Pluimveeteelt. JCeckS. School DE AANSTAANDE KRONINGSFEESTEN. EGMOND BINNEN Werkverschaffing. Van het ministerie van sociale zaken werd bericht ontvangen dat de werkver schaffing verbetering Hoevervaart, waar voor subsidie wordt gegeven uit het Werkloosheidssubsidiefonds, werd v lengd tot en met 31 Juli a.s. Inlevering veldslazaad. Door het ministerie van Landbouw en Visscherij werd toestemming verleend, dat binnenkort de tweede en laatste inlevering zal mogen plaats hebben van veldslazaad. De datum van inlevering is nog niet vast gesteld. /"SCHAGEN Aanbesteding. Namens de heeren J. A. en A. J. Wil- lemse te Schagen werd Donderdag 22 April aanbesteed het bouwen van een radio-dis- trib,utie-bedrijf, winkel met twee woningen te Schagen. Architect was Ir. C. Reesman te Alkmaar. Ingekomen waren 16 biljetten. De laagste inschrijver was de heer G. Koning te Schagen voor 12395. De begrooting was 13231. De gunning is aangehouden. Onderlinge Hittenverzekering Mij. Bovengenoemde maatschappij hield een algemeene vergadering van deelnemers in het lokaal van den heer N. Raven. Begon nen werd met 60 deelhebbers, in 't bezit van 63 verzekerde dieren, met in totaal een ver zekerde waarde van 8730, bedroeg resp. per 31 Dec. 1936 52 deelhebbers, 55 verzeker de dieren met een verzekerde waarde van 7730. Uitbetaald werd aan verzekerde dieren in totaal 404, waarvoor terugontvangen werd een bedrag van 275. Het kassaldo was op 31 Dec. 1936 523.97, hetgeen 46.51 meer was dan per 1 Januari 1936. Wegens periodieke aftreding van den heer K. Snaas als commissaris werd deze bij ac clamatie herkozen. RUSTENBURG Geslaagd. Heden is te Amsterdam geslaagd voor type met een aanslag van 209 lettergrepen mej. F. Kok alhier. Tuinen onder water. Door den hoogen waterstand van de Ringvaart zijn verschillende tuinen geheel onder water geloopen. Daar de meeste dezen geheel of gedeeltelijk bezaaid zijn is dit voor de eigenaren een schadepost. OUDE NIEDORP Bijz. Vrijw. Landstorm. De afd. Oude en Nieuwe Niedorp van bovengenoemde vereeniging vergaderde op Vrijdag ten lokale van den heer J. P. Pep ping aan de Weel. Burgemeester van Baar opende met eeni- ge hartelijke woorden de vergadering en zei- de, dat deze vergadering in hoofdzaak be legd is ter bespreking van de op 9 Juni te houden landdag te Medemblik door de Ge westelijke afdeelingen v. h. Bijzonder Vrij willig Landstormverband te Alkmaar. Ingekomen was een schrijven van het hoofdbestuur, waarbij aangespoord werd tot deelname aan boven genoemden landdag, ter wijl aan de afdeeling werd verzocht een bijdrage te willen verleenen van 10 ct. per lid voor de gewestelijke kas. Voorts werd toezegging gedaan, dat deelnemende leden, die 15 K.M. en meer van Medemblik wonen, aanspraak kunnen maken op vrij vervoer te gen vertooning van een door het plaatselijk bestuur uitgereikt bewijs. Ook voor deelne mende dames zal getracht worden een re ductie voor het vervoer te verkrijgen. De voorzitter zei, dat het welslagen van een dergelijken landdag voor een zeer groot deel afhangt van de ijver van de leden en spoorde aan tot propaganda, welke gevoerd dient te worden door ieder in eigen omge ving. Uit de financieele gegevens blijkt, dat bij de afd. thans nog in bezit is 35, terwijl de lijst, welke eenige dagen geleden heeft ge circuleerd 29.10 heeft opgebracht. De voorzitter gaf in overweging, in ver band met de mogelijkheid dat op den land dag schietwedstrijden zullen worden ge houden, plaatselijk nog voor dien tijd te gaan oefenen. Na eenige bespreking wordt besloten om op 1 Mei wederom met de schietoefeningen aan te vangen op iederen Zaterdag des avonds van 79 uur bij den heer G. Veld man aan de Weel tot September. De heer G. Portegijs stelde voor om de deelnemende schutters in klassen te verdee- len, naar de capaciteit, met het doel hier door meer animo in den wedstrijd te bren gen. De voorzitter zei, dat het onbillijk zou zijn, wanneer iemand, die slechts een paar maal aan de schietoefeningen heeft deelge nomen, in een hoogere klasse zou worden ingedeeld, doordat hij een hoog gemiddelde heeft behaald. Spr. stelde daarom voor, dat wil iemand voor het winnen van een prijs in aanmerking komen, hij ten minste 10 maal moet hebben deelgenomen aan den wedstrijd. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Er zullen 2 klassen worden ingesteld. De verdeeling werd overgelaten aan den plaat selijken commandant, den heer G. Veldman. AKERSLOOT Rijksveldwacht. De Rijksveldwachter Brtt. A. Gorter is met ingang van 1 Mei a.s. bevorderd tot Jprigadier by de Rijksveldwacht ter stand plaats Zaandam als schipper op het Rjjks- politievaartuig XV. Ruim 14 jaar heeft de Ijeer Gorter in Akersloot zijn dienst op bezadigde en kalme wijze vervuld. BERGEN Foutieve cijfers. De heer Voute schrijft ons: Inderdaad is in mijn opgaaf van cijfers een heele kolom weggevallen. Want de aan tallen, die ik noemde, waren het aantal inwoners op 1 Januari 1935 in de verschillende gemeenten. Het overzicht moet nu worden: Inkomsten Bergen Schoorl Castricum Heiloo Aantal inwoners 6388 2346 6274 6557 Aantal aangeslagenen 1505 479 1081 1246 Gemid. ink. per aangesl. /2131 1708 1831 2021 Vermogensbelasting Aantal Gemid. vermogen per aangesl. 63 40 x 1000 33 46 aangesl. 305 85 295. Deze cijfers uit het Marktanalytisch Handboek voor Nederland, bldz. 40 en 41, toonen dus wel heel duidelijk aan, hoe veel rijker Bergen is dan de andere gemeenten en het wegvallen van de 2de kolom doet dus niets af aan de conclusie. Men ziet, dat de ver schillen nog ^rooter zijn, dan zij leken te zijn. Afd. Ned. Esperantistenvereeniging. De afdeeling Bergen van de Neder- landsche Esperantistenvereeniging „L.E.E.N." heeft Zaterdag een gezelligen avond geor ganiseerd in het Oranje-Hotel voor leden en genoodigden. Na het welkomstwoord van den voorzitter, den heer Graftdijk, bracht een zangkoortje, samengesteld uit de leden, op verdienstelijke wijze een drietal Espe- ranto-liederen ten gehoore. Daarna trad als gast op, mevr. Gobets, die belangeloos ij aar welwillende medewerking verleende. Iedereen kwam onder de beko ring van haar prachtige stem, haar zuivere en gevoelvolle voordracht. Bovendien be merkten de Esperantisten, dat het de zan geres gelukt was in slechts zeer korten tijd de uitspraak van het Esperanto volmaakt te beheerschen. Na haar tweed.- optreden over handigde de voorzitter haar met een woord van hartelijken dank een bouquet, waarbij het publiek door applaus van zijn instem ming blijk gaf. Vervolgens trad het tooneelclubje voor het voetlicht, dat een vlot en geestig blij spelletje opvoerde, n.1.: „Kiu ne riskas, tiu ne gajnas" (Wie niet waagt, die niet wint). Een woord van lof voor de goede vertolking hier zeker op zijn plaats. In de pauze verkochten enkele dames loten voor de onderlinge verlating ter be strijding der onkosten, waarvoor door de leden prachtige prijzen waren beschikbaar gesteld. Het verlangen, zulk een prijs te winnen, was zoo groot, dat na enkele oogen- blikken alle loten waren uitverkocht. Tevens was in de voorzaal gelegenheid een kleine expositie van Esperantoboeken en diversen te bezichtigen, ingericht door den Franschen geestverwant Roland Dupuis. Na de pauze volgde opnieuw het op treden van de reeds genoemde medewer kers, waarna de voorzitter hartelijk dank zegde aan allen, die tot het welslagen hadden bijgedragen. Een gezellig bal heeft de aanwezigen daarna nog eenige uren in prettige stem ming bijeengehouden, zoodat eerst diep in den nacht de feestgangers huiswaarts keer den, zeer voldaan over alles, wat de Espe- rantoclub had aangeboden. HEILOO Zilveren jubileum boschwachter Mulder. Zaterdag herdacht de heer K. ilulder den dag waarop hij 25 jaar geleden werd aangesteld als onbezoldigd rijksveld wachter. De heer Mulder is niet alleen onbezol digd rijksveldwachter, doch het is hem ook toegestaan de uniform en wapenen der rijksveldwacht te dragen. Klaas zoo kent men hem wijd en zijd is ook boschwachter. 26 jaar geleden werd hij als zoodanig aangesteld (in dienst van de familie van Foreest en later bij de Ned. Ver. tot behoud van Natuurmonumenten). Dat zijn werk als rijksveldwachter hoogelijk wordt gewaardeerd, is Zaterdag bewezen. Klaas en zijn vrouw werden ten raadhuize in de kamer van den burge meester ontvangen. Hierbij waren aan wezig de oud-majoor Steen, de oud gemeente-veldwachter Vos, de rijksveld wachter Haazelager en de gemeente veldwachter Geertsema. Naast den burgemeester was aan wezig de heer Bruul, gemeente-secretaris. Bericht van verhindering was gezonden door majoor Wessel die door dienst verhinderd was en wethouder Akker man, die echter den jubilaris in den vroegen morgen een bezoek had gebracht. De burgemeester bood onder zeer har telijke bewoordingen namens den raad een cadeau onder couvert aan en sprak de hoop uit dat hiervan een nuttig gebruik zal worden gemaakt. De oud-majoor Steen sloot zich namens de andere heeren bij het gesprokene aan. Als blijk van waardeering bood spr. na mens collega's en oud-collega's een pols horloge aan, terwijl mevr. Mulder met een kamerplant veregrd werd. De heer Vos bracht eveneens dank voor den in zijn politiedienst van M. ondervon den steun. De heer Mulder dankte, ook namens zijn vrouw. Ook van andere zijde mocht de heer Mulder vele blijken van belangstelling ontvangen. Men verzoekt ons nog te melden dat jhr. H. van Foreest, die in het buitenland vertoeft, niet aanwezig kon zijn. De schamele straatzanger. Zondagavond werd in het Brunoge- bouw een opvoering gegeven van de operette „De schamele straatzanger en 't miraculeuze lieve vrouwke", zangspel in 2 bedrijven door J. A. Haakman te Bergen, muziek van Joh. Kuiper te Alkmaar, bewerkt door Jos. van de Eynde. Het Brunogebouw was tjokvol. Men moet zich maar niet afvragen wat er gebeuren zou als er in een houter. ge bouw (waar alle paden bezet zijn en men stoelen vlak voor het tooneel zet) brand zou komen. Voor de operette verleende het R.K. Dames- en Kinderkoor zijn medewer king, terwijl de rijke costumeering de aandacht trok. De operette is wel bekend. Heel goed en juist aangevoeld gaf Fredje, de jonge straatzanger, zijn creatie. Ook de andere rollen waren goed bezet. Het dameskoor (dat te voren een 4-tal liederen zong) en medewerking ver leende waar het noodig was, kreeg een spontaan applaus. We kregen ook nog een paar duetten te hooren. Het geheel was een in alle opzichten geslaagde avond. De rioleeringswerken, De aannemer van de rioleering heeft aan den Stationsweg wel pech. Telkens stort een gedeelte van den weg in en men is reeds begonnen om de geul te verbree- den. De bewoners van dien weg zitten achter groote zandhoopen. Beslist onver antwoord is het bij nacht. Het is voor de ouders onverantwoord om de kinderen daar te laten spelen. Jubileum. Op 1 Mei a.s. zal de heer P. Vos den dag herdenken dat hij 50 jaar geleden als veiler werd aangesteld. Trots het klim men der jaren is de a.s. gouden jubilaris nog als zoodanig werkzaam. Uitsluiting. B. en W. hebben aan de arbeiders, werkzaam in de werkverschaffing kennis gegeven dat zij, die zonder voorkennis wegblijven of zich van het werk verwij deren, van werk verstoken blijven, m. a. w. niet meer te werk worden gesteld. EGMOND AAN ZEE Benoeming. De sergeant-majoor-instructeur H. Brand van het 7e Regiment Infanterie te Harder wijk is benoemd tot controleur bij de steun- verleening te Egmond aan Zee. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rot terdam, Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. De pullorumziekte der kuikens. Ik heb er al op gewezen, dat voor den pluimveehouder de maand April een zeer drukke maand is met veel zorgen. Als nu die zorgen maar beloond worden, dan is het zoo erg nog niet, maar als het met de kuikens misloopt, is het een troosteloos werk. Nu is er een ziekte van jonge kuikens waarover in den loop der laatste jaren al verbazend veel geschreven is en waaromtrent toch nog enorme onkunde heerscht bij degenen, die er het naast bij betrokken zijn. Ik merk dat tegenwoordig dagelijks aan de brieven, die bij de ter onderzoek naar de Rijksserum in richting gezonken kuikens gevoegd zijn. De menschen hebben niet het flauwste vermoe den, dat er een ernstige kuikenziekte al jaren in alle landen voorkomt en ze schrij ven de oorzaak van de sterfte hunner kui kens toe aan van alles en nog wat, doch niet aan deze ziekte. Neem bijv. deze brief eens: „Er zijn mij van de 150 kuikens reeds 70 ge storven en er zijn nog achterblijvers bij. Ik vermoed, dat ze een beetje te heet zijn ge weest, daar ze een paar dagen te laat uit kwamen en toen erg flauw waren. Wilt U mij per omgaande berichten of dit de oorzaak kan zijn." Nu zullen door een broedproces, waarbij de kuikens „een beetje" te heet worden en twee dagen te laat uitkomen zeer zeker de kuikens een leelijke duw krijgen en heel zwak zijn, doch de sterfte in dit geval werd veroorzaakt door de pullorumbacil. Waar komt nu deze zoo uiterst verderfe lijke ziekte vandaan. Als uitgangspunt kun nen we de fokdieren nemen, waarbij een eigenaardige afwijking, vooral in den eier stok kan voorkomen. Zijn zulke dieren n.1. in hun leven besmet geweest met pullorum- bacillen, dan blijven deze bacillen vaak in het lichaam achter en huisvesten zich in den eierstok. Het gevolg kan zijn een degeneratie van den eierstok, doch dat behoeft niet altijd zoo te zijn. Bij een flinke degeneratie van den eierstok legt de hen niet meer en dan is dus het gevaar voor verspreiding der ziekte niet zoo groot. Als echter de eierstok licht besmet is, kunnen zich normale dooiers vormen en dergelijke dooiers worden tot normale eieren als zij den legdarm pas- seeren. Zulke eieren zijn dus van binnen besmet en dat is van buiten af niet te zien Gaat men er nu van broeden dan kunnen zich twee gevallen voordoen: 1. Het ei komt niet uit, de kiem sterf* af of het kuiken kan niet uit de schaal komen. 2. Het ei komt uit en levert dus een besmet kuiken. Zoo'n kuiken kan spoedig sterven en een hoop messtof verspreiden onder de kunstmoeder en in de voer- en drinkbakken. Het kuiken kan echter ook de ziekte boven komen en in dat geval kan daar weer een hen uitgroeien met een besmette eierstok. Op die manier is dus de cirkel gesloten en blijft de ziekte door de besmette hennen bestaan. Nu heb ik daar juist gezegd, dat een kui ken uit een besmet ei onder de kunstmoeder andere kuikens kan besmetten, doch er is nog een manier van besmetting, die min stens even erg is en dat is door de lucht. Als het pasgeboren kuiken in de broed machine opdroogt, komt er een wolk van stof los van opgedroogde eiwitresten en de huisjes der donsveertjes. Al dit stof is besmet en als andere kuikens het inademen, komen de bacillen in de lon gen en de kuikens sterven al heel gauw. Op die manier kan één besmet kuiken of broedei in een broedmachine honderden andere kuikens direct na de geboorte be smetten. Ook onder de kunstmoêder kan gedurende de eerste dagen deze besmetting door de longen plaats vinden. Koopt men nu zulke kuikens, dan begint na eenige dagen de sterfte en deze neemt tot den lOden dag meestal in hevigheid toe. Soms is dan meer dan de helft der kuikens gesneuveld en wat overblijft is ook niet veel meer waard. De ziekte moet langs twee hoofdwegen bestreden worden, n.1. de kuikens goed verzorgen en ten tweede de besmette fokdieren (ook hanen kunnen besmet zijn) opruimen. Men heeft in den loop der jaren een be trekkelijk eenvoudige methode van bloed onderzoek bij kippen uitgewerkt, waardoor men een groot gedeelte der besmetting on derkennen kan. Daartoe heeft men slechts een druppeltje bloed van de kam van een kip te nemen en te mengen op een glaasje met een bepaald preparaat. In de handen van een deskundige is deze reactie tamelijk betrouwbaar al is zij niet voor de volle 100 procent goed. Vindt men dan ook bij zoo'n onderzoek bijv. meer dan 1 der kippen besmet, dan doet men verstandig, het on derzoek te herhalen na een maand en net zoo lang voort te zetten met tusschenpoozen van een maand, totdat geen enkel dier meer positief reageert. Op die manier kan een foktoom prak tisch vrij van pullorumbesmetting ge maakt worden. Wat gebeurt echter veel? De pluimveehouders koopen zelf de reac tie-vloeistof het z.g. pullorum-anti-geen en gaan zelf hun kippen onderzoeken. Van dat onderzoek komt meestal weinig terecht en vaak wordt het niet herhaald totdat er geen besmette dieren meer gevonden wor den. In de advertenties der verkoopers wordt echter brutaal gezegd: „op pullorum onderzocht" of wat nog sterker is: „pullo- rum-vrij". Wie van zulke bedrijven broed- eieren of kuikens koopt vliegt er dan ook heel vaak leelijk in. Zelfs een bedrijf dat ernstig door een dierenarts laat onderzoeken kan- nog wel een besmet ei opleveren daar moet men dus altijd rekening mee houden. Nu behoeft echter niet steeds als er be smetting is ziekte Hit te breken. Als men gezonde, sterke, goed gebroede kuikens deskundig behandeld kunnen ze wel te gen een duwtje en onder zulke kuikens doet de pullorum dan ook niet veel schade. Erger wordt het als de kuikens bij duizen den tegelijk gebroed worden en daarna in de bekende doozen verzonden worden. Ze worden daar niet beter van en met zulke dieren is het dubbel oppassen. Nadruk verboden. Naast den autobestuurder moet voor elke persoon minstens 40 cm ruimte beschik baar zijn (voor kinderen tot 12 jaar: 30 cm) Op banken, die over den rug gemeten smaller zijn dan 140 cm, mogen dus geen 3 volwassenen zitten. DIACONALE SAMENKOMST TE ALKMAAR. Zaterdag had een Diaconale samen komst plaats in het gebouw van de Vrij zinnig Hervormden te Alkmaar, onder voorzitterschap van den heer P. Vrije te Bergen (N.-H.) Behalve de Classis Alkmaar was ook de Classis Hoorn uitgenoodigd en waren niet minder dan 25 diaconieën vertegenwoor digd. Het zaaltje was dan ook geheel be zet. Dit was geen wonder, daar twee leden van het Hoofdbestuur zouden spreken, n.1. de heer mr. F. A. Nelemans uit Rotterdam met het onderwerp: Financiëele verant woordelijkheid van den diaken, terwijl de heer W. J. Hemmes uit Utrecht de vraag zou behandelen: Heeft in dezen tijd de dioconale arbeid, m. a. w. de kerkelijke armenzorg nog recht van bestaan? De beide sprekers werden met groote aan dacht beluisterd, waarna een levendige bespreking volgde en vele vragen werden gesteld. Hierna sprak ds. Baar nog een kort woord, waarna de vergadering om streeks 6 uur werd gesloten. Kleuren-bussen rijden door Londen. EEN GROOTE VLOOT-REVUE. (Van onzen Londenschen correspondent). Londen, 23 April. Nog een paar weken, en dan zitten wij hier midden in de kroningsfeesten. Dat belooft een serie evenementen te worden, zooals Londen nog nooit heeft meegemaakt; de feesten zullen zelfs het regeeringsjubileum van koning George V ver achter zich laten. Geen wonder dan ook, dat er van alle dee- len van den aardbodem, waar de Britsche vlag wappert, vreemdelingen het land bin nenkomen. Voorloopig zijn het nog slechts enkele duizenden, die niet zoo zeer opval len; meestal personen die uit hoofde van hun ambt de kroningsplechtigheid mee moeten maken. De laatste paar weken zijn b.v. con tingenten troepen uit de koloniën en domi nions gearriveerd. Vooral de Australische soldaten vallen op door hun breedgerande hoeden met veeren. Verder komen er dage lijks zelf bestuurders uit het Verre Oosten aan, waarvan men foto's in de bladen ziet. Dat is alles, want de meeste vorsten kleeden zich zeer onopvallend, en daar Londen van Indiërs en andere Oosterlingen wemelt, gaan zij in de massa op. Er zijn o.a. een paar duizend Indische studenten, die aan de verschillende hoogescholen studeeren. Nugjs Londen uit der aard zoo verbazend cosmopolitisch, dat er heel wat vreemdelin gen kunnen rondwandelen voor zij in de gaten loopen. In de maand Mei zal 't echter wel bar druk zijn; een van onze kennissen denkt er tenminste over dan kalm de stad te verlaten en zijn flat voor een week onder te verhuren. Men hoort fantastische getallen noemen voor flats, die voor een week of een maand aan Amerikanen zijn onderverhuurd, sommige menschen halen daar bijna een heel jaar huur uit, zij vragen en krijgen voor een centraal geleden flat voor één week grif over de honderd pond. Maar buiten het West-End zijn te kust en te keur kamers te krijgen voor de normale prijzen, zoodat men niet voor een bezoek hoeft terug te schrikken. En dan kai\ men hier iederen dag weer meer wonderlijke figuren zien rondloopen, vooral over het Strand. Grappenmakers hebben al voorge steld om autobussen te laten loopen speciaal voor de Londeners die al die „sights" willen zien. Een moeilijk verkeersprobleem. Al die buitenlanders, provincialen, kolo nialen, en alles meer, dat voor de koriings- plechtigheid naar Londen komt, weet na tuurlijk geen weg te vinden, terwijl het hopeloos zou zijn om al die massa's te leiden door middel van straatnamen. De politie zat met een groote moeilijkheid, en die heeft men nu radicaal opgelost door voor de kro- ningsdagen het heele West-Londensche stadsdeel voor het verkeer af te sluiten; alleen autobussen mogen er rijden, en taxi's en zij die een permissie hebben. In de gidsen zijn straatnamen eenvoudig afgeschaft, en men heeft de wegen en par ken, die de stoet volgen zal, globaal ver deeld in kleuren. Een vreemdeling die nu een tribuneplaats heeft tegenover de Parle mentsgebouwen b.v., weet, dat hij met alle bussen mee kan gaan, die de kleur groen dragen. Moet hij daarentegen den kant uit van Piccadilly-Circus, dan stapt hij op een blauwe bus. Met al die districten, die het loopen in de stad voor een vreemdeling zoo lastig maken, heeft hij niets meer uit te staan. Bovendiqji zal de Londensche Under ground voor het eerst sedert haar bestaan dag en nacht doorrijden, anders stopt de dienst omstreeks half één 's nachts om pas om vijf uur 's morgens weer te beginnen. Gedurende een dag of drie vier zal bijna al het verkeer in Londen onder den grond plaats vinden. De officiëele afzetting duurt natuurlijk niet zoo lang, maar het valt te voorzien, dat de feestvierende menigte de straten niet zoo gauw weer vrij zal geven. Drijvende hotels. Een groot aantal passagiers uit overzee- sche landen vindt al op heel gemakkelijke manier accomodatie. Zij varen met hun Oceaanstoomers de rivier op, tot bij Gra- vesend, en daar worden zij gemeerd. Zoo is hun schip hun drijvend hotel geworden, al leen is het niet erg dicht in de buurt, maar dat doet er voor de overzeeërs niet zoo veel toe, de meesten die betalen kunnen om voor die gelegenheid uit Australië, Canada of de Ver. Staten te komen, kunnen natuurlijk ook een auto huren, en zich een dure tri buneplaats aanschaffen. W%nt het ziet er naar uit, dat het geld zal regenen als water. Het regeeringsjubileum is voor Londen een voordeelig feest geweest, de kroning van den nieuwen koning zal het nog in veel grootere mate zijn. Hier en daar hoort men ook wel protest, dat men de kroning te veel een „rijkelui'#^ feest maakt. En er is wel wat van aan, wal»» neer men ziet, dat er heele stukken straat zijn, waar het volk eenvoudig niet op den weg kan komen door het groote aantal tri- bune's waarvoor zij natuurlijk de prijzen niet kunnen betalen. Ieder die een tuin, .of een huis, of zelfs maar een dak kon bemach tigen, is aan het tribuneplaatsen-bouwen ge slagen, soms met hoop op vette winst, soms met vooruitzicht op verlies, als het gouver nement doet. Honderdduizenden hebben de begrafenis van koning George V kunnen zien, omdat overal ruimte was om te staan. Park Lane b.v. stond zwart van de men schen. Nu is die weg aan een zijde totaal volgebouwd met één monstertribune van 'n kilometer lengte. Dat is wel een beetje te veel van het goede. Komt H.M. „Java" naar Londen? Een van de meest indrukwekkende ge beurtenissen moet wel de vlootrevue zijn die koning George na de kroning denkt te houden. Alle buitenlandsche mogendheden zijn aangezocht aanwezig te willen zijn, en men zegt dat onze kruiser „Java" ook van de partij is. Behalve de buitenlandsche sche pen is er het puikje van de Engelsche slag- vloot, der Home Fleet, die van 7 tot 13 Mei in. de rivier zal liggen. In de stad Londen begint dit al, maar het zijn natuurlijk klei nere schepen die tot zoo ver de rivier opko men, onderzee- en torpedobooten. De krui sers liggen meer naar buiten, en bij Grave- send komen ten slotte de zware slagschepen en vliegtuigmoederschepen te liggen. Het zal natuurlijk flink druk zijn gedurende de dagen dat de vloot binnen is, heel Londen vaart uit om de schepen te bezichtigen. Iedereen wil de Nelson, de Rodney en de Royal Oak zien. Nederlanders hebben echter niet veel kans om de vlootrevue mee te maken, of zij moe ten zich van 'een plaatsje op een Londensch schip weten machtig te maken, wat niet ge makkelijk is. Want wij vernemen zoo juist van de Admiraliteit dat tijdens de vloot revue op 12 Mei geen buitenlandsche sche pen met belangstellenden worden toegela ten. Nu al die buitenlandsche oorlogschepen er bij zijn, en bijna de heele thuïsvloot de river op komt, is er geen plaats, zegt men. Dat is jammer, er moeten al verschillende booten die besp*oken waren, weer zijn vrij gekomen. Op den dag voorafgaande aan de vlootrevue geeft de commandant van Ports- mouth gelegenheid om tusschen de schepen door te varen, maar de revue krijgt men niet te zien.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 8