SPORT EN WEDSTRIJDEN. Buitenb Het vraagstuk van de politieke amnestie in België. DE KORENBEURS-WEDSTRIJDEN. ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 27 APRIL 1937 Nieuwe regeeringsmoeilijkheden; HOE DE TOESTAND THANS IS. (Van onzen Brusselschen correspondent). Brussel, 26 April 1937. De Waalsche volksvertegenwoordiger Fr. Bovesse heeft, zooals u weet, als mi nister van justitie ontslag genomen en is vervangen geworden door den extra parlementair de Laveleye, een Brus- selsch advocaat, voorzitter van de libe rale party en die een groot aandeel heeft genomen in den jongsten verkiezing- strijd ten gunste van van Zeeland. Twee anderen hadden de portefeuille afge wezen, n.1. de liberalen Devèze en Gil- lon, de eerste omdat hij liever buiten de regeering blijft, de tweede omdat hij het amnestieontwerp van de regeering niet wenscht te verdedigen. De benoeming van de Laveleye tot uister is met geen onverdeeld genoegen ont haald omdat men, in de partij, waarvan hy voorziter was, van geen extra-parlementair als minister meer wil hooren. Er zijn reeds te veel in de regeering, meent men. Men heeft het den voorzitter zeer kwalijk genomen dat hij, voor zich zelf, afgeweken is van de richtlijn, die hem was opgelegd. Doch dat zal spoedig wel slijten en van deze tijde zal niet veel gevaar ontstaan voor de regeering. De heer de Laveleye echter heeft verklaard, dat hy geruimen tijd over de amnestie-kwestie heeft nagedacht en dat hy ze nu ernstig gaat bestudeeren Dit komt hierop neer, dat de amnestie, waarvan voor al de Vlaamsche activisten moeten kunnen genieten, een vrije kwestie zal moeten zijn, waaraan het lot van de regeering niet zal worden verbonden, en die volgens de meer derheid zich in het parlement vormt, moet .worden opgelost. Het is wel zeer kenschetsend, dat juist Heze kwestie in de huidige omstandigheden In België op den voorgrond treedt. Het is het gevolg van den kiesstrijd en het anti-rexis- tische wapen dat de party hebben gevonden in het accoord tusschen Rex en het iVlaamsch-Nationaal Verbond. De rexis- tische leider heeft zich genoopt gezien bal last uit te werpen en heeft gemeend Dr. Aug. Porms te moeten veroordeelen, die als het symbool van de Vlaamsche activisten door gaat. Dit heeft de reactie bij de Vlaamsche nationalisten, bondgenooten van Rex, on middellijk te weeg gebracht en wij schreven h reeds dat den dag voor de verkiezing de verstandhouding tusschen de bondgenooten niet meer zoo goed was. De Vlaamsche na tionalisten hebben na de verkiezingen on middellijk hun geschil willen beslechten en om goed te doen blijken, dat zij bij hun accoord met Rex niets van hun stellingen hebben opgegeven, hebben zij een nieuwe Bormshulde op touw gezet, waarop de „Lei der" een verklaring heeft laten voorlezen, luidende dat een hoon aan Borms, ook een hoon is aan het V.N.V. Dit kan volstaan om U te doen begrijpen, dat dank zij Rex, de personaliteit van Borms, die reeds op den achtergrond was geraakt, andermaal in het middenpunt van de belangstelling is komen te staan, zooals toen hij door middel van 83.000 stemmen die op zijn naam werden uitgebracht bij een verkiezing te Antwerpen, practisch ook als een martelaar doorging. En nu ontwikkelt zich de toestand aldus, dat Borms de hinderpaal zou worden voor de amnestie welke de regeering zelf gemeend heeft te kunnen verleen en, en welke door de Vlaamsche openbare meening met aan drang wordt verlangd. De amnestiekwestie is immers een van pijnlijkste uit de Vlaam sche beweging, want onmiddellijk na den oorlog werden vele onrechtvaardigheden ge pleegd en was broodroof van Vlamingen schering en inslag. Er is veel goed te maken, achttien jaar na den oorlog. Er is ongetwij feld reeds wat gebeurd, zelfs van interessan ten aard. Door de wet van 19 Januari 1929 16 namelijk een einde gemaakt aan de ver volgingen ter zake van activistische hande lingen. De straffen met vrijheidsberooving en geldboete werden niet meer uitgevoerd en in ballingschap levende activisten konden idus terugkeeren naar België. Doch het straf register blijft bestaan, kan verder als grond slag dienen voor recidive en dus de voor waardelijke veroordeeling beletten. Zoo ook blijft de ontzetting van de bij het Wetboek van Strafrecht voorziene rechten dit zijn, om slechts de voornaamste te noemen, het recht om openbare ambten, bedieningen of diensten waar te nemen en het recht om ver kozen te worden voortduren voor zoover de termijn van ontzetting niet verstreken is, hetgeen een uitzondering is. Bovendien heeft de onbekwaamheid om te kiezen, welke het Belgische kieswetboek aan de ter zake van die misdrijven verbon den veroordeelingen gehecht heeft, nog geen einde genomen. Toen de nationale regeering tot stand kwam, werd in de regeeringsprogramma ook een ruimere amnestie opgenomen en de heer van Zeeland heeft met den toenmaligen mi nister van justitie, Bovesse, een wetsontwerp onderteekend, waarbij de genoemde onbe kwaamheden voor de toekomst worden op geheven en ook het strafregister verdwynt. Dat is ook alles. De tekst van het ontwerp voorziet in zijn artikel 2 dat in geen geval de amnestie aan de rechten van den Staat kan worden tegengesteld en bijgevolg de rechten van den Staat op de uitgesproken verbeurdverklaringen, schadevergoedingen en teruggaven blijven bestaan. Dit ontwerp heeft in de Kamerafdeelingen een meerderheid behaald van 76 tegen 23 stemmen by 20 onthoudingen, doch by de Vlaamsche nationalisten en de Vlaamsche katholieken vond het geen absolute bevredi ging. Men acht het een ernstig bezwaar, dat het ontwerp niet verder gaat en niets voor ziet om de stoffelijke schade te hersteller., die de meeste veroordeelde activisten heb ben geleden. Het Kamerlid Romsée (VI. na tionalist) heeft een tegenvoorstel ingediend voor onvoorwaardelijke amnestie, voor teruggave van alle afgenomen titels, graden, ambten, bedieningen en diensten, opheffing van alle door den rechter uitgesproken on bekwaamheden, vervalling van alle tucht straffen, teruggave van de nog in het bezit van den Staat zijnde goederen en voorwer pen die werden in beslag genomen, vergoe ding voor datgene wat in het bezit van derden is overgegaan verhoogd met een rente van 5 percent, recht om een aanvraag voor oorlogsschadevergoeding in te dienen, recht op pensioen voor de ambtenaren. By de Vlaamsche openbare meening is er onbetwistbaar een neiging om in dezen geest een maatregel te zien treffen, waarvoor echter de agitatie van het oogenblik niet be vorderlijk is. Men kan over de zaken den ken zooals men wil, doch een amnestie is tenslotte geen triomf en een dergelijke maat regel moet kunnen worden genomen door een regeering die het besef heeft dat haar positie er niet zal worden door verzwakt en in een geest van toenadering en verzoening. De heer van Zeeland heeft op dezen weg een stap gedaan en niets liet toe te veronder stellen dat hij geen tweeden stap zou doen. Er is in de Kamer hiervoor overigens wel een meerderheid te vinden. Nu wordt dit echter weer moeilijker en de vijanden van de regeering die achter de schermen' wer ken gebruiken eenerzijds de amnestiekwes tie om haar te verplichten tot het uiterste te gaan, terwijl anderzijds tegen haar wordt geageerd, omdat zij deze houding zou aan nemen en zoo ziet men zich nu reeds de campagne afteekenen van verzet tegen de omstandigheid dat Borms b.v. verkiesbaar zou worden en zitting zou kunnen nemen in de Kamer. Op het oogenblik is er nog geen nieuwen tekst te voorschijn gekomen uit de beraad slagingen van de hoofdafdeeling van de Kamer die zich met het vraagstuk bezig houdt. Het staat dus ook nog niet aan de OTde in het parlement, maar uit de omstan digheden volgt dat men zulks tenslotte niet zal kunnen uitstellen. Beloften moeten wor den nageleefd. En dan zou de toestand voor de regeering wel eens lastig kunnen worden, want alle oppositiekrachten zullen hierop worden geconcentreerd. Het is intusschen t verwachten, dat de nieuwe minister van justitie met een nieuw compromisvoorstel zal voor den dag komen, waardoor zekere toegevingen zullen worden gedaan op stuk van materiëele voordeelen voor de geam- nestieerden, zonder echter zoover te. gaan dat de verkiesbaarheid zou worden hersteld. Want daar is het, dat in hoofdzaak het schoentje wringt.Al vorens men het zoo ver zal laten komen, zal de regeering echter nog wel wat tijd laten verloopen, opdat de atmosfeer, die door de huidige campagne is ontstaan, opnieuw zou zijn gezuiverd. Door ruime amnestie zal de regeering onge twijfeld haar positie te opzichte van de Vlamingen verstevigen en ook de ware Bel gische belangen dienen. Het is te verwach ten, dat de Vlaamsche elementen in de regeering, die nochtans dikwijls van activis tische zijde en van den kant der VI. nationa listen werden aangevallen, in dezen geest een zeer weldoenden invloed zullen weten uit te oefenen. Mej. Ran en de heer Schuuring kampioenen. UITSTEKENDE ORGANISATIE (Van een specialen medewerker). Onze stad stond Zondag wel in het teeken van bizondere sportgebeurte nissen. De voetballiefhebbers konden hun hart ophalen bij de belangrijke promotie-degradatiematch Alkmaar Q. S. C., voor de tennissers begon de iets goeds voor de toekomst beloofden, maar er waren er ook, van wie de oefe ningen hopeloos mislukten of waarbij ge holpen moest worden. Voor de jongens in het algemeen geldt, dat het aan- en af- marcheeren naar en van de toestellen te slordig gebeurde, dikwijls zelfs zagen we een nonchalante houding. De jongens zijn tegenwoordig toch zeker niet meer gewend in de turnles gekunsteld te marcheeren, waardoor zij dit in het openbaar aanstel lerij zouden vinden? Het gaan in de gym- zomercompetitie, terwijl de wielerclub I nastiekles heeft in de eerste plaats een Alcmaria haar baanbezoekers uit hun winterslaap heeft geroepen, door met een clubwedstrijd het Alkmaarsche piste-seizoen te openen. Maar het belangrijkste was wel het turnfeest in de Korenbeurs. Of is het niet van belang, dat dit gebouw van 's morgens 9 tot 's avonds 7 uur bijna onafgebroken bezet was door een groote schare van sportbeoefenaars? en is het ook niet vanuit een oogpunt van de lichamelijke volksont wikkeling van veel grooter belang, dat hier ongeveer 400 man publiek staat te kij ken naar de verrichtingen van bijna 600 actieve turners en turnsters, dan wanneer dat zelfde aantal inactieven de prestaties van nog geen 30 menschen volgt? In de Korenbeurs dan werden de jaar- lijksche wedstrijden en kampioenschappen van den Turnkring voor Alkmaar en Om streken van het K. N. G. V. gehouden; En dat deze derde Korenbeursdag weer tot een groot succes en van groote propagan distische waarde voor het turnen is ge worden, is voor een niet gering deel te danken aan de massale deelname en de prettige sfeer waarin gewerkt werd, hoe wel we hierbij ook niet vergeten mogen, het werk van de Technische Commissie en in het bizonder van haar leider, den heer De Rie, te roemen. Dat hier een feeststemming moest heer- schen, kon zelfs de argelooze wandelaars, wier Zondagochtendwandeling hen langs de Zaadmarkt of Victoriepark voerde, niec ontgaan, want zoo zij al niet Neêrlands Driekleur en Alkmaar's Burcht in rood en wit, zagen wapperen in den stevigen noordwester, dan moest hen toch de vroo- lijke marschmuziek tot aandacht wekken. Waagden wij ons naar binnen, dan wer den we overvallen door een aangenaam geroezemoes, dat veroorzaakt werd door praten en lachen, commando's of telbe ge leiding, toestelgerammel of applaus, ter wijl daar boven uit de muziek de vrije oefeningen tot begeleiding diende. De feeststemming werd hier nog ver hoogd, door de rustige versiering van de neerhangende gekleurde strooken, die dit maal de vaandels en vlaggen van de di verse vereenigingen, die een vorig jaar tot tourage dienden, moesten vervangen. De jongeren aan het werk. Overal werd er door de adspirantjes ge werkt, aan brug en ringen, rek en paard, en in het middenvak de vrije oefeningen, 't Is natuurlijk ondoenlijk, om alle groepen of vereenigingen, die aan de diverse toe stellen werkten, afzonderlijk te bespreken, we moeten ons tot enkele algemeene op merkingen beperken. Er werd door vele jongens en meisjes heel aardig gewerkt; er waren er bij, die vormende waarde, waarbij de juiste hou ding, paslengte en veerkracht voor het da gelij ksche voortbewegen geleerd wordt. Bij de vrije oefeningen voor meisjes za gen we heel aardige momenten; het was een afwisseling van rhythmische, rustig ge dragen bewegingen van de eene groep (jammer dat Kracht en Vlugheid hiermee niet aan den gewonen wedstrijd deelnam, waar zij toch de eerste plaats van vorig jaar te verdedigen had!), met pittige, soms jongensachtige oefeningen van de andere: ook werden de oefeningen bij de eenè ver- eeniging beter gekend dan bij de andere, terwijl ook de afwerking van de bewe gingen veel varieerde. De tweede reeks, die de De Halter-meis- jes lieten zien, was wel wat te moeilijk voor deze kinderen; 't is erg moeilijk om deze plastische bewegingen aan te leeren; deze meisjes letten dan ook te veel op het armtrekken zelf, waardoor hoofd- en romp houdingen en -bewegingen verwaarloosd werden. Turnlust volgde hierop met een heerlijke, vlotte meisjesoefening, met veel soepele beweging. De meisjes uit Stompe- t#en moeten bedenken, dat haar rustig, beheerscht uitgevoerde jongensachtige oefe-' ning niet door treurmarsch begeleid worde; hoofd op, meisjes! Be Quick begon in revue tempo (haar naam waardig), maar door de snelheid leed de afwerking. Bedenkt de leider wel, en dit geldt ook voor zijn da mes- en heeren-oefeningen, dat de muzi kale begeleiding bij de vrije oefeningen er niet voor niets is? Houdt de jury wel vol doende rekening mede, dat 't van veel be lang is, of de directeur voor de groep staat, boven de muziek uit telt en de bewegings veranderingen door commando's of armbe weging aangeeft, dan wel of de leider zich in het geheel niet met zijn groep bemoeit en de meisjes geheel opzich zelf en de mu ziek aangewezen zijn, zooals we dat bij De Halter en hierna bij D. O. S. uit Castricum zagen? Tot slot kwam de meisjes van O. K. K. opgemarcheerd; de vlotte opstelling van deze groep mocht een voorbeeld genoemd worden voor de anderen; daar duurde het nog al eens lang, voor ieder zijn plaats gevonden had en de oefening beginnen kon. Voor de aardige meisjesoefening, met ouden inslag, is een compliment voor den krassen leider wel op zijn plaats. Na afloop hiervan deelde de voorzitter van den Turnkring, de heer Reurslag den uitslag mede; hij wenschte de jongens en meisjes, die een speldje veroverd hadden, geluk en beschouwde dit insigne als een belooning voor een tijd van ernstige studie en training. Als voorbeeld voor allen, spelde hij één der gelukkigen het insigne op de borst, onder toevoeging van enkele hartelijke woorden. Om 1 uur waren deze wedstrijden ge ëindigd. De middagwedstrijden. In tegenstelling tot de ochtendwed- strijden, waren de middagwedstrijden voor het publiek toegankelijk tegen een lagen entreeprijs. En dat de publieke belangstelling groot zou worden, bleek reeds uit de bezetting, toen de heer Reurslag om kwart over twee de mid dagfeesten opende met enkele toepas selijke woorden, waarbij hij de hoop uitsprak op een sportieve en prettige kamp, de toeschouwers een aangename middag en de deelnemers veel succes toewenschte. In aandachtige stilte en eerbiedige hou ding werd toen het Bondslied aangehoord, waarna onmiddellijk met de wedstrijdoefe ningen begonnen werd; de heeren eere graad met hun verplichte paardvoltige, de dames met hun verplichte oefeningen aan de brug; tegelijkertijd de heeren le en 2e graad en dames le g. aan de andere toe stellen. Hierdoor werd er door 7 groepen tegelijk gewerkt, later met de vrije oefe ningen erbij door 8, en men zal dus be grijpen, dat men als toeschouwer kiezen moest, want alles tegelijk zien was onmo gelijk. Dit is wel jammer, doch het is bij de groote deelname wel noodzakelijk; de Korenbeurs is er eigenlijk ook nog te klein voor, want de groepen stonden te dicht op elkaar. Het paardvoltigeeren blijkt nog altijd voor velen een struikelblok te zijn, ook voor de eere-afdeeling; bovendien veroorzaakt het hooge steunen tusschen de schouders en het voorovergebogen hoofd, een niet altijd aesthetische aanblik; daarentegen kunnen we weer smullen van den soepelen turner, die een vloeiende, ononderbroken oefening aan het paard weet uit te voeren, helaas behoort dit tot de hooge uitzonderingen. Voor de dames is het paard-voltigeeren nog veel moeilijker; zij die het wel goed kan, kan geen vrouwenpolsen meer heb ben; o.i. lijkt dan de rekstok meer ge schikt als vrouwen-toestel, dan hef paard. De ringoefeningen, stil voor heeren, in zwaai voor de dames, bleken lang niet ge makkelijk te zijn; niettemin werden ze er doorgaans goed afgebracht, hoewel ook mislukkingen voorkwamen; bij de heeren waren het de opzet tot steun en de hand stand, die hen weieens deden falen, bij de dames bleek de spreidafsprong een handi cap te zijn; wie heeft hem onberispelijk uitgevoerd zonder opgevangen te worden? Eén der dames bleek zelfs plotseling een onoverkomelijke angst voor deze afsprong te hebben, wat erg jammer was voor de overigens correct uitgevoerde oefening; had zij onmiddellijk het initiatief genomen tot een andere perfecte wijze van af springen (wat we bij een eere-afd. toch wel verwachten mogen), dan had zij wel licht een hooger cijfer gehaald, wat niet wegneemt, dat haar oefening wel wat te laag beoordeeld werd. Tijdens de hoogrek-werken van de eere- heeren, waarbij o.a. de nieuwe, doch te duch ten ster, de O.K.K.-er Engels, zijn kracht toonde, en het De Halter-lid Wassink, die er goed voor stond, door vallen van verdere deelname werd uitgesloten, verscheen onze burgemeester, jhr. F. H. van Kinschbt op het wedstrijdterrein. Hij werd door de heeren Reurslag en J. Hop, die als vice-voorzitter het K. N. G. V. vertegenwoordigde, rondge leid, waarbij onze burgervader zijn interesse toonde voor de prestaties van de diverse deelnemers; toen om 3.15 uur de vrije oefe ningen heeren een aanvang hamen, nam hij met vrouw en kinderen bij het middenvak plaats. Toen op dit oogenblik de stand van de eere-afdeeling bekend gemaakt werd, bleek, dat met de verplichte oefeningen mej. Ran bij de dames een grooten en bij de heeren, J. Schuur in g een iets minder grooten voor sprong op hun concurrenten hadden weten te behalen. Ook met de keus oefeningen, die alleen door de eere-graad gemaakt werden, wisten zij hun voorsprong te behouden. Wij willen echter niet te ver vooruit loopen. Er werd echter niet alleen door de eere- afd. maar ook door de le en 2e graad dames en heeren aan de diverse toestellen ge werkt, terwijl om 3 en 4 uur resp. de dames en heeren 3e graad aan de beurt kwamen. Bij de le en 2e graad werd zeer verschil lend gewerkt; enkele toonden ons werk, waarmee ze bewezen voor promotie in aan merking te komen, anderen weer b'even in hun prestaties zeer middelmatig. Nu is het echter zeer gevaarlijk, om uit het werken de conclusie omtrent den persoon te trekken; niet ieder is door lichaamsbouw in staat, om door oefening eens in de eere- afdeeling te belanden, anderen weer worden door particuliere omstandigheden gehandi capt, zoodat zij b.v. weinig oefenen kunnen, of reeds vermoeid door den dagtaak op de oefenavonden komen. Maar toch is het goed, er op te wijzen dat het lang niet gemakkelijk is, om ten slotte tot de eere-graad op te stijgen; dat eischt jarenlange oefening, eigenlijk noodig van jongs af aan, en vooral serieus trainen, doorzetten en opofferen. Zij die dan ook dit jaar mochten promoveeren, mogen hier trotsch op zijn. De vrije oefeningen heeren werden ons getoond door 8 ploegen met een aantal deelnemers, dat varieerde tusschen 7 en 13. Zij lieten ons zien, dat de heeren, naast het toestel werken, de vrije oefeningen niet verwaarloozen. Toch viel het ons op, dat de oefeningen in het algemeen te slordig afge werkt werden. (De Halter en Turnlust te Alkmaar maakten hier een gunstige uitzon dering op). Laten de heeren vooral niet ver geten, dat een beheerscht en keurig afge werkt kunnen uitvoeren van de vrije oefe ningen yan groot nut is voor het netjes wer ken aan de toestellen! Toevallig werd door verschillende groepen het buigen en strek ken van de armen in ligsteun borstlings ge daan, hierbij zagen we duidelijk het verschil. Slechts enkelen waren er, die hun romp ge strekt hielden, waardoor zy niet met hun buik op den grond kwamen te rusten; zy die dit laatste wel deden, lieten bij het arm- strekken de romp nakomen, waardoor zij Niemand, kan buiten buiten BUIT1 Dat moet U hebben! „Bmtenbqts" Bever! Voor aBe openlnchtwerk! Dektj één maal. Smeert geweldig tój Er T geen taaie, nadeeËge testen in «te boe. geel, oranje, r<xxi, wit, bbtror en bruin- Cet»- Bever „Bukenbijts" vernietigt schmnnefe «a bacteriën! Friasche, pittige geari Ceta-Bever Voor landhuizen, prteden. scharen. hokken en hekken y,K-G. BUS 55 CT. - 1 K.G. BOS 90 een leelijke doorzakking in de lenden toon den. O.K.K. uit den Helder sloot de rij met een serie... staaf oefeningen; de muziek deed ons een „Staafwals" verwachten, doch de harmonie tusschen beide wilde niet erg klop pen, zoodat de oefening op tel werd over gedaan. Toen ging het veel beter en kofi het publiek genieten van krachtige mannen- oefeningen, afgewisseld met staaltjes van jongleurschap, die echter niet steeds even goed gelukten. Toch een aardig geheel «i het applaus wel waard. Nadat de dames van Turnlust, die straks gaan jubileeren, ons op een demonstratie keurige knotsoefeningen vergast hadden, be gonnen de vrije oefeningen voor de dames- ploegen. Een groot aantal groepen nam hier aan deel en we moeten eerlijk bekennen, dat deze oefeningen ons door samenstelling en uitvoering zóó boeiden, dat de heeren van de eere-afd. al heel ver gevorderd waren met hun keus-oefeningen, vóór wij acht op hen sloegen! Wij hopen nu maar, dat zy ons dit, uit eerbied voor hun turn zusters, niet euvel zullen duiden! We zagen rhythmische oefeningen, plas- tisch-aesthetische en verschillende knots oefeningen. Van de laatste serie viel O.K.K. op; deze dames oogstten dan ook een groot succes. Van de niet-rhythmische oefeningen vielen die van U. D. I. uit Hensbroek opj zy werden onmiddellijk gevolgd door een rustig gedragen, rhythmisch bewegingen complex van Kracht en Vlugheid. De andere vereenigingen, die bij hun rhythm. oefenin gen het tempo meestal te hoog hebben, waardoor de bewegingen nu eenmaal niet vloeiend kunnen verloopen, kunnen hier veel van leeren. Ook Turnlust deed het met haar vermoeiende, vlotte oefeniilgen met veel beweging en verplaatsing, heel goed. De Halter moet bij haar aesthetische plas tiek bedenken, dat het bewegingsprincipe o.m. gebonden is aan totaliteit, d.w.z., vol gens makker Van den Bergh in zyn „Aesthe tische Bewegingskunst'; alle lichaamsdeelen krijgen hun beweging, voortgeplant in op volging van hun gewicht, vanuit het cen- traal-zwaartepunt. Bij het frontaal en trans versaal armstrekken en golven, werd de beweging veelal te partieel uitgevoerd (wat wij ook al 's morgens bij de meisjes op merkten); we misten de golving van ont spanning en spanning door het geheele lichaam (hoewel deze bescheiden moet zijn), ja, soms merkten we een foutieve bekken kanteling op; het is echter moeilijk en den leider komt een woord van lof toe voor zijn pogen. Hoewel de samenstelling, wat oefenstof betreft, beter en minder eenvoudig kon zijn, maakte de oefeningen-reeks van Be Quick uit Bergen, uitgevoerd op een K.N.G.V.- marsch, een aardigen, soms zelfs komischen indruk en de K.N.G.V.-groet sloeg wel in bij het publiek. Om ruim 5 uur begonnen de dames-eere- afd. aan haar keusoefeningen aan de toe stellen. Wij merkten toen ook de aanwezig heid van den heer W. Voorthuysen op, die ambtshalve blijk van belangstelling gaf. De keus van de dames was zeer variee- rend; er waren er die zich een te gemakke lijke oefenstof uitgekozen hadden; al wordt zoo'n oefening in de perfectie uitgevoerd, hoog gewaardeerd kan ze niet worden. De moeilijke ringoefening van mej. M. Ran, b.v. die tot en met de gedurfde salto af keurig uitgevoerd werd, was een maximum waard. Ook aan brug werd moeilijk, doch keurig werk geleverd. 't Was inmiddels 6 uur geworden, toen de voorzitter allen om zich heen verzamelde en de sluitingsrede uitsprak. Een slotwoord. Hy memoreerde de groote publieke be langstelling, de prettige sfeer, waarin ge werkt werd, sprak zijn groote voldoening uit over het feit, dat de burgemeester aan wezig had willen zijn, wiens bezoek hij zeer op prijs stelde, evenals dat van den heer directeur van het Marktwezen en den heer J. Hop, ondervoorzitter van het K.N.G.V.; dankte hartelijk voor de medewerking van de ambtenaren van Gemeentewerken, van de politie, van de E.H.B.O. (die wel werk had, echter niet van ernstigen aard), van de redactie en administratie van het Turnblad, dankte de Buurtcommissie van het Luttik- Oudorp, die geheel belangeloos de Koren beurs zoo feestelijk versierd had, de tel- commissie, die den heelen dag druk werk had, zonder iets van de wedstrijden te zien, de dames en heeren jury-leden, die zich zoo kranig gekweten hadden van hun zeer moeilijke taak (omgekeerd was de jury dankbaar voor de keurige administratie van het geheel, waardoor alles zoo'n vlot verloop had en waarvoor den secretaris, den heer W. Portegijs lof toegezwaaid moet worden), ter wijl hij vervolgens de a.s. zomerfeesten yan

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 9