Hassan-Tax rei. 3545. Agenda |i Stad m Omgeouu} i|| Sftucgecliike Stand Wzec&edcht UILTJE Alkmaar, Woensdag. BLOED. Er lag bloed in de Langestraat, in onze hoofdstraat. Het zat niet in spatjes op den rand van het trottoir, maar het lag in een breeden plas op den rijweg en op den stoep en er .was zaagsel overheen gestrooid. Bloed op den weg, dat beteekent een vechtpartij, misschien wel een moord, of anders een ernstige aanrijding, waarvan de slachtoffers naar het ziekenhuis gebracht zijn. Er lag voldoende bloed voor drie moor den of voor de verplettering van een auto bus vol passagiers en de voorbijgangers stonden er hoofdschuddend naar te kijken. „Weet U 't al van dat bloed?" vroeg de ernstige stem van een onbekende door de telefoon. „Meneer", zei een jochie, die zijn klom pen in de gang liet staan en zijn pet ach terstevoren op zyn hoofd had, „d'r is een ongeluk gebeurd in de Langestraat en toen benne ze tegen mekaar aangereeën enne toen hebbe ze verschrikkelijk gebloeid enne toen is ie naar 't ziekenhois ge- broch „Naar welk ziekenhuis?" „Dawaiduknie." Ook hij blijkt niets van de slacht offers en hun omstandigheden te weten en het gebruikelijke bloed-geld wordt ditmaal niet uitbetaald. In dergelijke gevallen wordt eerst het politiebureau en daarna het ziekenhuis opgebeld. „Hallo, met de. politie? Weet U dat er zoo veel bloed in de Langestraat ligt?" Neen, de politie weet van geen bloed, van geen moord en van geen aanrijding en de groote Van Ledden Hulzebos is er niet om na te gaan of het bloed van een mensch of van een paard is. Dan komt een onzer op de gedachte de slagerij in de Langestraat op te bellen en tot aller-geruststelling wordt eindelijk het geheim onthuld. Een knecht heeft op straat een bus bloed laten vallen Dat was de doodnuchtere oplossing van het mysterie, dat tallooze wandelaars van morgen met strakke gezichten en angstig vragende oogen bij den griezeligen plas deed stilstaan. INBRAAK AAN DEN RUSSENWEG TE BERGEN OPGEHELDERD. Het is de politie te Bergen mogen geluk ken de onlangs bij den heer Bogtman ge pleegde inbraak volledig tot klaarheid te brengen. Een drietal personen, J. H. T., J. H. L. en M. V., allen zonder vaste woon plaats, zijn als verdachten ingesloten. Het blijkt, dat met de opsporing van dit trio een goede vangst is gedaan. Allen hebben reeds meerdere vonnissen achter den rug. Een der daders pleegde reeds 22 inbraken- Als bijzonderheid is nog vermeldenswaard, dat een jongedame van 20 jaar deel uit maakte van dit trio. UITSLUITING STEUN. De minister van sociale zaken heeft een 3-tal werkloozen uit Bergen wegens het doen van frauduleuze opgaven voor 10 weken van steun en werkverschaffing uit gesloten. GESLAAGD. Gisteren slaagden te den Haag voor on derwijzeres aan een chr. kleuterschool de dames Jo Buizer en Fien Dekker te Bergen en Janny Einwachter te Heiloo (theor. ge deelte). COLLECTE DORUS RIJKERSFONDS. De secretaris van den Armenraad schrijft ons: Morgen komen wij uwe gaven vragen voor het Helden-der-zee-fonds „Dorus Bijkers". Wijlen Z.K.H. Prins Hendrik der Neder landen steunde het reddingswezen steeds op krachtige wijze. Herinnert U maar hoe hij met de redders der zee bij de ramp van de Berlin uitvoer, om de in nood verkeeren- de schepelingen te helpen. Overmorgen is onze prinses jarig. Laat iedereen dan naast het Oranje het Dorus Rijkersspeldje dragen, als nagedachtenis aan wat haar vader van wien zij zooveel hield voor het reddingswezen deed. PRO ARTE. Het dameskoor Pro Arte te Alkmaar, di rigent Jac. Jansen, zal op 30 April a.s. weder een concert geven. Het mag langzamerhand bekend geacht worden, dat dit zangkoor zich met succes toelegt op het zingen van op hoog peil staan- de zangmuziek. Dat de wijze, waarop deze muziek wordt uitgevoerd ook door bekende deskundigen wel wordt gewaardeerd, be wijzen de uitspraken van o.a. Sem Dresden, Antoon Tierie, Ruyneman, Frits Schuurman, mevr. Hélène Ludolph en diverse recensen ten. Ook nu is het programma weder samenge steld uit de schoonste werken uit de 17e en 18e eeuw en onzen eigen tijd. Medewerking zal op dit concert verleenen de bekende declamatrice mevr. Joh. van der Veen-Wilson, die, geheel passende in den geest van den avond, zal voordragen het bekende werk van Ernst von Wildenbruch „Das Hexenlied", dat ongeveer een half uur duurt. De muziek van den componist Max Schillings, zal op den vleugel vertolkt wor den door den bekenden Alkmaarschen musi cus Joh. Brands en is dus ook in goede han den. Het geheel belooft een mooie avond te gorden. FEEST-AVOND PADVINDSTERS. Men schrift ons: Nu de Jamboree zooveel belangstelling doet rijzen voor de padvinders, verdient he! aanbeveling ook nog eens extra aandacht te vragen voor de padvindsters, waarvan t; Alkmaar een bloeiende groep bestaat. Deze groep organiseert op Zaterdagavond een feest in „Het Gulden Vlies", waar o.a. ge geven worden: demonstraties van het pad- vindstersleven, een kamp-revue, een film v. h. jubelkamp, terwijl de kabouters (dat zyn de jongste padvindsters, leeftijd 811 jaar) een dans zullen uitvoeren. De avond zal verder door de voortrekkers gevuld worden door zang en muziek. Op dezen avond zal er dus gelegenheid zijn met het werk der meisje kennis te ma ken. Men bedenke daarbij, dat de meisjes groote behoefte aan een nieuw clubhuis hebben. VERLOTING REM. GEM. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de prijzen voor de door B. en W. goedgekeurde verloting liggen ten toon gesteld in de etalage van den boekhandel der firma Zwaan aan de Nieuwesloot. FEESTAVOND VAN DE ALKMAARSCHE ORANJEVEREENIGING. Elders in dit blad vindt men opgenomen het programma van hetgeen op Vrijdag a.s. zal worden geboden in de Harmonie, ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana. De Alkmaarsche Oranje- vereeniging organiseert het is te dezer plaatse reeds eerder vermeld een feest avond in de groote zaal van de Harmonie. De Kinder-koorklassen van den heer Corn. Jonker zullen een Oranje-cantate, een cy clus van Oranje-liederen, mét verbinden den tekst van den heer Eli Prins, zingen en voordragen; deze, door circa 80 kinde ren gezongen cantate zal ongetwijfeld goede wijn behoeft geen krans inslaan. Het dameskoor „Half Vijf" en het Dubbel Mannenkwartet „Zang en Vriendschap" verleenen medewerking en 'n film van het Prinselijk huwelijk volgens bevoegde beoordeelaars de beste die daarvan is ge maakt zal worden vertoond door de fa. van der Horst alhier. Wij verwijzen verder naar het program ma en daar vermelde gegevens. VEREENIGING VAN LEERAREN IN DE HANDELSWETENSCHAPPEN. De Ptactijkexamens in Boekhouden en Handelscorrespondentie en de examens voor Hoofdcorrespondent (Fransch, Duitsch of Engelsch) af te nemen vanwege de Ver- eeniging van Leeraren in de Handelswe tenschappen, zullen worden gehouden 's avonds op Maandag 28 Juni, Dinsdag 29 Juni en Woensdag 30 Juni a.s. in ongeveer 40 plaatsen in het land. De aanmelding sluit 4 Juni a.s. Het prospectus der examens is gratis verkrijg baar bij het secretariaat, Delilaan 3, Hil versum en bij den boekhandel. ALKMAAR. GEBOREN: Cornelis, z. van Nicolaas Sman en Alida de Zeeuw. Hendrika Evertje, d. van Popke Hoekstra en Evertje Crum. Louise Nelly, d. van Lourens den Adel en Jacoba Hoekmeijer. GETROUWD: Theodorus Hendricus Geels en Maria Geertruida Wokke. Johannes Theodorus Jozef Maria Groefsema en Elisabeth Maria Beemster. Johan Pieter Stekelbos eh Helena van de Nes. Frans Justinus van der Meulen en Catharina Willemina van der Meulen. EEN NIEUW VERKEERSBORD VAN DEN A. N. W. B. Zooals algemeen bekend is komt het her haaldelijk voor, dat de weggebruikers zich niet houden aan het voorschrift om niet alleen rechts te houden, maar ook zich niet verder van den kant van den weg te ver wijderen, dan zooals de wet ook voor schrijft: „door de omstandigheden gerecht vaardigd wordt". Aangezien hierdoor niet alleen de capaci teit van den weg noodeloos wordt vermin derd, maar ook de veiligheid van het ver keer meermalen ernstig in gevaar wordt gebracht, heeft de A.N.W.B. aan den minister van Waterstaat vergunning ge vraagd om op verschillende plaatsen van belangrijke Rijkswegen borden te mogen plaatsen van het bovenstaande model. On getwijfeld zullen deze een groote opvoeden de werking hebben. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Pygmalion (Nederl. film, hum.); hoofdrol len Lily Bouwmeester, Johan de Meester, Emma Morel, Ed. Verkade en Mathieu van Eysden. (Geprolongeerd). Toegang voor eiken leeftijd. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Charlie Chan's geheim (sens.); hoofdrol Warner Oland; extra De gekleurde woes tijn (paardensport), hoofdrol Noah Beery. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer San Francisco (sens.); hoofdrollen Jeanette MacDonald, Clark Gable, Spencer Tracy, Jack Holt e.a. Toegang boven 14 jaar, Woensdag 28 April. 8 uur, De Unie, jaarvergadering Gezins verpleging. 8 uur, Harmonie, rede van den heer van Geelkerken voor de N.S.B. Donderdag 29 April. 8 uur, Korenbeurs, rede ir. J. W. Albarda voor de S.D.A.P. Vrijdag 30 April. 8 uur, de Harmonie, feestavond Alkm. Oranjevereeniging. 8 uur, gebouw Waakt en Bidt, Herv. Geref. Staatspartij, spr. ds. Gravemeijer. 8 uur, De Unie, concert dameskoor Pro Arte. ^Pcoi'ittcifiaf Hieuws LANGENDIJK De kwestie aan de lichtbedrijven opgeschort. In de kwestie bij de lichtbedrijven van de Langendijker gemeenten en Sint Pan- cras is thans een verandering gekomen, hoewel deze toch niet geheel uit de we reld is. Verschillende besprekingen zijn reeds over dit onderwerp gevoerd in diverse vergaderingen, zoowel in als buiten de raadsvergaderingen, waarin wel tot 'uiting j is gekomen, dat een groot.gedeelte van de 1 raadsleden het niet met de beslissing van de Commissie van Beheer eens is. Ook in de gemeenten heeft men al zoo het een en ander kunnen hooren. Dinsdagmiddag heeft een vergadering plaats gevonden van de Commissie van Beheer der Licht bedrijven', op verzoek van een drietal leden der commissie. In deze vergadering werd een breedvoe rige bespreking gehouden over het in. de vergadering van 13 April j.1. genomen be sluit om het onvereenigbaar te verklaren dat een ambtenaar van de gem. lichtbe drijven ook het raadslidmaatschap van een der bij de lichtbedrijven geïnteresseer de gemeente vervult. Deze bepaling zou volgens het in de vorige vergadering ge nomen besluit ingaan met 1 Mei. Deze datum was wel het belangrijkste punt van bespreking. In het besluit op zichzelf, over het niet vereenigbaar zijn van het ambte naarschap met het raadslidmaatschap is geen verandering aangebracht. Wel echter i- dit de datum van ingang. Na ampele besprekingen besloot de commissie van beheer met 9 tegen 6 stemmen het besluit te doen ingaan nadat in hoogste instantie een uitspraak is gedaan. Hierdoor zal de heer Van den Abeele dus niet worden gedwongen te bedanken voor zijn raadszetel. Dit besluit zal door velen met voldoening worden vernomen. De bloembollen gaan open! Ook aan den Langendijk kan men thans, ondanks het ongunstige weer, reeds ver schillende velden tulpen in bloei zien staan. Vrij talrijke kleurrijke akkers geven aan het Geestmerambacht een fleurig aanzien. HEERHUGOWAARD Het Witte Kruis. Dinsdagavond hield de afdeeling Heer- hugowaard van de Noordhollandsche ver. „Het Witte Kruis" haar voorjaarsvergade ring in het lokaal van den heer Rus. Ingekomen was een schrijven van den heer D. de Jong, waarbij deze, wegens ver trek uit de gem., als bestuurslid bedankte. De voorzitter, de. heer Th. v. d. Meer, prees hem als 'n ijverig bestuurslid. Ook toen hij nog geen deel van het bestuur uitmaakte konden velen 'n voorbeeld aan hem nemen. Vervolgens werd in de vacature van. den heer de Jong voorzien en werd ds. van der Kam gekozen. De rekening werd in orde bevonden. Hierna waren de jaarverslagen van den secr.-penningmeester aan de orde. Het le dental bedroeg per 31 Dec. 1936 730, terwijl dit per 1 Januari 1936 699 aangaf. Door de ongunstige tijdsomstandigheden werden verschillende contributiën van 3, gewij zigd in 1.50. Van het gemeentebestuur werd weer een subsidie van 1000 ontvan gen, terwijl ook de donateurs de toegezegde bedragen wederom beschikbaar stelden. De kosten van ziekenvervoer en versterkende middelen waren dit jaar bijzonder groot. Door de wijkverpleegster zijn in het afge- loopen jaar 1261 bezoeken afgelegd, waar van 257 voor de t.b.c.-bestrijding. Per 1 Januari waren in behandeling voor t.b.c.- bestrijding 23 gezinnen met 25 patiënten, terwijl op 31 December nog 19 gezinnen met 20 patiënten werden bezocht. Gedurende 1936 werd door het consultatie-bureau 22 maal zitting gehouden en werden 212 con sulten verleend. De rekening van de bad gelegenheid gaf wederom een nadeelig saldo, zoodat werd overwogen om het bad huis geheel buiten dienst te stellen. De aan schaffing van verplegingsmateriaal heeft tamelijk groote offers gevraagd. Hierdoor is echter de achterstand eenigszins ingehaald. Een meer geleidelijke aankoop van benoo- digdheden is zeer zeker gewenscht en zal door het bestuur in gedachten worden ge houden. De gehouden moedercursussen zijn in alle opzichten geslaagd. Ook voor de Verwachting Zwakke tot matige wind, uit oostelijke richtingen; gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen regen; iets zachter overdag. Buitenlandsch weeroverzicht. Eindelijk kans op zachter weer. De hoogedruk in het zuidwesten nam in beteekenis toe en breidde zich aanzienlijk, voornamelijk naar het noordoosten, uit. De kern is thans zuidwestelijk van de Britsche eilanden en de luchtdruk is in vrijwel ge heel west-Europa boven 765 m.m. Ten zui den van ons land en over het Engelsche ka naal ligt echter nog een zwakke depressie. Ver is het noordwesten op den oceaan pas- seeren diepere depressies. De wind is in vrijwel het geheele waarnemingsgebied slechts zwak, alleen in zuid-Engeland, in de omgeving van de vlakke depressie, waait een matig noordelijke wind. In dit depres- siegebied valt nog regen. Overigens is de lucht meest zwaarbewolkt tot betrokken met plaatselijke nevel. De hooge Zwitser- sche bergstations melden mist en sneeuw, Jungfraujoch op 3500 meter heeft nog een temperatuur van 16 graden onder het vries punt. Voor onze omgeving mag verwacht worden, dat de wind zwak zal blijven, ver moedelijk uit oostelijke richtingen. De lucht zal gedeeltelijk bewolkt zijn, terwijl de regen tot geringe hoeveelheden beperkt zal blijven. Verwacht wordt voorts, dat de tem peratuur overdag nog iets zal stijgen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 19.49 uur tot 4.07 uur licht op. bestrijding der malaria werd wederom een aanzienlijk bedrag beschikbaar gesteld. De totale ontvangsten van de afd. Het Witte Kruis bedroegen 3778.36, waaronder 1.035 contributies, 1.000 subsidie van de gemeente, 270,43 donaties, zoödat een batig saldo van 823,15 resulteerde, daar de uitgaven 2955.21 bedroegen. In de uit gaven zijn o.a. de volgende bedragen be grepen: 454,15 voor aanschaffing en onder houd van verplegingsmateriaal, 21?,69 voor ziekenvervoer, 124,26 voor versterkende middelen, 1374,94 voor de afdeeling „Wijk verpleging" en 258,75 voor de afdeeling „T. B. C.-bestrijding". De untvangsten van de afdeeling „Wijkverpleging" bedroegen 1593,49, de uitgaven 1768,59, zoodat deze rekening een nadeelig saldo van 175,10 liet zien. Ook de afdeeling „T. B. C.-bestrijding" had een nadeelig saldo, n.1. één van 744,71. De ontvangsten beliepen hier 3132,83, de uitgaven 3877,54. In totaal resulteerde over de 3 afdeelingen een na deelig saldo van 96,66, tot dekking hiervan is een bedrag van 110 genomen uit het bouwfonds, zoodat dit nog slechts 400 groot is. De jaarverslagen werden onveranderd goedgekeurd, waarbij de voorzitter den secretaris-penningmeester dank bracht voor zijn werk. Bij de rondvraag werd door den bode geklaagd over den slechten toestand, waar in de materialen vaak terug komen. Beslo ten werd het boetestelsel strenger te maken, ook al zou dit tot bedankjes leiden. Hierna sluiting. OUDORP Uitdiepen polderslooten stopgezet. Met ingang van Maandag is het uitdie pen der polderslooten in deze gemeente, dat in werkverschaffing werd uitgevoerd, stopgezet. De daarbij tewerkgestelde werkloozen zijn thans weer in de gewone steunregeling opgenomen. Verlenging werkverschaffing. Naar wij vernemen heeft de minister van sociale zaken aan het gemeentebestuur medegedeeld, dat plaatsing van werklooze arbeiders uit deze gemeente bij de rijks- werkverschaffing te Schoorl voórloopig kan worden voortgezet tot en met 31 Juli ST. MAARTENSBRUG Poststationhoudster benoemd. Tot poststationhoudster alhier is be noemd mevr. G. Veuger-van der Oordt al hier, zulks in plaats van onzen plaatsge noot, den heer W. Blauw, die met ingang van 1 Mei a.s. aftreedt. SCHAGERBRUG „Najaarsstormen". In „Het Wapen van de Zijpe" alhier werd door de plaatselijke tooneelvereeni- ging „Euphonia" opgevoerd: „Najaarsstor men" (Robbedoes getrouwd), onder regie van den heer H. J. van Veen te Schager- brug. Dit spél in drie bedrijven door Christien van BommelKouw en Henk Bakker werd door de tooneelvereeniging op geslaagde wijze vertolkt en hield de aanwezigen den ganschen avond aange naam bezig. We mogen volstaan met de mededeeling, dat de spelers er in geslaagd zijn een goed geheel te vormen. Ook de aankleeding van het tooneel was in vorm. Jammer dat de zaal slechts matig bezet was. Een geanimeerd bal besloot dezen avond. is de overwinnaar! UILTJE. De strenge keuring van een leger Nederlandsche Rookers heefi hij roemrijk doorstaan. Nu rookt hem ieder, die hooge eischen stelt, want UILTJE wint door prijs en kwallteitl PENAAL 6 ci. 'n Heerlijke sigaar! OUDKARSPEL Begin van brand. Door ontploffing van een petroleum- vergasser ontstond een begin van brand in de keuken van den heer J. Spanjaard. Het brandje bracht gelukkig alleen eenige mate- rieele schade en geen persoonlijke onge vallen. Gouden huwelijk. Den 8sten Mei hopen A. Maassen en G. Maassen—Bakker den dag te herdenken, waarop zy voor 50 jaar geleden in het huwe lijk traden. UITGEEST Openbare verkooping. Dinsdag had alhier, ten overstaan van notaris J. P. Stuy't te Castricum, in het hotel „De Ooievaar", de openbare verkooping plaats van een woonhuis met erf, gelegen aan de Langebuurt te Uitgeest, groot 2 A. 50 c.A., in eigendom toebehoorende aan den heer B. Bot, alhier. Het perceel werd opgeboden tot 1600. Hoogste bieder was de heer H. Putter alhier. Het werd daarna gemijnd op 350 door den zelfde. Jjigetzonden StufiAen EXTRA BELASTING. Alkmaar, 28 April 1937. Mijnheer de Redacteur, Voor de betaling van mijn aanslag in de Gem. Eigendomsbelasting gedateerd 15 Maart 1937 ontving ik dit jaar reeds op 23 April een waarschuwing, onkosten 25 cent. Wel is waar, dat op de rugzijde der betref fende biljetten is aangegeven, dat de eerste termijn een maand na de dagteekening van den aanslag moet betaald worden, doch hieraan werd noch door het Rijk, noch door de Gemeente de hand gehouden, zoodat men er op kon rekenen, dat van de van 1 Januari loopende belastingen-de eerste helft in Juli en de tweede in November kon worden betaald. Men voorkwam daardoor de noodelooze rompslomp van 10 termijnen en kwam het toch reeds zoo zwaar onder de belasting zuchtend publiek tegemoet Deze kwartjesjager ij zal natuurlijk niet nalaten op de slachtoffers een aller- onaangenaamsten indruk te maken. Met vriendelijken dank voor de plaatsing, Een gedupeerde. Mijnheer de Redacteur. DE HUIZEN OP TUINDORP. Het spijt ons dat u niet dezelfde mee ning is toegedaan als ons comité, maar wij kunnen uw gevoelens begrijpen. Wij als belanghebbende menschen die met hun gezin van 10 12 gulden per week moeten rond tobben, hebben daarover echter een andere meening. Het is ons gelijk of de huizen op Tuin dorp met een paar kwartjes verhoogd of verlaagd worden. Van bovengenoemd „inkomen" kunnen wij nu eenmaal geen abnormaal hooge huur betalen. Wij weten ook dat een groot aantal woningen 'n „strop" is voor den eigenaar, maar moeten wij, die reeds zoo lang zijn gedupeerd, ook nog. het verlies van een ander betalen? De krotwoningen, elders in Bergen, waarvan de „stichtingskosten" zoo onge veer 500 bedragen, ook daar denkt men niet aan om de huur te verlagen en op het oude peil terug te brengen van 1 per week. Dat onze actie, in 't bizonder het adres aan den minister van sociale zaken, schade zou brengen voor de werkloozen kunnen wij niet inzien. Wanneer een huiseigenaar de huur wil verlagen, dan zullen wij hem dankbaar zijn, doch tot op heden denkt niemand er aan om vrij willig daartoe over te tan. Het besluit van den gemeenteraad, wan neer dat wordt uitgevoerd, kan alléén voordeel brengen aan den eigenaar der Tuindorpwoningen. De gemeente staat borg voor zijn huur ders dit allén is ïederen huiseigenaar veel waard. De 15 woningen waarop de gemeente 75 cent wil bijbetalen, komen, gezien de uit reiking van wollen dekens, aan enkele .uitverkorenen" ten goede en hiermede is dan de „huurverlaging" vanwege het ge meentebestuur van de baan. Het eenige resultaat voor de werklooze arbeiders is dus dat wekelijks de huishuur direct van loon of uitkeer in g wordt afge houden.

Alkmaarsche Courant | 1937 | | pagina 2