatige wijze 2. De herhaalde door België gegeven verzekeringen aan trouw aan het Vol kenbondshandvest en aan de verplich tingen, die voor de leden van den Vol kenbond daaruit voortvloeien. Bijgevolg, rekening houdende met de reeds genoemde vastbeslotenheid en ver zekeringen, verklaren de Engelsche en Fransche regeeringen dat zij België thans beschouwen als bevrijd van alle verplichtingen jegens haar, welke voortvloeien, hetzij uit het Verdrag van Locarno, hetzij uit de regeeringen, aan gegaan te Londen op 19 Maart 1936 en dat zij jegens België de beloften van bijstand handhaven, die zij op zich ge nomen hebben te zijnen gunste bij de bovengenoemde overeenkomsten. De Engelsche en Fransche regeerin gen komen overeen, dat de bevrijding van België van de verplichtingen, zoo als vastgesteld in de hierbovenstaande paragraaph, op geen enkele wijze af breuk doet aan de bestaand^ overeen komsten tusschen Groot Brittannië en Frankrijk. Het antwoord van den Belgischen minis ter van buitenlandsche zaken aan den Brit- schen ambassadeur te Brussel zegt slechts' „De regeering van Z.M. heeft met groote voldoening kennis genomen van de v^kla- ring, die haar heden is ^medegedeeld door de Britsche regeering en zegt de regeering van Groot Brittannië warm dank voor deze mededeeling". Een gelijkluidend antwoord is aan den Franschen ambassadeur te Brussel overhan digd. De neutraliteit van Luxemburg. De Staatsminister van het Groothertog- om Luxemburg, Bech, heeft Zaterdagavond een belangrijke redevoering uitgesproken over het internationaal statuut van zijn land. Sprekende over het ontstaan van de onaf hankelijkheid en neutraliteit van Luxem burg, toonde Bech het belang aan van het Vèrdrag van Londen van 1867, waarin Luxemburg voor altijd onder garantie der mogendheden neutraal werd verklaard. Het Verdrag van Versailles heeft dit Verdrag niet opgeheven Luxemburg was trou wens niet yertegenwoordigd bij de onder- teekening van het Verdrag van Versailles. De neutraliteit van Luxemburg blijft dus onaangetast. Later is Luxemburg toegelaten als lid van den Volkenbond, waar het nooit heeft opgehouden zijn neutraliteits politiek te bevestigen. Het pact wordt thans in dezen zin uitgelegd onder de nieuwe om standigheden die ontstaan zijn door de op zegging van het Verdrag van Locarno. „Wij wenschen, aldus de minister, dat een nieuw westelijk pact duidelijk het neutrali- teitsstatuut van het Groothertogdom vast stelt". Een in dezen zin opgestelde nota is naar de onderteekenaars van het Verdrag van Locarno gezonden. Bech eindigde zijn redevoering met den wil van het Luxemburgsche volk Luxem- burgsch te blijven onder den weldadigen aegis van zijn vorstin tot uiting te brengen. Fransche persstemmen. De Fransche pers bespreekt hedenochtend uitvoerig de FranschBritsche verklaring inzake de neutraliteit van België, alsmede het bezoek van Eden aan Brussel. Leroux schrijft in „De Populaire" dat Engeland en Frankrijk bij het Verdrag van Locarno veel meer de veiligheid van België garandeerden, dan België de veiligheid van Frankrijk. Door de verklaring van Frank rijk en Engeland is de toestand dus niet veel gewijzigd, temeer daar België vast besloten is krachtig zijn grenzen te verdedigen tegen een aanvaller. Thouvenin schrijft in de „Homme Libre", dat de oorzaken, welke België er toe dreven houding aan te nemen, dezelfden zijn, die de Kleine Entente verontrusten. Aan de Bel gische crisis is een einde gekomen en zon der twijfel zal binnenkort ook een einde komen aan de onrust in de Kleine Entente. De samenwerking tusschen Frankrijk en Engeland, welke iederen dag hechter wordt, zal niet nalaten andere landen aan te trek ken. De vrede wordt bedreigd door het ont ketende imperialisme en moet worden be schermd door de solidaire democratiën. De „Excelsior" schrijft dan Eden en van Zeeland bij hun besprekingen de ^conferen tie van vijf" van verleden jaar Juli moeten doen herleven. In ieder geval zullen de be sprekingen van Brussel een goeden invloed hebben op de diplomatieke ontwikkeling van Europa. De Britsche pers. Ten aanzien van de gemeenschappelijke Fransche-Britsche verklaring schrijft de .Times", dat deze de onafhankelijkheid van België moet versterken en het in de gele genheid moet stellen zijn krachten te con- centreeren op zijn economische politiek, welke België, evenals de overige mogend heden, een veilige toekomst moet garan deeren. De correspondent van de „Times" te Brus sel verwacht een eenzijdige verklaring van Duitschland, welke het Fransch-Britsche document zal vervolmaken, zonder hierbij als voorwaarde te stellen een absolute neu traliteit van België ten aanzien van zijn ver plichtingen overeenkomstig het Volken bondshandvest. De „Daily Telegraph" zet uiteen, dat Eden niet naar Brussel gaat om onderhandelingen te voeren, doch om de bakens uit te zetten voor economische en politieke verdragen. Het blad betreurt, dat het zoo moeilijk is een westelijk pact op te stellen. Tenslotte constateert het blad met genoegen, dat België toch niet voornemens is zijn gebied te laten dienen als aanvals-basis of als door gaan voor een aanvaller. De „News Chronicle" verklaart, dat Eden naar Brussel .gaat op het gewichtige oogen- blik van de geschiedenis van België. Vanaf dit oogenblik verkeert België in dezelfde omstandigheden als de overige leden van den Volkenbond. Indien Duitschland Frankrijk aan zou willen -vallen, dan kan het niet meer door België trekken met de verontschuldi ging, dat het de bondgenoot is van Frank rijk. „België thans in dezelfde positie als Nederland". De Brusselsehe bladen spreken met vol doening over de Fransch-Britsche verkla ring, waarbij België van zijn verplichtingen ten aanzien van het Verdrag van Locarno ontheven is. Wat in de eerste plaats door alle bladen naar voren wordt gebracht, is dit: de internationale positie van België is thans gelijk aan die van Nederland. Na de Venetiaansche bespreking. Italië denkt er niet aan Oostenrijk zijn meening op te dringen. GOERING HEDEN NAAR ROME. Zaterdag heeft de Oostenrijksche bonds kanselier Schuschnigg persoonlijk stellin; genomen tegen het artikel van Gayda in het Giornale d'Italia, dat zinspeelde op de mo gelijkheid, dat de Oostenrijksche nationaal- socialisten binnenkort een aandeel zullen krijgen in de verantwoordelijkheid van de Oostenrijksche regeering. In de uitvoerige verklaring die Schuschnigg bekend gemaakt heeft, staat o.m. het volgende: Indien men verband brengt tusschen het artikel van Gayda en de besprekingen te Venetië, maakt men een verkeerde gevolgtrekking. Evenmin als vroeger is Italië In de binnen- landschfe aangelegenheden van Oostenrijk gemengd. Met betrekking tot een vereeniging „van uitgesproken nationale elementen" in het Vaderlandsche front, handhaaf ik de verkla ringen, welke ik hieromtrent bij vorige ge legenheden heb afgelegd als leider van dit front. De instelling van een instrument dat zal zoeken naar de mogelijkheden om de na tionale elementen te hereenigen heb ik reeds aangekondigd in mijn rede van 14 Februari, doch de leiding hiervan kan moeilijk worden opgedragen aan een vertegenwoordiger van de illegale nationaal-socialisten, wel aan iemand Uit de nationale kringen, die mijn vertrouwen geniet. Pogingen van gelijken aard zijn trouwens reeds ondernomen om de oud-socialisten in het Vaderlandsche front te vereenigen. Er is geen kwestie van deelneming aan de regeering. Het Oosten rijksche regime sluit iedere coalitieregeering uit. Partijen en hun vertegenwoordigers zul len nimmer erkend worden. Het eenige wat bestaat is het Vaderlandsche front. Het arti kel van Gayda is er, voorzoover het betrek king heeft op de binnenlandsche aangelegen heden van Oostenrijk, volkomen naast en het wijkt geheel af van de lijn, die bij de be sprekingen te Venetië gevolgd is. Verder merkt Schuschnigg op, dat de grondslag van de buitenlandsche politiek van Oostenrijk afzijdigheid van politieke blokken blijft. Oostenrijk blijft vastbesloten op het terrein van de protocollen van Rome, hierop is zijn onafhankelijkheid gebaseerd. Verder hqudt het vast aan de Duitsch-Oos- tenrijksche overeenkomst van 11 Juli van het vorige jaar, die in het belang is van bei de Duitsche landen. Binnen dit kader volgt Oostenrijk een po litiek, die op zijn eigen belangen is gericht, een Oostenrijksche politiek. Het onderhoud te Venetië heeft aan al mijn verwachtingen beantwoord, eindigt Schuschnigg, en het heeft onze vriendschap en de coördinatie van ons economisch stre ven geconsolideerd. Havas verneemt te Londen, dat de Oosten rijksche regeering de mededeeling heeft ontvangen, dat het artikel van Gayda in het Giornale d'Italia diens persoonlijke meening heeft weergegeven en dat het allerminst onder het zegel van den minister van bui tenlandsche zaken is gepubliceerd. In het Giornale d'Italia schrijft Gayda, dat hij met zijn artikel van Zaterdag niet heeft willen zeggen, dat tijdens de besprekingen te Venetië besluiten genomen zijn ten aan zien van eventueelé toenadering van het va derlandsche front tot de Oostenrijksche na tionaal-socialisten. Zijn artikel was slechts gebaseerd op den binnenlandschen toestand in Oostenrijk. Italië wil zich niet mengen in de binnen landsche politiek van Oostenrijk en prijst zich integendeel gelukkig, dat de onafhan kelijke ontwikkeling van de Oostenrijksdhe binnenlandsche politiek bijdraagt tot een opheldering van de internationale atmos feer. Onderhoud van Mussolini met Goering. Na zijn bezoek aan Venetië, waar de duce een onderhoud had met den Oosten rij kschen bondskanselier Schuschnigg, zal Mussolini hedenochtend een onderhoud hebben met minister-president Goering ter bespreking van de mogelijkheid de zoogenaamde „as Rome-Berlijn" te versterken, door het zoe ken van verdere bondgenooten. Men moet afwachten in hoeverre Schusch nigg zal "beantwoorden aan de pogingen van den duce hem af te trekken van de „as Pa- rijs-Londen" en de isolatie van Tsjechoslo- wakije als bondgenoot van Frankrijk uit te breiden. De komende weken zullen een aantal vriendschapsbezoeken zien, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano zal een bezoek brengen aan Albanië, Boekarest, Boedapest en vermoedelijk aan Ankara, terwijl de bezoeken waarschijnlijk bekroond zullen worden met een bezoek van Mussolini aan Hitier te Berchtesgaden. In het onderhoud van Mussolini met Goe ring hedenochtend zullen zonder twijfel de Spaansche kwestie en het Duitsche vier ja renplan ter sprake komen. Goering te Rome aangekomen. Minister-president Goering is heden ochtend kwart voor zeven te Rome aange komen. Hij is evenwel tot negen uur in zijn wagon gebleven, welke op een zij spoor was gereden. Te negen uur werd hij begroet door den Duitschen ambassadeur von Hassel en den luchtvaart-attaché van de ambassade. Goering begaf zich vervolgens naar het ministerie van buitenlandsche zaken, waar hij door graaf Ciano werd ont vangen. Na zijn terugkeer uit Venetië heeft graaf Ciano den Duitschen ambassadeur ontvangen om hem op de hoogte te stellen met de besprekingen, welke te Venetië zijn gehouden. Goering zal drie dagen te Rome blijven; een programma is nog niet opgesteld, doch er zou sprake zijn van een „bizon- dere opdracht" van Goering bij de regee ring te Rome. Goering is steeds een aan hanger geweest van een hechte vriend schap tusschen Italië en Duitschland. Het bezoek, dat von Neurath binnenkort zal brengen, zal mogelijk maken een on derhoud van Mussolini met Hitier te regelen. DE BESPREKINGEN TE BOEKAREST. Overeenkomst gepubliceerd. Het Poolsche Telegraaf-agentschap meldt uit Boekarest, dat de ministers van Buitenlandsche Zaken, Beek en Antonescu, gisteren een overeenkomst hebben getee- kend ter vergemakkelijking van het beta lingsverkeer ten behoeve van Poolsche en Roemeensche toeristen. De overeenkomst voorziet in een verla ging der kosten van paspoorten en beta lingsfaciliteiten om het Poolsch-Roemeen- sche toeristenverkeer te begunstigen. Dochter van den gezant van Paraguay vermoord. Drijfveer vermoedelijk roofmoord. Mej. Ingrid Wiendgreen, de dochter van den gezant van Paraguay te Weenen, werd bij Neunkirchen, op weg naar den Semmering, ernstig gewond aangetroffen in haar auto. Zij was door drie revolverkogels getrof fen. Mej. Wiendgreen werd overge bracht naar het ziekenhuis te Neunkirchen, waar zij inmiddels is overleden. Men veronderstelt, dat de auto door een onbekende was aangehouden om de rei zigster, die zelf chauffeerde, te berooven. Van den aanrander ontbreekt nochtans ieder spoor.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 1