Help! fi 'P.totH.nd.aal Tliemos Turnlust memoreerde en tot deelname op wekte, den turndag in Castricum op 11 Juli vanwege het 5-jarig bestaan van D.O.S. noemde, om tenslotte over te gaan tot de prijsuitreiking, die haar culminatiepunt vond in de bekendmaking van de kampioenen voor 1937, mej. M. Ran van de Halter, en de heer J. Schuuring van Turnlust, die onder luid applaus hun medaille in ontvangst mochten nemen. Tot slot volgen hieronder de gedetailleerde uitslagen: Eere-graad heeren: J. Schuuring, Turnlust te Alkmaar, verpl. oef. keusoef. 68 p., kamp. 1937; G. Leeuwangh, Turnlust te Alk maar, verpl. oef. keusoef. 65 p.; Engels, O.K.K. te Helder, verpl. oef. keusoef. 64% p«; L. v. Bodegraven, Turnlust te Alk maar, verpl. oef. -f keusoef. 63 p. Eere-graad dames: M. Ran, De Halter, verpl. oef. keusoef. 48 pt., kamp. 1937; P. Kok, O.K.K., verpl. oef. keusoef. 46 pt.; L. de Betue, Turnlust, verpl. oef. -f keus oef. 44 pt Vereenigingswedstr. toestelturnen heeren: le pr. Turnlust te Alkmaar 190 pt; 2e pr. O.K.K. te Helder 176 pt.; 3e pr. De Halter te Alkmaar 174% pt. Idem dames: le pr. Turnlust Alkmaar 133 pnt.; 2e pr. O. K. K. Helder 130% pnt.; 3e pr. De Halter Alkmaar 130 pnt. Wedstrijden Vrije oefeningen. Jongens: le pr. De Halter; 2e pr. Turn lust Alkmaar; 2e pr. Turnlust Oterleek; le pr. Be Quick Bergen; 3e pr. Voorwaarts Stompetoren. Meisjes: le pr. Turnlust Alkmaar; 2e pr. O. K. K. le pr. Be Quick; 3e pr. Olympia. Dames: le pr. De Halter; le pr. Turn lust; le pr. O. K. K.; 3e pr. Be Quick; le pr. UDI; le pr. K. en VI.; 3e pr. De Halter. Heeren: le pr. De Halter; le pr. Turnlust (A.); le pr. O.K.K.; 2e pr. Turnlust (O.); 2e pr. Be Quick. B. B. Langs de N.H.V.B.-velden. Nog geen beslissingen gevallen. Plotselinge kans voor Bergen I. zal C. S. V. I den dans ont springen? Ongeval bij Z. V. V. IV—K. V. V. IV. Hadden we verwacht dat in enkele af- deelingen reeds een kampioenschap zou vallen, verschillende factoren waren oor zaak dat we nagenoeg nog net even ver zijn, al is de situatie vooral in de eer ste klasse belangrijk veranderd. Het feit dat C. S. V. I dat geweldig in de verdrukking zat het kon klaar spelen om 't bezoekende en leidende Z. F. C. IV met 21 te slaan., is niet alleen een compliment aan het adres van de Castri- cummers waard, doch heeft den toestand zoo gemaakt dat de rood-witte Zaan dammers met de Bergenaren gelijk zijn geëindigd en dus het eene begeerde winst punt uitbleef. Deze uitslag zal door de Bergenaren die nu plotseling nog een kans op het afdeelings-kampioenschap hebben gekre gen ongetwijfeld met groote vreugde zijn ontvangen. De duinkanters zullen zeker trachten deze geboden kans volop te benutten. Met dit al is tevens de positie der Cas- tricummers ook weer heel wat gunstiger geworden en met een uitreis naar W. F. C. IV en een thuis-ontmoeting tegen O. S. V. III is het geenszins buiten gesloten dat de Castricummers den dans net nog zullen ontspringen. Was dit de oorzaak dat in de eerste klasse een beslissing voorloop ig nog ach terwege moest blijven, het feit, dat in het zeer belangrijke treffen Z. V. V. IVK. V. V. IV één der Zaandamsche backs door een ongelukkigen samenloop van omstan digheden zijn been dicht boven den enkel brak, was oorzaak, dat de arbiter na 25 min. de bezoekende Krommenieërs hadden een 01 voorsprong den strijd staakte. Het geval op zich zelf bleek een zeer ongelukkig toeval te zijn, want er werd fair gespeeld. Waar ten slotte het Alkmaar-veld voor de ontmoeting Alkmaar IIIVrone II, werd afgekeurd en Schoorl II door een overwinning op Koedijk II de kans tracht te behouden, bleef ook hier de beslissing nog uit. Zooals reeds eerder gememoreerd klopte in de eerste klasse A C. S. V. I op verdienstelijke wijze het bezoekende Z. F. C. IV met 21 en waar W. F. C. IV het blauw-zwarte Z. V. V. III met een 20 nederlaag naar huis zond, ziet de stand er als volgt uit: Bergen I 16 12 1 3 61—27 25 Z. F. C. V 16 12 1 3 56—23 25 O. S. V. Hl 15 9 4 2 58—32 22 W. F. C. IV 15 5 3 7 40—48 13 Beemster I 16 4 4 8 36—56 12 Z. V. V. IH 16 4 4 8 38—62 12 C. S. V. I 14 3 4 7 28—39 10 Vrone I 16 4 2 10 43—66 10 Alcm. IV 16 3 4 9 35—57 10 In verband met het feit dat in de tweede klasse B de ontmoeting Z. V. V. IV—K. V. V. IV ontijdig moest worden beëindigd, zoodat het eindresultaat uitbleef, viel nu enkel nog te noteeren het resultaat van R. C. Z. II tegen het op bezoek zijnde W. R. C. I. De Westzaners moesten hun onvolledig heid met een 41 nederlaag bekoopen. De stand is hier nu: K. V. V. IV 17 10 2 5 59—27 22 A. Boys III 18 10 2 6 51—40 22 Z. V. V. IV 14 9 3 2 24—11 21 Westzaan II 16 8 2 6 37—36 18 Uitgeest II 16 8 1 7 49—37 17 Z. F. C. VI 17 6 4 7 36—44 16 W. R. C. I 16 6 2 8 43—57 14 Assend. III 15 4 3 8 38—45 11 W. F. C. VI 16 4 3 9 26—46 11 R. c. z. n 15 2 4 9 17—41 8 De tweede klasse D. liet slechts de return-ontmoeting van Oudorp I tegen Alkmaar II zien die nu door de Oudorpers met 51 werd gewon nen, waarbij tevens de kans op een kam pioenschap nog is blijven bestaan. De stand is hier nu: Oudorp I 16 12 2 2 63—33 26 M.E.V.O. I 15 12 1 2 51—19 25 Egm. Boys I 15 11 2 2 50—18 24 Koedijk I 16 11 1 4 53—34 25 Alkmaar H 15 7 2 41—33 16 Alkm. Boys IV 15 3 3 9 35—63 9 Akersloot I 16 3 3 10 33—59 9 Alcmaria V 16 2 1 13 30—69 5 D.T.S. II 16 1 1 14 29—64 3 De derde klasse E liet slechts de 21 overwinning zien van Schoorl II, waartoe Koedijk II met ledige handen naar huis werd gezonden zoodat de stand hier nu is: Schoorl II 15 9 3 3 47—34 21 Alkmaar III 14 9 2 3 52—32 20 Dirkshorn I 16 7 3 6 56—39 17 Ursem I 16 7 3 6 42—48 17 M.E.V.O. II 14 5 4 5 25—39 14 Koedijk II 15 5 3 7 31—39 13 Vrone H 15 4 4 7 40—58 12 Bergen II 15 3 5 7 41—47 11 Egm. Boys H 16 4 3 9 40—48 11 In de vierde klasse F bleef slechts de ontmoeting M.E.V.O. III Alkm. Boys V over, die de bezoekende rood wit-geblokten een flinke 80 overwinning gaf. De stand is hier nu: Alkmaar IV 10 8 1 1 62—17 17 C.S.V. III 10 8 0 2 43—19 16 Oudorp II 11 6 3 2 35—18 15 D.T.S. III 8 4 1 3 34—29 9 Alkm. Boys V 9 4 0 5 31—26 8 Akersloot II 11 2 1 8 18—49 5 M.E.V.O. III 11 0 0 11 00 T C-l 0 Wandelen. DE WANDELTOCHT TE WINKEL. Onder gunstige weersomstandigheden heeft de wandelvereeniging „Sparta" te Winkel Zondag een grooten algemeenen wandeldag gehouden. Onder de pl.m. 100 deelnemers merkten we den 76-jarigen heer Held uit Beemster op, die 's morgens uit Beemster was kómen wan delen om aan dezen marsch deel te nemen. Door alle deelnemers werd het 30 K.M. lange traject binnen den voorgeschreven tijd van 6Yz uur afgelegd. De vereenigingsprijzen werden gewonnen door: 1. Zilvermeeuwen uit Den Helder na loting met den 2den prijswinnaar; 2. Hoorn- sche Wandelvereeniging; 3. wandelvereeni ging Spanbroek. De vereeniging „Sparta" liep mede buiten mededinging. Het geheel had een sportief verloop, ter wijl organisatie en verzorging uitstekend waren geregeld. Schaken. SIMULTAAN-WEDSTRUD TE NOORDSCHARWOUDE. Hoekstra in actie. De heer P. Hoekstra uit Alkmaar speelde gisteravond een simultaan-wedstrijd tegen 27 borden van de schaakclub „Schaakmat" te Noordscharwoude. De heer Hoekstra won 22 partijen, speelde er 3 remise en verloor er eveneens 3. SCHAAKWEDSTRIJD PER TELEX. Een zeer interessant experiment zal Zater dag 1 Mei a.s. op initiatief van de directie der P.T.T. en den heer C. Verkaaik, te Eind hoven en Den Haag plaats vinden. Men zal dan namelijk probeeren of het mogelijk is, zonder al te veel practische moeilijkheden een schaakwedstrijd tusschen twee tientallen per Telex te hóuden. De clubkampioen van Nederland, het team van de Haagsche Schaak Vereeniging Discendo Discimus, zal zoodoen de te Den Haag spelen tegen het door den Noord-Brabantschen Schaakbond afgevaar digde team van Eindhoven, dat rustig in zijn eigen clublokaal kan blijven. Het spreekt vanzelf, dat deze wijze van spelen niet zonder bezwaren is. Zoo moet een be vredigende oplossing gevonden worden voor het controleeren van den bedenktijd, waar toe men zich voorstelt, na iedere tien zetten de klokken te vergelijken. Een en ander maakt de aanwezigheid van vertrouwens mannen noodzakelijk en als zoodanig zullen optreden te den Haag de heet H. G. Huyskens voor den Noord-Brabantschen Bond en te Eindhoven de heer P. Jungman namens D. D. en den Kon. Ned. Schaakbond. Mocht het experiment blijken te voldoen, dan zal binnenkort ook een dergelijke wed strijd tusschen Eindhoven en het eerste tiental van de Schaakclub Utrecht worden georganiseerd, terwijl men zich voorstelt, dan later dit systeem toe te passen in de officieele competities voor verver wij derde teams, teneinde zoodoende reiskosten te be sparen. In ieder geval een interessante proef neming, welke stellig niet alleen door scha ker met veel belangstelling tegemoet zal worden gezien. HET A.V.R.O.-SCHAAKTORNOOI. Het A.V.R.O.-schaaktornooi de simultian- wedstrijd) heeft in den Haag den volgenden uitslag opgeleverd: Dr. Euwe:" gespeeld 40 borden, gewonnen 40, tijd 3 uur 55 min. Lasker: gespeeld 40 borden, gewonnen 38, remise 2, tijd 4 uur. Tartakower: gespeeld 40 borden, gewonnen 36, remise 3, verloren 1, tijd 3 uur 50 min. Flohr: gespeeld 40 borden, gewonnen 39, remise 1, tijd 2 uur 42 min. Bogoljubov: gespeeld 40 borden, gewon nen 38, remise 2, tijd 2 uur 35 min. Aljechin: gespeeld 30 borden, gewonnen 27. remise 3, tijd 2 uur 22 min Fine: gespeeld 40 borden, gewonnen 39, verloren 1, tijd 1 uur 20 min. SCHOOLWEDSTRUDEN 1937. De commissie van schoolwedstrijden heeft met groot genoegen geconstateerd, dat de belangstelling voor de bij de schooljeugd zoo geziene schoolwedstrijden steeds stijgend is, hetgeen vooral is te bemerken aan de vermeerdering van steun, die zij dit jaar mocht ontvangen. De commissie hoopt, dat vele liefhebbers van openluchtsport Vrijdag a.s. „Juliana- dag" de vele spannende wedstrijden, die vanaf 9 uur bijna onafgebroken tot 5 uur op de terreinen van het Gemeente Sportpark gehouden zullen worden, gaan bijwonen. De toegang is geheel kosteloos. Bijdragen en prijzen zijn ontvangen van: het gemeentebestuur, den burgemeester, de Oranjever., de Chr. Oranje ver., de Alkmaar- sche Courant, het Alkmaarsch Dagblad,"de voetbalver.: Alcmaria Victrix, Alkmaar en Alkm. Boys, dir. en leeraren R.H.B.S., dir. en leer. Handelssch., rector en leer. R.K. Lyceum, dir. en leer. Ambschool, hoofden en personeel Openb. School v. U.L.O., Hockey club Alkmaar, W. S., J. H. de H., P. K., C. v. T. en v. d. B. De prijzen zijn geëtaleerd in het sigaren magazijn „Porssius" in de Schoutenstraat. Vertraagde film. De periode van 14 -tot en met 21 April werd gekenmerkt door somberte. Grijs en donker waren over het algemeen de dagen en het aantal zonne-uren in dit tydvak kon gemakkelijk op de vingers van twee handen worden afgeteld. Temperatuursdaling was tevens het begeleidend verschijnsel van de verfletsing en vervaling van het weer. Soms regende het een half etmaal of langer aan één stuk. Uit den aard der zaak werkte de kilte, wat de ontwikkeling van het natuur gebeuren betreft, als een sterk remmende factor. De ontplooiing van het loof kwam wel-is-waar niet volkomen tot stilstand nagenoeg alle boomen kregen groene wa zen, de trage eigen uitgezonderd maar alle uitbundigheid ontbrak. De stekelbrem, die den 14den op het punt stond te gaan bloeien, nam den 21sten nog steeds een af wachtende houding aan: je zag het geel der bloemen „schemeren", maar het bleef bij een belofte. Wel verbraken ongeveer medio Gras maand de bonte zandoogjes de pophuid, maar in den tuin ontbrak elk dagvlinder vertier; doordat de zon niet scheen, waag den de dieren zich niet op de vleugels. Alleen de vogels bleven actief: de spreeu wen vlogen met bekken vol nestmateriaal, de musschen droegen witte kippeveeren onder de dakpannen en overal in mijn tuin vond ik, ter schouderhoogte aangebracht, in de fijnsparren de nesten van de merels, waarin de blauw-groene eieren met fijne geel-bruine vlekjes lagen. Sommige van die nesten zaten erg gevaarlijk: één vond ik er in een Picea excelsa (de boom, die het vurenhout levert), die vlak bij een door katten druk gebruikten krabboom stond. Inmiddels deinden de kwieke witte kwikstaarten door de lucht of liepen gra cieus over de akkerluiten, de pimpels, koolmeezen en gekraagde roodstaarten in specteerden de nestkastjes, boven de heide jodelde de melodieuse wulpenroller en de boompiepers ondernamen voortdurend hun zingende zweefvluchten. Ook werden reeds de rappe boerenzwaluwen gesignaleerd. Kieviten wiekelden als harlekijns boven de weien en de grutto's en tureluurs legden de eerste eieren. Van laatstgenoemden vo gel zag ik in Utrechtsche delicatessenwin- kels de mooie schalen liggen, listiglijk dan wel argeloos uitgestald temidden van kie vitseieren. In de tuinen begonnen behalve de nar cissen ook de hyacinthen en eerste tulpen te bloeien, paars kleurde het hondsdraf en de witte lipbloemen der doovenetels waren even zoovele uitnoodigingen voor de hom mels energieke dieren, die ik zelfs op een dag van eindeloos neervalenden regen de ribes zag bevliegen om haar te bezoe ken. Overal begon het purper van de Ju- dagpenning te kleuren en voor het mid den der maand viel ook reeds het gracieu- se rood der eerste dagkoeksbloemen te be wonderen. Peer, kriek en pruim som mige aarzelend andere voortvarender openden hun bloemen en langs de spoor wegen drongen overal de heermoesstengels door den mageren bodem. Goudgele herik trok door haar sterke kleur ook reeds de aandacht. De insecten leidden tengevolge van het sombere weer over het algemeen een stil en verdoken leven. Hun activiteit was echter geenszins geheel gebluscht. Dat bleek onder meer, waneer men de blauwe lupinen inspecteerde, waarvan sommige deerlijk waren gehavend door een kever (Sitones griseus L.), die ook in zeer groo ten getale voorkwam op brem, maar deze plant inmiddels niet teisterde. Op monniks kap en ridderspoor richtten de jonge rup sen van Plusia moneta, die de gewoonte hebben de jonge bladeren samen te spi^ nen, eenige schade aan. Plusia moneta is één van onze mooiste vlinders met zijn fijne bleek-gouden bestuiving; hij is fa milie yan een aantal andere bloeiende vlin ders met sierlijke metallieke kleuren, zoo als het pistooltje, de jotavlinder, het goud- venstertje en den kopervlinder. In Ter Haar's boek Onze Vlinders komljnet be trekking tot moneta een onjuiste mededee- ling voor. In genoemd werk wordt n.1. vastgesteld, dat van de soort in ons land maar één generatie voorkomt, in Zuidelijke streken daarentegen twee. In Soest echter vangen wij niet alleen geregeld zomer-, maar evenzeer herfstdieren, m.a.w.: ook in ons land komt een tweede generatie van moneta voor. Voor den vlinderliefhebber beteekende het tijdvak van 9—20 April inmiddels een teleurstelling. En de kilte en de lichte maan een zeer ernstig storend element, wat lichtvangst betreft benamen hem de kansen grootelij ks. Ook de smeervangst leverde weinig op. Een enkele Taeniocam- pa en de vlinder Pachnobia rubricosa ble ven de avondlijke koude trotseeren. Verder kwamen den negenden op de stroop-met-spiritus twee exemplaren af van Eupithecia pumilata, een dwerg onder de macrolepidopteren, waarvan de rups met brem en heide en nog allerlei andere planten is geassocieerd. Na den negenden was hij een geregelde verschijning, die hetzij door de snoeperij, hetzij door het licht werd aangelokt. Ook zag ik het vlin dertje wel tegen schuurwanden zitten. Tenslotte noem ik nog twee vlinders: den eikevroegeling omdat ik daarvan een ongewoon laat exemplaar tegenkwam, n.1. op 11 April, en den „vroegen vlinder": Biston strataria, waarvan ik een exem plaar in den ochtend van 12 April ontdek te op een bremstruik, waar het insect ver- moèdelijk na de nachtelijke copulatie het was een wijfje was achtergebleven. In Nederland komen vier Biston-soorten voor, waarvan het eigenaardige is, dat de wy'fjes van sommige soorten, dit is o.a. met den vroegen vlinder het geval, even goed ontwikkelde vleugels hebben als de man netjes, terwijl de wijfjes van andere soor ten daarentegen rudimentaire vleugels hebben. Er bestaat van den vlinder, die voor vrij zeldzaam doorgaat, een vrijwel eenkleurige- (donker bruingrijze) vorm, die volgens Ter Haar alleen in Overveen zou zijn waargenomen. Dezen vorm terra- rius verzamelden wij echter ook reeds in Soest. RINKE TOLMAN. WIJK AAN ZEE IN EEN NIEUW KLEED. De fraaie oude dorpstoren der Ned. herv. kerk is met steun van de rijksmonu mentenzorg onder leiding van den archi tect Ir. G. Friedhoff, grondig gerestaureerd. Het daaromheen gelegen kerkhof is voorzien van een passenden ringmuur en werd opnieuw aangelegd en beplant. Bij deze gelegenheid is tevens de kerk met omgeving ontmanteld door slooping van een café, dat het geheel zeer ontsierde en een hinderpaal was voor het verkeer. Vanwege het gemeentebestuur van Be verwijk zijn voorts verschillende voorzie ningen getroffen, welke de badplaats zeer ten goede komen. O.a. zullen nog vóór de opening van het a.s. seizoen de van Ogtropweg en de Hoogeweg belangrijk worden verbeterd en worden voorzien van een wandeltrottoir. Het kruispunt in de De Zwaanstraat zal daardoor mede worden verruimd en verfraaid. Ook in andere op zichten wordt zoowel van de zijde van de gemeente als van den kant van pariculie- ren alles in het werk gesteld om het uiter lijk van het dorp te verzorgen. Verpachting boerderijen in den Wieringermeer. Evenals vorige jaren is ook thans weder om een prospectus verschenen voor de ver pachting van boerderijen in den Wieringer- meerpolder zulks ingaande 1 November '37. Dit jaar zal de uitgifte bestaan uit 47 be drijven, nL 29 akkerbouw-, 12 gemengde- en 6 weidebedrijven met een totale opper vlakte van pijn. 1730 H.A. Tot op heden zijn 7000 H.A. cultuurland in de Wieringermeer in particulier bedrijf, waaronder 156 boerderijen met een geza menlijk oppervlak van ruim 6200 HA. Het resteerende gedeelte is als onbehuisd land uitgegeven, gedeeltelijk voor uitbreiding van het bedrijf van in de randgemeenten wonende landbouwers, gedeeltelijk voor de uitoefening van den groven tuinbouw. Wanneer de uitgifte 1937 haar beslag zal hebben gekregen zal derhalve reeds meer dan de helft van de geheele oppervlakte cultuurland in particuliere handen zijn. Het overige gedeelte wordt als groot-bedrijf in exploitatie gehouden door de Landbouw- cultuur-Mij. „De Wieringermeer", tot het moment, dat ook deze gronden, waarvan 1000 H.A voor definitieve staatsexploitatie wordt bestemd, voor verpachting geschikt is. Geen gronden worden nl. verpacht, zoo lang niet redelijkerwijze vaststaat, dat daar aan geen abnormaal risico voor den parti culieren boer meer verbonden is. De belangstelling voor de beschikbaar komende bedrijven is ook thans weer zeer groot, de gunstige uitkomsten, welke door de reeds gevestigde pachters in de afge- loopen jaren in de Wieringermeer zijn ver kregen, zal ongetwijfeld aan deze groote be langstelling niet vreemd zijn. De pachtsom men zijn aanvankelijk matig en houden niet alleen verband met den cultuurtoestand, waarin de gronden verkeeren, doch sluiten ook in een steun aan de optredende pach ters. De pachtsommen worden in de eerste zesjarige pachtperiode om de twee jaren verhoogd en beloopen als regel voor het akkerbouwbedrijf de eerste twee jaren 50, de volgende twee jaren 60 en de laatste twee jaren 75 per H.A. Voor het gemengde bedrijf bedragen deze cijfers resp. als regel 40, 50 en 60 en voor het weidebedrijf 30, 40 en 50. De genoemde bedragen worden verhoogd met 10 per H.A. per jaar voor gedraineerd land. Een jaarlijks vast te stellen indexcijfer brengt tenslotte het conjunctuur correctief. De grootte van de bedrijven ligt voor het akkerbouwbedrijf meerendeels tusschen de 40 en 50 H.A., voor het gemengde- en weidebedrijf hoofdzakelijk tusschen 20 en 40 H.A. met enkele afwijkingen, zoowel naar boven als naar beneden. Het streven is er op gericht in de Wierin germeer een zoo sterk mogelijken boeren stand te bevorderen. Hiervoor is het nood zakelijk eenige eischen te stellen waaraan gegadigden om voor een boerderij in aan merking te kunnen komen moeten voldoen. Zoo zal een pachtboer landbouwtechnisch goed onderlegd moeten zijn en over vol doende bedrijfskapitaal, dat op 300 per H.A is bepaald, moeten kunnen beschikken. Het voldoen aan deze eischen is noodig om redelijkerwijze de noodige waarborgen te verkrijgen van te kunnen slagen in de exploitatie van een bedrijf. De bouw van boerderijen voor de te ver pachten bedrijven wordt binnen enkele we ken aanbesteed. Deze zullen een hooge ge bruikswaarde bezitten, omdat het mogelijk is daarbij rekening te houden met de erva ringen, welke bij het gebruik van de reeds aanwezige boerderijen is opgedaan. Meer en meer begint de Wieringermeer als landbouwgebied aan beteekenis te win nen, hetgeen ook wel voor de hand ligt, wijl de outillage van dezen eersten Zuider zeepolder is verzorgd als slechts weinige landbouwgebieden elders in ons land. Het is ongetwijfeld voor belangstellenden de moeite waard van het verschenen pros pectus, dat op aanvraag aan het domein kantoor te Slootdorp gratis wordt toegezon den, kennis te nemen, doch om een indruk te kunnen verkrijgen van het mooie werk. dat in de Wieringermeer reeds is tot stand gebracht kan een persoonlijk bezoek aan dezen polder ten volle worden aanbevolen. Alsdan zal men eerst volkomen kunnen be seffen de waarheid: welke ligt in onder staande regelen: De zee is weg nu ligt er land, Gewonnen door der menschen hand, Bewerkt met kracht en met verstand.... Ons jongste stukje Nederland. EGMOND AAN ZEE Geen liefhebbers voor vergunning? De heer P. Zwart heeft afstand gedaan van zijn plaats op de lijst van degenen, die voor een drankwetvergunning in aanmer king komen, zoodra er een beschikbaar komt. Er staat thans niemand meer op deze lijst. Verbouwing van Kerdijk gereed» De verbouwing van Kerdijk, het beken* de koloniehuis van het Centraal Genoot schap, is dezer dagen gereed gekomen. Er ia heel wat aan veranderd en gemoderniseerd. Daardoor is dit koloniehuis thans geschikt gemaakt voor B-huis, dat wil zeggen vooc verpleging van de kinderen van de B-klassa, Dit zijn de zwakkere kinderen, voor welkg de gewone koloniehuisverpleging voor zwak ke kinderen (A-klasse) ongeschikt is. Voor* loopig zullen in Kerdijk in enkele vertrek* ken de kinderen voor de B-groep worden op genomen en verder kinderen van de A- groep. Geleidelijk zal deze laatste groep kleiner worden en het volgend jaar zal Kerk dijk alleen nog voor B-verpleging gebruikt worden. Voor de A-groep zal dan een nieuw koloniehuis gebouwd moeten worden. De kinderen in Kerdijk zullen minstens acht weken verpleegd worden. Een maxi- mum-verpleegtij d is niet vastgesteld. Door den langen duur der verpleging stelt deze ook bijzondere eischen, als onderwijs, lig" hal (die verleden jaar reeds gebouwd is), hoogtezon e.d. Kerdijk voldoet thans aan deze eischen en is het eerste zoogenaamde B-huis aan zee, daar het C. G. tot nu toe slechts één B-huis had in de bosschen bij Nunspeet. In totaal heeft het C. G. thans W. koloniehuizen. Een feestelijke opening van het herbouw de Kerdijk zal niet plaats hebben, omdat nog betrekkelijk kort geleden feest gevierd werd bij de opname van 't 100.000ste kind. De verpleegprijs voor de B-verpleging, die 1.62 per dag bedroeg, zal vanaf 1 Mei a.s. verlaagd worden tot 1.52 per dag. KOEDIJK Witte Kruis. Maandagavond werd door de afd. van het Witte Kruic een buitengewone leden vergadering gehouden in het lokaal van den heer M. K. de Weerd, onder leiding van den heer M. Mulder. Na opening werd medegedeeld, dat de contributie voor de gezinsverpleging in vier keer mag betaald worden, mits men deze zelf brengt bij den penningmeester. De kleuterverzorging kan in Alkmaar op Dins dag plaats hebben tegen kosten naar draag kracht 0.500.75 per consultatie. De secretaris zal over de juiste kosteil nog nadere inlichtingen inwinnen, waarna deze dan bij hem te bekomen zijn. Hierna kwam in behandeling de verbouwing van het magazijn. De heer Molenaar gaf toelichting op de teekening. De heer P. Hart wilde restauratie verder uitbreiden met het oog op de toekomst, doch dit brengt te veel kosten mede. Door uitbreiding met kasten kan nog veel ruimte gewonnen worden. Na eenige be sprekingen achtte men verdere uitbreiding niet noodig. Het plan, zooals het bestuur dit voor droeg, werd goed gevonden tot een bedrag van 650. Er zal nog een plafond bij kunnen komen. Hierna volgde behandeling van het bedrag. Voorgesteld werd 150 uit de kas en de rest te vinden in aandeelen van 2.50 met een minimum van 1 en een aflossing van 100 per jaar. Subsidie zal aangevraagd worden bij het hoofdbestuur en bij plaatselijke cor poraties. Hierna werd het geheel aanvaard. Het werk zal door plaatsgenooten worden uit gevoerd. BEEMSTER Volgerweg afgesloten. Naar de K. N. A. C. verneemt is de Purmerenderweg tusschen Volgerweg en Hortrederweg in den Beemster voor het verkeer afgesloten. De omlegging wordt door borden aangegeven. ST. PANCRAS Slechte vruchtzetting. Door het sombere weer is in de tomaten- kassen de vruchtzetting slecht te noemen. De eerste tros is bij de meeste tuinders mislukt. Bij vele planten is ook de tweede tros slecht ontwikkeld. Zij vertoonen de z.g.n drukknoopen. MEDEMBLIK Zuivelfabriek wordt opgeheven. Het staat thans vast dat de plaatselijke fabriek pep 1 Mei a.s. wordt opgeheven. De woning zal worden verhuurd. Reeds thans betrekt de zuivelfabriek te Sijbekar- spel van hier melk, welke per auto wordt opgehaald. ROOD /7 ...den man, die n witten jy wandelstok draagt alt hij jy de straat moet kruisen! v/ (Want zoo'n stok wordt jflj V gedragen door menschen, die slecht kunnen zien)

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 10