D E IN ÜE PIJP Het groene oog van Baa~ spoorwegen op het gebied van het vervoer wensehten, althans zoolang geen coördinatie op dit terrein zou zijn tot stand gebiecht. Zij drongen dan ook aan op beperking van het autobedrijf der spoorwegen. Weder andere leden wensehten gaarne fe vernemen, hoedanig de positie van den staat Zal zijn jegens de dochter-maatschappijen, als b.v. de A(lgemeene) T(ransport) Ö(onderneming), Zal, dus vroegen zij, na de aanneming van dit ontwerp, ook zoodanig bedrijf van staatswege worden geëxploi teerd? Verschillende leden stolden de vraag, welke de positie van de commissarissen zal zijn onder den nieuwen beheersvorm. iShkele leden waren van meening, dat het woord „reorganisatie" in het onderhavige geval niet als juist kan worden aangemerkt. Huns inziens toch wordt slechts beoogd de doorvoering van bepaalde financlëele mani pulaties, noodig, omdat de spoorwegen fei telijk een faillissement nabij zijn. Het wer kelijke tekort bedraagt 554.000.000, waar van 325.000.000 ten nadeele van het pen sioenfonds, dat dientengevolge jaarlijks 13.000.000 aan rente derft, en 229.000.000 aan overkapitalisatie. Voor aandeelhouders blijft alzoo niets over, terwijl voor pen sioengerechtigden en obligatiehouders zeer weinig beschikbaar is. De staat is echter garant, zooal niet naar de letter, dan toch naar den geest. EERSTE INTERNATIONALE VEILIGHEIDSCONFERENTIE. Opening door den minister van waterstaat. De eerste dag. Vandaag is te Amsterdam de Eerste Internationale Veiligneidsconferentie, welke in het Amstel-Hotel aldaar, wordt gehouden, aangevangen. Tusschen negen en elf uur verzamelden zich de deelnemers uit onderscheiden lan den in het Amstelhotel, waar om elf uur de minister van waterstaat de conferentie opende. Om half één vereenigden de deelnemers zich in het Stedelijk Museum aan de Paulus Potterstraat, waar hun door B. en W. der gemeente Amsterdam een ont vangst werd bereid en hun een noenmaal werd aangeboden. Des middags vingen de eigenlijke con- ierentiewerkzaamheden aan, waartoe twee secties werden gevormd^ t.w. de eerste sectie voor de veiligheid in fabrie ken en werkplaatsen en in het huisgezin, en de tweede sectie voor de veiligheid op den weg. Branden. BRANl IN MODEZAAK TE BRSSKENS. Gisteravond heeft brand gewoed in de dameshoedezaak van den heer I. Woittiez in de Dorpsstraat te Breskens. In een der kamers achter den winkel is het vuur om streeks negen uur ontstaan. Snel ver spreidde het zich en in minder dan geen tijd stond ook het winkelgedeelte in brand. Langs een trap klauterden de vlammen naar boven, waar zij zich mededeelden aan de daar gelegen woonkamers. De bewo ners hadden zich kort na het uitbreken van den brand in veiligheid gesteld. Voor bijgangers bonden met motorspuiten van de firma van Melle den strijd tegen het vuur aan. Zij konden evenwel niet verhin deren, dat het perceel uitbrandde. Vooral de direct naast het pand gelegen huizen liepen veel waterschade op. De. oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Verkeersonge'ukken. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. Zaterdagmiddag is op den spoorweg overgang Maliestraat-Ramstraat te Utrecht een wielrijdster, de particuliere verpleeg ster mejuffrouw W. F. Benninck Bolt, aangereden door een 'haar passeerende vrachtauto, afkomstig uit de provincie Drenthe. De wielrijdster werd waarschijn lijk door het achterste deel van de auto geraakt. Zij kwanl te vallen en liep een ernstige hersenschudding op. Later op den dag is zij in het ziekenhuis overleden. AUTOBOTSING TE MUIDEN. Op den Rijksstraatweg tusschen Muiden en Naarden is gisteravond omstreeks negen uur een auto, komende uit de richting van Amsterdam, op een auto gereden, welke aan den kant van den weg stil stond. In den aanrijdenden wagen zaten drie heeren en twee dames uit Woudenberg, van wie de bestuurder, de heer G. en een der da mes ernstige hoofdwonden kregen. Van de inzittenden van de andere auto kregen twee personen lichte snijwonden. De gekwetsten konden, na door een dokter Verbonden te zijn, de reis voortzetten. De auto uit Woudenberg was ernstig bescha digd en moest worden weggesleept. De andere wagen was slechts licht gehavend en kon verder rijdén. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL ONDER EPE. Gisteravond te ongeveer half twaalf is een auto, waarin vier personen waren gezeten en welke besturd werd door den 20-jarigen de K. uit Apeldoorn, op den weg van Epe naar Vaassen tegen een boom gebotst. K„ die blijkbaar in de duisternis den bocht in den weg niet opmerkte, reed eerst tegen een brugleuning op, waarna de auto voortschoof en tegen den boom bot ste. Van de inzittenden liepen er twee ernstig letsel, n.1. de dochter van notaris B. uit Vaassen, die een pols op twee plaat sen brak, terwijl de bestuurder ernstig aan het hoofd werd gewond. Mejuffrouw B. is naar het ziekenhuis in Apeldoorn overgebracht. GEMENGD NIEUWS. Willem de Zwijger-herdenking;. - Tur herdenking van den geboortedag van Willem den Zwijger is Zaterdag onder auspiciën van de Haagsche afdeeling van het Verbond voor Nationaal Herstel in het gebouw de Ruyterstraat 61 te Den Haag een feestavond gehouden. Diamanten huwelijksfeest te Boxmeer. Het echtpaar P. Hermans en A. van der Heuvel te Boxmeer viert vandaag zijn dia manten huwelijksfeest. De oudjes verheugen zich nog in een uitstekende gezondheid. 60-jarig huwelijk te Roterdam. - Giste ren herdachte het echtjaar C. de Korte, Cor- nisselaan 89a te Rotterdam, zijn 60-jarig huwelijk. 60-jarige huwelijk te Krewerd. - Hel echtjaai J. Zeedijk en A. ZeedijkHerder, te Krewerd (Gr.), herdenkt vandaag den dag dat zij 60 jaar geleden in het huwelijk traden. Door schot uit jachtgeweer getroffen. - Op het landgoed „Vledderhof" te Vledder iDr.y is een ernstig ongeluk gebeurd. De landbouwer Nysingh was met zijn jarigen zoon aldaar op de konijnenjacht. Nadat zij een konijn hadden geschoten, ston den vader en zoon, die in knielende houding zaten, op, waarna op onverklaarbare wijze het geweer van den vader afging. Door het schot werd de zoon in het been getroffen, waardoor ernstig bloedverlies werd geleden. Onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp achtte overbrenging naar het zieken huis te Meppel noodzakelijk. Kort na aan komst aldaar is de ongelukkige overleden. Begrafenis van Jaap Been. - Zaterdag middag is op de Algemeene Begraafp'aats te Huisduinen teraardc besteld het stoffelijk overschot van Jacob Been, een der oudste menschenredders van ons land. Bij de begrafenis, die een eenvoudig ka rakter droeg, waren aanwezig de besturen der vereeniging „Moed, Volharding, Zelf opoffering", het „Heldersche Reddingsfoncs" en de afdeeling der „Noord-Zuid-Holland- sche Reddingsmaatschappij". Aan de groeve is 't woord gevoerd door de heeren van Diest en van Dok, resp. bestuursleden van de Noord-Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschap pij en van „Moed, Volharding, Zelfopoffe ring". Ongeluk met doodelijken afloop. - In de Julianastraat te Alphen a. d. Rijn is Vr;j- lagmiddag de 22-jarige werklooze A. van Greuningen, toen hij in een passeerende vrachtauto van een hem bekenden expedi teur wilde springen, gevallen en onder den wagen terecht gekomen. Twee wielen gingen hem over het hoofd. Na eenige o ogen blik ken is de man aan de gevolgen bezweken. De aardappelhandel te Amsterdam her vat. - Zaterdagmiddag had ten stadhuize te Amsterdam een onderhandeling plaats tus schen den burgemeester en eenige bestuurs leden van de Amsterdamsche vereeniging van groothandelaars in aardappelen. In een daarna gehouden bijeenkomst dezer vereeniging word met algemeene stemmen besloten a.s. M:andag den handel op de centrale markt op de gewone wijze te her vatten. 255. Toen de schemering viel, was hij aan alle zijden door vijanden omringd, die hem op een geruislooze manier wilden afmaken. Hij kwam tot de ontdekking, dat er bijna in iedere hoek een Chinees stond te loeren. 256. De dokter zócht met Jet en Hassan een schuilplaats in de bergen en toen de ochtend aanbrak sprak hij verschillende mensen aan om te informeeren in welke richting hij Tonny wel kon zoeken. Knaapje vermoedelijk verdronken. - Gistermiddag was de negenjarige T. M. uit de Bremstraat te Amsterdam in het Joh. van Hasseltkanaal, aan de overzijde van het IJ aan het spelevaren in een roeibootje. Zijn vader, die aan den wal aan een zeil boot werkte, werd op een gegeven oogen- blik gewaarschuwd dat het roeibootje leeg ronddreef, zoodat men vermoedde, dat de jongen in het water was gevallen. Onmid dellijk werd alarm gemaakt, waarop eerst de brandweer en later ook de politie ter plaatse verschenen. Men heeft geruimen tijd gedregd, doch de knaap werd niet gevonden. £and- en 'Juw&ouw VERLAGING CRISISHEFFINGEN EN CRISISTOESLAGEN. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat met ingang van gisteren het invoerprijsvevicbil voor haver, gerst, rogge en mais met f 0,50 per 100 K.G. is verlaagd. De daarvoor in aanmerking komende overige invoerprijsverschillen en restitutie bedragen zijn dienovereenkomstig gewijzigd. De bonificatie op tarwebloem b wordt met ingang van denzelfden datum gebracht op 0,95 per 100 K.G. Voorts wordt medegedeeld, dat met in gang V2n denzelfden datum de toeslag op melk van 2,40 op 2,16 wordt teruggebracht. Behalve het gunstige verloop van de Leeu warder boternoteering is aanleiding tot deze verlaging de lagere kostprijs van ge durende de zomermaanden geproduceerde melk, in verband waarmede een differe^ tiatie wordt gemaakt in het steunbedrag ge durende de winter- en de zomermaanden. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 25 April tot en met 1 Mei, behoudens tun- 6chentijdsche wijziging, vastgesteld op 70 cent per K.G. VERHOOGING PRIJZEN BACONVARKENS EN SPEK. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat de minister van landbouw en visscherij besloten heeft de prijzen van de varkens bestemd voor bacoribereiding met 3 cent per K.G. geslacht gewicht en de prijzen van het bij de Nederlandsche Veehouderijcentrale in te leveren spek met 4 cent per K.G. te verhoogen. De verhoogde baconprijzen zoowel als de sinds half Januari gestegen voederprijzen hebben den minister hiertoe aanleiding ge geven. Mochten t.z.t, de prijzen der voedermidde len wederom dalen, dan zal dit den minister aanleiding kunnen geven ook de voor de bacon varkens te betalen prijzen dienover eenkomstig te doen verlagen. CONSUMPTIE-REGEERINGSCONTRACT. Nederlandsche zuivelcentrale, 25 Aprii t.m. 1 Mei 1937 consumptiemelk regeerings- contract, taxegedeelte 5.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regeerings- minimumprijs 4.40 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. Van 25 April tot nader aankondiging mi- nimum-kleinverkoopprijs consumptiemelk los 9 cent, in flesschen 11 cent. Verme nigvuldigingsfactor voor berekening mi nimum-verkoopprijs voor room 2.15. QemewtetadeH HEERHUGOWAARD Vrijdagmiddag 23 April half drie ver gaderde de raad. Als eerste punt kwam aan de orde vast stelling notulen vergaderingen 2 en 23 Februari 1937. De heer Tromp merkte op, dat de notulen te laat aan de leden worden verzonden, n.1. 1 dag veor de vergadering, wat z.i. te laat is en stelde voor tot aanhou ding volgende vergadering. Werd aange nomen. Ingekomen was o.a. een verzoekschrift van den heer A. Kossen om ontheffing van schoolgeld. Aangezien het verzoek ongemo tiveerd is, werd besloten afwijzend te be schikken. Ook was ingekomen een verzoekschrift van den heer A. Kwantes om ontheffing van hondenbelasting. Aangenomen. Er was een adres ingekomen van den R.K. Volksbond alhier met verzoek werk- loozen opgenomen in de steunregeling in plaats van twee één maal per dag te laten stempelen. De heer Commandeur zeide, dat hier niet te veel is gevraagd. Tal van ge meenten hebben reeds een dergelijke rege ling. De voorzitter zegde toe, dat B. en W. het verzoek in nadere overweging zullen nemen. Besloten werd over te gaan tot een straat verlichting (vijf lichtpunten) Kerkpad H.- Hugowaard-Noord, de woning, voorheen be woond door P. Roohof, Middenweg B 94, onbewoonbaar te verklaren. Men besloot een perceel grond aan te koopen, groot ongeveer 3140 Ma. van den heer P. Bas ter verkrijging van stopspecie voor slootdemping langs den Middenweg. Aangenomen werd een ver ordening op de heffing en invordering van schoolgeld opnieuw vast te stellen, evenals een Capit^antenverordening voor gemeente- personeel. Een voorstel van B. en W betreffende een regeling omtrent het voor rekening nemen der gemeente van ziekenfondspremie vond geen bijval in den ter tafel liggenden vorm en werd naar het college teruggewezen voor nadere bewerking. Het verzoek van het polderbestuur om verplaatsing der palen van het electriciteits- net Spoorhalte tot aan de boerderij C. Kui per, werd veranderd en in beginsel besloten, hiervoor in de plaats te leggen een kabel- MAA9 Douwe Egberrs Echte Friesche Heeren-Baai e« Baai-Tabak Nederlands geurigste pijptabak. net. Voor nadere afdoening werd dit in handen gegeven van B. en W. Aangenomen werd geen legesgelden meer te heffen bij repetitie-avonden in café's tijd stip 10 tot 11 uur. Eveneens wera goedgekeurd het voorstel de keurloonen niet meer per stuk te bere kenen, doch per geslachtsg::wicht. Evenals het vorig jaar kan wederom ook voor 1937 een subsidie verleend worden aan het crisis-comité B voor hulpverleening aan werkloozen B. en W. stelden voor dit te bepalen op 551,20, waarvan het rijk 343,20 voor zyn rekening neemt. Z. h. st. aangenomen. Od een verzoek van den heer J. Peereboom om in Hugowaard Noord een Noodslacht- plaats te mogen oprichten stelden B. en W. voor gunstig te beschikken. Doch daar de heer Commandeur ook een soortgelijk ver zoek had gericht tot B. en W., gaf dit punt tot breede discussie aanleiding. De voor zitter lichtte toe, dat door 1'eereboom reeds eerder een aanvraag is ingediend voor Zuid, doch dit is afgewezen, omdat reeds een noodslachtplaats in het Zuidelijk deel der gemeente bestond. Gezien de belang stelling welke hiervoor ook van particuliere zijde bestaat, denken B. en W. goed te doen op het aangevraagde goedgunstig te adviseeren. De heeren Groenland, Comman deur en Oudeman hebben eenzélfde bezwaar, daar er in Noord reeds twee slagers zijn, hetgeen ruim voldoende is. Zij waren van meening, dat wanneer er in Noord een slagerij* bij komt, de toestand daar hopeloos wordt. De heer Dekkers verdedigde het voorstel aangezien reeds meermalen den heer Pee reboom een Noodslachtplaats in Zuid is ge weigerd en hem toen tevens zoo goed als is toegezegd dat hy voor Noord wel ver gunning zou krijgen, indien hij daar een geschikte gelegenheid vond. Hij wees te vens er op dat een tweede noodslachtplaats wel gewenscht is en achtte de raad, als het ware door de toezeggingen reeds eerder aan den heer Peereboom gedaan, thans gebonden het verzoek in te willigen. Nadat nog de heeren Kooij en van Elten in gelijken geest hadden gesproken werd het voorstel in stemming gebracht en ver worpen met alleen de stemmen van de heeren Krom (weth.), Kooij (weth.), Dek kers en van Elten voor. Een verzoek van het r. k. schoolbestuur der H. Familie om subsidie te verleenen voor een op te richten school voor voorbe reidend lager onderwijs, groot 3 per kind en oer jaar werd aangenomen. Vastgesteld werd een verordening op de hèffing en invordering van een Baatbelas ting bij demping van slooten. De 'kosten hiervoor ziin van een sloot 10 bij 5 meter demping, rioleeringen, bestrating 3.25 per jaar gedurende 20 jaren! Bij de rondvraag vroeg de heer Groen land hoe het staat met de verbreedir.g demping enz., (hoek Hasselaarsweg). De voorzitter deelde mede, dat de be sprekingen reeds in vergevorderd stadium zijn. Glimlachje Ik wou graag eep glas water hebben en de spijskaart! PRIJZEN VARKENS BESTEMD VOOR BACONBEREIÖING. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 26 April 103? aan haar te leveren varken^ bestemd voor baconbereiding, verhoogd zijn met 3 cent per kg. geslacht gewicht. Deze prijzeh zijn tot wederopzegging als volgt: Prijs pér kg. geslacht gewicht in centen. Kwaliteit. Beneden Van Van Van Van Van 56 54 56 67 76 50 kg. tot tot tot lot tot 53 5'7 66 75 80 kg. kg. kg. kg. kg. IA naar 61 64 66 64 62 IB IIA kwall- 50 62 64 62 60 IC IIB IIIA telt 57 60 62 60 58 IIC IIIB max. 55 58 60 58 56 me 50 53 56 58 56 54 CC cent 51 54 56 54 52 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koud gewicht na slachting (d.i. het warm gewicht verminderd met 2 Deze prijzen worden verlaagd met 2 cent per kg., wanneer de varkens als nood*- en spoedgevallen zijn aangeboden; met 5 cent per kg. wanneer het spek der varkens na slachting zacht blijkt tè zijn en wanneer het varken na slachting strepen, Vlekken of onderhuidsche bloeduitstortingen ver toont, waarvan de aanwezigheid reeds bij de afneming door den kringzaakvoerdër is geconstateerd. Voor varkens, welke voor het risico van den leverancier zijn afge nomen, worden deze prijzen alleen dah uitbetaald, wanneer deze varkens na slachting in goede conditie zijn. Is zulks niet het geval, dan wordt de werkelijke waarde na slachting vergoed. Zeugen, beeren of binnenbeeren mogen niet geleverd worden. Blijkt het varken na slachting toch een binnenbeer te zyn. dan geschiedt de betaling op basis van 60 der genoemde prijzen, tenzij de kringzaak voerder reeds bij de ontvangst de meening heeft geuit, dat het varken vermoedelijk een binnenbeer is, in welk geval niet meer dan de werkelijke waarde na slachting wordt vergoed. Deze prijzen gelden niet voor de varkens, Welke bestemd zijn om levend te worden uitgevoerd. 's-Gravenhage, 24 April 1937. PRIJZEN VERSCH RUGSPEK. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen, welke voor versch rugspek bij haar ingeleverd, wor den betaald, met ingang van Maandag 26 April 1937 verhoogd zullen worden, voor- zoover dat spek afkomstig is van varkens, geslacht na 24 April 1937. Van 26 April 1937 af zijn de prijzen tot nader order als volgt: Per strook zonder wang: A-spek boven 28 kg. 0.56 B-spek van 24—r27,9 kg. 0.55 C.spek van 18—23,9 kg. 0.53 D-spek van_ 13—17,9 kg. 0.48 G-spek van 1012.9 kg. 0.49 H-spek van 89,9 kg. 0.45 I-spek van 67,9 kg. 0.42 alles per kg.; de laatste drie soorten zonder achterkinkel. De overige voorwaarden zijn ongewij zigd gebléven. 's-Gravènhage, 24 April 1937. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteits klasse C gedenatureerd in het tijdvak van 19 April 1937 tot en met 24 April 1937 1.50 per 100 kg. 7al bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in dat zelf de tijdvak gedenatureerd bedraagt de steunvergoeding ƒ1.per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de' dateering van het dorschbriefje in genoemd tijdvak zijn ge- dorscht, is vastgesteld op 1 per 100 kg. 's-Gravenhage, 24 April 1937. DE TEELT VAN WARMOEZERIJ- GEWASSEN BESTEMD VOOR ZAADWINNING. Daar ons inmiddels is gebleken, dat de publicatie van de Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentraie, dd. 24 Maart j.1., betreffende de teelt van warmoezerijge- wassen, welke bestemd zijn voor zaadwin- ning, niet voldoende tot algemeene be kendheid is gekomen, meenen wij goed te doen daarop nogmaals de aandacht te vestigen. Allen, die in 1937 warmoezerijgewassen wenschen te telen voor zaadwinning in 1937 en deze teelt niet gedekt hebben door een tuinbouwteeltvergunning zyn ver plicht hiervan vóór 1 Mei 1937 opgave aan voormelde Centrale, Laan Copes van Cattenburgh 62 te 's-Gravenhage, te doen. Hiervoor moet gebruik gemaakt worden van een formulier, hetwelk door de Cen- tralè op aanvraag wordt toegezonden. Bovenstaande bepaling is niet alleen voor tuinbouwers, doch ook voor de ak kerbouwers van belang, daar ook in het akkerbouwbedrijf tamelijk veel warmoe zerijge wassen voor zaad worden geteeld, zooals b.v. spinaziezaad, boonen, enz. Ook op de bedrijven,waarvoor geen tuinbouwteeltvergunning is verstrekt en zich speciaal toeleggen op de teelt van tuinbouwzaden is het vorenstaande van toepassing. Er zal streng op worden gelet, dat de oppervlakten, welke men opgeeft voor de zaadteelt te bestemmen, ook daadwerkelijk voor dit doel worden gebruikt, aangezien het verboden is, gewassen daarop geteeld voor de consumptie te verkoopsn. ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7