Waar het recht zijn loop heeft Het groene oog van Baa-AI. GLAZENWASSCHER VAN DERDE ETAGE GEVALLEN. Bij het verrichten van werkzaamheden op de derde étage van het perceel Marnix- kade 90 te Amsterdam verloor de 49- jarige glazenwasscher C. Brandt het even wicht waardoor hij viel en met verschil lende kneuzingen naar het Wilhelmina- gasthuis moest worden vervoerd. SLEEPBOOT GEZONKEN. Schippersgezin weet zich met moeite te redden. Gistermiddag omstreeks vijf uur is de sleepboot „Willem" van de sleepbootmaa*- schappij „Wille" uit Koudekerke, in de Gouwe nabij de spoorbrug by Gouda gezon ken. De „Willem", die een zolderschuit sleepte, bevond zich een paar honderd meter van de spoorbrug benoorden Gouda, toen het roer den normalen dienst weigerde, waardoor het schip slagzij maakte. Door de snelle vaart liep de zolderschuit met hevige kracht op de „Willem", waardoor deze geheel omsloeg. De kapitein, de Lange, had nauwelijks tijd om zijn vrouw en vier kinderen op de zolderschuit te helpen. Zelf slaagde hij er in, op den kant te springen. Op de zolderschuit, eveneens behoorende aan de maatschappij „Wille", welke niet ge zonken was, bevond zich alleen een stuur man. De scheepvaart is niet gestremd. Branden. BRAND IN DE VERBANDWATTEN- FABRIEK TE EMST. Vannacht omstreeks half één bemerkten werklieden van de nachtploeg van de N.V. Utermöhlen's Verbandwattenfabriek te Ernst, dat er brand was ontstaan in de voor bewerkingsaf deeling. Dadelijk stelden zij den werkbaas op de hoogte en deze waar schuwde terstond de brandweer van Vaas- sen, die weldra aanwezig was. De grondstof voor de wattenfabricage ontwikkelde een hevigen rook, zoodat de brandweerlieden van rookmaskers gebruik moesten maken. De smeulende materie vorderde veel tijd vsn blusschen, maar na een uur had de brand weer haar taak verricht. De schade aan de werktuigen is niet groot. De oorzaak van den brand moet vermoede lijk worden gezocht in een stukje metaal, dat zich tusschen de grondstof zou hebben bevonden. BRAND TE ZAANDAM. In een fabriek. Te Zaandam is gistermiddag brand uitge broken in het fabriekscomplex van de Al- gemeene Norit-Maatschappij N.V. nabij de Hembrug. Aanvankelijk heeft men getracht met eigen personeel het vuur te blusschen, doch deze poging moest opgegeven worden wegens onvoldoenden druk op de waterlei ding. Het bleek onmogelijk het water op te voeren tot de bovenste verdieping van het meer dan 15 M. hooge fabriekspand, waar juist de brand woedde. Uit een belendenden schoorsteen waren vonken tusschen het dakhout en de pannen gekomen, die zich een weg gebaand hadden naar de bovenste verdieping, welke niet in gebruik is, waardoor het vuur niet direct opgemerkt werd. Met een paar flinke stralen water was het vuur wellicht spoedig bedwongen, doch de brandweer, die inmiddels te hulp geroepen was, kreeg de opdracht zoo spaarzaam mo gelijk met water te zijn om te voorkomen, dat de fabrieksleiding genoodzaakt zou zijn den stroom van het electrische net af te slui ten, waardoor het geheele bedrijf stil zou staan. Na verloop van V/2 uur kon de brandweer haar taak als geëindigd beschouwen. De materieele schade is vrij aanzienlijk. De fabriek bereidt o.a. koolstof voor gas maskers. Verkeersongelukken. AUTO TEGEN DE BOOMEN. Gisteravond is tusschen Niezijl en Noordhorn (Gr.) een vrij ernstig auto ongeluk voorgevallen. Een truck r.iet trailer, geladen met vee voeder, op weg van Alteveer naar Kollum, reed, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, tegen de langs den weg staande boomen. De drie inzittenden, vader én zoon Kampa en hun knecht, wo nende te Zuidbroek werden daarbij ge wond. De auto vloog in brand, doch omv standers wisten het vuur spoedig te doo- ven. De oude Kapma zat zoo bekneld, dat hij moest worden uitgezaagd. Nadat di\ Kremer uit Zuidhorn en dr. Staal uit Grijpskerk den gewonden de eerste hulp hadden verleend, is het drietal naar het Academisch ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. De jonge Kapma is later in den avond naar huis teruggekeerd. Zijn vader, die ernstig, hoewel niet levensgevaarlijk was gewond, is in het ziekenhuis gebleven, evenals de knecht, die «lichtere verwondin gen opliep. Truck en trailer werden geheel vernield. £xmds ett 'JxUu&ouw Glimlachje Ik kon 'm toch niet alleen thuis laten!mijn vrouw wou naar de bioscoop. Verlaging monopolieheffingen. De commissie „Gerbrandy", bedoeld in de algemeene verkoopvoorwaarden voor tarwe bloem en tarwemeel en voor roggebloem en roggemeel van de fabrikanten van tarwe bloem en tarwemeel, resp. van roggebloem en roggemeel, is gister bijeengekomen naar aanleiding van de met ingang van 25 April 1937 van regeeringswege aangekondigde ver lagingen van de monopolieprijsverschillen op haver, gerst en rogge en op tarwe- of rogge- afvallen. Zij heeft zich bij haar overwegin gen gebaseerd op de bedoelde verlagingen voor wat betreft tarwe-afvallen, rogge en rogge-afvallen, zooals deze zijn gepubliceerd en nader van regeeringswege aan de commissie "Ijn toegelicht, alles onder voor behoud van den inhoud van de ter zake nog niet verschenen ministerieele beschikkin gen. Naar aar.leiding van deze verlagingen heeft de commissie beslist, dat met ingang van 26 April 1937 de volgende wijzigingen zullen plaats vinden in de prijzen van de op 25 April 1937 nog niet uitgevoerde gedeel ten van loopende voorverkoopcontracten. Voor verkoopcontracten tarwebloem a: De prijs wordt verhoogd met 0.17 per 100 K G. Dit houdt voor de voorverkoopcon tracten, tarwebloem a, afgesloten voor 4 April 1937, in, dat de op 6 April 1937 uitge sproken verlaging van 0.70 per 100 K.G. voor wat betreft het thans nog niet uitge voerde gedeelte teruggebracht wordt tot 0.53 per 100 K.G. De prijs van het nog niet uitgevoerde gedeelte van de voorverkoop- contracten tarwebloem „a", afgesloten sedert 4 April 1937, wordt verhoogd met 17 cent per 100 K.G. Voorverkoopcontracten tarwebloem b: Ten aanzien van eventueele wijzigingen in den prijs van tarwebloem b, voorzoover be treft het op 25 April 1937 nog niet uitgevoer de gedeelte van loopende voorverkoopcon tracten, kan de commissie vooralsnog geen uitspraak doen, aangezien de gegevens voor het bepalen van eventueele prijswijziging als hier bedoeld haar nog niet bekend zijn. V oorver koopcontracten roggebloem Aan de commissie is ter kennis gebracht een toezegging van de regeering, volgens welke aan fabrikanten van roggebloem en roggemeel alsnog restitutie van monopolie heffing over hunne voorraden product per 4 en 25 April 1937 zal worden verleend. In verband daarmede heeft zij de volgende be slissingen genomen: le. De prijs van de op 4 April 1937 nog niet uitgevoerde gedeelte van voorverkoop koopcontracten roggebloem en roggemeel wordt verminderd met 0.50 per 100 K.G., welk bedrag over de sedert dien datum in middels afgeleverde en gefactureerde hoe veelheden alsnog aan de afnemers zal wor den gerestitueerd. 2e. De sub le bedoelde prijsvermindering wordt voor het op 25 April j.L nog niet uit gevoerde gedeelte van vorenbedoelde con tracten gebracht op 1 per 100 K.G. 3e. De prijs van het op 25 April j.1. nog niet uitgeoverde gedeelte van voorverkoop' contracten roggebloem en roggemeel, welke agesloten zijn na 4 April 1937, wordt vermin derd met 0.50 per 100 K.G. NED. LANDBOUW-COMITE. Onder voorzitterschap van den heer J. L. Nysingh te de Wijk is de maandelijksche vergadering der eerste afdeeling te 's-Gra- venhage gehouden. Naar aanleiding van een uiteenzetting van een der organisaties met betrekking tot de noodzakelijkheid van een verhooging van den garantieprijs van 't aardappelmeel voor het oogstjaar 1936/1937, werd besloten het bureau op te dragen een verhooging van dien garantieprijs te bevoegder plaatse te bepleiten. Bij die gelegenheid zal ook op de moei lijke omstandigheden van de gemengde zandbedhjven en der veehoudersbedrijven de aaiTdacht worden gevestigd. Omtrent het tegenwoordige landbouw- crisisbeleid ontwikkelde zich een uitvoerige gedachtenwisseling. Men wees er op, dat weliswaar de graanprijzen aanmerkelijk zijn verbeterd, doch dat daarmede de oorza ken der crisis nog geenszins zyn komen te vervallen. Een groote graanoogst in de ver schillende graanexportlanden kan het her stel in den akkerbouw weder op losse schroeven zetten. Tegen een principieele afbraak van land bouwcrisismaatregelen dient dan ook stel ling te worden; genomen. Besloten werd dit punt in de volgende vergadering te behan delen. In verband met klachten omtrent de richt prijzen van groene erwten en bruine boonen werd ten aanzien van den te lagen richt prijs van groene erwten besloten te gelege ner tijd stappen te doen tot verhooging. Aan de andere centrale landbouworgani saties zal worden voorgesteld er by de re geering op aan te dringen een steunregeling voor den bruinen boonenoogst 1937 in te voeren. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. De afgeloopen week is voor de kool- overhouders tamelijk gunstig geweest. De zon is zooveel mogelijk weggebleven, zoo dat het in de koolschuren frisch bleef, waardoor de houdbaarheid van de kool gunstig wordt beïnvloed. De prijzen op de beide veilingen waren dan ook, met uitzondering van Deensche witte kool, voor de kool vrij gunstig. In het begin van de week kostte het groote moeite 2.40 a 2.50 te bedingen voor de mooiste sorteeringen van het meest ge vraagde gewicht. Dit werd later beter, zoodat tenslotte te Noordscharwoude tot 4.30 per 100 kg. werd besteed. De groote- re sorteeringen hebben ook voordeeliger prijzen gekregen. In den aanvang noteer den wij meestal pl.m. 2 per 100 kg. voor de grootere soorten, doch hier is zeventig a tachtig cent per 100 kg. bijgekomen, met het gevolg, dat tenslotte de laagste notee ring 2.60 was. Gele kool was aanvankelijk niet zoo graag als eenige weken terug. De hoog ste prijzen waren 4.40 a 4.60, hetgeen lager was dan gewoonlijk. Tegen het einde van de week kwam hierin een kleine ver betering, zoodat weer tot 4.80 en 5.20 per 100 kg. werd betaald. De grootere sorteeringen varieerden vanaf 2.80 a 3. De taaie gele kool had vrij vaste no teeringen. Van 3 tot 3.60 per 100 kg. en eenmaal tot 3.90 per 100 kg. was hier voor de gang van de markt. Bij de groene kool werden grootere verschillen gemaakt. De mooiste groene kool kon het tot 3.40 en 3.60 per 100 kg. brengen. De kleinere, en ook iets minder goede kwaliteit, ging weg voor 2 en hooger. Deensche witte kool kon over het alge meen niet in dezelfde mate deelen in den iets beteren gang van zaken. Er zijn nog weer partijen onverkocht* gebleven. Thans krijgt men gevallen, dat de kool niet meer kan worden verkocht als vee voer, aangezien de boeren voldoende gras hebben. Vernietiging is dan het gevolg. De prijzen waren meestal dicht in de buurt van den minimumprijs van 1 per 100 kg. Mooie partijen kleine Deentjes gingen van de hand voor 1.40 en 1.50. Later was het iets beter en konden wij tot 1.70 per 100 kg. noteeren. De bieten waren weer heel laag aange prijsd. Meestal werd niet hooger genoteerd dan 0.80 per 100 kg. Bij uitzondering konden*wij eens 1 noteeren. Ook voor f 0.40 en 0.60 werden bieten verhandeld. Peen gaat ook niet veel hooger dan 1 per 100 kg. Het ging meestal om 0.80 en 0.90 per 100 kg. Een paar heele mooie partijen liepen tot 1.30. Kleine peen 0.50. De middelsoort uien gaf zeer afwisse lende prijzen te vermelden. Deze varieer den van 0.70 tot 1.70. Deze hoogste prijs kwam echter niet zoo veel voor. Het meerendeel van den aanvoer is verkocht tegen prijzen van pl.m. 1. Grove uien noteerden van 1 tot 1.70. Voor witlof betaalde men ook geen hoo ge prijzen. Er werden te Broek op Langen- dyk een paar partijen aangevoerd. Hier voor noteerden wij van 4 tot 4.40. Ra barber is ineens snel in prijs gedaald. De prijs van 4 a 5 per 100 bos is plotse ling tot 2 per 100 bos ingekrompen. Alhmaarsche Politierechter Zitting van Maandag 26 April. Alweer de hooge metaalprijzen. De diefstallen van allerlei soorten oud en nieuw metaal nemen hand over hand toe en zoo verschenen gisteren voor den politie rechter weer een drietal zondaren die zich aan andersmans eigendom hadden vergre pen. De eerste was de arbeider Anne K. uit Wieringen. Anne had ontdekt dat een mo len, toebehoorende aan het Heemraadschap, gesloopt was en hij was er tuk op geweest een paar metalen onderdeelen ervan op den kop te tikken. Zijn desbetreffend verzoek bij den heemraad den heer C. Bosker, had tot zijn spijt negatief resultaat opgeleverd, maar wat zorg, geen toestemming, ook goed, en zonder meer had Anne zich in het bezit gesteld van een ijzeren molen-as, welke naar de heemraad voor den politierechter verklaarde, wel een 30 waard was ge weest. Verdachte hield stijf en strak vol, dat hij toestemming had gevraagd en gekregen, doch volgens getuige Bosker was 't vragen heel wel mogelijk geweest, doch van toe stemming kon in een geval sprake geweest zijn. Toen bovendien ook nog bleek, dat ver dachte op Wieringen vrij ongunstig bekend staat, was dit voor den officier van justitie aanleiding een maand gevangenisstraf te vorderen. De uitspraak werd gereduceerd lot 14 dagen gevangenisstraf. Vervolgens verschenen een tweetal boos doeners die zich met het stelen van stalpom- pen bezig gehouden hadden. Ook hier was de hooge verkoopwaarde van metaal aan leiding tot den diefstal geweest. Het waren de kooplieden Johannes Albertus B. en Wil lem S., beiden uit Purmerend, die het land ingetrokken waren om „handel" op te schar relen. Er zijn wijsgeeren die beweren, dat handel altijd diefstal is, doch de verdachten hadden dit wat al te letterlijk opgevat en nota bene een looden stalpomp in de schuur van den landbouwer C. Pauw te Beemster, eenvoudig weggesloopt en meegenomen, tij dens afwezigheid van de bewoners. Bovendien had Johannes B. op zijn eentje bij een anderen landbouwer hetzelfde spel letje uitgehaald. Ter terechtzitting verklaarde B. desge vraagd, dat hij wel schadevergoeding wilde betalen, mits hem dan „natuurlijk" geen straf werd opgelegd. Een dergelijke mate van schuldbesef was voor den officier van justitie voldoende om een gevangenisstraf van 4 maanden in totaal tegen B. en van 2 maanden tegen S. te vor deren. De uitspraak luidde 3 maanden voor Jo hannes Albertus B. en 2 maanden voor Willem S. Een grensrechter in het nauw. Op Zondag 28 Februari had te Oudkarspel de voetbalclub Wit-Rood haar tegenstander Union ontmoet en het was een spannende wedstrijd geweest die evenwel een onaange name noot had gehad. Tijdens den wedstrijd n.1. raakte een bal over een der zijlijnen en er was by die gele genheid oneenigheid ontstaan tusschen een speler van de Un ion-club en een grensrech ter, de landbouwer J. Hoffer uit Haren- karspel. Verhit als de gemoederen door het enthousiaste spel waren geweest had de Union-speler, de arbeider P. Th. D. uit Gro ningen, zich ertoe laten verleiden den grens rechter op hardhandige wyze zyn meening te willen opdringen. De bal was volgens hem niet „out" geweest en ter staving van zyn bewering was hij tot doorslaande argu menten overgegaan en had den grensrechter een klap in het gezicht toegediend. En zoo werd de „outbal" voor den politie rechter verder uitgevochten, hoewel de laat ste zich er minder mee inliet of de bal al dan niet „uit" geweest was, maar wel poog de vast te stellen of de klap werkelijk een klap was geweest. Verdachte beweerde natuurlijk dat het slechts een duw was geweest. Er zou trou wens een zekere mate van vijandschap tus schen de beide tegenstanders bestaan heb ben. Een getuige van het twistgesprek beweer de, dat het slechts een klapje was geweest, terwijl deze, de landbouwer N. P. Buijsman uit Harenkarspel, er bovendien nog aan toe voegde, dat de grensrechter eigenlijk heele- maal niet voor zijn taak berekend was en als oneerlijk en onsportief bekend stond. Enfin, de man wond er geen doekjes om en de grensrechter werd „uitgekleed". Maar ja, het feit was gepleegd en onspor tief als de grensrechter zijn mocht, de poli tierechter oordeedle den klap ook geen spor tieve daad en veroordeelde D. tot een geld boete van 10 of 5 dagen. Inboorlingen-allures. In den nacht van 28 Febr. op 1 Maart was de landbouwer J. Dekker te Oterleek opge schrikt geworden door een heftig tumult in zijn huis. Ijlings uit zijn bed gesneld ont dekte hij nog juist hoe zyn dienstbode haar vrijer slaags waren met een viertal onverlaten, die de brutaliteit hadden gehad zijn erf op te komen om daar volgens mid- deleeuwsch recept den vrijer van de dienst bode, die uit een andere streek afkomstig bleek te zyn, af te rossen. De hulp van den boer was evenwel niet eens meer noodig geweest, want het zware geschut, als een mattenklopper en een koe- kepan, was voldoende geweest den vijand met groote verliezen ijlings tot den aftocht te dwingen. Het viertal, de veehoudërszoons P. K. uit Oterleek, K. M. uit Heerhugowaard, G. K. uit Bergen en de slagersknecht F. H. H. uit Oudorp was het er, zooals reeds gezegd, lang niet mee eens geweest dat de blijkbaar zeer in trek zijnde dienstbode van Dek ker met een jongeman uit een andere streek omging en zij hadden het plan opgevat hier eens een einde aan te maken De affaire kam hun duur te staan, want ieder werd veroordeeld tot een geldboete van 15 of 5 dagen hechtenis. Onzakelijke methoden. Een winkelier hier ter stede kreeg op ze keren dag een klant in den winkel. Juist toen zijn cliënte bezig was de koopwaar te beoordeelen, was een collega bij hem komen binnenloopen'en deze had zeer argwanend gekeken naar de nieuwe klant. Even later had de collega verteld, dat de cliënte zeer onsolide was en bij hem al sinds lang nog een schuld had staan. Hoewel de winkelier natuurlijk gehoopt had dat de betaling voor hem vlotter zou verloopen, bleek inderdaad de voorspelling van zyn confrater juist te zijn geweest, ten minste de klant betaalde niet. 17 moest hij nog van haar krijgen en toen de gewone ge bruikelijke methoden geen invloed hadden, had de winkelier zijn toevlucht tot een dom me streek gezocht. Hy schreef n.1. aan de slecht betalende klant een brief waarin hy dubbelzinnige toespelingen maakte, die on behoorlijk genoemd moeten worden. Het re sultaat bleef niet uit, want de klant ging met den brief naar de politie, ondarks de excuses die de winkelier achteraf nog ge maakt had. Eisch 25 of 15 dagen. Uitspraak 20 of 15 dagen. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting meervoudige strafkamer van 27 April 1937. Uitspraken. C. P. N., arbeider, wonende te Limmen, diefstal met braak. Eisch 1 jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak conform met bevel tot ophef fing van de voorloopige hechtenis. C. M., arbeider te Limmen, als voren. Eisch 1 jaar voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak conform en als voren. Salomon R., koopman, wonende te Am sterdam, oplichting. Eisch 8 maanden ge vangenisstraf. Uitspraak 4 maanden gevangenisstraf. A. T., kaasmaker, te Egm.-Binnen. Over treding motor- en rijwielwet. Hooger beroep vonnis kantonrechter luidende f 25 of 10 dagen. Uitspraak conform. C. K., vrachtrijder, wonende te Scher- merhorn. Aanrijding. Hooger beroep vonnis kantonrechter luidende 6 of 3 dagen en 12 of 6 dagen. Eisch 10 of 5 dagen en 20 of 10 dagen. Uitspraak conform. Joh. B., chauffeur, wonende te Oudorp. Aanrijding op Kennemerstraatweg. Hooger beroep vonnis kantonrechter luidende f 15 of 10 dagen. Eisch bevestiging van het von nis van den kantonrechter. Uitspraak con form. Joh. R. A., chauffeur, te den Helder. Over treding motor- en rijwielwet. Hooger beroep vonnis kantonrechter te den Helder luidende 15 subs. drie weken hechtenis. Eisch bevestiging van het kantonrechter lij k vonnis. Uitspraak 8 of 4 dagen. Joh. P. C., bakkersknecht te Limmen. Aan rijding. Eisch 2 maanden hechtenis. Uit spraak 50 of 25 dagen hechtenis en 1 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. TEN ONRECHTE BEURSBERICHTEN OPGENOMEN? De oficier van justitie van Amsterdam, mr. dr. A. J. van Thiel en de subst. offi cier mr. A. A. L. F. van Dullemen en in specteur J. W. Kallenborn,'van de Nederl. Centrale inzake falsificaten, benevens eenige recheucheurs en P. T. T.-ambte- naren, hebben gistermiddag een inval gedaan in een perceel aan de Reguliers gracht te A'dam, waar door eenige Duit- schers een zaak voor radio-servide wordt gedreven. Er was bij P. T. T. een klacht binnengekomen, dat dit bureau ten onrech te koersen en andere beursberichten, die voor bepaalde banken of personen waren bestemd, opnam om hiervan profijt te trekken. De justitie heeft een zeer uitgebreid en langdurig onderzoek ingesteld, daar het zeer lastig is uit te maken in hoeverre de desbetreffende wettelijke bepalingen zijn ot ei treden. De betrokken leiders van het bureau en eenige employé's zijn naar het hoofdbu reau van politie gebracht, waar zij aan een uitvoerig verhoor werden onderwor pen. DeNijenrodezaakweervoor het gerechtshof. Voortgezet getuigenverhoor na her opening der instructie. Het gerechtshof te Amsterdam, onder presidium van mr. Joh. M. Jolles, dat zich reeds geruimen tijd bezig houdt met de behandeling van de geruchtmakende strafzaak tegen M. Onnes van Nijenro- de, de voormalige bewoner van het kasteel Nijenrode onder Breukelen, heeft na op 18 December een interlo cutoir arrest te hebben gewezen van daag de behandeling voortgezet. De geschiedenis in 't kort. Zooals men weet wordt de kasteelheer er van verdacht in overleg met zyn vroegeren zakenrelatie, Koning, een inbraak op touw te hebben gezet. In den nacht van 29 Februari op 1 Maart 1932, ruim vijf jaar geleden dus, verscheen het eerste bericht over de inbraak in het historische kasteel te Breukelen. Den daders was een rijke buit in handen gevallen: zeven schilderijen, vijftig kostbare miniaturen en vele kostbaarheden werden als vermist op gegeven. De verzekering betaalde 72.000 257. De een had een mes bij zich, een ander een ploertendooder en geen van beide voorwerpen beloofden iets goed. De meest zonderlinge ontdekking die dokter Bergman deed waren een paar Chinezen die zich in gezelschap van den Amerikaan bevonden. 258. Een vrouw wees in de richting van de bergen. Ze stamelde ook al iets van een soort tempel en noemde de naam Baa-al. Daar kon dus wel wat meer ach ter zitten. Hassan ging voorop.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 7